Irritatie over wegopbrekingen Iedereen beefjjietgver - - de Airbaa. Verdwaald in het doolhof dat Axel heet ke Zeeuwse gemeenten en belasting bepalen samen waarde woningen UITSLAGEN Warm welkom voor asielzoekers Zuiddorpe eren. I alle Axelaren klagen over gebrekkige voorlichting over werk op drie locaties Schrijvers Wim Hofman en Miek Dorrestein te gast in drie bibliotheken pESTEM ZEELAND C2 rondreis 99-3622 Wij hebben het over de Standaard Airbaa. Haltga zo door DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 isspecialiteiten ze uit 5 wisselende menu's speciaal vismenu rzorgde spijskaart rveren prettig voor u en voor ons insdags gesloten 01140-13444 1140-13444 Dan moet u bij KRAS Ster 1500 gulden p.p. goedkoper moeite waard?" U vliegt per begin- en eindpunt van onze ijft achtereenvolgens 3 en 4 rdt een bezoek gebracht aan Centre (facultatief), Kennedy ey West INBEGREPEN IN DE per KLM rondreis per n van een eersteklas chaut- van logies in goede toeris- rzien van airconditioning, tele- and, Kennedy Space Centre- k strandverlenglng is moge- isburo's Adata 1693/1M4 PW 818 zaterdagen ven 20-11 t/m2d-3 "ïgs» rortdmi» vanaf f 1.496,- persoonakBfnar op aanvraag woek Btrand «trvaf 599r en uttttapochoma n.v,t it 12b 's Hertogenbosch 073-140860 Stolbergstraat 25b Tilburg 013-438200 Tat 118a Waalwijk 04160-44155 lein 28 Bndhoven 040-448886 -plein 13 Arnhem 085-455578 rotestraat 54 Tegelen 077-737906 Parade 84 Venlo 077-519759 isbeschrijving! oende deelname 7 dagen voor vertrek. cipes vrij eiligheid. de rond- gebruikt dat we de hebben", ar de wil omheen, f tegen de ampagne uitzending nisch hun serveerd. t om hun t plannen kamertjes pot die de ormaal en rol, die u Van onze verslaggever Terneuzen - Het bureau Registratie en Suc cessie van de Belastingdienst te Breda zoekt samenwerking met de gemeenten in Westelijk Noord-Brabant en Zeeland. get bureau wil in de toekomst de waarde van koopwoningen hanteren die de gemeenten vaststel len voor de onroerende-zaakbelasting. Nu taxeert het Bredase bureau onafhankelijk voor de bepaling van het huurwaardeforfait. „En dat is in principe dubbel werk," aldus1 N. Vink, hoofd van de inspectie-eenheid. Volgens hem is het uitermate vreemd dat twee overheidsinstan ties apart de waarde van koopwoningen vaststel len, de een voor bepaling van het huurwaardefor fait, de ander voor de onroerende-zaakbelasting. „Het kan daarbij zelfs voorkomen dat de een een woning lager inschat dan de ander. Ik wil daarbij wel het fabeltje uit de wereld helpen dat gemeen ten woningen lager inschalen dan wij," aldus Vink. De afgelopen weken heeft hij zo'n zeventig ge meenten in het werkgebied van het bureau aange schreven om samenwerking aan te kaarten. „De Zeeuwse gemeenten hebben er wel oren naar, maar willen daar ook geld voor zien. Anders hoeft het voor hen niet zo. De meeste gemeenten in westelijk Noord-Brabant zien echter de waarde en voordelen van ons voorstel in, zeker omdat het voor de burgers duidelijker is. Een groot aantal is bereid mee te werken. We hebben bijvoorbeeld met de gemeente Roosendaal, die dit jaar woningen in haar gemeente hertaxeerde, de afspraak dat we die bedragen gaan hanteren voor de vaststelling van het huurwaardeforfait," aldus Vink. Volgens Vink is het niet zo dat zijn dienst voor gemeenten de hertaxatie gaat overnemen. En daar eventueel voor betaald zou worden. „Daarvoor hebben we simpelweg geen mensen genoeg. Mo menteel doen vier taxateurs voor ons dat werk. En die hebben daar hun handen aan vol," zo besluit Vink. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel heeft de afgelopen dagen een regen aan telefoontjes ontvangen over opgebroken stra ten en wegen die voor het verkeer zijn afgesloten. Axel is op dit moment het do mein van wegenbouwers en stra- temakers. De overlast die daar mee gepaard gaat zette een aan tal bewoners aan tot klagen. Een van de grieven is de gebrekkige voorlichting over de werkzaam heden. Niet alleen de binnenstad ligt, in verband met een nieuwe bestra ting van het winkelgebied, op de schop. Ook de Bijlokestraat, (riolering en asfaltering), en het kruispunt Kanaalkade/Kinder dijk moeten ingrijpend worden veranderd. Het onoverzichtelijke kruispunt moet nog voor de win ter verbouwd worden tot mini- rotonde. Om het werk sneller te doen verlopen, waarmee ook een kos tenbesparing wordt bereikt, be sloten B en W het kruispunt tijdens de werkzaamheden voor alle verkeer af te sluiten. Alleen de bussen van de vervoersmaat schappij Zuid-West-Nederland mogen er door. Overlast De overlast is groot omdat er op drie fronten tegelijk wordt ge werkt en juist op die punten waarlangs een belangrijk deel van de verkeersstromen lopen. Met name de plotselinge afslui ting van het kruispunt Kanaal kade/Kinderdijk deze week, be langrijk voor alle doorgaand verkeer van en naar Hulst, Zuid- dorpe, Koewacht en de Tractaat- weg zorgde voor problemen. Omdat de bewegwijzering bij de invalswegen nog niet optimaal geregeld was liepen veel auto mobilisten vast. De ongemakken duren volgens een publicatie van de gemeente nog zeker tot aan het eind van het jaar. De reconstructie van De Markt is, als het weer blijft mee werken, eind oktober voltooid. De werkzaamheden aan de Bij lokestraat lopen door tot novem ber. Dat wil zeggen dat alle verhardingen, trottoirs, parkeer havens en de eerste asfaltlaag zijn aangebracht. In het voorjaar van 1994 gaat de toploaag erop. De werkzaamheden aan het kruispunt nemen zes weken in beslag en zijn half november klaar. KAARTINGEN Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 32 personen. Bieden: 1. J. Gerritsen, 2. J. Martinet, 3. L. van Goethem. Jokeren: 1. M. van, Gink, 2. J. Shirley, 3. mevrouw Van Driessche. SCHIETINGEN Hulst - Zaal De Kroon, 32 schut ters. Hoge en eerste zijvogel: P. van Kerkhoven, tweede zij vogel: J Cocqheyt, grotoste aantal (7): L. van Delft. Hulst - De Batavieren, 38 schut ters. Eerste hoge vogel: H. Merkx, tweede hoge vogel: M. Mathijs, eerste zijvogel: L. Vermeulen, tweede zijvogel: F. van Swaal, derde zij vogel: R. Beelaert. Aardenburg - St.-Sebastiaan, 35 schutters. Wip 1 hanenschieting: Eerste hoge vogel. R. Pielaet, Aardenburg; tweede hoge vogel: P. Vlaminck, Heist; eerste zijvo gel: Th. Roets, Eeklo; tweede zij vogel: M. Claeijs, Oostkamp; der de zijvogel: G. de Valcke, vierde zij vogel: G. de Vriend, beiden Aardenburg; eerste vijf hanen: N. van Daele, Aardenburg; Th. Roets, Eeklo; R. Claes, Watervliet; P. van Vooren en D. van Vooren, beiden Aardenburg. Wip 2 blok- schieting: 1. D. Cordie, Oostende. Tweede blokscheiting: 1. R. Pie- laet, Aardenburg. KOERSBAL Stoppeldijk - Zaal 't. Gelaag, 12 personen: 1. J. Vaal/mevrouw Van der Hooft, 2. P. Vinkenstein/J. Lauwers, 3. mevrouw Cappaert/ mevrouw Durinck. Heikant - Zaal 't Heike, 30 perso nen: 1. J. Bouvré/G. Peeters-Pie- ters en C. Baaijens/M. Ferket-De Beule, 2. A. de Smet/A. de Cock- van Vlierberghe en L. Herrewegh/ E. Weemaes-Moorthamer. Kloosterzande - De Rozenhof, 29 personen: 1 G. Cornelissens/H. de Gucht, 2. A. de Waal/A. Wees- epoel, 3. A. Cornelissens/A. de Gucht. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, 16 personen: 1. G. de Martelaere/ M. Wegman, 2. G. de Buck/J. de Pan, 3. M. Coone/A. Vervaet. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, 12 personen: 1. E. de Maat/R. de Waal-Cambeen, 2. A. Rottier/me vrouw De Maat-De Waal, 3. M. Rademakers-Warrens/J. de Waal- Hamelink Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, 14 personen: 1. mevrouw Dankaert/ mevrouw Durinck, 2. mevrouw Van Laar/P. Vinkenstein, 3. P. van Laar/J- van Puyvelde. BOLLINGEN Aardenburg - Bolbaan, eerste bolling, 88 personen: 1. L. van Zeele/C. van Kerkhove/R. Lam- po/R. Berlé, 2. R. Dhaeze/G. Pie- ters/R. Bonte/C. Braet. Tweede bolling, 58 personen: 1. W. Schee- Ie, 2. A. Breijaert, 3. W. Martens, 4. L. Bert, 5. L. Roets. Derde bolling, 72 personen: 1. A. de Smet/N, de Decker/W. Coppe- jans/F. Savat, 2. A. de Ruijsscher/ R. Berlé/A. Bral/P. van Damme. Vierde bolling, 72 personen: 1. L. Claeijs/P. de Rijcke/W. Rogiers/ W. Martens, 2. O. Blomme/C. de Croock/A. Marclé/M. Verstrijnge. Vijfde bolling, 92 personen: 1. S. de Meijer/G. Claeijs/P. de Rijcke/ M. van Zeele, 2. mevrouw Dezut- ter/C. van Kerkhove/R. van Rie/ A. Eecke. (ADVERTENTIE)- Sjoelbakken, Hollandser kan het haast niet voor de kinderen van Zuiddorpse asielzoekers. 'Het is voor hen ook geen pretje' Van onze verslaggever Frank Deij Zuiddorpe - Marewan Kala- merd is Kurd, 33 en tandarts. Samen met zijn vrouw en zijn zoontje vluchtte hij een maand geleden zonder papie ren op zak uit Bosnië. Mare wan had geen voorkeur voor ons land. „We konden meerijden. We zou den overal naar toe zijn gegaan. Overal waar vrede is". Sinds een paar weken zit hij in het tot asielzoekerscentrum getransfor meerde hotel De Lindenhof in Zuiddorpe. Over de toekomst denkt hij liever nog niet na. „I like it here", schikt hij zich met een brede lach in zijn lot. De bevolking van Zuiddorpe gaf de asielzoekers gisteren een warm welkom. Zeker honderd mensen bezochten de open avond die de directie van het Asielzoekers Centrum in Middel burg voor de noodopvang in Zuiddorpe op touw had gezet. Of Marewan niet het gevoel heeft dat hij als een dier in de zoo te kijk wordt gezet. „Ik vind het juist leuk om op deze manier met de bevolking in contact te komen". It's nice De gevoelens zijn wederzijds. Vol belangstelling buigen de Zuiddorpenaren over de teke ningen die de bewoners van hun land van herkomst hebben ge maakt en happen in Kurdisehe hapjes. De gesprekjes gaan met handen en voeten. „It's nice", Een Somalische geeft uitleg over de situatie in haar land. zegt een Zuiddorpse vriendelijk als ze in de grote donkere ogen van een Somalische kijkt en gre tig een Somalische snack van het dienblad grist. Vooroordelen waren er volop. Een bezoeker: „Ik kom nogal veel op de baan en dan vragen mensen mij. 'Is het waar dat ze allemaal een nieuwe fiets hebben gekregen. En dat ze 1200 gulden per persoon krijgen en dat alle maal in die gokautomaten stop pen'. Dan kan ik ze wel wat doen. Want die mensen doen helemaal niets. Het is toch al erg genoeg dat ze hier moeten wo nen". Toet siens Een jonge Somaliër, net in de twintig, die aan het begin van de avond iedereen verwelkomde met 'kom binnen' en verder zweeg, laat zijn kamer zien. Een kleine ruimte met drie bedden, een douche en een wc. Hij slaapt alone, zegt hij. Hoe het hem bevalt?. „Kou", zegt hij en zwaait: „Toet siens". Terug in de recreatieruimte waar een kakofonie aan geluiden de FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE zaal vult zoekt Miel Baert, net 90 geworden, in de drukte een stoel. „Ik ben de jongste niet meer". Wat- hij van vreemdelin gen in zijn dorp vindt?. „Het is voor mij niet de eerste keer hoor, dat ik ze zie. Ik ben er al een paar tegen gekomen toen we aan het schieten waren. Ik heb zo'n donkere jongen gevraagd of hij mijn boog even wilde proberen. Nou, hij was er meteen mee weg. Daarna heb ik gevraagd of hij een pintje moest. Kijk, zo moet je die mensen opvangen. Het is voor hen toch ook geen pretje". De nieuwe Ford Escort heeft als enige in z'n klasse standaard een airbag. Maar er is meer. Stalen balken in de portieren. Gordelspanners. Veiligheidsstoeleh- Een prima basis om veilig Fbrd weet te kunnen genieten van de pure luxe die elke Escort u biedt, wat u beweegt ER ZIT ZOVEEL MEER IN EEN ESCORT. Algeb. Escort L6CLX. pnjzen vA f33.490,, Pnjzen incL RT.W, excL kosten rijklaar maken Leaseprijs va f749,- pinnd, excl RT.W Full operational lease door Prune Lease. 48 mnd, 20.000 km p.j, 3<L versie. Wijzigingen voorbehouden Van onze verslaggever Frank Deij Axel - Op het punt waar de Prins Hendrikstraat in Axel zich splitst in de verlengde Prins Hendrik en de Meck- lenburgstraat zien de bewo ners elke dag vanachter de opgetrokken rolluiken komi sche taferelen. Een auto met schallende radio, die de levensduur van twee enor me geluidsboxen naast de aan geklede wc-rol op de hoeden- plank op de proef stelt, steekt snel de verlengde Prins Hendrik in om tellen later achteruit de straat weer uit te rijden. Dan maar de Mecklenburgstraat in om aan het eind daarvan erach ter te komen dat ook die straat uitkomt op de opengebroken Bij lokestraat. Halt. Niet verder hier! De auto gromt, gaat op nieuw in de achterste versnel ling, maakt een pirouette, raakt bijna Bono de kat die slaapdron ken een pendeldienst tussen bei de stoepen van de straat onder houdt, en scheurt vervolgens met piepende banden in omgekeerde richting weer de Prins Hen drikstraat in. Op zoek naar een nieuwe uitweg in het doolhof dat Axel heet. Zo gaat het al weken. Alles op vier wielen rijdt deze dagen knarsetandend door Axel. Achter menig bocht schuilt het gevaar van e :n gapend ravijn of een berg kl ikers. Achter elke bocht kunne zich bonkige we genbouwers n taaie kabeltrek kers ophoud n, wroetend in de ingewanden an de stad. Ën als je boodscha: jen gaat doen kun je beter maó een lunchpakketje meenemèn. „Het is om gek van te worden. Je kunt geen straat in rijden of je rijdt tegen een bord op", zegt een automobilist die vanuit de Nassaustraat tevergeefs de Markt, waar een nieuwe bestra ting komt, op wil rijden. „Het is ook net of ze het erom doen. Alles gebeurt tegelijk". Het is spitsuur in de wegenbouw in Axel. Het geringe werk dat op dit moment te verdelen valt komt allemaal in dezelfde perio de los. Het lijkt wel of alle wegenbouwers in Axel hebben afgesproken. En ongelukkiger wijs zijn alle operaties aan de belangrijkste doorgaande ver keersaders of druk bereden ver bindingswegen naar woonwij ken. De jongste ergernis is de afslui ting van het kruispunt Kanaal- kade/Zuidsingel/Oranjestraat/ Kinderdijk. Het kruispunt, waar in het recente verleden regelma tig aanrijdingen gebeurde, voor al met Belgen die aarzelend de weg maar de weekmarkt zoch ten, moet nog voor de winter invalt omgebouwd worden tot een mini-rotonde. De nog gebrekkige bewegwijze ring zorgt voor het vastlopen van al het verkeer dat via de Zuidsingel richting Axel-city wil rijden, via de Kanaalkade naar Hulst, of de afslag naar Zuiddor pe en Koewacht via de Kinder dijk wil pakken. Dat dan op goed geluk de Burchtlaan in rijdt, rechtsaf de Weststraat in, de Oranjestraat op om vervol gens weer stil te vallen bij het kruispunt. De gemeente werkt op dit mo ment hard aan een voorlich tingspakketje voor de bevolking want de overlast zal nog wel even duren. Op het stadhuis zit ten ze nog over een ding te dubben. Hoe maken we zaterdag de Belgen wegwijs? De ouderen onder ons herinneren zich vast en zeker nog wel de martiale figuur van de dorpsveldwachter, of die van zijn stedelijke even knie, de straatagent. Het wa ren geüniformeerde gezags dragers, wier aanwezigheid in dorp of wijk voor een rust zorgde, die in onze heden daagse ogen onwerkelijk aan doet. Je had er vaderlijk types on der, die door een simpel ver maan de potentiële overtre der tot de orde riepen, maar er waren ook figuren bij, die een reputatie van nietsont ziende machtsuitoefening met zich meedroegen. Zo bestond er in mijn jeugd een politieman die van ons de bijnaam 'de potenbreker' had gekregen. Van hem werd ver teld dat hij er niet voor terug deinsde om je, gezeten op zijn BMW, tegen de vlakte te rij den, om je vervolgens door enkele messcherpe manoeu vres een paar gebroken kuit beenderen te bezorgen. Nie mand had hem dat ooit zien doen, maar het verhaal was ijzersterk en zorgde voor een mooie rust in de straten van onze stad. In Goes hebben ze geruime tijd een»politiehond in dienst gehad van wie werd verteld dat hij een merkwaardige voorkeur had voor een beet in het mannelijk kruis. Als het in een stedelijk café uit de hand dreigde te lopen en iemand in de tent riep „Jongens! Hand voor je kruis, daar komt de hond!", dan was het in de kroeg op slag even vredig als tijdens een toogdag van de SGP. Zelfs als het roofdier niet in zicht was, dan nog was een simpele referentie aan zijn bestaan genoeg om de tot kwaad geneigde Goesenaars in te tomen. Vandaag de dag moeten wij het doen met stadswachten, parkeerwachters, honden wachten en - niet te vergeten - het bureau 'Halt'. Dit laatste orgaan grijpt terug naar de tijd van de straatagent, de koddebeier en de dorpsveld wachter, maar dan op een veel subtielere manier. Het Zeeuws-Vlaamse 'Halt'-bu- reau gooit wat dat betreft ho ge ogen, zo las ik met grote voldoening. 'Halt' zorgt voor een strafop legging die je als jeugdige de linquent niet met de rechter (en een strafblad) maar wel met het eigen rare gedrag confronteert. De straatagent uit mijn jeugd bereikte het zelfde met een schop onder je kont, maar dat was ook een tijd waarin men geloofde dat de toegang tot het geheugen in het weke gedeelte van de rug was gesitueerd. Het effect was gelijk aan dat van een week strafdienst, opgelegd door het 'Halt'-bureau. Je realiseerde je als jeugdige boosdoener namelijk, dat de buitenwereld je van een stem pel had voorzien. In mijn jeugd was dat stempel 'kwa jongen'. Tegenwoordig zegen we: 'vandaal'. Nu is het eigenaardig maar waar, dat een vandaal zelden of nooit van zichzelf beseft dat de buitenwacht hem van die weinig vleiende soort naam heeft voorzien. Een vandaal weet van zichzelf niet dat ie dat is. Hij schopt keet, hij trapt rotzooi, hij jaagt mensen op stang, hij vervaar digt graffiti of hij experimen teert met vuurwerk - hij geeft dat gaarne toe, maar een van daal? Nee, dat is hij niet, ln onze buurt opereerde lan ge tijd een echte vandaal, die mij en onze buren deed ver langen naar de terugkeer van de potenbreker en de Goese kruisbijter. Maar deze feno menen zijn nu eenmaal uit de tijd en dus vielen we terug op de techniek van de overre ding. Die haalde natuurlijk niets uit, totdat iemand een gouden inval kreeg en de jon geman meedeelde: „Beste Ramon, was is dat nou toch jammer! Jen bent precies dat soort jongen geworden waar je moeder je vroeger altijd voor waarschuwde... Wij noe men dat een vandaal." Het sloeg in als een bliksem schicht. Dank zij het simpele feit dat Ramon zichzelf even tjes door de ogen van een ander ging zien. En, wat nog belangrijker is, het werkte! Wat de 'Halt'-bureau's doen lijkt sterk op de zojuist ge schetste aanpak. 'Halt' combineert in zijn werkwijze dan ook de vader lijke straatagent van vroeger met de pedagoog van van daag. Op die manier wordt het leven van de zwijgende en vaak gemaltraiteerde meer derheid wat leefbaarder ge maakt. Simpeler gezegd: 'Halt, doet prima werk. Laten ze dus in godsnaam hun subsi die niet intrekken! Van onze correspondente Hulst - De schrijvers Wim Hofman en Miek Dorrestein zijn vandaag te gast in de bibliotheken van Hulst, Kloosterzande en Vogelwaarde. De hoogste klassen van de basis scholen in de gemeenten Hulst en Hontenisse zijn uitgenodigd om naar de bibliotheek te komen en kennis te maken met de schrijvers. Deze vertellen iets over hun werk en lezen enkele stukjes voor. Als voorbereiding hebben de kinderen de afgelopen maand werken van deze schrij vers gelezen. Wim Hofman is geboren in Oost- kapelle. De Zeeuwse schrijver leerde tijdens zijn studie schilde ren en werd beinvloed doorde Cobra-groep. Deze schilders hebben veel interesse voor kin dertekeningen en dat bracht Hofman op het idee om verhalen voor de jeugd te schrijven. Ook de illustraties zijn meestal van zijn hand. Zijn nieuwste boek 'Het vlot' schetst de belevenissen van een wantrouwig jongetje in het na-oorlogse Vlissingen Miek Dorrestein woonde in haar jeugd in Limburg en reisde daar na door Nieuw Guinea en Brazi lië, voor ze een stek vond in het Brabantse Made. Daar zette zij haar ervaringen in beide landen op papier. Dorrestein wilde met haar schrijven iets veranderen aan het negatieve beeld dat de jeugd had van de derde wereld landen. Zij vertelt in haar boeken over het dagelijkse leven in die landen. In Vogelvrij verklaard beschrijft zij de hopeloze strijd en de machte loze gevoelens van de Papoea's. In haar laatste boeken richt zij zich meer op Nederland en schrijft verhalen die op histo risch feiten berusten.

de Stem | 1993 | | pagina 15