DE STEM ïetsveer over Westerschelde +Jitb Kluskrakers van de week: 24 ?5 12.9S I Met de pet rond voor de meester 'Rijn-Schelde-Delta toeristisch gebied van Europees formaat' 'Zeeuwse politie heeft te weinig aandacht voor verkeersveiligheid' buro [Horst B.V. Super Bingo Heeskaarting vleesprijs- kaarting Grieks Vanaf Pasen vaart weer pontje tussen Terneuzen en Hoedekenskerke Tiener-Sex Escort Sonja Adressen Oostvlaamse gouverneur bil snel Scheldemondraad IMPUTER Werkloze buitenlanders opleiden tot hovenier Rijkswacht neemt drugs en wapens in beslag in Boccaccio Destelbergen EXCLUSIEVE BRUIDSREPORTAGES .f/s«cro* 1 STUDIO DIELEMAN libs/06 06-9618 Direkt-Apart: 06-96.74 Heerlijk vrouwtje 06-96.80 Vijf gram heroïne in beslag genomen iterketen Nr.l Kinder zegels, mevrouw? Zeeuwse bedrijven zoeken kansen voor handel met Vietnam 95 1e 95 193 lums te huur bij: 1 12 22. lA.C. Ossenisse organi sed vrijdag 8/10 Hof ter Nesse Ossenisc» anv. 20.00 u. 10 ronden oofdpr. city-bike alsm 3 liooie poedelpr per ronden Idere donderdagavond fenv. 19.30u. café de [astanje, Kloosterzande. Elke donderdag aanv. 19.30 u. Café de [Kombuis, Kloosterzande uur FOTO SERVICE Vlooswijkstraat 77 Tel. 01150-96973 Zeeland DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 DEEL 1 06-320.322.0 06-320.322 c'M*' 06-320.330 2 06-350.21072 bel: 06-320.33081 Igü (75 cpm) Van onze verslaggever Vlissingen - Door de perikelen rond moeizaam verlopende reorgani satie van Zeeuwse politie is de aan dacht van die politie voor de ver keersveiligheid, met name in Zeeuws-Vlaanderen, onvoldoende. Er moeten meer controles worden ge houden door de politie en het nieuwe Districtsoverleg moet daar voor gaan zorgen, want dat is het verantwoordlijk orgaan. Dat bleek gisteren uit een vergadering van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland, het ROVZ. Met de ROVZ-leden Saeijs( ook topman van Rijkswaterstaat Zeeland) en Den Boon, de voorzitter Zeeland van Veilig Ver keer Nederland toonden hun ongenoe gen over de onvoldoende inzet van de politie waar het de verkeerscontroles betreft. Door de tijd en de energie die de vorming van de regiopolitie nog vergt, komt de verkeerstaak van de politie achterop, zo vonden de sprekers. En dat is niet zozeer de schuld van die politie zelf, maar van het Districtsoverleg. Dat gezelschap, in de plaats gekomen van de vele 'driehoeksoverleggen', bestaat uit burgemeesters, politie en officieren van justitie, en bepaalt waar de priori teiten van de politietaken ligt, de politie zelf voert de richtlijnen van dat overleg uit. De vergadering besloot dan ook bij dat Districtsoverleg aan te gaan dringen op meer politieinzet. Voorzitter Hennekeij zegde dat toe. De zaak is met name voor Zeeuws- Vlaanderen (ooit door Hennekeij beti teld als verkeersgevaarlijker dan Portu gal) belangrijk. Meer controles, bijvoor beeld op snelheid, kunnen het aantal verkeersdoden terugdringen. Het ROVZ wacht dan ook op een be leidsplan van de Zeeuws-Vlaamse poli tie waarin precies staat hoeveel manu ren er per jaar aan handhaving van de verkeersveiligheid zal worden besteed. De politie in het Oosterscheldebekken heeft dat plan al klaar en er in opgeno men dat er per jaar elfduizend manuren aan handhaving besteed zullen worden. Het ROVZ vindt dat een redelijke aan dacht voor de verkeersveiligheid. [•orde rubriek Jbs/06 I contante betaling aan ren worden opgegeven verplicht). ber regel excl. BTW n. p. kolom excl. BTW. [Marcha v. achter. 100 cpm Tieners Keuze Dating 06-96.39 06-320.320.10 06-320.321.10 06-320.320.50 100 cpm ondeugende meisjes (18j) uit je eigen regio. Bel ze bnelü! 06-9824 1,-pm l/oor dame aan huis of Ihotel, gay-boys en heren- Istriptease. Event, dames Igevr. 076-425142. Ze vertellen wat over zich zelf geven hun adres en telefoonnr. wachten dat jij ze belt. (100cpm) geeft haartel.nr. (100cpm) [LOLITA 18jr. wil man voor Isex. Kom bij me! Ik besta echt! 06-32032497 100cpm EN. DRAW 3.0: Een van |e en meest veelzijdige Ikketten onder Windows rafieken, pictogrammen, en presentoties, [ndstalig. In combinatie fcn Highscreen-computer (erkend tot 01-01-'92), "diskettes 259,-. MODEMS &DO FAX MODEM II: Baud full duplex, :r I22bis, fox 9600 Baud met ppressie, extern 239,-. s Intern I \D0 FM 144 MODEM: J Baud faxmodem, incl. I f-4 foutcorrectie, MNP 5 -S ppressie, CCITT V.42 en J r extern 699,-. S lodems 3 jaar garantie, Jlefoonkabel en Videotex 5 /an onze verslaggever Gent - Rond Pasen 1994 is er weer een veerdienst tussen Terneuzen en Hoedekenskerke. De verbinding over de Westerschelde, uitgevoerd door de gebroeders Hoving met hun schip Festijn, is onderdeel van de nieuwe Eetsroute Gent-Rotterdam: de Delta-Fietsroute. Per jvertocht kunnen zo'n 25 fietsers/wandelaars mee. veerdienst wordt voorlopig tot het eind van het zomersei- ioen 1994 uitgevoerd op woens- en voorts meerdere keren lijdens de weekends. De over tocht gaat waarschijnlijk een lientje kosten. De dienst gaat jibruik maken van de nog be staande voormalige veerhavens u Terneuzen en Hoedekensker- te. De haven van Hoedekensker- moet daarvoor eerst worden «itgebaggerd. Dit werd gistermorgen bekend gemaakt bij de presentatie van ie nieuwe stichting Rijn-Schel- ie-Delta Toerisme in het stad- iuis van Gent. In deze stichting zijn het ondernemersplatform üijn-Schelde-Delta van vijf Ka- aers van Koophandel (Terneu- zen, Middelburg, Breda, Dord recht en Rotterdam) en de Bel- Goes - De politie van het district Oosterscheldebekken Kéeft bij een inval in een woning aan de De Graaffstraat in Goes vijf gram heroïne in beslag genomen. De harddrugs hebben een straat waarde van circa 700 gulden. De 31-jarige bewoner en zijn 21-jarige vriendin werden in verzekering gesteld. Een derde in het pand op het moment van de inval aanwezige werd na ver- koor weer op vrije voeten ge steld. gisch-Nederlandse stichting Pro motie Delta opgegaan. Voorzitter J. van Harn van de sectie Produktontwikkeling van ,de nieuwe stichting zei bij de voorbereidingen van de fietsrou te alleen maar enthousiaste men sen te zijn tegengekomen. „Een goed plan dat de afzonderlijke toeristische kerngebieden binnen de delta op een aantrekkelijke manier voor de fietser met el kaar verbindt", constateert het Landelijk Fiets Platform (LF). Gepoogd wordt de nieuwe route in de eerstvolgende LF-routegids voor Zuid-Nederland op te ne men. Belangrijk wordt geacht dat Gent (met 400.000 overnach tingen) net als Brugge en Ant werpen op een LF-route wordt aangesloten. Ook de gemeente Terneuzen ver leent medewerking. Waarschijn lijk gaat de plaatselijke VW de kaartverkoop regelen. De fietsroute loopt globaal van Gent, via Evergem, Ertvelde, Boekhoute, Maagd van Gent, Biervliet en Braakman naar Ter neuzen. Aan de 'overkant' gaat het dan van Hoedekenskerke via Kapelle, Yerseke, fietsveer Yer- seke-Gorishoek naar Sint-Maar tensdijk en Tholen. Een moge lijkheid om een aantrekkelijke verbinding Terneuzen-Goes te maken is de mogelijkheid om vanuit Hoedekenskerke over te stappen op de stoomtram naar Goes. Vari onze verslaggever Middelburg - Gouverneur Balthazar van de Belgische provin cie Oost-Baanderen heeft in een persoonlijke brief aan Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland gepleit voor een snelle en niet weer uitgestelde oprichting van de Scheldemondraad. Die raad zal de leiding krijgen over de nog jonge Euregio Schel- demond, een grensoverschrijden- samenwerking tussen Oost en West-Vlaanderen en Zeeland. De installatie van de raad is al enige malen uitgesteld. Organi satorisch moest er nog veel ge beuren, de provincies waren het niet over alles eens (over de openbaarheid van vergadering bijvoorbeeld) en binnen de Eure- zelf verliep het ook niet altijd even vlot. Zo verliet de enige scretaresse kort geleden haar post. Balthazar schrijft dat dit alles het imago van de Euregio geen goed heeft gedaan en dat spijt hem veel. 'Onder druk van vele misverstandjes en minder leuke krantenartikels,' schrijft hij, 'is de état de grace van onze Eure gio Scheldemond aan het weg kwijnen.' Groep 2 heeft van de Oostburgse St.-Bavoschool weer een eigen lokaal en een eigen nieuwe meester, Marc van Vlierberghe. FOTO CAMILE SCHËLSTRAETE Zet 34 kleuters bij elkaar in een (te krap) klaslokaal en het loopt gegarandeerd mis. De juf kan onmogelijk haar werk op een fatsoenlijke manier doen. De kindjes, als haringen in een ton bijeen, worden lastig. De rijksnormen zijn echter on- verbiddellijk en steken een stok in het wiel; dus geen extra geld om het probleem op te lossen. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr ALS OUDER staat je dan maar een ding te doen: met de pet rond gaan voor de meester om je kind fatsoenlijk onderwijs te geven. Het is in een notedop wat er op de roomskatholieke basisschool Sint Bavo in Oostburg mo-, menteel aan de hand is. De ouders en leerkrachten houden de komende maanden inzamelingsacties onder be volking en bedrijfsleven om een extra leerkracht voor de kleintjes van te kunnen betalen. De kleutergroep van de Sint Bavoschool is met 34 leerlingen te groot voor één be scheiden lokaal. „En dat aantal groeit in de loop van het schooljaar steeds aan. Er komen hier straks zeker 40 tot 42 kleuters op school", zegt juf Marijke Lampaert. Ze werkt al 29 jaar in het onderwijs en heeft eigenlijk geen woorden voor de situatie die zich nu op de Bavoschool afspeelt. „Onderwijs is een van de belangrijkste dingen in de samenleving. Daar mag je niet steeds- zomaar op bezuinigen. Het is be langrijk dat die kleintjes hier op een leuke manier binnenkomen. Dat is mede bepa lend voor hun verdere schoolloopbaan. We mogen ons nog gelukkig prijzen met het initiatief van de ouders om de schouders eronder te zetten." Naar de wc Terwijl ze het waarom van de opmerkelij ke actie uit de doeken doet, komt een van de kleine mannekes uit haar klas aangelo pen: „Juffrouw, ik moet naar de wc." Een van de dagelijkse dingen die moeten ge beuren. Maar het maakt dan een groot verschil uit of je 19 of 34 kleuters in de groep hebt, legt ze uit. Terwijl juf Marijke de kleine koter naar het toilet helpt, komt de nieuwsgierige Anita ook een kijkje nemen in de deurope ning van het lokaal. Pas vier jaar gewor den en vandaag voor het eerst op de 'grote school'. „Zo'n kind verzuipt in een groep van 34, waar ook kinderen van zes jaar tussen zitten. Het is bijna niet te doen om ze dan allemaal voldoende aandacht te schenken." Een compleet onwerkbare situatie, beaamt de nieuwe meester, Marc van Vlierberghe. Sinds gisteren is de kleutergroep opge splitst in twee klassen en geeft hij les aan de oudere kinderen in het lokaal tegenover dat van juf Marijke. „Het verschil tussen kinderen van vier en van zes is groot. De kleintjes in die laatste categorie moet je voldoende aandacht ge ven om ze de vaardigheden bij te brengen zodat ze door kunnen stromen naar groep 3. In een grote groep is dat bijna onmoge lijk. Als ik een verhaal vertel, of een kind zit iets te vertellen, luistert er op een bepaald moment niemand meer. Ze zitten te dicht op eikaars lip en worden daardoor onrustig", vertelt Van Vlierberghe. De Sint Bavoschool telt momenteel 160 leerlingen. Het rijk geeft op basis daarvan geld voor een aantal formatieplaatsen, zeg maar onderwijzers. Volgend jaar krijgt de school meer formatieplaatsen zodat het mogelijk is de groepsgrootte werkbaar te houden. Maar daar heeft de school nu niets Gelukkig Schooldirecteur J. Steyaert prijst zich daarom gelukkig met het idee van de ouders om zelf de hand aan de ploeg te slaan. „Het is natuurlijk een gevolg van alle bezuinigingen die in de loop van de jaren over de scholen zijn uitgestort. Ook vorig jaar hebben we al een extra leer kracht aangesteld om de kleutergroep op te kunnen splitsen. Maar toen ging het om de periode met ingang van februari, terwijl het er nu om gaat een heel schooljaar te overbruggen. Dus gaat het om een groter bedrag." Van onze verslaggeefster Terneuzen - De Stichting Kinderpostzegels zegt 'er van uit te gaan dat er met de actie dit jaar niets meer mis kan gaan'. Gisteren gingen kinderen van in totaal 6325 scholen in het hele weer langs de deur om bestellingen op te halen voor kinderpostzegels en prentbrief kaarten. Vorig jaar deden er 1240 scholen mee. De populariteit van de actie Kinderpostzegels liep vorig jaar een flinke deuk op. Een nieuw betaalsysteem via de bank ver oorzaakte zoveel problemen dat 300.000 bestellingen fout liepen. De stichting heeft het systeem dit jaar aangepast. Een ruime meerderheid van scholen heeft nog genoeg ver trouwen in de Stichting Kinder postzegels om ook dit jaar weer Schoolkinderen halen de bestelling op aan huis. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP enthousiast mee te doen. Leraar D. Koopman van De Wiekslag in Terneuzen: „We hopen dat de chaos eenmalig was." Zijn school is dit jaar wel weer van de partij. De opbrengst van de Kinder postzegelactie gaat naar kansar me kinderen in binnen- en bui tenland. Van onze verslaggevers Genl - De veertienduizend ondernemers, die in het ge bied tussen Nieuwpoort-Ant- werpen-Rotterdam-Hoek van Holland opereren in de toe- ristisch-recreatieve bedrijfs tak, moeten hun licht niet langer onder de korenmaat laten schijnen. Gezamenlijk moeten zij optrek ken en dit gebied presenteren zoals het is: het belangrijkste toeristische gebied in Noord- west-Europe. Dit was de boodschap die giste ren werd uitgedragen door de gloednieuwe stichting Rijn- Schelde-Delta Toerisme. Een or gaan waarin het Ondernemer splatform van vijf Kamers van Koophandel en de Belgisch-Ne derlandse Stichting Promotie Delta zijn opgegaan. Het is de eerste keer dat een Belgisch-Ne derlandse samenwerking op deze schaal tot stand is gekomen. De verschillende toeristische troefkaarten in het gebied moe ten elkaar aanvullen, zodat be zoekers, waar dan ook in de Delta, een totaalpakket krijgen aangeboden. „De klant is niet geïnteresseerd in grenzen, hij wil een overzicht van grote toeristische gebieden. En dan hebben wij met elkaar wel het nodige te bieden", zo viel gisteren in de fraaie burgerzaal van het Gentse stadhuis te ho ren. Gewezen wordt op elemen ten als natuurschoon, strand en zee, een waaier van watersport mogelijkheden. cultuur-histori sche steden als Gent, Brugge, Antwerpen en Breda. Er liggen enorme mogelijkheden, werd In geschat. Steeds meer werk in groene sector Van onze verslaggever Aardenburg - Werkloze buitenlanders die in Zee land wonen opleiden tot hovenier om ze zo aan een baan te helpen. Op die ma nier denken Zeeland Stu diecentrum in Aardenburg en het Agrarisch Oplei- dings Centrum (AOC) twee vliegen in een klap te slaan. Want allochtonen komen steeds moeilijker aan werk terwijl daar -zeker in de toekomst- vraag naar is in de 'groene sector'. De behoefte aan goed ge schoolde tuinlieden groeit in onze provincie en dat blijft voorlopig zo, weten Zeeland Studiecentrum en het AOC uit onderzoek. Dat heeft alles te maken met de ontwikkelingen in de re creatiesector: er komen meer bungalowparken en voorzie ningen in de openlucht recrea tie en dus is er meer personeel nodig om het groen te behe ren. Ook het toenemend mi lieubewustzijn bij organisaties als gemeenten neemt toe. Che mische onkruidbestrijding wijkt voor mechanische, zodat ook hier de vraag naar man kracht toeneemt. De combinatie tussen de op leiding tot hovenier en de al lochtonen ligt volgens J. Rou- men van Zeeland Studiecen trum voor de hand. Niet alleen omdat die steeds meer moeite hebben met het vinden van betaald werk. „Ook omdat ve len van hen oorspronkelijk een agrarische achtergrond heb ben en dus als het ware be kend zijn met het beheer van de groene ruimte." Zo is het idee geboren geïnte resseerde en geschikte werklo ze buitenlanders in Zeeland een vakopleiding tot hovenier te geven. Om erachter te ko men wie dat zijn, houden Zee land Studiecentrum en het AOC eerst een zogenaamde motivatiecursus. Daar kunnen maximaal vijftien deelnemers aan meedoen die geselecteerd worden op een oriëntatiedag die dinsdag 26 oktober plaats vindt in Aardenburg. De motivatiecursus bestaat voornamelijk uit een snuffel stage bij een bedrijf in de groenvoorziening of de plant soenendienst van een gemeen te. Deelnemers die de cursus met goed gevolg afleggen, krijgen een certificaat en kun nen doorstromen naar een vakopleiding. Van onze verslaggever Gent - De super discotheek Boccaccio in Destelbergen bij Gent geniet de twijfelachtige eer vindplaats te zijn van de grootste drugvangst ooit in een Belgische disco. De Gentse rijkswacht plukte er tijdens een razzia afgelopen maandagnacht 523 doses XTC, speed, cocaïne en andere verdo vende middelen van de dans vloer. De burgemeester van Destel bergen overweegt de sluiting van de ook onder Zeeuwsvlaamse disco-bezoekers populaire Boc caccio. Toen de vijftig rijkswachters rond kwart voor vier 's nachts binnen vielen, waren er nog zo'n zevenhonderd fuifnummers in de Boccaccio. Velen ontdeden zich inderhaast van de drugs die ze op zak hadden. Ook een hele serie verboden wapens kwam boven water: boksbeugels, spuit bussen met traangas, knipmes sen en zelfs een vuurwapen met gaspatronen. Het was al bijna een jaar geleden dat de Boccaccio bezoek kreeg van de politie. De actie was succesvoller dan de Gentse rijkswacht vooraf in schatte. Niet alleen vonden de agenten drugs en verboden wa pens. Er bleken ook nog eens dertien personen in de disco aanwezig die door het gerecht gezocht werden. Drugs en de Boccaccio blijken onvermijdelijk met elkaar ver bonden te blijven. Na vorige in vallen hielden handelaren en ge bruikers zich een beetje op de vlakte. De jongste maanden was er echter sprake van een ople ving met opvallend veel jonge bezoekers uit (Zeeuws-)Vlaande- ren en Noord-Frankrijk. Het kwaad blijft dus steeds de kop opsteken. Voor burgemees ter Gijselinck van Destelbergen kwam de rijkswacht-razzia als een verrassing. Zodra de burge meester het politierapport heeft doorgenomen, wil hij met de gemeentepolitie, de rijkswacht en het parket om de tafel gaan zitten. Sluiting van de Boccaccio sluit hij niet uit. Van onze verslaggever Goes - Vijftien Zeeuwse be drijven onderzoeken momen teel hun kansen op han deldrijven met Vietnam. Vol gens de Kamer van Koophan del biedt het land, waar her vormingen aan de gang zijn, rijke kansen voor het Zeeuw se bedrijfsleven. In de jongste uitgave van de informatiekrant van Kamer van Koophandel staat een verslag van een reis naar Vietnam die exportconsulent Erik Faber voor de Zeeuwse bedrijven heeft ge maakt. Voor vijftien bedrijven vond Fa ber zakenmogelijkheden, en con tacten zijn gelegd. Nu gaan de bedrijven zelf die contacten be nutten om te zien of de handel lonend is. De aard van de bedrijven loopt sterk uiteen. Van Zeeuwse im- portbedrijven, die bijvoorbeeld de invoer van banden van trans portvoertuigen onderzoeken, tot productiebedrijven die willen profiteren van de lage lonen in het land. Export naar Vietnam is ook mogelijk, stelt Faber, en het land heeft veel behoefte aan trainingsprogramma's voor functionarissen in de petroche mische industrie. (ADVERTENTIE) De nieuwe stichting wil dit alle maal onder de aandacht van een zo groot mogelijk publiek bren gen. Voorts wil men zoveel mo gelijk ondernemers laten partici peren in de stichting. „Voor alsnog wordt gemikt op zo'n dui zend bedrijven", zei voorzitter L. Rietveld uit Dordrecht. Hij zag het vormen van een eenheid tus sen al die bedrijven als een enor me uitdaging, die een geweldige uitstraling kan hebben: „Het gaat daarbij ook om een groot stuk werkgelegenheid". De stichting kan van start door onder meer actieve deelname van overheden en bijdragen van bedrijven. Ook de EG ziet het nut van de stichting en stelt tachtig mille beschikbaar. Maar op den duur, streefdatum 1996, wil de stichting het zonder over heidssteun doen. Houten Toiletzitting Gamma Motorolie Met sterke polyester laklaag, 5 liter, 20W50, voor benzine-, in diverse kleuren diesel- en LPG motoren van 39.- voor van 14.50 voor Openhaardhout Knauf Roodband Net van ca.13 kg van 5.50 voor Zak van 25 kg van 18.50 voor

de Stem | 1993 | | pagina 13