Extra troepen VS naar Somalië Onze Top 5 van deze week. 'JimmpJi Bomoffensief valt samen met geruchten over vredesplan IRA Menem eist overwinning Argentijnse verkiezingen op Pakistaanse politiek is mannenbolwerk ondanks Bhutto 79 99 1.99 2.49 oskou' zondag urg Somalische strijders vieren feest om verliezen YN-troepenmacht DE STEM BUITENLAND de versbar. Lingerie van wereldklasse Organisatie voor noodhulp opgericht BUITENLAND KORT Volnij houdbare halfvolle melk, pak 1 liter <j®® CD Chips, naturel of paprika, zak 200 gram Witte druiven "Italia" kilo C(1 Echte Gelderse Rookworst, 2x 250 gram Conqueror sherry, medium dry, very dry of cream fles 0.75 liter 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. TOBER 1993 A erkt zeer weinig van lag die elders in Mos- At. Het bedrijf waar •t bevindt zich net bui ringweg. Binnen die et maar een heel klein ad waar de granaten en en de kogels flui- precies wil weten wat de hand is, moet óf directe omgeving van e Huis óf thuis naar ijken. „Heel Moskou at," weet Compagne. ssische tv laat weinig wel veel eindeloze es. Daar zijn de Rus pioenen in." ien Russische collega's mpagne reageren niet motioneel op de 'oor- chten', wel trekken ze aan dat er nu veel ijn gevallen, zegt hij. mor de rest hebben ze ding van 'hier moeten doorheen'. Ze hebben vertrouwen in dat het ed komt." n sorbet in de Italiaan- Ion. iet iedereen geniet van uisende stadsleven en aie herfstweer. Op het lein voor de Hermitage, rokke winterpaleis van ~egere tsaren, maken kijkende mannen en n zich op voor een an- in-demonstratie. De n rode vlaggen doet e oude glorietijd van het isme herleven, en blijven weifelend Een man die naar voren en om een foto van de stranten te maken, door zijn vrouw terug gen. „Je weet toch hoe ef ze kunnen zijn." irverkoopster Irina rt dat „die verrekte nisten haar handel ver- Laat ze maar in Mos- an demonstreren. Wat ze nou eigenlijk. De ijd weer terug?" Tos van de Russen haalt 'chouders op of negeert de vlagvertoon. Pas als et in beweging komt en erkeer op een van de boulevards stillegt, ont- over en weer wat partijen tussen demon en en toeschouwers, s haast aandoenlijk zo jk als de circa duizend stranten zich gedragen, eluidsauto achteraan de produceert communisti- trijdliederen. Ze worden 11e borst en met gebalde meegezongen. Het is dat elnemers geen uniform anders zou het je doen n aan de vroegere 1 mei- es op het Rode Plein, dreigend is het aller- n minuten komt het ver- al weer op gang. De wagens vol militairen "e oproerpolitie, die in ten achter de hand wor- ehouden, keren onver- r zake naar de kazerne elijk zijn de mensen in sburg, de stad waar in 1917 zijn communis- zegetocht begon, weinig de indruk van de strijd skou. DINSDAG 5 OKTOBER 1993 jdende versbar e koffie of thee lis u trek krijgt, pistoletto. avond present. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De bomaanslagen die gisteren voor een uren lange verkeerschaos zorgden in Londen zijn volgens Scot land Yard het werk van de IRA. Hoewel de terroristische organi satie hiervoor nog niet de ver antwoordelijkheid heeft opgeëist zouden de aanslagen geheel in haar stijl zijn geweest. Bij de explosies in winkelporta len werd aanzienlijke schade aangericht, maar raakte nie mand gewond. Later op de dag ontploften in Noord-Ierland twee bommen. De jongste terreureampagne valt samen met speculaties over een 'vredesplan' van Sinn Fein, het politieke uithangbord van de IRA en de nationalistische Noor- dierse partij SDLP. IRA-woord- voerders in Dublin hebben ver klaard 'geïnteresseerd' te zijn in een eventueel staakt-het-vuren. Een woordvoerder van Scotland Yard constateerde in de jongste aanslagen een verontrustende verandering van de gebruikelijke IRA-tactiek aangezien voor de explosies vooraf geen enkele waarschuwing was gegeven. Bij soortgelijke aanslagen, zaterdag, in de voorstad Finchley werd nog zes minuten van te voren gebeld. IRA-kenners zien geen tegen strijdigheid in het laatste bomof fensief en de berichten over een mogelijke wapenstilstand. Naar verluidt zouden de terroristen willen laten zien waartoe ze in staat zijn om vervolgens vanuit een 'sterkere positie' te onder handelen. Bovendien zou de IRA haar stempel willen drukken op de partijdagen van de Tories in Blackpool. Onzekere factor in Noord-Ier land blijft hoe de protestantse terreurgroepen zullen reageren op een eventueel bestand van de IRA, dat de weg zou kunnen openen voor besprekingen met de Britse regering. Een politiecommissaris in Belfast verklaarde onlangs te vrezen dat ook protestantse or ganisaties als de Ulster Freedom Fighters nu zware bommen wil len gebruiken. Van onze redactie buitenland Mogadishu/Washington - De Amerikanen sturen 200 extra manschappen naar Somalië. Deze mededeling van het ministerie van Defensie komt nadat zondag twaalf Amerikaanse VN-soldaten om het leven zijn gekomen bij gevechten met Somalische strijders. Juichende Somalische strijders paradeerden gisteren in de stra ten van Mogadishu met het lijk van een Amerikaanse soldaat. Onder het gejuich van een paar honderd mensen werd het geha vende lichaam in een kruiwagen door de straten gereden. Ook een tweede, verkoold, lijk werd ten toongesteld. Somaliërs zeiden dat het ging om het lichaam van een Amerikaan die door een woedende menigte in brand was gestoken. Bij de gevechten zondag kwam ook een Maleisische VN-soldaat om en vielen onder de Amerika nen 75 gewonden, van wie aan aantal er ernstig aan toe is. Amerikaanse zegslieden ver klaarden dat een aantal soldaten nog wordt vermist en dat dezen mogelijk in handen zijn gevallen van de Somalische krijgsheer Mohamed Farah Aidid. Somali sche strijders toonden journalis ten een video van een Ameri kaanse militair die zij krijgsge vangen hebben genomen. Het hoge dodental onder de Amerikanen verhoogt de druk (ADVERTENTIE) INTERNATIONAL op het Congres om een einde te maken aan de Amerikaanse be trokkenheid. „Het lijkt me dat we eens goed, zeer goed moeten kijken waarom ze daar nog steeds zitten," aldus Robert Do le, de leider van de Republikei nen in de Senaat. „Bij bosjes betalen Amerikanen met hun le ven voor een misplaatst beleid op het altaar van een verward multilateralisme," meent Demo cratisch Senator Robert Byrd. Niettemin heeft de Amerikaanse regering plannen om extra troe pen te sturen, voorzien van zwa re M-l tanks. De Verenigde Sta ten leveren met 4.500 manschap pen een hoofdbestanddeel van de VN-vredesmacht van 28.500 man. De drie belangrijkste ziekenhui zen in Mogadishu werden zon dag na de gevechten over stroomd door Somalische ge wonden, volgens het Rode Kruis zo'n 500 mensen. Onbevestigde berichten spreken van circa der tig doden. De gevechten braken zondag voor dag en dauw uit toen VN- troepen probeerden een aantal belangrijke aanhangers van Ai did te arresteren. Twee Ameri kaanse Black Hawk-helikopters werden neergeschoten. Circa ze ventig Amerikaanse militairen die de gewonde bemanning te hulp kwamen, werden onder vuur genomen door Somalische guerrillastrijders. De VN-secretaris-generaal Bou tros Ghali zei gisteren dat de vredesmacht zal vasthouden aan zijn mandaat 'zoals dat is vast gesteld door de Veiligheidsraad.' De VN zullen op doortastende wijze blijven streven naar de realisatie van hun politieke en humanitaire doelstellingen in Somalië. Boutros Ghali zei ver der het verlies te betreuren van de levens van burgers en 'dap pere soldaten die hun leven ga ven voor de wederopbouw van Somalië'. Somaliërs slepen het lijk van een Amerikaanse soldaat door de straten van Mogadishu. foto ap Den Haag - De Nederlandse ontwikkelingsorganisaties Novib, Hivos en SNV hebben gisteren een speciale nood hulporganisatie opgericht, de Disaster Relief Agency (DRA). Via de DRA denken de initiatief nemers sneller te kunnen reage ren op aanvragen voor noodhulp van partnerorganisaties in lan den die door natuurrampen of burgeroorlog getroffen zijn. Niet alleen zij, maar ook partnerorga nisaties in de Derde Wereld en Oost-Europa en andere Neder landse ontwikkelingsorganisa ties kunnen een beroep doen op de DRA. De drie organisaties zeggen vaak niets te kunnen uitrichten in situaties waarin noodhulp ge vraagd wordt. Volgens Hans Pelgrom, directeur projecten van Novib, zou de DRA in India, dat vorige week werd getroffen door een zware aardbeving, nu meer kunnen doen dan de Novib op dit mo ment. „Wat met de DRA extra gedaan kan worden is sneller expertise ter beschikking stellen op het gebied van huisvesting en water voorziening, en samen met loka le organisaties een herstelplan opstellen." De DRA kan als dienstverlenen de organisatie niet alleen des kundigen leveren, maar ook zelf hele noodhulpoperaties op touw zetten als in het betreffende land geen plaatselijke organisaties aanwezig zijn. Pelgrom beklem toont dat het de bedoeling is om na een ramp zo snel mogelijk weer de draad op te pakken van de structurele hulpverlening. Novib, Hivos en SNV hebben zich garant gesteld voor het startkapitaal voor de eerste ne gen maanden van 345.000 gul den. Menem Van onze redactie buitenland Buenos Aires - De Argen tijnse president Carlos Me nem heeft gisteren de over winning opgeëist van de parlementsverkiezingen van zondag. Zijn regerende Peronistische partij behaalde 42,4 procent van de stemmen, iets meer dan twee jaar geleden. De uitslag wijst erop dat de steun onder de bevolking voor het strenge eco nomische beleid is toegenomen. foto epa Dank zij hun overwinning ver groten de Peronisten hun meer derheid in het parlement met negen zetels. In de verkiezingen stonden 127 van de 250 parle mentszetels op het spel. De Ra dicale Burgerunie (UCR) van oud-president Alfonsin bleef steken op dertig procent van de stemmen en kon zich in het parlement precies handhaven. De grote verliezer was de kleine conservatieve partij UCD, die haar zes zetels allemaal verloor aan de Peronisten. De partij van Menem boekte ook een be langrijke overwinning in Bue nos Aires, veertig jaar lang een bolwerk van de Radicalen. De zetelwinst is echter onvol doende om de Peronisten een tweederde meerderheid te be zorgen, waardoor ze niet in staat zijn alleen veranderingen van de grondwet door te voe ren. Na 'zijn overwinning kon digde Menem aan dat hij een referendum wil houden over wijziging van de grondwet, hoewel de uitslag niet bindend zal zijn. Menem wil de grondwet zoda nig veranderen dat hij in 1995, als zijn ambtstermijn van zes jaar afloopt, kan worden herko zen. Momenteel kan een presi dent niet twee achtereenvolgen de termijnen dienen. „Mijn wens om herkozen te worden, is gegroeid," aldus Menem. „Na deze verkiezingsuitslag is een grondwetswijziging een absolu te noodzaak." Bovendien verklaarde Menem dat het resultaat van de parle mentsverkiezingen een einde zal maken aan een politiek schandaal rond het hoogge rechtshof. Twee van de negen leden van het hoogste wetge vende orgaan in Argentinië, beiden destijds benoemd door ex-president Alfonsin, onthul den vorige week dat een beslis sing van het Hof tegen de Cen trale Bank uit de dossiers werd verwijderd en verwisseld met een gewijzigde versie van de uitspraak. Vooral de minister van econo mie, Domingo Cavallo, nam de zaak hoog op. In een reactie noemde deze het tweetal 'die ven'. Hij voegde er aan toe dat één van de twee in 1989 zijn minnaar èn compagnon zou hebben vermoord. Die uitspra ken leidden tot een rel, waarbij de twee rechters aankondigden een rechtszaak tegen Cavallo aan te spannen. Van onze redactie buitenland Islamabad - Van de twee kanshebbers op het Paki staanse premierschap, is er een vrouw: oud-premier Be nazir Bhutto. Maar wie daar uit concludeert dat vrouwen volop meedoen in de landspo- litiek, gaat te snel. Het tegen deel is eerder waar. Onder de 1500 kandidaten voor het parlement, die morgen geko zen kunnen worden, zijn zegge en schrijve acht vrouwen. Tot 1990 was Pakistan een van de weinige landen waar een vast aantal minimum-zetels voor vrouwen was gereserveerd: 20 stuks. Premier Nawaz Sharif van de Pakistaanse Moslimliga (PML) schafte die regel af, voor al om zijn rivale Bhutto te treite ren. In het laatste parlement werden op twee na alle zetels door mannen bezet. Zelfs als kiezers hebben Paki staanse vrouwen het zwaar. Vol gens officiële schattingen bracht bij de laatste verkiezingen slechts 45 procent van hen haar stem uit. Dat komt vooral door dat politiek in de twee traditio nele westelijke provincies als een exclusief mannelijke aangele genheid wordt beschouwd. Pakistan is officieel een islamiti sche republiek. In andere streng- islamitische landen, zoals Koe weit en Saoedi-Arabië, hebben vrouwen helemaal geen stem recht. Zo ver is de overheid hier niet gegaan. Maar heel wat Pa kistaanse mannen denken er wel zo over, en verbieden hun echt genotes hun stem uit te brengen. Het Vrouwenactieforum (WAF) probeerde onlangs de hoogste baas in het verkiezingsproces, commissaris Naimuddin, zo ver te krijgen dat hij de participatie van vrouwen zou bevorderen. Maar tot WAF's ontsteltenis liet deze oud-rechter kortweg weten dat hij niets kon doen. „Een vrouw moet haar man ge hoorzamen. Dat is haar plicht. Wat doe je daaraan?" zei hij. Een heleboel, antwoordde het WAF. Naimuddin zou bijvoor beeld de druk op vrouwen om niet te stemmen onwettig kun nen verklaren. Maar daar wil hij niet aan. De vrouwen moeten maar naar de rechter stappen, vindt hij. In de feodale Noordwestelijke Grensprovincie (NWFP) en in Baluchistan, waar vrouwen in afgelegen dorpen als rechteloos vee worden behandeld, beslissen de mannelijke dorpsoudsten of vrouwen al dan niet van hun stemrecht gebruik mogen ma ken. Het resultaat is meestal neen. Al te beginselvast zijn deze lei ders overigens niet. „Een kandi daat die ziet aankomen dat hij het onderspit delft, vergeet zijn principes en vraagt zijn aanhan gers om hun vrouwen mee te nemen," weet een WAF-activist die bij de vorige verkiezingen waarnemer in de NWFP was. Overigens is er in Pakistan wei nig animo onder de bevolking om voor de derde keer in vijf jaar tijd te gaan stemmen. In 1988 was dat beduidend anders, toen honderdduizenden aanhan gers Benazir Bhutto begroetten die kort daarvoor was terugge keerd uit ballingschap -in het buitenland. Met haar komst leek na een lange periode van militai re dictatuur een 'Pakistaanse lente' te beginnen. Bhutto werd twee jaar later ech ter door het leger en president Ghulam Ishaq Khan aan de kant gezet op beschuldiging van cor ruptie en wanbeleid. Haar op volger en rivaal Nawaz Sharif viel in juli eenzelfde lot ten deel, waarna vervroegde verkiezingen werden uitgeschreven. Ook nu weer zijn Sharif en Bhutto de hoofdrolspelers. Ook nu weer beschuldigen ze elkaar over en weer van fraude en wan beleid en beloven zij de kiezers gouden bergen. Veel verder dan vuilspuiterij naar elkaar komen ze echter niet. Uitgewerkte ver kiezingsprogramma's ontbreken nagenoeg. Veel Pakistani kijken nu daarom liever eerst de kat uit de boom. Ook de politici zelf gooien zich niet met hetzelfde enthousiasme in de verkiezingsarena als voor heen. Er wordt tijdens de verkie zingscampagnes met beduidend minder geld gesmeten dan bij andere verkiezingen. Een bewijs dat geen van de par tijen ervan overtuigd is een klin kende overwinning te behalen en dat zij liever geld achter de hand houden voor een volgende ver kiezingsronde, schamperen cyni ci. Eigenlijk hebben de meeste men sen helemaal geen zin om naar de stembus te gaan. Velen zijn dik tevreden met waarnemend premier Moeen Qureshi die in juli het roer van Sharif overnam. In de afgelopen drie maanden heeft de partijloze Qureshi op economisch terrein al bijna meer bereikt dan Bhutto en Sharif elk in twee jaar. Zo heeft de inte rim-premier corrupte politici de laan uitgestuurd, belastingen in gesteld voor grootgrondbezitters (die hiervan voorheen vrijgesteld waren) en de strijd aangebonden met de heroïnebaronnen en de gewapende bendes die het land onveilig maken. Ook saneerde Qureshi, voormalig vice-voorzit- ter van de Wereldbank, met har de hand de economie waardoor een bankroet voorkomen kon worden. Maar Qureshi doet niet mee aan de verkiezingen. Door te wijzen op de lege staatskas en de ver dubbeling van de staatsschuld in de twee jaar onder Sharif speelt hij bewust of onbewust Benazir Bhutto in de kaart. In haar toe spraken haalt ze fel uit naar Sharifs wanbeleid. Ook beschul digt ze zijn Pakistaanse Moslim Liga (PML) ervan op grote schaal te hebben gefraudeerd bij de laatste verkiezingen. Als dochter van ex-premier Zulfikar Ali Bhutto, die in 1979 door wijlen generaal Zia ul-Haq werd geëxecuteerd, geniet Benazir (40) nog steeds veel sympathie. Vol gens opiniepeilingen wint de Pa kistaanse Volkspartij (PPP) van Benazir wel de verkiezingen, maar behaalt zij niet de meer derheid in het 217 zetels tellende nationale parlement. De in het Westen opgeleide Benazir heeft veel meer charisma dan de kleurloze Sharif. Dode bij zelfmoordactie Palestijn Jeruzalem - Een Palestijn is gisteren omgekomen en verscheide ne Israëli's zijn licht gewond geraakt bij een zelfmoordactie met een in een auto geplaatste bom bij de Israëlische nederzetting Beth El op de westelijke Jordaanoever. Bij de aanslag reed een Palestijn zijn van een bom voorziene auto tegen een bus met militairen. Enkele militairen raakten lichtgewond. De chauffeur van de bomauto kwam om. Sinds Israël en de PLO elkaar op 10 september wederzijds hebben erkend, zijn er drie van dit soort aanslagen met bomauto's gepleegd in de door Israël bezette gebieden. Nieuwe commandant Navo-troepen Brussel - President Clinton heeft gisteren de Amerikaanse generaal George Joulwan (53) benoemd tot opperbevelhebber van de Navo-troepen in Europa. Joulwan volgt generaal Shali- kashvili op, die chefstaf is geworden van het Amerikaanse leger. George A. Joulwan (53) is op dit moment commandant van de Amerikaanse troepen in Latijns-Amerika met als thuisbasis Panama. De nieuwe Navo-opperbevelhebber was in Washington korte tijd een van de militaire adviseurs van president Bush. Joulwan is in het bezit van diverse militaire onderscheidingen. Wanneer de generaal het commando van de Navo-strijdkrachten in Europa overneemt, stond gisteren nog niet vast. Zijn voor ganger Shalikashvili is slechts een jaar in functie geweest. Hij werd begin augustus door president Clinton benoemd tot opvolger van generaal Colin Powell, die vorige week met pensioen is gegaan. De Navo-leden zijn akkoord met de benoeming. Mubarak krijgt derde ambtstermijn Cairo - De Egyptenaren gingen gisteren naar de stembus om Hosni Mubarak voor de derde achtereenvolgende keer tot president te kiezen. De opkomst was gering. De politie had uit vrees voor aanslagen door moslim-extremisten extra veilig heidsmaatregelen genomen, maar hoefde voor zover bekend gisteren niet in actie te komen. Aangezien hij de enige kandidaat was, had de 65-jarige Mubarak de overwinning al voor de stemming in zijn zak. De vraag is alleen met welk percentage hij wordt herkozen. De regerende Nationaal Democratische Partij heeft er alles aan gedaan om dat percentage zo hoog mogelijk te laten uitvallen en de meeste Egyptische kranten voorspelden dat 90 procent van de kiezers op het stembiljet het hokje waar 'ja' achter stond zou aankruisen. Kurdische strijd eist opnieuw doden Diyarbakir - Bij twee afzonderlijke aanslagen op bussen van Kurdische burgers zijn gisteren in het zuidoosten van Turkije 31 Kurden om het leven gekomen. De autoriteiten stellen de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) verantwoordelijk voor de aanslagen. 'Een bus reed op de weg tussen Kayalar en Kayalipi- nar in de provincie Mardin op een landmijn. Daarbij kwamen volgens officiële berichten 26 mensen om het leven, onder wie negen kinderen. Drie mensen raakten gewond. Vijf burgers werden gedood in het district Mutki in de provincie Bitlis, waar hun bus onder vuur kwam te liggen van PPK-guerrillas. EG blijft Bosnische president steunen Luxemburg - De Europese Gemeenschap blijft de Bosnische president Alija Izetbegovic steunen. Hij wordt zeker niet als het 'zwarte schaap' beschouwd in de vastgelopen vredesonderhan delingen over een eigen 'thuisland' voor de moslims in Bosnië- Herzegowina. Tot deze conclusie kwam minister van Buiten landse Zaken Kooijmans gisteren tijdens een bijeenkomst van zijn EG-collega's in Luxemburg. „Stille diplomatie en verster king van de Westerse geloofwaardigheid om een vredesregeling te garanderen moeten Izetbegovic ertoe brengen zijn handteke ning te zetten," zo vatte Kooijmans de denktrant van de Gemeenschap samen. Baby gered uit puin in India's rampgebied Killari - Een baby van 19 maanden oud is gisteren in India gered uit de brokstukken van haar huis, vijf dagen na de aardbeving die waarschijnlijk aan 22.000 mensen het leven heeft gekost. Tijdens een rondreis door het rampgebied in het westen van India deed premier P.V. Narasimha Rao de toezegging dat de geruïneerde dorpen op kosten van de staat worden opge bouwd. Rao zei verder dat zijn regering extra leningen van de Wereldbank zal aanvaarden om de wederopbouw te bekostigen. De kosten van de herbouw van de 52 zwaarst beschadigde dorpen bedragen waarschijnlijk zo'n 3,5 miljard rupee (circa 200 miljoen gulden), aldus een schatting van premier Sharad Pawar van de getroffen deelstaat Maharashtra. De financiële bijdrage van de internationale gemeenschap is inmiddels opgelopen tot ongeveer 11 miljoen gulden. Steun voor premier Major Blackpool - Politici van de Britse Conservatieve Partij schaar den zich gisteren aan de vooravond van het jaarlijkse congres rond de belaagde partijleider en premier Major. Partijvoorzitter Norman Fowler trachtte de speculaties in te dammen dat Major zou worden vervangen. „Ik denk niet dat iemand een verkiezing voor het leiderschap wil. Ik geloof niet dat hij 'er voorwaardelijk zit," zei Fowler voor de BBC-radio. Prominente Tories als Douglas Hurd steunden ook een oproep van Majors voorganger Margaret Thatcher voor een wijziging van de partijreglementen om te voorkomen dat een zittende premier bij een interne partijstrijd wordt afgezet. Dit overkwam Thatcher zelf in 1990. (ADVERTENTIE) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 oktober a.s. ^5.95

de Stem | 1993 | | pagina 5