Schepen sneller aan de ketting HEMA7 ONTBIJT Ritzen: Kabinet vindt SGP-ideeën over vrouw discriminatie Intekenen voor kinderpostzegels Coup tegen kerkfusie in de kiem gesmoord "Huidige wet volstaat voor aanpak iatrosofen' nu 2f° nu 2?° Zestien Europese havenstaten verscherpen controle zeewaardigheid In bloed gesmoord ïda BINNENLAND A3 DBSTEM COMMENTAAR Oud-presentator KRO krijgt 280.000 gulden 'Allochtonen tot 2000 op achterstand' BINNENLAND KORT KTOBER 1993 A2 «rd en de oudste boven [entig jaar is, op zoek ieuwe raadskandidaten. manier kunnen ze als- •ekenen met de jongens sjes van Nieuw Links, in de jaren zeventig van neenteraadspluche heb- dreven. •eede Kamer bespreekt eek onder meer een wij- van de leerplichtwet, een ngverdrag met de Vere- Staten, de relatie met me, het jeugdstrafrecht Verplichting voor banken •dachte financiële trans- te melden. Verder zijn er hoorzittingen over de n voor de aanleg van de ï-spoorlijn. De Eerste gaat verder met de be ing van de wet voorzie- gehandicapten en de dembescherming,. DE STEM DINSDAG 5 OKTOBER 1993 Den Haag (anp) - Wie meent dat de verdeling van talenten gekoppeld is aan uiterlijke kenmerken als sexe of ras, maakt zich in feite schuldig aan discriminatie. Dat zei minister Ritzen gisteren tij dens een overleg met de Tweede Kamer over de on- derwijsemancipatienota. Ritzen richtte zich hiermee uit drukkelijk tot SGP-woordvoer- der Van der Vlies en benadrukte dat dit de mening was van het hele kabinet. De minister noemde deze stel- lingname wezenlijk voor de ka binetsideeën over emancipatie. Hij sprak de SGP aan, want die partij nam vorige week het standpunt in dat vrouwen op grond van de bijbel niet geschikt zijn voor politieke functies en daarom geen lid mogen zijn van de partij. Ritzen zei verder het onlogisch te vinden dat Van der Vlies nu wel pleitte voor gelijkwaardige behandeling van vrouwen in het onderwijs. Ritzen: „Wie zegt dat hij voorstander is van een gelijk waardige behandeling van vrou wen in het personeelsbeleid van scholen, moet zich realiseren dat dat niet verenigbaar is met het standpunt dat vrouwen geen lid van je partij mogen zijn." Van der Vlies, fractievoorzitter van de SGP, zei een open en eerlijk gesprek over de kwestie niet uit de weg te willen gaan. Hij nam het Ritzen dan ook niet kwalijk dat hij deze opmerkin gen had gemaakt. Maar, aldus Van der Vlies, 'de SGP moet dit probleem zelf oplossen.' Hij benadrukte dat de SGP vrouwen in het onderwijs alle ruimte geeft. De vele 'toegewijde en ambitieuze docentes' in het reformatorisch onderwijs zijn daar het bewijs van. Rotterdam - Scheepvaartinspecties in zestien Europese havenstaten zijn van plan schepen sneller aan te houden en een vaarverbod op te leggen wegens gebreken aan de veiligheid of de zeevaardigheid. Hun controles gaan ze beter op elkaar afstemmen. Dat heeft een werkgroep van Port State Control, het samen werkingsverband in Europa voor veiligheid en milieu in de scheepvaart, in Stockholm be sloten. Volgens de Nederlandse vertegenwoordiger, W. Janssen, komt er meer afstemming tussen de staten onderling, vooral op het gebied van milieu. In Neder landse havens wordt daarop meer gelet dan in veel andere Europese havens. Van alle vorig jaar aangehouden schepen blijkt meer dan de helft onder goedkope vlag te varen. En juist daar doen zich de pro blemen voor. Het gemiddelde aan gebreken op die schepen ligt ruim 60 procent hoger dan op schepen die geen gebruik maken van goedkope vlaggen. Het jaarverslag van Port State Control laat zien dat vorig jaar in totaal 10.455 schepen werden gecontroleerd en in 588 gevallen tot aanhouding is overgegaan. De grootste goedkope vlag-lan- den zijn nog altijd Panama en Cyprus en verder ook Malta en de Bahamas. Tankers en olie/ buik-schepen werden het meest aangehouden. Goedkope vlag Zeelieden en loodsen zouden het liefst de goedkope vlag helemaal zien verdwijnen. Er wordt daar meestal minder gelet op de ar- beids- en leefomstandigheden voor de bemanning en ook op de zeewaardigheid. De goedkope vlag-landen zijn belastingtech nisch gunstiger, wat leidt tot lagere vrachtprijzen waarmee ook bonafide reders moeten con curreren. Afschaffing van de goedkope vlag lijkt volgens de zeelieden- bond FWZ gezien de belangen vooralsnog een utopie. FWZ- woordvoerder E. Sarton: „De EG krijgt wel meer aandacht voor de veiligheid op zee. Ze weten inmiddels dat scheepson- gelukken met grote gevolgen niet alleen in verre buitenlanden gebeuren: Zie de 'Braer' bij de Shetlands en de 'Aegean Sea' op de Spaanse kust bij La Coruna." Uit reacties van aanwezige gere formeerde bonders daarna viel op te maken dat de kans op een breuk tussen de Gereformeerde Bond en de rest van de Samen- op-Weg-kerken nu heel reëel is. De bond vormt een minderheid in de hervormde kerk. De hervormde rechterflank heeft zich tot nu toe steeds tegen een volledig samengaan van de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde kerken in Neder land en de Evangelisch-Lutherse Kerk gekeerd. Afgevaardigden van de Gereformeerde Bond in de hervormde kerk hadden giste ren dan ook twee soorten wij- zingsvoorstellen op de ontwerp- kerkorde voor de nieuwe kerk ingediend, die de klok tot stil stand zouden hebben gebracht. Het ene voorstel behelsde om de lutheranen een 'status aparte' toe te kennen in de nieuwe kerk zodat er een tweedeling zou ont staan. Het andere voorstel kwam neer op een keuze voor een fede ratie van de drie kerken in plaats van de beoogde fusie. Omdat de oppositie tegen 'Sa- men-op-Weg' de laatste tijd leek toe te nemen, wilde de leiding van de drie kerken gisteren van de gezamenlijke synoden een glasheldere uitspraak over de toekomst: doorgaan met het fu sieproces of niet. Maar ds. Visser uit het Friese Stiens voorkwam met een orde voorstel elke verdere discussie. Met meer dan 150 stemmen te gen 37 schaarde de grote meer derheid zich achter zijn voorstel om de wijzigingsvoorstellen van de Gereformeerde Bond niet ont vankelijk te verklaren. De aanwezige bonders reageer den later woedend op deze af loop: „Wij hebben hier niets meer te zoeken." Van onze verslaggever Lunteren - Een poging vanuit de rechterflank van de Neder lands Hervormde Kerk om 'Samen-op-Weg', de hereniging met de Gereformeerde Kerken in Nederland en de vereniging met de Lutherse Kerk, te laten vastlopen is gisteren op de gezamenlijke synode van de drie kerken in Lunteren in de kiem gesmoord. DE RUSSISCHE president Jeltsin heeft uiteindelijk geweld met geweld beantwoord. De opstand van de conservatieve parlemen tariërs in het Witte Huis is in bloed gesmoord. Het treurige resultaat van de rebellie tegen het gezag van Jeltsin is een fors aantal doden en gewonden en een nog verscheurder Russische gemeenschap. Jeltsin heeft zijn tegenstanders op de knieën gekregen, maar deze zege kan nauwelijks als een overwinning worden be schouwd. Een land is heel ver heen wanneer een groot aantal parlementsleden letterlijk uit het parlementsgebouw moet wor den geschoten. Het feit dat deze communisten van de oude stempel niet rechtstreeks door het volk zijn gekozen, doet niets af aan de waanzin van de situatie. Dat 'deze bizarre taferelen zich hebben kunnen voordoen, geeft aan hoe ontwricht de Russische natie momenteel is. De hervor mingen hebben voor politieke en economische chaos gezorgd. De politici voeren al maandenlang een ordinaire machtsstrijd die nu zijn dramatische ontknoping heeft gekregen. Het keiharde antwoord van Jeltsin op de machtsgreep van de communistische opposanten geeft aan dat de Russische presi dent niets van zijn onverzettelijkheid heeft verloren. Hij zal die karaktereigenschap nog hard nodig hebben. De werkelijke problemen zijn namelijk nog in volle omvang aanwezig. Het Russische volk is moegebeukt en heeft de buik vol van de Russische politieke kliek. Ook Jeltsin heeft veel aan respect ingeboet. Vooral in de regio's is de weerstand tegen het verre Moskou gegroeid. In de komende periode zal het Boris Jeltsin veel moeite kosten om te voorkomen dat zijn land uit elkaar valt. Daarnaast moet hij in de aanloop naar de parlements- en de daaropvolgende presidentsverkiezingen het Russische volk ervan zien te overtui gen dat hij de man is die Rusland naar een normale democrati sche samenleving kan leiden. De uitkomst is ongewis. Tot nu toe is niet gebleken dat Jeltsin de leider is, waarop het noodlijdende Rusland zit te wachten. Amsterdam - De KRO be taalt oud-presentator Hans van Willigenburg op korte termijn 280.000 gulden. Dat is de uitkomst van een gis teren gehouden kort geding voor de president van de rechtbank in Amsterdam. De KRO beëindigde in mei de samenwerking met Van Willigenburg. Na een werk verband van 26 jaar zag de omroep geen plaats meer voor 'het gezicht van de KRO.' Het uitblijven van succes voor zijn culturele talkshow 'Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg,' was, zo bleek tijdens de zitting, voor de KRO de belangrijkste reden het contract met hem vroeg tijdig te beëindigen. Het programma haalde gemid deld 500.000 kijkers, onge veer de helft van het door de omroep gewenste aantal. Het bedrag dat de KRO aan Van Willigenburgs Teckel BV zal betalen, komt over een met de vergoeding die hij anders de komende twee jaar van de omroep zou hebben ontvangen. Van Willigenburg wenst daar bovenop nog een schadever goeding te ontvangen. Vol gens de rechtbankpresident moet hij daarvoor een bo demprocedure voeren. Minister D'Ancona van WVC geeft het startsein voor de kinderpostzegelactie 1993. Onder het toeziend oog van kinderen/ verkopers plaatste zij gisteren op haar departement als eerste Nederlander een bestelling van kinderpostzegels en -kaarten door het invullen van een bestelkaart op reuzeformaat. Morgen zwermen ongeveer een kwart miljoen kinderen uit de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs uit om huis aan huis de bestellingen te noteren. foto anp (ADVERTENTIE Amsterdam (anp) - Allochto nen zullen volgens minister De Vries hun achterstand op de arbeidsmarkt niet voor de eeuwwisseling inhalen. Het is een onmogelijke opgave om te zorgen voor een evenredi ge vertegenwoordiging van al lochtonen en autochtonen in het arbeidsproces in het jaar 2000. Met deze weinig opwekkende mededeling verklaarde de minis ter van Sociale Zaken en Werk gelegenheid gistermiddag in Amsterdam direct het centrale thema van het symposium 'Het gelijk van de praktijk' tot een illusie. Volgens De Vries zijn vijf facto ren van invloed op de slechte positie die minderheden op de arbeidsmarkt innemen: de snelle aanwas van de allochtone be roepsbevolking, het slechte op leidingsniveau, vooroordelen en onbewuste discriminatie, de con centratie van allochtonen in ge bieden waar de werkloosheid hoog is en de economische reces sie. Maar het was niet alles somber heid wat de klok sloeg. Tijdens het symposium werden de resul taten gepresenteerd van een on derzoek naar de mate waarin hoger opgeleide allochtonen en autochtonen profiteren van om- scholingsmogelijkheden. Daaruit blijkt dat van de kandi daten die vijf jaar geleden zijn omgeschoold, evenveel allochto nen als autochtonen een vaste aanstelling hebben gekregen. Van onze verslaggevers Den Haag/Tilburg - De wet hoeft niet aangepast te wor den om de praktijken van bewegingen als de iatrosofie aan te pakken. Dat schrijven minister Hirsch Ballin van Justitie en staatssecretaris Simons van Volksgezondheid in antwoord op kamervragen van CDA en PvdA. De iatrosofen presenteren zich zelf als 'natuurgenezers'. Sinds een Tilburgse iatrosoof in juli werd aangehouden wegens de dood van een 2-jarig meisje, staat de beweging in een kwaad daglicht. Meerdere meldingen van slachtoffers met zwaar letsel of dodelijke afloop, brachten een storm van publiciteit te weeg. CDA en PvdA stelden daarop vragen over de mate waarin de iatrosofie bedreven wordt en of de wet voldoende mogelijkheden biedt om deze praktijken aan de kaak te stellen. Op de eerste vraag gaan de beide bewindslieden niet in. Op de tweede vraag antwoorden zij dat zogenaamde Big-wet, die begin november in de Eerste Kamer wordt behandeld, voldoende mo gelijkheden biedt om in te grij pen. Het Openbaar Ministerie heeft nu twee zaken tegen iatrosofen in behandeling. Naast de Til burgse iatrosoof die verdacht wordt van dood door schuld, is de leider van de iatrosofen (de Hagenaar J.P. de Kok) al veroor deeld tot twee jaar cel wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Zijn hoger beroep loopt nog. Verder heeft de inspectie van de Volksgezondheid tegen twee art sen die de iatrosofische behan delwijze beoefenen een klacht ingediend bij het bevoegde Me disch Tuchtcollege. Dit heeft in één geval geleid tot het opleggen van een maatregel (berisping). De andere zaak, waarbij een vrouw uit Tilburg ernstig letsel opliep, wordt vandaag door het Medisch Tuchtcollege in Amster dam behandeld. De Stichting Slachtoffers Niet- Erkende Alternatieve Genees kunsten heeft zaterdag haar eer ste bijeenkomst gehouden met Soms waan ik mij een moderne man en op zulke momenten zoek ik naar bevestiging. Gisteravond had ik weer zo'n bui dus ik dacht kom, laat ik naar RTL5 kijken, want die zender richt zich helemaal op de moderne hedendaagse man van nu. Het programma-overzicht erbij gepakt en dat gaf het volgende beeld: een herhaling van Family Tieseen herhaling van Miami Vice, een herhaling van 21 Jump Street, een herhaling van MASH en een herhaling van De Draagmoeder. RTL5 schotelt de kijker dus ouwe en in een aantal gevallen wel heel kleffe koek voor. Getverderrie. Zaterdag had ik ook nog even naar de openingscere monie van RTL5 gekeken, maar ik zag daar in een paar minuten zoveel uitgerangeerde bekende Nederlan ders en grachtengordel-penose bij elkaar dat ik maar gauw ben overgeschakeld naar de EO. RTL5 komt op mij vooral heel ranzig over. Het heeft veel weg van bijeengeraapte wansmaak met de diep gang van een vingerhoedje. Als de moderne man daarvoor te porren is, dan is het heel erg met hem gesteld. Ik denk dat ik toch maar gauw een conservatieve ouwe zeur word. MERIJN Vierde Rotterdamse PvdA-wetliouder weg Rotterdam - Ook de Rotterdamse wethouder Piet Hoogendoorn (bedrijven) komt niet terug na de gemeenteraadsverkiezingen in 1994. Zijn PvdA-collega Yvonne de Rijk (financiën en kunstza ken) blijft wèl en hoopt op een derde plaats op de kandidaten lijst. Dat hebben beide wethouders gisteren bekendgemaakt. Hoogendoorn is in korte tijd de vierde PvdA-wethouder die zijn vertrek aankondigt. Eerder deden Edith Hallensleben (onder wijs en sociale zaken), Pim Vermeulen (stadsvernieuwing) en Joop Linthorst (ruimtelijke ordening) hetzelfde. De 47-jarige Hoogendoorn houdt het erop dat hij om persoonlijke redenen vaarwel zegt: hij zou meer tijd willen besteden aan zijn vrouw en drie kinderen. Strengere aanpak hasj-koeriers Schiphol Schiphol - Op last van het openbaar ministerie in Haarlem zullen hasj-koeriers die op Schiphol worden aangehouden met een hoeveelheid hasj variërend van meer dan 30 gram tot 25 kilo, altijd in verzekering worden gesteld. Ook zullen altijd vingerafdrukken van hen worden genomen. Tot nu toe werd deze beide zaken in vele gevallen wel gedaan, maar soms ook niet. Hiermee is het beleid verscherpt. Greenpeace blokkeert haven Harlingen Harlingen - Greenpeace heeft gistermorgen van acht tot negen uur de haven van Harlingen geblokkeerd met haar actieschip Moby Dick. De actievoerders willen voorkomen dat grote boomkotters met meer dan 300 pk uitvaren om in de 'scholbox' in de Duitse Bocht te gaan vissen. De scholbox is vanaf 1 oktober opengesteld voor schepen met een groter vermogen dan 300 pk. In het tweede en derde kwartaal was de scholbox, het opgroeigebied van de jonge schol, verboden terrein. De box is ingesteld om de sterfte onder de jonge schol te verminderen, zodat de volwassen populatie zich kan herstellen. Greenpeace eist een volledige sluiting van de scholbox, zodat de vis in dat gebied het hele jaar beschermd is. Meer wachtgelders voor de klas Zoetermeer - Het aantal onderwijsgevenden met een wachtgel duitkering dat weer aan het werk komt, neemt toe. Dat blijkt uit cijfers van de speciale commissie ARBON. De groei komt vooral door de invoering van de Twao, de (tijdelijke) wet die scholen verplicht vacatures te meiden en wachtgelders met voorrang te behandelen. Toch neemt het aantal wachtgelders nog niet af. Vooral de laatste tijd zijn er, onder andere door het vooruitlopen op verslechtering van de werkloosheidsregeling, juist weer veel bijgekomen. Nek-aan-nek-race bij GroenLinks Amsterdam - GroenLinks raakt de komende weken verwikkeld in een nek-aan-nek-race tussen twee duo's die een tweede gooi doen naar het poliiek leiderschap van de partij. In de eerste ronden van het referendum onder de 12.000 leden van Groen Links viel geen beslissing. Een tweede ronde is nodig, waarin het duo Ina Brouwer/Mohammed Rabbae met een voorsprong van 166 stemmen op het duo Paul Rosenmöller/Leonie Sipkes aan kop ligt. Politie bevrijdt ontvoerde zakenman Assen - Een arrestatieteam van de politie heeft donderdag in een hotel in Hoogeveen een Nederlandse zakenman bevrijd die was ontvoerd. Bij de actie zijn zeven verdachten aangehouden. De zakenman, die in Antwerpen woont, is ontvoerd in de Zwitserse plaats Zürich. (ADVERTENTIE slachtoffers van iatrosofen. Der tig mensen uit heel Nederland waren van de partij op de bij eenkomst, die een besloten ka rakter had. R. Custers, oprichter van de stichting, sprak van een emotio neel gebeuren. „Maar er werd ook wel gelachen en er heerste een echte groepssfeer. Dat was ook het voornaamste: die groepssfeer, dat men het gevoel had niet alleen te staan." Afge sproken werd onder meer om de 'druk op de ketel te houden', zowel naar de politiek toe als naar justitie. De stichting had meer mensen verwacht dan de dertig aanwezi gen. „We weten dat een aantal niet heeft durven komen", ze: Custers. Diverse broodjes, 10 stuks 5.- Ncw Yorkham, 100 gram 2.95 Oeze artikelen zijn niet verkrijgbaar in onze vc Duiven, Geldrop, Gemert, Heemskerk, H( :n in Amsterdam Gelderlandplein, Axel, Best, Blade!, Don jtsheuvel, Klazienoveen, Tegelen, Ulft, Utrecht Hoog Call irrenburg, Driebergen, in en Wossenaor.

de Stem | 1993 | | pagina 3