Zeeland verloedert niet zo snel n geld van De Lieve Stukje landbouwgrond in Zeeuws-Ylaanderen is nu een parkachtig landschap scontrole n avond dzoekers nESTEM ZEELAND BER 1993 Q raak in zijn perso- et voertuig stond ag geparkeerd 0p splein te Hulst, rd een radio ont- een door de politie zondag op de te Kapellebrug snelheidscontrole automobilsten ge- wegens te hard ontroleerd werden igen. De hoogstge- eid bedroeg 86 ki- uur, terwijl maxi- s toegestaan. Ook g gecontroleerd op g te St.-Jansteen. erden tussen 14.30 192 voertuigen de an de politie. 70 ten, ruim eenderde 92 gecontroleerde reed te hard en proces verbaal. De ten snelheid hier 0 kilometer per uur n er 50 te hard. du Nord, 13.30 uur oor bejaarden. apshuis, 13.30 uur GENT er, 14 uur jokeren en 2. echtpaar Otte, 3. en/Pielaet. Groep B: 1. ako, 2. echtpaar Le- -ruson/Van As, 3. De Wezel. Café Lippens met 70 ieden: 1. H. de Ruij- an Aert, 3. E. Zwart- n: 1. L. de Ruijter, 2. gelen, 3. S. Timmer- - Café Du Commerce onen. Bieden 1. Oos- e Graaf, 3. Kayser. 0ERSBAL alpertuus. Uitslag mat uw Hoeijlandt, 2. me- ck-Thomaes/O. Rom- 2: 1. mevrouw De Baeijens, 2. mevrouw erghe/W. Blommaert. mevrouw Gering/J. mevrouw Kegels/J. - Gemeenschapscen- Warande, organisatie h. Kints, 2. mevrouw 3. C. Verweij. uif Clinge, 35 duiven, m; 1, 5, 7 en 9. L. van 2, 4 en 6. A. van de P. Bolsens, 8. R. Pie- 'an Goethem. Kloosterzande, 29 dui- 6mpm: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 Nijs, 4. en 10. Jo. Voet. fdplaat, 154 duiven, 1 en 3. Th. van de de Poorter en zoon, 4 Waebeke-Lucieer, 5. rter, 6 en 9. P. de J. Temmerman, 10. C. ze verslaggever »rpe - Hotel De Lin- in Zuiddorpe, dat ak biedt aan 68 ekers, opent woens- >nd de deuren voor de ing. In De Stem stond zelijk vermeld dat de ivond donderdag zou dnden. stellenden kunnen 00 tot 21.00 uur ken den met asielzoekers n hoe de opvang is ld. an Hulst zien geen tenCentrum De Lieve verbouwen, voor de lening die de moet aangaan om de '*t de grootste in de is, moet het doen met "te ruimte in de Lieve, dat is volgens B en W ief om er nu meteen een half miljoen gul- naan te gooien. De unnen altijd uitwijken Dullaert. Dat gebeurt r de kerstviering van de ond. Den Dullaert, zo het college, zal de met open armen ont- ls ze daar meer ruimte an huren voor activitei- eiding van de Lieve nderdag 7 oktober in rde in de welzijnscom- ie vergadert om 19.30 t stadskantoor. DINSDAG 5 OKTOBER 1993 HET GAAT slecht met de boeren, ook met de Zeeuwse boeren. Het is een menselijke tragedie vvaar niemand blij mee js. Maar het is ook een ramp voor het landschap, hoor je om de haverklap allerlei Zeeuwse bestuur ders en boerenleiders aanvoeren. Zeeland zal overwoekeren met on kruid, Zeeland zal ver loederen zonder het on derhoud van de nijvere landman, zo luidt het ar gument. En dat nu spre ken natuurbeschermers met klem tegen. Zeeland zal veranderen ja, als al dat boerenland beschik baar komt. Maar verloe deren? Nou nee. Door Cees Maas HET IS maar net waar je van houdt. Ben je boer, dan put je veel vreugde uit het zien van een strakke akker met opkomende uien. Keurig op rij, het loof ge zond groen, de slootkanten ge maaid, het onkruid verdelgd. Het is een beeld van geruststel lende orde en beleg op het brood. De mens regeert hier, regelt met de spuit in de hand welk plantje mag groeien, welk zeker niet, en iejuun, aldus gekweekt, zal lek ker opbrengen straks. Het is natuurlijk een zwart-wit- beeld. Zeker tegenwoordig ver diepen boeren zich al dan niet noodgedwongen in natuurbeheer en -bescherming. Boeren krijgen geld van de overheid om land schapselementen te beheren en voor veel boeren, zo blijkt uit onderzoek, levert dat een toege voegde waarde aan de arbeids vreugde op. Een boer, de land man, het buitenmens bij uitstek, is ook maar een mens die liever een mooi vogeltje ziet dan een stinkende fabrieksschoorsteen. Wat niet wegneemt dat het Zeeuwse landschap zoals het er nu bij ligt in werkbare stukken is gedeeld door eeuwen van overheidsingrepen, de verkave lingen. Mooi recht en vlak, ont daan van alle nivellering. Goed gedraineerde getemde zeeklei. Vakken Dat is Zeeland. Een landschap van voornamelijk vakken. Een schilderij van Mondriaan met sloten in plaats van zwarte lij nen. Tachtig procent van Zee land is landbouwgrond, vertelde Commissaris van de Koningin Van Gelder onlangs nog op een symposium in Middelburg. En hij voegde eraan toe: 'Het heeft daarmee een dominante invloed op het landschap en op de bele vingswaarde daarvan voor be woners en toeristen.' Een land van vakken dus. Vak ken aardappelen, vakken uien, vakken gras, vakken tarwe, vak ken bieten en ter kleurige afwis seling: vakken met vrolijk gele koolzaad of wat verdwaalde vakken met fleurige kweekbloe- men. Uit de lucht gezien Is Zeeland een schaakbord in meerkleuren druk. Vakken, vakken, en nog eens vakken. Wat kronkeldijkjes, dorpjes, wat watertjes. Een en kel bos, de wat rommeligere per celen boomgaard, maar voorna melijk vakken. Zeeland is cul tuurland en heel veel mensen vinden dat een prachtig land schap. Het brengt rust, dit land wordt in de hand gehouden we ten ze. Ze vrezen de dreiging van de anarchistische brandnetel, de woekerende Zeeuwse distel, de rebellistische paardenbloem (die je met wortel en al moet uitspit ten anders komt-ie geheid te- tig). Zeeland kortom, is proper en aan kant, dat beeld vooral, ioet veel Zeeuwen mijmeren: Geen dierder plek voor ons op «s rd. Maar ben je natuurbeschermer van het wat progressievere soort, dan verfoei je die velden met gecultiveerde gewassen, die tot op de draad verzwakte flora Dan zoek je de ruigte, het bos, het schor, het slik. Dan weet je dat de vogels juist te vinden zijn in opgroeisels die veel mensen on kruid noemen. Dan lees je gretig de berichten van het provinciaal bestuur dat er de komende jaren vijfduizend hectaren van die Pracht bijkomt. Staat in het rieuwe Natuurbeleidsplan. En boven je bed hangt een foto van een halfverwilderd Przewals- kypaard, gelukkig grazend op een 'verwilderde' plaat in het Grevelingenmeer. Het is maar net waar je van houdt. Over smaak valt nauwelijks te twisten, over de juistheid van argumenten en een dubbele mo raal des te meer. Nu het de boeren slecht gaat en er akker land gesubsidieerd braak komt te liggen, klagen de boeren, hun leiders en hun gekozen volksver tegenwoordigers, steen en been. Terecht, het gaat slecht op de hofstee. De boeren storten mark ten vol met aardappelen en blok keren met hun tractoren kruis punten, maar niets lijkt te hel pen. Europa drukt de prijzen en de Zeeuwse boer kan zijn leningen bij de Rabobank niet meer beta len. Natuurgebied Het provinciaal bestuur en de natuurbescherming spinnen ga ren bij de ellende van de boeren. Immers, er moet de komende jaren veel landbouwgrond wor den opgekocht voor die nieuwe vijfduizend hectaren natuurge bied en de grondprijs is door de misère en de wanhopige toe komstkansen lager dan ooit. „Het kost ons geen enkele moei te nu goedkoop grond te verwer ven," zegt stafmedewerker Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en adviseur van de provincie. In de strijd voor behoud van een gevulde boerenportemonnee hoor je gedeputeerden, de Com missaris van de Koningin en le den van politieke partijen keer op keer in vergaderingen zeggen dat het vooral het Zeeuwse land schap is dat gebaat is met een gezonde boerenstand. Zeeland zal verloederen zonder de boe ren, het land wordt een chaos, overwoekerd met onkruid. We hebben als geen ander de boer nodig om het Zeeuwse land te onderhouden, voeren de sprekers aan. Brandnetelvelden voor al tijd, wie wil dat? Het is een demagogisch, en on juist argument, vinden met name de natuurbeschermers. Verloede ring van het landschap is hier een verkeerd beeld, verandering, verrijking ook wellicht, is beter op zijn plaats. Want wat gebeurt er in het puur theoretische geval wanneer mor gen alle geplaagde Zeeuwse boe ren hun biezen pakken, naar een nieuwe IJsselmeerpolder trek ken, en de akkers de akkers laten? Binnen 25 jaar, aldus Thijs Kramer, heeft Zeeland er dan zonder menselijke ingrepen duizenden hectaren mooi vitaal bos bij. Eerst schieten inderdaad de brandnetels en ander onkruid op. Na enkele jaren al zie je opkomende braambossen en jon ge wilgenboompjes, aangevoerd als zaad door de vogels. Een stadium verder is dat het strakke juunveld van weleer ver anderd in een veld vol vlier en jonge meidoorn, dan uiteinde lijk, staat er een bos met gezon de iepen en essen. Het is een bos dat veel recrean- Natuurbeschermer Thijs Kramer: 'Voor mij wordt het geen chaos'. ten zal trekken, waar de provin cie wandelpaadjes door zal leg gen en picknicktafeltjes zal plaatsen. De grond is de verzadi ging met bestrijdingsmiddelen en meststoffen vergeten, het grondwater is zoveel schoner. Het is een rijke biotoop gewor den voor allerlei beesten en planten. En dezelfde gedeputeerden die eens repten van 'verloedering' zetten- nu het bos in hun nieuwe streekplan onder het kopje 'waardevol natuurlandschap', en vaardigen allerlei regels uit om het nieuwe bos tegen onverlaten te beschermen. Geen ehaos Zeeland Is veranderd, Zeeland is Zeeland niet meer, maar een chaos, verloedering, nee. Zo kan het gaan, al gelooft Thijs Kra mer er niets van. „Voor mij wordt het nooit een chaos ais al dat boerenland zal verwilderden, Zeeland wordt veel mooier, maar ik geloof nooit dat het zover komt. Want ook al ligt de grond braak, het blijft eigendom van de boer. En de Zeeuwse boer is uitermate proper. De Zeeuwse boeren steken meer geld in het Het park van de Zeeuws-Vla ming George Calon bij Temeu- zen toont hoe het Zeeuwse landschap er in de toekomst met weinig geld uit kan zien. bestrijden van onkruid dan de boeren in Groningen, dat is een feit. Dus als een Zeeuwse boer de boel braak legt, zorgt hij toch dat het netjes blijft, dat is ge woon de ingebakken cultuur hier." „Maar wat gebeurt er als de grondprijs blijft dalen, zeg maar tot tien mille per hectare? Dan ga je zien dat overal particulie ren die grond opkopen en er mooie buitenverblijven op bou wen. Ze maken er een jachtter rein van of grote tuinen, maar ze doen er iets mee, ze laten het niet verwilderen. Ze wonen lek ker buiten. Dus dat Zeeland ver loedert als de boeren vertrekken, daar geloof ik ook niet in." De overheid, die zou het vrijko mende land kunnen opkopen. Dat gebeurt al in het beleid van nieuwe natuurgebeiden (de vijf duizend hectaren) en in het aan stellen van boeren als natuurbe heerder op hun eigen land. Thijs Kramer noemt dat 'een warme sanering'. „Maar de vraag is wil len we In Zeeland nog meer dan die vijfduizend hectaren? Is daar geld voor? Die vijfduizend hecta ren, dat zijn de slechtste land bouwgronden, die gaan eerst. Maar wil je er echte Zeeuwse natuur van maken, dus moeras sig en drassig, dan moet je weer gaan graven, dat kost eeld." „Helemaal niks doen met het beschikbaar komende land, past niet in het natuurbeleid van de overheid," zegt Kramer, „Dat past niet in ons oer-natuurbeeld. Daar horen de grote grazers bij, de Heckrunderen en zo. Laat je die los in het land, dan krijg je een mooi, open parklandschap, dat zou ik hartstikke mooi vin den." Kramer vindt gewone verwilde ring zonder welke menselijke in greep dan ook, met als eindre- slutaat de bossen waar eens de uien groeiden, ook een zeer aan trekkelijke optie. De bekende bioloog en schrijver Midas Dekkers deelt die mening. 'Als alle boeren hun land hebben ingeleverd, wordt Nederland pas echt mooi,' zei hij in een inter view in deze krant. 'En als we dan de biologen en natuurbe schermers kunnen weren uit die gebieden, zodat ze niet weer al lerlei dingetjes gaan regelen zo als waterstanden en zo, ja dan wordt het heel fraai hier overal'. Midas Dekkers verwerpt ook het argument dat de boer als natio nale voedselverstrekker toe komst heeft. Dat het produceren van voedsel die grote claim op het landschap legitimeert. De bi otechnologie slaagt er steeds meer in goed voedsel te maken zonder beslag te leggen op zo veel grond, daarvoor hebben we de boeren in de toekomst ook niet meer nodig, aldus Dekkers. Hij voorspelde jaren geleden, toen niemand het nog geloofde, dat er duizenden hectaren boe renland beschikbaar zou komen. Park Nog iemand met min of meer dezelfde mening, opgedaan in de praktijk, is George Calon uit Hoek. Hij heeft met weinig geld van twee hectaren landbouw grond ten zuiden van Terneuzen een parkachtig landschap ge maakt zonder al te veel ingre pen. Hij groef wat putten en liet de natuur de natuur. Zijn won derlijke park bruist van het dier lijke en plantaardige leven. De brandnetel hoort er thuis, maar ook de orchis. Het ritselt er van de muizen en in de takken zitten vette uilen. Allerlei soorten bo men groeien er vreedzaam naast elkaar, het aantal soorten mos is zelfs ontelbaar. Calon ijvert nu met de oprich ting van een stichting voor een keten van dit soort gebieden waardoor een ecologisch lint zou ontstaan en alle organismen uit zijn park zich frank-en vrij kun nen verspreiden. Het park van George Calon is een voorbeeld van hoe Zeeland kan zijn zonder boerenland. Je vindt er de ge organiseerde chaos van de na tuur, geen verloedering, en het oogt bepaald niet lelijk. Maar, het is maar net waar je van houdt. De ruilverkavelingen van de boeren hebben van Zeeland een land van vakken gemaakt. FOTO'S ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1993 | | pagina 15