India accepteert eindelijk hulp Clintons steun voor Vlaggen voor triomf Jeltsin vrijblijvend Lange leve ons grote Tory's over hele lijn verscheurd 'Van Gele Donderda Regenval en vrijwilligers belemmeren hulpverlening in rampgebied Felle strijd Amerikanen en Somalische strijders DE STEM BUITENLAND Kooijmans: 'Geweld lijkt uitgelokt door Roetskoj' BUITENLAND KORT HUIS- Kabeltelevisie Door een ingebouwde mikro-computer wordt uw kostbare wasgoed behoedzaam gedroogd met he laagst mogelijke stroomverbruik. New Delhi (rtr/afp/anp) - Terwijl regen en nieuws gierigen een ernstige be lemmering vormden voor de bergingswerkzaamhe den na de aarbeving in India, begon gisteren de eerste internationale hulp te arriveren voor de dui zenden slachtoffers. Het is voor het eerst sinds de onafhankelijkheid in 1947 dat India na een ramp noodhulp uit het buitenland heett geaccep teerd. Een Amerikaans transporttoestel landde gisteren in Bombay met tenten voor een deel van de naar schatting 150.000 mensen die door de aardbeving dakloos zijn geworden. Ook Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en internationale hulporganisaties hebben hulp gestuurd. Zelfs In- dia's aartsvijand Pakistan stuur de twee vliegtuigen hulpgoede ren nadat de Indiase autoriteiten hadden toegezegd de steun te zullen accepteren. De werkzaamheden in het ramp gebied werden belemmerd zowel door regenval als door duizen den vrijwilligers die de helpende hand wilden bieden. Daardoor bleven tal van vrachtwagens met hulpgoederen onderweg steken. Helikopters leverden afgelopen weekeinde in totaal zo'n 50 ton hulp af in het rampgebied in het westen van India. Het leger pro beert het gebied zoveel mogelijk af te sluiten, om de komst van vrijwilligers, nieuwsgierigen en plunderaars te verhinderen. Indiase soldaten zetten bulldo zers in om de brokstukken in de 73 getroffen dorpen aan de kant te schuiven. De autoriteiten, die de hoop op het vinden van over levenden hebben opgegeven, wil len zo zoveel mogelijk bergen. „De lichamen ontbinden snel. We zijn bezorgd gezien de kans op het uitbreken van epidemieën van cholera of tyfus", aldus een legerwoordvoerder. In totaal zijn circa 25.000 India se militairen ingezet. Onder hen zijn tweeduizend artsen en ver plegers, die zijn begonnen met een massale inentingscampagne om het uitbreken van epidemiën te voorkomen. Officiële woordvoerders zwakten eerdere schattingen over het aantal slachtoffers af. Bij de ramp zouden ongeveer 22.000 mensen zijn omgekomen en niet 33.000, zoals de politie eerder had geschat,.mede op basis van het aantal vermisten. Veel ver misten zouden het rampgebied echter simpelweg zijn ontvlucht. De lijken van ruim 10.000 men sen zijn tot nu toe geborgen. Ook een team van Artsen zonder Grenzen uit Nederland kreeg toestemming hulp te bieden aan de slachtoffers van de aardbe ving. Gisterochtend vertrok van af Schiphol een vliegtuig met hulpverleners en veertig ton hulpgoederen. AzG richt zich in eerste instantie op de overleven den in de steden Latur en Osa- manabad. De Samenwerkende Hulporgani saties (SHO) hebben besloten komende week een nationale in zamelingsactie te houden ten be hoeve van de slachtoffers van de aardbeving in India. Voor de actie is giro 555 opengesteld. Door onze correspondent Mare de Koninck Washington - De steun die Amerika's president Bill Clinton gisteravond uitsprak voor zijn politiek en militair belaagde Russische collega Boris Jeltsin, klonk ondubbelzinnig. Maar veel waarnemers in Washington lezen een grote mate van vrijblijvendheid in de steunbetuiging van Clinton. Mocht Jeltsin in de machtsstrijd in Moskou het onderspit delven, dan kan en wil Amerika hem niet daadwerkelijk te hulp ko men. Temeer niet nu Clintons bredere buitenlandse politiek een Amerikaanse terugtrekking van het wereldtoneel en meer bepaald afwending van een chaotisch Europa laat zien. Alleen als de instabiliteit in Rus land zou leiden tot de vestiging van een extremistische dictatuur die West-Europa en de VS mili tair (ook nucleair) zou bedrei gen, zou het Amerika van Bill Clinton zich genoodzaakt achten de aandacht voor zijn binnen landse sociale en economische problemen te verleggen naar zijn militaire verdediging en naar de Atlantische relatie. Echter, weinig analisten in en buiten de regering-Clinton voor zien dat zich een sterke Russi sche beer opricht die opnieuw bedreigend wordt jegens enig land dat tot de nog altijd be staande Navo behoort. Eerder zien experts in Washing ton, zou Jeltsin het verliezen, de Russische federatie uiteenvallen. In studies die op het State De partment (ministerie van Buitern landse Zaken) in Washington zijn gemaakt, komen scenario's voor die spreken van afscheiding van Siberië, de opkomst van lo kale 'krijgsheren', en regionale allianties van militaire comman danten, politici, zakenlui en on derwereld. Washington gaat ervan uit dat er in welk soort Rusland dan ook voldoende lieden met verant woordelijkheidsgevoel aanwezig blijven om kernwapens achter slot en grendel te houden. Zo niet, dan vallen eerder interne Russische dan internationale nu cleaire calamiteiten te vrezen. Ook als er wèl opnieuw een centralistisch dictatoriaal Rus land tot stand zou komen en als dat land zich agressief zou gaan gedragen jegens dë buurlanden (zoals Oekraïne) die zich hebben losgemaakt uit de voormalige Sovjetunie, dan nog lijkt de VS niet in de stemming om zich met massale militaire middelen terug te reppen naar het oude conti nent. Zelfs indien een soort herboren Sovjetunie eertijdse Warschau- pact-landen als Polen, Roemenië en Albanië zou gaan bedreigen, waarmee een uiterst explosieve toestand in Europa zou ont staan, lijkt het nog zeer de vraag of Amerika zijn bewapening in de Westeuropese Navo-landen weer zou gaan opvoeren tot ouderwetse koude oorlogspro porties. Een ogenblikkelijk gespannen Amerikaans-Russische situatie zou wel kunnen ontstaan indien, bijvoorbeeld de Amerikaanse ambassade in Moskou bestormd en Amerikanen gegijzeld zouden worden. Maar niemand in Was hington gelooft dat zo'n actie duurzaam zou zijn - want de steun zou krijgen van welk nieuw Russisch regime dan ook. Daarnaast is Amerika dan wel 's werelds dominante militaire su permogendheid, in economisch opzicht heeft het land rivalen gekregen die niet veel voor haar onderdoen: de EG en Japan. Niets wijst erop dat de VS zich zelf economisch tot de mindere van die concurrenten wil maken door opnieuw dure militaire in vesteringen te doen in Europa. Juist de laatste weken is extra zichtbaar geworden hoezeer de VS geneigd zijn zich op zichzelf terug te trekken en onder andere West-Europa voor haar eigen veiligheid te laten opdraaien. In de VN maakte president Clinton duidelijk dat zijn land tien keer wil gaan nadenken alvorens nog ergens ter wereld aan 'vredes handhaving' te willen gaan doen. Van het Amerika dat zich onder voormalig president Ge orge Bush tot een soort politie- en brandweerman van de wereld dacht te maken, is niet veel meer Tegenstanders van president Jeltsin steken op de brandende barricades in Moskou de vlag omhoog, links die van de liberaal-democratische partij, rechts die van de voormalige Sovjet-Unie. foto ap i Clinton foto ap over. VERVOLG VAN VOORPAGINA Vanaf het balkon sprak de triomferende schaduwpresident Roetskoj een uitbundige men senmassa toe. Hij riep het volk op tot nieuwe acties tegen het Jeltsin-regime. Beneden vielen mensen elkaar in de armen. Mannen en vrouwen, veelal aan de bovenkant van de middelbare leeftijd, feliciteerden elkaar met een zoen. „De volks oorlog woedt, de heilige oorlog", zong een groep oudere demon stranten onder begeleiding van een accordeon. En: „Ik ken geen ander land waar de mens zo vrij ademt." Naast mij op het balkon sprak een geëxalteerde Russische jour nalist een tekst in op een bandje: „Ze zeggen dat hier alleen dron kelappen en drugverslaafden zijn, maar nee. Het zijn normale mensen hier: ons volk." „Waarlijk opgestaan", ant woordde de menigte. „Lang leve ons grote Rusland", vervolgde de spreker. „Hoera!", klonk uit duizenden kelen. Overal op het plein liepen vecht lustige jongemannen met buitge maakte schilden, helmen en 'de- mocratisators'. Sommige droe gen roeden, afkomstig van de trappen van het Witte Huis. Binnen, in het parlementsge bouw, wemelde het van de ver dedigers met halfautomatische geweren. „De Blitzkrieg is niet gelukt. Net als in 1941", luidde een kop in de anti-Jeltsinkrant Pravda die in de kantine hing. „Nee, ik ben niet bang", zei Sergej, 23-jarige Moskoviet, ge vraagd of hij nu geen scherpere acties van Jeltsin vreesde. De jongeman woont al twaalf dagen buiten het Witte Huis in een tent, vanaf de dag dat Jeltsin het parlement buiten spel zette. „Wat we nu krijgen?" De Mosko viet bleek gesterkt in zijn geloof in de overwinning. „Twee dagen zal het een puinhoop zijn. Daar na zullen onze leiders, Roetskoj en Chasboelatov, orde op zaken stellen." „Bang?" Vladimir Sjoebotsjkin, die zich 'ondernemer' noemt, haalt zijn schouders op. „Als ik bang was, was ik al lang wegge weest." De 42-jarige Sjoebotskin heeft samen met andere verdedi gers van het Witte Huis het politiebureau bij het kantoor van burgemeester Loezjkov be zet. „De gele pantserwagen was het eerste weg. Jammer. Dagenlang heeft-ie ons gek gemaakt met vreselijke Westerse popmuziek. Wat had ik dat ding graag te pakken genomen." De Vredesprospekt, de ver keersader die leidt naar televi siecentrum Ostankino, bleek af gezet. Een enorme stoet demon stranten was onderweg om de aanvallers moreel te steunen. Aan een man op de stoep vroeg ik of er ook een omweg was. „Waar komt u vandaan?", wilde de man weten. „Uit Nederland? Alstublieft, vertelt u uw mensen thuis vooral dat Moskou achter Jeltsin staat." Den Haag (anp) - Het geweld dat afgelopen weekeinde los barstte in Moskou lijkt uitge lokt door 'tegenpresident' Roetskoj, benoemd op dezelf de dag dat Jeltsin het parle ment ontbond. Dat zei minis ter Kooijmans van Buiten landse Zaken gisteren in een eerste reactie op de geweld dadige gebeurtenissen in de Russische hoodstad. Kooijmans heeft begrip voor de reactie van president Jeltsin, die zich niet neerlegt bij de coup van Roetskoj en de zijnen, zo voegde hij eraan toe. Met zijn collega's van Buiten landse Zaken in de EG zal mi nister Kooijmans de situatie in Ruslandvandaag bespreken tij dens een bijeenkomst in Luxem burg. Door onze correspondent Bob van Huët Blackpool - Verdeelder dan zelden tevoren zijn de Britse Conservatieven aan hun par tijcongres begonnen. In Blackpool, het Las Vegas van de minderbedeelden aan de Ierse Zee, kan zelfs niet de schijn worden opgehouden dat de partij eendrachtig is. Aan de vooravond van hun jaar lijkse hoogmis waren de Tory's verscheurd in alle geledingen. Van het kabinet, waarin volgens premier Major minstens vier 'bastards' zetelen en een kamer- fraktie met 'stapelgekken' tot diep in de zogeheten 'grassroots', de basismilitanten die zich geen raad meer weten met het zo impopulaire regeringsbeleid. Terwijl de bekritiseerde partij voorzitter Sir Norman Fowler beweert dat de recente afstraf fing bij de regionale verkiezin gen niet onoverkomelijk zal blij ken is het voetvolk de wanhoop nabij. Ze vrezen een herhaling bij de komende gemeenteraads- en Europese verkiezingen. Omdat het kabinet vastbesloten lijkt door te drukken met btw op huisbrandstof en waarschijnlijk ook op drinkwater, rioolgebruik, boeken, kranten en kinderkle ding, klinkt uit de afdelingen unaniem het verwijt dat 'Downing Street' buiten de reali teit leeft. Peilingen bevestigen dat de To ry's zijn afgezakt tot derde partij van het land. John Major is de impopulairste premier aller tij den. „Ze zijn doof voor onze noodkreten en arrogant", ver woordt een partijlid uit Lin colnshire het ongenoegen. Ondanks inspanningen van de partijbonzen om potentiële her rieschoppers de congresmicro foon te onthouden zijn wanklan ken moeilijk te onderdrukken. „Met de juiste leider kan het Britse volk zich meten met de besten ter wereld", trapte de ontslagen minister Lamont na. „We zitten in een diep gat", erkende zijn opvolger, minister van Financiën Kenneth Clarke. Anderhalf jaar na de verrassen de verkiezingsoverwinning van premier John Major heerst niets minder dan paniek nu alles te genzit. Zelfs het stokpaardje 'law and order' laat te wensen over volgens de publieke opinie. Reden voor minister Howard van binnenlandse zaken het congres 'harde maatregelen' te-beloven, zoals een plan tot afschaffing van het recht tot zwijgen aan verdachten. Na keertien jaar Conservatief beleid blijkt het met de econo mie nauwelijks beter gesteld. Majors claim dat 'Groot-Brittan nië voorop gaat om Europa uit de recessie te leiden' is nog niet 'Pak kleine criminelen rijbewijs af Bonn - Pak kleine criminelen, zwartrijders, relschoppers en winkeldieven hun rijbewijs voor zes maanden af. Dat suggereert I het Duitse CDU-Bondsdaglid Jürgen Rüttgers. Hij denkt dat dat I beter werkt dan geldboetes. „Die worden - hoe hoog ze ook zijn I - lachend betaald, en hup: op weg naar de volgende klus", aldus Rüttgers. Wie zijn rijbewijs kwijt raakt ervaart dat echter een ernstige beperking van zijn bewegingsvrijheid. IRA pleegde aanslagen in Londen Londen - Het Ierse Republikeinse Leger heeft de verantwoorde. I lijkheid opgeëist voor drie bomaanslagen in een drukke straat in I het noorden van Londen, waarbij zaterdagochtend vijf mensen 'I gewondraakten. Twee bommen ontploften even na middernacht I in de buurt van een pizzeria. De derde explodeerde tegenover] een station van de metro in een straat met veel restaurants,] winkels en cafés. Bij de aanslagen liepen vier mannen en een vrouw lichte verwondingen op. Palestijnse vrouw en leden Harnas gedood Tel Aviv - Israëlische kolonisten hebben zaterdag in het gebied L van de bezette westelijke Jordaanoever een 70-jarige Palestijnse If vrouw doodgeschoten. De vrouw zou al vaker op een stuk grond bij een joodse vestiging vijgen hebben geplukt. In een ruzie die ontstond openden kolonisten het vuur en werd de vrouw dodelijk getroffen. Ook zaterdag doodden Israëlische troepen twee leden van Islamitische Verzetsbeweging Harnas tijdens grootschalige zoe-1| kacties op de bezette Gaza-strook. De slachtoffers werden gezocht door de politie. Eerste dode bij geweld moslims Bihac Velika Kladusa - Gewapende aanhangers van de Bosnische president Alija Izetbegovic hebben gisteren een politieagent I doodgeschoten toen ze in de Bihac-enclave een radiostation i bestormden en vernielden. Het is voor het eerst dat in de Bosnische enclave een dode is gevallen bij geweld tussen moslims. De situatie in Bihac is gespannen sinds tegenstanders van Izetbegovic vorige week onder leiding van Fikret Abdic de onafhankelijkheid uitriepen, waarna de Bosnische president zijn troepen opdracht gaf de afscheiding ongedaan te maken. 'Eenwording Duitsland is kostbaar' Saarbrücken - Bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren op de derde verjaardag van de Duitse hereniging erkend dat een succesvolle eenwording kostbaarder is en langer duurt dan gedacht. In een televisietoespraak riep hij de Duitsers op hun j land uit de recessie te halen en de levensstandaard in de voormalige DDR op te trekken tot het niveau van West-Duits- land. Kohl veroordeelde ook het rechts-extremistische geweld in zijn land dat sinds 1990 zeker 28 mensenlevens heeft geëist. Zaterdag nog hadden extreem-rechtse jongeren het voormalige concentratiekamp Ravensbruck met anti-semiti- sche leuzen beklad. Kohl's Christen Democrati sche Unie wees ook zaterdag de zeer conservatieve Steffen Reitmann (foto) formeel aan als kandidaat in de Duitse presidentsverkiezing volgend jaar mei. Joodse leiders in Duitsland kwamen in het ver leden in aanvaring met Heit- mann wegens diens standpun ten over onder meer het Derde Rijk. Critici beschuldigen Hei- tmann ervan een racist te zijn. Rusland wil vredesmacht naar Georgië Moskou - Rusland is bereid troepen te sturen naar Georgië om daar een eventueel vredesakkoord te helpen handhaven. Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass zaterdag gemeld. Het persbureau haalde een verklaring aan die het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou had verspreid. Daarin sprak het ministerie zijn veroordeling uit over de veroveringen van Abchazische separatisten en van opstandelingen die de verdre ven president van Georgië Zviad Gamsachoerdia steunen. Deze acties hebben het land op de rand van een burgeroorlog gebracht en het voortbestaan van de Georgische staat in gevaar gebracht, aldus de verklaring. hard gemaakt. In tegendeel, de werkloosheid stijgt weer, het herwonnen vertrouwen in het pond sterling ging de laatste we ken verloren en het begrotings tekort (dit jaar 150 miljard gul den) drukt zwaarder dan ooit. Meer dan dat premier Major lief zal zijn, hangt de ijzeren scha duw van zijn voorgangster, 'IJ zeren Magggie', over Blackpool. De barones wil donderdag het podium delen, maar in principe niet spreken. Dat deed ze bij monde van haar volgelingen in het Lagerhuis. De meldden dat Lady Thatcher tegen de overwo gen belastingverhogingen is, te gen Maastricht, tegen het EMS, tegen het Bosnië-beleid maar vóór het openhouden van de laatste mijnen. De ouwe gruwel van de kompels heeft hiervoor de laatste maanden intens gelob- bied. Toch heeft ze het nerveuze par tijvolk opgeroepen tot trouw aan John Major. In de Sunday Times van gisteren verklaarde ze de omsingelde premier te willen be hoeden voor wat haar ooit werd aangedaan. Insiders zijn niet he lemaal overtuigd van haar grootmoedigheid. De theorie is dat ze Major uitsluitend helpt om te verhinderen dat zijn ge doodverfde opvolger, de 'linkse' en zeker niet anti-Europese Kenneth Clarke, kan verhuizen naar 10 Downing Street. Tijdens de gevechten zijn twee Amerikaanse helikopters neerge haald met een luchtdoelraket, aldus het Italiaanse persbureau Ansa. De inzittenden, die ge wond raakten, zouden zijn gered door een andere helikopter. In totaal namen vijf Amerikaan se Black Hawk-helikopters deel aan de operatie. Zij openden het vuur op de wijk rond de Bakara- markt, het bolwerk van de So malische krijgsheer Mohamed Farah Aidid. De Somalische strijders schoten terug met gra naatwerpers. Met autobanden en ander materiaal wierpen zij rond het marktplein barricades op om grondtroepen tegen te houden. (ADVERTENTIE) Hondenliefhebbers opgelet. De Hols CD is uit. Eén van de 12 swingende nummers is speciaal voor uw hond gekomponeerd: De Hols song. Ontdek hoe üw hond hierop reageert. jJ DJjS hêjjfyty/iaag,gezmd! Verkrijgbaar via uw dierenspeciaalzaak en supermarkt. Kijk op de Hols verpakking. m Mogadishu (afp/dpa/anp) - In de Somalische hoofdstad Moga- dishu zijn gisteren zware gevechten uitgebroken tussen Soma lische strijders en Amerikaanse Rangers, nadat eerder op de dag drie Amerikaanse soldaten en hun tolk waren gedood. De drie Amerikaanse soldaten en hun Somalische tolk kwamen om toen hun auto nabij het ha venterrein van Mogadisho op een landmijn reed. Ook een Bel gische VN-militair kwam zondag om het leven. De 27-jarige sol daat werd tijdens een schietpar tij door een kogel gedood. Voor eerdere aanvallen op VN- troepen waren strijders van krijgsheer Aidid verantwoorde lijk. Pogingen om hem aan te houden zijn tot dusver op niets uitgelopen. Met de jongste aan val is het aantal slachtoffers on der de VN-troepen in Somalië opgelopen tot ongeveer zestig. immers tienduizenden Stern-leze lezeressen (een op de drie) lezen uw omdat zij speciale belangstelling tv voor onze "Kleintjes"-rubrie „Huisdieren" Van onze verslaggever Sluis - Commissaris der W. van Gelder moet pul afstand nemen van een ni sproken, maar wel schriftc spreid, deel van een redr hield tijdens een internatic diedag over de Zwinstreek. Dit verzoek heeft het Sluise c< B en W gedaan in een brief Gelder. In het gewraakte de rede zet Van Gelder vraagtek Acti Van onze verslaggever Terneuzen - De socia werkvoorziening in Ze land en de werkvoorzi ning westelijk Noord-Br, bant leggen donderdag vrijdag het bijltje er (e deeltelijk) bij neer als pr test tegen het uitblijvt van 'redelijke loonsverl ging'- Gebeurt dit in Zeeuws-Vlaam ren door een estafettestak van telkens twee uur in de we plaatsen van het werkvoor: ningsschap Dethon in Hui Terneuzen en Oostburg, elders de provincie en in West-Brab; gaat de tent twee dagen die Afgelopen weekeinde zijn verschillende werkplaatsen groepen werknemers benadi voor het voeren van actie. Volgens T. de Jaeger van AbvaKabo rekenen de bonc op langdurige acties. De 48-u staking bij het werkvoorz ningsschap West Noord-Brab en de Werkplaats Walcheren Middelburg wordt gevolgd d werkonderbrekingen en een tafettestaking. De onderhandelingen voor nieuwe collectieve arbeidsov eehkomst voor de duizen werknemers van de soc werkvoorziening zijn vor week maandag vastgelopen. 1 laatste bod, een loonsverhog van één procent, is door de bi den afgewezen. AbvaKabo en CFO eisen loonsverhoging van 2,5 proeej reparatie van het wao-gat behoud van de werkgelegenhe De looneis is afgeleid van de aan de gemeente-ambtena: toegekende loonsverhoging 2,5 procent. In de sociale werkvoorzieni een uitvloeisel van de Wet o; Sociale Werkvoorzie: (WSW), werken mensen die of niet meer meekunnen in gewone arbeidsproces. Het daarbij gaan om verstande gehandicapten, maar ook wao'ers, ex-psychiatrische tiënten, lichamelijk gehandic ten of chronisch zieken. Voor al die mensen is een sende werkkring in een va sociale werkplaatsen of bij buitenobject zoals een plant nendienst gezocht. Een deel de werknemers van de soc: werkvoorziening is gedetachi bij de overheid, een school of non-profit-instelling. De animo om te staken is groot. Dat bleek onder meer de massale opkomst tijdens v konderbrekingen bij Dethon, grootste sociale werkvoor ningsschap in Zeeland. Op1 september onderbraken werknemers tijdelijk het werï Werknemers in de WSW kun rekenen op solidariteit van ambtenaren die in de werk banden van de sociale werkv ziening werken. Zij worden loond als gemeente-ambtena maar staan wel achter de loo sen van hun collega's. De Ja zegt dat veel ambtenaren derdag en vrijdag vrije d, gaan opnemen. >n J van bij 1 Sint Maartensdijk - Tholer St. Philipsland worden lo koppeld van het Westbraba kabeltelevisienet. De eilar krijgen binnenkort een e mast en schotel, zodat Zeeuwse kabelmaatschappij katel geen signalen meer Casema heeft te kopen. De twee Zeeuwse gemeenten nu niet meer afhankelijk besluiten van de gemeente van Bergen op Zoom bij de ze van het programma-aanbi (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 4