Karelse helpt NAC aan punt Blomdahl staat er op moment suprème Q DE STEM Johann Olav Koss: geheim onderzoek in windtunnel Sterker Go Ahead Eagles bijt zich stuk op uitblinkende Bredase doelman Campomanes tovert garantie uit hoge hoed voor tweekamp I vg'" ■3 Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout Zweed maakt beslissende set in twee beurten uit B sport KORT Paardesport Inzetbaarheid Ronald de Boer voor Oranje is twijfelachtig 'n Questie van Service U kunt zo bij ons binnenrijden voor 'n reparatie terwijl u wacht, of 'n gratis controle. Ma/vrijdag tot half 6 en zaterdags tot 1 uur! (TOBER 1993 A8 Bremer presenteert nieuwe programma a'. FOTOAVRO- bblieke omroep toe was so ap. Vanavond is het 'Foreign Affairs', een Jid de klok van half zes |EO doet weliswaar niet >n donderdag zendtijd |an Nederland, Canada, pnigde Staten. De reeks nen in Buenos Aires en llfilm uit 1983. Regie: pdrews, Deborah Raff in verhaal van Agathie neer. En heeft daar veel [lossing cryptogram zaterdag lizontaal: iDerdemacht; 6. meester- Irk; 8. ballententen; 11. nzakken; 12. teut; 13. Irst; 14. miserere; 16. Ihter; 18. reders; 19. Itoorkruk; 21. dienares. hikaal: kroegloper; 2. leut; 3. jrtenkamer; 4. damkampi- 5. hoesten; 7. kunstpro- |;ten; S. naaktstrand; 10. Lrvrouw; 15. stroomaf; 17. 720. trek. >E VERSCHILLEN Sport yan onze verslaggever Jacques Hendriks Deventer - „Ik houd het op een bloedelozevoorspelde Pierre van Hooijdonk zaterdagavond kort voor de aftrap van Go Ahead Eagles - NAC. De geschorste spits van NAC kreeg voor een deel gelijk. Het werd inderdaad 0-0, na een nooit hoogstaande, maar af en toe wel degelijk spannende wedstrijd. SAC mocht het meest tevreden zijn met de uitslag. In de eerste 20 minuten waren de Bredanaars zeer behoorlijk op dreef, maar daarna zakten ze ver weg en gaven door nonchalant spel doorlopend balverlies de wedstrijd volledig uit handen aan het veel verzorgder spelen de, maar aanvallend onmachtige Go Ahead. Sterke start De sterke start van de gasten had zelfs bijna een doelpunt op geleverd. In de derde minuut brak Dennis Gerritsen - de stand-in voor Van Hooijdonk - door. Hij passeerde ook doelman Kufai, maar werd vervolgens door de Afrikaan buiten het strafschopgebied tegen de grond gewerkt. Vorig jaar zou een scheidsrechter nog rood voor zo'n overtreding getrokken heb ben, de in Breda sinds NAC- Feyenoord toch al niet zo gelief de arbiter Blankenstein hield het op geel. De overtreding was de opval lendste actie van Rufai, die de rest van de wedstrijd in de scha duw bleef van zijn collega aan overkant, John Karelse. „John heeft voor ons een punt gepakt. In deze vorm is hij van grote waarde voor ons," zei trai ner Ron Spelbos na afloop lo vend. Een terechte pluim, want de te genwoordig in Halsteren woon achtige Karelse ranselde aardig wat ballen uit het doel. Daarbij zaten twee 'honderd procent kansen', voor Pothoven (23e mi nuut) en vooral Bosvelt (66e). Beide spelers doken een paar meter voor het doel vrij voor Karelse op, maar werden toch nog door hem gestuit. „Ach, het ging wel aardig," zei Karelse zelf bescheiden. „Ik heb een paar ballen gepakt. Omdat de wed strijd verder niet om aan te zien was, word je dan al snel uitblin ker genoemd." Toch draait Karelse het hele sei zoen, waarin hij na negen wed strijden pas 10 maal gepasseerd is, al zeer behoorlijk. „Ik zit lekker in mijn vel, heb de voor bereiding zonder blessures kun nen doen en het trainen met Ton van Eenennaam (keeperstrainer) en Ron Spelbos gaat heerlijk. Maar wat ook heel belangrijk is: alles is nieuw voor me in de eredivisie. In de eerste divisie had ik het wel gezien. Maar nu leef ik telkens de hele week naar het weekend toe. Ik heb weer kriebels in mijn buik voor een wedstrijd." Karelse, die de afgelopen zomer voor slechts één jaar bijtekende bij NAC, wil zijn goede preste ren geen 'solliciteren' noemen. „Daar heb ik vorig jaar van geleerd. Toen hoorde ik telkens allerlei namen van geïnteresseer de clubs, maar kwam er uitein delijk niets van. Ik reken ner gens op. Ik heb slechts voor een jaar getekend, omdat dat het beste voor mij is. Keepers krij gen niet vaak de kans op een transfer. Dan moet je dus zorgen dat je niet vast zit aan een contract dat nog twee, drie jaar doorloopt." Karelse had zich tussen de red dingen door verbaasd over de magere kwaliteit van de wed strijd. Zijn ploeg, NAC, legde inderdaad weinig behoorlijke aanvallen op de mat. Remie en Van Bremen waren op de vleu gels onzichtbaar, Gerritsen en NAC-libero Ruud Brood (links) ontdoet zich van de Eagles-spelers Paul Bosvelt (midden) en Cees Marbus. Lammers wonnen bijna geen duels van het Deventer duo Arts-Marbus en Lokhoff had het te druk met de verbale oorlog, die hij 90 minuten lang uitvocht met Blankenstein. Wat de NAC- aanvoerder wel op zijn derde gele kaart kwam te staan, zodat hij zaterdag in de bekerwed strijd tegen AFC langs de kant moet blijven. Vanwege het magere spel was Ron Spelbos, die halverwege de niet geheel fitte Zondervan ver ving door Gesthuizen, realistisch genoeg om tevreden te zijn met het puntje, zijn collega Henk ten Cate was dat niet. „Het was het oude manco. We spelen heel aar dig, maar de kansen worden niet benut. Vandaar ook mijn flirt met Harrie Decheiver." Ten Cate zou de oorspronkelijk van Go Ahead afkomstige aan valler van RKC graag in willen lijven, omdat de van Feyenoord overgenomen spits Lloyd Kam- meron chronisch geblesseerd is. Het bestuur heeft echter laten weten dat de prijs voor Dechei ver, 750.000 gulden, te hoog is. „Hopelijk ziet het bestuur na vanavond in dat we toch duide lijk behoefte hebben aan iemand als Decheiver," besloot de te leurgestelde Ten Cate. •|3qj00 '|3Z3 UBA dOOU>| '|3Z3 UBA JUBïpapUO |oB 'jooq jm >|ooj '|33susd Van onze verslaggever Hein Groothuis Oosterhout - Hij stond er op het moment suprème, Torb- jórn Blomdahl. Drie partijen tegen Weijenburg, Umeda en Burgman - had hij over leefd in de Dutch Open World Cup 1993, ofschoon hij ver van zijn topvorm verwij derd was. Na zijn zege op de Japanner verklaarde hij zelfs: -Ik speelde of ik tien jaar I was, toen ik nog met biljarten j moest beginnen." In de finale I tegen Raymond Ceulemans, I die hij in de beslissende vijf- I de set met 15-1 wegspeelde, was hij echter als herboren. I Jn de finale had ik weer een goede concentratie", vertelde de Scandinaviër, die in de volge- I Pakte zaal van cultureel centrum I De Bussel voor de eerste keer in I acht jaar de finale won in Oos- I terhout. „In de eerdere partijen I .ukte het concentreren me niet I goed. Dat kwam doordat ik niet celemaal gezond ben. Ik gebruik I yeel antibiotica om een ontste- I sing op mijn borst weg te krij- I gen. Ik ben erg. moe, moet wel I twintig keer geeuwen op een Maar zoals gezegd, in de eind strijd was er niets te merken van een mindere, wat afwezige Blomdahl. De Zweed leek zelfs het toernooi als een nachtkaars te laten uitgaan, doordat hij in een vloek en een zucht twee sets "on en met 9-3 voor kwam in de derde set. Blomdahl, die in die beginfase het geluk had dat zijn tegenstander ontbeerde („Ik had 'oer grote varkens in de eerste tóe sets", aldus Blomdahl in Perfect Nederlands, dat hij met fog zeven talen uitstekend be heerst), slaagde er evenwel niet m voor een snel einde te zorgen, °mdat hij zich voor even niet goed onder controle had. Blomdahl: „Ik had het eigenlijk fit behoren te maken in die horde set, maar ik verloor mijn concentratie na de laatste ge- •uksbal. Ik ging er aan denken Torbjörn Blomdahl aan de tafel, terwijl Raymond Ceulemans op zijn stoel toekijkt. dat ik op die manier liever niet wilde winnen. Daardoor deed ik de volgende stoot ook veel vlug ger dan normaal." Raymond Ceulemans profiteerde optimaal van de hem geboden kans. Met een serie van zes zorg de hij voor evenwicht, om daar na het initiatief te houden en de set te pakken. De Belg, die blijk gaf van grote veerkracht, trok met bekeken spel („Ik moest hem wel met verdedigend spel van scoren afhouden") ook de vierde set naar zich toe. Blomdahl: „In die set was ik nergens. Toen stond ik al stil bij de vijfde set. Ik dacht: als ik van acquit maar een paar puntjes kan maken. Nou, dat ging goed." Het lachje waarmee de spichtige Zweed het laatste zinnetje uit sprak, was alleszins begrijpelijk, want hij bracht in die beslissen de set grof geschut in stelling. Met een serie van tien, gevolgd door een reeks van vijf, gaf hij de gelouterde Belg geen schijn van kans. „Het zat mij mee", zei Blomdahl bescheiden. „Voor alle vijftien punten had ik een per fecte positie." Raymond Ceulemans nam voor de sterke finish van de houder van de wereldbeker diep zijn petje af. Ceulemans: „Dit was super-wereldklasse. Dat kunnen maar enkelen in de wereld, zo terug komen." Om er Jachend aan toe te voegen: „En dan nog wel tegen een Ceulemans. In de derde en vierde set kraakte hij. Ik was ervan overtuigd dat als hij maar twee of drie puntjes had gemaakt in de vijfde set, ik vast in de partij had gezeten. Maar hij nam alle twijfels on- foto de stem/ben steffen middellijk weg. Het was in één woord subliem wat hij deed. Het zal heel moeilijk worden om hem van een nieuwe wereldbeker af te houden, hoewel hij ook nog wel eens een keer zal struike len." Ceulemans, die de staart van het vorige seizoen miste door rug klachten (een acute lumbago, lendespit), waarvoor hij twintig kilo moest afvallen, was ondanks het verlies niet teleurgesteld. „Ik ben tevreden met de goede start. Maar het meest blij ben ik met MAANDAG 4 OKTOBER 1993 DEEL FOTO BERT WIERINGA GO AHEAD EAGLES-NAC 0-0 - Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 6100. Gele kaar ten: Rufai, Bosvelt (Go Ahead Eagles), Sas, Lokhoff (NAC). GO AHEAD EAGLES: Rufai; Hulshoff, Arts, Marbus, Van Blerk; Bosvelt, Steinmann (69. Rorije), Michels; Heering, Knip penberg en Pothoven. NAC: Karelse; Koumans, Brood, Sas, Wilnis; Remie, Zondervan (46. Gesthuizen), Lokhoff, Van Bremen (68. Brusselers); Lammers en Gerritsen. Amsterdam (ANP) - Als de schaakwereld een redder van node heeft, zal dat Florencio Campomanes zijn. Niemand anders. „De man is zo op zijn gezicht gegaan, dat hij een eervolle indruk wil achterlaten," sprak Jan Timman na een hectisch weekeinde als vermoeden uit. land) geen prijzengeld be schikbaar was. In het communiqué dat de FIDE zondag verspreidde, houdt Campomanes de plaats van handeling voor het ver volg nog even geheim. Hij zegt met vier kandidaten te onder handelen. Woensdag onthult- hij ter plekke op wie de keuze is gevallen. Het prijzengeld is van vier miljoen Zwitserse frank verlaagd tot het mini mum van één miljoen, dat in het reglement voorkomt. Het wordt door de FIDE opge bracht en gegarandeerd. Al thans de 80 procent, die naar de spelers gaat. De 'bloed uit een steen persen de' voorzitter van de wereld schaakbond (de uitdrukking is van hemzelf) frustreerde de reddingspogingen van zowel Jean-Paul Touzé als Bessel Kok en verraste desondanks vriend en vijand met de mede deling dat Jan Timman en Anatoli Karpov op 16 oktober aanstaande kunnen beginnen aan de voortzetting van hun tweekamp om de FIDE-titel. Met een gegarandeerd prijzen geld van de wereldschaakbond nota bene. Touzé, de zaakwaarnemer van Karpov en Bessel Kok, de hulp in nood van Timman, waren toen allang met boze gezichten afgereisd. Zij hadden voor hun kant en klare reddingsplan om de match naar het Noordfran se Belfort te verplaatsen nau welijks gehoor gevonden. „We hadden al overeenstemming bereikt met zowel Timman als Karpov," vertelde Bessel Kok. „We konden hen elk een ga rantie bieden van 100.000 Zwitserse frank. Ook Campo manes was in. Dat dachten we tenminste. Tot we met de he ren van de FIDE om de tafel zaten en de eerste vraag was, waarom we alles niet keurig op papier hadden staan. Men moet weten dat Touzé net vanuit Belfort kwam, waar hij tot diep in de nacht had on derhandeld met het gemeente bestuur. Het was weer typisch Campomanes, arrogant en vol streken." De match om de wereldtitel schaken werd vorige week za terdag na de eerste (Neder landse) helft bij een voor sprong van 7-5 voor Karpov afgebroken. Oman, dat het tweede gedeelte zou organise ren, had laten weten dat daar (evenals trouwens in Neder- Vooral die laatste mededeling wekte verbazing. De werêld- sehaakbond staat er niet om bekend over enig kapitaal te beschikken. De jaarlijkse be groting, waarmee de hele or ganisatie draaiende wordt ge houden, bedraagt nauwelijks meër dan nu aan Timman en Karpov wordt gegarandeerd. Bovendien kan er gerede twij fel bestaan of de vier kandida ten, waarmee Campomanes schermt, wel zo geïnteresseerd zijn. Nederland is daar in elk niet bij. Het organisatiecomi té, dat verantwoordelijk was voor de partijen in Zwolle, Arnhem en Amsterdam, heeft zichzelf ontbonden. Er res teert een klein verlies, dat hoofdzakelijk wordt veroor zaakt door de extra hotelkos ten van Karpov en Campoma nes, die een week langer in Amsterdam bleven dan was voorzien. „Ik had zelf ook graag gezien dat de organise rende stad was aangewezen," aldus Timman. „Campomanes speelt hoog spel, nu de tijd van voorbereiding nog maar enkele dagen bedraagt." het feit dat ik me weer goed voel, niks geen last meer heb. Ik heb met die rug echt een beetje ingezeten. Ik werd echt angstig, toen ze in het ziekenhuis kwa men controleren of er geen ver lammingsverschijnselen waren. Het is allemaal goed gekomen en ik kan weer gewoon biljarten. Maar goed ook, want ik kan me geen leven zonder biljarten voor stellen." Oosterhout. Wereldbeker drie banden. Tweede ronde: Umeda (Jap) - Van der Smissen (Ned) 3-2 (15-8 15-11 10-15 11-15 15-11/1,200-1,1111) Kwartfinales: Sang Chun Lee (VSt) - Zanetti (Ita) 3-0 (15-10 15-10 15-13/1,500-1,179), Ceule mans (Bel) - Gieskens (Ned) 3-0 (15-1 15-9 15-7/2,143-0,895), Burgman (Ned) - Broeders (Ned) 3-1 (9-15 15-2 15-7 15-8/1,862-1,143), Blomdahl (Zwe) - Umeda (Jap) 3-1 (9-15 15-8 15-7 15-10/1,286-0,976). Halve finale: Ceulemans - Sang Chun Lee 3-2 (15-11 15-7 13-15 12-15 15-6/1,892-1,500), Blom dahl - Burgman 3-1 (15-2 7-15 15- 7 15-14/1,625-1,226). Om de derde plaats: Sang Chun Lee - Burgman 2-0 (15-5 15-11/1,667- 0,941). Finale: Blomdahl - Ceulemans 3-2 (15-2 15-8 11-15 11-15 15- 1/1,811-1,139). Eindstand: 1. Blomdahl, 2. Ceule mans, 3. Sang Chun Lee, 4. Burg man, 5. Umeda, 6. Gieskens, 7. Zanetti, 8. Broeders. Stand wereldbeker: 1. Blomdahl 60 punten, 2. Ceulemans 45, 3. Sang Chun Lee 30, 4. Burgman 24, 5. Umeda 18, 6. Gieskens 16, 7. Zanetti 14, 8. Broeders 12, 9. o.a. Havermans (Ned), Dielis (Bel), Van de Ven (Ned), Van der Smissen (Ned), Van Schaik (Ned), Van Uum (Ned), Weijenburg (Ned) 6. ZIE OOK SPORT B3 URBAN SEA heeft zondag op renbaan Longchamp in Parijs verrassend de 72e Prix de l'Arc de Triomphe gewonnen. Jockey Eric Saint-Martin behaalde zijn eerste grote overwinning. De hoofdprijs was ruim 1,5 miljoen gulden. Amsterdam (anp) - Voor de eerste keer dit seizoen ontbrak Ronald de Boer in het basisteam van Ajax. De centrumspits bleef zondagmiddag tijdens het duel met VW (2-0) aan de kant met een meervoudige blessure. Hij kampt met pijnklach- ten in buik, lies en knie. Of de aanvaller op tijd hersteld is voor de belangrijke interland tegen Engeland, op woensdag 13 oktober in de Kuip, is twijfelachtig. „Ronald kan binnen een week weer topfit zijn, maar het zou ook langer kunnen duren," stelde trainer Louis van Gaal, die als vervanger Pettersson naar het front stuurde. „In de slotfase van de wedstrijd tegen Hajduk Split is hij door zijn knie gegaan. Die blessure ziet er voorlopig niet zo goed uit." Van Gaal gunde Kreek een vrije dag. De linkervleugelverdediger sukkelt al een paar weken met een dijbeenblessure. „We hebben een brede selectie en dit was een mooie gelegenheid om Silooy weer eens op te stellen. Sonny moet ook scherp blijven." Xrondheim - Schaatser Johann Olav Koss laat, met de Winterspelen in zijn thuisland Noorwegen voor de deur, niets aan het toeval over. De wereldrecordhouder op de 5 en 10 kilometer, die eerder zijn studie op een laag pitje zette, testte in een windtunnel van de Technische Hogeschool in Trond- heim in het geheim nieuwe schaatspakken. Daarnaast werd gelet op de lichaamshouding. „Wij hebben, naast diverse schaatstricots, vooral uitgetest wat voor invloed de stand van de armen en handen op de rug heeft op de luchtweerstand," vertelt professor Björn Magnusson. Bij een snelheid van veertig kilo meter per uur - rondjes van 32 seconden - is van alle weerstan den, die een schaatser moet overwinnen, de luchtweerstand het grootst, liefst tachtig pro cent. Magnusson: „Wij kunnen die luchtweerstand met vier pro cent verminderen, hetgeen een snelheidswinst oplevert van één procent. Op een 500 meter bete kent dat een voordeel van vier tiende van een seconde." Mannencoach Ab Krook, die met zijn selectie in Inzeil verblijft, zal de Noorse schaatsers de ko mende tijd met argusogen vol gen. „Ik ben vooral benieuwd naar de schaatstricots die getest zijn. Bepaalde stoffen kunnen zeker winst opleveren. Dat heeft te maken met de doorlaatbaar heid van de lucht, luchtwerve lingen, etcetera," aldus de suc cestrainer uit Oud-Loosdrecht. „We moeten alert zijn. Ik heb twee jaar geleden al aangedron gen op windtunnelonderzoek. Het is alleen een kostbare aange legenheid. Je praat al gauw over 20.000 tot 40.000 gulden." (ADVERTENTIE) BREDA CENTRUM - OUDE VEST 27. TEL. 143173 BREDATILBURGSEWEG 139. TEL 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL 57590

de Stem | 1993 | | pagina 11