Bond dreigt met acties bij veilingen 291 ZOEK EEN BAAN VIA JE EIGEN KRANT VEDIOR Werknemers Philips twijfelen aan succes van operatie Centurion man op Minister Maij in Vietnam Campina Melkunie wil Duits concern overnemen DIT ZIJN DE SPELREGELS: VEDIOR LEIDT TIJDELIJK WERK IN BETERE BANEN Adressen van Kamers van Koophandel zien zwart van de fouten ECONÖMII KORT Laat naar je kijken voor slechts 30 gulden A6 'Nog meer banen weg bij NedCar' Hyperinflatie: geld als water TOBER 1993 exxon corp ford motor gen electric gen motors goodyear hewlett-pack. int. bus.mach. int. tel tel. klm airlines mcdonnell merck co. mobil oil penn central philips primerica royal dutch sears roebuck sfe-south.pac texaco inc. united techn. westinghouse whitman corp woolworth Goud onbewerkt 20,750-21,350 per kg. bewerkt 22,950 per kg. Zilver zilver onbewerkt 205-275 per kg, bewerkt 320 laten per kg. 65Vi 66% 55'/« 56% 95% 96% 417500 42% 43% 44% 42 43% 93% 93% 19% 19 90% 90 30% 30% 8i% 81% 32% 32% 20% 20 47W 48 101% 102% 53 54% 18'/. 18% 67% 68 55% 56 13 13 15 15 25 24 vk vorige koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c ex claim e gedaan/bieden d ex dividend f gedaan/laten g bieden en ex dividend h - laten en dividend k gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend 922 2,50 2,50 211 13,80 13,90 a 248 1,20 2,20 a 314 3,50 4,80 351 1,20 1,10 175 0,30 a 0,30 309 2,50 a 2,50 b 169 7,20 7,20 178 1,50 a 1,30 219 4,50 4,30 478 4,90 5,70 b 485 2,50 b 3,20 178 6,50 8,30 326 3,00 3,30 b 300 79,00 b 79,50 b 206 41,00 40,00 459 1,60 a 1,00 1545 2,60 a 1,80 394 4,20 3,00 650 5,50 5,50 a 171 4,80 4,80 b 250 10,80 a 10,50 1794 3,20 3,40 179 4,60 4,60 174 21,50 21,80 710 1,00 2,30 290 0,60 0,50 382 1,40 1,40 200 1,50 a 1,40 250 0,50 a 0,35 339 3,00 4,00 215 0,90 1,20 422 1,90 2,30 b 230 1,80 1,50 922 7,10 7,00 219 2,50 2,30 293 7,90 7,50 b 244 2,30 2,10 363 1,20 1,10 235 8,50 8,00 476 2,20 2,00 328 1,60 1,60 293 1,80 a 1,20 808 3,30 3,30 161 1,80 2,20 434 5,70 6,30 159 4,00 a 4,90 160 6,00 a 4,00 b 500 3,00 a 2,30 501 2,00 a 1,50 b an Carlzon die de SAS- ?ten in het buitenland op- mdat 'je daarmee de klant udt', niet alleen geduren- vlucht, maar gedurende gehele buitenlandse reis. mislukt. e deelneming van SAS in nerikaanse maatschappij iental heeft zijn beste tijd nu dit bedrijf in zee is met Air Canada en Air ordt voorts geplaagd door emersacties terwijl de enorme bezuinigingen en :tiviteitsverbeteringen veten door te voeren zon- er één dag is gestaakt, eft binnen de Alcazar een ve weerslag op de onder- ingspositie van de KLM. arde van de KLM zou JP Morgan liggen op 30 it en is daarmee lager dan in Swissair (35 procent) ie KLM heeft bij een eco- :he opleving de grootste otentie dankzij het libera- itvaartverdrag tussen Ne- d en de VS (de grootste aartmarkt in de wereld) en iwe samenwerking tussen en de Amerikaanse happij Northwest. Eindhoven (anp) - Operatie Centurion mag dan voor de buitenwereld en Philips-top- man Jan Timmer wel een suc ces zijn geworden, de werk nemers van het elektronica concern merken vooralsnog weinig van het succes. get 'Philips-elan' is niet doorge drongen op de werkvloer, zo meldt het personeelsblad 'Phi- bps Koerier' gisteren bezorgd. Vooral het feit dat Centurion een enorme hausse aan praatgroe pen, 'task forces' en commissies heeft gecreëerd, zit sommige werknemers dwars, zo blijkt uit het personeelsblad. „Laten we nu eens ophouden nog meer werkgroepen en task forces in het leven te roepen. Werk nu maar eens de aanbevelingen van één of twee werkgroepen op de vloer uit", roept een lid van de ondernemingsraad uit. Bij een intern onderzoek, dat op verzoek van Philips en de cen trale ondernemingsraad is inge steld, is naar voren gekomen dat vooral de gewone werknemers op de vloer nog maar weinig merken van de omwentelingen. De top van het bedrijf wordt verzocht om enige actie te on dernemen. Vooral het 'blij dat ik bij Philips werk'-gevoel blijkt te ontbreken. Het gebrek aan enthousiasme in de fabrieken en kantoren van Philips staat een beetje haaks op de uitlatingen van topman Jan Timmer tegenover het genoot schap van hoofdredacteuren eer der deze week. De ingrijpende saneringsopera tie Centurion, die drie jaar gele den bij Philips in gang werd gezet, verloopt succesvol, zo ver klaarde Timmer afgelopen woensdag: „Op alle meetbare plaatsen zijn de doelstellingen gehaald en in een aantal geval len wordt zelfs beter gescoord". Wel tekende de topman aan dat de operatie nog niet afgesloten was. „De grootste opgave is nog steeds iedereen ervan te door dringen dat Philips voortdurend is verwikkeld in een moordende concurrentiestrijd" Dat het concern de bewustwor dingscampagne serieus neemt blijkt uit de provocerende kop boven het artikel. „Buitenwereld positiever over Philips; nu de medewerkers nog", staat er. Vol gens de redactie van 'Philips Koerier' komt het elektronica concern positiever in het nieuws. De koers van het aandeel loopt op, de berichtgeving in de pers wordt positiever en in het ima go-onderzoek scoort Philips dui delijk beter. De uitstraling van het 'Philips-elan' is versterkt. Alleen intern is er nog maar weinig van te merken Van onze redactie landbouw Breda - Bij 10 van de 21 tuinbouwveilingen in Nederland dreigen na volgende week vrijdag acties. De werknemers rillen daarmee bewerkstelligen dat de werkgevers hun voor stellen voor een nieuwe cao drastisch verbeteren, aldus tvoordvoerder Wim Sieben van de FNV Dienstenbond. Het gaat onder meer om de veilingen van Breda, Veldhoven, Bemmel en Grubbenvorst. De vakbond is vooral ontevreden over de loonvoorstellen van de werkgeversorganisatie. Volgens Sieben komen die neer op af schaffing van het systeem van automatische prijscompensatie, hoewel het feitelijke loonbod het niveau van de prijsverhogingen wel benadert. Daarnaast wil de bond dat werkgevers meebetalen aan de reparatie van de ver- Bom - Bij autofabrikant NedCar verdwijnen tot 1995 mogelijk nog eens 400 arbeidsplaatsen. Dat laat NedCar-topman ir. F. Sevenstern doorschemeren in een vraaggesprek met het Finan- c.eele Dagblad. Sevenstern: „We hebben nu 4300 werknemers, ik wil naar 3900 en geloof dat we uiteindelijk ook net 3500 mensen 200.000 auto's kunnen maken." Begin dit jaar kondigde NedCar al het verlies van ruim 1000 banen aan, waar door eind dit jaar nog slechts 1300 mensen bij het bedrijf- op de loonlijst staan. Volgend jaar vervallen volgens plan nog eens 400 banen. Sevenstern zegt dat daarmee de rek er nog niet uit is. slechteringen in de wao. Werk gevers hebben dat tot op heden geweigerd. In een laatste poging de vak- bondseisen zonder acties te rea liseren, heeft de FNV Diensten bond gisteren een ultimatum ge steld, dat volgende week vrijdag afloopt. Als de werkgevers daar aan geen gehoor geven, komen er acties. Over de aard van de acties wil Sieben nog niet te veel zeggen: „Het zullen in ieder geval korte acties zijn, waarbij we ons uiter ste best zullen doen om niet de telers en de handelaren te tref fen. Het is ons vooral om de veilingdirecties te doen." Dat slechts voor 10 van de 21 veilingen acties worden voorbe reid heeft volgens Sieben te ma ken met het feit 'dat we niet overal tegelijk kunnen zijn'. De selectie is volgens de vakbonds man niet helemaal willekeurig: „We hebben gekeken naar de organisatie-graad van de werk nemers en naar de actiebereid heid. En als ik me vriendelijk wil uitdrukken, dan zeg ik erbij dat het ook de veilingen zijn die het het meest verdienen dat er actie gevoerd wordt". Bij de 21 groenteveilingen in Nederland werken 2800 mensen. Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat werd gisteren in Hanoi door haar Vietnamese collega Bui Danh Luu ontvangen met bloemen. Maij bezoekt Vietnam momenteel met een Nederlandse handelsmissie. Gisteren sloot ze een luchtvaartovereenkomst met Vietnam waardoor de KLM een lijndienst mag onderhouden met Ho Chi Minhstad, het vroeger Saigon. foto afp Zaltbommel (anp) - De zuivelcoöperatie Campina Melkunie staat op het punt de Duitse onderneming Südmilch uit Stutt gart over te nemen. Dat heeft de coöpe ratie in Zaltbommel gisteren bekendge maakt. Het is de bedoeling dat Campina een meer derheidsbelang verwerft in de Zuidduitse onderneming. Als de onderhandelingen suc cesvol worden afgerond, wordt Campina de eerste Nederlandse landbouwcoöperatie die in het buitenland een grote overneming pleegt. Campina Melkunie is de grootste zuivelcoöperatie in Nederland en de nummer vier van Europa. De coöperatie heeft een jaaromzet van 5,6 miljard gulden. Het Zuidduitse Südmilch (1200 werknemers) verkeert al geruime tijd in financiële moei lijkheden, voornamelijk veroorzaakt door het faillissement van de Oostduitse dochter Sachsenmilch in Dresden. Eind juli vroeg het bedrijf in Stuttgart surséance van beta ling aan. Südmilch heeft omgerekend voor ruim een half miljard gulden aan financiële verplichtingen, waar het niet aan kan vol doen. Vorig jaar leed Südmilch een verlies van 33,7 miljoen gulden bij een omzet van 1,5 miljard gulden. Südmilch is een coöperatieve onderneming op aandelen. Van de aandelen is 57 procent in handen van coöperaties. Circa 30 procent is op de beurs geplaatst. Het bedrijf is gespecialiseerd in de produktie van yoghurts en desserts. Volgens een woordvoerder van Campina Melkunie zullen eerst de ongezonde delen van het Duitse concern worden weggesne den, alvorens de overneming een feit wordt. Dat houdt onder meer in dat de schulden van Südmilch worden gesaneerd. (ADVERTENTIE) Zend een pasfoto met onderstaande gegevens naar De Stem, Postbus 3229, 4800 MB in Breda, t.a.v. afdeling Televerkoop. Naam en leeftijd: Gewenste funktie(s):. Opleiding/ervaring: Adres: erig ^ir dat zich aanvankelijk eest huiverig opstelde, is enthousiasme voor Alca- middels voorbijgestreefd, vitserland komen berich- it de vier maatschappijen overeenstemming hebben t over een 'memorandum derstanding' waarbij de Swissair, SAS en Austrian amenwerken in de zeggen- L «verhouding 30:30:30:10. j (dit adres komt niet in de advertentie) I Elke pasfoto krijgt een kodenummer. (Pasfoto's worden niet geretourneerd) I Uw pasfoto en gegevens worden geplaatst op zaterdag 16 oktober 1993 in De Stem. UITZENDBUREAUX Van onze verslaggever Breda - De Kamers van Koophandel maken van de zes grootste adressenleveranciers in Nederland de meeste fouten bij het verstrekken van gegevens van Nederlandse bedrijven. Uit onderzoek blijkt dat de NV Databank, dat centraal het adressenbestand van de Kamers van Koophandel beheert, op elke 100 adressen 250 fouten maakt. Daarbij is elk adres op twaalf elementen gecontroleerd, varië rend van de naam, het adres tot eenvoudige schrijffouten. Drs. J. Hagenaar, manager ver koop en marketing van NV Da tabank in Woerden, reageert fu rieus op het onderzoek. „Wij distantiëren ons volledig van dit onderzoek. Het kan maar het best meteen in de prullebak". „Dit onderzoek is van een bela chelijke wetenschappelijke waarde", vervolgt de verkooplei der. „De officiële gevens van het handelsregister zijn vergeleken met visitekaartjes, die vaak een commerciële functie hebben. Als iemand B.V. zonder puntjes mooier vindt staan op zijn visite kaartje, werd het bij ons fout gerekend". Het onderzoek is uitgevoerd door de onafhankelijke Holland Consulting Group en stond on der leiding van prof. dr. ir. S. Santema. Opdracht tot het on derzoek werd gegeven door Di- rectview, een onderdeel van de Bredase View Groep, een con current van NV Databank. In Nederland zijn zes grote leve ranciers van adressenbestanden. Dat zijn Marktselect, NV Data bank, Selectview, Schober/HFS, Vierhand DM en Directview. Di- rectview kwam, zo 'stelt het be drijf, 'als minst slechte uit de bus'. Dan nog blijkt het bedrijf in twee op de drie adressen een fout te maken. Directeur ing. J. de Werd van de View Groep zegt dat het onder zoek uitwijst dat de branche de komende jaren hard moet wer ken aan de verbetering van de kwaliteit. „Onder de hoede van het overkoepelende instituut voor direct-marketing, het DE NIM, zouden uniforme stan daards en kwaliteitsnormen moeten worden opgesteld", zegt De Werd. De Werd vindt de uitslag ont hutsend voor de NV Databank NV. „Je zou toch mogen ver wachten dat de bestanden van de Kamers van Koophandel, die hun bestanden leveren aan de NV Databank, de minste fouten vertonen. Elk bedrijf is immers verplicht deze gegevens correct aan de Kamer door te geven. Maar NV Databank leverde zelfs geen enkel foutloos adres. Dit, terwijl NV Databank wel de meest geraadpleegde databank van Nederland is". „En denk je dat wij dat zouden zijn, als wij zoveel ontevreden klanten hebben?", schampert Hagenaar in Woerden. „Wij sco ren bijvoorbeeld honderd pro cent op de sexe-code, omdat wij niet registreren of iemand man of vrouw is. Dat hoeven wij volgens de wet niet. Neen, wij gaan stappen ondernemen om onze naam te zuiveren". Hagenaar vindt dat Directview de branche geen dienst bewijst met dit onderzoek. Dat het Bre dase bureau zo eerlijk is toe te geven zelf ook een negatieve sco re van 66 procent te halen, be wijst dat voor Hagenaar alleen des te sterker. „Daar heb je toch niks aan". De Werd vindt het juist helder aantonen, dat de branche nog een lange weg te gaan heeft. De exploitatie van NV Databank wordt in de branche met argus ogen bekeken. Elk bedrijf is wet telijk verplicht om de gegevens aan de Kamers van Koophandel te leveren, terwijl bedrijven ook via contributie de Kamers moe ten financieren. „Wij vinden dat de Kamers van Koophandel val se concurrentie bedrijven met het verkopen van die adressen bestanden. Daar zijn ze helemaal niet voor opgericht", zegt De Werd. Er zijn van die landen waar je de kapper beter kunt betalen voordat hij gaat knippen. An ders kon je na afloop wel eens dubbel zo duur uit zijn. Niet omdat de kappers daar het mes op je keei zetten, maar omdat er elk kwartier een nulletje bij komt op het bank biljet. 'We waren gewend naar de winkels te gaan met geld in de zak en terug te komen met levensmiddelen in de mand. Nu gaan we met geld in de mand en komen we terug met levensmiddelen in de zak'. Zo beschrijft de Amerikaanse econoom Paul Samuelson de hollende geldontwaarding tij dens de Amerikaanse burger oorlog. De term inflatie is afgeleid van het Italiaanse woord voor 'opblazen' en als de luchtbel in een economie heel snel groeit, spreken de economen van hyperinflatie. In Duits land krijgen de mensen nóg de rillingen als ze terugden ken aan de jaren twintig, toen een brood daar 428 miljard mark kostte. Heel wat Duit sers herinneren zich nog hoe hun ouders of grootouders in die dagen hun zuurverdiende spaarcentjes of pensioentjes in rook zagen opgaan. Het is zeventig jaar later nog steeds een van de redenen voor de starre rentepolitiek waarmee de Bundesbank Europa irri teert: dat nooit meer. In deze tijd is vooral in een aantal Zuidamerikaanse lan den de prijzencarroussel dol gedraaid. Enkele jaren gele den nog vormde voor een land als Bolivia de import van papier voor bankbiljetten een van de belangrijkste import- posten. In veel van die landen is, vaak onder de dwingende ogen van het Internationale Monetaire Fonds, het infla- tiespook echter grotendeels verdreven. Van Brazilië kan dat, met een geldontwaarding van 35 procent per maand, nog niet worden gesteld. Nu is de hyperinflatie terug in Europa: in Klein-Joegoslavië circuleerden de laatste weken bankbiljetten met tien nullen. In augustus stegen de prijzen met tweeduizend procent, in september met ruim zeshon derd procent. Gisteren kwam de centrale bank in Belgrado met nieuwe biljetten van 5000 en 10.000 dinar die de coupu res van vijf en tien miljard vervangen. Er is nog nooit een land fail liet verklaard, maar in feite is Klein-Joegoslavië natuurlijk al lang bankroet. Door de oorlog en het handelsembar go is de produktie sterk terug gevallen. Behalve dan de aan maak van allengs waardeloos wordende bankbiljetten. Het geldwezen teert feitelijk op het voorraadje dollars en an dere harde valuta dat Serven en Montenegrijnen achter de hand hebben gehouden. Maar dat voorraadje raakt ooit op, doordat Klein-Joegoslavië geen harde munt kan verdie nen vanwege het handelsver bod. Hoe overleef je in een land met een inflatie van 360 mil joen miljard procent per jaar? Je moet in elk geval dat geld geen seconde langer in bezit houden dan nodig is. Koop er suiker voor, of zout of al die andere dingen die in een uit gemergeld land geruild kun nen worden. Of wissel ze met een voor marken of dollars, hoe weinig je er ook voor krijgt. Hyperinflatie is handig voor mensen met schuld en ramp zalig voor mensen met geld. Zorg dus dat je bij de eerste categorie hoort: betaal reke ningen alleen als het niet an ders meer kan, want een mil joen vandaag kan overmorgen evenzogoed een tientje zijn. Laat de deurwaarder maar komen! Het zou een spannende sport kunnen zijn, een beetje lach wekkend ook, boodschappen doen met geld dat brandt in je zak, als het niet zo'n treurige toestand was. Net als zeventig jaar geleden in Duitsland zijn nu ook de ouderen met een pensioentje de echte slachtof fers. Hun maandelijkse uitke ring zakt razendsnel naar de prijs van een brood. Actiedreiging bij vezelbedrijven Akzo Utrecht - Er dreigen acties bij de vezelbedrijven van Akzo. De directie van het chemieconcern en de vakbonden zijn er in de nacht van donderdag op vrijdag niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de reorganisatie die ruim 500 banen kost. De bonden gaan hun leden raadplegen over mogelijke acties, zo meldde bestuurder B. Roodhuizen na afloop van het overleg. Akzo houdt bij de reorganisatie vast aan gedwongen ontslagen. De bonden zijn hier falikant op tegen. Zij hebben een alterna tief, waarbij het met ontslag bedreigde personeel bij Akzo wordt ingezet in een soort arbeidspool. De werknemers blijven dan in dienst van het chemieconcern. De Akzo-directie ziet niets in het alternatief van de bonden omdat het volgens haar geen enkele besparing oplevert. Akzo wil banen schrappen in de vestigingen in Emmen, Ede, Arnhem en Steenbergen. Vend ex verkoopt drie warenhuizen Amsterdam - Het detailhandelsconcern Vendex wil drie van zijn Vroom Dreesmann-panden verkopen aan de KLM-pensioen- fondsen voor ongeveer f 70 miljoen. Na de verkoop zal V D de winkels terughuren. Door de onroerend-goedtransactie wordt de balansverhouding van het Amsterdamse concern verbeterd. De KLM-pensioenfondsen zijn al enige tijd op zoek naar uitbreiding van de onroerend-goedafdeling. Bij de aankoop van de V D-panden gaat het om de winkels in Zeist, Haarlem- Schalkwijk en Leidschendam. Meer nep-chips op computermarkt Eindhoven - De schaarste aan computerchips en geheugenmo dules leidt sinds eind vorig jaar tot een toename van malafide praktijken. Dat is de ervaring van insiders in de handel in computergeheugens en de fabricage van computers en compu tercomponenten. In toenemende mate worden inferieure chips 'omgestempeld' om voor kwaliteitsprodukt door te gaan en worden in obscure Aziatische achterkamertjes vervaardigde geheugemodules ver kocht onder merknamen als Siemens en Toshiba. Hoe groot het probleem van deze malafide fabricage en handel in de compu terbranche is, valt niet te kwantificeren, want het wordt nergens geregistreerd. 'Vervoer per spoor kost miljard extra' Den Haag - Als goederentreinen dertig procent van het weg transport zouden overnemen, dan kost dat de Nederlandse samenleving bijna één miljard gulden per jaar. Dat stelt de IRU, de internationale unie van wegtransport, aan de hand van een net afgeronde studie. De organisatie probeert met het onderzoek de voordelen van het wegtransport onder de aandacht te brengen. De IRU verzet zich tegen het kabinetsbeleid om de groei van het wegtransport te beperken, ten gunste van vervoer per trein of over water. Volgens het IRU-rapport hangt aan zo'n verschuiving een forse prijs, die uiteindelijk door de consument moet worden betaald. Dit heeft, volgens de IRU, vooral te maken met de slechtere kwaliteit van het transport per spoor. Bod VastNed op Immocorp geslaagd Breda - Het bod van het onroerend-goedbeleggingsfonds Vast Ned op de Luxemburgse branchegenoot Immocorp is geslaagd, zo heeft het Nederlandse vastgoedfonds gisteren medegedeeld. Door de overneming wordt de omvang van VastNed meer dan verdubbeld tot f 1 miljard. De bedrijven beleggen vooral in winkelpanden. VastNed betaalt omgerekend ongeveer f211 miljoen voor ruim 73 proent van het aandelenkapitaal. Bij het sluiten vas ée aanmeldingstermijn zijn in totaal 1,8 miljoen aandelen corp aangemeld, ofwel 73,45 procent van het uitstaande kabi» taal.

de Stem | 1993 | | pagina 7