Palestijnen: f 2,4 miljard hulp Allerlei misverstanden na aardbeving in India Bespaar tot 25% op uw autoverzekering. IlIRfl d KORT Crematie slachtoffers aardbeving Om economie in Gazastrook en Jericho weer op poten te zetten 085 - 249 249 OSTBANK Elk jaar treft een ramp India 'Van het aanraken van een lijk wordt niemand ziek' Aanvraag gratis offerte BUITENLAND KORT BEL: 06-300 475 Met OHRA ben je iemand. Bang&Olufsen DBER 1993 ZAltKUAÜ^UMUBtK ISSJ Sihanouk hrllabeweging Rode [grondwet en koning J er op het platteland Iers en regeringstroe- |-Khmerleider Khieq puk zijn eerbied te zijn guerrillabewe- |atificeerde grondwet i de Rode-Khmerlei- tuwe regering werd ïgers uiteen Rag met traangas een tegenstanders van de Inekan. De president pst van plan is zijn jten het vertrek van ïjke winnaar van de jbd Abiola. De verkie- Rchthebbers ongeldig dentallen demonstran- voor de Democratie I het parlementslid en lagen gegaan met het fel pn op tien officiële lid is bedoeld voor de ring. De korting ge- de Dag van de Duitse loon kiezen voor twee lop 1 januari ingaan. Igemoet te komen. Zij lisverzekering die de Iren van het groeiend fkomen dat de Duitse nland. De vakbonden hrlement zou instem- ïet plasma' brikaanse Chicago is vijf bedrijven en de I distributie van met achtig. duizenden met het Êkte. Volgens de aan- pnd lijders produkten vaarwater' Ijaar in Suriname is lan president Ronald midden in ruw water [994 worden geraamd 110,8 miljard. Hij zegt linder zwaar' zou zijn Herland ons de steun I moeilijkere weg naar ag het debat over het niet bij, heeft het feningsvorming liep de Jvan het raamverdrag iKooijmans herhaalde prnationaal Monetair I/oor toezicht op het (speelde voor de Suri- fol. Suriname wil dat louJevard Banken 156 ■382 AC Vlissingen ■el. 01184-89400 principe geldt ook euwrekening, waarbij inlegbedrag op en de rente nu 5,4%* ïinghouders die een seuwrekening willen nen dat vandaag nog Gewoon via hun Dg wat meer over wil lantenservice Sparen: pij als Stuurman, t (Maritiem Officier)? zaterdag 9 oktober. Washington - De donor conferentie voor de finan ciering van het Palestijnse, zelfbestuur in Gaza en Je richo heeft 2,4 miljard dol lar opgeleverd. De Amerikaanse minister van Financiën Lloyd Bentsen zei na afloop van de conferentie in Washington dat de 46 deelne mende landen voor het eerste jaar 600 miljoen dollar hebben toegezegd. De daarop volgende jaren zal daar nog eens bijna 2 miljard dollar aan worden toege voegd. De hulp is bedoeld voor verbete ring van de economie en de so ciale situatie in de verarmde strook van Gaza en westelijke Jordaanoever, die sinds 1967 worden bezet door Israël. De Palestijnen krijgen beperkt zelf bestuur in de strook van Gaza en Jericho. Daartoe hebben Israël en de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO zo'n drie weken geleden een akkoord getekend. De EG zegde 600 miljoen dollar toe, de Verenigde Staten 500 miljoen dollar, Japan kwam met 200 miljoen dollar. Saudi-Arabië beloofde 100 miljoen dollar, hoe wel de betrekkingen tussen de PLO en Saudi-Arabië als gevolg van de Golfoorlog tot het vries punt bekoeld zijn vanwege de steun van de PLO aan Irak. Om diezelfde reden waren de Golfstaten in het geheel niet be reid een bedrag te noemen. Nederland heeft behalve zijn aandeel in de EG nog een eigen toezegging gedaan. Het Neder landse standpunt is dat het eerst een totaalbeeld van de behoefte wil zien voordat bedragen wor den genoemd. Het akkoord tussen Israël en de PLO liep vrijdag een eerste barstje op. Israël maakte bekend door te gaan met het opsporen van PLO-leden in de bezette gebieden die de afgelopen jaren van de intifadah militair actief zijn geweest. Woensdag al pakte Israël vijf 'Zwarte Panters' op, leden van de militaire arm van de Al-Fa- tahbeweging van PLO-leider Arafat. Deze arrestaties hebben de woede gewekt van de PLO. Volgens de Israëlische radio zijn nog 19 Palestijnse activisten, on der wie 10 Zwarte Panters, op vrije voeten in de omgeving van Jenin, in het noorden van de Westoever. Bassam Abu Sharif, een van de raadgevers van PLO-voorzitter Yasir Arafat, zei vrijdag in een interview met de Palestijnse krant Al-Quds, dat sprake is van een 'ernstige schending' van het akkoord tussen Israël en de PLO. Donderdag werd op de Westoe ver een algemene staking gehou den uit protest tegen de arresta ties. Tussen de PLO en Israël blijken geen duidelijke afspraken te zijn gemaakt over het stoppen van de arrestaties. De zaak wordt niet vermeld in de akkoorden tussen Israël en de PLO en de brieven waarin zij elkaar wederzijds er kennen. Weliswaar vermeldde Arafat in zijn brief aan de Noorse minister van buitenlandse zaken Johan Jörgen Holst dat de PLO de bevolking van de Westoever en de Gaza-Srook had opgeroepen geweld en terrorisme af te zwe ren. Maar de Israëlische premier Rabin maakte in zijn brief geen melding van een eventuele am nestie in een boodschap die hij dezelfde dag stuurde aan Arafat. \'ew Delhi (ap) - Van over stromingen tot aardbevingen, India is ieder jaar weer het slachtoffer van natuurram pen. Wetenschappers en mi lieudeskundigen menen dat de projecten die nodig zijn om de 880 miljoen inwoners te voeden de zaak wellicht verergeren. De aardbeving van donderdag in Zuidwest-India kostte aan zeker 21.000 mensen het leven. Derge lijke rampen eisen vaak extra veel slachtoffers omdat de mees te Indiërs die buiten de stad i in slecht geconstrueerde :i van baksteen of bamboe 'Ti huizen. S:.. India al bloot aan natuur- .chten, het land heeft de .og eens vergroot door in gketens kerncentrales en en te bouwen die volgens it:..reudeskundigen bij aardbe vingen kunnen bezwijken. Een andere bedreiging komt van net menselijk ingrijpen in rivier beddingen, waarbij de water stroom wordt verstopt, hetgeen de latere overstromingen verer gert. Sommige wetenschappers menen een aardbeving in 1967 werd veroorzaakt door een geologi sche fout onder de Koyna Dam, kilometer van het epicen trum van de beving van donder- Sijpelend water zou de breuklijn hebben gesmeerd, die daardoor zou zijn gaan schuiven. Hoewel de regering volhoudt dat kerncentrales veilig zijn, ge ven nucleaire functionarissen heimelijk toe dat sommige cen trales in gevaarlijke zones zijn gebouwd. Volgens milieudeskun digen vragen de enorme dammen om een ramp. Familieleden brengen een slachtoffer van de aardbéving naar een plaats waar het samen met de stoffelijke resten van andere slachtoffers wordt gecremeerd. foto ap Grootschalige hulpverlening aan India is niet gewenst, heeft het door een aardbeving getroffen land laten weten. De behoefte daaraan is, evenals de dreigende epidemiën, een van de misverstanden die aardbevingen omgeven. Door Chris Halkes In diverse landen staan diverse teams van hulpverleners te springen om naar de door een aardbeving getroffen Indiase deelstaat Maharashtra af te rei zen. Het Rode Kruis maakt zich echter niet op om razendsnel op grote schaal hulpverleners en hulpgoederen te sturen. De re gering van India heeft zelfs be leefd laten weten dat buiten landse hulp niet nodig, en ook niet gewenst, is. „Rond dergelij ke aardbevingen en andere na tuurrampen, bestaan veel mis verstanden", vertelt Ann Naef, medewerkster van het Interna tionale Rode Kruis in Genève. „Een daarvan is dat het Westen altijd denkt dat de slachtoffers 'onze' hulp nodig hebben." „Maar men vergeet dan dat het getroffen gebied meestal maar een klein deel uitmaakt van een land. Ruim 99 procent van India is intact gebleven, en van daar uit wordt op alle mogelijke ma nieren hulp verleend. Het India se Rode Kruis kan de proble men ter plaatse zelf goed ver werken. Het leger is ingezet en vanuit het gehele land worden artsen en vrijwillige hulpverle ners aangevoerd. Gewonden worden, soms per vliegtuig, af gevoerd naar ziekenhuizen in het gehele land." Na de aardbeving in Armenië in 1988 zorgde de gigantische, maar ongeorganiseerde hulp uit het Westen voor een tweede ramp. Door de toevloed van hulpverleners veranderde het vliegveld in een chaos, waar de stroom hulpgoederen stagneer de. De voedselpakketten lagen er opgestapeld te verrotten. Om dat te voorkomen heeft India nu onmiddellijk laten weten de ramp wel alleen af te kunnen." Ook het organiseren van een uitgebreide reddingsoperatie is zinloos. Die zou dan ruim bin nen 48 uur na de beving al in actie moeten zijn. Na 48 uur worden in het algemeen nauwe lijks nog overlevenden aange troffen in het puin. Het Rode Kruis heeft India wel geld gegeven, 100.000 Zwitserse frank. „Dat is zinniger dan hulpgoederen. Dat wat nodig is, kunnen de autoriteiten kopen in de plaatsen die grenzen aan het rampgebied. Dat is goedkoper, bespaart transportkosten en sti muleert ook nog eens de plaat selijke economie." Het grootste probleem is meest al de drinkwatervoorziening. De waterleiding, met zijn bui zen in de grond, wordt door een aardbeving totaal verwoest en kan niet snel hersteld worden. „Maar in de in India getroffen dorpen was nog helemaal geen waterleiding", aldus Ann Naef. „De mensen moesten hun water als het ware op de hoek van de straat gaan halen, uit bronnen en putten. Deze simpele drink watervoorziening functioneert nog steeds zo goed als volledig." De kans op een epidemie van een dodelijke ziekte als cholera of typhus is daardoor minimaal geworden, ook al moeten er in het gebied nog duizenden licha men gevonden worden. „Van het aanraken van een lijk word je niet ziek. Doden veroorzaken slechts dan ziekten als ze in de drinkwatervoorziening terecht zijn gekomen. Maar die is dus niet aangetast, en bovendien liggen de meeste doden nog be dolven onder hun huizen. Wat geborgen is, wordt onmiddelijk door het Indiase leger ver brand." Dat op grote natuurrampen grote epidemies van dodelijke ziekten volgen is trouwens ook een misverstand. „Dat komt bijna nooit voor", zegt Naef. „Mensen krijgen wel maag klachten en last van diarree. Dat komt omdat het water niet altijd meer even schoon is en ze vaak plotseling heel ander voedsel - uit de noodhulp - eten dan ze gewend zijn. De fabeltjes over dodelijke epide miën komen voort uit de paniek van de lokale autoriteiten." Op lange termijn kunnen wel epidemieën uitbreken, als niet snel nieuwe huisvesting gere geld wordt en de slachtoffers dicht op elkaar in geïmprovi seerde tentenkampen moeten leven. In India poogt het leger dat te voorkomen door nu al bouwmateriaal naar het ramp gebied te brengen. De huizen kunnen, omdat ze zo simpel zijn, snel weer opgebouwd wor den. Waar dat niet mogelijk is, worden de bewoners gehuisvest in een tent op de plek van hun oude woning. Ze blijven dus op de oorspronkelijke plek wonen en komen niet in kampen te recht. De opbouw van het gebied zal niet zo lang op zich laten wach ten, verwacht Naef. „Meestal zijn de mensen een dag of twee, drie verdoofd, maar daarna schudden ze het van zich af, en gaan ze aan het werk om hun leven weer voort te kunnen zet ten." Bij OHRA bespaart u al gauw honderden guldens per jaar op uw auto verzekering. En krijgt u toch een uiterst complete dekking. Zo beschikt u bijvoorbeeld gratis over een vervangende auto bij schade. OHRA handelt schades boven dien snel en soepel af. In binnen- én buitenland. Weet u een betere manier om op uw premie te besparen? Vraag daarom nu een gratis offerte. Vul de bon in of bel nu. Maandag t/m vrijdag tot 21.00 uur en zaterdag tot 13.00 uur. Ja, bewijs mij dat ik goedkoper rijd met OHRA. Stuur mij vrijblijvend een offerte voor mijn autoverzekering. Merk auto: Model en type: Bouwjaar: Oorspronkelijke cataloguswaarde Leeftijd regelmatige bestuurder: Ik njd ongeveer kilometer per jaar Beroep: Schadevrije jaren: Gewenste dekking (s.v.p. voorkeur aankruisen): WA casco (all-risks) WA mini-casco Alleen WA Naam en voorletters): Straat en huisnummer: Postcode en woonplaats: Telefoonnummer M/V Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar. OHRA Verzekenngen, Antwoordnummer 3344,6800 ZA Arnhem. 0215 021093 j Oost-Europa: Toch aansluiten bij Navo Brussel (rtr/afp) - De Oosteu- ropese landen willen zich niets aantrekken van de waarschuwing van Rusland om niet toe te treden tot het Navo-bondgenootschap. De verbijsterde en boze staten maakten vrijdag bekend de oproep van de Russische pre sident Boris Jeltsin te nege ren. Polen zei vrijdag gewoon door te gaan met de onderhandelingen over toetreding tot de Westerse alliantie. „Het is puur een zaak tussen de Polen en het bondge nootschap", aldus regerings woordvoerders. Tsjechische autoriteiten toonden hun instemming met deze rede natie. Ook Slowakije uitte kri tiek, en suggereerde dat de Rus sische president te weinig res pect toont voor andere landen. Hongarije maakte bekend zijn plan voor toetreding niet op te geven. Jeltsin sprak zich eerder deze week uit tegen een uitbreiding van de Navo met voormalige Oostbloklanden. Volgens Jeltsin is het beter dat het Westerse bondgenootschap en Moskou ge zamenlijk de veiligheid van de Oosteuropese landen garande ren. In zijn brief aan Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië stelt Jeltsin dat de overeenkomst uit 1990 met de toenmalige Sovjetunie - over de eenwording van Duits land een uitbreiding van de Na vo uitsloot. De brief staat in tegenspraak met eerdere verkla ringen waarin Rusland liet door schemeren geen bezwaren te hebben tegen onder meer de Poolse plannen voor het Navo- lidmaatschap. Deskundigen verklaren de om mezwaai met Jeltsins groeiende behoefte aan steun uit het Russi sche leger in zijn strijd met het parlement, dat hij vorige week ontbond. Het Witte Huis heeft inmiddels de ontvangst van de brief beves tigd, maar weigert in te gaan op de inhoud. Verbod op ontslag homoseksuele militair Los Angeles - Een Amerikaanse rechter heeft bepaald dat het ontslag van de homoseksuele militair Keith Meinhold ongedaan moet worden gemaakt. Meinhold was officier bij de marine, maar werd verleden jaar ontslagen nadat hij op televisie bekend had gemaakt dat hij homoseksueel was. De rechter oordeelde donderdag echter dat de strijdkrachten geen mensen mogen ontslaan op grond van hun homoseksualiteit. Hij overweegt bij overtreding een dwangsom op te leggen van 10.000 dollar per dag. Bij zijn aantreden beloofde president Bill Clinton dat hij een einde wilde maken aan het weren van homo's uit de militaire dienst. Hij moest dat echter onder druk van de leiding van de strijdkrachten afzwakken. Nu is de praktijk zo gewijzigd dat bij de recrutering van nieuwe militairen geen vragen meer worden gesteld over hun seksuele geaardheid. De legertop houdt het recht om homoseksuelen uit de dienst te ontslaan. Labour: Referendum over kiesstelsel Brighton - De Britse Labour-partij heeft zich wil een landelijk referendum over hervormingen in het kiesstelsel. Partijleider John Smith is tegen afschaffing van het huidige systeem, waarin de zetel van een kiesdistrict toevalt aan de partij die daar de meerderheid haalt. Maar de oppositieleider zei dat hij een voorkeur van de kiezers voor het stelsel van evenredige verte genwoordiging zal accepteren. Daarin krijgt een politieke partij een aantal zetels dat gelijk is aan het percentage stemmen dat zij in de stembus heeft verkregen. De grote partijen in Engeland, de Conservatieven en Labour, zijn altijd sterk tegen invoering van de evenredige vertegen woordiging geweest. Op die manier kunnen zij de derde groepering, de Liberale Democraten, klein houden. Spanje weigert neo-nazi's toegang Madrid - Vierennegentig neo-nazi's uit verschillende Europese landen zijn vrijdag bij de grens de toegang tot Spanje ontzegd. Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde dat de douanebeambten is opgedragen alle neo-nazi's, die zich aan de grenzen melden, terug te sturen. Europese neo-fascisten reizen af naar Madrid om er dit week einde de integratie, in 1943, te herdenken van de Belgische Wailonië-divisie van de Waffen-SS in het Duitse leger. De toenmalige aanvoerder van die divisie, de in Spanje woonachti ge oud-SS'er Leon Degrelle, zou bij die herdenking aanwezig zijn. De grootste organisatie van neo-nazi's in Spanje, CEDA- DE, liet weten niets van de manifestie in Madrid af te weten. Doden bij gevechten Tamils en regering Colombo - Er zijn zeker vierhonderd doden gevallen bij zware gevechten in het noorden van Sri Lanka. Regeringstroepen vechten daar tegen opstandelingen van de Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Eeiam (LTTE). Militaire bronnen meldden dit vrijdag in Sri Lanka. De helft van de slachtoffers zou uit opstandelingen bestaan en zeker 150 soldaten van het regeringsleger zouden het leven hebben gelaten bij het offensief dat op vlak terrein gericht is tegen ingegraven Tamil Tijgers. Ruim veertig burgers zouden bij de aanhoudende gevechten zijn omgekomen. De Tamils willen een eigen staat in het uiterste noorden en noordoosten van het eiland. Er is geprobeerd via overleg tussen Tamils en regering tot een vergelijk te komen maar de Tamils zijn uit het overleg gelopen. 'Hillary slimmer dan Bill Clinton' Washington - Vier op de tien Amerikanen vinden Hillary Rodham Clinton slimmer dan haar echtgenoot Bill, de president. Dit blijkt uit een opiniepeiling die werd uitgevoerd onder 751 volwassenen in de Verenigde Staten. Van de ondervraagden acht 22 procent Bill Clinton bijdehanter. Zes procent meent dat beide echtelieden intellectueel aan elkaar gewaagd zijn. De opiniepei ling van het Gallup-instituut, waarvan de resultaten vrijdag werden gepubliceerd, werd verricht na het optreden van de 'First Lady' voor de parlementaire commissie voor de gezond heidszorg. Daarin gaf zij uitleg van het rapport over hervormin gen in de medische sector, dat onder haar leiding werd geschreven. Brits paleis weer dicht voor publiek London - Buckingham Palace is weer onbereikbaar voor niet-geïnviteerde bezoekers. Gisteren sloot Londens nieuwste en meteen populairste toeristenattractie tot augustus 1994. De paleisbezichtiging heeft koningin Elizabeth de afgelopen twee maanden een slordige vijf miljoen gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor het restauratiefonds van het deels door brand verwoeste Windsor Castle, haar onverzekerde lievelingspaleis. (ADVERTENTIES) Loving: eon soap-serie vol lielde, jaloezie en intriges. Mike Hammer: actie, spanning, en avontuur! Kijk vanavond tussen 17.30 en 20.00 uur gratis naar FilmNet Plus. Qan ziet iiom 19.50 uur... Erik de Zwart! Hij presenteert live de Win De Wereld Quiz. Het totale prijzenpakket is zo'n I 250.000,-. Bel nog vóór de uitzending en maak telefonisch de volgende slag zin af: Je kijkt je ogen uit op FilmNet Plus, omdat... Grote kans dat Erik de Zwart u vanavond al terugbelt! Dan stelt hij u enkele vragen over de programma's die aan de quiz vooraf zijn gegaan. Hebt u de antwoorden goed, dan valt u in de prijzen. Simpel toch! Bel meteen voor de juiste frequentie en geef u op voor de quiz. Wie weet doet u vanavond al mee! Maak vanavond kans op een van de Beocenters 8000. t.wv zo'n 5 000,- Een fraaie combinatie van radio, cassettedeck en CD -speler van Bang Olulsen, onovertrotien in geluid en design De wedstri|dvoorwaarden kunt u telefonisch aanvragen

de Stem | 1993 | | pagina 5