Auto duurder om het milieu India heeft al 21.000 doden te verbranden Wapens naar Israël via basis Gilze-Rijen Houden de kinderen van Disney? Neem ze morgen dan mee! Efteling groeit fors Zuiddorpse beloont steun na bankoverval ire over in imers tuitlenen [s realisme Politie: Terneuzen moet verkoop softdrugs toestaan D4 HUIS- ■katel bepleit ellere besluiten (owee overleden llikseminslag in 'rans vliegtuig herleg crisis loskou mislukt 2,4 Miljard hulp voor Palestijnen Simons met kerst naar Rotterdam Feyenoord er dan Ajax Rooks procedeert De Bijlmer een jaar na de ramp AHÖY'ROTTERDAM KEA Sliedrecht is zondag 3 oktober open van 10.00 tot 17.00 uur. Tweede Milieubeleidsplan: Verdubbeling van aantal banen Lubbers: Geen opvolger Delors Spaarhypotheekrente 6% ITOBER 1993 P FOTO VERONICA fie Nederlandse filmers. toegenomen, maar in steun van de overheid Ijking met de steun aan en opera zijn die mini- I zegt Van Heijningen in de ientaire. „Terwijl zelfs een Jilm nog altijd veel meer Ik trekt dan een succesvol- felproduktie." cultuur heeft de Neder- I film het in de ogen van de feid nog niet gebracht", Lderen Thijsen en De Hert. [of zes mensen beslissen jvat er wel of niet gemaakt vorden. Dat systeem da- nog uit de jaren '50", zegt feit. Het is volgens hem geen |er dat de grootste Neder- talenten naar Hollywood lertrokken. zijn Thijsen en De Hert alleen maar pessimistisch. |de documentaire bekeken hn stortvloed van films |n volgens hen veel kwali- te ondekken. „Er dienen Regelmatig nieuwe talenten i is zelfs al sprake van een ndse School. En volgens Verhoeven word je als Ne- hdse filmer prima opgeleid Amerika te gaan werken." de fiets naar Hollywood', lland 3, 20.14 uur pderland organiseren ook ag 'Kijk, beschrijf en win kan iedereen zich laten [ding van een kunstwerk Ituitleen is te zien. [en vóór 15 oktober binnen I bij het Landelijk Bureau Postbus 477, 2501 CL Den (070-3655336). De winnaar het orgineel van het |twerk in kwestie cadeau. kunstuitleen in de volgen- laatsen is nadere informatie de prijsvraag en over de van de Kunstuitleen te ver ben: Bergen op Zoom, Roo- aal, Etten-Leur, Breda, Oos- jut, Tilburg, Middelburg en [ingen. tive. 0, 17, 20 en 22.30 u. Guilty as 0, 17, 20 en 22.30 u. Hot Shots 0 en 17 u. Last action hero (za. o.). 0 u. Dennis the Menace, n 20 u. Cliffhanger. x 0 u. Bambi. n 22.30 u. The piano. 0 u. Indecent proposal. uoot» g*vraaad of aan ta tolailanT «later» horen via oen Kleintje" in De Stem en het komt in ordo l,nmers tienduizenden Stem-lezers en _sen (een op do dno) lezon uw actverlentie zi| speciale belanestellmg hebben voor onze "Kleintjes" rubriek „Huisdieren" jjdelburg - De Zeeuwse kabel- aatschappij Zekatel wil sneller 3 nieuwe zender op de kabel Innen zetten. Nu duurt dat jistens twee maanden omdat jst de gemeenteraden hier hun Hedkeuring aan moeten geven, je snelheid van besluitvorming Zekatel is niet in overeen- emming met de druk van het ibliek,zegt directeur Stoter. [ziezeeland-ci Haag - Paul Nowee, schrij- van tientallen delen van de jccesvolle jeugdboekenserie rendsoog, is donderdag op ;.jarige leeftijd in Den Haag «•leden. Maandag komt deel luit van de door Nowees vader ai begonnen reeks, getiteld irendsoog... premiejager?' zie gids - d2 lome - Een Frans passagiers- liegtuig met bestemming Parijs gisteren in Rome vlak na het pstijgen geraakt door een blik- éniüits. Het werd daardoor ge- songen een noodlanding te saken. De bliksem beschadigde t voorste gedeelte van het legtuig en de radar. Er zijn bij incident geen gewonden ge ien. DE TEM HET WEER Niet best "/',/l Het weekend belooft weinig goeds. Beide dagen veel bewolking, een enkele opklaring, maar ook buien. De zuid- tot zuidwesten wind wordt matig. Moskou - Onderhandelingen lussen een delegatie van de Rus- ;che president Jeltsin en verte- uiwoordigers van de oppositio- parlementsleden hebben iets opgeleverd. De bezetters «geren hun wapens in te leve- zoals Jeltsin eist. izie buitenland - a4 ïashington - De donorconferen- voor de financiering van het Palestijnse zelfbestuur in Gaza a Jericho heeft 2,4 miljard dol lar opgeleverd. De Amerikaanse minister van Financiën Lloyd Kitsen zei na afloop van de «mferentie in Washington dat ie 46 deelnemende landen voor iet eerste jaar 600 miljoen dollar iebben toegezegd. De daarop lolgende jaren komt er nog eens bijna 2 miljard dollar bij. zie buitenland -a5 fetterdam - Staatssecretaris Hans Simons (Volksgezondheid) «•trekt met de kerst naar Rot terdam waar hij de PvdA-lijst aan zal voeren voor de gemeen teraadsverkiezingen van 1994. Simons wordt vergezeld van Hans Kombrink, directeur-gene raal economie en financiën op liet ministerie van Defensie. Hombrink wordt tweede op de lijst. i zie-binnenland - a3 blij VANDAAG IN HET SPORT-KATERN Wielrenner Steven Rooks, die morgen de wereldbeker wedstrijd Parijs-Tours via de televisie moet volgen, heeft een advocaat ingeschakeld om te procederen tegen zijn voor-malige sponsor. Hij is met zeven andere renners aan de kant gezet: ze mogen nergens meer rijden en krijgen geen salaris meer. ZIE SPORT - DEEL B Maandag is het een jaar ge leden dat een El Al-Boeing dood en verderf zaaide in de Amsterdamse Bijlmermeer. Een jaar na dato zijn er nog volop vragen. Schadever goedingen zijn nog niet be taald en psychiaters hebben nog steeds hun handen vol aan de nazorg. m ZIE WEEKEND-DEEL E INHOUD 5 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4/A5 Economie A6/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Ragazzi deel D Gids D2 RTV-programma's D3/D4 Weekend deel E New Delhi (upi/rtr/anp) - Massale lijkverbrandingen domineerden gisterenhet straatbeeld in de ruïnes van dorpen in westelijk India, waar het aantal doden al is opgelopen tot 21.000. In de stad Khillari, 405 kilome ter ten zuidoosten van Bombay, werden meer dan honderd lijken van de slachtoffers tegelijkertijd verbrand op brandstapels, zoals de Hindu-godsdienst voor schrijft. Volgens de-Indiase auto riteiten zijn inmiddels meer dan vijfduizend lijken gecremeerd. Overlevenden Duizenden soldaten assisteren in het rampgebied bij de hulpope raties. Zij moeten ook voorko men dat er wordt geplunderd tussen de puinhopen. Met zak doeken voor mond en neus wa penen zij zich tegen de stank van de lijken. Reddingswerkers en verwanten probeerden gisteren nog met groot materieel overle venden te vinden. In Khillari troffen zij dertig uur na de aard beving dertig overlevenden on der het puin aan. De autoriteiten hebben echter de hoop opgegeven dat nog veel Indiërs worden gered. Het offi ciële dodental is al opgelopen tot minstens 21.000 en sommige zegslieden vrezen dat dat cijfer nog fors kan oplopen. In de ziekenhuizen worden meer dan tienduizend gewonden behan deld. De Nederlandse ambassade in New Delhi deelde mee dat zich, voor zover bekend, geen Nederlanders onder de slachtof fers bevinden. Ziekten Honderden lijken, veel te veel voor de brandstapels, wachten in de steden in de staten Maha rashtra, Andra Pradesh en Kar- natka op verbranding. Het leger verschaft benzine zodat de lijken kunnen worden verbrand. Ge vreesd wordt dat de ontzielde lichamen besmettelijke ziekten zullen veroorzaken. De Indiase premier P.V. Nara- simha Rao, liet weten dat hij het rampgebied zaterdag bezoekt. De Indiase regering heeft de in ternationale gemeenschap nog niet verzocht om assistentie. Russische, Zwitserse, Britse en Nederlandse hulpteams staan klaar om in te springen. Ook de VN, Italië en Pakistan, India's buur en traditionale vijand, heb ben hulp aangeboden. De NAVO heeft voor het eerst hulpteams ter beschikking van de Verenig de Naties gesteld. „De Indiase regering lijkt de zaak aardig onder controle te hebben", zei een woordvoerdster van het Internationale Rode Kruis. Maar volgens een plaatselijke autoriteit in Khillari is India 'slecht uitgerust om een ramp van een dergelijke omvang het hoofd te bieden.' zie ook buitenland - a5 (ADVERTENTIE) Rotterdam/Amsterdam - In het tamp van Feyenoord is positie- vff gereageerd op de loting van de Europese toernooien dan bij Ajax. De landskampioen werd in iet zwaarste toernooi gekoppeld san Porto uit Portugal, Ajax loet het op opnemen tegen Be- siktas uit Turkije. ■zie sport-b2 SPROOK OPENINGSTIJDEN WAO-17.00 UUR, l?,OQ*2fc3Q VUft, ZONDAGS H .00 -TH» WJft. Van onze verslaggever Frank Lambregts Rijen - De vliegbasis Gilze-Rijen heeft in de oorlogen tussen Israël en de Arabische landen een wezenlijke rol gespeeld. (ADVERTENTIE) Via Gilze-Rijen werden, zowel tijdens de Zesdaagse Oorlog (1967) als in de Yom Kippoer oorlog (1973), Amerikaanse wa pens en munitie naar Israël ge transporteerd. Daarbij werd ge bruik gemaakt van burgervlieg tuigen van de Israëlische maat schappij El Al. Nadat ze op de vliegbasis waren geland, werden de stoelen er uit gehaald, waarop de toestellen werden volgeladen met oorlogs- materieel. De vliegtuigen hielden het officiële vluchtschema van de burgerluchtvaart aan, zodat het de internationale gemeen schap niet op zou vallen Het is altijd een publiek geheim geweest dat Nederland Israël in die tijd steunde. Door de Neder landse regering werd dat des tijds ontkend. Volgens luitenant kolonel b.d. J. Schuiten uit Oos terhout moeten de Arabieren echter op de hoogte zijn geweest dat ons land zich niet geheel neutraal opstelde. „Op de dag dat minister presi dent Den Üyl ontkende dat we Israël hadden geholpen, op 23 oktober 1973, werd de olieboy cot van kracht. De Arabische wereld beschuldigde Nederland ervan dat we Israël steunden met geld, vrijwilligers en materieel. Dat laatste is in ieder geval waar". Volgens Schuiten ging het in de Yom Kippoer-oorlog onder meer om onderdelen van Amerikaanse Centurion tanks, die in het kader van het militaire hulpprogram ma aan Nederland waren uitge leend. Schuiten: „De tanks wa ren eigendom van de VS en Ne derland was één van de weinige landen die ze aan Israël konden en wilden afstaan." vervolg op buitenland - a4 De vestigingen Amsterdam, Delft, Eindhoven en Duiven zijn geslotea I I I I ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Den Haag (anp) - De accijns op benzine zal voor het jaar 2000 met 18 cent per liter omhoog moeten. Dat is nodig om de voor een schoon milieu ongewenste groei van het personenautover keer in te dammen. In het Indiase dorpje Talani droogt een vader zijtrtranen-op de puinhopen van zijn huis. Z'n zoontje kwam om bij de aardbeving. FOTO EPA Van onze verslaggever Frank Deij Zuiddorpe - „Zal ik zijn schoenveters aan elkaar vastbinden... Komisch eigen lijk wat je denkt als je met je gezicht op de grond tegen de schoenen van een gewapende bankovervaller aankijkt." Rosita Guérand-Verhoeven, hoofd be drijfsvoering van de Rabobank in Zuid dorpe kan er nu opgelucht over vertel len. In april van dit jaar werd haar bank over vallen door drie gemaskerde en gewapende mannen. Rosita kwam er met haar vier collega's zonder kleerscheuren vanaf. En dankzij de stichting Slachtofferhulp Zee land, die een uur na de overval al ter plekke was, heeft ze het ook geestelijk allemaal goed kunnen verwerken. Reden voor Rosita om de tegenwaarde van het etentje en de receptie die ze eind deze maand door de directie krijgt aangeboden in verband met haar 25-jarig jubileum aan de stichting te schenken. Voor de collega's dus geen chic dineetje, maar een zak friet. Rust „Echt, we hebben we zo veel steun aan de stichting gehad. Ze brengen rust. Toen ik hoorde dat ze in financiële moeilijkheden verkeerde, leek het mij een aardig gebaar om iets terug te doen. Als ik dan zie wat sommige collega's van ons in andere gebie den, die ook zijn overvallen, er aan over hebben gehouden, dan hebben wij het goed getroffen." „Tijdens een bijeenkomst van slachtoffers sprak ik een collega die was overvallen door een motorrijder. Ze klapt nog altijd hele maal dicht en kan dan ook geen stap verzet ten als er een motorrijder haar passeert. Wij Waren er toch wel erg snel overheen. Dat komt misschien ook omdat we zo'n hechte Dit blijkt uit een concept van het Tweede Nationaal Milieube leidsplan dat minister Alders van Milieubeheer eind dit jaar hoopt te publiceren. De motorrijtuigenbelasting voor auto's die op LPG rijden zal met 375 gulden per jaar omhoog moeten. Na 2000 zal de accijns met zeker 50 cent per liter stij gen en de motorrijtuigenbelas ting voor LPG-auto's met nog eens 480 gulden per jaar. De accijnsverhoging staat los van de op Prinsjesdag aangekon digde verhoging volgend jaar van de accijnzen op diesel (8 cent per liter) en benzine (11 cent). Voor een schoner milieu is het ook noodzakelijk dat de maxi mumsnelheid verder wordt be perkt, het privé-gebruik van za- kenauto's wordt verminderd (door fiscale maatregelen), een spitstoeslag wordt ingevoerd en de autokosten worden gekoppeld aan de tarieven van het open baar vervoer. De verhogingen zijn nodig om de doelstellingen te kunnen verwe zenlijken waarop het kabinet zich eerder heeft vastgelegd. In het concept volgt het ministe rie van VROM in grote lijnen het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne. In zijn derde Nationale Milieuverken ning, uitgebracht in juni, heeft het RIVM gewaarschuwd tegen de sterke groei van het autover keer. Het ministerie geeft in het con cept een opsomming van de maatregelen die volgens het RI VM nodig zijn om het beleid te kunnen verwezenlijken. Het doet zelf nog geen concrete voorstel len. Het concept is nog niet be sproken in het kabinet. Tijdens de presentatie van milieuverken ning nummer drie heeft Alders al gezegd dat 'extra financiële prikkels' nodig zijn om het be leid te kunnen verwezenlijken. Zondér scherpe maatregelen voorziet het RIVM een groei van het personenautogebruik in 2010 met 45 tot 50 procent in vergelij king met 1986, terwijl de doel stelling van het kabinet 35 pro cent is. Het ministerie verwacht dat de noodzakelijke vermindering van de uitstoot van kooldioxyde door het verkeer voor een deel 'vorm zal krijgen door verbetering van het rijgedrag van de automobi list.' Dan gaat het om lagere snelheden, minder fel versnellen en een rustiger rijstijl. openstelling van de attracties het hele jaar door. Het werkgelegenheidsbelang is een van de belangrijkste argu menten van de gemeente Loon op Zand om de toekomstplannen van de Efteling positief tegemoet te treden. In een hele reeks over eenkomsten willen gemeente en attractiepark elkaar wederzijds zekerheid geven. De eerste over eenkomsten moeten deze maand door de gemeenteraad van Loon op Zand bekrachtigd worden. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen moet overwegen de verkoop van softdrugs onder voorwaarden in enkele koffieshops in de binnenstad toe te staan. Voor de politie is dat overzichtelijker dan steeds de veertig tot vijfenveertig verdachte panden die er nu zijn, in de gaten te houden. Dat zegt rechercheur A. Dijkwel van het drugbestrijdingsteam Double Shot van de districtspolitie Zeeuws-Vlaanderen. Tot op heden kent de Scheldestad, in tegenstelling tot steden in de Randstad, geen gedoogbeleid. Het oogluikend toestaan van (soft)druggebruik is door de gemeenteraad van Terneuzen steeds afgewezen. D66 is de enige fractie in de raad die er voorstander van is. zie ook weekend - deel e Kaatsheuvel - De werkgele genheid bij De Efteling zal de komende tien jaar verdubbe len tot zo'n drieduizend men sen. Die voorspelling deed al gemeen directeur P. Beek gis teren bij de presentatie van een spectaculair uitbrei dingsplan van het attractie park. Het park wordt vijf keer zo groot als nu en groeit uit tot een driehonderd hectare grote 'We reld van de Efteling'. Het is de bedoeling om de poorten het hele jaar door open te houden. Indirect zal het attractiepark dan werk bieden aan 9.000 tot 10.000 mensen. De uitbreiding behelst een acht tien holes golfbaan, een bunga lowpark, een uitgaanscentrum, een tweede hotel en een nieuw themapark, naast het bestaande sprookjesbos. Het effect van het nieuwe themapark op de werk gelegenheid is bij de verdubbe- ling nog niet meegeteld. De uitbreidingsplannen worden geleidelijk uitgevoerd, de golf baan en het bungalowpark ko men als eerste aan de beurt. Nieuwe banen ontstaan dan ook geleidelijk. De stijging van de werkgelegenheid is niet alleen een gevolg van de nieuwe voor zieningen, maar ook van de Den Haag - Premier Lubbers ziet zichzelf niet als eerste kandidaat om voorzitter De lors van de Europese Com missie op te volgen. Volgens hem zijn er voor die post twee andere en betere, bui tenlandse, kandidaten. „Voor mij komt dat pas aan de orde als er geen andere kandi daat is," aldus Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsbe raad. Een van de twee anderen komt ook voor op zijn eigen voorkeurslijstje. Lubbers kwam gisteren met zijn mededeling om een einde te ma ken aan de geruchten dat hij Delors gaat opvolgen. (ADVERTENTIES) Rosita Guérand schenkt jubileum-etentje aan stichting Slachtofferhulp: band met elkaar hebben. We werken met een klein clubje en praten veel met elkaar." Het ging er die vrijdagochtend in april, - vijf vrouwen bij elkaar, de directeur was weg -, vrolijk aan toe in de bank toen plotseling drie geheel in het zwart geklede mannen het kantoor binnen vielen. „Een van ons kwam net met de koffie terug. We waren in een lollige bui. Ik wilde eigenlijk zeggen, geef die mannen ook een bakje." Maar de ernst van de situatie werd snel duidelijk. „We werden gesommeerd om op de grond te gaan liggen. Mijn collega bij de kassa was er net een week en ze wist er nog niet zoveel van dus ik wilde die gaan helpgp, maar ik moest blijven liggen." Erg ver kwamen de overvallers niet. „De bank is erg beveiligd. Ook al zouden we veel geld willen geven dan kan het nog niet. We kunnen er gewoon niet bij. Ik hoopte dat de overvallers toch op een of andere manier aan het verstand te brengen." Dat lukte. vervolg op regio - cl zie advertentie elders in de krant. EFTEUNG Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woordfen) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. *,-• I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abennementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in eèn open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1