'Nieuwe veehouderijen weren' Buro Halt: 4Wij zijn geen doetjes' i BEVEILIGING a tie Landbouworganisaties teleurgesteld over houding Oostburg 1994 Algemene Zeeuwse ONDERWIJS POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS BANK Gemeenteraad van Oostburg schaart zich achter standpunt van Sluis: Eis zes maanden gevangenis tegen van incest verdachte man uit Zaamslag ferrit oor a n k i n g In man of vrouw VAN HOOF ng en selectie Vliegeren voor vrede Burgers mogen klagen over kleine criminaliteit NU TE KOOP ZLM-secretaris Ridder in Orde van Oranje-Nassau het veiligste adres Internationale Nederlanden Bank I die een volledig pakket Waties als bedrijven. Zij is actief pal. De ING Bank hecht In eerlijke opstelling. Zij vormt Endigheid en initiatief. terlanden Groep NV. t aan de verdere ontwikkeling hing. geeft u leiding aan vier tot irkers. pingen en ervaring werkt en biveau. U hebt al minimaal landig een portefeuille let name grotere beleggings- loor beschikt u - naast een Ban de zakelijke en parti jten - ook over een grondige I effectenbedrijf, de optie- bnlandse beleggingsvormen, ■arbij behorende specifieke Ifiscale en juridische |ebt affiniteit met Interna- Banking en spreekt niet Bk (met name Frans) maar pe taal van de doelgroep. ij bieden u pn verantwoordelijke func- telf grote invloed kunt uw succes en uw verdere b. Verder bieden wij u een I uitstekende secundaire prden. Zoals een premievrij Itdelingsuitkering. gunstige Igelingen en kortingen Ikdiensten. De bank onder- bar emancipatiebeleid Inen van studie- en verlof- ieer informatie ptie van accountmanager hg kunt u contact opnemen |J. Erpelinck, adj. direc- llaanderen, telefoon (01140) nctie van hoofd particuliere Jan besproken worden |J.M. Ultee, kantoordirecteur Ffoon (01170) 5 60 00. fchrjftelijke illicit at i e vitae kunt u - binnen twee Bnaar Internationale Neder- t.a.v. de heer R. Hendriks, Iseur, Postbus 12, leuzen. Een psychologisch deel uitmaken van de lire. t u: nde baan met veel contacten; ale werksfeer; dere ontwikkeling; «-evoluerend arbeidsvoorwaar- g van het sollicitatie/oriëntatie- van Hoof, advies, werving 71, 5004 JG Tiburg, telefoon .s: Ringbaan Noord 91b. U iformatie over de verdere proce- ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 L.3 yan onze correspondent Oostburg - De landbouworganisaties in West- Zeeuws-Vlaanderen voelen zich verbaasd en teleurgesteld over de houding van de gemeen te Oostburg. Zij voelen zich gepasseerd ten aanzien van het college voorstel om een voorbereidingsbesluit te nemen ten aanzien van de buitengebieden om nieuwe veehouderij te weren. Gistermiddag werd op het gemeentehuis van Oostburg een raadsverga dering ingelast. Iets wat al zeer zelden voorkomt in Oostburg en dan toch zeker op de late vrijdagmid dag. De raad ging akkoord met collegevoorstel. J. Ramondt, voorzitter van de drie landbouworga nisaties in het Westen, was zeer verbaasd. „Altijd wordt er overleg met de gemeente gevoerd. Nu komt het college ineens met dit voorstel. Dit probleem hebben zij al lang aan zien komen. Deze reactie is veel te negatief." Ramondt zou het een goede zaak gevonden hebben indien zich hier nieuwe bedrijven zouden vestigen. „Je hebt injecties van buitenaf nodig. Dat zorgt voor kapitaal en ondernemersschap. Dit college is veel te negatief." Burgemeester J. Kruize zat niet zo met de kritiek van Ramondt. "Het zou toch al te gek zijn als we eerst met derden gingen praten voordat we onze eigen commissies aan het woord zouden laten. Deze zaak vereiste een dermate haast dat we niet eerst een extern bureau moesten binnen halen." Hij vond dat er in zijn eigen college mensen genoeg waren die capabel waren om deze problematiek te kunnen behandelen. „En als Ramondt goed geluis terd heeft, dan heeft hij kunnen horen dat er in ieder geval geen beperkingen zijn voor de eigen boeren." Verder wilde hij maar niet op de zaak ingaan. Van onze coorespondent Oostburg - De raad van Oostburg ging gistermiddag akkoord met het collegevoorstel om nieuw te vestigen intensieve veehouderijen voor het buitengebied te we ren. vindt de raad dat het voor een bedrijf mogelijk moet blijven om op bestaande landbouwbe drijven over te kunnen schakelen uit te breiden. Oostburg schaart zich hiermee achter het standpunt van de gemeente Sluis Die gemeente liet deze weken al weten niet zo gepor teerd zijn van die agrarische tak richting Zeeuws-Vlaanderen en wet name het westen. Het CDA-raadslid J. Quist beet fel de spits af. Hij wilde helder heid te naanzien van de eigen regio en vond dat het college voorstel wat vaag was op het punt van omschakeling van een akkerbouwbedrijf Hij verwees het college naar de brief van Gedeputeerde Staten van Zee land dat omschakeling getole reerd wordt. Suggestief Burgemeester J. Kruize vertelde hem dat het ook zeer zeker niet de bedoeling was om een barriè re op te werpen voor de eigen bevolking. Het CDA vond verder dat veehouderij een goede zaak was maar niet in onbeperkte mate. Quist viel wel met A. Ro- sendaal (WD) behoorlijk over het feit dat in het voorstel over 'Brabantse mestboeren' werd ge sproken. „Dat is suggestief taal gebruik. Het taalgebruik wordt jeassocieerd met stank en over last." Burgemeester J. Kruize pareerde netjes die aantijging van de twee partijen. „Als u het voorstel hebt gelezen, hebt u kunnen zien dat Brabantse boeren' tussen haak jes gezet is. Correctshalve heb ben we dat niet willen besmet ten." Het overgrote deel van de raad wees het college op het gevaar dat te veel op het toeris me geleund wordt. Rosendaal maakte ook nog de afweging dat het een stukje werkgelegenheid zou verschaffen en tevens de verpaupering van het platteland zou tegengaan. De vrees van het college dat er meer mest geïmporteerd zou worden, deelde hij niet zo. „Dat is niet juist. Bij omschakeling zal hier de mest wel toenemen maar er zal geen import plaats vinden. Het transport zal juist afnemen," dacht hij. Haast De PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme vroegen zich af waar om het college nu zo veel haast maakte met dit voorbereidings besluit en iedereen nog op de late vrijdagmiddag optrommel de. Vooral J. Wielakker (PvdA) beklaagde zich dat hij geen frac tie-overleg meer had kunnen voeren. Kruize legde aan Wie lakker uit, dat een week wachten het verschil betekende tussen vier, acht of twaalf aanvragen voor intensieve veehouderij. Bij de gemeente Oostburg waren al vier aanvragen voor nieuw- vestiging binnengekomen. „Die aanvragen waren nu juist de aanleiding voor het college om snel te reageren. Dit was nu voor de eerste keer in zes jaar nodig. We moeten voorkomen dat kwetsbare gebieden straks scha- Van onze verslaggever Goes - De Zeeuwse Vlieger Vrienden doen zondag 10 oktober meer aan de Wereld Vredes Vliegerdag. Het is de achtste keer dat in Zeeland aan deze wereldwijde mani festatie wordt deelgenomen. Vanaf 13.00 uur zal er in groten getale gevliegerd worden op de Veerse-Gat- dam bij Vrouwenpolder. De deelnemers willen op deze dag wijzen op het wezenlijk belang van één wereld en een rechtvaardige verdeling van welvaart, welzijn en een schone leefomgeving. Voorafgaand aan het evene ment is er om 11.00 uur een oecumenische vredesviering in de boerderij Groot Mid denhof aan de Middenweg 1 in Kamperland. de zullen oplopen. We zitten hier niet op ongewenste ontwikkelin gen van buitenaf te wachten." De burgemeester wilde nog wel even kwijt dat ten aanzien van omschakeling, het niet de bedoe ling was om een barrière op te werpen voor de eigen bevolking. Over de vrees dat er te veel naar het toerisme gekeken zou wor den, liet hij geen misverstand bestaan. „Het karakter van onze gemeente is primair gericht op akkerland." Van onze verslaggever Axel - Zeeuws-Vlaamse burgers en/of belangen groeperingen mogen op dinsdag 19 oktober in De Halle in Axel hun gal komen spuwen over de hinder die zij ondervin den van zogenaamde kleine criminaliteit in de eigen omgeving. Niet om stoom af te blazen maar om het Buro Halt Zeeuwsch-Vlaanderen handvaten te bieden voor het stellen van prioriteiten bij een grote campagne die eind december van start gaat. De avond wordt georgani seerd door het bureau en heeft een aantal doelen. Bu ro Halt wil inzicht in de mate waarin bepaalde vor men van kleine criminaliteit voorkomen. Het wil tevens de burgers nog beter infor meren over het bureau en hen bewegen sneller aangif te te doen wanneer zich kleine criminaliteit voor doet. De pakkans van da- der(s) wordt hiermee zeer vergroot. Het gaat hierbij onder meer om winkeldief stallen, vandalisme, balda digheid of vernielingen. Voor deze campagne, die zich zowel richt tot de be trokken jongeren van 12 to 18 jaar als de burgerij, is door het Rijk een eenmalige subsidie beschikbaar ge steld. De campagne wordt half december tijdens een bijeenkomst in het gemeen tehuis van Hontenisse ge presenteerd aan de bevol king. Buro Halt (Het ALTerna- tief) is de instantie die jon geren tussen 12 en 18 jaar kan laten voelen dat be paalde zaken niet kunnen zonder dat de betrokken jongere er een strafblad aan overhoudt. (ADVERTENTIES) iJe Ualendev met een cxcktei*(<Qntf Prijs ƒ10,-* Verkrijgbaar bij groepen voor Missie en Zending of per post bij: uitgevers MZK, postbus 75, 2340 AB Oegstgeest ■per post f17,- inct verz.kosten Bestellen/info: 071-159150 •Een schoolvoorbeeld van vandalisme in Terneuzen. FOTO WIM KOOYMAN IN 1992 moesten 86 jon geren in Zeeuws-Vlaan- deren, die een vorm van kleine criminaliteit had den gepleegd, een alter natieve straf ondergaan die hen was opgelegd door het Buro Halt (Het ALTternatief). Hierdoor werd hen bijgebracht dat op hun foutieve handelen straffen staan, maar om dat de kinderrechter er niet aan te pas komt, be houden zij een blanco strafblad. Van onze verslaggever Rein van der Helm HOEWEL het woord 'alternatief' bij sommigen die indruk kan wekken, is er weinig zweverigs aan het bureau, „Wij zijn geen doetjes", zegt coördinator Ru- dolf Dekker. „Jongeren die naar ons worden verwezen, moeten wel degelijk voelen dat wat zij misdaan hebben, echt niet kan. En gaan zij niet met ons in zee, dan wacht de kinderrechter. Zonder pardon". De aanduiding Het ALTernatief slaat terug op een van de voor naamste taken van het bureau, dat in Zeeuws-Vlaanderen op in 1992 het levenslicht zag. Het organiseren van alternatieve werkzaamheden voor jongeren tussen 12 en 18 jaar, die zich hebben schuldig gemaakt aan vandalisme, baldadige criminali teit of kleine (winkeldiefstallen. En tevens regelen dat aangerich te schade wordt vergoed. Klachten Er zijn echter nog meer doelen. Zo wil men voorlichtingsprojec ten opzetten en proberen speci fieke oorzaken van vandalisme of kleine criminaliteit in Zeeuws-Vlaanderen boven tafel te krijgen. Daarvoor wordt op dinsdag 19 oktober een bijeen komst belegd in De Halle in Axel, waar iedere burger kan komen vertellen wat hem op het gebied van de kleine criminali teit het meeste stoort. Dat moet weer leiden tot het stellen van prioriteiten door het bureau. „De burger moet zijn klachten kunnen terugzien in onze aan pak", zo werd gisteren ver woord. Het ontstaan van het Zeeuws- Vlaamse bureau heeft een kleine voorgeschiedenis. In 1989 begon in Terneuzen een project voor het bestrijden van vandalisme, een ergerniswekkende zaak, die bovendien flink geld kostte. Vanuit dit project groeide de gedachte een Halt-buro in het leven te roepen, met geheel Zeeuws-Vlaanderen als werkter rein. Vijf gemeenten zagen er wei wat in: Terneuzen (waar het bureau in het gemeentehuis is onderge bracht), Sas van Gent, Axel, Hulst en Hontenisse. Aarden burg, waar men nauwelijks met kleine criminaliteit wordt gecon fronteerd, wilde het project wel sponsoren voor een klein bedrag en op de hoogte blijven, maar Sluis en Oostburg hikten aan tegen de bijdrage van 78 cent per inwoner en meenden dat het zogenaamde lik-op-stuk-beleid ook wel zou werken. Geen strafblad „Jammer, die gedachte", zegt Dekker. „De jongere in een van de deelnemende gemeenten die voor Buro Halt in aanmerking komt, krijgt weliswaar een vorm van straf, maar geen strafblad. In Oostburg en Sluis krijgt de jongere, die hetzelfde heeft uit gespookt, wél justitie aan zijn broek. En een strafblad. En dat kan vervelend zijn als je ergens gaat solliciteren". In 1992 zag Buro Halt 86 cliën ten, dit jaar tot nu toe al 74. Het merendeel wegens vandalisme of diefstal. „Daarmee voldoen wij ruimschoots aan de norm dat per duizend inwoners één jongere met Halt in contact komt. En al die jongeren zijn de afspraken met ons nagekomen. Wij hebben er niet één hoeven doorsturen naar Middelburg". De cliënten van Halt komen daar door toedoen van de politie, die de jongere heeft betrapt. Via een Geen rijbewijs Koewacht - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 37-jarige in woner uit Sluiskil. De man werd op de Nieuwstraat in Koewacht aangehouden om dat hij een auto bestuurde, terwijl zijn rijbewijs was inge vorderd. Inbraak Nieuw-Namen - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in de kantine van de voetbalvereniging Hul- sterloo aan de Kauterstraat te Nieuw-Namen. Meegenomen werd de stero-apparatuur van de vereniging. Auto-inbraken Sluis - Uit een aan de Sint Annastraat in Sluis gepar keerd staande personenauto van een inwoner uit Antwer pen werd woensdagmiddag een aantal goederen ont vreemd tot een waarde van 17000 Belgische frank. Dezelf de middag werd ingebroken in een personenauto van een in woner uit Kaprijke (B). Uit het voertuig dat stond gepar keerd aan de Garenmarkt in Sluis verdween een jas ter waarde van 300 gulden, die de man kort daarvoor had ge kocht. Controle IJzendijke - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen hield gisteren op rijksweg N61 in IJzendijke een snelheids controle. Vijftien automobilis ten werden bekeurd wegens het overtreden van de maxi mum-snelheid van 80 kilome ter per uur. Gecontroleerd werden 185 voertuigen en de hoogst gemeten snelheid be droeg 112 kilometer per uur. Diefstal Zuiddorpe - Een 65-jarige in woner uit Axel deed bij de politie aangifte van diefstal van twee paardehoofdstellen en twee halsters. Deze werden ontvreemd uit een stal aan de Grensweg in Zuiddorpe. Sluiskil COLLECTE - De stand voor de kankerbestrijding heeft tijdens de Gildefeesten 1653 opgebracht. De collecte hiervoor heeft ƒ1802 opgebracht. VOGELBEURS - De Sluiskilse Vogelvrienden houdt morgen de tweede vogelbeurs van dit seizoen. Deze beurs wordt gehouden in het welzijnscentrum Het Meulengat van 10.00 tot 12.30 uur. De toegang is gratis en er is een opkoper aanwezig. Van onze correspondente Middelburg - Voor het plegen van ontucht met zijn dochtertje in de periode '87 tot en met '91 is vrijdag voor de meervoudige strafkamer in Middelburg tegen de 32-jarige R.B. uit Zaam slag een gevangenisstraf geëist van twaalf maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijk deel van de straf mag B. als het aan de officier van justitie ligt 'afkopen' met een dienstverlening van 240 uur, terwijl bij het voorwaarde lijk deel deelname aan een spe ciaal op dit soort misdrijven toe gespitste therapie werd geëist. Gezien de gepleegde feiten een milde straf, zo vindt de officier zelf. Maar dat had te maken met het gegeven dat B. in '91 uit eigen beweging gestopt was met zijn praktijken omdat hij 'ziek van zichzelf' was geworden toen hij zich realiseerde waar hij mee bezig was. Bovendien gaf hij ter zitting de feiten grif toe, 'en daarmee heeft hij zijn dochtertje heel wat ellende heeft bespaard', aldus de officier. Toen het kind vijf of zes jaar oud was, begon B. met zijn seksuele spelletjes die, na de echtschei ding en de daaropvolgende be- zoekweekeinden van het kind van kwaad tot erger gingen. Na dat het meisje eerst haar hart had uitgestort bij een onderwij zer deed de moeder ten slotte aangifte bij de politie. Om her haling te voorkomen (B. heeft intussen een nieuwe relatie en sinds enkele weken een tweede kind) therapeutische behande ling van B. is noodzakelijk. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. puntensysteem wordt bekeken of het een rechtszaak wordt, of dat Buro Halt ingeschakeld moet worden. Is dat het geval dan krijgen zowel de delinquent als ouders/verzorgers een oproep voor een gesprek. Liefst in de gemeente waar de jongere van daan komt. In een tweede ge sprek wordt de alternatieve straf vastgesteld, in overleg met de officier van justitie en schrifte lijke instemming van de ouders. Ook wordt een eventuele schade vergoeding vastgeteld. Onprettig De 'straf' kan bestaan uit het herstellen van aangerichte scha de of ergens een aantal uren gaan werken. „En dat is soms op zeer onprettige tijden", zegt Dekker, „want dat kan ook op zaterdag. De jongen, die wij vier zaterdagen achtereen zijn voet balwedstrijd hebben onthouden, denkt een volgende keer beslist na". Niets menselijks is echter ook de jongeren vreemd. Dus er bestaat kans op recidive. Dat mag: één keer. Wie voor de derde keer door de politie wordt aangehou den, voor wat dan ook, gaat richting kinderrechter. Van onze verslaggever Etten-Leur - Secretaris R. Hoi- ting van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij is gisteren benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Zeven bergenaar kreeg de bijbehorende versierselen opgespeld door de Zevenbergse wethouder P. Krij- nen-Boot in De Nobelaer in Et ten-Leur, waar de ZLM afscheid nam van de secretaris. De 65-jarige Hoiting gaat met pensioen. Hoiting begon in 1958 als agrarisch sociaal-voorlichter bij de Noordbrabantse Maat schappij van Landbouw en werd later adjunct-secretaris van de maatschappij die in 1968 fuseer de met de ZLM. In zijn functie als secretaris stond Hoiting bekend als het 'maatschappelijk geweten' van de boerenorganisatie. De laatste grote opdracht die de secretaris uitvoerde, was de organisatie van het 150-jarig jubileumfeest van de ZLM, eerder dit jaar. Volgens het bestuur was het te- R. Hoiting: ...Ridder... FOTO DE STEM/BEN STEFFEN kenend voor Hoiting dat hij die zware klus aannam en geen ge bruik maakte van de vut-maat- regel. Buiten de ZLM was Hoiting on der meer lange tijd actief als bestuurslid van verzorgingshuis De Westhoek in Zevenbergen. Ook zat hij onder meer in het bestuur van het Nationaal Insti tuut voor Brouwgerst, Mout en Bier en was hij commissielid sociaal-economisch onderzoek van de Raad voor de Bedrijfsont wikkeling Noord-Brabant. verzekeringen A ZEEUWS ZEKER ll'SB Unet° Ofeg|| Beveilig ings- Installateur een begrip in service en de elektronica van morgen... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000

de Stem | 1993 | | pagina 19