G ES 6.95 9.95 8.95 20.00 24.50 4.95 SPIT Mogelijk ander tarief huisvuil Irritatie over brief gehandicaptenbeleid Rechtszaak tegen verdachten van cocaïnehandel uitgesteld ZEEUWSCH-VLAANDEREN JUS ZONEN J* J- FESTIVAL VAN DAG KLAPPER PSTE ZIJN! Hulst wil aparte bedragen voor een-, twee- en driepersoonshuishoudens Hulst wil 40 mille voor Artsen Zonder Grenzen Officier houdt bij zijn eis rekening met verzoek van werkgever verdachte Nieuwe dagbehandeling van licht dementerende ouderen Veel reacties op oproep Vluchtelingenwerk Hulst DE STEM ZEELAND rticulieren KHUIS" STRAAT 20 NSTEEN. ER BEDANKT en rood op de plank, w >9 N Tel. 01140-13016 Bijeenkomst over ziektewet 15 SEPTEMBER T/M 3 OKTOBER 1993 Zondag 3 oktober HULST DEN DULLAERT 20.00 UUR Orquesta Sinfónica de Xalapa ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 ~C2 om te zoenen l ankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, n, Abraham, openbare r door, mag best eens in wel op de pagina oeilijk is dat niet en duur zijn. Prijs per regel of 2,82*, één grote regel 3,40 resp. 3,57*. tsen van een foto of en formaat van 35 x45 18,75 resp. 19,69' arieven op aanvraag. Bij etaling wordt 4,50 end. Foto's worden niet I 076-236442 of geef uw r plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien kend zijn, ook indien uw bijgevoegd is. s het recht voor teksten n redenen te weigeren, r klachten bereiken over kst behoudt de uitgever or om de naam van de er bekend te geven, ven gelden op zaterdag e tarieven zijn excl. B.T.W igingsnieuws kolom op donderdag 16-09-93 3 oktober van 8.00 uur tot .00 uur n; Louis Tilleu, Made; Rose- en; Monique van Endhoven ne Bink, Molenschot. e Stem, 076-236911 voor p.kg p.kg. P-kg p.kg p.kg P-kg X» V Z® S- !/an onze verslaggever Hulst - De gemeenten Hulst, Axel, Oostburg en Sas van Gent hebben geen goed woord over voor een brief die directeur P. Brakman van de Zeeuwse Stichting Gehandi captenbeleid op het bordje van de gemeenteraadsleden heeft gedeponeerd. In die brief worden de raadsle den lichtjes onder druk gezet om toch maar akkoord te gaan met een zware gemeenschappelijke regeling voor de uitvoering van het gehandicaptenbeleid in Zee land. Een speciale stuurgroep is tot de slotsom gekomen dat zo'n ge meenschappelijke regeling nodig is. Daarbij wordt een apart lichaam in het leven geroepen en alle gemeenten moeten hun bud getten voor gehandicaptenbeleid daarin storten. Voor de gemeen ten blijft dan niets over dan een loketfunctie, een soort doorsluis- post voor allerlei paperassen. Tijdens een bijeenkomst van de Zeeuws-Vlaamse portefeuille houders op 8 september bleek er verdeeldheid. Terneuzen, Honte- nisse, Aardenburg en Sluis kon den zich in zo'n constructie vin den. De kleintjes met name om dat ze zelf niet voldoende uitge-r rust zijn het gehandicaptenbe leid eigenhandig uit te voeren. Oostburg, Axel, Sas van Gent en Hulst willen zo'n zware gemeen schappelijke regeling niet. Die menen dat iedere gemeente zo veel mogelijk zelf de taken met betrekking tot het gehandicap tenbeleid moet uitvoeren. Dit met als belangrijkste achter grond het directe contact met hun eigen gehandicapte burgers. Een aantal aspecten zou in de ogen van die gemeenten wel ge zamenlijk kunnen gebeuren. Ze denken daarbij aan een lichte vorm van samenwerking. Afgesproken werd dat eerst op ambtelijk niveau nog eens over de zaak zou worden gestoeid en dat de portefeuillhouders dan op 7 oktober weer bijeen zouden komen. Vermoedelijk om wat meer druk op de ketel te zetten kregen alle raadsleden van de vier 'dwars liggende' gemeenten op 16 spetember plots een brief in de bus van P. Brakman, die secretaris is van de al genoemde stuurgroep. In de brief aan Hul ster raadsleden beweert Brak man dat B en W van Hulst geen voorstander zijn van Zeeuws- Vlaamse samenwerking. Zonder daarbij te vermelden dat er nog drie andere gemeenten ook zo over denken. In de brieven naar de raadsleden in de andere ge meenten schrijft hij precies het zelfde. „In die brief wordt de indruk gewekt dat Hulst zich als bui tenbeentje zou opstellen", ver woordt de Hulster wethouder B. Picavet de gevoelens. „En die indruk krijgen uiteraard ook an dere raadsleden over hun ge meente. „Het is een misleidende brief. Net alsof alleen het college van B en W van die gemeente een afwijkend standpunt in neemt. Dat slaat gewoon nergens op. Het is raadsleden op het verkeerde been zetten en probe ren hen op die manier over de streep te trekken. Bovendien is die brief nogal voorbarig. Im mers, eerst moet het overleg van 7 oktober nog komen, voordat de colleges een definitief standpunt innemen". Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat wellicht andere tarieven hanteren voor het ophalen van het huisvuil. Op dit moment kent Hulst twee tarieven. Het gewone tarief dat in principe alle gezinnen betalen en een gereduceerd tarief voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. B en W voelen er voor aparte tarieven in te voeren voor een-, twee- en driepersoons huishoudens. Wethouder P. Weemaes deelde dat mee naar aanleiding van raadsvragen over een brief van de Milieuwerkgroep Hulst/Hon- tenisse, de ouderenbonden en de Stichting Welzijn voor ouderen. Volgens Weemaes komt er in ieder geval voor 1 januari duide lijkheid over het definitieve standpunt van B en W. De wethouder waarschuwde er wel voor dat een verdergaande differentiatie van de tarieven be tekent dat het ophalen van huis vuil voor de grotere huishoudens fors duurder zal worden. „We proberen in ieder geval een zo eerlijk mogelijke verdeling van de lasten te bewerkstelligen", al dus de wethouder. In de brief van de organisaties aan de gemeente wordt gesteld dat de meeste ouderen amper een vuilniszak afval per week produceren. Dat zou moeten worden beloond met een lager tarief. Geopperd wordt een hef fing op het formaat container dat men gebruikt. Maar dat zien B en W, zo blijkt uit het ant woord aan de organisaties, niet zitten. Normaal gesproken krijgt ieder een een rolemmer van 240 liter. Slechts in uitzonderingsgevallen verstrekt de gemeente een bak van 120 liter. Er is dan meestal geen plaats voor een grotere of de persoon in kwestie kan zo'n gevaarte geen baas. Het college wijst er op dat het voor de kosten van de reinigingsdienst niets uit maakt of er nou een grote of kleine rolemmer moet worden geleegd. „Wij vrezen wel dat het op grotere schaal ver strekken van kleinere rolem- mers, met een daaraan gekop peld lager tarief, gepaard zal gaan met een toename van het zwerfvuil". Op dit moment geldt in Hulst alleen voor alleenstaanden en gezinnen van twee personen een apart tarief. B en W onderzoe ken nu dus of een verdere diffe rentiatie verandwoord is. „Een ding is daarbij echter zeker", zo laat het college ook in het ant woord nog eens weten. „Een ver dere lastenvermindering voor al leenstaanden of kleine gezinnen zal onverbiddelijk een lastenver zwaring voor grotere gezinnen tot gevolg hebben. Vooralsnog", aldus B en W, „staan wij dan ook zeer terughoudend ten op zichte van aanpassingen op dit punt". Van onze verslaggever Philippine - Het GAK/GMD houdt donderdag 7 oktober in hotel Au Port in Philippine een voorlichtingsbijeenkomst over de wijzigingen in de Ziekewet en de Arbo-wet. De avond is bedoeld voor onder nemers voor wie deze wijzigin gen grote consequenties hebben. Ze krijgen bijvoorbeeld te ma ken met een eigen risico bij ziek te van twee tot zes weken. Inlei dingen worden verzorgd door di recteur R. Kriekaard van het GAK/GMD in Terneuzen, R. Stam directeur ArboNed Zee land en loondeskundige M. Loons uit Sas van Gent. De openbare bijeenkomst begint om 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Van onze correspondente Middelburg - De rechtbank heeft de behande ling van de zaak tegen drie mannen (uit Hulst, Amsterdam en Zaanstad), verdacht van betrokkenheid bij de invoer van ruim 2000 kilo cocaïne vrijdag voor een maand uitge steld. Officier van justitie mr. Mos deelde aan het begin van de zitting mee dat het onderzoek in deze op één na grootste cocaïnevangst ooit in Nederland gedaan nog 'verre van voltooid' is, en hij vroeg de rechtbank dan ook aanhouding van de zaak voor de maximumtermijn van drie maandan. Een en ander in verband met het opsporen en horen van getuigen en mogelijke verdachten in met name Venezuela (van waaruit de drugs werden verscheept), terwijl ook sporen in Brazilië, Colum bia en Aruba nog nader moeten worden nagetrok ken. Dit diepgaand en internationaal onderzoek is noodzakelijk, zo verduidelijkte de officier, omdat de drie verdachten iedere betrokkenheid bij de zaak hardnekkig ontkennen. De verdediging verzette zich vrijdag fel tegen aanhouding van de behandeling van de kwestie. „Wat ons betreft is de zaak rond, mijn cliënt heeft met deze zaak niets te maken", aldus de drie advocaten van verdachten. Maar de rechtbank dacht daar anders over. Er is nu eenmaal een ernstige verdenking dat deze verdachten op de een of andere manier betrokken zijn bij de invoer van de cocaïne (met een straatwaarde van 750 miljoen tot 1 miljard gulden) en daar staat bij bewezen verklaring een maximum-straf op van 16'A jaar, zo stelde de rechtbank. De officier van justitie moet dan ook 'enige beleidsvrijheid' krijgen om de zaak rond te breien, zo vindt de rechtbank, die daarvoor overigens een termijn van 1 maand voldoende acht. De coacïne werd op 8 juni via de Westerschelde ingevoerd. Op het motorschip 'Aragua' zat het spul verstopt in een lading cokes, opgeslagen in 100 containers die in Antwerpen door de politie in beslag werden genomen. Via hetzelfde im- en exportbedrijf in Zaanstad was een jaar eerder al een lading van 1000 kilo cocaïne de grens bij Hazeldonk gepasseerd. "Cr /J*r,r»>r van het?^ Estado de Veracruz (Mexico) dirigent: Francisco Savin solist: Carlos Prieto, cello solist: Ricardo Gallardo, percussie José Pablo Moncayo - Tierra de Temporal Frederico Ibarra - Concerto voor cello en orkest Javier Alvarez - Concerto voor Percussie en orkest (première) Manuel Enriquez - Sonatina Silvestre Revueltas - Homenaje a Garcia Lorca, Sensemaya i.s.m. Europalia Met dank aan Rabobank, Leenhouts Aannemingsbedrijf Sluis, Cerestar Benelux Prijs: 1e rang 40.-, CJP/Pas 65 35.- 2e rang 30.-, CJP/Pas 65 25.- Prijs 3-gangen Festival-diner bij Hotel Restaurant l'Aubergerie 37.50. Inlichtingen, reservering en kaartverkoop: Zuidlandtheater, Zuid- landstr. 111, 4532 CK Terneuzen. Tel 01150 - 95555. Fax 01150 - 94532. Di t/m vrij 11.00 -15.00 uur. °rquesta Sinfóni, 'n,c*^xa, Er zijn al meer dan honderd aanmeldingen voor deelname binnen en het bedrijfsleven heeft in grote mate steun toegezegd. Al eerder hield Maria een actie onder bedrijven in Sint-Jansteen en kon daardoor 3.000 gulden op de rekening van Artsen Zonder Grenzen storten. „Toen werd ons gevraagd ook een actie in Hulst op touw te zetten. Maar ja, hoe pak je dat aan?", zegt Jo. „We waren het er al snel over eens dat het iets moest zijn dat in het oog springt. Dat mensen niet snel zullen vergeten. Eerst dach ten we aan een gala-avond met artiesten, maar dat viel te duur uit. Toen is, samen met Guido de Croock van Den Dullaert, het idee bedacht voor een exclusieve brunch in Den Dullaert". Burgemeester A. Kessen en di recteur J. de Milliano van Artsen Zonder Grenzen bleken meteen bereid hun naam onder de uitno digingen te zetten, die inmiddels vooral bij bedrijven in de bus zijn gevallen. Het idee is dat er 'peetouders' worden gezocht die proberen een tafel van tien personen vol te krijgen, maar minder mag ook. Iedereen die meedoet betaalt 100 gulden. Daarvoor krijgt men een geweldige brunch aaneboden, die op 17 oktober om 11.00 uur begint. Het echtpaar Van Remortele vond uitbater Frank d'Hooghe van restaurant het Hemelrijk in Hulst bereid de culinaire kant van dit gebeuren op zich te ne men. Frank wist toen nog niet dat hij voor 400 personen moest koken. Geen wonder dus dat hij even moest slikken. „Maar ik zie het als een uitdaging", zegt hij. Hij heeft inmiddels al een team van 25 mensen bereid gevonden hem te assisteren. Een ander probleem vormden de spullen die voor de brunch nodig zijn. „We streven er naar dat we alles gratis krijgen en dat we geen kosten moeten maken". Be drijven werden benaderd en heel wat bleken meteen enthousiast. Vermeersen uit Hulst levert de drank, een groothandel uit Gent champagne, oesterhandelaar Barbé uit Yerseke komt met oes ters en mosselen, vishandel Du Bois uit Breskens laat 400 poo- nen aanrukken, die slager Ko Jansen gratis rookt in zijn oven. De zaalhuur wordt betaald door bv Accountants, Nagelkerke-De Bruijn verzorgt de sfeervolle in richting met bloemen, Leonidas levert bonbons bij de koffie en het feestkledingbedrijf IW uit Hilversum stelt voor een han delswaarde van 40.000 gulden vlinderstrikken beschikbaar. De organisatie kan die verkopen ten bate van het goede doel. De scouting en het jeugdvakantie- werk zorgen voor het opruimen van de tafels en de afwas. De organisatoren zoeken nog be drijven die vleeswaren, verschil lende soorten vis en taarten wil len schenken, maar ook kleinere zaken als augurkjes, uitjes en dergelijke om de schotels te ver sieren. Ze kunnen bellen naar Maria van Remortele, 01140-15602 of 01150-30124. De brunch wordt voor de deelne mers een evement dat men niet licht zal vergeten. De Hulster entertainer Frans de Schepper fungeert als oberkelner. Een concertpianist zorgt voor sfeer muziek en ook komen twee ar tiesten belangeloos optreden. Het zijn Hugo van Haastert die twee jaar geleden de soundmix- show won en zanger Patrick, die komende week zijn eerste cd uitbrengt. Jo van Remortele is op dit moment nog bezig te probe ren een landelijke topartiest naar Hulst te krijgen. Na de brunch rukken alle beken de dweilbandjes uit de streek uit om de Hulster binnenstad plat te blazen. In twee promotie- kraamjes in de binnenstad wor den vlinderstrikken en vlinder- strikkenwijn verkocht. Rond 16.00 uur verzamelen de dweil bandjes zich op de Vismarkt. Het daar te geven massale concert begint met één muzikant. Bij iedere vijf gulden die er voor Artsen Zonder Grenzen binnen komt, wordt het gezelschap met één muzikant uitgebreid. En zo tot er tachtig muzikanten staan te spelen. „We denken", besluit Jo van Remortele, „dat het hele eve ment op zondag 17 oktober een prachtige promotie van Hulst zal zijn. We hopen dat het bedrijfs leven dat ook inziet. We hebben uiteraard al heel wat sponsors, maar wat wij nou zo graag zou den zien is dat nog meer echte Hulsterse bedrijven zich mel den". ZATERDAG AXEL - HCR 's-Lands Welvaren, 20 uur bingo. HULST -Café De Kroon, 14.30 uur ker- misschieting. HENGSTDIJK -De Vogel, 14 uur biefstukkaar- ting. -Het Jagershuis, 14 uur prijs- kaarting. KAPELLEBRUG - Kapel O.L. Vrouw Ter Eecken, 14.30 uur, rozekransgebed. ST-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur vlees- kaarting. TERNEUZEN - Café Du Commerce, 14 uur prijskaarting bieden. SAS VAN GENT - Café Het Schippershuis, 20 uur bingo 'De Ventjes'. ZUrDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 14 uur schieting. ZONDAG HENGSTDIJK - De Vogel, 10 uur kaarting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 14.30 uur schieting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur vlees- kaarting. - Café den Ouden Arend, 14 uur vleeskaarting. Van onze correspondente Middelburg - 'Bij hoge uitzondering' eiste officier van justitie mr. Mos vrijdag voor de meervoudige strafkamer in Middel burg een beduidend lagere straf dan gerechtvaardigd gezien de ernst van de feiten gepleegd door de 22-jarige Terneuze- naar W.V. Samen met twee maten (die later terecht zullen moeten staan) had V. in december van het vorig jaar tot tweemaal toe in het Belgische Assenede een vrouw van haar handtas ontdaan, ter wijl hij haar had bedreigd met een pistool. Beide vrouwen par keerden hun auto toen ze V. en zijn maten op zich af zagen komen. Met het pistool in de aanslag werden de vrouwen ge dwongen tot afgiften van hun handtasjes waarna het drietal er in een gereedstaande auto van door gingen. Een maand eerder stal V. uit de showroom van een garagebedrijf in Axel een auto waarin hij drie dagen rondtoerde om het voer tuig vervolgens op een helling aan het kanaal te parkeren. De auto belandde tenslotte in het kanaal waar hij op aanwijzingen van de joyrijder later door de politie werd gevonden. In Ter neuzen kraakte V. ten slotte (eveneens in november) een auto waarna hij er met de buitge maakte waardevolle spullem vandoor ging. De officier van justitie eiste ten slotte 240 uur dienstverlening met daarnaast een geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden. In zijn motivatie van de straf merkte de officier op dat V. (die niet eerder met justitie in aanra king was geweest) dit vooral te danken had aan zijn werkgever, die de schade aan de benadeel den intussen geheel heeft ver goed. „Houd die jongen toch vooral uit de gevangenis", zo had de werkgever de officier bovendien dringend'verzocht, En met deze 'unieke situatie' wilde de officier dan ook wel rekening houden. De 20-jarige T. van V. uit Philippine had, omdat hij 'in geldnood verkeerde' zich tot driemaal toe schuldig ge maakt aam heling van de door V. en zijn maten gestolen spullen. Tegen hem werd 60 uur dienst verlening geëist, met daarnaast 1 maand voorwaardelijk. De 27-jarige J.A. had in septem ber van het vorig jaar in Goes tot tweemaal toe een auto gesto len waarin hij een tijdje had 'rondgereden'. Eenmaal deed hij dat in opdracht van een maat, en eenmaal 'in een gekke bui'. Te gen A. werd een gevangenisstraf geëist van tien weken. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. De organisatoren van de brunch met van links af Jo en Maria van Remortele en Irene en Frank d'Hooghe. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hulst - Het Zeeuws-Vlaamse Vlinderstrikkenfestival moet in Hulst zondag 17 oktober minstens 40.000 gulden opleveren voor Artsen Zonder Grenzen. Dat streefbedrag willen intitatiefnemers Maria en Jo van Remortele uit Sint-Jansteen binnenhalen door de organisatie van een exclusieve brunch voor 400 personen. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Koewacht - Het verzorgingshuis de Lange Akkers in Koe wacht start maandag 4 oktober met een nieuw project. Het project behelst een nieuwe vorm van dagbehandeling voor licht dementerende ouderen. Het is een nieuw initiatief op het gebied van de substitutie projecten, waarvan er al verschillen de lopen in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Het verzorgingshuis de Lange Akkers werkt al een tijdje samen met het verpleeghuis de Blaauwe Hoeve in Hulst. Een onderzoek heeft aangewezen dat tien tot vijftien procent van de bewoners van de Lange Akkers in aanmer king komt voor verpleeghuis zorg. Overplaatsing wordt door het merendeel van de betrokke nen niet gewenst en bovendien zijn er ook weinig plaatsingsmo gelijkheden. Het nieuwe project moet de op lossing worden van dit pro bleem. In een ruimte, ingericht als een gezellige huiskamer, worden de verpleeghuis geïndi ceerde bewoners dagelijks van 11.30 tot 18.30 uur opgevangen. Voor hen staat een team van deskundigen klaar die om beur ten de ouderen aktiveren en be geleiden. Het team bestaat uit project coördinator Dymphie de Roeck, Chr. Riemakers, Jolanda Mast-Oostdijk (activiteiten be geleidsters) en José Buysrogge- Poppe (verpleegkundige). „Maandag starten we met een groep van zes mensen uit het verzorgingshuis. Over een paar weken zijn ook mensen van bui ten het huis welkom. We werken dus eigenlijk met een gecombi neerd project en de ervaring leert dat een dergelijke opvang vruchten afwerpt," vertelt direc teur J. van Houte. Zijn collega adjunct directeur H. van Kool wijk van de Blaauwe Hoeve is van mening dat de wachtlijst van de verpleeghuizen in Oost Zeeuws-Vlaanderen en de Kan- nalzöne minder lang is geworden door de substitutieprojecten. „De druk is minder groot gewor den nu er in Sint Anthonius in Groenendijk en in Hulst ver schillende projecten lopen. Ik denk hierbij aan het somatische project en het project de Linde in de Blaauwe Hoeve en Klaver tje Vier in Hulst. Het blijkt dat de licht dementerenden door de ze projecten langer in de verzor gingshuizen kunnen verblijven." Tijdens de dagbehandeling wordt veel aandacht besteed aan het sociale aspect, teveel oude ren vereenzamen, zeker als er een lichte vorm van dementie optreedt. Het zorgplan bëvat een stimulatie van de gewone alle daagse handelingen en ook wordt er gewerkt aan de licha melijke conditie en creativiteit van de deelnemers, die tevens gebruik kunnen maken van de voorzieningen in de Lange Ak kers zoals kapsalon, pedicure en dergelijke. Voor de dagbehandeling komen mensen in aanmerking die in het verzorgingshuis toch extra aan dacht nodig hebben en licht de menterenden die nog thuis wo nen. „Een dagje begeleiding in het verzorginghuis betekent, voor de partner of thuisverzorgden- den een minder grote belasting," vertelt H. Van Koolwijk. Mensen die nog thuis wonen en in aanmerking komen voor dit project kunnen het beste contact opnemen met de huisarts of ver zorgende in de thuiszorg. De indicatiecommissie beslist ten slotte wie er werkelijk voor in aanmerking komt. Hulst - De oproep van de vereniging Vluchtelingenwerk Hulst om meubels en huisraad beschikbaar te stellen voor de huisvesting van vluchtelingen is een groot succes geworden. Ongeveer vijftig mensen hebben de vereniging allerlei spulletjes cadeau gedaan, variërend van kasten, bedden en bankstellen tot huishoudelijke spullen. „Zo veel reacties hadden we eigenlijk niet verwacht", zegt Nel de Rijk van de vereniging Vluchtelingenwerk. „We zijn de afgelopen paar weken echt iedere avond op pad geweest om spulletjes op te halen, door heel Zeeuws-Vlaanderen". De oproep heeft de vereniging genoeg huisraad opgeleverd om een aantal huizen voor vluchtelingen te kunnen inrichten. „Wat-we tekort komen, zijn eigenlijk nog een paar kinderledikantjes. En ook fietsen kunnen we nog gebruiken". Wie nog bruikbare ledikantjes of fietsen wil afstaan ten behoeve van de vluchtelingen, kan bellen naar 01140-11591 of 15569.

de Stem | 1993 | | pagina 17