AS DE STEM Zekatel wil snellere besluiten Weerman Willy ikelen ansen bv. Verder korten op ouderenzorg leidt tot ontslagen en sluitingen' Driemaal scheepsrecht voor molen Spui Project Steenen Beer september '94 van start PROFIL J- KLAASSEN s CO JE Kabelmaatschappij wil slagvaardiger kunnen inspelen op vraag vanuit publiek Wat opklaringen Slachtoffer: 'Je wordt er wel wantrouwig van' Perfect Korreltapijt vloe 04167-^04651 rt elke vloer! lecialty Gases B.V. I ARY m/v Ontslagen bij Churchillhotel Helft bewoners in Kanaalzone eens met sloop RTL5 tijdelijk via informatiekanaal Sportsponsoring Minder buien Zon 'oor: Fitness-hometrainers roeitrimmers drukbanken PASSAGE - AXEL - 01155-61781 .2; i7 2-3-667 38 43 ral-Essen -Antwerpen er de verdere uitbouw van nstemming met de zwaarte neidsvoorwaarden. k. reel collegialiteit. oet. elefoon 013-430040, tst. 14. Zeeland Van onze verslaggever Öerikzee - Nu nog eens bezuinigen op ouderenzorg wil zeggen: ontslag van personeel en het opnieuw slui ten van verzorgingstehuizen. En dat wordt dan een ellendige situatie in je Zeeuwse ouderenzorg. Dit zei gisteren de gedeputeerde voor volksgezondheid A. Dijkwel (D66) tij dens de opening van de verpleegafde- ling van de Corneliastichting in Zierik- zee. Dijkwel verduidelijkte opmerkingen van minister D'Ancona dat haar minis terie geen 282 miljoen bezuinigt. „Dat klopt op zich wel, maar wat ze niet vertelt is dat het niet alleen om haar begroting gaat maar ook om cao-ver plichtingen van sociale zaken en bezui nigingen bij Vrom." Dat optelsommetje leidt wel tot 282 miljoen bezuinigingen in de ouderenzorg. De opmerking van de minister dat de thuiszorg er 60 miljoen bij krijgt, vindt Dijkwel flau wekul. „Alleen in de salarissfeer is al 55 miljen nodig en dan zwijg ik nog over andere kostenstijgingen". Dat de verpleeghuissector wordt ver sterkt, bestrijdt de gedeputeerde. Het geld dat er bijkomt is niets eens vol doende om de vergrijzing op te vangen. En dat de uitgaven voor ouderen tijdens deze regeerperiode zijn gesteen van 8,5 naar 10,5 miljard gulden is op zich waar. „Maar wat de minister niet ver telde, is dat het aantal ouderen in die periode met ruim tien procent is geste gen en dat de huren met bijna een kwart zijn gestegen." In Zeeland is men het volledig eens met de minister als zij aangeeft dat de zorg gemoderniseerd moet worden. „Geen kwaad woord hierover. Maar zij spreekt als die particulier die een moderne auto wil kopen zonder één cent uit te leg- gen georiënteerd bedrijf dat gespeciaii- verkoop van gasmengsels, hoogzui- lur. Onze produkten worden voorna- lustriële sector en laboratoria voor cestoepassingeiï. fan ons hechte team een „kei" van een orrespondentie; teunen van Management Team; akenreizen; het verkoopteam. i en ervaring met MS-Windows, MS- MS-Excel for windows, WordPer- pn voor windows; ardigheid; van de Nederlandse en Engelse schrift; -niveau aangevuld met een ing; komen en een goede telefoonstem; Ojaar; AS400 is een pre. iry" te zijn gelieve je schriftelijke iet Engels opgesteld, te sturen aan: B.V. Breda, t.a.v. dhr. J. Jansen. Van onze verslaggever Temeuzen - De directie van de Churchill-groep heeft bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in Ter- neuzen ontslag aangevraagd voor acht personeelsleden van het Churchill- en Roosevelthotel in Temeuzen. Deze ontslagaanvraag heeft te maken met de mogelijke verkoop van het Churchillhotel aan de eigenaars van kapsalon Les Ar tistes. Directeur S. Verburg van het arbeidsbureau bevestigde giste ren de ontvangst van de ontslag aanvragen. Volgens haar wordt over een maand uitspraak ge daan over de aanvragen. Eerst worden de werknemers en de werkgever gehoord, Churchill Beheer bv verkoopt het Churchillhotel. Belangrijkste kandidaat is Les Artistes. Mo menteel wordt nog onderhandeld over het verkoopbedrag. Het personeel werd tijdens een bijeenkomst ingelicht over de plannen. Toen werd nog gespro ken over mogelijke ontslagen. De Horeeabond FNV is op de hoogte van de ontslagaanvragen. Als reactie op deze aanvragen schrijft de horeeabond volgens woordvoerder M. Vis een ver weer. Van onze verslaggever lerneuzen - Bijna de helft van iet aantal bewoners in de te slopen buurtschappen in de Ka naalzone heeft een akkoord be reikt met de amoveringscommis- sie over de verkoop van hun pand. Met de nu afgesloten 48 deals is (en bedrag van 6.162.304 gulden oeid. In totaal is met de afkoop van de huizen een bedrag lassen de 17 en 20 miljoen gul len gemoeid. Een en ander blijkt uit een tus senrapportage van het Project bureau Kanaalzone dat het zo genoemde plan van aanpak voor Ie Kanaalzone moet uitwerken. De sloop van de buurtschappen 3 maar een onderdeel daarvan. In totaal zijn 21 projecten ge noemd die van de industrierijke Kanaalzone een gebied moeten maken waar het goed wonen en werken is. De projectgroep heeft veertien projecten daarvan in beweging gezet. Uit de rapportage blijkt tevens lat alle grote bedrijven in de Kanaalzone inmiddels toege stemd hebben met het opstellen »an een bedrijfsmilieuplan, wat overigens wettelijk is verplicht. Van onze verslaggever lerneuzen - De commerciële sender RTL5 is vanaf vanavond 18.00 uur op de Zeeuws-Vlaamse tabel te zien via kanaal 2 (48,25 MHz). Dat is het kanaal waarop lot dan toe het Informatiekanaal Ie zien was. Het Informatiekanaal komt tij- lelijk te vervallen. Elders in Zeeland vervalt een Franstalige tender, hetzij TDF Antenne 2 of KTBF La Une. Omdat in Zeeuws-Vlaanderen in het verte len geprotesteerd is tegen het verdwijnen van Franstalige zen- Iers, heeft Zekatel besloten hier lijdelijk het Informatiekanaal op Ie offeren. Hoewel er nog geen overeen stemming is, lijkt het erop dat in Zeeuws-Vlaanderen per 1 janua- d er een kanaal bij krijgt zodat bet Informatiekanaal weer kan morden bekeken. Van onze correspondent Spui- Drie keer is scheeps recht. Dit spreekwoord is vooral van toepassing op de gerestaureerde korenmolen 'Eben Haezer' in Spui die gisteravond voor de derde keer in zijn bestaan officieel in gebruik werd genomen. Wethouder J. van Rooijen stel de gisteravond de molen offici eel in gebruik. „De molen is een van de weinig stukjes cultuur goed dat Temeuzen nog rijk is. Monumentenzorg staat niet meer te springen met een bui del geld. We hebben geld bijeen moeten sprokkelen voor de re novatie. Nu kan de molencul tuur en het ambacht dat vaak van vader op zoon gaat voortle ven. „De wethouder zegde toe zich sterk te maken voor de renovatie van de molen in Bier vliet. Vervolgens overhandigde hij een foto van de molen aan molenaar J. Cappon. VW voorzitter W. Gosselaar nam de gelegenheid te baat om een lans te breken voor het werk van de VW. „Ook de VW zet zich in voor het be houd van ons cultuurgoed. Daarom hebben wij een boekje uitgegeven over de molen van Spui. De raad beslist binnen kort over de subsidie van de VW. Het bestuur wil de service naar het publiek graag uitbrei den. We zien uit naar de A-sta tus en een nieuwe huisvesting, zodat we inhoudelijk met ons werk verder kunnen gaan." Gosselaar wees de wethouder in dit kader op een recept in het boekje. „Ik hoop dat er in de fracties zoete broodjes ge bakken kunnen worden". On danks het slechte weer gaf showband Axel een geslaagd optreden. Vandaag is de molen voor het publiek toegankelijk. •De molen in volle glorie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Temeuzen - Johan Matser Projectontwikkeling bv (JMP) begint september vol gend jaar met de realisatie van het stadsvernieuwings project Steenen Beer in Ter- neuzen. De ontwikkeling van het gebied tussen de Markt, het gemeentehuis en de Scheldeboulevard moet eind '95 klaar zijn. Matser betaalt aan de gemeente negen miljoen gulden om het project te realiseren. Het gaat hierbij om de bouw van 4400 vierkante meter aan winkels, 2200 vierkante meter aan kanto ren en 325 parkeerplaatsen. Daarnaast worden boven de winkels woningen gebouwd. Het gaat om 26 huizen. De projectontwikkelaar en het college van b en w kwamen tot een akkoord over het ontwikke lingsplan en de samenwerkings overeenkomst. Wethouder J. van Rooijen zei gisteren in een toe lichting dat er twee belangrijke wijzigingen zijn ten opzichte van de eerste ontwikkelingsvisie van vorig jaar. De klus zou oorspron kelijk in een aantal fases worden uitgevoerd, maar dat gebeurt nu in een keer. En het plan voor een nieuwe Markt op het School plein is van de baan. In de nieuwe opzet wordt de Havenstraat een 'echte' winkel straat, afgesloten voor al het verkeer. Voor de bereikbaarheid van het nieuwe winkelhart wordt de Scheldekade aangeslo ten op de Burg. Geillstraat. „In de oude opzet was er geen spra ke van een gesloten winkelge bied. Het autoverkeer bleef door het winkelend publiek rijden. Nu hebben we een gesloten win kelgebied dat op twee manieren is te bereiken". Ook de Markt wordt door de projectontwikkelaar aangepakt. Het aantal parkeerplaatsen wordt teruggebracht, de troitoirs verbreed en de ondernemers krijgen de mogelijkheid hun ter rassen uit te breiden. „In het fonds voor de stads- en dorps vernieuwing stond de Markt op de lijst voor 1,5 miljoen gulden. Dat bedrag kunnen we nu laten vervallen". De bouw van een theater naast het nieuwe stadskantoor, waar mee volgend jaar wordt begon nen, is voorlopig geen haalbare kaart. De financiën ontbreken. „Dat zegt overigens niet dat het theater er nooit komt. We blij ven de ruimte de komende tien jaar reserveren", aldus Van Rooijen. „Als de raad toch eer der het nieuwe theater wil heb ben, kunnen we dezelfde con structie hanteren als voor het stadskantoor. Jaarlijks een be drag reserveren". Ook de bouw van een onder grondse parkeergarage is ge schrapt. Er komen in totaal 325 parkeerplaatsen in de buurt van het nieuwe winkelgebied. De projectontwikkelaar neemt 162 plaatsen voor zijn rekening. Deze parkeerplaatsen zitten in het bedrag van negen miljoen gulden die Matser aan de ge meente betaalt. In dit bedrag zitten onder meer aanleg van de noodzakelijke infrastructuur, sloop- en verwerving van de hui dige panden en een tijdelijke huisvesting van de medewerkers van de sector Stadsontwikkeling en -beheer. Omdat het plan in een keer wordt uitgevoerd, wordt het gebouw van deze sec tor aan de Burg. Geillstraat eer der gesloopt dan de bedoeling was. Het nieuwe stadskantoor is dan immers nog niet klaar. Op de plaats van dit gebouw was oorspronkelijk een nieuwe bio scoop gepland. Maar nu wordt aan het pand van de ANWB aan de Markt gedacht. „Dat is de grootste wens. Een bioscoop op die plaats is immers een aan trekkelijk punt in het hele stads- gebeuren", aldus Van Rooijen. Van Rooijen kon gisteren nog niet veel zeggen over de belang stelling voor de nieuwe winkels en kantoren. „We kunnen er toch van uitgaan dat Matser de belangstelling goed inschat. Hij investeert niet voor nop". De wethouder toonde zich giste ren zeer tevreden over het be reikte resultaat. „We kunnen met enige trots tegen onze bur gers zeggen dat het project haal baar is zonder een belastingver hoging. De burgers krijgen niet met een extra heffing te maken". Voor de zekerheid heeft de ge meente toch voor zichzelf een risico ingebouwd van 2.250.000 gulden. Dat komt neer op een jaarlast van 250.000 gulden. De netto-opbrengst van de betaalde parkeerplaatsen wordt gereser veerd voor het opbouwen van een reserve om eventuele tegen vallers te kunnen opvangen. Het ontwikkelingsplan en de sa menwerkingsovereenkomst wor den maandag 11 oktober bespro ken tijdens een extra gecombi neerde vergadering van de raadscommissies Vrom en Fi nanciën. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeente huis. ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse kabelmaatschappij Zeka tel zou graag sneller willen inspelen op de vraag van uit het publiek. Nu duurt het minstens twee maan den voordat een voorstel om een nieuwe zender op de Zeeuwse kabel te zetten wordt behandeld omdat eerst de gemeenteraden hier hun goedkeuring aan moeten geven. „De snelheid van besluitvorming bij Zekatel is niet in overeen stemming met de druk die het publiek kan uitoefenen om een zender op de kabel toe te laten", aldus directeur ir. P. Stoter van de Zeeuwse Kabeltelevisie Maat schappij. Hij doet die uitspraak naar aan leiding van de komst van de nieuwe commerciële zender RTL5, die vanaf vandaag in de lucht is. Onder de Zekatel-abon- nees was ongerustheid ontstaan omdat door de lange procedures via de gemeenteraden RTL5 op zijn vroegst pas begin volgend jaar te zien zou zijn. Vooral door de voetbalinterland Nederland- Engeland op 13 oktober uit te zenden, wist de commerciële zender flink wat druk op de kabelmaatschappijen te zetten om RTL5 in elk geval voor die datum door te geven. Proef Zekatel heeft nu via een soort noodprocedure het voor elkaar dat alle Zeeuwen vanaf vandaag de zender kunnen ontvangen. RTL5 wordt nu, officieel bij wij ze van proef, doorgegeven via kanalen waar tot voor gistermid dag andere zenders op zaten. Zekatel heeft immers niet de beschikking over een Teeg' ka naal. Zekatel wil naar een slagvaardi ger besluitvorming om situaties, zoals die zich de afgelopen we ken voorgedaan, te voorkomen. Het was niet de eerste keer dat de omslachtige procedure de ka belmaatschappij parten speelde. Tijdens de Golfoorlog werd er vanuit het publiek grote druk uitgeoefend om de Amerikaanse nieuwszender CNN op de kabel te zetten. Stemmen Zekatel zou graag een forum van afgevaardigden instellen dat snel en met een meerderheid van stemmen besluiten kan nemen. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld vertegenwoordigers van de ge meenten die naar rato van het aantal abonnees een aantal stemmen kunnen uitbrengen. Maar ook de inbreng van consu mentenorganisaties sluit Zekatel niet uit. Voor de instelling van zo'n fo rum heeft Zekatel wel de in stemming van alle gemeenten nodig. Bovendien moeten tien, veelal grotere gemeenten, de machtiging om via de kabel pro gramma's te verspreiden, aan Zekatel moeten overdoen. De twintig andere gemeenten heb ben dat in het verleden al ge daan. Van onze verslaggever Arnemuiden - De Zeeuwse Spor traad houdt op dinsdag 12 okto ber een cursus sportsponsoring Volgens de sportraad is door vermindering van subsidies en dalende ledentallen de financiële positie van sportvereniging on der druk komen te staan. Spon soring kan een alternatieve bron van inkomsten zijn voor de clubs. Tijdens de cursus leren de sportverenigingen hoe ze een sponsor benaderen en hoe een sponsorplan wordt opgesteld. Vorig weekeinde hebben we ervaren hoe een depressie met bijbehorende randstoringen werkt. Een regengebied schoof Nederland binnen ter hoogte van Limburg. Langzaam draaide het, zoals dat gebruikelijk is tegen de klok in, over ons land. Via Limburg, Groningen en de Noordzee bereikte het onze streken. U weet wat daarvan het gevolg was. De gehele maandag regen en niet weinig ook. Zoiets moeten we dit weekeinde niet verwachten. Wel is er volop depressie-activiteit, maar met nu en dan fors wat opklaringen. De verwachting is dan ook dat we voor de rest van de komende week zeker op zeer wisselvallig weer kunnen rekenen. Fors wat regen, een spaarzaam aantal opklaringen, flink wat wind en teleurstellende temperaturen die zelden de 16 graden bereiken. Meer gedetailleerd ziet de verwachting er voor de komende dagen als volgt uit: vandaag een zuidelijke wind met een kracht van 4 tot 5 Beaufort. Het wordt vandaag nog 16 graden en komende nacht 10 graden. Er vallen heel wat buien, maar er zijn ook plaatselijke opklaringen. Morgen meer kans op zon dan vandaag. De buien worden daardoor minder. Die vermindering van buien hebben we te danken aan het feit dat de wind wat krimpt naar het oosten of noord-oosten en een iets minder vochtige lucht aanvoert. Deze wind heeft een kracht van 3 Beaufort. Toch wordt het minder warm met 15 graden maar de spaarzame zon maakt veel goed. In de nacht van zondag op maandag wordt het iets frisser met een maximum van 9 graden. De wind draait maandagmorgen weer naar het zuidwesten en brengt naast buien meer opklaringen. Deze wind wordt vrij krachtig met 4 tot 5 Beaufort. Aan de kust zelfs 6 tot 7 Beaufort. Dinsdag en woensdag hetzelfde weerbeeld, alleen de temperatu ren zullen iets stijgen. Dat weerbeeld is ook van toepassing op de rest van 'de week. Hoe was het weer vörig jaar op 2 oktober? Overdag was het 16,9 graden en 's nachts 14,1 (toen was het 's nachts net zo warm als nu overdag). Het regende niet en de zon scheen 6 uur en 30 minuten. De extreme temperaturen op 2 oktober sinds de eeuwwisseling: op 2 oktober 1908 werd het 26,7 graden. In de nacht van 1 op 2 oktober 1940 werd het nauwelijks 2 graden. September was in ieder geval een zeer natte maand. We kregen gemiddeld 118 millimeter regen te verwerken. Normaal is dat 69 millimeter. De meeste regen viel in Zeeuws-Vlaanderen tussen Oostburg en de kust. Oorzaak was het relatief warme zeewater en de koude bovenlucht. De weerspreuken: 'Als het regent op Sint-Bavis (vandaag), sneeuwt het met Kerstmis'. 'Oktober met regenvlagen, brengt verkoudheden en andere plagen'. Rosita Guérand met het jubileum-geld voor de stichting Slacht offerhulp. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE VERVOLG VOORPAGINA Toen de overvallers er eenmaal achterkwamen dat er niet veel te halen was, namen ze de benen. De medewerkers en een klant die tijdens de overval was binnenge lopen stijf van de schrik achter latend. Rosita sprong meteen overeind. „Ik ben toen van alles gaan regelen. Ik wilde de politie bel len maar kwam eerst bij de nota ris in Axel terecht. Zo zenuw achtig was ik. Binnen een uur waren er al mensen van de Slachtofferhulp Zeeland. Die hebben zich eerst over mijn col lega's ontfermd. Ik ben zowat heel de dag nog bezig geweest met de politie en het regelen van allelei zaken. Toen ik 's avonds thuiskwam, kon ik er goed over praten. Maar de volgende dag voelde ik me toch niet zo lekker. Ik had een akelig gevoel in mijn maag en besloot naar een hon denwedstrijd te gaan kijken. Daar riep iemand die van het verhaal afwist ineens 'handen omhoog'. Toen kwam de ontla ding. Ik was helemaal over mijn toeren en barstte in huilen uit." Terugblikkend roemt ze ook de politie. „Die is voor mij toch wel in waarde gestegen. Ze waren er maandagochtend toen we weer voor het eerst naar ons werk moest en bok de eerste vrijdag na de overval. Want het is na tuurlijk toch wel weer wennen." Nu, bijna een half jaar later, is het voorval helemaal naar de achtergrond verdrongen. Zo heel af en toe veren ze nog wel eens licht van hun stoel op. Als een vreemdeling de kleine dorps- bank binnenwandelt. „Want je wordt er wel wantrouwig van." (ADVERTENTIES) Vraag de brochure o*er stergrindvloer- l°JJ november bestellen tegen oude prijzen! inlays steunzolen 'orthopedisch schoentechnikus bekroond Ift duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729

de Stem | 1993 | | pagina 15