DE STEM Eltingh neemt Courier te grazen Winst debutanten in Oosterhout Van der Lee niet verder dan brons HET Aanstaande zaterdag kunnen ze vallen*! bh UITSLAGEN STANDEN De Lotto Van der Smissen schakelt Comori uit, Van de Ven wint van Havermans A8 B SPORTNIEUWS KORT Lotto Jackpot. Haal nu het spelformulier bij uw Lotto-winkelier! 5 1 OKTOBER 1993 JUWELIERS - DIAMANTAIRS - BEEDIGD TAXATEUR i arendstraat 20 oosterhout telefoon 01620-60129 BREITLING HORLOGES Sport VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 DEEL Kuala Lumpur (rtr) - Jacco Eltingh heeft in de tweede ronde van het tennistoernooi Salem Open in Kuala Lum pur voor een sensatie gezorgd door in twee sets te winnen van Jim Courier. De Ameri kaan, tweede op de wereld ranglijst en in Maleisië als eerste geplaatst, was met 4-6 en 3-6 kansloos. De tennisser uit Heerde won eer der dit seizoen het toernooi in Atlanta, na een zege op Sampras I m de halve finales en op Shelton I iifde eindstrijd. Hij steeg daarop r.aar de 70e van de wereldrang lijst. Op de laatste' notering staat hij vijf posities lager. „Bij het .orderen van de wedstrijd kwam I ;k steeds beter in mijn spel," zei I Eltingh over de partij op hard- I court. „Ik had geluk dat Jim in I se negende game van de eerste Let twee keer een dubbele fout Is'.oeg." Het leverde hem de noodzakelijke gebroken opslag beurt op. Eltingh presteerde na de toer nooizege in Atlanta, begin dit jaar, matig. Als mogelijke oor zaak gold de planning, die hij in zijn eentje maakte. De laatste tijd maakt hij, net als Haarhuis, gebruik van de diensten van trainer Alex Reijnders. Eltingh, die in de eerste ronde van de Canadees Rusedski won, ont moet de Zweed Jonas Svensson in de kwartfinales. Paul Haar huis verloor in twee sets van de Oostenrijker Antonitsch. Becker Boris Becker heeft definitief be sloten niet voor Duitsland uit te komen in de Daviscup-finale van begin december tegen Australië. In een donderdag uitgegeven persverklaring zegt hij dat het Duitse team sterk genoeg is om de beker voor de derde maal te winnen. „Ik zal voor onze spelers duimen." Begin dit jaar liet Becker weten niet beschikbaar te zijn voor de Daviscup, omdat hij de jacht op de nummer één-positie van de wereld voorrang gaf. Met Mi chael Stich als kopman en de sterk opkomende Mare Goellner als tweede enkelspeler versloeg het Duitse team achtereenvol gens het gezamenlijke team van Tsjechië/Slowakije, Rusland en Zweden. Na de zege met 5-0 in Borlange liet de Duitse Daviscup-aan- voerder Niki Pilic doorscheme ren, dat hij zijn team voor de finale tegen Australië niet wilde veranderen. Met Michael Stich, Mare Goellner, Patrick Kühnen en Bernd Karbacher kwam hij overeen, dat ook de eindstrijd op gravel wordt gespeeld; een baan- oppervlak, dat Becker niet erg ligt. Masters Vrijwel de gehele nationale ten- nistop komt ditmaal wel naar de Mitsubishi Masters, die van 14 t/m 19 december bij Popeye Gold Star in Amsterdam wordt gehouden. Jan Siemerink, Paul Haarhuis, Jacco Eltingh, Fernon Wibier, Michiel Schapers en Tom Nijs- sen, die bij de eerste editie ont braken, hebben hun komst toe gezegd. Bij de vrouwen zijn dat Miriam Oremans, Stephanie Rottier, Brenda Schultz, Manon Bollegraf en Kristie Boogert. De veel betere bezetting is een gevolg van vroegtijdig overleg en een opgetrokken prijzengeld (f 110.000,-). Alleen Richard Krajicek ont breekt. De Hagenaar mikt op het ATP-kampioenschap in Frank- furt en de Grand-Slam Cup in München. Zowel bij de mannen als de vrouwen wordt een speelschema van zestien gehanteerd, waarbij de vier best gerangschikte spe lers in de eerste ronde een bye hebben. UITSLAGEN Kuala Lumpur. Mannen, 570.000 gul den, tweede ronde: Eltingh (Ned) - Courier (VSt/1) 6-4 6-3, Antonitsch (Oos) - Haarhuis (Ned) 7-5 6-3, Bjork- man (Zwe) - Bailey (GBr) 6-4 6-2, Svensson (Zwe/7) - Thorne (VSt) 6-2 6-4, Bates (GBr) - Masur (Aus/3) 6-3 6-3, Borwick (Aus) - Steven (NZe/6) 6-3 6-2, Michael Chang (VSt/2)- Weiss (VSt) 6-1 2-6 6-4, Stafford (ZAf) - Yzaga (Per) 5-7 6-1 7-5. Sapporo. Vrouwen, 190.000 gulden, achtste finales: Endo (Jap/5) - Sch- wendt (Dui) 6-3 6-1, Spirlea (Roe) - Coetzer (ZAf/1) 6-4 2-6 7-6, Monami (Bel) - Wang Shi-ting (Tha/2) 6-4 6-3, Kamio (Jap) - Basuki (Ind/3) 7-5 7-5, Raymond (VSt/6) - Hiraki (VSt) 6-1 1-6 6-4, Van Lottum (Fra) - Na- gatsuka (Jap) 6-4 3-6 6-4, Stafford (VSt) - Werael (VSt) 6-2 6-4, Harvey- Wild (VSt/8) - Bowes (VSt) 6-1 1-6 6-4. Leipzig. Vrouwen, 550.000 gulden, achtste finales: Fendick (VSt) - Probst (Dui) 7-6 6-3, Martinez (Spa) - Kochta (Dui) 3-6 6-4 6-2, Rittner (Dui) - Rotier (Ned) 6-2 6-3, Wiesner (Oos/6) - Strnadova (Tsj) 2-6 7-5, 6-4. Basel. Mannen, achtste finales: Dam (Tsj) - Siemerink (Ned) 6-4 4-6 7-5, Mansdorf (Isr/7) - Raoux (Fra) 7-6 6-2, Stich (Dui/2) - Gilbert (Fra) 6-4 7-6, Boetsch (Fra) - Tarango (VSt) 6-0 6-1, Prinosil (Dui) - Pozzi (Ita) 7-6 6-2, Larsson (Zwe) - Göllner (Dui/8) 3-6 7-6 6-4, Edberg (Zwe/1) - Renzen- brink (Dui) 3-6 6-3 6-1. Palermo. Mannen, 550.000 gulden, tweede ronde: Muster (Oos/2) - Furlan (Ita) 6-1 4-6 6-3, Mattar (Bra/7) - Burillo (Spa/5) 6-7 7-6 6-1, Corretja (Spa) - Javier Sanchez (Spa) 6-1 6-2, Fontang (Fra) - Gisbert (Spa) 6-4 7-6, Federico Sanchez (Spa) - Vacek (Tsj) 3-6 7-5 6-1, Gaudenzi (Ita) - Pescoso- lido (Ita) 4-6 6-3 7-5. De figuur Jimmy Hoffa (midden) is weer opnieuw in de belangstelling. M FOTO ARCHIEF DE STEM ilstoel voortduwt) werd 20 dagen t kantoor van het toenmalige et kenteken van de auto was teit van de man in de rolstoel is FOTO ARCHIEF DE STEM nomen naar de Meadowlands, waar bouwvakkers/gangsters bezig waren met het Giants Sta dium. De plastic zakken werden in het cement begraven." Seconden Door zowel de film als dit boek over het leven en de verdwijning van Jimmy Hoffa, is de aandacht voor deze beruchte zaak in Ame rika weer gegroeid. Het is echter nog allerminst duidelijk of het verhaal van Donald Frankos de tip is waar de Amerikaanse Jus titie op zat te wachten. Voorlo pig lijken de autoriteiten niet veel zin te hebben om op basis van dit ene verhaal het hele football-stadion in New Jersey af te gaan breken. Voor Donald Frankos maakt het niets meer uit. Hij heeft de FBI zijn verhaal verteld en wordt sindsdien zorgvuldig beschermd tegen zijn vroegere bazen. Hij wordt regelmatig van gevange nis naar gevangenis gebracht, waar hij in aparte, hermetisch afgesloten afdelingen zijn dagen slijt. Strafvermindering heeft hi] nooit gekregen. Als verklikker kan hij hooguit hopen dat de autoriteiten hem nooit bij de gewone gevangenen zullen plaatsen. „Als ze me overplaatsen naar de gewone afdeling, heb ik waar schijnlijk maar een paar secon den te leven. In de gevange nissen zitten genoeg veroordeel den die het heerlijk zouden vin-i den voor zichzelf naam te maken bij de grote maffiabazen. De Huurmoordenaar, William Hoffman Lake Headley, Uitgeve rij Sijthoff, ISBN 9024512433. li/an onze verslaggever 1 Hein Groothuis Oosterhout - De eerste kennismaking met de wereldbe ker driebanden is Christ van der Smissen goed bevallen. De 39-jarige Willebrorder, die via overwinningen op Ruud Nieuwenburg en Gerwin Valentijn doordrong tot het hoofdtoernooi van de Dutch Open World Cup 1993, knikkerde bij zijn late debuut meteen Junichi Comori |truit. Al was het wel kantje boord, want de Willebrorder trok met 15-14 in de vijfde set aan het langste eind, na «iet 12-14 te hebben achtergestaan. lïen andere, nog grotere verras- World-Cup-seizoen zie ik louter ang, vormde de uitschakeling tan Richard Bitalis, die in vijf Iets sneuvelde tegen de modale speler Aart Gieskens, een in bil- rartkringen zeer gewaardeerde poppentapper. 'Clown' Bitalis poet er dus ergens wel vrede pee kunnen hebben, tan der Smissen had de partij an de 'hoge-serie-mannen' - tomori produceerde onlangs in lie Nederlandse competitie een reeks van 28 en Van der Smissen benaderde die prestatie een veek later met een serie van 25 - p feite al in de vierde set in zijn oordeel moeten beslissen. Hij luiste toen enkele uitstekende mogelijkheden, waardoor de Ja panner via de kleinst mogelijke rinst weer terug in de race kon [somen. .Normaal gesproken had ik die let inderdaad moeten, winnen," beaamde de Willebrorder. „Mis- [chien heb ik die verloren door |le ervaring die mij nog ont wekt." Comori laadde zich vervolgens lp door tegen de reglementen in [oor de tweede keer gebruik te haken van een plaspauze (Van jier Smissen protesteerde wel, aar toen was de Japanner al op eg naar het toilet). Hij had er Aanvankelijk weinig baat bij, pant hij miste de aanvangsstoot la zag vervolgens Van der Smis- pen met een serie van 7 weglopen aar 1-7. Na 2-10 kwam Comori [venwel sterk terug, waarbij hij perigens niet te klagen had over pluk, want twee klossen pakten pmstig voor hem uit. Op match point het de Japanner het echter ifweten, waarna Van der Smis met een serie van 3 de drie fiur en drie kwartier durende Brrotteslag won. Voor Comori 'as het een hard gelag. Hij 'oog er in Oosterhout voor de fweede achtereenvolgende jaar fade eerste ronde uit. Vorig jaar verloor hij van Frans de Vries. ■Het geeft me veel voldoening," verklaarde Van der Smissen. •Het zou erg geweest zijn als ik pad verloren". 'oot het vervolg van het toer ei maakt de kopman van Pa l-ais des Sports, dat ook als per- poonlijke sponsor van de Oud nederlands kampioen drieban- pen optreedt, zich geen al te pte illusies, omdat hij weet dat P'i zich nog niet met de echte [oppers kan meten. i'a® der Smissen: „Het eerste als een jaar om ervaring op te doen. Ik moet me in feite nog helemaal vertrouwd maken met het set-systeem. Die andere gas ten weten precies wanneer ze moeten scoren en wanneer ze moeten passen. Ik moet dat nog leren. Ik denk dat ik nog wel eens wat te gretig ben." In ook al een vijfsetter ging Jan Arnouts enigszins verrassend onderuit tegen Harrie van de Ven. De grillige Oostbrabander, die soms beurten lang niks kan maken om dan ineens weer veel te produceren, was in de vijfde set met 15-10 de gelukkigste. Gelukkigste, omdat Arnouts vaak de onmogelijkste ballen overhield als hijzelf aan stoot was. „Alles kwam scheef te lig gen. Op die manier kun je geen series maken," aldus de Etten- Leurse kastelein, die behoorlijk de pest in had. Begrijpelijk, want het betekende een nieuwe tegenslag. In Spa miste hij ter nauwernood toegang tot het het Christ van der Smissen schakelde gisteren in Oosterhout de Japanner Junichi Comori uit. FOTO DE STEM/DICK DE BOER World-Cup-circuit en in de Ne derlandse Masters troefde Dick Jaspers hem met 15-14 in de vijfde set af. Louis Havermans is aanmerke lijk meer gaan trainen, maar na zijn uitstekende verrichtingen in het kwalificatietoernooi liet hij het gisteren in cultureel centrum De Bussel afweten tegen Rai- mond Burgman, die met een se rie van 9 van start ging en daarna alleen problemen had in de derde set, die hij in drie beurten verloor. Burgman: „Na die derde set vreesde ik dat het net zo zou gaan als in de kwart finales van de Masters, toen ik na een 2-0-voorsprong toch nog de boot in ging. Te meer omdat Louis in de vierde set mocht opgaan." Havermans was evenwel geen schim van de man, die woensdag zo had geschitterd. „Ik kwam pas in de derde set in de wed strijd. In de eerste twee sets kon ik de concentratie, het gevoel niet vinden. Dat kun je je tegen een man als Burgman niet per mitteren. In de vierde set had hij ook weer het initiatief. Er is maar een conclusie: ik speel nog niet constant genoeg. Dat is het verschil met de toppers. Die spe len elke partij goed." Zijn ploeggenoot Ad Broeders haalde de tweede ronde wel, maar dat was ook niet zo'n ge weldige prestatie, want Jung- fleish, die hij met 3-1 versloeg, betekende geen echt grote krachtproef. UITSLAGEN Eerste ronde: Van der Smissen (Ned) - Comori (Jap) 3-2 (15-10 13-15 3-15 14-15 15-14/0,954-1,031), Burgman (Ned) - Havermans (Ned) 3-1 (15-4 15-4 3-15 15-11/1,200-0,795), Dielis (Bel) - Buyle (Bel) 3-0 (15-7 15-12 15-11/1,406-1,000), Broeders (Ned) - Jungfleisch (Dui) 3-1 (15-13 3-15 15-2 15-12/1,171-1,050), Van de Ven (Ned) - Arnouts (Ned) 3-2 (15-4 9-15 8-15 15-3 15-10/1,016-0,770), Gieskens (Ned) - Bitalis (Fra) 3-2 (9-15 15-8 15-9 11-15 15-2/1,444-1,114), Weijenburg (Ned) - Merckx (Bel) 3-0 (15-9 15-12 15-10/1,286-0,939), Zanetti (Ita) - Van Schaik (Ned) 3-0 (15-5 15-3 15-6/1,875-0,609). Voorlopig programma tweede ronde (vandaag): Blomdahl (Zwe) - Weijen- burg, Burgman (Ned) - Dielis (Bel), Jaspers (Ned) - Broeders (Ned), Ceule- mans (Bel) - Van de Ven (Ned). Door Jaap van Essen Hamilton - Het WK judo in Ha milton, een grauwe Canadese indus triestad, had hét toernooi van Moni que van der Lee moeten worden. De nummer drie van 1991 had maar één doel, wereldkampioene worden. Ieder ander resultaat zou een teleurstel ling betekenen. En inderdaad leek Van der Lee de belofte in te lossen, superieur was zij op weg naar de finale. Tot een Franse arbiter roet in het eten gooide en Van der Lee veroordeelde tot brons. Soepeitjes wandelde Monique van der Lee richting eindstrijd. In de halve finale echter was een arbitrale dwaling de oor zaak voor een woede uitbarsting bij haar coach Peter Ooms. Ooms vloekte en tierde en schopte letterlijk wat om zich heen, terwijl Van der Lee slechts doffe ellende uitstralend voor zich uitstaarde. De Japanse Horiko Anno was voor Van der Lee weliswaar een lastige tegenstand ster, maar geen onoverkomelijke hinder nis. Er gebeurde vier minuten nauwelijks iets in de halve eindstrijd, behalve 42 seconden voor het slot van de partij. Toen leek Van der Lee een yuko te scoren, die door de Franse hoofdarbiter ook inder daad werd aangegeven. De beide hulpar biters wuifden het resultaat echter weg, waardoor het op beslissing aankwam. Met 2 tegen 1 werd Anno als winnares aangewezen, op zich mogelijk, ware het niet dat de hcofdarbiter tégen Van der Lee stemde. Gezien zijn eerdere besluit Van der Lee een yuko toe te kennen een onverklaarbare beslissing. „Dit kan toch helemaal niet. Wat bezielt die man eigen lijk?," brulde de woedende Peter Ooms. Monique van der Lee zelf kon nauwelijks een woord uitbrengen. Door een black out van de arbiter werden maanden van intensieve voorbereiding teniet gedaan. De heersende Europees kampioene maak te in de eerste rondes haar status nog volledig waar. In de eerste ronde trof zij een tegenstandster van weinig formaat in de Italiaanse Dona Burgatta. Met een yuko en een koka ging de Zuideurope- aanse van de mat af. Vervolgens ontmoette Van der Lee een oude bekende, Natali Lupino. Op het laatste EK versperde de Franpaise die binnenkort stopt, Van der Lee nog bijna de weg richting finale. Pas zeventien seconden voor het einde van de halve eindstrijd zette Van der Lee destijds een achterstand om in een voorsprong. Dit maal leek het dezelfde kant op te gaan. Lupino maakte een betere indruk en Van der Lee kreeg de eerste twee minuten geen vat op haar oudere opponente. Toen de conditie begon mee te spelen werd het klasseverschil echter duidelijk en won Van der Lee met een yuko. De kwartfina- liste Eva Granicz was geen tegenstand ster van betekenis. Een koka, wazari en tenslotte ippon via houdgreep beslisten de partij. In de halve finale ging het echter mis. Het toernooi voor Van der Lee was verloren. Ging het tijdens de Spelen van 1992 nog mis door een eigen fout, ditmaal was dat vooral het gevolg onheil van buitenaf. Wat Van der Lee restte, was zich oppep pen voor het treffen om brons tegen de Chinese Qiao Yanmin. Ondanks alle te leurstelling lukte dat en toonde Van der Lee zich weer superieur. „Ik ben toch wel blij," vertelde ze na afloop, ,maar als ik kijk hoe ik de finale gemist heb. Die Japanse judoode hele maal dan die arbiter... Verschrik kelijk. .ma ik kijk wie er nu in de finale staan, met alle respect, maar... Ach laat ik maar niets zeggen." Hoewel niet in Hamilton aanwezig, eiste ook Ben Spijkers de aandacht op. Giste ren sprak de tuchtcommissie uit dat de middengewicht ten tweede male ge schorst wordt, ditmaal voor een half jaar. De schorsing is het gevolg van uitspraken die de Nijmeegse middengewicht eind 1992 deed. In een interview stelde hij destijds dat een gedeelte van de Neder landse kernploeg doping zou gebruiken. De JBN gelaste in eerste instantie een onderzoek door een speciale tuchtcom missie naar het waarheidsgehalte van Spijkers uitspraken. Toen die commissie eind februari concludeerde dat er geen bewijzen voor de beweringen te vinden waren, maakte de tuchtcommissie zich op voor weer een zaak tegen Spijkers. Wéér een zaak, want in december al was Spij kers tot een jaar schorsing veroordeeld omdat hij in andere interviews bonds coach Wim Visser van racisme had be ticht en andere grievende uitlatingen had gedaan. Die schorsing voor een jaar werd onlangs door de Utrechtse rechtbank opgeheven, omdat er door de tuchtcommissie vorm fouten waren begaan. Spijkers maakte zich alweer op voor deelname aan het Nederlands kampioenschap op 7 novem ber, maar ziet de weg daarnaar toe nu opnieuw geblokkeerd door de tweede schorsing. UITSLAGEN Vrouwen, boven 72 kg: Van der Lee (Ned) wint van Burgatta (Ita), yuko; Van der Lee wint van Lupino (Fra), yuko; Van der Lee wint van Gra nicz (Hon), ippon; Halve finale: Van der Lee verliest van Anno (Jap), beslissing. Om de derde plaats: Van der Lee (Ned) wint van Qiao (Chi), ippon. Vrouwen, tot 72 kg: Leng (Chi) wint van Kienhuis (Ned), ippon. Herkansing: Werbrouck (Bel) wint van Kienhuis, wazari. Mannen, tot 95 kg: Sonnemans (Ned) wint van Sargent (GBr), ippon; Meiling (Dui) wint van Sonnemans, ippon. Herkansing: Sonnemans wint van Fridriksson (IJsl), ippon; Sonnemans verliest van Traineau (Fra), wazari.Uitslagen judo BADMINTON Leverkusen. Duitse Open Mannen, eerste ronde: Bruil (Ned) - Butler (Eng) 15-4 15-4, Pelupessy (Ned) Dorner (Dui) 15-4 15-2, Van Soerland (Ned) - Rasmussen (Den) 9-15 15-11 6-15. Tweede ronde: Kuyten (Ned) - Ku- suma (Ind) 6-15 6-15, Bruil - Poste (Dui) 15-7 17-18 15-1, Pelupessy - Nielsen (Den) 10-15 2-15. Dubbelspel, eerste ronde: Kuyten/ Van Soerland - Li Ang/Gunawi (Chi/Ind) 9-15 11-15. Vrouwen, eerste ronde: Van der Knaap (Ned) - Susanti (Ind) 3-11 3-11, Glebbeek (Ned) - Söndergaard (Den) 3-11 1-11, Hoogland (Ned) - Thomsen (Den) 6-11 8-11. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Pelupessy/Hoogland - Mitteldorf/ Schmidt (Dui) 8-15 11-15. Tweede ronde: Lund/Van den Heuvel (Den/ Ned) - Ossenbrink/Seid (Dui) 15-7 15-8. BASKETBAL Den Bosch. Europa Cup I, tweede ronde, eerste wedstrijd, mannen: EBBC DEN BOSCH (NED) - LE VERKUSEN (DUI) 84-83 (42-44). Toeschouwers: 1300. Topscorers Den Bosch: Vreeswijk 26, Ardon 17, Huybens 14, Kuipers 10, Leverku sen: Garrick 25, Shamsid-Deen 18, Harnisc 15, Welp 12, Koch 11. Tweede wedstrijd op 7 oktober. Haaksbergen. EC I, tweede ronde, eerste wedstrijd, vrouwen: TEXIN TONEGO - OLIMPIA POZ- NAN 64-78 (34-41). Topscorers Ton ego: Van Embricqs 20, Roberts 13. Poznan: Szwajbowicz en Dydek 19. Bijzonderheid: Dydek is 2,13 m lang. Return op 7 oktober. Eredivisie mannen: Akrides - Den Helder 62-76. Eredivisie vrouwen: Grasshoppers - Den Helder 63-62. VOETBAL UEFA-beker, eerste ronde, tweede wedstrijd: VALENCIA (SPA) - NANTES (FRA) 3-1 na verlenging (1-1, 0-0). 50. Pedros 0-1, 72. Penev 1-1 (straf schop), 104. Galvez 2-1, 112. Gomez 3-1. Toeschouwers: 46.700. Eerste wedstrijd: 1-1. Valencia naar twee- de ronde. HANDBAL Eredivisie vrouwen: Hellas - Swift 16-29. WIELRENNEN Lichtervelde (Bel) Profkoers: 1. Daelman (Bel) 160 km in 3.42, 2. Van Bon (Ned), 3. Heirewegh (Bel), 4. Van Happen (Ned), 5. Feys (Bel), 8. Boogerd (Ned), 12. Cornelisse (Ned) 0.45, 13. Hopmans (Ned), 27. Nijdam (Ned). De Nooijer vier duels geschorst Zeist - Dermis de Nooijer is door de tuchtcommissie van de KNVB vier wedstrijden geschorst. De Spartaan werd afgelopen zaterdag in de Nieuwe Galgenwaard door scheidsrechter Uilen berg tijdens de turbulente wedstrijd tegen FC Utrecht (3-1) naar de kleedkamer gestuurd, evenals Bogarde, Van Eek (2x geel) en trainer Berger. De Nooijer maakte vlak na rust tegen De Koek een grove overtreding en mocht vertrekken. Even voor de pauze had Winston Bogarde al een rode kaart gekregen omdat hij volgens Uilenberg en diens grensrechters De Koek bij de keel had gegrepen en op de grond had geduwd. Volgens Sparta had De Koek echter de eerste klap met zijn linker elleboog uitgedeeld. Dat vergrijp was het arbitrale trio ontgaan. Sparta is tegen het rood van Bogarde in beroep gegaan. De zaak wordt volgende week dinsdag mondeling behandeld. Van Eek werd één duel geschorst. Over de rode kaart van Berger is nog geen uitspraak gedaan. De tuchtcommissie van de KNVB schorste Arjan Magielse van RBC één wedstrijd. RTL zegt welkom te zijn in stadions Amsterdam - Een aantal voetbalclubs is bereid RTL vooraf gaand en na de wedstrijd opnames in de stadions te laten maken. Dat heeft RTL-directeur Ruud Hendriks gisteren op het Nationale Omroepcongres verklaard. Verder kondigde hij aan dat RTL zeer snel zelf wedstrijdbeelden gaat maken. De commerciële omroep slaat deze weg in, omdat volgens Hendriks zijn omroep op ongeoorloofde wijze in haar journalis tieke vrijheid wordt beperkt. De NOS kocht vorig jaar voor 51 miljoen gulden voor de komende drie seizoenen de rechten op het vaderlandse voetbal. Het is andere omroepen niet toegestaan de stadions te betreden. Voor voetbalclubs die RTL wel toelaten, dreigen sancties, zo liet KNVB-directeur betaald voetbal C. Wolzak in een reactie weten. Van der Sar blijft bij Ajax Amsterdam - Edwin van der Sar blijft voorlopig bij Ajax. De verbintenis met de doelman, die nog tot het einde van het seizoen liep, werd opengebroken en met twee jaar verlengd. De 22-jarige Van der Sar blijft daardoor in elk geval tot 30 juni 1996 bij de Amsterdamse club. Van der Sar is eerste keeper van Ajax. Hij verdrong vorig seizoen Stanley Menzo uit de basis. Wereldtitel achtervolging Jongeling Perth - De 18-jarige Maria Jongeling uit Rijswijk heeft tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan voor junio ren de titel veroverd op de 2 km achtervolging. Ze won in de finale van Sara Ulmer uit Nieuw-Zeeland. Haar tijd van 2128.14 in Perth (Australië) was een baanrecord. Jongeling werd bij de wereldtitelstrijd voor senioren in Oslo tiende op het onderdeel. Tijdens de nationale titelstrijd in Alkmaar versloeg ze Ingrid Haringa. Ze doet later deze week nog mee aan de puntenkoers. Remise elfde partij Kasparov - Short Londen - De elfde partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken PCA-versie, tussen de met wit spelende Rus Kasparov en de Britse uitdager Short, is gisteren na vijftig zetten in remise geëindigd. Titelverdediger Kasparov behield zijn voorsprong van vijf punten: 8-3. Zettenverloop, Kasparov (Rus, wit) - Short (GBr, zwart): 1. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Pb8-Pc6, 3. d2-d4, e5xd4, 4 Pf3xd4, L£8-c5, 5. Pd4xc6, Dd8-f6, 6 Ddl-d2, d7xPc6, 7. Pbl-c3, Lc8-e6, 8. Pc3-a4 Ta8-d8, 9. Lfl-d3, Lc5-d4, 10 0-0, Pg8-e7, 11. c2-c3, b7-b5, 12 c3xLd4, Df6xd4, 13. Dd2-c2, Dd4xa4, 14. Dc2xa4, b5xDa4, 15. Ld3-c2 Le6-c4, 16. Tfl-el, Lc4-b5, 17. Lcl-e3, Pe7-c8, 18 Le3-c5, Pc8-b6 19 Tal-dl, Td8xdl, 20. Telxdl, a7-a6, 21. f2-£4, Pb6-d7, 22. Lc5-a3, h7-h5, 23. Kgl-f2, Th8-h6, 24. e4-e5, c6-c5, 25. Lc2-f5, Th6-b6, 26 Tdl-d2, g7-g6, 27. Lf5-c2, Tb6-e6, 28. Kf2-g3, Pd7-b6, 29. La3xc5, Pb6-c4, 30. Td2-d5, Pc4xb2, 31. f4-f5, Lb5-c6, 32. Td5-d2, g6xf5 33 Kg3-£4, Pb2-c4, 34. Td2-e2, f7-f6, 35. Lc2xf5, Te6xe5, 36. Lf5-d3, Ld6-d5, 37. Lc5-d4, Te5xe2, 38. Ld3xe2, Kc8-e7, 39. Le2xh5, Ld5xg2, 40. Lh5-dl, a4-a3, 41. h2-h4, Lg2-d5, 42. h4-h5, Pc4-e5, 43. h5-h6 Ld5xa2, 44. Ld4-c5+, Ke7-f7, 45. Ldl-c2, La2-c4, 46. h6-h7, Kf7-g7 47. Lc5-£8+, Kg7-h8, 48. L£8-e7, Lc4-d3, 49. Le7xf6+, Kh8xh7, 50. Lf6xe5, Ld3xc2. remise. Stand: Kasparov 8, Short 3. (ADVERTENTIE) .3 miljoen ballen. „jÊ^ De hoofdprijs bij Lotto Jackpot is nu 3.3 miljoen gulden! Trekking om 18.15 uur op Nederland 3. Bel voor adressen van uw Lotto-winkelier: 06-9525. Of kijk in de Gouden Gids.

de Stem | 1993 | | pagina 9