Verdwenen Hoffa blijft 'in Win beeld' "Ik pompte twee kogels in Hoffa's voorhoofd... HET TUWEL] Van der Sn DESTEM BUITENLAND A8 Lotto Jack| VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 JUWELIERS - DIA tl arendstraat 20 ooste BREITLING HOR Kuala Lumpur (rtr) - J Eltingh heeft in de tw ronde van het tennistoei Salem Open in Kuala L pur voor een sensatie gez door in twee sets te wil van Jim Courier. De An kaan, tweede op de wet ranglijst en in Maleisië eerste geplaatst, was met en 3-6 kansloos. De tennisser uit Heerde won der dit seizoen het toernoi Atlanta, na een zege op San in de halve finales en op Sh< iri*de eindstrijd. Hij steeg da naar de 70e van de wereldr lijst. Op de laatste notering hij vijf posities lager. „Bij vorderen van de wedstrijd k' ik steeds beter in mijn spel, Eltingh over de partij op h court. „Ik had geluk dat Jii de negende game van de et set twee keer een dubbele sloeg." Het leverde hem In de nacht van 30 op 31 juli 1975 verdween Jimmy R. Hoffa, een van de beruchtste vakbondsleiders van Amerika, van de aardbodem. Een zaak die vrijwel bovenaan de lijst van de grote, onopgeloste misdaden in Amerika staat. Nooit werd meer iets van de vakbondsleider vernomen, werden ontvoerders of moordenaars gepakt of zelfs maar stoffelijke resten gevonden. De figuur Hoffa keert echter regelmatig terug in de belangstelling; in Nederland binnenkort door de première van een Hollywood-film over zijn leven. In Amerika heeft deze film al een hausse aan nieuwe publicaties over Hoffa opgeleverd. Een van de op merkelijkste daarvan is waarschijnlijk die van een oude huurmoordenaar van de maffia, die niets min der dan de moord op de vakbondsleider claimt. Door Gerard van den Broek Zijn raadselachtige ver dwijning maakte Jimmy Hoffa tot een bijna mythi sche figuur. De meest uit eenlopende en wilde spe culaties deden in de loop der jaren over hem de ron de en Justitie had haar handen vol aan de massale hoeveelheid tips en andere 'oplossingen' die binnen kwamen. FBI, CIA, president Nixon en diens opvolger Ford, de Kenne dy's, de maffia, talrijke grote en kleine zelfstandige criminelen en zelfs Frank Sinatra: allemaal zijn ze wel ooit in verband ge bracht met de affaire-Hoffa. De stroom publicaties over Hof fa groeide al die tijd gestaag mee. Vooral sinds de Ameri kaanse première van de Hol- lywood-film Hoffa, met million- seller Jack Nicholson in de titel rol, staat de affaire opnieuw in de belangstelling bij het Ameri kaanse publiek en is er - net als vorig jaar bij de film JFK over de moord op president John F. Kennedy - een grote honger naar nieuwe informatie ontstaan bij het publiek. Justitie gelooft echter niet meer in een oplossing op basis van onderzoeksresultaten; daarvoor is het woud van (tegenstrijdige) verklaringen te ondoorzichtig geworden en is het bovendien te lang geleden. Veel mogelijke be trokkenen zijn inmiddels overle den. „Ik geloof dat we die zaak bij toeval zullen oplossen. Op een dag, wanneer sommige men sen oud zijn en in de gevangenis zitten en er geen sprake meer is van echte angst, zal iemand ons vertellen wat er is gebeurd," ver woordde ooit een topambtenaar van Justitie de huidige instelling van zijn ministerie. Een van de opmerkelijkste 'Hof- fa-'publicaties van de laatste tijd, De Huurmoordenaar van William Hoffman en Lake Head- ley, beantwoordt precies aan die verwachting. Het is het levens verhaal van Donald 'Tony The Greek' Frankos, een voormalige huurmoordenaar van de Ne- wyorkse maffia die na een ver oordeling tot levenslang heeft besloten te klikken tegenover de FBI. Frankos biecht een hele reeks aan moorden en aanslagen op, maar is vooral gedetailleerd over die ene ophefmakende zaak: de moord op Jimmy Hoffa. Uitvoerig beschrijft Frankos de planning, voorbereiding en uit voering van de aanslag en ook waar de vakbondsleider volgens hem gebleven is: in het beton van het Giants Stadium in New Jersey. Bescherming Hoffa was van 1957 tot 1967 voorzitter van de landelijke vak bond voor vrachtwagenchauf feurs, de 'Teamsters'. Hij had al vroeg geleerd dat grote maat schappijen nooit aarzelden om mensen uit de onderwereld in de arm te nemen om stakingen te breken. Daarom begon hij uit Robert Kennedy was bepaald geen goede maatjes met Hoffa. diezelfde criminele bron hulp troepen aan te trekken om de truckersbazen onder druk te kunnen zetten. Zo benoemde hij ene Anthony Giacalone tot zijn vertrouwens man in de autostad Detroit. De ze Tony Jack, zoals hij in de onderwereld heette, hield zich in het dagelijks leven vooral bezig met bookmaking en loterijen en was in 1969 al vijftienmaal gear resteerd voor lichamelijk ge weld, gewapende roofovervallen en ver&achtingen. Een ander voorbeeld was Antho ny Provenzano, voorzitter van de bondsafdeling in New Jersey en tevens een van de meest gevrees de moordenaars van de plaatse lijke maffia. Deze twee stonden op hun beurt weer onder leiding van maffiabaas Anthony 'Fat Tony' Salerno. De maffia hield aan de vakbond een stevige cent over. Met 'lenin gen' die zij van de bond kreeg, werden bedrijven opgekocht om zo de criminele ondernemingen verder uit te breiden. Voor Hoffa betekende de betrokkenheid van de maffia een glansrijke carrière. Onder hem groeide de bond uit tot de grootste vakcentrale ter wereld, met een jaarlijkse in komstenstroom van zo'n twee honderd miljoen dollar. Zijn enorme macht bracht hem echter ook steeds meer in con flict met anderen. Zo was ér de politiek zeer invloedrijke familie Kennedy, die niets moest hebben van vakbonden. De clan wilde de machtige vakbonden, die zij niet onder controle kon krijgen, graag verzwakken. Met name Robert Kennedy lag voortdurend met Hoffa overhoop. Door zijn toedoen, beweerde Hoffa, werd de Teamsters het lidmaatschap ontzegd van de American Federation of Labor - Congress of Industrial Organiza tions, een overkoepelende arbei dersorganisatie. Kennedy ver weet Hoffa dat hij te veel con necties met de maffia onder hield. Een verwijt dat in de oren van de vakbondsleider hol klonk, omdat hij wist welke ban den Roberts schatrijke vader Jo seph in de tijd van de droogleg ging had onderhouden met hooggeplaatste gangsters, zoals de illegale dranksmokkelaars Owney Madden en Frank Costel- lo. Bovendien was ook broer Jo hn niet vies van contacten met de maffia, net als de vaste vriend des huizes, zanger Frank Sina tra. Maar ook met de maffia zelf kreeg Hoffa problemen. Wellicht dacht hij de gangsters - die steeds opdringeriger werden - na bewezen diensten weer eenvou dig te kunnen lozen. Maar een maal binnen, liet de maffia zich niet meer wegsturen. Jimmy Hoffa werd in 1967 ge vangen gezet wegens een on rechtmatig gebruik van het pen sioenfonds en een poging tot omkoping van een jurylid tijdens zijn proces. In 1972 kwam hij vrij omdat president Richard Nixon een strafomzetting be werkstelligde, onder voorwaarde dat hij tot 1980 geen campagne meer zou voeren voor herverkie zing tot vakbondsvoorzitter. Hoffa deed dat echter enigzins verdekt toch en poogde onder tussen via politieke vrienden het campagne-verbod ongedaan te laten maken. Volgens Frankos zat de maffia echter niet op een terugkeer van Hoffa te wachten; de man wist te veel en verkondigde bovendien dat hij na zijn herverkiezing de maffia aan de deur zou zetten. Hij dreigde naar de grand jury te stappen om de betrokkenheid van Provenzano en diens baas 'Fat Tony' Salerno openbaar te maken. Hij wilde gaan vertellen dat hij werd gedwongen vak- foto archief de stem bondsgelóen af te staan aan de georganiseerde misdaad en dat daarmee talloze luxe clubs in New York en Californië gefinan cierd werden. Hoffa's lot werd uiteindelijk be zegeld, aldus Frankos, toen in het begin'van 1975 Fat Tony ter ore kwam dat president Gerald Ford van plan was een streep te halen door het campagne-verbod van de ex-vakbondsleider. De kans dat de vrachtrijders mas saal op hun vroegere charisma tische leider zouden stemmen, was te groot. De maffia zou Jimmy Hoffa nooit op legale wij ze kunnen tegenhouden en dus moest hij voorgoed verdwijnen. Dat was het moment waarop Tony The Greek door Salerno werd benaderd. „Greek, ik heb jou nodig voor een zeer belang rijke klus die heel spoedig moet worden geklaard. Een heel grote klus. Er mag niets mis gaan." Klikken De reden waarom Donald Fran kos, alias Tony The Greek, na bijna twintig jaar is gaan klik ken, wordt in De Huurmoorde naar niet helemaal duidelijk. Zijn ghostwriters Hoffman en Headley, die ter staving van Frankos' beweringen meer dan 50.000 mijl reisden en honderden gesprekken voerden, stuitten keer op keer op verbazing van criminelen en politiemensen dat 'The Greek zijn liedje was gaan zingen'. Frankos zelf geeft als voornaam ste reden dat hij niets meer te verliezen heeft en zijn ervarin gen niet mee in het graf wil nemen. In 1983 werd hij op 45-jarige leeftijd veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf plus le venslang. Hij heeft zoveel moor den op zijn geweten dat de kans dat hij vrijkomt, nihil is. De directe aanleiding voor zijn verklikkerswerk was dat hij be trokken raakte in een moordplan op enkele functionarissen van de FBI, een uiterst linke zaak - zelfs voor beroepsmoorde naars- vanwege de beroering die let teweeg zou brengen. Toen hij merkte dat al enige infornatie over die zaak uitge lekt wes, besloot hij zich terug te trekken, en wel voorwaarts: klikken; „Eén keer praten. Niemand zou daar scaade van ondervinden. De informatie die ik had, zou bij de agenten van de FBI inslaan als een aom en ik achtte het waarschijnlijk dat ik er iets voor zou terugkrijgen. Ik dacht met name aan een strafvermindering van 25 tot 15 jaar, zodat me misschien nog een paar jaren restten als ik weer vrij was." Een beloning? Bij let lezen van Frankos' biografie valt het moei lijk sympathie voor de verteller te krijgen. De droge, afstandelij ke manier van vertellen doet niets af aan de gruwelijkheid van de moorden die deze 'free- lance'-moordenaar gepleegd heeft. Eerder wordt het gemak waarmee de maffia tot moorden overgaat, er door benadrukt. Fluisteringen Frankos had een goed alibi. Offi cieel zat hij ten tijde van Jimmy Hoffa's verdwijning in de gevan genis, maar met 3500 dollar had hij bij een bewaker een twee daags verlof kunnen kopen, ver telt hij. Samen met vier andere gangsters - John Sullivan, Jim my Coonan, Salvatore Briguglio en een chauffeur - vertrok hij op de avond van 30 juli 1975 naar Detroit. Hoffa zou daar inmid dels door twee van zijn mensen -die hij ten onrechte nog ver trouwde - opgepikt zijn en mee genomen worden naar een land huis even buiten de stad. „Toen Jimmy Hoffa het huis in liep, linksaf sloeg en wilde gaan zitten, renden Coonan en ik de keuken uit, op de voet gevolgd door John Sullivan. Ik pompte twee kogels in Hoffa's voorhoofd - het geluid als twee zachte fluisteringen - en de ex-vak bondsvoorzitter vloog naar ach teren. Toen vuurde Coonan. Hof fa viel, bleef half op zijn zij tegen de makkelijke stoel aan hangen." „Hij was meteen dood. De laat ste paar seconden van zijn leven moeten door hem slechts vaag zijn ervaren. Ik denk niet dat De figuur Jimmy Hoffa (midden) is weer opnieuw in de belangstelling. foto archief de stem Van onze verslaggever Hein Groothuis Oosterhout - De eerste ker driebanden is Chris De 39-jarige Willebroi Ruud Nieuwenburg en het hoofdtoernooi van c knikkerde bij zijn late eruit. Al was het wel ka: trok met 15-14 in de vi met 12-14 te hebben ach ■^vnn-N Deze foto van Hoffa (die de rolstoel voortduwt) werd 20 dagen na zijn verdwijning naar het kantoor van het toenmalige persbureau UPI gestuurd. Het kenteken van de auto was zorgvuldig afgeplakt. De identiteit van de man in de rolstoel is niet bekend. foto archief de stem zijn hersens de tijd hebben ge had om te registreren dat hij werd aangevallen. Zoals bij de meeste slachtoffers van een moord bleven zijn ogen open en geen van ons nam de moeite die te sluiten." „Coonan droeg het lijk naar de kelder. Net als in een opera tiekamer lag alles klaar.' Jassen, rubberhandschoenen, brillen, elektrische zaag, vleesmes, zwar te plastic vuilniszakken en al afgeknipte einden touw. We kleedden het lijk uit en stopten de kleren in een zak. Toen zette ik de kettingzaag aan en zaagde het hoofd van de romp. Sul livan legde eerst het hoofd in een diepvrieskist. Daarna zaagde Coonan beide armen af en zaag de die weer doormidden. We za ten alledrie onder het bloed. Ik amputeerde een been, hakte dat met een vleesmes bij de knie doormidden en gaf het andere been toen eenzelfde behandeling. Als laatste zaagden we het torso, het enige deel van Hoffa dat nog op tafel lag, in drieën. Vooral Coonan vond dit prach tig, al zou hij alles dolgraag met een mes hebben gedaan." Volgens Frankos duurde het ver volgens nog maanden eer zijn bazen uitgevochten waren over de vraag wat er nu met de stof felijke resten van Hoffa diende te gebeuren. Het in stukken za gen van het lijk was immers gebeurd om te voorkomen dat iemand het ooit nog zou vinden. „Pas in december van dat jaar werd Jimmy Hoffa - verdeeld over zo'n twintig vaten op een vrachtwagen - van Detroit naar New Jersey gebracht. Hoffa's stoffelijke resten werden meege nomen naaf de Meadowlands, waar bouwvakkers/gangsters bezig waren met het Giants Sta dium. De plastic zakken werden in het cement begraven." Seconden Door zowel de film als dit boek over het leven en de verdwijning van Jimmy Hoffa, is de aandacht voor deze beruchte zaak in Ame rika weer gegroeid. Het is echter nog allerminst duidelijk of het verhaal van Donald Frankos de tip is waar de Amerikaanse Jus titie op zat te wachten. Voorlo pig lijken de autoriteiten niet veel zin te hebben om op basis van dit ene verhaal het hele football-stadion in New Jersey, af te gaan breken. Voor Donald Frankos maakt het niets meer uit. Hij heeft de FBI zijn verhaal verteld en wordt sindsdien zorgvuldig beschermd tegen zijn vroegere bazen. Hij wordt regelmatig van gevange nis naar gevangenis gebracht, waar hij in aparte, hermetisch afgesloten afdelingen zijn dagen slijt. Strafvermindering heeft hij nooit gekregen. Als verklikker kan hij hooguit hopen dat de autoriteiten hem nooit bij de gewone gevangenen zullen plaatsen. „Als ze me overplaatsen naar de gewone afdeling, heb ik waar schijnlijk maar een paar secon den te leven. In de gevange nissen zitten genoeg veroordeel den die het heerlijk zouden vin-j den voor zichzelf naam te maken bij de grote maffiabazen." De Huurmoordenaar, William Hoffman Lake Headley, Uitgeve rij Sijthoff, ISBN 9024512433. Een andere, nog grotere veri sing, vormde de uitschakel van Richard Bitalis, die in sets sneuvelde tegen de moe speler Aart Gieskens, een in I jartkringen zeer gewaardee moppentapper. 'Clown' Bit; moet er dus ergens wel vr mee kunnen hebben. Van der Smissen had de pa van de 'hoge-serie-mannen' Comori produceerde onlangs de Nederlandse competitie reeks van 28 en Van der Smis; benaderde die prestatie week later met een serie van 2 in feite al in de vierde set in voordeel moeten beslissen, miste toen enkele uitsteker mogelijkheden, waardoor de panner via de kleinst mogéli winst weer terug in de race k komen. Normaal gesproken had ik set inderdaad moeten, winnet beaamde de Willebrorder. „M schien heb ik die verloren dc ervaring die mij nog breekt." Comori laadde zich vervolge ip door tegen de reglementen voor de tweede keer gebruik maken van een plaspauze (V ier Smissen protesteerde w maar toen was de Japanner al weg naar het toilet). Hij had aanvankelijk weinig baat b want hij miste de aanvangsstc en zag vervolgens Van der Sm sen met een serie van 7 weglop naar 1-7. Na 2-10 kwam Comc evenwel sterk terug, waarbij overigens niet te klagen had ov geluk, want twee klossen pakt gunstig voor hem uit. Op mate point het de Japanner het echt afweten, waarna Van der Smi sen met een serie van 3 de dl uur en drie kwartier duren carrotteslag won. Voor Comt was het een hard gelag. F vloog er in Oosterhout voor tweede achtereenvolgende ja de eerste ronde uit. Vorig ja verloor hij van Frans de Vries. Het. geeft me veel voldoening verklaarde Van der Smisse Het zou erg geweest zijn als bad verloren". Voor het vervolg van het toe mooi maakt de kopman van P. 'ais des Sports, dat ook als pe soonlijke sponsor van de ou Nederlands kampioen drieba: 'en optreedt, zich geen al irote illusies, omdat hij weet d lli zich nog niet met de ech toppers kan meten. Van der Smissen: „Het ei De hoofdprijs bij

de Stem | 1993 | | pagina 8