Abchazische opmars zet door Arbe Neergang communisten te wijten aan Marchais zelf 'Misschien was aardbeving wel de vloek van GanapatV Energiebe Duitse poli1 Rebellen provincie Georgië nemen op tocht zuidwaarts twee havensteden in Rotterdams DE STEM BUITENLAND A4 Aardbeving Moslim-soldaten schieten op demonstranten [zo dichtbij"! DRAGEN WE BIJ DE STEM Meer passagiers in luchtvaart VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 Tbilisi (rtr) - De Abchazische separatisten die eerder deze week Soechoemi innamen hebben gisteren hun offensief zuidwaarts verlegd en de havensteden Otsjamt sjeria en Gali ingenomen. Gali, een stad aan de kust van de Zwarte Zee, viel volledig in han den van de rebellen nadat gister morgen al de stad Otsjamtsjira, 50 kilometer ten oosten van de hoofdstad Soechoemi, was vero verd. Alle Georgische troepen zijn ge vlucht uit beide steden, heeft het Georgische ministerie van De fensie meegedeeld in de hoofd stad Tbilisi. Nadere details wer den niet verstrekt. Misdaden Het vliegveld van Soechoemi, dat maandag na de val van de stad nog in handen was van Georgische strijders, werd woensdagavond opgegeven. De duizenden soldaten en vrijwilli gers die het hadden verdedigd vluchtten over de Zwarte Zee of langs de zwaar bemijnde kust weg. Volgens de Georgiërs zouden de Abchaziërs verschrikkelijke mis daden hebben gepleegd op de vluchters uit Soechoemi. „Er gebeuren afschuwelijke din gen," zei de Georgische militaire woordvoerder, kolonel Soso Margisjvili. „Er wordt langs de kustweg ver kracht en gemoord." Georgische regeringssoldaten maken zich in de havenstad Otsjamtsjeria uit de voeten voor geweervuur van de Abchazische rebellen. Kort daarop viel de stad. foto epa Khillari (rtr) - In de straten van Khillari, een van de door de aardbeving getroffen ste den in West-India, hangt een penetrante lucht van bran dende houtblokken. De stad is in een massaal Hindu-cre- matorium veranderd. „We voeren tanks met benzine aan om de doden te verbran den", zegt Parveen Pardesi, een VERVOLG VAN VOORPAGINA Pas bij zonsopgang werden de gevolgen van de aardbeving in volle omvang duidelijk. Oogge tuigen zagen hongerige overle venden wenend naast hun onder het puin verdwenen hutten zit ten. De slachtoffers werden later opgevangen in speciale kampen, die door soldaten haastig waren opgezet. De autoriteiten besloten al snel tot voedseldroppings en stuur den medische teams naar het getroffen gebied om de gewon den te verzorgen en de versprei ding van infectieziektes tegen te gaan. Ook in andere delen van India was de aardbeving voelbaar. In grote steden als Madras en Ban galore werden ramen en deuren uit de huizen gerukt. Veel inwo ners van die steden, die in pa niek uit hun huizen waren ge rend, zochten elders onderdak. Uit Bombay, het economische centrum van India dat in Maha rashtra ligt, zijn geen berichten over slachtoffers gekomen. bestuurder van het district La- tur; waartoe ook Khillari be hoort. „Anders rotten de lijken ter plekke weg". De inwoners van Khillari, de overlevenden van de dodelijke aardbeving van woensdagnacht, lopen wezenloos en wanhopig rond in de stad of wat daar nog van over is. Sommigen worden niet moe met hun blote handen in de puinhopen te zoeken naar overlevenden. „Vandaag zoeken we nog met onze handen", aldus Pardesi. „Morgen komt het leger met bulldozers". Ook Pardesi zelf loopt als ver doofd rond. Verdoofd door drie schokken met een sterkte van 6.4 op de schaal van Richter. Zelfs in Madras, zo'n duizend kilome ter oostwaarts, beefde de aarde. De gevolgen in Khillari zijn schrijnend. Lichamen van kinde ren liggen er, met hun kussens nog aan de borst geklemd. Twee zusters liggen er óók, tussen al die honderden lijken, in een eeu wige omarming. Ze zijn nog al tijd gekleed in feestkleding. Hun vader, die het geluk heeft slechts gewond te zijn, probeert verderop de moeder bij bewust zijn te brengen. Ze ligt verdoofd in het mengsel van stof en bloed, waarin de straten van Khillari zijn omgetoverd. De vorige avond was de familie tot middernacht naar een hin- doestaans feest geweest. Het feest van Ganapati, de god met een olifantshoofd, de Hindoe god van het geluk. Ter afsluiting werd zijn beeldtenis door de pp- lovigen in meren en rivieren on dergedompeld. „We hebben de onderdompeling van Ganapati tot middernacht gevierd en hebben ons toen te ruggetrokken om snel te gaan slapen", treurt Madhusudhan Pardesi, de zoon van de bestuur der. „Toen stierf heel de we reld..." De aardbeving was mis schien wel de vloek van Ganapa ti, oppert hij dan. Veel Hindoes van buiten Khilla ri, die de ceremonie ter ere van Ganapati hadden bijgewoond, waren niet meer naar huis ge gaan, maar sliepen in het stadje. De regering van het district La- tur, in de staat Maharashtra, heeft 2.300 meter linnen besteld om de doden mee te bedekken. Vrachtwagens vol hout rijden naar de 25 dorpen in datzelfde district, die met de grond zijn gelijkgemaakt. Meer dan 2.500 Indiërs vonden er, vlak voor zonsopgang, de dood. Eens was Latur een, voor Indiase begrippen, welvarende regio met een suiker- en autoindustrie. Nu is er slechts het Grote Niets. Parveen Pardesi onderbreekt zijn reddingspogingen voor en kele minuten. Hij rust uit. „De balans wordt steeds treuriger", zegt hij. „Elke huis heeft zijn eigen verhaal te vertellen". In het dorpje Sastur is Mahadev Shinde, zoals duizenden zo niet miljoenen van zijn landgenoten, de fysieke instorting nabij. „Mijn drie kinderen liggen be graven in het puin. Alsjeblieft, help hen". Het blijft onduidelijk aan wie hij zijn wanhopige roep richt. De lichamen van de slachtoffers liggen op straat in de stad Marashtra. getroffen foto ap Het zal volgend jaar even wennen zijn voor de Franse communisten als hun militante leider George Marchais (73) zich na ruim twintig jaar alleenheerschappij terugtrekt. Een portret van een man, die persoonlijk verantwoordelijk kan worden gesteld voor de smadelijke neergang van de PCF. Door onze redacteur Pieter-Jan Dekkers Als in 1989 en 1990 invloed rijke Franse communisten proberen hun in marxistis che dogma's vastgeroeste partij te hervormen, hebben ze buiten de waard, George Marchais, gerekend. Alsof de internationale ontwik kelingen volledig aan hem zijn voorbijgegaan blijft Marchais de achterhaalde dogma's aan de politieke borst koesteren. Alsof de Berlijnse Muur nog steeds rechtop getuigt van de zegenin gen van het socialistische arbei dersparadijs wijst hij elke mo dernisering af. In Oost-Europa valt het ene communistische regime na het andere. Als zelfs de bakermat van het wereldcommunisme, de Sovjetuniue, in razend tempo uiteenvalt, wordt elke vernieu wingspoging binnen de Franse partij door Marchais als 'ver derfelijk' gebrandmerkt. De PCF is dan al een kleine partij, die zelfs op lokaal en regionaal terrein nauwelijks meer een rol van betekenis speelt. Dat is in 1972, als Marchais wordt gekozen tot secretaris generaal en dus tot politiek lei der van de partij, wel even anders. In tal van middelgrote en grote steden en regionale raden zijn communisten de baas en bij verkiezingen krijgt de PCF steevast een vijf de van alle kiezers achter zich. De PCF kan zich met recht de grootste linkse partij van Frankrijk noe men. In datzelfde jaar herleeft het vooroorlogse Linkse Volksfront. Communisten, socialisten en linkse radicalen sluiten een re geerakkoord. Overigens niet zonder slag of stoot. Met name veel communisten van de harde lijn wijzen de toenadering tot met name de 'burgerlijke' so cialisten van Francois Mitter rand van de hand. Niettemin gaat links in 1974 gezamenlijk de presidentsver kiezingen in. En niet zonder succes. Mitterrand krijgt in de eerste ronde 43 procent van de stemmen, maar moet het in de tweede ronde op het nippertje afleggen tegen Giscard d'Estaing. Maar links is sterker dan nooit. In 1976 probeert het congres van de communisten de partij aantrekkelijker te maken voor de kiezers. De 'dictatuur van het proletariaat' wordt uit het partijprogram geschrapt en Marchais maakt de knellende band met de Sovjet-partij wat George Marchais foto ap losser. Hij ontpopt zich in die periode ook als een voorvechter van de Sovjet-dissidenten, die door Moskou worden vervolgd. Hij oogst er veel waardering mee, maar in stemhokje belonen de Fransen niet de communisten maar de socialisten. De regionale verkiezingen van 1976 bezorgt links op historisch hoogtepunt met 54 procent van alle stemmen. Het zijn vooral de socialisten van Mitterrand die de vruchten van de linkse samenwerking plukken. De presidentsverkiezingen in 1981 gaan socialisten en com munisten vooralsnog geschei den in. Mitterrand haalt' in de eerste ronde bijna 38 procent. Marchais eindigt met een pove re 16 procent op de vierde plaats. Daarmee komt definitief een eind aan de overmacht, die de PCF tot dan steeds binnen de linkse samenwerking heeft. Mitterrand stuurt in de tweede ronde de zittende president Giscard d'Estaing naar huis, ontbindt het parlement en sluit met communisten en radicalen een stembusakkoord. Achtertaf gezien heeft Mitter rand de steun van de commu nisten helemaal niet nodig, want de socialisten behalen met 49 procent van de stemmen een ruime absolute meerderheid in de Nationale Vergadering. Toch worden de communisten beloond met vier ministerspos ten. Het is voor het eerst in 34 jaar dat er weer communisten in een Franse regering zitten. Marchais moet echter wel be langrijke concessies doen. Dat experiment op het rege ringspluche duurt echter niet lang. Bij de verkiezingen in 1984 voor het Europese Parle ment leiden socialisten en com munisten een verpletterende nederlaag. Mitterrand vervangt premier Mauroy door Fabius. Marchais kiest eieren voor z'n geld. De linkse samenwerking heeft de communisten alleen maar ellende gebracht en hem een gedecimeerd kiezerskorps bezorgd. Marchais is voor een groot deel zelf schuldig aan die malaise. Als zijn eigen ministers in de regering besluiten nemen die Marchais niet zint, speelt hij dat niet via het parlementaire proces maar stuurt hij de met zijn partij verbonden commu nistische vakcentrale CGT de barricades op. Marchais heeft in de jaren ze ventig heel .even geflirt met het door de Italiaanse partij geleide Eurocommunisme om vervol gens weer terug té keren in de moederschoot van de Sovjet partij. Perestrojka, glasnost, het is tot op het laatst niet aan Marchais besteed. Zijn ouderwetse opvattingen, gevormd onder het blindelings gevolgde leiderschap van Stalin en Brezjnev, maken Marchais nadat het communisme in Oost- Europa is ingestort tot een le vend anachronisme. In juni 1990, als alleen Albanië nog communistisch is, stemt nog slechts 7 procent van de Fran sen nog op de PCF. Er is één zaak die nog ophelde ring behoeft: zijn oorlogsverle den. Zelf. heeft hij steeds be weerd dat hij in de oorlog ge dwongen te werk is gesteld bij Messerschmitt in Duitsland en dat hij in 1943 naar Frankrijk is gevlucht en daar is onderge doken. Een gerechtelijk onderzoek vlak na de oorlog levert echter aanwijzingen op dat hij vrijwil lig in Duitse dienst is gegaan en de hele oorlog bij Mes serschmitt aan vliegtuigen heeft gebouwd. Mogelijk dat de Sov jet-archieven, die openbaar worden, de waarheid omtrent het oorlogsverleden van Mar chais aan het licht brengen. Als hij in januari aftreedt laat hij de Franse partij onttakelt en stuurloos achter. Hoewel het congres vermoedelijk het 'de mocratisch centralisme' en an dere dogma's uit het partijpro gram zal schrappen, komt die vernieuwing te laat. En van het verwijderen van hamer en sik kel uit het partij-embleem moet ook niet teveel heil worden ver wacht. Duizenden vluchtelingen uit Soechoemi, soldaten en burgers, probeerden voor de Abchaziërs Otsjamtsjeria te bereiken om per schip of trein weg te kunnen komen. Het was niet duidelijk of sommigen hierin waren geslaagd voor de val van de havenstad. Verzet De Abchazische separatisten hebben nu de hele autonome regio aan de Zwarte Zee in han den, hoewel er hier en daar nog Georgische verzetshaarden zijn, onder andere in Soechoemi. De val van Otsjamtsjeria en Gali is de zoveelste klap voor het bewind van de Georgische leider Eduard Sjevardnadze, die nu ook wordt bedreigd door de we deropstanding van zijn aartsri vaal, de verdreven ex-president Zviad Gamsachoerdia. Gamsachoerdia, die in januari 1992 in een bloedige staatsgreep werd afgezet, keerde vorige week terug uit ballingschap en organiseerde in korte tijd een sterke militie in Mingrelia, zijn geboortestreek in westelijk Ge orgië. Paniek Gamsachoerdia zelf riep de Ge orgiërs op niet in paniek te ra ken. Hij gaf 'een verklaring uit waarin hij hen opriep tot een algehele mobilisatie om de Ab chazische opmars te keren. Sjevardnadze wil intussen aan blijven, ondanks de militaire ne derlagen. In een interview met het Franse weekblad 'Le Nouvel Observateur' dat gisteren ver scheen, zei hij dat het 'algemeen bekend is dat mijn aftreden het begin van de burgeroorlog in Georgië zou betekenen'. Ook zei hij niet te weten wie hem zou kunnen opvolgen. Zagreb (rtr) - Soldaten van het door moslims geleide Bosnische leger hebben gis teravond geschoten op inwo ners van de opstandige Bosnische enclave Bihac. Het leger greep in tijdens een de monstratie voor onafhanke lijkheid in de stad Cazin. De soldaten richtten hun machi negeweren niet direct op de de monstranten. Eerder op de dag konden duizenden burgers zon der problemen een protesttocht houden in de stad. De Bosnische president Alija Izetbegovic, geconfronteerd met de maandag uitgeroepen onaf hankelijkheid van de regio, kon digde deze week voor de door Serviërs omringde enclave mili tair bestuur af. Hij wil op die manier de controle herwinnen over de regio met haar driehon derdduizend inwoners, die in het noordwesten van Bosnië ligt aan de Kroatische grens. De bevelhebber van het Bosni sche leger besloot gisteren tot een staakt-het-vuren vanaf twaalf uur 's middags in de strijd tegen de Kroaten in Bosnië-Herzegowina. Het bevel volgde op de voorwaardelijke in stemming van het door moslims overheerste parlement met het Geneefse vredesplan. De Serviërs in Bosnië, die de voorwaardelijke instemming door de moslims als een afkeu ring van het internationale vre desplan beschouwen, maakten gisteren bekend al hun conces sies te zullen intrekken. BUITENLAND KORT Grote militaire oefening Japan Tokyo - Japan is begonnen met de grootste militaire oefening sinds de Tweede Wereldoorlog. Aan de oefening doen 92.000 militairen mee. De manoeuvres, die twee weken duren, zijn de eerste in 10 jaar waar alle drie de krijgsmachtsonderdelen aan meedoen. Goto zei dat ook Amerikaanse eenheden zullen deelnemen aan de oefening, die grotendeels gehouden wordt op het het noordelijke eiland Hokkaido. In de regio is de spanning opgelopen omdat Noord-Korea ervan wordt verdacht nucleaire wapens te ontwikkelen, maar Goto zei dat de oefening daar los van staan. Noord-Korea vaardigde gisteren echter een fel protest tegen de oefening uit. Maffialeider op Sicilië aangehouden Palermo - De Italiaanse politie heeft gisteren in de omgeving van de Siciliaanse hoofdstad Palermo een voortvluchtige maf fialeider opgepakt. De 35-jarige arrestant, Benedetto Graviano, kan volgens de politie betrokken zijn geweest bij een recente moord op een priester die de strijd met de maffia had aangebonden. Graviano die de broer is van de leider van de maffia in Brancaccio, wordt ervan verdacht te behoren tot een groep moordenaars die in dienst van de gearresteerde leider van de Corleone-maffiaclan Toto Riina. Angola: gesprek regering en verzet Lissabon - De Angolese president José Eduardo dos Santos heeft ingestemd met een ontmoeting met de verzetsleider Jonas Savimbi van de Unita. De ontmoeting zal plaatshebben tijdens een vredesoverleg in de Gabonese hoofdstad Libreville. VN-be- middelaar Alioune Blondin Beye probeerde al weken om een gesprek te arrangeren tussen de twee Angolese leiders. Vorige week kwam de Angolese regeringsdelegatie niet opdagen voor een gesprek met Unita, dat zou plaatshebben in de eilandstaat van Trovoada. Voetschot voor Palestijnse dieven Leden van de 'Fatah Hawks', de militaire vleugel van de PLO in de bezette Gaza-strook, houden enkele Palestijnse dieven onder schot. De drie mannen worden ervan verdacht ruim 60.000 gulden uit de kas van het vluchtelingenkamp Rafah gestolen te hebben. Tijdens een publieke strafzitting werden de dieven in de voeten geschoten. De Palestijnen op de bezette Westelijke Jordaanoever hebben gisteren een dag gestaakt als protest tegen de arrestatie, woensdag, van leden van de militaire vleugel van de beweging PLO-afdeling de Zwarte Panters. foto epa Voedselhulp Rwanda gestolen Kigali - Een Rwandese zakenman uit kringen rond de president heeft voedsel gestolen dat bestemd was voor Rwandese vluchte lingen. Het gaat om 40 ton spijsolie. Deze hoeveelheid was bestemd voor honderdduizenden vluchtelingen die in het op vangkamp Musanze verblijven, dichtbij de noordelijke stad Ruhengeri. Onmiddellijk na de ontdekking van de spijsolie in het pakhuis van de zakenman heeft de leider van de VN-opera- tie in Kigali, Andrew Begulu in een brief aan premier Agathe Uwilingiyamana geist dat de verantwoordelijken voor het 'schandaal' worden opgespoord en bestraft. Kaping Chinees vliegtuig over Taipei - Een Chinese man heeft gisteren, vergezeld van zijn vrouw en hun zesjarig zoontje, een Chinees passagiersvliegtuig met 69 mensen aan boord gekaapt en gedwongen naar Taiwan te vliegen. De kaper heeft zich op het vliegveld van Taipeh overgegeven aan de politie en met zijn gezin asiel aangevraagd in Taiwan. De man, gewapend met een mes en twee flessen inkt die volgens hem explosieven bevatten, kaapte het toestel van Sichuan Airlines op een binnenlandse vlucht van Jinan in de noordoostelijke provincie Shandong naar de stad Guangzhou in het zuiden. De man moet in Taiwan terechtstaan wegens luchtpiraterij. Politie geeft fouten in Waco toe Washington - De Amerikaanse autoriteiten hebben grote in schattingsfouten gemaakt bij de aanval van het leger, in april, op de boerderij in het Texaanse Waco, waar David Koresh zich met zijn sekte had verschanst. De autoriteiten hadden de aanval tijdig moeten afblazen omdat 'het verrassingseffect al verloren was gegaan', aldus de Amerikaanse minister van Financiën, Lloyd Bentsen. Nadat zij lucht hadden gekregen van de ophanden zijnde bestorming van de boerderij, staken sekteleden na een langduri ge belegering het gebouw in brand. Slechts zes van de 95 volgelingen die in het gebouw verbleven, overleefden de vuur zee. Ook Koresh overleed. Bij een eerder vuurgevecht tussen medewerkers van de sekteleider en de politie werden vier agenten gedood en raakten er vijftien gewond. (ADVERTENTIE) BREDA Aanpassing van gebouw en inrichting voor de Stichting Vrij- willigerscentrale Breda. 21.000,- ETTEN LEUR Inrichting van een nieuw pand voor jeugdwerk ten behoeve van Stichting jeugd- en Jongerenwerk. 20.000,- GEERTRUIDENBERG Inrich tingskosten nieuw steunpunt voor de Regionale Stichting Ouderen- welzijn Dongemond. 30.000,- HULST Cursussen weerbaar heid voor vrouwen 50+ ten behoeve van de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst 1.000,- Het Juliana Welzijn Fonds steunt tal van organisaties en groepen I van mensen in heel Nederland. In totaal meer dan 1,000 pro- jecten per jaar. Goed voor ruim 20 miljoen gulden. Dichtbij. Ook bij u in de buurt Da's mooi werk. Steun 't óók: Bank- èn ^Gironummer: 868.444. Meer informatie: 03405-64524. HUYBERGEN Regionale Stichting West-Brabant Vrijwilligers Terminale Zorg. 1.800,- T ZIJN DE KLE N DINGEN DIE WE ROOSENDAAL Bijdrage tot de inrichting van een ontmoetingscen trum voor de Turkse Welzijns- stichting Roosendaal. 7.000,- ZAAMSLAG Aanschaf tafels en zonwering .tb.v. de Stichting Dorps huis Zaamslag. 3.850,- ZEVENBERGEN Aanschaf mate riaal voor warme maaltijdvoorzie ningen ten behoeve van de Stichting De Markenlanden. 38.500,- ZUNDERT Aanschaf materialen voor activiteiten voor haanlozen tb.v. Vereniging Ontmoetings Centrum 't T refpunt. 4.000,- DOEN WELZIJN FONDS Juliana Welzijn Fonds. Postbus 90,3980 CB Bunnik. Telefoon: 03405-64524. Arnhem (anp) - De aandeel houders van de SEP (Samen werkende Energie Produktic bedrijven) in Arnhem hebbe gisteren tijdens de aandeel houdersvergadering inge stemd met het openhoude van de kerncentrale in Bros sele tot 2007. De aandeelhou ders hebben wel strikte vooi waarden gesteld aan de ver Van onze correspondente Rotterdam - De arbeidspoc SHB, moet marktgerichtei van opzet worden om een wenden. Dat is de boodschap, die door klinkt in het gisteren aan de Ondernemingsraad van de SHB en de vakbonden gepresenteerde Ondernemingsplan voor een nieuwe SHB. Daarin is plaats voor 1.063 van de 1.411 haven werkers, die nu nog bij de ar beidspool in dienst zijn. Directeur J. Schermer van de SHB zegt dat de ongeveer 100 miljoen gulden kostende reorga nisatie van de arbeidspool nood zakelijk is. „Jaarlijks is er rond de 18 procent leegloop binnen de SHB", aldus Schermer. Met leegloop bedoelt Schermer dat er elke dag gemiddeld bijna een vijfde van de 1400 SHB-ers thuiszit in plaats van bij een havenbedrijf aan het werk te zijn. Schermer: „Die leegloop kost 21 miljoen gulden, die voor meer dan de helft wordt betaald door de deelnemende bedrijven aan de SHB en voor de rest uit middelen van het Algemene Werkloosheids Fonds van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Over 1993 zullen we met nog grotere verlie zen door leegloop rekening moe- 'ten houden en dat is niet meer op te brengen. Van de dertig garanderende deelnemers aan de SHB (de bedrijven, die zich con tractueel hebben vastgelegd zo nodig SHB-ers in te huren, red.) hebben er al twaalf de garantie opgezegd. De overigen houden elkaar nauwlettend in de gaten. Als er nog een bedrijf opzegd zullen er meer volgen". De samenstellers van het Onder nemingsplan gaan ervan uit dat het tij zal keren als van de SHB een bv met aandeelhouders wordt gemaakt, de arbeidspool klantgerichter wordt - Scher mer: 'nu kunnen we nog in 9 procent van de gevallen niet aan de vraag voldoen' - en kwalita tief betere werkkrachten levert. Genève - Het aantal luchtvaart passagiers is in augustus ten op zichte van dezelfde maand in 1992 met zes procent gestegen, zo heeft de lata, de Internationa le Organisatie van Luchtvaart maatschappijen, gisteren be kendgemaakt. Bij de lata zijn 221 luchtvaart maatschappijen aangesloten. In de acht maanden tot en met augustus is het aantal passagiers eveneens met zes procent geste gen in vergelijking met de over eenkomstige periode in 1992. Het aantal vliegtuigstoelen dat in augustus in de branche be schikbaar was, is met vijf pro cent gestegen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. „Voor de tweede achtereenvol gende maand slagen luchtvaart maatschappijen erin capaciteits- groei te combineren met een groei van het aantal passagiers," aldus de lata. Van onze redactie economie Kleef - De Duitse politie heeft drie Nederlanders aan gehouden en vast gezet op beschuldiging van oplichting en belastingontduiking. Het drietal opereert al enige tijd vanuit éen aantal Duitse kan toren als bemiddelaars op de goederentermijnmarkt. Ook in Nederland onderzoekt Justitie in Breda een aantal klachten tegen de drie. Bij de aangehouden handelaren be vindt zich onder andere de 'grote man' achter de schermen van bedrijven als Florenta Trading Emmerich), Commodity Futures (Kleef) en Security Independent Management (Düsseldorf). Vanuit deze firma's worden Ne derlanders, en naar nu onder zocht wordt ook Duitsers, bena derd met voorstellen om geld te

de Stem | 1993 | | pagina 4