kiest voor F ranse helikopter Onze nieuwe toetjes zijn maar één maand verkrijgbaar. alle zenders vanj\totZ OVER KEUZE GESPROKEN? Rijksrecherche onderzoekt besluit van SGP Dcfciisic Nipkow-schijf voor Paul de Leeuw Kerkhereniging loopt beter dan gedacht cjcgccjckjclajel Verkiezingsprogramma's CDA en VVD achterhaald A2 DE STEM BINNENLAND A3 COMMENTAAR Politie gestopt met zoekactie naar babylijkje Zo compleet is nu VARA IV MAGAZINE. Met elke dag 6 pagina's over alle tv-programma's Over keus gesproken. Dit is nog maar één servies uit onze collectie van meer dan 140 verschillende serviezen. BINNENLAND KORT 1993 VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 n heeft, vind het op een video- beperkt verhaal, taat een aantal n. Een werkne- erleden in aanra- en met justitie, st. In die nacht aal andere plaats 00 hectare grote een inbraak trknemer kan dan dacht van de poli- t, zonder dat enige ft te bestaan, ze bij de Stich- eid Persoonsre- sterdam ("woord- aat wel'). „'Eens dief', wordt gauw", zegt de rder zegt dat de de toepassing van moeizaam voort- de ene kant gaat een preventieve Dat geldt bijvoor- metrostation, waar veiliger kunnen via zo'n camera t gehouden", het echter als op wordt vastgelegd, geregistreerd, wat et de gegevens?", van een maatregel iet direct: „Je hebt namen als je een erdaad betrapt. En niet". zorgd dat dit soort ~en wordt gezien ssing van het pro dat is een valse 'n dat blijkt uit bij- t Klundertse raads- eulen aan de Raad „Door het succes e aanpak op Moer- het probleem op het de buurgemeenten over het beheer en van de banden geen fspraken gemaakt", an Berkhout. „Per- ik: we bewaren niets is gebeurd". De poli- at overigens niet uit: ijn het eigendom van Beveiliging Indus- oerdijk, die ze ter aan de politie ver- Van onze Haagse redactie Den Haag - De rijksrecherche is ingeschakeld om het anti- vrouwenbesluit van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) te onderzoeken. De of ficier van justitie in Den Haag heeft dit gisteren be kend gemaakt. De SGP ziet de uitkomst van dat onder zoek met vertrouwen tege moet, maar vraagt zich af of de justitiële autoriteiten niets beters te doen hebben. Het zogeheten 'oriënterend fei tenonderzoek' van de rijksre cherche moet de exacte feitelijke formulering van het SGP-besluit om vrouwen het lidmaatschap te ontzeggen te krijgen opleveren. Ook moet duidelijk worden wie verantwoordelijk is voor het SGP-besluit. Pas na het onder zoek wordt bekeken of er sprake is van een strafbaar feit. De officier van justitie heeft de rijksrecherche ingeschakeld om dat mogelijk Kamerleden of an dere gekozen volksvertegen woordigers gehoord moeten wor den. Ook heeft hierbij meege speeld dat het om een landelijke kwestie gaat. Het onderzoek zal enkele weken duren. Tegen het besluit van de SGF zijn bij de officier van justitie twee klachten ingediend. Eén door een vrouw uit Roermond en één door een groep van 33 vrou wen uit Almelo. Zij vinden dat de SGP discrimineert omdat vrouwen geen lid (meer) mogen worden van deze politieke partij. De SGP ontkent dat er sprake is van discriminatie. „Waar de SGP wijst op de onderscheiden taak van man en vrouw in de samenleving, heeft dat niets te maken met discriminatie of on gelijkwaardigheid, maar alles met een vaste en diepgewortelde levensovertuiging die is geba seerd op de bijbel als Gods Woord", aldus een verklaring van de SGP. De SGP wijt het onderzoek aan het veranderde geestelijke kli maat in Nederland. „Men kan zich afvragen of het, lettend op zaken die schreeuwen om een wijs beleid getuigt om kostbare tijd en mankracht in te zetten voor een onderzoek naar een van oudsher gezagsgetrouwe partij als de SGP", concludeert de SGP. Europarlementariër Mathilde van den Brink (PvdA) vindt dat SGP'er Leen van der Waal niet langer kan optreden als voorzit ter van de Nederlandse Europar lementariërs. Zij vindt dat Van der Waal onvoldoende afstand heeft genomen van het besluit vrouwelijke leden te weigeren. Van den Brink stelt tevens zich gestoord te hebben aan Van der Waals „denigrerende opmerkin gen" over de vrouwencommissie van het Europarlement. Van der Waal wilde donderdag niet rea geren. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ministerie van Defensie kiest voor de Franse lichte transporthelikopter Cougar Mk2 van het bedrijf European Helicopter Industries (EHI). De Black Hawk-helikopter van het Amerikaanse Sikorsky valt daarmee buiten de boot. De transporthelikopter moet de luchtmobiele brigade vervoeren. Volgens de plannen van Defensie worden er zeventien Cougar-he- likopters aangeschaft. Met de or der is een bedrag van ongeveer 500 miljoen gulden gemoeid. De woordvoerder van staatsse cretaris Frinking (CDA, Defen sie) heeft deze keuze van het ministerie van Defensie gisteren bekend gemaakt. „Er ligt het voorstel bij de staatssecretaris om de Cougar te kiezen. Het is nu nog een kwestie van een handtekening." Daaraan hoeft volgens deze woordvoerder niet getwijfeld te worden. „Anders zouden wij deze keuze niet be kend maken." Frinking plaatst naar verwachting volgende week zijn handtekening. Het ministerie van Defensie maakte de keuze voor de Cou- gar-helikopter bekend kort na dat de kamercommissie van De fensie duidelijk had gemaakt niet langer vast te houden aan de aanschaf van een bewapende transporthelikopter, de zogehe ten multi-purpose helikopter. Op de aanschaf van zo'n heli kopter is in mei aangestuurd door de fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer. Aan schaf van de multi-purpose heli kopter zou een besparing van ongeveer 900 miljoen opleveren. Voor de aanschaf van 40 bewa pende en 30 zware en lichte transporthelikopters heeft De fensie 2,7 miljard gulden uitge- trokken. Frinking legt in zijn brief uit waarom de Cougar-helikopter is eren eur ir. G. Rodewijk is an die stichting. Hij nkel probleem in het Het industrieterrein een mooi afgebakend mensen weten straks orden gefilmd". Hij dat het industrieter- igendom is van het e voorbijganger is dus er. „De bedrijven zijn 'n die vormen samen rigens maar een rela- al. Het IHM kent als. uders de vier gemeen- provincie. Dat die de vorm van een schap kozen om een indus- van de grond te tillen g. Materieel is er geen et andere industrieter- elcentra of woonwij- wijst op de georgani- iminaliteit. En op de inaliteit: „We hebben d dat 's nachts vracht- fval kwamen storten. QlrrrrriTVir je straks op de film Uijj OlüliVi en en identificeren". georganiseerde misdaad tijd tenminste de valse >laat niet uitvindt. HldcM gekozen. Maar volgens het CDA- kamerlid Van Vlijmen hebben afspraken tussen premier Lub bers en zijn Franse collega Bal- ladur een belangrijke rol ge speeld. Lubbers en Balladur slo ten enkele maanden geleden een deal: Frankrijk zou Nederlandse Fokker-vliegtuigen aanschaffen en in ruil zou Nederland de Franse Cougar-helikopter kie zen. „Zo'n gesprek heeft niet direct invloed, maar het speelt wel een rol", zegt Van Vlijmen. Woensdrecht Het afvallen van de Black Hawk heeft negatieve gevolgen voor verschillende Brabantse bedrij ven. Philips loopt een contract van 300 miljoen gulden met Si korsky mis voor de ontwikkeling van het gebruiksvriendelijke in formatiesysteem cd-i. Op termijn zou Philips dat 550 miljoen extra opleveren. Ook softwarebedrij ven, waaronder het Tilburgse Mas/IPA, lopen zo'n 200 miljoen mis. Fokker Woensdrecht loopt het Europese assembleerbedrijf van Sikorsky mis. Daar staat tegenover dat Fokker verzekerd is van orders van de Air France dochter Air Inter voor de aan schaf van zeven tot tien FlOO's. De keuze voor de Cougar is voor het Nederlandse bedrijfsleven niet nadeliger. Het pakket aan tegenorders van de Fransen is net zo groot als dat van de Amerikanen, zo verklaart een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken. d een beleggingsadvi- winnaars staan er niet oor. Tal van adviseurs iar om de helpende hand i. Eduard Kruseman van bank: „Voor zo iemand ve een personal finance Aandelen, obligaties, u maar. we in onze fantasie niet t naar het autobedrijf- js van het oude kreng is belang, de nieuwe moet mooiste en beste zijn. uar bijvoorbeeld? koper van Jaguar Cars i BV in Amsterdam zegt eens te hebben meege- „Maar over het algemeen liet de categorie mensen, 1 een Jaguar denkt. Het is ;h eerder een dure BMW ■edes. Een Jaguar moet je ie groeien. Laatst kwam eentje, had een grote gemaakt. Ik zeg tegen )aar bent u nog niet aan en jaar later kwam hij Let was goed gegaan. Hi] jn eerste miljonairsjaar fd. Gewend aan het idee ■ld-genoeg, hij was eraan kocht een Jaguar, al die winnaars van een je hier of daar hebben we :t. „Een ton is voor ieder- jg wel te overzien", ze? zorgster Bea Pos. één of zeven miljoen ook 'rschil? Pos: „De schrik is Paul de Leeuw dankt de jury nadat hem gisteren de Nipkow-schijf was onderhandigd voor het beste tv-programma. De cabaretier kreeg de onderscheiding voor 'De Schreeuw van de Leeuw'. FOTO ANP Van onze verslaggever Lunteren - Er zijn veel meer hervormde (66%) en gerefor meerde (89%) gemeenten op dit moment met elkaar Sa- men-op-Weg naar een volle dige fusie dan ooit is aange nomen. De hervormde en gereformeerde gemeenten die tot op de dag van vandaag nog geen enkele vorm van samenwerking kennen, zien dat er ook in de toekomst niet van komen. De gereformeerde bondsgemeenten in de hervorm de kerk die zonder meer tegen de beoogde kerkhereniging zijn, zijn in aantal niet groter dan 11 procent van alle hervormde ge meenten. Dit zijn de belangrijkste uitkom sten van het een onderzoek naar de mate waarin hervormde, ge reformeerde en lutherse gemeen ten reeds met elkaar in het kader van Samen-op-Weg samenwer ken. Gisteren werd ook bekend gemaakt dat het hoofdkantoor van de Verenigde Protestantse Kerk die ontstaat uit de fusie van hervormde, gereformeerde en lutherse kerk, waarschijnlijk in Utrecht wordt gevestigd. Het oog is gevallen op 'Het Duitsche Huis', een uit de veertiende eeuw daterend kloostercomplex dat tot voor enkele jaren terug als militair hospitaal in gebruik is geweest. Ds. Barend Wallet, secretaris van de Raad van Deputaten Sa men-op-Weg, toonde zich giste ren bij de presentatie van het onderzoek in Leusden zeer opge togen over de uitkomsten. In de hervormde kerk circuleerde tot dan toe een cijfer van 250 her vormde gemeenten die met een gereformeerde partner een sa menwerkingsverband waren aangegaan. Dat blijken er in de praktijk dus een dikke 900 te zijn, aldus Wallet. De belangrijkste reden voor her vormde gemeenten om niet 'Sa men-op-Weg te zijn' is het ont breken van een gereformeerde of lutherse partner ter plaatse. Dat speelt vooral in de provincies Gelderland en Zeeland. Vooral in Gelderland blijft Samen-op- Weg achter. Modaliteitsverschil- len (gereformeerden willen niet met vrijzinnig hervormden en gereformeerde bonders niet met gewone gereformeerden) spelen vooral in de provincies Utrecht en Zuid-Holland een rol als het niet tot samenwerking komt. Het onderzoek heeft ook uitge wezen, dat een langer uitblijven van de kerkhereniging op het landelijke niveau zich zal gaan wreken in die gemeenten die al vele jaren intens met elkaar sa menwerken. Dat betreft dan on geveer 14% van alle samenwer kende gemeenten. Bijna driekwart van alle samen werkende gemeenten ervaart knelpunten in de samenwerking. Het meest genoemde knelpunt is cultuurverschil, direct gevolgd door verschillen en bestuurs- en beheersvormen. Verschillen in financieel beheer en gebrek aan landelijke integratie worden een steeds groter knelpunt naarmate de samenwerking vordert. 57% van de nu «samenwerkende ge meenten vindt dat er nog steeds vooruitgang wordt geboekt, 40% maakt naar eigen opgave pas op de plaats en 3% constateert ach teruitgang. Zelfs een ezel stoot zich geen twee keer aan dezelfde steen. Staatssecretaris Wallage probeerde het desondanks. Heeft hij het van de zomer in het wao-debat moeten afleggen tegen het Eerste Kamerlid Van de Zandschulp, nu dreigt hem hetzelfde te overkomen tegen mevrouw Jaarsma, ook lid van de Eerste Kamer en ook volksvertegenwoordigster namens de PvdA. Het gaat nu niet over arbeidsongeschikten maar over een andere Kwetsbare groep, de gehandicapten. De nieuwe wet is op één punt een vooruitgang.' ook aow-ers Kunnen bijdragen krijgen voor vervoer en aanpassing van hun woning. Hier is natuurlijk niemand tegen, ook mevrouw Jaarsma niet. Haar kritiek richt zich op de eigen bijdrage. Gehandicapten met een beperkte portemonnaie hoeven lang niet alles zelf te betalen. De eigen bijdrage is aan een maximum gebonden. Wie meer inkomen heeft, draait zelf voor alle kosten op. Niet onredelijk lijkt het. Waarom zou iemand die goed verdient, subsidie moeten krijgen? Hot gaat bij deze wet echter om woningaanpassingen tot een bedrag van 45.000 gulden. Geen geringe som. Zelfs niet voor mensen met betere inkomens en zeker niet als ze er plotseling en onverwacht voor komen te staan. Een maximum aan de eigen bijdrage lijkt daarom niet bij voorbaat onzin. is evenwel nog een ander, en belangrijker punt van kritiek. Elke regeling kent intussen haar eigen bijdrage. Een gehandicap te die het van meer wetten hebben moet, zal dus, ook al is zijn 'okomen nog zo laag, elke keer weer een eigen bijdrage op tafel moeten leggen. Bij elkaar kan dat behoorlijk oplopen en dat zint be Eerste Kamer niet. Er moet, is het voorstel, een maximumper centage van het inkomen vastgesteld worden waaronder de e.igen bijdragen in totaal moeten blijven. Het probleem van de rijkere gehandicapte die ineens zijn halve huis moet aanpassen is jtearmee eveneens opgelost. In de Tweede Kamer zijn deze bezwaren tegen de nieuwe wet breed uitgemeten. Het kabinet hield echter, net als in het wao-debat, zijn poot stijf. Om politieke complicaties te voorko men zwichtte de Tweede Kamer. De Eerste Kamer neemt nu, ondanks haar beperktere wetgevende mogelijkheden, de inhou delijke taak van haar collega over. Terecht. Het kabinet heeft in dit soort gevallen de senaat steeds gedreigd be vertrouwensvraag te stellen. Met aflopend succes. Nu weer, on voor een tweede keer binnen drie maanden, met een crisis breigen, lijkt op overschreeuwen. Staatssecretaris Wallage is een te ervaren bestuurder en een te politiek dier om zich voor de woede maal te stoten. Bent u dol op toetjes en houdt u van variatie? Dan is het toetje-van-de-maand hèt toetje voor u. Elke maand een nieuwe pudding met elke maand een nieuwe saus. De aftrap wordt gegeven door 'n heerlijke abriko- zenpudding met rode pruimensaus. Voor de toekomst staan onder andere een Walnoten-pudding met walnoten saus en een lentepudding met appelbloesemsaus op het programma. Yam, Yam. Proef de unieke toetjes. Een maand later kan niet meer. En doe aan het eind mee aan de grootste toetjestest ter wereld: Mona's toetje-van-het-jaar verkiezing.Want dat toetje krijgt een vaste plaats in ons assortiment. Van onze verslaggevers Oisterwijk - De politie is voorlopig gestopt met het zoeken naar het stoffelijk overschot van de omgebrach te baby in de Oisterwijkse incest-zaak. Een deel van de tuin achter een woning aan de Boxtelsebaan in Oisterwijk is tevergeefs door zocht. Overleg met het gerechte lijk laboratorium moet duidelijk maken of het nog zin heeft te zoeken naar sporen van een mis daad van tenminste achttien jaar geleden. Zoals deze krant gisteren meld de, heeft de politie vorige week dinsdag een 67-jarige inwoner van Den Bosch aangehouden die, toen hij nog in Oisterwijk woon de, incest heeft gepleegd met zijn zes dochters. Het kind dat hij bij een van die vrouwen heeft ver wekt, werd kort na de geboorte omgebracht en begraven in de tuin. De meeste feiten - waaron der de babymoord - zijn inmid dels verjaard. De man wordt vervolgd omdat hij zijn jongste dochter tot seksuele gemeen schap heeft gedwongen. Het betreffende gezin bestond behalve uit de zes dochters, nog uit twee zoons. Ook een dubbel gehandicapt dochtertje, dat in 1962 op 11-jarige leeftijd over leed, maakte deel uit van het gezin. De politie doet geen ver dere mededelingen in de zaak en wil niet ingaan op de vraag of deze zevende dochter eveneens slachtoffer was van incest. Ten minste één van de dochters woont nog in Oisterwijk. (ADVERTENTIES) irvu v jc,ni i Over keus gesproken. Nergens zoveel keus in kristal serviezen. i Over keus gesproken. Meer dan 80 verschil lende modellen tafelbe stek in chroom, nikkel, edelmetaal of zilver. NU MET GRATIS BESTEKKOFFER (KIST). Serviezenspeciaalzaak De Gedekte Tafel biedt een collectie exclusief voor Nederland, rechtstreeks van de fabrikanten. Ner gens zag u zoveel keuze in kwaliteit voor zeer vriendelijke prijzen. Onze gehele collectie is te zien in onze 450 m2 grote showroom in Chaam (bij Breda). Dit moet u gezien hebben voordat u uw tafel gaat dekken. Openingstijden showroom: Ma. - vr. 10.00-12.00 en 13.00-17.00 uur Zaterdag 10.00-16.00 uur Showroom: Dorpsstraat 58, Chaam, telefoon 01619-1285. 1 In het woordenboek maar eens opgezocht wat uiter ton betekent. Er stond: laatstgenummerde baken of ton. Het is vrijvertaald de laatste bewegwijzering in het vaarwater. Wat verderop komt, is ongewis of in ieder geval niet afgebakend. De Uiterton is dus op zich al een tamelijk navrante naam voor een bejaardentehuis, want in die bedekte term wordt min of meer gezegd dat er na het tehuis iets onbekends zal volgen. Het bejaardenhuis De Uiterton staat op Vlieland en de bewoners daar klagen over slecht eten en slechte behandeling. Ze schijnen amper naar buiten te mogen, naar urine te ruiken en eten te krijgen dat een halve week oud is. ik Er wordt nu een onderzoek ingesteld en er zal wel uitkomen dat het allemaal de schuld is van een boos aardige directie. Daar zal voor de autoriteiten dan de kous mee afzijn. ik Toch is het mooi meegenomen dat de misstanden in De Uiterton naar buiten komen in een week dat er door bejaarden actie wordt gevoerd tegen voorgeno men bezuinigingen in de bejaardenzorg. Een 'prachti ger' schrikbeeld om mee te schermen is amper te bedenken. ik Maar ik vraag me toch af of het spookbeeld van De Uiterton enige indruk maakt in Den Haag. Ik vrees eerlijk gezegd van niet. Als het aan Den Haag ligt, zal De Uiterton van nu in een waarschijnlijk niet eens zo verre toekomst voor veel bejaarden een vakantiepara dijs zijn. MERIJN Kellendonkprijs naar Hemmerechts Leiden - De eerste Frans-Kellendonkprijs voor letterkunde gaat naar Kristien Hemmerechts. De in 1955 geboren schrijfster krijgt de prijs van 10.000 gulden voor haar gehele werk, dat veelal een 'geraffineerde compositie' vertoont. Dat heeft de Maatschappij der Nederlandse Letteren, die verantwoordelijk is voor de Frans-Kellendonkprijs, donderdag meegedeeld. De Kellendonkprijs, bestemd voor wat jongere auteurs, zal eenmaal in de drie jaar worden uitgereikt. Aannemers in conflict met Den Haag Den Haag - De aannemerscombinatie die het Theater aan het Spui in Den Haag heeft gebouwd, claimt enkele miljoenen guldens van de gemeente. Er is een 'meerwerkclaim' van circa drie miljoen gulden ingediend. Opdrachtgever Den Haag wil niet betalen omdat het theater circa een half jaar te laat is opgeleverd. De gemeente vindt dat het bedrag daardoor gecom penseerd kan worden. Pogingen om tot een minnelijke schikking te komen zijn tot nu toe mislukt. De zaak gaat naar de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Het Theater aan het Spui werd dit jaar geopend en is gebouwd door Aannemingscombinatie Theatercentrum, bestaande uit IGB in Breda en de Habo uit Den Haag. Volgens de Habo zijn er stagnaties in de bouw opgetreden omdat de gegevensverstrek king vanuit de gemeente problemen op heeft geleverd. Weerstand in Kamer tegen 'huurtoeslag' Den Haag - De Tweede Kamer heeft ernstige bedenkingen tegen invoering van toeslagen voor huurders die, gelet op hun inkomen, in te goedkope huizen wonen. Staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) bereidt daartoe een wet voor. Heerma vindt invoering van een dergelijk dwangmiddel 'onwen selijk', maar hij wil het wetsvoorstel als stok achter de deur houden om de doorstroming van huurders van goedkope naar duurdere woningen te bevorderen. Het wetsvoorstel van Heerma maakt het mogelijk een huurder een tijdelijk huurcontract aan te bieden. Na vijf jaar wordt opnieuw naar zijn inkomen gekeken. Blijkt dat hij te goedkoop woont, dan worden hij geacht te verhuizen. Wil een huurder dat niet, dan moet hij een toeslag op de huur gaan betalen. Het voorstel is uitsluitend bedoeld voor goedkope huurwoningen met een maximumhuurprijs van 510 gulden. Het CDA is voorstander van deze maatregel. De overige partijen hebben zowel praktische als principiële bezwaren. Sint pleegt ontucht met Zwarte Pieten Zutphen - Een man die als Sinterklaas ontucht zou hebben gepleegd met vier jongens die met hem op stap waren als Zwarte Pieten, hoorde gisteren voor de rechtbank in Zutphen anderhalf jaar celstraf eisen, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man, de 58-jarige A.M. uit Wijhe, zou jaren achtereen ontucht hebben gepleegd met de jongens van 12 tot 16 jaar. De jongens zouden volgens de officier van justitie ernstige trauma's aan het gebeurde hadden overgehouden. De man is al drie keer eerder voor ontucht veroordeeld. De verdachte zelf ontkende voor de rechtbank, al had hij in verklaringen tegen over de politie en de reclassering wel gedeeltelijk bekend. Door Jan Greyn Den Haag - WD en CDA moeten naar schatting drie miljard gulden méér bezuinigen dan ze hebben berekend in hun ontwerp-verkiezingsprogramma's. Dat betekent dat de WD in de komende kabinetsperiode twin tig miljard zal moeten bezuini gen, terwijl het CDA uitkomt op twaalf miljard. Beide partijen willen dat het financieringste kort in 1998 uitkomt op twee procent van het Bruto Binnen lands Produkt. Dat bevestigde directeur Zalm van het Centraal Planbureau (CPB) gisteren desgevraagd. De berekeningen die als basis dien den voor de ontwerp-program- ma's zijn inmiddels achterhaald, omdat het kabinet het tekort in 1994 minder terugdringt dan aanvankelijk werd verwacht. Zalm is nog bezig met het natel len van alle gegevens. „Pas daar na kunnen we de partijen offici eel op de hoogte stellen van de noodzakelijke aanpassingen." De effecten voor het verkiezings programma van de PvdA zijn minder nauwkeurig te berekenen over de komende kabinetsperio de, omdat de sociaal-democraten weliswaar streven naar een da ling van het tekort tot twee procent zonder echter een jaartal te noemen. D66 heeft al wel rekening gehouden met de jong ste cijfers; deze partij wil tien miljard bezuinigen en uitkomen op een financieringstekort van 2,25 procent in 1998. Met de 'CPB-aanpassing' plaatst D66 zich nu tussen PvdA en CDA wat de hoogte van de bezuinigingen betreft. Ook het GPV, dat gisteren zijn verkiezingsprogramma presen teerde, heeft alle cijfers van de miljoenennota van 1994 ingecal culeerd. Het GPV komt uit op een totaal bezuinigingsbedrag van elf miljard. Het Gerefor meerd Politiek Verbond wil in de eerste helft van de kabinetsperi ode het tekort terugdringen tot twee procent, daarna pas de col lectieve lasten (het geheel van belastingen en premies) verla gen. Alle partijen die totnogtoe hun program presenteerden wil len de collectieve lastendruk la ten dalen tot 51 procent van het netto nationaal inkomen.

de Stem | 1993 | | pagina 3