Festival Zeeuws-Vlaanderen in slotfase Gevarieerd muziekaanbod in Vlaanderen 150 THEATER POPPODIA EXPOSITIES [zen D2 iDoctorow DE STEM CULTURELE AGENDA D3 De Fantasten van Robert Musil Waasland Brugge Try out 'Olifantsdracht' Dubbelprogramma t Beest De Dijk in De Stenge Zeeuws Yokaal Ensemble en Jaap van Zweden LeJeune in Vüssingen Waterland Cultuurland beleeft tweede editie Combinatie in Hulst Filmfestival Zeeland opent met 'The Firm' High Tide in Den Hoekzak rOBER 1993 hij n Apituley en Gerda fieeste theaters zullen voorlezen ook andere activiteiten worden fid. Op die wijze kunnen [kennis nemen van mu- V dans, toneel, musical, (boeken en beeldende Ie toegang tot al deze pn is gratis. zondag 10 oktober zul- bersonen tot 14 jaar ook ebruik kunnen maken [openbaar vervoer, met Itande dat de trein bui- 1 kostenloze dienstverle- Maar voor bus, tram ■o hoeven de jeugdige Jllenden geen greep in [temonnee te doen, mits leciaal voor de Europese (Voorleesdag ontworpen i de bestuurder kunnen kciale, door een bekende (naar te ontwerpen, OV- worden verspreid via 6en en de deelnemende purgen. In West-Brabant Maagd in Bergen op de Nobelaer in Etten- In de manifestatie mee, Iwse theaters laten ver- £n. Adams Instituut in Ham opent de serie 'Ame (terature Today' met drie rs. Op 20 oktober spreekt ctorow, schrijver van o.a. Je', 'Billy Bathgate' en Fair', in De Rode Hoed feterdam over het vak en' en hij leest voor uit berk. Gloria Naylor is op Iber in het West-Indisch ■te beluisteren. Susan 1 zal 2 november in De foed voorlezen uit haar roman 'The Volcano IA Romance' en vragen porden uit het publiek. VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 foto wubbo de jong HET WERK van de Oostenrijkse auteur Robert Musil berust op de tegenstelling van het alledaagse bestaan en een zelden ervaren, slechts vermoede manier van be staan. In de Fantasten zijn de vier hoofdrolspelers dwepers, mensen zonder eigenschappen. Zij leven liever in een domein van de mogelijkheid en de ver beelding dan in de kleurloze eendimensionale realiteit. Het spel wordt gespeeld door het theater De Tijd in de regie van Lucas VanderVost. Het is een spel vol emoties. Voorstellingen in de Rode Zaal van de Singel in Antwerpen op 6, 7, 8 en 9 okto ber. In het Cultureel Centrum Ber- chem/Antwerpen wordt door het gezelschap de Methode zaterdag 2 oktober Contre Coeur van Bert van Gorp gedanst. Contre Coeur is iets doen tegen het hart in. Handelingen worden uitgevoerd ondanks tegenstrijdige gevoe lens. De voorstelling is een on derzoek naar oorzaak en gevolg in het onverbiddelijke jargon van Bert van Gorp. Aanvang 20.30 uur. Teater Zonder Toegevoegd Zout (TZTZ) speelt vanavond en 2, 8 en 9 oktober in Museumtheater Zwijgershoek in Sint Niklaas 'De Storm' van Shakespeare. To venaar Prospero wordt met zijn 3-jarig dochtertje Miranda op een schip de zee ingestuurd door de heren van Milaan. Ze komen op een verlaten eiland terecht. Jaren later neemt Prospero wraak. Miranda wordt verliefd op een Napolitaanse prins. Haar naïviteit maakt plaats voor en gagement en verantwoordelijk heid. Het Arcatheater uit Gent speelt zaterdag 2 oktober in de stads schouwburg in Sint Niklaas 'Het Geloof', een gegarandeerd vro lijk ontspannen avondje. Het theaterseizoen in de stads schouwburg begint met een avondje Youp van 't Hek. De .cabaretier brengt 'Ergens in de verte' waarin hij in sneltrein vaart met verhalen en liedjes raast langs huwelijk, het vreemdgaan, de dood, de ziekte van Alzheimer, een ordinair pla- tenfeestje, een schoolreünie, het opkomend facisme en de onder gang van de Titanic. Stuk voor stuk droevige zaken waar niet echt om te lachen valt, maar Youp van 't Hek zorgt met een venijnig spervuur van grappen dat er heel wat hilariteit ont staat. Een weergaloos solopro gramma. In de Biekorf in Brugge speelt Theatergroep Carrousel 7, 8 en 9 oktober om 20.30 uur 'Het Inter view' van Natalia Ginzberg in de regie van Martin van Veldhui zen. Het verhaal van een journa list die driemaal probeert een beroemd schrijver te interviewen en driemaal bot vangt. Wel ont moet hij telkens de vriendin van de schrijver. Zij vertellen elkaar hun levensverhaal. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders vermeld. VORIG JAAR verbaasden Romer en Groenestege de theaterwereld met 'Ockhams Scheermes'. In ra zende dialogen over God, geluk, toeval, vrije wil, Krioelende mie ren, botsende electronen en on gewassen moeders ontstond langzaam het beeld van twee mannen die wanhopig en ploete rend vat proberen te krijgen op hun leven. Momenten van inge togen ontroering afwisselend met uitbundige hilariteit gaven het publiek aan het einde van de avond het gevoel alle hoeken van de kamer te hebben gezien. Het duo brengt donderdag 7 oktober een try out van een nieuw pro gramma 'Olifantsdracht'. Aanvang 20.30 uur. Festival van Vlaanderen Het Orquestra Sinfonica de Xalapa speelt behalve in Hulst ook nog in Bornem zaterdag 2 oktober om 20.30 uur in het Cultureel Centrum Ter Dilft. Hier staat naast Mexicaanse composities ook de Vuurvogel van Stravinsky op het pro gramma. In de Bijlokefestival- hal in Gent treedt het Mexi caanse orkest 5 oktober op met o.a. de Vuurvogel van Stravins ky en de Drie symfonische dan sen van Rachmaninov. In Gent presenteert het Kon. Ballet van Vlaanderen in de Vlaamse Opera donderdag 7, vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 oktober (middagvoorstelling om 15.00 uur) een programma onder de naam Vivaldi. Een van de vier choreografiën is gemaakt op de vier jaargetijden van Vivaldi. De andere drie zijn: Ostacoli, Cutting Corners en Firebird (naar Stravinsky). In de Elisabethzaal in Antwer pen speelt donderdag 7 oktober het Symfonisch Orkest van het Bolshoï Theater o.I.v. Alexan der Lazarev. Het programma is oer Russisch met Dodeneiland en de Rapsodie op een thema van Paganini voor piano en orkest van S. Rachmaninov en de Derde Suite in G van Tjai- kovski. Medewerking verleent de pianist Hugh Tinney. De concerten beginnen om 20.00 uur, tenzij anders ver meld. ien rond de Drie van Bre- ;us Nijland werd gestraft, op grond van zijn zware uldigingen de Silbertanne de naam van Adriaan jl de Jong was getekend, reeg in eerste instantie 18 oor zijn razzia-activiteiten aar voor zijn aandeel in de De Jong. De Bijzondere van Cassatie maakte daar 2 jaar van. elijke individuen hadden hetzelfde ogenblik geli eerd moeten worden, want ras geen gewone misdaad, op het normale recht van ssing is", zei Franfois Pau- bij de herdenking in Blari- in 1953 over de moorde- „We moeten met de tijd aan en er om leren glimla- zoals De Jong zelf er om nlacht zou hebben". jd heeft veel pijn verzacht, e geblust en plooien recht- eken. Maar bij de emotione- irinneringen die Gudi Tho- en-de Jong nu al vijftig jaar ch draagt zit een hele merk- dige flits: minuten na de moord staat leens een geestelijke in sou- in de deuropening. Hij kijkt mijn vader en zegt: zal ik de laatste sacramenten toe- in? A.M. de Jong was toch jliek? Wij zeiden dat hij dat ip prijs gesteld zou hebben, eb geen idee waar die vent aan kwam! Niemand kende en later hebben we 'm nooit gezien." 111 IN HET Podium 't Beest vindt zaterdag 2 oktober een dubbel programma plaats. Het Franse Forquette Mi Note is te vergelij ken met een vulkaanuitbarsting en ook de Schotse Dog Faced Herman weet van muzikale wan ten. De Franse groep kan verge leken worden met Mano Negra on acid en de B-52's. Een gitaar, contrabas, viool, drums, percus sie en een aantal energieke anar- chomaloten zorgen samen met een zangeres met een Piafstem voor een programma van ireejazz tot folkpunk. De Schotten doen denken aan de Ex. Het geluid verschilt echter van de Ex door de dominerende vokalen van de zangeres en de belangrijke rollen voor trompet en viool. Teksten over werke loosheid en oorlog afgewisselend boor huppelmuziek. Aanvang 22.00 uur. De entree bedraagt een tientje.. IN DE Stenge in Heinkenszand treedt vanavond, vrijdag 1 okto ber, de populaire Nederlandse popgroep de Dijk op. Kort gele den uiten de zeven leden van de groep de wens zeven levens in ruil voor een CD. Die CD is inmiddels uit, tien liedjes met een lofzang op het leven. Zeven Levens laat verschiüende stem mingen horen van De Dijk: strijdbaar, romantisch, peinzend en kritisch. Stomende rocksongs naast breekbare chansons. Het voorprogramma wordt ver zorgd door de Juke Joints die een swingend programma afle veren van Rhythm Soul. De band wordt vaak gevraagd om de support act te verzorgen van grote Nederlandse bands zoals De Dijk, Candy Dulfer, Lois La ne en TTie Scene. In Heinkens zand wordt de band versterkt met de muzikanten van de Southside Horns. The Juke Joints beginnen te spe len om 20.00 uur. De Dijk start om 21.00 uur. foto archief de stem NOG TWEE concerten en het vijfde Festival van Zeeuws- Vlaanderen behoort tot het ver leden. De laatste concerten zijn interessant voor de muzieklief hebbers: een uitgekiend pro gramma door het Guildhall String Ensemble zaterdag 2 ok tober in de Grote kerk in Ter- neuzen en een spetterend slot met hedendaagse Mexicaanse composities door het Orquestra Sinfonica de Xalapa o.I.v. Francisco Savin, zondag 3 ok tober in den Dullaert in Hulst. Het Guildhall String Ensemble speelt een programma met de titel 'Duivels en Engelen'. Het ensemble is 12 jaar geleden opgericht door David Taneko toen de leden nog studeerden aan het conservatorium. Het kamerorkest onderscheidt zich van andere orkesten omdat de hogere strijkers staand musice ren. Gespeeld worden werken van Purcell, Elgar, Schubert- Mahler, Ruggles en Sjostako- vitsj. The Fairy Queen van Purcell is een anonieme aan passing van de Midzo mernachts Droom. De partituur is verschillende malen zoek ge raakt. De Opera verhaalt de liefde, tussen Titania en Oberon en bestaat vooral uit dansen. De beste instrumentale passages (Suite) roepen de kleurrijke sprookjessfeer op. Ook het werk van Elgar is niet echt bekend. Deze componist kreeg vooral bekendheid met de com positie 'Pomp and Circumstan ce' (Vijf marsen waaronder Land of Hope and Glory: het klapstuk van the Night of the Proms) en de Enigma-variaties. Fragmenten uit zijn nooit vol tooide opera Spanish Lady zijn gebruikt voor de suite die be staat uit dansen. Zeer romantisch is het Andante uit het strijkkwartet Der Tod und das Madchen van Schubert dat door Mahler bewerkt is voor klein strijkorkest. Mahler kreeg kritiek omdat het de inti miteit van de kamermuziek zou schaden. Het Andante begint met het thema van de dood en daarna volgen vijf variaties. Carl Ruggles een Amerikaans componist, die nauw samen werkte met Ives, componeert in een stijl die seriële, polyphoni- sche en atonale trekken kent. Het werk 'Angels' voor zeven solostrijkers bevat vele akkoor den die in de diatonische reeks passen, de structuur is niet to naal. Het concert wordt beslo ten met de Kammersymfonie 110A van Dmitri Sjostakovitsj. Het is een arrangement voor strijkorkest van het achtste strijkkwartet in c. Rudolf Bars- haï arrangeerde het in 1967 met de toestemming van de compo nist. Het werk is een aanklacht en is opgedragen aan de slacht offers van de oorlog en het facisme. 1 Slagwerker Ricardo Gallardo. foto archief de stem Het slotconcert vindt zondag 3 oktober plaats in het gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst. Het Symfonsich Orkest de Xalapa speelt o.I.v. F. Savin werken van Moncayo, Ibarra, Enriquez, Revueltas en Alva rez. Van deze laatste componist wordt de Europese première gebracht van het concerto voor percussie en orkest met slag werker Ricardo Gallardo als solist. Carlos Prieto soleert in het celloconcerto van Ibarra. Het orkest uit Veracrux is op gericht in 1929 en het bereikte een hoog niveau en speelde in verschiUende Europese landen. In het kader van Europalia 93 toert het orkest nu door de Benelux en verzorgt concerten in Brussel, Luxemburg, Bor nem, Hasselt, Gent en Hulst. Onder leiding van Savin, die in Mexico en Praag studeerde en de strijkersgroep uitbreidde met Oost Europese musici, wer den vele opnamen gerealiseerd. Het werk van Alvarez is opge bouwd in vijf delen die zich ontplooien zonder merkbare onderbreking. De solist werkt met verschil lende orkestgroepen en dit Guildhall String Ensemble musiceert over engelen en duivels. geeft een aparte inkleuring van klanken en ritmen. Ibarra schreef muziek voor ballet en theater. Zijn celloconcerto schreef hij voor Prieto, de cel list die zich sterk maakt voor de verbreiding van de Mexi caanse klassieke muziek. Alle mogelijkheden van de cello worden benut en het orkest dient als commentator. Het concert wordt besloten met 'Sensemaya' van Revueltas. Zijn stijl doet denken aan Villa Lobos. Revueltas schreef een intense, ruwe en klankrijke muziek en mengde de Mexi caanse volksmuziek door zijn composities. Sensemaya is mu ziek op een gedicht dat het doden van een tropische slang verhaalt. Het ritme is belang rijk en de slagwerkers hebben aan dit werk een hele kluif. De concerten beginnen om 20.00 uur. DIAGHILEV ontdekte het po tentiële danskarakter van de muziek van Stravinsky. Hij werkte veel met Stravinsky sa men en deze schreef schitte rende balletmuziek (Vuurvogel, Petrouska en de Sacre). De bal letmuziek voor Orpheus ont stond na de dood van Diaghilev en werd gecreërd in een cho reografie van Balanchine. Het is de moderne versie van een oude mythe: de liefdestragedie van de Griekse zanger Orpheus die naar de Hades afdaalt om zijn geliefde Euridice terug te halen. Dit Stravinsky-werk is het eer ste van een programma dat door het symfonie-orkest van de Munt 3 oktober in de Singel in Antwerpen gespeeld wordt. Verder worden nog de achtste symfonie van Ludwig van Beet hoven en 'Oiseaux exotiques' van Messiaen vertolkt. In dit kleurrijke werk worden allerlei vogelgeluiden geïmiteerd en elk instrument krijgt bijna *n so listische rol. Pedro Burmester speelt de razendmoeilijke pia nopartij. In de Carolus Borromeuskerk in Antwerpen zijn er twee ben efietconcerten zaterdag 2 okto ber om 20.30 uur en zondag 3 oktober om 16.00 uur. Het Symfonieorkest Pirna uit Dres den speelt o.I.v. Andreas Groh- mann Les Préludes van Liszt, de zevende symfonie van Dvo rak en Les Nuits d'Eté van Peter Zazofsky vertolkt het vioolconcerto van Beethoven. foto archief de stem Berlioz. Medewerking verleent sopraan Ute Gerlinde-Burck- hardt. In de kathedraal van Antwer pen vindt zaterdag 2 oktober het slotconcert van de dag van de koren plaats. Er worden symfonische koorwerken ver tolkt van Mendelssohn-Bar- tholdy (Ave Maria, Psalm 42, Kyrie in d en 'Die erste Wal- purgisnacht') door het orkest Chapelle de Lorraine, Gemengd koor Musica Nova en de solis ten Bernadette Degelin, Ma rianne Vliegen, Ludwig van Gijsegem en Frans van Eetvelt. In de Elisabethzaal start maan dag 4 oktober de reeks concer- Pedro Burmester vertolkt Messiaen foto archief de stem ten van het Vlaams Kameror kest. Onder leiding van de vas te dirigent Walter Proost wordt het Adagio voor Strijkers van Lekeu gespeeld en twee werken van Ludwig van Beethoven: de vijfde symfonie en het Viool concerto in D met Peter Za zofsky als solist. Zazofsky won de tweede prijs in het vermaar de Elisabethconcours. Aanvang 20.30 uur. Dinsdag 5 oktober wordt in dezelfde zaal de opera Porgy Bess van Gershwin in con certante vorm gebracht door het Symfonisch Orkest van Keulen, het Nederlands Con certkoor en de solisten Vivian Martin en John Swift. Twee concerten deze week in het kader van Antwerpen 93. In het Vleeshuis speelt 3 oktober om 16.00 uur het Saga Trio de latere werken van Schubert. Het is het eerste van de twee concerten waarin Jos van Im- merseel (pianoforte) en de strij kers Maria Lindal en Lucia Swarts Schubert voorstellen. Zondag worden het Trio in Es, de Sonate in Es en het Trio in B gespeeld. In de Generale Bank aan de Meir concerteert 7 okto ber het pianoduo Cees van Zee land en Gerard Bouwhuis. Cor- nelis de Bondt schreef voor het Holland Festival en Antwerpen 93 het werk 'De namen der Goden'. Het wordt samen met Agon van Stravinsky en Antie ke danspassen van dezelfde componist gespeeld. Brugge In de stadsschouwburg in Brugge opent vrijdag 8 oktober het Nieuw Vlaams Symfonie orkest o.I.v. Fernand Terby het muziekseizoen met het pro gramma 'Music for the stage': instrumentale werken en aria's van Mozart, Wagner, Delibes, Cilea, Von Weber, Puccini en Verdi. Medewerking verleent de dramatische sopraan Jeanet- te Thomson die haar favoriete aria's uit het ruime operareper toire zingt. ONDER de naam VSB-klassiek is er dit najaar voor de zesde keer een reeks klassieke concer ten op verschillende plaatsen in Nederland. De organiserende bankorganisatie heeft violist Jaap van Zweden en contrabas sist Duncan McTier gestrikt voor een concert in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Sa men met het orkest Nieuw Sin- fonnietta Amsterdam, onder lei ding van Lev Markiz, voeren ze maandag 4 oktober om 20.15 uur werken uit van Mendelssohn, Tsaikowsky en Bottesini. Kaar ten 20,-, klanten 15,-) zijn verkrijgbaar bij de VSB-banken. In de Grote Kerk in Veere treedt zaterdag 2 oktober het Zeeuws Vokaal Ensemble o.I.v. Kees van Eersel op en het Koperkwartet Paul van Belzen. Het koor legt zich vooral toe op het geestelijk en wereldlijk repertoire van de 15de tot en met de 20ste eeuw. Het koperkwintet speelt muziek van Gershwin, bach en Lully, het koor zingt werken van Peurl, Weelkes, Arcadelt, Brahms, Schumann en Zangius. Het con cert wordt besloten met de geza menlijke uitvoering van de Psalm 100 van Schütz. Het concert in de Grote Kerk begint om 20.00 uur. een nieuwe concertreeks van start met folk, roots en singer- songwriters op het programma. Het eerste concert staat in het teken van de folk, met een mid- IN HET Arsenaaltheater in Vlis- singen gaat zondag 3 oktober swinging swampmusic van accordeonist Eddy LeJeune, de zoon van cajun-legende Ivy Le Jeune. Eddy LeJeune speelt sa men in Vlissingen met de virtuo se violist Ken Smith en Bobby Michot (zanger/gitarist) van de Michot broers, die D.L. Menard vervangt. Het optreden begint om 16.00 uur. DE TWEEDE editie van het een- dagsfestival Waterland Cultuur land vindt zaterdag 2 oktober plaats in drie lokaties in Water landskerkje: De N.H. Kerk, het Dorpshuis en een speciaal voor deze gelegenheid opgetrokken loods. Op het programma staan dit jaar het Nederlandse Flup Ju Be drijf die om 19.00 uur in Open Lucht het startschot geven voor het festival. Flup Ju hanteren een eigen taal, ze zijn steeds op zoek naar poëtische beelden, waarin de dood, het geweld en de vrijheid centraal staan. In de kerk treedt om 20.00 uur het Nederlands-Joodse Trio Yiladi op met een gevarieerd liederen- programma uit de Joodse ge schiedenis. Subtiele, intieme en klassieke muziek die aanleunt tegen de Joodse tradities. Cro Magnon treedt om 21.00 uur op in de loods. Dit Belgisch kwintet brengt folkgerichte doch zeer eigenzinnige muziek met veel improvisaties. Jaap Hoogstra, de oudste nog spelen de acteur in Nederland, brengt om 22.00 uur in het Dorpshuis 'Een stuk Monoloog' een verhaal over een oude man die zijn leven een langgerekt sterven noemt. 11 Gran Teatro Amaro, het muzi kaal zwerversgezelschap zingt, zucht en kreunt zielepijn en in tens genot uit in de loods vanaf 23.00 uur. Rasverteller Willem de Ridder sluit het programma om 24.00 uur af met een sprook je voor het slapen gaan, waar ook volwassenen van kunnen ge nieten. I De passepartout voor het festival kost twee tientjes. Sculptuur van L. Wierhes foto bleijenberg IN GALERIE Rattenfanger in Hulst wordt tot 1 november een combinatie expositie gehouden met olieverfschilderijen van Beate Kauhardt en beelden van L. Wiemes. Wiemes woont in Axel en is autodidact. Beeldhouwen is zijn grote hobby. Hij werkt met zachte steen en beitelt en snijdt zorgvuldig zijn vormen. Zijn in spiratie is het menselijk lichaam, dat hij zeer realistisch weergeeft. Het is de eerste keer dat hij zijn beeldhouwwerk in een galerie toont. Beate Kauhardt is geboren in Oldendorf maar woont nu in Nijverdal. Zij ontdekte haar lief de voor de kunst al snel. Ze schilderde liever dan huiswerk maken. Later specialiseerde zij zich meer. Zij schildert alle on derwerpen die op haar netvlies komen. De onderwerpen zijn: land schappen, stillevens, dieren en voorwerpen uit het dagelijks le ven. Galerie Rattenfanger in de Bonte Hondstraat in Hulst Is geopend donderdag tot zondag van 13.30 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Nog te zien AARDENBURG - GalericheJ, Weststr. - Keramiek van M. van Wissen uit 's Heeren- bergh. Geop. vr. t.m. ma., in okt. alleen op zo. Telkens van 14-17 u. (tot 1 nov.). CLINGE - Galerie Esprit, Gravenstr. - (vanaf 3 okt.) Gemengde druktechnieken en objecten van Ton Lamper en schilde rijen en beelden in brons van Simon Woudwijk. Geop. do. t/m zo. 13.30-17.30 u. do. ook 19-21 u. (tot 1 nov.). HULST - Galerie Rattenfanger - B. Kau hardt: olieverfschilderijen; L. Wie mes: beeldhouwwerk (tot 3 nov.). Geop. do. t/m zat. 13.30-17 u., zo. 14-17 u. - Galerie van Geyt - 'Zeeland in Beeld', oude kaarten, olieverf, aqua rellen en etsen (tot 2 nov.). Geop. ma. tot za. van 9-12 u. en 13-18 u., za. tot 17 u. en zo. van 14-18 u. Gesloten op dinsdag. OOSTBURG - Galerie Marquante, Nieuwstr. - Im pressies van Noord-Afrika: olieverf schilderijen en gouaches van José van Zuilekom. Geop. za. en zon. 12-18 u. (tot 9 okt.). TERNEUZEN - Stadhuis - Foto-expositie 'Acuarela Mexicana' (tot 2 okt.). Geop. tijd. kant. uren. VLISSINGEN - Bellamy 19 - (vanaf 2 okt.) Schilde rijen en tekeningen van Y. Né. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13-17 u. (tot 1 nov.). -Watertoren - 'Een krag vann wa ter', sculpturen en installatie van het Flup Ju Bedrijf. Geop. wo. tot ma. 12-17 u. (tot 18 okt.). IJZENDIJKE - Streekmuseum, Markt - 'Zicht op ceinturen', ceinturen uit verschillen de culturen uit de collectie van Liban Pollet (tot 7 nov.). Geop. werkd. 10-12 en 13-17 u. za. en zo. 14-17 u. ZIERIKZEE VANAVOND OPENT Commis saris van de Koningin Van Gel der het Filmfestival van de Zee land Cultuurmaand. Het festival is met 5000 bezoekers uitge groeid tot een van de pijlers van de Zeeland Cultuurmaand. Ge presenteerd wordt een mix van commerciële en niet commerciële films, nieuwe films en avant- premières. De premières worden opgeluisterd met de aanwezig heid van regisseur, actrice of acteur. Na de vertoningen verzorgen muzikanten nog enkele muzikale kwartiertjes. Het vijfde Filmfes tival heeft als thema 'Film en Literatuur'. Het festival duurt tot en met zaterdag 9 oktober. De openingsfilm 'The Firm' is voor genodigden en begint om 20.50 uur. De kaartverkoop loopt via de Stichting Cinema (Schuttershof) Middelburg. De tickets kosten een tientje per film, een passé partout kost 100 gulden. Elke dag zijn er films, meestal om 15.30, 20.00 en 22.30 uur. In volgorde zijn de volgende films te zien: 2 okt. 'The Firm', 'Woman of the Lake of Scented Souls' en 'Kalifornia'. Op 3 okt. lezing, 'King of the Hill', 'Le Petit Prince a dit'. Op 4 okt. 'Autumn Moon' en 'Passion Fish'. Op 5 okt. 'Canterbury', lezing, 'Medea' en 'Decamerone'. Op 6 okt. 'Mamma Roma' en - Galerie Noordhavenpoort - Lustru mexpositie. Werken van Willem van Anraad, Anna Blom, Jan van Breug hel, Tom Lamper, Rijnhard Schre- gardus ea. Geop. di. t/m zo. 13-17 u. ANTWERPEN - Openluchtmuseum voor Beeld houwkunst Middelheim - Nieuwe collectie beelden, oa. beelden yan Per Kirkeby en Panamarenko. Geop. in juni en juli: 10-21 u. aug.: 10-20 u. sept.: 10-19 u. okt. tot jan. 10-17 u. (tot 19 dec.). -Museum Mayer van de Bergh - (Brueghelzaal): Werken van Pieter Brueghel de Oude en de Jonge met aanvulling van 'De Triomf van de Dood' van Pieter Brueghel de Jonge. Geop. di. t/m za. 10-17 u. (tot jan. '94). - Scheepvaartmuseum - 'Scheve schepen', de vormenrijkdom van de Chinese scheepsbouw. Geop. dag. 10-17 u. ma. gesl. (tot 31 dec.). -Kon. Museum voor Schone Kun sten, 'Het sublieme gemis', expositie over het geheugen van de verbeel ding, werken van hedendaagse kun stenaars uit Europa en Amerika. Ge op. dag. 10-17 u. Maand, gesloten (tot ,10 okt.). -Provinciale expositiezaal - Jesus- straat. 'Een schitterend feest', edels meedkunst. Geop. dins, tot zon. 10-17 u. (tot 14 nov.). - Etnografisch Museum - 'Het gelaat van de geesten', maskers uit het Zaï- rebekken. Geop. dinsd. tot zon. 10-17 u. (tot 31 dec.). fa ST. NIKLAAS Salons voor Schone Kunsten - Schil derijen van de 16de tot de 20ste eeuw, stijlmeubelen en siervoorwer pen. Di. tot zo. van 14-17 u. en zo. van 10-17 u. BELSELE Reinaert-Rozentuin - Permanente openluchttentoonstelling met beel den uit het Reinaertepos. Dagelijks van 9.30 tot 18 u. Op zo. tot 17 u. KRUIBEKE - Scheldeoever Hamme en Temse - Kunstproject 'Kunst langs Wase Schelaekant, kunstobjecten van 30 kunstenaars rond het thema trans port. De binnenruimten kunnen be zocht worden op za. en zo. 10-12 en 14-18 u. (tot 25 okt.). 'Het evangelie van Matteus'. Op 7 okt. 'Danzon', 'La Mujer de Benjamin' en 'La Tarea'. Op 8 okt. 'The Snapper' en 'The baby of Macon'. De slotfilm 'Even Cowgirls get the Blues' begint zaterdag 9 okt. om 20.00 uur. Reserveren is mogelijk tussen 9.00 en 16.30 uur. Meer inlichtin gen via 01180-16001. DE AUSTRALISCHE film 'High Tide' geregisseerd door Gillian Armstrong wordt zondag 3 okto ber vertoond in Den Hoekzak in Oostburg. De middag is alleen toegankelijk voor vrouwen. De film vertelt het verhaal van drie generaties vrouwen, drie sterke karakters. Lilli is een vrouw van midden dertig, achtergrondzan geres, reizend en ongebonden. Zij ontmoet in een badplaats Ally een sportief meisje tot wie zij zich aangetrokken voelt. Ally leeft met haar grootmoeder Bet, een vrijmoedige vrouw die hard werkt maar ook van plezier houdt. De ontmoeting tussen Bet en Lilli is een schok. Bet blijkt Lilli's schoonmoeder, bij wie Lilli haar dochter heeft achter gelaten nadat haar geliefde (Bets zoon) gestorven was. De film wordt gekenmerkt door oprecht heid, emotionaliteit en vrije sek suele moraal. Aanvang van de film 14.00 uur. Daarna gelegenheid tot discus sie. De toegangskaarten kosten - 7,50.

de Stem | 1993 | | pagina 23