ry Adviesbureaus roepen om hulp ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZOEK EEN BAAN VIA JE EIGEN KRANT VEDIOR ÏJGiMfck. FESTIVAL VAN Laat naar je kijken voor slechts 30 gulden DIT ZIJN DE SPELREGELS: Hulpverlening aan jongeren en ouders bedreigd door opnamestops en fusies VEDIOR LEIDT TIJDELIJK WERK IN BETERE BANEN DE STEM REGIO C5 incie Zeeland 15 SEPTEMBER T/M 3 OKTOBER 1993 Zend een pasfoto met onderstaande gegevens naar De Stem, Postbus 3229, 4800 MB in Breda, t.a.v. afdeling Televerkoop. (dit adres komt niet in de advertentie) Elke pasfoto krijgt een kodenummer. (Pasfoto's worden niet geretourneerd) Uw pasfoto en gegevens worden geplaatst op zaterdag 16 oktober 1993 in De Stem. Naam en leeftijd: Gewenste funktie(s): Opleiding/ervaring:_ Adres: Zondag 3 oktober HULST DEN DULLAERT 20.00 UUR Orquesta Sinfónica de Xalapa AktoftNIjhil den 1 Gewen jte fu\ lundiscne lurj dnjfsleven. af. advocatuur Opleiding,ei Nederlands l bednjtsrecht|: winkel, studa vocatuur. divfc funciee t tle(s): ds lech- *erinspec- Raymonde Plevier, Zandvoort Gewenste lunctle(s):- commerciële functie Opleiding/ervaring: havo. heao-CE.erv. in marktonderzoek, marke ting. klachtenafhandeling en als directe-seretaresse Marcel van de (25), Haarlem Gewenste tuf admcomme houdkundigf regio's Haarj Opleldlng/et rpavo 4.mdsf boekhouder!; medewerker, t uitzendkracht VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 R PLAFONDBEUGEL ROLTAFEL MET VIDEOPLANK i JAAR GARANTIE -1688 1623-12021 52443 040-862421 1620-55292 Tel. 04241-1525 836 et kantoor van de directie baar worden aanbesteed: aar 1994, van de provincie Zeeland, 4330 AD Middelburg, met Middelburg. irectie Milieu en Waterstaat r wat de bestekken af- Er zal geen aanwijzing wor- op de kantoren voornoemd. DE ADVIESBUREAUS voor Jeugd en Gezin in West- en Midden-Bra bant hebben zichzelf een algemene stop opgelegd. De bureaus voor jonge ren en ouders, juist ge specialiseerd in crisisop vang, kunnen het werk niet meer aan. Zoals overal in de welzijnssec tor kort de overheid op subsidies en personeel. Van onze medewerker Robert van Willigenburg CONNEY PELS is achter haar bureau vandaan gekomen, heeft koffie ingeschonken, steekt een sigaret op en wil even neerplof fen om over haar werk te vertel len. Nog voor ze drie woorden heeft gesproken, is het weer raak. De twee telefoons op haar bureau beginnen vrijwel gelijk tijdig te rinkelen. Eerst neemt ze de buitenlijn op, vraagt een mo mentje en beantwoordt dan met een veelzeggende blik de eerder gestelde vraag of ze nog wel tijd heeft om te gaan zitten. Aan de andere lijn spreekt ze met een medewerkster om daarna de nieuwe cliënt te woord te staan. Spitsuur Het is spreekuur en daarom spitsuur bij de stichting Jeugd en Gezin in Bergen op Zoom. Een moeder belt in paniek naar het Adviesbureau voor Jongeren en Ouders omdat haar ex-man zich niet aan de omgangsrege ling houdt. „Mevrouw, ik zal luisteren naar uw problemen. Maar voordat u uw verhaal ver telt, moet ik u melden dat ik u niet als cliënt zal aannemen. We hebben onszelf een algemene stop'op moeten leggen. Ik vind het wel zo eerlijk dat meteen te zeggen." De Adviesbureaus voor Jongeren en Ouders (onderdeel van de 'Stichtingen Jeugd en Gezin) in Tilburg, Breda en Roosendaal roepen om hulp. De doelstelling, het ondersteunen van gezinnen met problemen, staat haaks op de financiëleproblemen in de gezondheidszorg die hebben ge leid tot wachtlijsten en opname stops. Onverteerbaar voor de hulpverleners, die het juist tot hun taak rekenen om altijd be reikbaar te zijn wanneer mensen in een crisis verkeren. Ad Kavelaars van het Adviesbu reau in Tilburg schetst de schi zofrene situatie: „Laatst belde er een meisje van 14 aan. Ze was net weggelopen van huis. Kun je ]e voorstellen wat een stap dat voor dat meisje moet zijn ge weest, en dat ze dan toch nog zo dapper is om hier te komen voor hulp. Wanneer je 'nee' moet ver kopen, dan ben je zo iemand misschien voor altijd kwijt. Een verzoeningspoging met de ouders kun je dan wel vergeten." Pleeggezin Ruim twintig jaar geleden werd het eerste adviesbureau opge richt. Het idee van een bureau waar mensen vrijwillig heen konden, zonder direct te maken Ie krijgen met bijvoorbeeld de kinderbescherming, was afkom stig uit het maatschappelijk werk en de gezinsvoogdij. De hulpverleners gaan praten met de ouders wanneer er opvoe dingsproblemen zijn, zoeken een tijdelijk pleeggezin voor een kind dat is weggelopen en zor gen ervoor dat ze een vertrou wensrelatie met de leden van het gezin krijgen. Uiteindelijk zijn ze gericht op preventie, verzoe ning en hulp. De medewerkers van het adviesbureau hebben hun vaste cliënten, die ze regel matig bezoeken of telefonisch te woord staan. Al was ze gescheiden en had Anja een tijdje in een Blijf van m'n Lijf-huis gezeten, zij en haar twee dochters hadden een nieuw bestaan opgebouwd. Het ging jarenlang goed bij Anja in huis. De drie leidden een rustig leven tje met elkaar. Anja deed in ieder geval moeite om te zorgen dat haar dochters, nu in de pu berteit, het aan niets ontbrak. Soms moest ze streng zijn, maar ze bleef rechtvaardig. Tot de oudste dochter rond haar zestiende in haar wilde jaren terechtkwam. Anja, als de dood dat haar kind in aanraking zou komen met verkeerde vrienden of, erger nog, met drugs of drank, hield haar hart vast. „En toen kwam die hufter", zoals ze de laatste vriend van haar oudste dochter Clarissa om schrijft. „Hij had totaal geen manieren. Trok zich niets aan van de regels hier in huis. Zat met z'n poten op de bank. Hij had haar volledig in zijn macht. Em mij haalde hij het bloed onder de nagels vandaan. 'Met u heb ik geen relatie', antwoordde hij doodleuk. Ik had het gevoel dat ik totaal geen controle meer over haar had." Gespijbeld Op een avond ging het mis. Anja vertelt haar versie van het ge beurde. „Ik had hem al eens de deur uitgezet, maar toen ik een paar dagen later van mijn werk kwam lag Clarissa weer met hem in bed. Ze had nota bene gespij beld van school en ze weet dat ik haar dan niet wil zien. Ik ben naar boven gerend, woedend was ik. Ik bleef op de deur bonken, maar hij daagde me al leen maar uit. En toen gaf ik hem een lel. Hij schrok zo, dat hij terugsloeg en bleef rammen. Daarna is hij vertrokken." Even later belde zijn moeder op. „Ze zei: 'Als jij mij boos maakt, word ik levensgevaarlijk.' Clarissa was nog thuis en ik vroeg: 'Wat vind jij hier nou zelf van'? Ze pakte haar brommer en reed weg." Drie kwartier later kwam Clarissa terug, zonder een woord te zeggen. Anja ging naar de dokter voor advies. Hij beval haar aan Cla rissa duidelijk te maken dat ze haar twee weken niet wilde zien. Clarissa vertrok. Ze zat bij haar vriend, die er voor zorgde dat ze geen contact met haar moeder opnam. Anja: „Maar 's avonds belde ze stiekem toch op. Je hebt nu gezien wat hij met mij heeft gedaan, zei ik, nu ben jij aan de beurt." Drie weken bleef Clarissa weg. Anja zocht hulp en belde de politie. Een agente hoorde haar aan en verwees haar naar het adviesbureau. De medewerkster van het bureau waarschuwde Anja, dat ze niet zou helpen. Omdat er een wachtlijst bestond. Anja raakte niet in paniek. „Ik heb mijn verhaal kunnen doen en de maatschappelijk werkster heeft me een paar tips gegeven: 4 caravan omdat hij 'problemen met zijn ouwelui' had, weduw naar was geworden, een kind en - door een bedrijfsongeval een handicap met zich meedroeg. Het kind werd door zijn groot ouders opgevoed en totaal ver wend. Zelf was hij het jongetje niet meer de baas. Tot overmaat van ramp moest zijn been wor den afgezet na een verkeerd ver lopen operatie. Tegen de finan ciële gevolgen was Willem niet opgewassen: niet meer kunnen werken, een uitkering aanvra gen, aangepast wonen. Admini stratief totaal niet onderlegd, kwam Willem via het Riagg te recht bij Conney Pels van het adviesbureau Bergen op Zoom. „Wat Conney heeft gedaan, dat mag in de krant. Ze heeft een huis voor me geregeld. We zijn bezig met een schadevergoeding bij het ziekenhuis dat me ver keerd heeft geopereerd. Ze heeft me geleerd met geld om te gaan. De kinderen ziin naar school en krijgen alle hu'p. Allemaal din gen die ze voor haar werk niet hoeft te doen. Ik heb er geen woorden voor." Willem woont sinds vorig jaar samen. Zijn vriendin, die zelf twee dochters heeft, is afkomstig uit Suriname. De twee meisjes zijn sinds kort over. Ook met de opvoeding van de zoon van Wil lem gaat het nu beter. De moe der wordt emotioneel: „Het is niet te geloven wat Conney alle maal heeft geregeld. Ik kreeg een verblijfsvergunning. We hadden binnen drie weken een huis. De meisjes konden komen en zitten nu op school. Alle formulieren voor studiefinanciering en kin derbijslag heeft ze ingevuld. Ze komt zelfs 's avonds op bezoek." Conney Pels van Jeugd en Gezin in Bergen op hebben onszelf een algemene stop op moeten leggen'. Zoom: We Peter van Keyzerswaard van Jeugd en Gezin in Roosendaal: 'Je wilt altijd luisteren'. 'Laatst belde er een meisje van 14 aan. Ze was net weggelopen van huis. Kun je je voorstellen wat een stap dat voor dat meisje moet zijn geweest, en dat ze dan toch nog zo dapper is om hier te komen voor hulp. Wanneer je 'nee' moet verkopen, dan ben je zo iemand misschien voor altijd Nieuwe gevallen FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER kwijt'. Clarissa kon kiezen uit thuisko men, een maand bij haar vader wonen, of ik zou kunnen dreigen met de kinderbescherming. Dan zou Clarissa uit het gezin van haar vriend losgeweekt kunnen worden." Oorzaken Anja is gaan zoeken naar de oorzaken van het plotselinge on begrip tussen haar en haar doeh- ter. „Toen ik jong was, vertelde een arts me dat ik geen kinderen zou kunnen krijgen, dus je be grijpt hoe blij ik was dat het wel lukte. Na de scheiding was ik twee jaar overspannen, maar toen begon ik pas te leven. Ik heb me toen helemaal op de kinderen gestort, misschien was dat niet altijd goed. Ik ben al jaren niet op vakantie geweest en doe nu meer waar ik zelf zin in heb. Dat brengt rust. Als de kinderen maar van die rotzooi afblijven..." Nu is het gezin in rustiger vaar water terechtgekomen. Clarissa heeft min of meer eieren voor haar geld gekozen. Ans: „Het adviesbureau zou deze zaak nor maal gesproken een paar maan den begeleiden. Maar ik ben ge lukkig een type dat aan een half woord genoeg heeft om op het goede spoor gezet te worden." Peter van Keyzerswaard van het Roosendaalse bureau: „Soms ben je het laatste redmiddel. Als maatschappelijk werker heb je niet geleerd te zeggen dat iets niet kan. Je wilt altijd luisteren. En verwijzen kunnen we niet. .Als adviesbureau krijgen we kinderen en ouders die bij het Riagg of het Algemeen Maat schappelijk Werk niet eens de drempel over komen." Sinds 1980 zijn de adviesbureaus erkend als instellingen die bij voorbeeld kinderen mogen plaatsen in opvanggezinnen. Pas sinds 1984 bestaat een budget voor de stichtingen Jeugd en Gezin om personeel vrij te ma ken voor de adviesbureaus. Effectief Het beleid van de overheid is er op gericht hulpverlening in het algemeen 'kort maar effectief' te laten verlopen. In de praktijk betekent dat dat de instellingen budget-neutraal moeten werken, dat de landelijke overheid de meeste taken in deze sector heeft afgestoten naar de provincies en dat subsidies zoveel mogelijk worden beperkt. Voor Ad Kavelaars van het ad viesbureau in Tilburg betekent 'kort maar effectief' juist een rechtvaardiging van het werk van de adviesbureaus: „Het komt er op neer dat je in gezin nen ernstiger problemen voor komt. Preventie dus, zorgen dat relaties niet uit de hand lopen, dat de kinderbescherming niet hoeft op te draven. En die pre ventie is waar we goed in zijn." In de stad Tilburg alleen al vra gen jaarlijks 350 mensen om hulp. Elke cliënt wordt gemid deld negen maanden begeleid. „Met de weinige mensen die we hier hebben word je vanzelf een crisisteam, dat ingrijpt waar het eigenlijk al uit de hand gelopen is." Vandaar dat de provincie, bij monde van de commissie Jeugdhulpverlening en gedepu teerde L. van Nistelrooij, wil komen tot centrale 'opvoedings winkels', waarin onder meer Jac, Jeugd- en Jongerenwerk, maat schappelijk werk en Riaggs de krachten bundelen. Goed gesprek Soms is een goed gesprek alleen niet goed genoeg. Willem, een veertiger, woonde elf jaar in een „Het is onvoorstelbaar hoeveel ouders de gewone dingen niet meer geregeld krijgen. Kun je je indenken dat er elke dag tussen de vijf en vijftien nieuwe geval len zijn, terwijl we met de twee vaste krachten op dit bureau al problemen hebben om 54 vaste cliënten intensief te begeleiden?" Hoewel tevreden over wat ze voor het startende gezin van Willem heeft bereikt, heeft Con ney zelf heel wat meer proble men met het werk dat ze doet. Bij Willem, en bij veel cliënten, zou ze vaker dan eens in de maand willen aankloppen. „Toen we nog geen stop hadden ingesteld, haalde ik die een keer per maand niet eens. Terwijl er tijden zijn geweest dat ik hem elke dag aan de lijn had om van alles te regelen. En dat doe ik dan ook, want ik laat cliënten niet zonder geld of woning rond lopen." In Bergen op Zoom moeten op 1 januari de drie part-timers al plaats maken voor stagiairs. Te gelijk komen er op het bureau enkele taken bij die door justitie niet meer worden begeleid. Het gaat daarbij om 33 jongeren in internaten plus een aantal jonge ren die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en waarvoor in middels geen budget meer is. Signaal „Dit is een duidelijk signaal dat we keuzes moeten gaan maken", luidt de reactie van provinciaal gedeputeerde L. van Nistelrooij op de opnamestops. Een com missie van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant concludeer de dit voorjaar dat er voor de jeugdhulpverlening centrale bu reaus moeten komen. In Breda, waarschijnlijk de uitverkoren plaats, zijn twee instellingen in middels gefuseerd. De jeugd hulpverlening, tot nu toe nog strikt gescheiden in maatschap pelijke en justitiële bureaus, zou intensiever moeten samenwer ken. Van Nistelrooij is het eens met de adviesbureaus dat het accent moet liggen op preventie. „Maar dat betekent dat er vooral moet worden gesneden in de zwaardere hulpverlening, bij voorbeeld in de internaten. Dat zijn vergaande beslissingen." Maar tegelijk verwacht Van Nis telrooij rendement van het bij elkaar brengen van de verschil lende loketten: „De landelijke overheid heeft ons voor het blok gezet door 100 miljoen gulden naar ons over te hevelen en de provincie de jeugdhulpverlening te laten reorganiseren. Vroeger ging elk bureau naar Den Haag en regelde daar zijn zaakjes. Nu moeten we elkaar in de ogen gaan kijken om te zien of er overbodige schotjes tussen de in stellingen weggehaald kunnen worden." Argwaan Maar de Westbrabantse en Til- burgse hulpverleners kijken met argwaan naar de aankomende opvoedingswinkels. Die zouden onnodig hoge drempels voor de klant kunnen opwerpen, menen zij. Volgens de gedeputeerde is er geen sprake van het opheffen van plaatselijke bureaus. „Ik noem het liever 'kleinschaligheid in groter verband'. Een groot deel van de administratieve ta ken kan daardoor in een centraal kantoor geregeld worden. Niet de hulpverlening zelf. Dat zou het stomste zijn om te doen, dat je de gezinnen waar het allemaal om gaat niet meer centraal zou stellen. Dat mag je niet weg-or- ganiseren." Op verzoek van betrokkenen zijn enkele namen gewijzigd of anoniem gehouden. De echte namen zijn bij de auteur bekend. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) "er van het ïesV% EM van»», —aiianoi (44), Haarlem Gewenste functle(s): buitendienst, customerre lations. wervmg'selectie personeel E.M.A. Veenstr» (23), Heemskerk Gwendolynn Smit (23), Hoofddorp Gewenste functte(i): verantwoordelijke (com- merciBle) hbo-iunctie; re 8io's Amsterdam. Haar- im. Haarlemmermeer Gewenste tunctle(»):- Chemisch analiste; Heemskerk en omgeving Opleiding/ervaring: ervanng:mavo, kmlo; 31/2 ir erv. in petrochemie, mikeo. levensmiddelen laring: Er-yjV* iem lachno- uigbouw- V) milieuhy- yezeqebie- "-vl Opleldlngtervarlng: verpleegkunde A, div managementstudies. 15 jr erv aisaldelmgshoolden commerciële erv OpteWIng/ervarIng: vwo, hbo toegepaste tuns houdwetenschappen groothuishoudmg/mana- gement. typen, momen teel trainee P.T.M Peeperkorn (38) Wormer Rerté Zwan (22), Kpog a.d. Zaan Gewenste functie(s): medewerker/assislent per soneelszaken/ rechtsposi- Gewenatefunctie(a): medewerker afdeling oal- culatie. Inkoop, binnen dienst; niet technisch, geen detailhandel Opleiding/ervaring: mavo. mds-o,typen; 1 jr. opleiding en erv. als assis tent bedrijf steider super markt, 1 jr. erv. als archi varis He regio s Amsterdam. Zaandam, Alkmaar Zaandam. Alkmaar Opleldingfervaring- havo. mbo-AP/PB MG-1; 11 ir erv. personeeisafde- ling'salansadm., ook erv. mei computer t bestek genoemde gegevens >pgeleverd een werk, inhou- ivegen buiten de bebouwde nodige maatregelen kunnen schrijvingsstaat in beschou- leikant er van 08.00 tot 18.00 u. /ele vaste planten. daarna pijlen volgen. afspraak, tel. 01140- i s m. Europalia Met dank aan Rabobank, Leenhouts Aannemingsbedrijf Sluis, Cerestar Benelux Prijs: 1e rang 40.-, CJP/Pas 65 35.- 2e rang 30.-, CJP/Pas 65 25.- Estado de Veracruz (Mexico) dirigent: Francisco Savin solist: Carlos Prieto, cello solist: Ricardo Gallardo, percussie José Pablo Moncayo - Tierra de Temporal Frederico Ibarra - Concerto voor cello en orkest Javier Alvarez - Concerto voor Percussie en orkest (première) Manuel Enriquez - Sonatina Silvestre Revueltas - Homenaje a Garcia Lorca, Sensemaya Prijs 3-gangen Festival-diner bij Hotel Restaurant l'Aubergerie 37.50. Inlichtingen, reservering en kaartverkoop: Zuidlandtheater, Zuid- landstr. 111, 4532 CK Terneuzen. Tel. 01150 - 95555. Fax 01150 - 94532. Di t/m vrij 11.00 -15.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 19