'O DE STEM Kans op EG-steun toegenomen Bet geflatteerde zelfportret van de Kamer van Koophandel I Zeeland ziet weinig in storten Twents afval op Schouwen-Duiveland Terneuzense broers vinden gat in de markt Honderden fietsers op hun fout gewezen Mogelijk uitwisseling tussen Nederlandse en Spaanse studenten Uitvoering Requiem van Verdi in Veere Bukman vraagt om geld voor Zeeland uit fonds achtergestelde agrarische gebieden Weinig schotelantennes kunnen RTL5 ontvangen 4Beschermde status voor Zak van Zuid-BevelancP /ie anders? VACANT! E AANH Zeeuws-Vlamingen 'ridder van de weg' I ?me). Rolf en Bert Hoving verzorgen dagje hengelen op de Westerschelde Botsing met hond >ut verwacht... Weer paarden en schapen gestolen den meerprijs van Ie andere extra's, lig zult hebben. 06-03 29 if el (ook m 8-hoek of rond verkrijgbaar). per stuk. per stuk. lekker lang na te tafelen, stellen we dus hoge eisen. ontdekten we deze ovale, fel...in Oisterwijk natuurlijk! len een tijdloze combinatie. :st? Ja, in de keuken zeker! Kunt u met een gerust hart via De Stem doen met een .Kleintje" onder de rubriek Vakantie" Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes" -rubriek Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland voelt er weinig voor om Twents afval op de Schelp- hoek op Schouwen-Duiveland te laten stor ten. Gedeputeerde Staten nemen dinsdag een beslissing over het verzoek van het Provin ciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) om dit te mogen doen. Het Proav is contractueel verplicht afval uit Twen te terug te nemen nadat het zelf enige tijd Zuidhol lands afval in Oost-Overijssel had gestort. Dit is omdat er in Zuid-Holland de stortplaatsen overvol zijn. Voor de Schelphoek heeft Zuid-Holland een con tract gesloten voor 140.000 ton per jaar. Met het geld dat dit oplevert wil de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland te zijner tijd de stortplaats van een deugdelijke afdekking voorzien. De provincie Zuid-Holland heeft de startproble men inmiddels redelijk onder de knie. Met het nu laten terugkomen van Twents afval en dat storten op Schelphoek zou de Proav twee vliegen in één klap slaan. Een regelmatige aanvoer van afval naar Schouwen-Duiveland is dan gegarandeerd en men komt de afspraak met Twente na. Het landelijke Afval Overleg Orgaan (AOO) heeft vorige week echter een negatief advies uitgebracht over het doorsluizen van Twents afval naar Zee land. „In het contract tussen de Proav en het Samenwerkingsverband Twente staat dat het re tour-afval in Zuid-Holland moet worden verwerkt. Het is onzinnig om zo afvalbergen heen en weer te slepen", aldus een woordvooerster van het AOO. „Het afval kan beter in Twente blijven. Laat Zuid-Holland hun retour-verplichtingen maar af kopen. Van onze verslaggever Middelburg/Den Haag - Landbouwminister Bukman heeft Zeeland bij de Europese Gemeenschap aangemeld als regio die in aanmerking moet komen voor steun uit het structuurfonds voor achtergestelde agrarische gebie den. in januari beslist de Europese lommissie of Zeeland een plaats krijgt op de lijst van gebieden die steun uit Brussel kunnen krijgen. Vijf maanden later velt (ie commissie een oordeel over de ..-.gediende projecten en worden de EG-bijdragen vastgesteld. De projecten moeten betrekking -.ebben op de landbouwsector. Terneuzen - Tien Zeeuws- ','laamse beroepschauffeurs zijn onderscheiden als 'ridder van de De onderscheidingen wer- I den deze week uitgereikt door D. I Dees, voorzitter van het Bene- ioxparlement, in het kader van het Veiligheidsplan voor het Be- I oepsgoederenverkeer. |C. Berman uit Waarde en de I Axelaars H. Hinterwaller, J. I Koster en S. Overdulve kregen gouden onderscheiding om- I dat zijn tien jaar aaneengesloten schadevrij hadden gereden. Zil- I ver (vijf jaar schadevrij) was er Ivoor J. Zijlstra uit Breskens. I Brons (drie jaar schadevrij) ging par N. van Limmen (Philip- I pine), E. de Ridder (Axel), J. van llossum (St.-Jansteen), J. Taze- 1 .aar (Hoek) en P. Witte (Philip- De steun voor Zeeland kan gaan om vele miljoenen. In de aanvraag wordt naast de algehele malaise in de landbouw nog een aantal redenen genoemd waarom Zeeland geld uit dit EG-structuurfonds. zou moeten krijgen: de vergrijzing, het ver trek van veel jongeren, het feit dat de provincie zo dun bevolkt is, de hoogte van het gemiddelde bruto-inkomen en de kans op hogere werkloosheid. Voor de Zeeuwse gedeputeerde D. Bruinooge kwam de aanmel ding van Zeeland door Bukman niet als een verrassing. Sinds begin dit jaar was de provincie in nauw overleg met Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening be zig 'Den Haag' warm te laten lopen voor de steun-aanvraag. „De eerste etappe hebben we nu uitgereden. Minister Bukman heeft ons aangemeld. Dat is een hele belangrijke stap, maar dat is nog maar het begin. Er zijn nog twee etappes in Brussel te gaan", aldus Bruinooge. Volgens de Zeeuwse gedeputeerde is de provincie al hard bezig het pad in Brussel te effenen. Met de landbouwsector wordt bekeken welke Zeeuwse projec ten in Brussel de meeste kans maken. Wat die projecten inhou den, wil Bruinooge nog niet kwijt. Rolf (links) en Bert Hoving: We hebben de boot naar ons idee opgeknapt. Het schip werd van alle gemakken voorzien'. fan onze verslaggever Terneuzen - Ruim driehonderd (brom)fietsers, die in Terneu zense voetgangersgebieden toch hun tweewieler bereden, zijn ifgelopen maanden te voet verder gegaan nadat de stads weiden hen op hun overtreding wezen. Slechts vijftien bleken aan de opmerking lak te hebben en vervolgden brom-)fietsend hun weg. Bit blijkt uit de rappori||ge van ie Terneuzense stadswacht, die tp 14 juni aantrad. Ook valt op te maken dat de ïadswachten een vraagbaak -oor voorbijgangers zijn, bijna 'iveehonderd keer konden zij wgenstellers verwijzen naar de lek waar ze nar toe wilden. Het tweede grote euvel, met de lond wandelen in daarvoor ver- Men gebieden, kon effectief 'estreden worden. Van 14 juni pt 31 augustus werden 234 hon denbezitters op hun overtreding jewezen. Zij werden gemaand iet gebied te verlaten of - want i't is toegestaan - hun hond op ie tillen en door het gebied te kagen. „In alle gevallen werd «volg gegeven aan het verzoek, met wat gemor en geknor", jjsat in de rapportage te lezen. I aanwezigheid van de stads wachten, die twee aan twee pa trouilleren, wordt bovendien zeer op prijs gesteld door de middenstand. Regelmatig wordt de hulp van de stadswachten ingeroepen en volgens gemeente lijk woordvoerder G. Christiaan- se staat het buiten kijf dat de aanwezigheid van de stadswach ten goed werkt bij het voorko men van winkeldiefstal of zak kenrollerij. In de uitgebrachte rapportage van de stadswacht, blijkt grote tevredenheid over de medewer king van de plaatselijke politie. De stadswacht wordt door de politie voor vol aangezien, is de conclusie van coördinator G. Bommeljé. Een enkele keer mochten de stadswachten aan het échte politiewerk ruiken. Hun assistentie werd ingeroepen bij een ontruiming en de inspec tie van een Nederwiet-tuin. DE TERNEUZENSE broers Rolf en Bert Ho ving kochten enige tijd geleden een motortjalk uit 1897. Beide broers hadden genoeg van hun oude werk en besloten voor zichzelf te beginnen. De boot werd verbouwd en omgedoopt in m.s. Festijn. Bedoeld voor feesten en rondvaarten op de Westerschelde. Ro de draad is het zeevissen. Van onze verslaggever Frank van Cooten MAXIMAAL 25 mensen kunnen een dagje de zee op om een hengeltje uit te werpen. De Fes tijn is vanaf 1 juli in de vaart. Thuisbasis is de handelshaven in Breskens. De broers lijken hier mee een gat in de Zeeuws- Vlaamse markt te hebben gevon- Vogelwaarde - Op de provincia- leweg in Vogelwaarde vond woensdagavond een aanrijding plaats tussen een personenauto en een plotseling de rijweg over stekende hond. Bij de botsing werd de voorzijde van de personenauto bestuurd door een 34-jarige inwoonster uit Hulst aanzienlijk beschadigd. De hond overleefde de botsing niet. den. „De professionele vissers werden overstelpt met vragen van mensen een dagje mee te mogen varen. Die mannen had den daar uiteraard geen tijd voor. Wij bieden nu die moge lijkheid". Het idee voor het kopen van een eigen boot kwam van Bert Ho ving. Hij was tien jaar stuurman op de grote vaart, maar was het op een gegeven moment beu zo lang van huis te zijn. Na een tijdje in een fabriek te hebben gewerkt, bleef de zee toch trek ken. Rolf Hoving, van oudsher sportleraar, was beheerder van een sportcentrum in het Gooi en besloot terug te keren naar Zeeuws-Vlaanderen om iets voor zichzelf te beginnen. Het oog van de beide broers viel op de oude tjalk die in 1961 was omgebouwd tot passagiersschip. De boot deed dienst op de Oos- terscheldé maar de concurrentie is daar moordend. De reder be sloot de boot te verkopen. „We hebben de boot naar ons idee opgeknapt. Het schip werd van alle gemakken voorzien", aldus Rolf Hoving. Toen de boot klaar was, gingen de broers na het krijgen van de nodige vergunningen op zoek naar een ligplaats. De Handels haven in Breskens was het enige plaatsje dat nog beschikbaar was. In het voorjaar werd al begonnen met rondvaarten en feesten voor bedrijven en groe pen. Nu breekt de periode van het zeevissen aan. Vissen op vooral wijting en kabeljauw. Dat gebeurt in de monding van de Westerschelde. ZIE VERDER ZEELAND - C2 Koffie en pieren vormen essentïele ingrediënten bij het zeevis sen. FOTO'S WIM KOOYMAN igen. Vanaf WM>JEM.4B van de vloer gooien hoeft dat altijd op de dansvloer te zijn. s bank heeft alles om stijlvol oordacht ontwerp met ronde i stof en een fraai onderstel, ollectie bij Oisterwijk vonden ;tuk uiteindelijk het mooiste, i? Ga eerst eens even zitten! ;«i onze verslaggever "ank Deij kneuzen - De glimlach •eef gisteren lang de lippen «en van secretaris A.W. 3bel van de Zeeuws-Vlaam- Kamer van Koophandel, cijfers waren dan ook in- ""ultwekkend. Meer dan de «lft van het aantal onderne mers is tevreden over de iantvriendelijkheid van de iaaer en de snelheid waar de ze worden bediend. I'ijwel alle ondernemers vinden kamer een betrouwbare orga- üsatie en vinden dat hun belan- d worden behartigd. En de algemene beoordeling over de kwaliteit van de dienstverlening, van redelijk tot goed, mag er ook zijn. Het was dan ook met zicht baar genoegen dat secretaris Za- bel gistermorgen de resultaten van het imago- en marketingon- derzoek voorlegde aan de Ka mer. Doch, zo bleek bij nadere bestu dering, er was een kleinigheidje waardoor de cijfertjes misschien wel een ander daglicht verdien den. Want tenslotte had slechts 26 procent van het aantal geën quêteerden (ruim duizend), -en bij de kamer staan 5700 bedrij ven ingeschreven-, de moeite ge nomen om het enquêteformulier in te vullen. Maar de best wel hoge 'non-response' zoals Zabel het uitdrukte, had zeker ook te maken met de presentatie van de onderwerpen. De manier waarop de vragen waren gesteld, was misschien wel wat te hoog gegrepen. Wat voorzitter Verver gretig beaam de. „Ik hoor veel ondernemers altijd zeggen. Wat zijn dat moei lijke fomulieren". En dat was jammer. „Want als je de goede vragen stelt, krijg je ook de goede antwoorden", aldus Zabel zalvend. En natuurlijk hebben onderne mers het ook altijd erg druk waardoor nu eenmaal de tijd ontbreekt om alle formulieren in te vullen. Want ze krijgen wat op zich af. „We krijgen zo veel enquête-formulieren op ons dak. Je kunt er de kamer mee behan gen", zei KNOV-afgevaardigde J. van de Velde. Maar toont de, objectief beke ken, schamele 26 procent niet veeleer een geweldige desinte resse in het werk van de Kamer. En is het, in plaats van een genoegzaam kloppen op eigen borst, niet beter de hand in eigen boezem te steken, durfden enke le leden gisteren te opperen. Want de enquête wijst tenslotte ook uit dat veel Zeeuws-Vlaamse ondernemers niet of nauwelijks op de hoogte zijn van de dienst verlenende (taken van de Kamer. En de kwalificatie ambtelijk van met name de kleinere bedrijven liegt er ook niet om. „Als je het woord stoffig had gebruikt wa ren daar ook veel kruisjes achter gezet", sneerde J. Wisse (VNO). Het waren maar enkele leden die die situatie gisteren openlijk er kenden. Want er is moed voor nodig om te zeggen dat je er met zijn allen eigenlijk niet zo veel van bakt. „Het ligt natuurlijk ook aan onszelf dat de Kamer niet zo bekend is. Wij hebben bijvoorbeeld op onze eigen le denvergaderingen nog nooit ie mand van de Kamer gevraagd", zei Van de Velde. Dus daar ligt nog wel wat werk. Dat besef is er ook bij het be stuur, want kortgeleden is de aanzet gegeven voor een kamer krant die elf keer per jaar gaat verschijnen en waarin de com- VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Terneuzen - De abonnees van kabeltelevisie in Zeeuws- Vlaanderen èn overig Zeeland kunnen vermoedelijk dit weekeinde al kijken naar de uitzendingen van RTL5, veel trotse schotelbezitters komen straks tot de ontdekking dat hun apparatuur de nieuwe zender niet kan ontvangen. „RTL 5 wordt uitgezonden via de satelliet Astra op een zeer lage band. De meeste schotels zijn hiervoor niet uitgerust. Om RTL5 toch te kunnen ont vangen is een speciale RTL 5-converter nodig", zegt een woordvoerder van een in scho telantennes gespecialiseerd bedrijf in Terneuzen. „De kosten zijn het probleem niet, dit hulpstuk kost 89 gul den en is eenvoudig door ie dereen aan te brengen. Maar hij is momenteel niet overal verkrijgbaar. Wij hebben er w.el in bestelling maar er is nog niets binnengekomen. Heel Nederland roept natuur lijk om dat ding". De conver ter moet geplaatst worden tus sen schotel en tuner. Vandaag valt bij Zekatel de officiële beslissing om RTL5 in het weekeinde al op de kabel te brengen. Daarvoor moet een ander televisiesta tion wijken. In Zeeuws-Vlaan- deren gaat het vermoedelijk om het informatiekanaal, in de rest van Zeeland om Fran stalige zenders. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Zee land veel langer verstoken zou blijven van RTL5. Van onze verslaggever Vlissingen - Ambassadeur A. Fournier van Spanje gaat onderzoeken of er een uitwisseling tot stand kan komen tussen Nederlandse en Spaanse studenten hoger beroepson derwijs. Onderdeel van dat onderzoek is ook de instelling van een jaar lijkse prijs voor hbo-studenten, die in een scriptie of werkstuk de betrekkingen tussen Neder land en Spanje behandelen. Fournier deed deze toezegging donderdag tijdens een bezoek aan de provincie Zeeland. Als gast van de Zeeuwse Commissa ris der Koningin W. van Gelder bezocht de ambassadeur onder meer de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Verder had hij ook een ontmoe ting met vertegenwoordigers van de Zeeuwse kamers van Koop handel. Daarbij is afgesproken dat de Zeeuwse contacten wor den voortgezet met de handel sattaché in Den Haag. Daarnaast komt er ook een on derzoek of er op cultureel gebied samenwerking mogelijk is. Dat geldt dan met name voor Spaan se evenementen tijdens culturele evenementen in Zeeland, zoals de september-Cultuurmaand, het Filmfestival en het Festival van Zeeuws-Vlaanderen. Het bezoek van de Spaanse am bassadeur gisteren houdt ver band met de Zeeuwse 'onder handelingen' om bijna 350 jaar na de 80-jarige oorlog alsnog vrede met Spanje te sluiten. Of ficieel leeft de provincie Zeeland nog steeds op voet van oorlog met Spanje, nadat de Zeeuwen in 1648 weigerden het vredesver drag van Munster te ratificeren. Van onze correspondent Terneuzen - Veedieven zijn de laatste nachten actief bezig in de regio. Nadat eerder deze week uit een weiland aan de Tractaat- weg een paard is ontvreemd, sloeg men gisternacht opnieuw toe. Uit een stal staande op een wei land in de Verdronkenpolder on der Philippine werden vier paardjes (twee Shetland pony's en twee Haflingers) gestolen. Verder deed een inwoner van Sluiskil bij de politie aangifte van diefstal van twee drachtige ooien en twee rammen. Deze stonden in een weiland in de Nieuw Vogelschorpolder in de buurtschap Zandstraat. Van onze verslaggever Goes - De 'Zak van Zuid-Beveland' moet het predikaat krijgen van waardevol cultuurlandschap. Dat schrijven de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en de provinciale VW aan de vaste commissie voor landbouw en natuurbeheer in Den Haag. Het gebied is niet opgenomen in het ontwerp planlogische kern beslissing van het structuursche ma Groene Ruimte. Maar vol gens ZMF en VW voldoet de 'Zak van Zuid-Beveland' aan al le vereisten om wel een be schermde status als waardevol cultuurlandschap te krijgen. Het karakteristieke landschap van de Zak bestaat uit slingeren de dijken, kreken en fraaie be plantingen. Het gebied staat vol gens de brief al onder druk, onder meer door de crisis in de akkerbouw. Boeren zoeken vol gens VW en ZMF naar alterna tieven, waaronder intensieve veehouderij en glastuinbouw. En die passen volgens hen niet in het landschap. municatie met het bedrijfsleven moet worden geoptimaliseerd. Het initiatief van de krant werd gisteren dan ook instemmend begroet. Het beste bewijs dat een verbe tering van de kwaliteit van de dienstverlening geen overbodige luxe is, bewees de Kamer giste ren zelf in eigen huis op het moment dat Zabel de enquête resultaten aan de Kamer toe lichtte. Hij deed dat met behulp van een overhead-projector die achterin de zaal niet meer dan een flauw licht verspreidde. „We kunnen het wel zien", gaf J. Wisse op afstand een zesje voor de goede bedoelingen van de kamer, „maar we kunnen het niet lezen". Van onze correpondente Veere - Slechts tweemaal verzorgt het Philharmonisch Toonkunstkoor en het VU-orkest de uitvoering van het Requiem van Verdi in Nederland. Eenmaal in den Doelen in Rotterdam en vrijdag 8 oktober in de Grote Kerk in Veere. Omdat organisator Delta Cul tureel een grote opkomst ver wacht, worden achter in de kerk speciale verhoogde tribu nes gebouwd en zijn ook zit plaatsen te verkrijgen in de zijbeuken. Het Toonkunstkoor is opge richt in 1829 en is het oudste oratoriumkoor in Rotterdam. Het koor werkt jaarlijks mee aan oratoria- en passie-uit voeringen. Het orkest van de Vrije Universiteit werd opge richt in 1962 als kamerorkest. Sinds 1975 is Daan Admiraal dirigent. Onder zijn leiding groeide het orkest uit tot het grootste (amateur)symfonie orkest van Nederland. Sinds kort is Admiraal ook dirigent van het Toonkunstkoor. Het is de eerste maal dat het VU-or kest en het koor samenwer ken. Het programma in Veere bevat naast het Requiem van Verdi enkele koorwerken van Rossi ni en Puccini. Solistische me dewerking verlenen Liesbeth Damen (sopraan), Magareth Beunders (alt), Alex Vermeu len (tenor) en Waldemar Wild (bas). Het concert begint om 20.00 uur. De kerk gaat open om 18.45 uur. De toegangskaarten kosten ƒ22,50 (CJP/Pas 65 17,50). Voorverkoop bij boekhandel Fanoy in Middel burg en Grote Kerk in Veere.

de Stem | 1993 | | pagina 13