'CVC is een gezellige club' Anton Thoen wil schitteren op nationaal niveau e dijk, ïder jaar) wereld uit. erland. Toernooi Borsele in nieuw jasje gestoken Clingse Volleybal Club viert 25-jarig bestaan Smeets voelt zich al een beetje kampioen dermoord daden". sportnieuws KORT sport AGENDA DE STEM SPORT ZEELAND B2 volgens de wet. 'Ik wil alles, maar dan ook alles wat er in zit, er uit halen' VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 honderdduizenden in Nederland zijn r die tienduizenden bij de wet, worden zijn politici verant- oden van de bloem van ven handhaven en een ind moreel, geestelijk en (St, Paülus 1 Kor. 9; 16) aulus II. Denver, aug. '93) eld genoeg heeft, en toch L KRACHTIGER e abortuswet? 14.00 uur naar de hof in Den Haag. R ONDERSCHEID'. an s.s.s. en Medewerkers Onze oprechte dank. Van onze sportmedewerker Heinkenszand - De volgende editie van het Borsele-voet- baltoernooi is weer in een nieuw jasje gestoken. Kwa men dit jaar alleen Zeeuwse clubs in actie, een tintje dat overigens gehandhaafd blijft, voor het toernooi in 1994 is voor een andere opzet geko zen. Niet minder dan twintig amateurclubs mogen opdra ven om zich via twee voor ronden te plaatsen voor de finaleronden, die op 25 en 27 augustus in Nieuwdorp wor den gespeeld. VOETBAL Vandaar dat het evenement voortaan bestempeld wordt als de Borsele Champions League. In het gemeentehuis van Borsele te Heinkenszand werd de loting verricht voor de eerste van de twee voorronden. Deze eerste ronde moet voor 1 december van dit jaar zijn afgewerkt. De tien winnaars (bij gelijke standen worden er direct strafschoppen genomen) komen uit in de twee de ronde. De loting daarvoor vindt plaats op 2 december. De vijf overgebleven clubs ko men uit in de finaleronden. Voor die eindstrijd zijn direct ge plaatst de hoogst spelende Zeeuwse zaterdagclub Hoek, zondageersteklasser Goes als winnaar van het toernooi 1993 en het Borselse team. De voorzit ter van het organiserende comi té, Sjaak de Kooning, liet in de sfeervolle raadzaal nog eens we ten hoe het Borsele-toernooi des tijds gestalte had gekregen, dankzij het initiatief van zijn vereniging Lewedorpse Boys en de zaterdagclub Nieuwdorp en met steun van diverse sponsors. In de eerste twee jaar streden clubs uit het betaalde voetbal om de hoogste eer. Vervroeging van de competitie in de profsec tor was er de oorzaak van dat men dit jaar voor een andere formule moest kiezen. Men stap te over op een krachtmeting tus sen alleen Zeeuwse clubs (zo mogelijk de sterkste). Dat sloeg goed aan bij het voetbalminnend publiek, alsmede bij de hoofd sponsor, de gemeente Borsele, die het contract met nog eens drie jaar verlengde. „Omdat Borsele uit meer bestaat dan een kerncentrale," ventileerde wet houder van sportzaken De Bart. „Met een dergelijk groots opge zet sportoernooi kunnen we dat goed onderstrepen." De voorzitter van de KNVB af deling Zeeland, Kees Blomaard, vond het eveneens een uitsteken de zaak dat zo'n toernooi op poten is gezet. „De KNVB is er uiteraard voorstander van dat er zoveel mogelijk gevoetbald wordt," aldus Blomaard. De loting voor de eerste ronde lever de de volgende duels op: 's-Heer Arendskerke-Patrijzen, Middel- burg-Kapelle, Tholense Bovs- HW'24, Serooskerke-Rillandia, WHS-RCS, Breskens-Bruse Boys, Yerseke-Kloetinge, Bevelanders- Vlissingen, Oostkapelle-Veere en Arnemuiden-Colijnsplaatse Boys. Door onze medewerker Willy van Leeuwen Clinge - De volleybalver eniging CVC uit Clinge viert zaterdag 2 oktober het 25-jarig bestaan. Zo wel de leden als de oud-le den zullen dan tijdens een feestmiddag en avond van de gelegenheid gebruik maken om eens na te pra ten over de afgelopen ja ren. „CVC is een gezellige club, waar de saamhorig heid hoogtij viert. We zul len vooral de jeugd in de toekomst nog meer aan dacht geven om ook voor de komende jaren de con tinuïteit te waarborgen," aldus bestuurslid Menno Boehlé, tevens trainer- coach bij deze jubilerende volleybalvereniging. CVC speelt al jarenlang een be langrijke rol in zowel de NeVo- Bo- als BeVoBo-competities. Mannen van het eerste uur wa ren Arnold van de Walle, Hugo Willaert en de gebroeders Col- sen. Later werden zij opgevolgd door enkele enthousiastelingen zoals Walter Dobbelaar en Jan de Poorter. Vooral deze laatstge noemden hebben flink aan de weg getimmerd om van CVC een bloeiende vereniging te maken. „Ik heb nog een periode meege maakt dat CVC honderd leden had," herinnert oud-bestuurslid Walter Dobbelaar zich. „We hebben diverse trainers gehad zoals Jef Steyns, Vincent Colsen, Gerrit Naessens, Roger Bogaert, Eric Maes en Eric Burm. Ik weet nog dat we in drie jaar tijd promoveerden van de derde klasse naar de promotieklasse. Dat waren onvergetelijke jaren voor mij. Natuurlijk heeft de club ook ups en downs gekend, maar CVC is altijd een grote vereniging geweest, ondanks Het bestuur van de Clingse volleybalvereniging CVC, van links naar rechts: Wendy van Duyse, Menno Boehlé, Agnita Buysse en voorzitter Eric Magnus. foto camile schelstraete. concurrentie van de tennisclub en de voetbalvereniging." Dobbelaar was samen met Jan de Poorter 15 jaar bestuurslid. „Ik ben nog steeds lid van CVC, maar ben twee jaar geleden als bestuurslid gestopt. Ik heb toen voor mijn gezin gekozen," ver volgt Dobbelaar, die jarenlang samen met De Poorter de steun pilaar was van het tweede man- nenteam. „De sfeer was bij CVC altijd goed. We hebben ons als bestuur toen altijd achter het collectief gesteld, dat wil zeggen het belang van de hele club stond altijd voorop. We hebben dan ook wel eens relschoppers tot de orde moeten roepen. Dat was wel eens nodig om proble men te voorkomen. Ervaring Ik heb altijd geprobeerd om de vuile was binnenskamers te hou den. Ik vond ook dat een be stuurslid niet altijd bij de sport op zich betrokken moest zijn. We hebben ook eens een bestuurlid van de fanfare gehad en dat werkte goed. Die man had veel bestuurlijke ervaring en dat konden we toen best gebruiken. Toen de prestaties goed waren en we voor promotie naar de derde divisie in aanmerking kwamen kregen sommige perso nen allerlei vreemde ideeën in hun hoofd. Sommigen waren in eens te beroerd om een bal op te pompen. Dat hoorde niet, zeiden ze dan. Gelukkig hebben we dat tij op tijd weten te keren. Ik denk echter nog steeds met veel plezier aan de periode bij CVC terug. Vooral een man als Jan de Poorter is voor de club van enorm belang geweest." Het huidige bestuur bestaat uit Eric Mangnus (voorzitter), Agni ta Buysse (penningmeesteresse), Sandra Wullaert (secretaresse), Jos Strooband, Peter Drubbel, Wendy van Duyse en Menno Boehlé. Boehlé is tevens actief als trainer-coach bij CVC. „CVC is een gezellige vereniging met een gemoedelijk karakter," zegt Boehlé." Het gaat er niet altijd formeel aan toe, hoewel er best regels zijn natuurlijk. Voor al aan de jeugd willen we in de toekomst aandacht gaan beste den. We hebben nu negen jeugd leden en dat aantal willen we graag uitbreiden. Ik wil daar zelf graag aan werken.We proberen er alles te doen om CVC te laten voortbestaan. We organiseren diverse activiteiten, zoals het toernooi om de Fritescup waar aan wordt deelgenomen door de Clingse verenigingen. Ook zijn we hard aan het werk om spon sors te vinden, want financieel komt er heel wat kijken. Ik zie de toekomst voor CVC best roos kleurig in. Het bestuur, maar ook onze leden zullen daar met zijn allen keihard aan werken." Zaterdag 2 oktober worden er enkele feestelijkheden gehouden om het 25-jarig bestaan van CVC luister bij te zetten. Daarna zal CVC er zowel bij de vrouwen in de eerste klasse als bij de mannen in de tweede/derde klasse alles aan doen om hoge ogen te gaan gooien. Aan de sfeer binnen de club zal het zeker niet liggen. Door onze medewerker Peter Snelders Koewacht - Het zal ingewij den, maar ook menig sport liefhebber, niet ontgaan zijn dat Anton Thoen van de Zwemclub Koewacht er een uitstekend seizoen op heeft zitten. Vooral op nationaal niveau manifesteerde hij zich in de absolute top. Dat staat in schril contrast met het vorige seizoen, toen de 24-jarige student aan Acade mie voor Lichamelijk Op voeding te Tilburg met een duidelijk meer bescheiden optreden genoegen moest ne men. Een greep uit zijn palmares. Hij won op overtuigende wijze de zestien kilometer lange mara thon van Sluis op de schoolslag voor tal van nationale toppers en verbeterde het baanrecord. Tijdens de nationale titelstrijd op de 5 kilometer werd hij vier de en in het eindklassement van de Zwemkroniekbeker, het na tionale langebaangebeuren, leg de hij beslag op een eervolle derde plaats. Daarnaast werd hij met het team van ZCK ook nog nationaal kampioen in laatstgenoemde wedstrijden. Een topseizoen voor Anton Thoen, dat nauwelijks voor ver betering vatbaar lijkt. Daar denkt de hoofdrolspeler daar anders over: hij wil nog meer! ■Het kan altijd beter. Het ligt in mijn aard om steeds naar betere prestaties te streven en daarom wil ik volgend seizoen nog ster her presteren dan dit seizoen," zegt de gedreven ZCK-zwem- mer. Hij blikt terug op de laatste twee seizoenen. „Het seizoen 1992 was een matig seizoen wat II mijn prestaties betreft. Vakan tiewerk bij De Sterre te Clinge was daar debet aan. Ik draaide daar wisselende diensten en daardoor had ik vaak de puf niet meer om flink te trainen. Dat bleef destijds beperkt tot hooguit vier uur per week. Dit jaar heb ik die werkzaamheden laten schieten. Financieel was dat natuurlijk een aderlating, maar sportief gezien was dat een goede zaak voor mij. Vanaf eind januari, begin februari heb ik de zaken energiek aangepakt en mijn trainingsarbeid opge voerd tot acht tien uur per week. Ik heb totaal anders ge traind dan vroeger. Veel inten siever, meer interval en derge lijke. Daarnaast nam ik tijdig rust en paste mijn voedings schema aan. Dat heeft, zo is gebleken, vruchten afgewor pen." Overmacht Aan dat laatste valt niet te tornen. In Sluis won hij met overmacht de zestien kilometer lange marathon in een tijd van 4 uur, 31 minuten en 37 secon den. Daarmee verbeterde hij het baanrecord met maar liefst 13 minuten. Zijn eigen tijd verbe terde hij met ruim een half urn- ten opzichte van zijn winnende race in 1989. „In dat jaar train de ik ook veel. Ik lag soms vier tot vijf uur in het water. Precies zoals ik het zeg, liggen, want die training staat in geen enkele vergelijking met hetgeen ik in het afgelopen seizoen heb ge daan. Nu trainde ik veel gerich ter en daardoor kreeg ik veel meer inhoud." Kort na Sluis eindigde hij op de vierde plaats tijdens de natio nale titelstrijd op de 5 kilome ter. „Met die plaats was ik dik tevreden op dat moment. Ik was nog niet voldoende hersteld van mijn inspanning in Sluis en daardoor kwam ik iets tekort om een medaille te veroveren." Tijdens de wedstrijden voor de Zwemkroniekbeker, de landelij ke competitie langebaan, mani festeerde hij zich steeds in de kopgroep. „Ik kon goed volgen, alleen in de eindspurt moest ik meestal afhaken. Ik miste pure snelheid aan de finish. Dat is een onderdeel waar ik nog wat extra aan moet werken. De zes tien kilometer zal ik dan waar schijnlijk laten schieten en me alleen richten op het wat korte re langebaanwerk. Tijdens de wedstrijden om de Zwemkroniekbeker is gebleken dat Nico Wempe nog op eenza me hoogte staat. Aan zijn posi tie zal ik waarschijnlijk ook volgend seizoen nog niet kun nen tornen. Al zal ik uiteraard mijn best doen om ook hem te bedreigen. Maar in de strijd om de tweede plaats moet ik me kunnen mengen. Nu eindigde Lesley Voorn op die tweede plaats. In wedstrijden waarin Wempe en Voorn beiden aanwe zig waren kon ik meestal Voorn niet bedreigen. Tegen het sa menspel van die twee trainings vrienden was ik nog niet opge wassen, maar in wedstrijden waarin Wempe ontbrak moest ik niet onder doen voor Lesley Voorn. Dat sterkt me in de gedachte dat ik die tweede plaats kan bereiken. Overigens wil ik ook op het Nederlands kampioenschap op de 5 kilome ter een medaille winnen. Ik ga altijd met de gedachte weg om te winnen. Als je dat niet doet, dan mis je de juiste instelling. Volgend seizoen zal in het teken staan van gerichter en nog iets intensiever trainen. Ik wil er absoluut uithalen wat er in zit." Anton Thoende zwemmer van het Koewachtse ZCK, heeft een uitstekend seizoen achter de rug op de langebaan. f0t0 cam,le schelstraete. PH-broodloop in Terneuzen Terneuzen - De stedelijke scholengemeenschap Petrus Hondius uit Terneuzen houdt zaterdag 9 oktober, in samenwerking met SV Aloy uit Graauw, de zesde loop voor trimmers. Dit jaar is er gekozen voor een trim-broodloop. Deze opzet is mogelijk gemaakt door de medewerking van een plaatselijke broodfa briek, die voor alle deelnemers een broodpakket beschikbaar stelt. Deelnemers kunnen kiezen uit de loopafstanden l'/2, 3, 8 en 14 kilometer. Inschrijven vanaf 13.30 uur in het schoolgebouw van het Petrus Hondius. Om 15.00 uur wordt het startsein gegeven in de Zuidlandstraat. Er is ruim voldoende douche- en kleedgele genheid in de school. Zwemcompetities weer van start Terneuzen - In de zwembaden te Oostburg, Terneuzen, Vlissin- gen, Zierikzee en Den Haag starten zondag 3 oktober de bonds- en districtszwemcompetities. In Oostburg komen Scheldestroom en Koewacht tegen elkaar uit voor de bondscompetitie (B/C-af- deling). In de eerste afdeling van het district zuid treffen in Terneuzen De Schelde, Luctor en De Ganze elkaar uit en ontmoeten De Bruinvis en Scheldestroom B in Vlissingen De Bevelanders en Stormvogel B, die beide in de tweede afdeling uitkomen. In deze afdeling ontmoeten De Zuidwester, Zeelandia, Stelleduikers en Onderdak elkaar in Zierikzee.De Stormvogel is de enige club die wedstrijden zwemt tegen clubs van buiten Zeeland. De Vlissin- gers zwemmen in Den Haag tegen DSZ/Den Haag, WVZ/Zoeter- meer en VZC/Vlaardingen. Felle strijd tussen De Feber en Smits Hulst - Na de wedstrijd in Koewacht, die gewonnen werd door Jaap Westrate uit Goes, leidden Willy de Feber (recreanten/ve teranen) en Rik de la Ruelle (A-categorie) in het De Stem/VSB/ Chesini-klassement. In Hulst en in de koppeltijdrit in Terneuzen zijn nog dubbele punten te verdienen. De la Ruelle kan niets meer gebeuren en krijgt het Chesini-kader. Maar wie een kader krijgt in de andere categorie is nog niet helemaal bekend. De Feber heeft 12 punten meer dan Smit. TUSSENSTANDEN A-trimmers: 1. R. de la Ruelle (Axel) 246 punten, 2. R. Rabun (Terneuzen) 138, 3. K. Warnier (Hulst) 136, 4. H. Dekker (Zaamslag) 119, 5. R. de Jonge (Heinkenszand) 115, 6. C. Verplanke (Biervliet) 111, 7. M. Boelens (België) 110, 8. M. Boelens (Oostburg) 108, 9 J Westrate (Goes) 92, 10. M. Cocquit (België) 72, 11. H. Gubbels (Goes) 70, 12. A. van Hoornweghe (België) 68, 13. H. Slabbekoorn (Kapelle) 67, 14. L Westrate (Goes) 53, 15. M. Verhage (Schaijck) 51, 16. ex aequo T. Rombouts (Breda) en J. van de Klooster ('s-Heer Abtskerke) 49. 18. E. Franse (Goes) 42, 19. G. de Munck (België) 38, 20. J. de Punder (Ovezande) 36. Recreanten/veteranen: 1. W. de Feber (Hoek) 192, 2. R. Smits (Clinge) 180, 3. H. Pieters (Heikant) 169, 4. P. de Backere (België) 125, 5. J. Beun (Biervliet) 97, 6. K. Beenhakker ('s-Heer Arendskerke) 93, 7. ex aequo P. en J. van Alten (Terneuzen) 78, 9. F. Martens (Koewacht) 75, 10. S. Dhoore (België) 73, 11. S. Rommers (Rilland) 68, 12. J. de Craene (Hulst) 64, 13. R. van Etten (Hulst) 60, 14. H. van Landeghem (Overslag) 54, 15. M. Herrewegh (Heikant) 44, 16. H. Peters (Biervliet) 41, 17. J. Dubbeldam (Sas van Gent) 39, 18. J. Thuy (Graauw) 36, 19. M. Sigmund (Oostburg)28, 20. P. van Bendegem (Sluiskil) 26 punten. VOETBAL Zondagvoetbal KNVB afdeling Zeeland eerste klasse: Biervliet- Oostburg, Graauw-Hulsterloo, Zeeland Sport-Robur, Jong Am- bon-Leweaorpse Boys, IJzendij- ke-Hontenisse, Zeelandia-RIA. KORFBAL Landelijk: Tjoba-Maassluis (tweede klasse G), aanvang 15.30 uur. Luctor-ADO (derde klasse N), aanvang 15.30 uur. Afdeling: KORVO-Zaamslag (promotieklasse A), aanvang 14.00 uur. TOGÓ-Volharding (promotieklasse A), aanvang 16.00 uur. BKC-ONDO 2 (eerste klasse), aanvang 16.00 uur. VOLLEYBAL Landelijk: Morres-Vezeno Zaan stad 3 (tweede divisie vrouwen), sporthal Den Dullaert Hulst, aan vang 17.00 uur. Mytilus-WC'92 3 (derde divisie vrouwen), Sport centrum Goes, aanvang 14.30 uur. Morres-WS'92 2 (derde divisie mannen), sporthal Den Dullaert Hulst, aanvang 17.00 uur. District: Savok-Voorwaarts (pro motieklasse vrouwen), sporthal De Vlaanderen Sas van Gent, aanvang 16.15 uur. Kikkers- WS'92 1 (promotieklasse vrou wen), sportzaal Aardenburg, aan vang 17.00 uur. Morres 2-Ver- burg/Dynamo 2 (promotieklasse vrouwen), sporthal Den Dullaert Hulst, aanvang 15.15 uur. Schel- desport-BOK (promotieklasse vrouwen), sporthal Oude Vaart Terneuzen, aanvang 16.00 uur. De Sterre-Voorwaarts (promotie klasse mannen), sportzaal Zuid- dorpe, aanvang 16.30 uur. YVC- WS'92 3 (promotieklasse man nen), sporthal De Veerhoek Oost- burg, aanvang 16.15 uur. Schel- desport-Ardito (promotieklasse mannen), sporthal Oude Vaart Terneuzen, aanvang 16.00 uur. HOCKEY Mannen derde klasse D: Hoekse Waard-Olympia, Goes-Liberty, Dordrecht-Rapide, Zevenbergen- Pollux, Prinsenbeek-Rapid, Spij- kenisse-Middelburg. Vrouwen derde klasse D: Zevenbergen- Prinsenbeek, Oude Maas-Made, Pelikaan-DDHC, Olympia-Aeo- lus, Pollux-AMHC'65, Liberty- Vlissingen. Vierde klasse C: Mid- delburg-Forcial, Barendrecht-Te- teringen, Goes-Spijkenisse, Gil- ze-Rijen-Hoekse Waard, Ouden- bosch-HSD. BADMINTON Zaterdag 2 oktober: Sjuttul 1-Groot Sas 1, Sjuttul 2-Schepnet 1, Sjuttul 3-Zierikzee 10, sporthal Cadzand van 12.45 tot 16.45 uur. Schepnet 2-Rillandia 4, sporthal De Vliete Sluis, van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag 3 oktober: BC Terneuzen 1-Avanti 1, BC Terneuzen 5-As- troïden 6, BC Terneuzen 6-Koli- brie 1, Sporthal Oude Vaart Ter neuzen van 10.00 tot 14.00 uur. Door Jaap van Essen Hamilton - Na afloop van het WK judo blijft Alex Smeets nog enkele weken in Noord-Amerika. Samen met zijn vriendin Sylvia zal hij ondermeer per auto naar Memphis rijden. „Dat was een wens van mij, een keer rondkijken op Graceland. Elvis ja, daar ben ik een fan van." Dat het uitstapje al gepland is, lijkt tekenend voor de wijze waarop Alex Smeets naar het WK toewerkte. „Ik ben veel meer ontspannen. Voel me lek ker. Ik voel me al een beetje wereldkampioen." Alex Smeets, de Noordlimburger die onlangs verhuisde naar Arn hem, stond al twee maal eerder op een WK, maar dan de versie die slechts toegankelijk is voor militairen. Op die mondiale wedstrijden was hij succesvol met een eerste en een derde plaats, en dankzij die prestaties kon hij bij de Landmacht in dienst treden. Twee uur per dag geeft hij nu les aan militairen, de rest van de tijd kan hij besteden aan zijn eigen judotrainingen. Reed hij tot voor kort nog de hele dag heen en weer tussen Steyl, Arnhem en Nijmegen waar hij bij Judo Ryu traint, sinds zijn verhuizing is het leven een stuk rustiger geworden. „Dat scheelt al een heel stuk. Al dat gehaast en gevlieg in de auto is niet echt ontspannend. Maar ook mijn derde plaats op het EK zorgt voor rust. Dat was een belangrijke prijs, waardoor ik ook wat zekerder ben." Smeets hangt zijn persoonlijk welbevinden tegenwoordig niet meer volledig op aan de laatste judoresultaten. „Ik had er altijd last van, ik maakte de wedstrij den zó enorm belangrijk, dat ik helemaal gespannen de mat op kwam. Nu zie ik het wat ruimer. Het gaat niet puur en alleen om dat ene moment, nee, het gaat om zelfontplooiing op een lange re termijn. Als judoka moet je steeds beter worden, maar ook maatschappelijk en sociaal ge zien moet je groeien. Natuurlijk, de Spelen van Atlanta zijn en blijven een doel, maar niet het enige en zaligmakende. Tenslot te heb ik gewoon nog enorm veel plezier in het judo." Smeets is pas 23, maar moest toch een aantal jaren in de wachtkamer plaatsnemen voor hij naar de grote toernooien mocht, Ben Spijkers was tenslot te nummer één. In 1992 mocht hij als een soort troostprijs naar het EK in Parijs en werd vijfde. Dit voorjaar werd hij derde op het EK en nu staat hij voor het eerst op een echt WK. Tussen door miste hij echter de Spelen van Barcelona, waardoor zijn vi zier nu gericht staat op Atlanta. De kwalificatie daarvoor wordt een geheel andere zaak dan tot dusverre voor de Spelen gebrui kelijk was. „De ranglijsten gaan meetellen en dat is voor mij niet ongunstig. Wanneer de nieuwe regeling in Barcelona al van kracht was geweest, waren Ben en ik zelfs allebei naar de Spelen geweest. Ik verwacht wel dat het internationale judo nu gaat ver anderen. De toernooien buiten EK en WK worden veel belang rijker. De Judobond zal moeten zorgen dat er geld om al die toernooien te bezoeken." F

de Stem | 1993 | | pagina 11