Cordon rond parlement Bel gratis 06-0329 BEKENDMAKING Geheime ontmoeting Rabin en Hoessein Hovius is niet bang voor scheuring SGP UNITED COLORS OF BENETTON. „etweeit Afgevaardigden moeten gebouw vanmorgen verlaten zoek haar kleine grijze Overweldigende keuze... rgerstoer. Ijeevaller [oor Zeeland llokkades van laamse boeren |uini miljard jerlies Fiat 'SV met 0-0 litgeschakeld nwoner Delft fint jackpot: even miljoen jevardnadze keert wraak elle kritiek 'P Deetman Eerste Kamer wordt in 1994 al ontbonden De partijvoorzitter Nu f2.300,- voordeel op de Golf Orlando De Vólkswagen voordeellijn DE EIKEN SCHUUR Breda ontdekt grote fraude Bij Groeneveld ƒ50,- korting op 'n paar Varilux-glazen GROENEVELD! OPTICIENS N 1993 TERNEUZEN HULST SLUiS ■joordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Mark». 7 DE STEM i i i i i WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 !33e JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: ƒ1,90 Ér'-v CL X O cr f— I Droog l„et weer zal vandaag heel vat vriendelijker zijn dan ■de voorbije dagen. |Het blijft eindelijk eens I droog en ook de zon zal |2ich meer laten zien. ■Er is weinig wind. Iddelburg - De provincie Zee- Tsd kan de in de voorjaarsnota krgenomen bezuinigingen iets ichten.'Dat heeft te maken I een financiële meevaller van Ir, miljoen gulden. Die is onder ar te danken aan een hogere israge uit het Provinciefonds. Ik een gunstiger uitgevallen larisontwikkeling draagt bij In de meevaller. |ZIE ZEELAND - C1 ide - Vlaamse boeren hebben iteren op verschillende plaat- n in België de wegen met trac- ren geblokkeerd uit protest te il het Mestactie Plan (MAP) in de Vlaamse regering. Het an houdt in dat de landbou- ers binnen zeven jaar de be- estingsnormen met de helft te- igbrengen. De Vlaamse rege- 'ig hakt vanavond de knoop ior over het MAP. IZIEZEELAND - C1 Moskou (afp/rtr/dpa) - Voor het door troepen volledig afgesloten parlementsgebouw in Moskou hebben zich gisteravond schermutselingen voorgedaan tussen politie en naar schatting vier- tot tienduizend betogers. Haan - De Italiaanse autofa- ikant Fiat heeft in de eerste lift van 1993 een verlies gele st van 966 miljard lire voor astingen (f 1,2 miljard). Vorig ar in dezelfde periode behaal- het concern nog een positief iultaat van 655 miljard lire. indhoven - De Duitse midden- oter Karlsruher SC schakelde steravond het Eindhovense 5V in de strijd om de UEFA- ier uit. De Duitsers hielden it in Eindhoven op 0-0, terwijl 14 dagen geleden in eigen lis met 2-1 wonnen. ZIE SPORT - b1 tn Haag - Een inwoner van ft heeft de grootste prijs ge inen ooit in Nederland uitge- srd: De jackpot van zeven mil- w gulden van de Nationale isteode Loterij. Henny Huis- i en Caroline Tensen verras- gisteravond op de televisie ielukkige winnaar in het pro- ®ma Hitbingo. 'lisi - De Georgische president tvardnadze, die maandag net kon ontkomen uit de tallen Abchazische hoofdstad fcchoemi, heeft gezworen dat 'stad heroverd zal worden. „Is liet in mijn leven, dan wel in j' van iemand anders", zei een Inwiige Sjevardnadze. ZIE BUITENLAND - A4 Haag - Oud-minister Deet- heeft zes jaar geleden bij de "oering van de studiefinancie- 8 waarschuwingen van zijn ®tenaren in de wind geslagen. 0 herhaling is destijds gewaar- :"fwd om de studiefinanciering et overhaast in te voeren en gebeurde toch. Dat staat in boek ter gelegenheid van het dahg bestaan van het depar- van Onderwijs en Weten- PaPpen. Betogen bij het gebouw was eer der op de dag verboden door het ministerie van Binnenlandse Za ken. De oproerpolitie trad op met de wapenstok. Een hoge functionaris van Jelt- sins regering zei 's avonds dat elke dialoog met de in het ge- Den Haag (anp) - De huidige Eerste Kamer zal volgend jaar op 4 mei - een jaar eerder dan gepland - worden ontbonden. Minister Dales (Binnenlandse Zaken) heeft dat gisteren in een brief aan de Eerste Kamer be kendgemaakt. De ontbinding van de senaat is volgens Dales nodig om een aantal grondwets wijzigingen mogelijk te maken. Normaal gesproken zou de hui dige senaat nog tot mei 1995 blijven zitten. Dan vinden er in Nederland verkiezingen voor de Provinciale Staten plaats. De le den van de Provinciale Staten kiezen vervolgens een nieuwe Eerste Kamer. Door nu al op 3 mei 1994 een nieuwe Eerste Kamer te laten kiezen wil Dales de procedure voor een aantal grondwetswijzi gingen met een jaar versnellen. Overigens kiezen de leden van provinciale staten dan op de oor spronkelijke verkiezingsdatum mei 1995 opnieuw een senaat. Curieus is dat de politieke sa- menstelling van de Eerste Ka mer, die nu vervroegd zal wor den gekozen, waarschijnlijk in niets zou verschillen van de hui dige Eerste Kamer omdat zij door de zelfde leden van de Provinciale Staten zullen wor den gekozen als in 1991. bouw achtergebleven opstandige parlementariërs uitgesloten is. Parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov verklaarde voor de Russische tv dat 'er geen onder handelingen worden gevoerd en dat dit onder een noodtoestand ook onmogelijk is.' „Wij kunnen het hier een maand tot anderhalve maand volhou den. Zij willen van het Witte Huis een concentratiekamp ma ken, daar zij weten dat zij met gewapend verzet ontvangen zul len worden." Tevoren had de politie de parle mentsleden gesommeerd voor vanochtend 09.00 uur hun wa pens in te leveren. Troepen van het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken sloten het gebied rond het gebouw herme tisch af, onder meer met vracht wagens en prikkeldraad. De aanvoer van extra troepen was nodig geworden omdat het steeds moeilijker bleek rust en orde te handhaven rond het Wit- te Huis, aldus het ministerie. In het ultimatum werd niet ge zegd wat zal gebeuren als de 'verdedigers' van het parle mentsgebouw weigeren hun wa pens af te geven. „Ik denk dat zij hebben gekozen voor de taktiek van de geleidelijke wurging, dus dat zal niet het laatste ultima tum zijn," zei een woordvoerder van de afgevaardigden. De personen die zich nog in of direct buiten het Witte Huis be vonden kregen in de verklaring van het ministerie van Binnen landse Zaken wel dé toezegging dat ze ongehinderd konden ver trekken, maar er waren geen tekenen dat iemand trachtte het gebouw te verlaten. In het Witte Huis bevinden zich nog enkele honderden gewapen de mensen, onder wie volgens een schatting van de Russische regering ongeveer 180 parle mentsleden. Politietroepen en prikkeldraad schermen het Witte Huis in Moskou hermetisch af van de buitenwereld. foto epa VANDAAG IN DEZE KRANT Van partijvoorzitters hoor je niet veel en als je ze hoort, is het meestal niet goed. Na de affaire-Rottenberg (foto) is de positie van de voorzitter in het geding gekomen. Ex-voorzitters pleiten voor een nieuw systeem. zie pagina - a2 INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D D2 Van onze verslaggever Frank Deij Axel - 'Vijfennegentig was hij en slechtziend. Eigenlijk vond ze het vervelend om tegen hem te klagen over het strijkijzer. Zo'n ouder wets ding met een wit kera mische stekker, zonder thermostaat. En loodzwaar. Blij was ze dan ook toen de oude man op een dag opge wekt vertelde dat hij in de kast nog een licht strijkijzer had gevonden. En hij over handigde haar... een elektri sche handmixer zonder gar des.' Een fragment uit 'Een heel ge wone dag. Bijzondere verhalen uit de thuiszorg', die een in dringend en realistisch beeld geven van het zware werk van verzorgers en wijkverpleeg kundigen. Gisteren was het de 'Dag van de Thuiszorg' in het jaar van de ouderen en kregen alle medewerkers van de Thuiszorg in Zeeuws-Vlaande ren dit boekje thuis. Vergezeld van zalvende woor den van de directie: „Hoewel de Thuiszorg nog steeds te wei nig middelen krijgt, mogen we ons verheugen in een groeiende waardering voor ons werk. Ve len van u ervaren dagelijks de dankbaarheid van patiënten." En de vriendelijke groeten van Hedy D'Ancona die Pablo Pi casso citeert: „Er zijn schilders die de zon in een gele vlek veranderen maar er zijn ande ren die dankzij hun talent en intelligentie, een gele vlek in de zon veranderen." Het boekje bevat afwisselend ontroerende en vrolijke mo menten zoals de anekdote van 'die oudere dame die het niet zo nauw nam met schone kle ren.' De verpleegkundige: „Ik druk te haar op het hart om toch dagelijks een schone onder broek aan te trekken. Ik kwam haar een keer per week helpen met een wasbeurt. Toen ik weer kwam had ze precies ge daan wat ik had gezegd. Ze droeg zeven onderbroeken over elkaar." Aangrijpend is de passage over een terminale patiënt. 'Met bonzend hart bel ik aan. De bejaarde buurvrouw doet open en zegt: gelukkig dat je komt, ik kan het niet meer aan. Ze heeft kind noch kraai op deze wereld. Ach., ach het is wat. Zuchtend gaat ze me voor naar de woonkamer, daar ligt mijn eerste patiënt. Een tafel met flessen en potjes naast haar. De zware gordijnen heb ben de wereld van de levenden buiten gesloten. 'Ik zoek haar kleine, grijze hoofd tussen de lakens. Ik neem haar handen die op het witte laken liggen in de mijne en ontmoet haar felle onder zoekende blik. „Vmd je het niet eng, zo'n stervende?," vraagt ze. Nou, denk ik. Dat is wel heel direct. „Weet ik niet," zeg ik. „U bent mijn allereerste patiënt: eigenlijk bent u heel speciaal voor mij." Een glim lach tooit haar tandeloze mond. „Ga maar in de andere kamer zitten. Ik roep wel als ik je nodig heb." 'Ze sluit haar ogen. „Eva," klinkt het zacht doch gebie dend uit de andere kamer. Ze moet plassen. Ik sla de dekens terug, help haar voorzichtig overeind en laat haar rusten op de rand van het bed, zoals wij geleerd hebben. Zij hijgt en ik sla een arm om haar uitgeteer de lichaam met de wanstaltig opgezette buik. Ik sluit even mijn ogen om dit gevoel goed in mij op te nemen. Het voelt goed. 'Warmte en vertedering stro men naar deze oude vrouw. Het is alsof ik mijn baby weer mag helpen. Het hulpeloze vind ik terug in deze stervende mens. Is het niet hetzelfde denk ik, beiden gaan immers het ongewisse tegemoet. Ik laat haar staan, doe haar luier uit en we schuifelen de luttele cen timeters naar de po-stoel. „Eva, zou je iets uit de kast willen halen." Het is een laat ste borduursel. Haar magere vingers wikkelen het borduur garen strak om het lapje. De rode draad breekt af. „Zou je dit aan de buurvrouw willen geven. Ik kan het niet meer afmaken." Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Premier Yitschak Rabin heeft in de nacht van zondag op maandag een ge heime ontmoeting gehad met koning Hoessein van Jorda nië. De ontmoeting vond plaats voor de kust van het Jordaanse havenplaatsje Aquaba. Volgens politieke bronnen in Jeruzalem is een openlijke ont moeting tussen beide leiders 'in de maak'. Nadat gisteren nog zowel in Jeruzalem als in de Jordaanse hoofdstad Amman de ontmoe ting was ontkend, gaf gistermor gen het bureau van Israels pre mier toe dat Rabin 'de koning op de hoogte had gesteld van de laatste vredesontwikkelingen en de plaats van Jordanië daarin.' Koning Hoessein had zich in de afgelopen weken bezorgd uitge sproken over mogelijke onder mijning van zijh troon, nu Israël een akkoord heeft gesloten met de PLO. Nu officieel is toegegeven dat beide leiders elkaar inderdaad hebben gesproken, is de kans groot dat het principe-akkoord over een Israëlisch-Jordaans vredesverdrag spoedig wordt be krachtigd. Koning Hoessein heeft in het verleden vele malen in het ge heim overleg gepleegd met Israë lische leiders. Meestal in Europa - vooral Londen - maar ook in Israël. Hij zou zelfs tijdens een van zijn bezoeken hebben ge wandeld over de drukste winkel straat van Tel Aviv. VERVOLG BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft. wijzigingen voorbehouden In onze magnifieke showroom vindt u prachtige samengestelde programma's w.o. *100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patiné programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 vrijdag koopavond Lid interieur Waarborgfonds Van onze verslaggever Breda - De sociale recherche van de gemeente Breda heeft deze week een grootschalige fraudezaak van een Bredaas dakdekkersbedrijf aan het licht gebracht. Het totale fraude bedrag, gerekend vanaf november vorig jaar, bedraagt ruim een half miljoen. Op de zwarte loonlijst van het bedrijf stonden vijftien mensen met een uitkering, die de sociale dienst van Breda en het GAK gezamenlijk benadeelden voor ruim een kwart miljoen. Bovendien betaalde de werkgever geen premies of belasting voor zijn personeel. De dakdekkers werkten via onderaannemers op bouwprojecten in het hele land. Het bedrijf was waarschijnlijk al vóór november vorig jaar actief met haar illegale praktijken, aldus de sociale recherche, maar de bewijslast van de recherche gaat slechts over de periode november 1992 tot september 1993. Het onderzoek naar de frauduleuze praktijken van het dakdekkers- bedrijf en de zwartwerkers nam ruim vijf maanden in beslag. Tegen alle verdachten is proces-verbaal opgemaakt. Het is nog niet bekend wanneer de zaak voor de rechter komt. ZIE OOK PAGINA A2 Door Henk Bouwmans Den Haag/Katwijk - Wat de gevolgen zijn voor de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) van zijn aftreden als partijvoorzitter kan dominee Hovius niet overzien. „Maar ik ben wel beducht voor een proces van vervreemding bij een deel van de achterban. Dat kan er toe leiden dat mensen niet meer op de partij zullen stem men." Hovius denkt dat de partijzeden verhinderen dat zijn besluit tot een afsplitsing van of scheuring in de SGP zal leiden. „In de vijfenzeventig jaar van het be staan van de SGP behoort het niet tot de cultuur dat de leden massaal opzeggen. Ook is er nog nooit eerder een andere partij ontstaan uit de SGP." De Katwijkse dominee, sinds 1991 voorzitter van de SGP, hakte gisteren de knoop door. Hovius is het oneens met het besluit van de Huishoudelijke Vergadering van de SGP, afgelo pen zaterdag in Putten, om vrouwen te weren als lid van de partij. Hij besloot op te stappen als voorzitter én hoofdbestuurslid. Hovius zag er niets in om de opdracht uit te voeren die hij zaterdag van zijn partij had ge kregen om de betrokkenheid van de vrouw bij de SGP op een andere manier in te vullen. „Daarvoor kan en wil ik geen verantwoordelijkheid nemen", zegt Hovius die wel lid blijft. „Mijn vader was ook al actief lid van de SGP. Ik heb de liefde Hovius foto anp voor de partij van huis uit mee gekregen." Hovius verkeerde al maanden in gewetensnood. Nadat het hoofd bestuur afgelopen zomer besloot vrouwen te weren, ontstond er een discussie binnen de SGP hoe dat exact moest worden begre pen. De 'preciezen' vonden dat er absoluut geen plaats was voor vrouwen binnen de partij. Ande ren, onder wie Hovius gaven uiting aan hun gewetensnood maar moesten in Putten het on derspit delven. „Er is in Putten een dubbelbe- sluit genomen. De regeermacht komt niet aan vrouwen toe. Dat kan ik meemaken. Er is ook een grondslag voor te vinden in de bijbel. Vervolgens is daaruit af geleid dat vrouwen geen lid mo gen zijn van een politieke partij. Daarvoor kan ik op geen enkele wijze een grondslag terugvinden in de Schrift." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 WMF Met één bril dichtbij en veraf even scherp zien zonder hinderlijk scheidingslijntje: dat is het voordeel van Varilux variabele glazen. En t/m 9 oktober hebben Varilux- glazen bij ons nóg een voordeel: 50,- korting per paar! ROOSENDAAL, Winkelcentrum Biggel aar - BREDA. Lange Brugstraat dl - OOSTERHOUT, Arendshof 73 HOVIUS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de penu de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Ib Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch 83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in eèn open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAJ ZEGT I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1