Jeltsin geeft de regio's niks toe krijgt ibergen Bel gratis 06-0329 4De kroonprins is n sportief baasje, hoor Hoogovens: nog 400 banen weg \oken. Er zit weer muziek in Sarajevo [Gereserveerd 'pers' [de voetbalvereniging laten twijfelen an sluitingen Zeeland is evaarlijkst' itkeringen aw/wao stabiel eerdienst P&O: 50 banen weg M)chazië neemt roechoeini in Eraser terug ia half jaar ellende Nu f2.300,- voordeel op de Golf Atlanta De Volkswagen voordeellijn Opec-akkoord over produktie Classen terug SPD -ers, VEEL SUCCES MET JULLIE EXAMEN 'Gelijktijdige verkiezingen zijn gevaarlijk' Belgisch gezin op nippertje aan dood ontsnapt 6 Onveiligheid grotere zorg dan milieu' AHOY'ROTTERDAM LL SEPTEMBER 1993 I I I I I I0WF.ER let Hulster postbestellersgii^, Yieer dan tevreden moet zijn hant wat was het geval? De gleuf van Agnes brievenbus kas wat matig uitgevallen zo. Rat de groot uitgevallen corres' bondentie van de atletiekbon |r door de jongens van de pos naar met de grootst mogelijk noeite in geduwd kan worden Het behoeft geen betoog da iaeide partijen daar al jarenlant pen probleem mee hadden. RK- rIAV zou echter RKHAV nie pijn als het daar geen oplossing poor had. Agnes kreeg haa jrotere gleuf keurig voorzier Ivan het huisnummer 41. Laai Ide brieven van de KNAU nu (maar in formaat toenemen. I STEEN propageert veel servici te verlenen aan publiek, spon- Isors, maar ook aan de pers IVoor deze laatste groep zijr I twee zitplaatsen op de tribune I gereserveerd. „Jullie treffen he dat je vandaag in St.-Jansteer bent," opperde men in de be stuurskamer, doelend op de reserveerde tribuneplaatsen. Haasten moesten we ons du, niet. En wanneer er onverhoop iemand op die plaatsen zou zitten, dan moesten we die maar wegsturen met de groetei van het bestuur. Het gevolj laat zich raden. Onder barre weersomstandigheden waret de plaatsen bezet. Foutje in he draaiboek was echter dat di gezetenen hun plaats nie wensten te verlaten. Een tribu nekaart sterkte hun woordet tot de regionale pers. De STEEN-service beperkt zii schijnbaar alleen tot wedstrij den onder goede weersomstan digheden. Overigens: beide sportmedewerkers vonden el ders nog een veilig onderko men. /W/W gegenachtig Kan mooi is voorlopig geen sprake. Het blijft somber, -egenachtig en te koud yoor de tijd van het jaar. Alleen is er vandaag weinig wind. Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Sjaak Begijn en Free Rabout. (es - Het besluit om zes ifflwse bejaardenhuizen te aten zorgt voor grote verwar- ij binnen Provinciale Staten. ;p en D66 twijfelen aan hun jsn beslissing de tehuizen it te gooien. De SGP over- jegt zelfs een motie in te die- ia om het besluit terug te ■aaien. Voorwaarde is dan wel de Tweede Kamer die her weging steunt. JE ZEELAND - Cl tts- Zeeland is extreem ver- ersgevaarlijk. Tot die conclu- ikomt het Regionaal Orgaan ikeersveiligheid Zeeland. Vol- ns recente cijfers vallen er in se provincie verhoudingsge- veel meer doden en gewon- a in het verkeer dan waar ook Nederland. De economische iade van verkeersongevallen is »r Zeeland minstens een rat miljard gulden per jaar. (voornaamste oorzaak is het iatief onveilige wegennet, de luchte '80-kilometer-per-uur- •egen'. BE ZEELAND -Cl rg h- in tte ;er - tns pe Krant van Feyenoord: „Ik kan het druk genoeg met mijn eigen J spel aan de linkerkant en voor de |»ien." De Tijd: „Ik denk wel eens als ik Jie ik lang werk: wat gaat er ■je eigenlijk helemaal niet. Dat ]rel 's. Want je leert ze nooit echt tt Mart Smeets in Trouw: „Wij 1 Amerika, maar daar bestaat het port' naar het verfoeilijke begrip. |k in NEC Handelsblad: „De ene ndere dag stoppen ze je onder de It hier niet. Dat klopt ook, want Ijax-stadion." Tiskrant: „Als je te lief bent, dan por gekomen bent, iemand gooien se D van het landelijk amateur- tegen Steenbergen gisteren eer :en. Patrijzen haalde het eerst* l op 0-0 te houden. een duel met weinig uitgespeeld' kansen en zo die er wel kwam# werden ze gemist. Dat gold dai 1 voor beide aanvalslinies. W 1 uitslag waarmee beide teams te vreden waren. 1 RCS-MOEESE BOYS 1-1 -In eerste helft een gezapig spel®' 1 Moerse Boys. Wel veel san bal, maar ongevaarlijk. RCS wa in die periode het gevaarlip veelal met uitvallen. Uit ee, daarvan kwam halverwege openingstreffer. Mark Roose b- diende Ron van Rosevelt maat en tegen zijn schot was Moerse Boys-doelman kansw Kort daarop maakte hij ec» 1 een schot van Mark Roose va kundig onschadelijk. Na de a° wisseling een ander Moe Boys. ROS kwam onder druK staan. Het kon dat lange J zonder kleerscheuren goed houden. Tien minuten voor 1 knalde Joy Jochems tegen1de en de terug in het veld sprinj> de bal werd door Jan hard ingeschoten. In de laa minuut ontsnapte RCS aan nederlaag toen Martin Snep gers tegen de lat kopte. t „j, VntTUS-LNITAS'30 1-8 K, pan- Corné Suykerbuyk 0-1 en ij inden ny Jansen 0-3, Arno van de eijS 0-4, Danny Jansen 0-5, Toi tra{, 1-5, Corné Suykerbuyk 1"D schop). Rust- ZUNDERT-BOEIMEEB 1-J j.0, en eindstand. André van G r Hpnk .Srhniermanni 1-1- |u. /min/MAX tetermeer - Het aantal mensen et een aaw of wao-uitkering jft ai drie maanden schomme- mrond de 916.000. De Sociale trzekeringsraad in Zoetermeer lleidt deeluitkeringen tot vol- banen en komt zelfs op stage daling van het aan- il volledige uitkeringen van 94.600 in april tot 792.800 in Sarajevo - Geroezemoes overstemt al het schieten, er klinkt zelfs muziek op uit de puinhopen. En het getingel van trams zal zich spoedig voegen bij het blije geluid van een stad die zich herstelt van een oorlog. Gisteren gaf het Orkest van Sa rajevo een 'openluchtconcert' in de vernielde Nationale Biblio theek. De Bosnische hoofdstad is zich aan het oprichten na een ellendig tijdperk van geweld. Hier en daar vallen nog slachtof fers door sluipschuttervuur, maar artillerie-aanvallen zijn de afgelopen twee maanden voor Sarajevo eerder uitzondering dan verschrikkelijke regel ge worden. VN-onderhandelaars zeggen dat de Bosnische regering bijna ak koord is met de Servische en Kroatische vijand, maar of en wanneer een vredesakkoord zal worden getekend weet niemand. En zo gaat het al anderhalf jaar. Maar Sarajevo heeft geen geduld meer. „Je ziet het aan de klanten", zegt Munevera Mlinarevic van achter de toonbank van een kan toorboekhandel in de tot Ver- zetsstraat omgedoopte hoofd straat van Sarajevo. „Er komen er steeds meer, want ze voelen zich veilig. De hele stad komt weer tot leven". Taxi's rijden weer. De prijs van vlees, hoewel nog idioot hoog, zakt. Een kilo kalfsvlees kostte vorige week nog 80 Duitse mark, nu vijftig. Arbeiders van de ge meente en de Verenigde Naties zijn begonnen de stinkende ho pen vuilnis te verwijderen. Elke dag gaan er zo'n vijftig winkels open. In de oorlog was het aantal winkels geslonken tot driehonderd, nu zijn het er al weer tweeduizend. De straten zijn vol mensen die naar hun werk gaan, in koffiehuizen en bij kiosken rondhangen of gewoon genieten omdat ze weer betrek kelijk veilig op straat kunnen lopen. Of het vredesakkoord er nu komt of niet, de bestuurders van Sarajevo willen over uiterlijk een maand de eerste rood-met- witte trolleybus weer aan het King of the road Ljr- vnw V >..5 v ,.,v" 'f tv- te* Hugues Reiner dirigeert tussen de puinhopen het Orkest van Sarajevo. rijden hebben. „Het belangrijkste, is dat ze niet schieten", zegt Ibrahim Jusufra- mic, hoofd van de dienst open baar vervoer. „We zetten onze plannen door, of ze tekenen of niet - eens zullen ze dat toch moeten doen". Arbeiders zijn al bezig onkruid van de rails te verwijderen. Straks moeten zij de stukken doen waar nog geschoten wordt. Als een teken dat betere tijden op komst zijn hebben de Serviërs beloofd niet te zullen schieten op onderhoudsploegen die onder dekking van de Verenigde Naties hun werk doen. Jusuframic heeft al plannen om de lijn naar de door de Serviërs veroverde westelijke voorstad Ilidza te herstellen. „Zij willen graag weer een verbinding. We zijn allemaal ziek van de oor log", zegt hij. En velen zeggen het hem na. De Serviërs hebben de oorlog ge wonnen, maar volgens zaken man Sulejman Efendic kunnen de Bosniërs in vredestijd van zich doen spreken. „We hebben allemaal vrede nodig", zegt hij. „Zodra we die hebben, kunnen we aan de onderhandelingstafel plaatsnemen en daar iedereen te slim af zijn." «den - Bij de grootste Britse (erbootmaatschappij P&O ver- ijnen begin volgend jaar 450 unen. De onderneming wil de Üviteiten stroomlijnen met het if op de opening van de Ka- ialtunnel volgend jaar. P&O lt 6.000 werknemers. De klap- tt vallen vooral onder het per- meel aan de wal. Het verkeer 'a de tunnel tussen Frankrijk Groot-Brittannië gaat in het oorjaar van 1994 van start. wchoemi - Soechoemi, hoofd- 'ad van de Georgische provincie Ibchazië, is gisteren na een we- ïnlang gevecht dan toch in inden gevallen van Abchazi- ®e rebellen. De Georgische Resident Sjevardnadze, die in Mchoemi zelf zijn troepen aan aarde, kon naar verluidt op het aPpertje door Russische troepen 'orden geëvacueerd. 'SE BUITENLAND - A4 Jo'todam - Henk Fraser brak ®nen een half jaar twee keer 'te uitbeen. Hij miste het kam- Pioenschap van Feyenoord. Vóór e nieuwe competitie, in een oe- *hp°tje tegen de Helderse selec- rochelde hij een fluim naar Helderse amateur. Maar na "swervingen langs spreekka- 'er on strafbank is hij morgen ■rug voor Feyenoord - Akranes, «ste ronde Europa Cupl. 'ZIE SPORT -R1 (ADVERTENTIE) dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog fneer voor u in petto heeft. wijzigingen voorbehouden Genève - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec) heeft gisteren een ak koord bereikt over de produktie in het vierde kwartaal van dit jaar. De olieprijzen zijn daarop gestegen. De olieministers werden het eens over een produktieplafond van 24,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag tot en met december. Dat is iets minder dan de olie- staten nu dagelijks uit de grond halen, maar ver boven het afge sproken plafond van 23,582 mil joen vaten voor het derde kwar taal. De meeste Opec-lidstaten heb ben het hun toegewezen quotum in die periode genegeerd. „Wij hebben nu de helft van de pro blemen opgelost", zei secretaris generaal Subroto van de Opec. De produktie moet nu nog wor den verdeeld over de lidstaten van het kartel en dat kan de nodige problemen geven. VANDAAG IN DEZE KRANT Als wulpse dochter van een steenrijke diamantair keert actrice Kiki Classen, bekend van 'Zeg 'ns AAA', donder dag terug op het scherm. 'Diamant' heet de voorlopig dertiensdelige serie, die bij RTL 4 te zien is. ZIE GIDS-DEEL D (ADVERTENTIE) Bedrijfshogeschool Katholieke Leergangen Bergen op Zoom, Breda, Helmond, 's-Hertogenbosch, Heerlen, Maastricht, Roermond, Sittard, Venlo, Weert. Door Jan Maarten Frequin Zandvoort - Kroonprins Willeir Alexander is net als zijn grootvadei prins Bernhard verzot op snelle auto's De troonopvolger draait de laatste tijd geregeld zijn rondjes op het circuit van Zandvoort en wellicht doet hij mee aan de finale van de Citroen AX Cup. Een kroonprins als autocoureur. En als er iets met de troonopvolger gebeurt? „U hoeft niet bang te zijn dat de prins het hoger op zoekt in deze sport," zegt de Rijks Voorlich tingsdienst in Den Haag. Volgens rij-instructeurs van het race-circuit in Zandvoort is het niet uitgesloten dat de 26-jarige kroonprins zondag 10 oktober deelneemt aan de slotrace van de Citroen AX Cup. Willem Alexander wordt steeds vaker gesig naleerd op het circuit om het snelle karretje zo goed mogelijk onder de knie te krijgen. De voorlichtingsdienst van het koningshuis komt niet verder dan de mededeling dat er voor de kroonprins geen lijstje bestaat met sporten die hij niet mag beoefenen. Dat zijn privé-zaken en daar gaat de RVD niet op in. De liefde voor snelle auto's deelt de prins met zijn vader, die voor zijn huwelijk Por sche reed, en met zijn grootvader Bernhard, groot Ferrari-liefhebber. In mei 1988 vloog de kroonprins met zijn Ford Sierra XR4i bij Leiden uit de bocht en belandde in een sloot. Auto in de prak, prins een nat pak. Voordat hij aan de racerij begon was hij al regelmatig op Zandvoort te vinden met broers of enkele neven om hun rijvaardig heid te verbeteren. „Toen heeft hij kennelijk de smaak te pakken gekregen. Het is een sportief baasje hoor, die Willem Alexander," zegt Dirk Buwalda, van het Circuit Park Zandvoort. Kroonprins Willem Alexander staat bekend om zijn sportieve inslag. Hij zeilt en skiet graag, rijdt vaak paard, heeft de marathon van New York in de benen zitten en reed onder de naam W.A. van Buren zonder noemenswaardige voorbereiding in 1986 de Elfstedentocht uit. De Prins van Oranje is daarnaast een ver woed vliegenier. In 1985 kwam hij in het bezit van het brevet privé-vlieger tweede klas en sinds drie jaar mag hij ook meermo- torige straalvliegtuigen besturen. Woordvoerder Buwalda van het Zandvoort- circuit vindt het prachtig, dat de kroonprins de laatste tijd geregeld op zijn racebaan te vinden is. „Dat is toch een leuk stukje reclame voor ons circuit. Die koninklijke belangstelling werkt altijd positief." De geregelde komst van kroonprins Willem Alexander brengt geen grote zorgen voor het circuit-personeel met zich mee. Op een apart parkeerterrein kunnen, naast de AA-wagen van de prins, ook de voertuigen van de beveiligingsfunctionarissen staan. Indien de Prins van Oranje op 10 oktober daadwerkelijk aan de Citroen AX Cup deel neemt moet 'ie er wel voor zorgen dat hij heelhuids uit de strijd te voorschijn komt, want de volgende dag begint zijn opleiding voor het militaire vliegbrevet op de vliegba sis Eindhoven. DINSDAG 28 SEPTEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggever IJmuiden - Hoogovens IJmuiden zal nog die per snijden in de personeelssterkte om de crisis in de staalsector te overleven. Na de duizend arbeidsplaatsen die in 1994 en 1995 verdwijnen, schrapt het bedrijf in 1996 nog eens 400 banen. Daarnaast wil Hoogovens 1400 'tech nische' banen onderbrengen bij externe firma's. Het staalconcern zegt niet te verwachten dat de economische vooruitzichten in Europa zullen ver beteren. Als gevolg daarvan zal de vraag naar staal weinig groeien. Hoogovens wacht eventuele EG-maatregelen niet af. Het concern verloor afgelopen jaar 595 mil joen, terwijl over de eerste zes maanden van 1993 189 miljoen verlies werd gemaakt. Het eigen vermogen is daardoor gedaald tot onder de twintig procent van het balanstotaal, wat op den duur de continuïteit bedreigt. Dit jaar verdwijnen bij Hoogovens IJmuiden 2300 en bij de aluminiumdivisie 600 van de totaal 25.500 banen. Na de nieuwe reorganisaties komt het werknemersbestand van Hoogovens op onge veer twintigduizend mensen uit. De werknemers zien tot 1 april af van loonsverhoging. De vakbonden hebben onthutst gereageerd op de nieuwe reorganisatieplannen. De Unie BLHP heeft gewaarschuwd voor 'Japanse toestanden waarbij mensen de sluitpost van het beleid worden.' Voor de Industriebond FNV is de noodzaak voor het nieuwe banenverlies nog allerminst aange toond. „We vragen ons af of je zomaar zoveel banen weg kunt snijden. Het werk moet toch gedaan worden", aldus een woordvoerder. Volgens hem is het verder hoogst onzeker of er wel werk is voor de 1400 man die bij externe bedrijven moeten worden ondergebracht. Moskou (dpa/afp/rtr) - President Jeltsin geeft voorlopig geen duimbreed toe aan de leiders van de Russische regio's buiten Moskou. Gisteren verwierp hij een compromis-voorstel van rond eenderde van de 89 deelgebieden. FOTO EPA Om de machtsstrijd tussen Jelt sin en het parlement te beslech ten hadden zij voorgesteld nog dit jaar gelijktijdig parlements- en presidentsverkiezingen te houden. „Ik ben absoluut tegen zo'n beslissing", zei de president voor de Russische tv. Van zijn kant herhaalde de op standige parlementsvoorzitter Chasboelatov dat 'het enig com promis is dat Jeltsin aftreedt en al zijn decreten intrekt, waarna wij kunnen bekijken wat wij met deze man zullen doen.' Federatieraad Eerder zei vice-voorzitter Rama- zan Abdoelatipov van het parle ment dat de Federatieraad, waarin de deelgebieden zijn ver tegenwoordigd, vandaag en mor gen bijeenkomt om met Jeltsin over een uitweg uit de crisis te spreken. Volgens het compromisvoorstel van de deelgebieden moet de Federatieraad voor de periode tot de verkiezingen de wetgeven de bevoegdheden van het parle ment overnemen. INHOUD 2 KATERNEN BinnerWBurteriland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTVprogramma's D2 Oudenbosch - Een Belgisch gezin van man, vrouw en twee kleine kinderen, is in de nacht van zaterdag op zon dag om half twee ternauwer nood aan de dood ontsnapt. Zij reden op de rijksweg Al 7 vanaf Roosendaal in de rich ting Rotterdam toen vanda len veertig kilo wegende mar keringsplaatjes vanaf het via duct voor hun auto gooiden. De Belgische bestuurder kon nog maar net op tijd remmen. De auto werd door de projectielen echter zwaar beschadigd en is onbruikbaar geworden. Er moest een takelwagen aan te pas ko men. Ook een andere wagen liep schade op. De zestig centimeter hoge mar keringsplaatjes waren door rijkswaterstaat geplaatst ter ver vanging van de witte paaltjes op de S8. Rijkswaterstaat bekijkt of er maatregelen mogelijk zijn om herhaling te voorkomen. De daders hebben in totaal acht van deze paaltjes vanaf het via duct naar beneden gegooid. De politie heeft nog geen idee wie het hebben gedaan. Wel kwam er kort voor het ongeluk een melding binnen over drie jon gens die met stenen vanaf het viaduct aan het gooien zouden zijn. Het vermoeden bestaat dat het om hetzelfde groepje gaat. Jeltsin schreef eerder parle mentsverkiezingen uit voor 11 en 12 december en presidents verkiezingen op 12 juni 1994. „Het nieuwgekozen parlement zal een kieswet moeten aanne men en de president zal worden gekozen op 12 juni volgend jaar", herhaalde hij gisteren. Jeltsin ontbond op 21 september de door conservatieven over heerste Opperste Sovjet, het werkparlement van het Congres van Volksafgevaardigden en schreef begin december te hou den verkiezingen voor een nieuw parlement uit alsmede presi dentsverkiezingen voor juni vol gend jaar. Aan gelijktijdige ver kiezingen wilde hij tot dusverre niet, omdat daanloor volgens hem een machtsvacuüm zou ont staan. Machtsvacuüm „Ik zal dit compromis niet ma ken en niet met zulke organen. In tweeën gedeelde macht is nu zeer gevaarlijk. Een machtsva cuüm is zelfs nog gevaarlijker. Dit zou zich voordoen als beide machten (de president en het parlement) met verkiezingen be zig zijn en geen tijd hebben om te werken". Het parlement wil wèl gelijktij dige verkiezingen, omdat een meerderheid meent dat er geen vrije en eerlijke verkiezingen mogelijk zijn als Jeltsin aan de macht is. Rond het van de buitenwereld, stroom en watervoorziening af gesloten Witte Huis in Moskou, waarin het ontbonden Congres zich heeft verschanst, bleef het gisteren rustig. Wel verschenen er mitrailleurs achter de ramen van het enorme gebouw en ver sterkten de Jeltsingetrouwe troe pen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken hun kordon er omheen. Chasboelatov sprak tegen dat twee door het ontbonden Con gres benoemde tegenministers, Barannikov van Veiligheid en Doenajev van Binnenlandse Za ken, naar het Jeltsin-kamp zijn overgelopen. Den Haag (anp) - Het gevoel van onveiligheid van de burger is hét maatschappelijke probleem van deze tijd. Jaren achtereen heeft de bevol king zich vooral zorgen gemaakt om het milieu, maar de leefom geving verliest het nu van 'on veiligheidsgevoelens Uit onderzoek van het bureau NSS/Marktonderzoek bv in Den Haag blijkt dat 59 procent van de bevolking zich zeer betrokken voelt bij het probleem van de 'onveiligheid van de burger.' In het onderzoek, dat het bureau al twaalf jaar uitvoert, scoorde de veiligheid een jaar geleden 53 procent. De milieuproblematiek was ja renlang de onbetwiste nummer één. Vorig jaar voelde 59 procent van de ondervraagden zich er nog zeer bij betrokken. Bij het onderzoek dit jaar was dat 57 procent. (ADVERTENTIES) OPENINGSTIJDEN 11.00-17.00 UUR, 19.00-213QUUR, ZONDAGS 11,00 -17.00 UU2. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. IE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1