Opknapbeurt Torremolinos Zuidspaanse badplaats dreigt aan het eigen succes ten onder te gaan 'Artsen weten nog te weinig van de mogelijke effecten van DES eet wijzer Langs het buffet (2) 6Beter milieu wat vervuilen dan aids oplopen9 Amerika: een nieuw glanzend kwartaalblad DE STEM CONSUMENT g RUBRIEK MAANDAG 27 SEPTEMBER 1993 Afstem Met Torremolinos is het in de jaren zestig alle maal begonnen. Daar stond de wieg van de doorsnee Nederlandse vliegvakantie. De popu laire Zuidspaanse bad plaats dreigt echter aan het eigen succes ten on der te gaan. Hoogbouw, criminaliteit en vervui ling maken van vakantie vaak een beproeving. Bijna zestig plannen moeten zorgen voor een nieuw elan en nieuwe le gers toeristen. „Bij ge brek aan dynamiet," zo zegt prof. Vicente Grana dos grijnzend. Door Hans Bos Rob de Nijs en René Froger bulderen uit de luidsprekers, pop de menukaart prijkt een 'broodje bal' en als het even meezit een 'portie bitterballen'. Uit de tap vloeit Heineken, Skol of ander 'Hollands' bier. Valkenburg, Amsterdam, Het Hoekje, Hanny's Bar, Het Karre- wiel en El Toro. Een kleine greep uit het brede scala aan 'Hol landse' etablissementen dat Tor remolinos de bezoeker te bieden heeft. De gasten komen soms twee keer per jaar en zorgen dan zelf voor de nieuwste Neder landstalige hits en soms ook voor de pinda's op de bar. Het probleem? De verwende Hollandse toerist liet de afgelo pen jaren zijn Zuidspaanse stek hoe langer hoe meer links liggen. Voor minder geld werd elders een beter produkt geboden en dus wendde de ontrouwe toerist prompt de steven naar eveneens met zon gezegende oorden in Griekenland en Turkije. In sneltreinvaart ging het berg afwaarts. Werden in 1989 vanuit Nederland naar geheel Spanje nog 324.000 vliegpakketreizen (georganiseerd, inclusief hotel) geboekt, dit jaar blijft de wijzer steken op 195.000. Het aantal reizen naar het dicht bij Torremolinos gelegen vlieg veld van Malaga liep in dezelfde periode terug van 73.000 naar 40.000 (de markt is vrijwel gelij kelijk verdeeld tussen de maat schappijen Transavia en Marti nair). Tijd dus voor de noodklok. Fouten Nu kampt Torremolinos met het allesoverheersende probleem dat hier in de jaren zestig de storm achtige ontwikkeling van de vliegvakantie is begonnen. In' Torremolinos zijn élle fouten ge maakt die op planologisch ge bied maar te maken vielen. Fo to's uit de jaren vijftig tonen een moeilijk te bereiken slaperig vis sersdorpje, zonder enige infra structuur. Vergelijk dat eens met de huidi ge grote-stadsproblematiek: een jungle van kale en slecht onder houden torenflats zonder kraak of smaak, veel kleine én grote criminaliteit, vervuiling en ver ontreiniging van straten en stranden, schreeuwerige recla meborden en een autoweg dwars door de stad. Daar ga je niet voor je lol een paar weken va kantie vieren. De toerist wil méér. De toerist wil in feite élles ('sim, sea, sand and sex'): goede service, lage prijzen, toegesneden vervoer, rust én Teven in de brouwerij', luxe accommodatie en schone stranden. Geld Dat kost geld. En daar heeft het Torremolinos, vreemd genoeg, altijd aan ontbroken. D.e bad plaats, de belangrijkste van de provincie Andalusië, was altijd een buitenwijk van de stad Ma laga en die wilde de kip met de gouden eieren niet slachten (maar ook niet voldoende te eten geven). De verwoede onafhankelijk heidsstrijd leidde in 1989 tot een eigen gemeente, met alles erop en eraan. Het (socialistische) ge meentebestuur heeft er sindsdien veel geld voor over gehad om Torremolinos de plaats te geven waar het al jaren recht op meent te hebben. Ruim tien procent van het bruto nationaal produkt van Spanje komt voor rekening van het toerisme. In Andalusië is het toeristische aandeel nog veel groter. Er is hoop. Niet alleen voor Spanje, maar ook voor Torre molinos. Bomaanslagen in Tur kije zorgen er voor dat van de ooit geschatte 220.000 Nederlan ders het komend jaar slechts ongeveer de helft metterdaad dit land bezoekt (dit jaar bezoeken 140.000 Nederlandse toeristen Turkije in plaats van de geraam de 180.000). Een deel van de Turkije-gangers verlegt de koers naar Griekenland, maar deze va kantiebestemming heeft zichzelf de laatste jaren behoorlijk uit de markt geprijsd. Goedkoper En zo ziet Spanje zijn kans schoon. Door de devaluatie van de peseta is het land een kleine dertig procent goedkoper gewor den, terwijl de doorsnee bedie nende Spanjaard inmiddels door heeft dat gastvrijheid uiteinde lijk meer geld in het laatje brengt dan onvriendelijkheid. De omslag is dit najaar reeds merkbaar. Alleen al Transavia brengt met 120 extra vluchten in oktober 20.000 Nederlanders meer naar Spanje dan enkele maanden geleden nog werd ge raamd. Mede door de slechte zomer van 1993 verwachten de rekenmeesters van Transavia het komend jaar een forse stijging van het aantal vliegpassagiers naar Spanje. Merkwaardig fenomeen: Torre molinos blijkt vooral te worden bezocht door hogere en lagere welstandsgroepen. De 'midden moot' begeeft zich richting Grie kenland en Turkije. Torremolinos tracht zich op zo kort mogelijke termijn als zelf standige gemeente op de kaart te zetten, roepen prof. Vicente Gra- nados en wethouder Juan Cerril- lo van toerisme met Spaans vuur. Er is de afgelopen jaren al het nodige werk verzet. Het ver keer op de griezelig drukke N 340, de verbinding tussen Afrka en Frankrijk, wordt sinds kort buiten de stad om geleid via een splinternieuwe autoweg. De oude hoofdweg wordt verbouwd tot 'boulevard'. Het rioolwater wordt tegenwoordig gezuiverd, Merkwaardig fenomeen: Torremolinos blijkt vooral te worden bezocht door hogere en lagere welstandsgroepen. De 'middenmoot' begeeft zich richting Griekenland en Turkije. f0t0 archief de stem terwijl alle wrakkige strandten ten inmiddels zijn vervangen door smaakvol ontworpen pavil joens. Schoonmaak Er is meer. De nabijgelegen ber gen worden bebost en de stran den worden dagelijks schoonge maakt, evenals de straten. De oostelijke boulevard is geheel gerenoveerd, de westelijke Cari- huela is volgend jaar aan de beurt. Houten ligstoelen worden vervangen door kunststof exem plaren en het aantal politieman nen en brandweerlieden is in twee jaar verdubbeld. Overal in Torremolinos verrijzen plantsoenen en bossages, terwijl nieuwe gebouwen niet hoger mo gen zijn dan vier etages. Lelijke muren worden be- en geschil derd in uiteenlopende kleuren. Reclameborden moeten het veld ruimen en Torremolinos telt straks een sportcentrum annex beurscomplex ter waarde van vele miljoenen guldens. In totaal zijn bijna zestig plan nen ontwikkeld om Torremoli nos op te stoten in de vaart der volkeren. Uitvoering gaat in eer ste instantie dertig miljoen gul den kosten, exclusief de peper dure infrastructurele werken en het 15 miljoen kostende sport centrum. De helft van het geld wordt opgehoest door de overhe den in Madrid (nationaal), Sevil le (regionaal) en Torremolinos; de andere helft legt de midden stand van de badplaats zelf op tafel. Motor Granados spreekt tijdens een diapresentatie op het gemeente huis gloedvol van 'het nieuwe Torremolinos, de motor van de Torremolinos was ooit bij ouderen in trek als overwinterings plaats. foto archief de stem Costa del Sol'. Volgens de hoog geleerde heer is het de bedoeling om het imago van Torremolinos als 'goedkoop' vakantie-oord te verbeteren zonder bezoekers met een klein budget (meestal Brit ten) bij voorbaat af te schrikken. Als de toerist eenmaal,op zijn bestemming is aangekomen geeft hij nu eenmaal töch meer uit dan hij van plan was. „Torremolinos kan niet op prijs concurreren met bij voorbeeld Noord-Afrika, Turkije of het Ca- ribisch gebied. Dat is wel ge beurd, met alle gevolgen van dien. Torremolinos plukt nu de wrange vruchten van slecht on derhouden hotels met ondeskun dig personeel. Een groot aantal bedrijven is de afgelopen drie jaar, toen de vette jaren voorbij waren, over de kop gegaan. Met de nieuwe opzet wil Torremoli nos, vrijwel geheel afhankelijk van het toerisme, zich opwerpen als proefgebied voor geheel toe ristisch Spanje. We moeten ech ter Torremolinos verbeteren zon der dynamiet te gebruiken." „Veel mensen hebben bergen geld verdiend aan Torremolinos. Die zijn het aan ons verplicht mee te werken aan de plannen voor een nieuwe toekomst. We brengen een trein aan het rijden naar een betere toekomst en de praktijk wijst uit dat veel passa giers mee willen rijden," zo zegt Granados. Wat is Torremolinos anno 1993? Het is een gemeente met 30.000 officiële inwoners en 15.000 niet-officiële. Er wonen naar schatting bijna 3000 Nederlan ders. Zeker in de zomer barst Torremolinos uit zijn voegen. Dan telt de stad bijna 300.000 mannen, vrouwen en kinderen. Hoe de gemeente dat berekent? Onder meer aan de hand van de hoeveelheid geproduceerd afval, het waterverbruik en de afname van elektriciteit... Spaanser De badplaats is tegenwoordig Spaanser dan in vele jaren het geval was, mede door het weg blijven van buitenlandse gasten. Spaanse toeristen vormen bijna eenderde van de 2,4 miljoen be zoekers die de stad jaarlijks met een bezoek vereren. De Engelsen zijn met dertig procent zeer ruim vertegenwoordigd, gevolgd door Frankrijk -(17 procent), Italië (11), Duitsland (7) en Nederland (5). Torremolinos leeft bijna 24 uur per dag en biedt de meest uit eenlopende vormen van ver maak: van Deutsche Bierstube tot 'fish and chips' en van gratis discotheek tot decadente nacht club. Torremolinos telt een as tronomisch aantal restaurants, die in onderling overleg onlangs hebben besloten een 'dienstrege ling' in te voeren. Ook 's nachts houden enkele restaurateurs sindsdien hun deuren open. De strijd voor de onafhankelijk heid van Torremolinos, leverde in 1987 één slachtoffer op. De immer actieve Isabel Manoja overleed in 1987 na een demon stratie aan de gevolgen van een longontsteking die ze bij een regenbui had opgelopen. Inmid dels heeft het gemeentebestuur een straat naar haar genoemd. Een hele schone straat... Tussen 1950 en 1975 kregen honderduizenden zwangere vrouwen in hoge doses het syn thetische hormoon DES toege diend om een dreigende mis kraam te keren. Daar wordt nog steeds een prijs voor be taald. Bij zonen van deze moe ders zijn abnormaal veel afwij kingen van de geslachtsorganen geconstateerd. DES-dochters, zo bleek al in 1972, hebben een hele kleine maar toch vergrote kans op een zeer zeldzame kanker. Intussen is duidelijk dat deze dochters mihder makkelijk zwanger worden en ook nog een twee keer zo grote kans lopen op een miskraam en een drie maal zo grote kans op een vroegge boorte. Geen geringe zaak, want er zijn naar schatting 150.000 DES-dochters in Ne derland en de jongste is nog maar 18 jaar. „Desalniettemin worden vrou wen nog regelmatig geconfron teerd met een ondeskundige arts op het gebied van de DES- problematiek." Deze zin is ge plukt uit een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van 7 augustus. De drie schrijvers - huisarts me vr. F. Van der Waals en de co-assistenten mevr. J. Hop en I. Klijntunte - wilden daarom weten wat artsen tijdens de op leiding precies over DES te U in O Door Jan Paalman horen krijgen. Dat valt niet echt tegen, maar echt overhou den doet het ook weer niet: „De bijdrage van het medisch bnderwijs laat nogal eens te wensen over." Vooral de vakgroepen huisarts- engeneeskunde laten nog eens een steekje vallen. Waar dat toe kan leiden illustreert het drietal met de belevenissen van een 30-jarige vrouw. Die ver voegde zich herhaaldelijk bij de huisarts met klachten van pijn in de buik en afscheiding. Nee hoor, antwoordde de huisarts desgevraagd, die klachten heb ben niets te maken met de medicijnen die uw moeder tij dens de zwangerschap heeft ge slikt. Na herhaaldelijk aandrin gen werd ze twee jaar later doorverwezen naar een gynae coloog. Diagnose: kanker aan de vagina met uitzaaiingen naar de blaas. „Gelukkig," zo haast zich het drietal er aan toe te voegen, „zijn niet alle verhalen- zo schokkend als van deze vrouw." Maar toch. Voor de angst, onzekerheid en schuld gevoelens van DES-moeders en hun kinderen is te weinig begrip. Daar zijn, zo verzeke ren ze, 'legio' voorbeelden van. Ondanks dat besteden de acht vakgroepen Huisartsengenees- kunde weinig tot geen aandacht aan de DES-problematiek. De media zouden de zaak opge klopt hebben en diverse voor lichtingscampagnes zouden hun doel zijn voorbijgeschoten en alleen maar nodeloze onrust hebben verwekt. Bovendien is de DES-problematiek een uit stervende problematiek. En dan nog. De hele DES-af- faire is stukken minder erg uit gepakt dan men aanvankelijk vreesde. Dat kan allemaal waar zijn, maar wat de hele DES-af- faire extra zuur maakt, is dat het een door dokters zelf ge- 'creëerd probleem is, en de be treffende vrouwen weten dat ook. Waarschuwingen zijn in de wind geslagen en toen men eenmaal begreep dat DES voor zwangeren niet goed is, duurde het nog verdomd lang, een jaar of vijf, voordat de medische wereld gericht actie ondernam. In 1948 beschreef het Ameri kaanse gynaecologenechtpaar Smith een nieuwe methode om een dreigende dan wel herhaal delijke miskraam te voorko men. De zogeheten 'Smith en Smith-kuur' bestond uit het in oplopende dosis dagelijks slik ken van DES tot een totaal van omstreeks 12 gram! In Neder land werd de kuur enthousiast binnengehaald, zodat tussen 1950 en 1975 honderdduizen den zwangeren, niemand weet precies hoeveel, DES te slikken kregen. Het verbazingwekkende is dat men er zo lang mee is doorge gaan, want in die 25 jaar ver schenen er diverse waarschu wingen in de medische vakpers. Al in 1953 constateerde de Amerikaanse gynaecoloog Dieckmann dat de kuur niets uit zou halen. In 1962 werd de DES-kuur in een hoofdredac tioneel artikel in het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde vlakweg 'ontraden'. In 1971 viel definitief het doek: de Amerikaan Herbst rappor teerde over een zeldzame kan ker die bij DES-dochters vaker (kans 1 op 1000) dan normaal voorkomt. Die kennis drong slechts langzaam in Nederland door. Pas toen de Nijmeegse artsen Stolk en Vooijs in 1975 in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde een aantal krachtige artikelen schreven, was het met DES als middel tegen miskramen in Nederland gedaan. Maar daarmee was de kous niet af. We schrijven februari 1981. In kalvervlees blijken nu ook al sporen DES te zitten; in diverse Europese landen wordt dat vlees geboycot. Kalvervlees! DES-dochter Anita Direcks schrijft razend van woede in de Volkskrant: „Ik ben een DES- dochter. Ook ik heb recht op informatie en controle. Het lijkt er op of de medische we reld zich niet verantwoordelijk wil voelen voor deze zaak." Die brief slaat in als een bom. De patiënten richten het DES- Aktie- en Informatiecentrum op en ook de medische wereld blijkt nu eindelijk de bood schap te hebben begrepen. In samenspraak met dat centrum formeert men een netwerk van DES-kundige artsen, vooral gy naecologen, die zich speciaal op de DES-problematiek heb ben toegelegd. De enige juiste reactie, maar van medische zij de wel wat laat. Een opgeklopte affaire? „Een beetje mies," aldus Dietske van der Brugge van het DES Aktie- en Informatiecentrum. „Er moet beslist niet gedaan wor den alsof iedere DES-dochter een potentieel kankergeval is. Zo erg is het natuurlijk niet." Maar een 'uitstervende proble matiek' is het voorlopig ook weer niet. De jongste DES- dochter is pas 18 jaar en de gevolgen voor hen tijdens en na de menopauze zijn nog volledig onbekend. Wel is nu duidelijk dat de DES- affaire doorloopt tot in de der de generatie. Directe effecten op DES-kleinkinderen zijn niet beschreven en zijn ook zeer onwaarschijnlijk. Maar indirec te gevolgen zijn er wel degelijk. DES-dochters worden minder makkelijk zwanger, hebben twee keer zo grote kans op een spontane miskraam en hun kin deren worden drie keer vaker dan normaal te vroeg geboren. Dat betekent extra veel onder zoeken, behandelingen en zie kenhuisopnamen voor de moe ders en voor de 900 tot 1800 kinderen per jaar die vanwege de DES-kuur van hun groot moeder te vroeg worden gebo ren. Dit alles is het gevolg, zo schreef het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde in 1991, „van medisch handelen tegen beter in, en de gevolgen ervan mogen niet worden geba gatelliseerd." DES Aktie- en Informatie centrum. Wilhelminapark 25 3581 NE Utrecht tel. 030-518339 Door Marijke Prins Er is een handige vuistregel voor het doorrekenen van (U1 indrukwekkende hoeveelheden die je nodig hebt wanneer M voor veel mensen een gevarieerd buffet maakt. Wanneer hf buffet als maaltijd dient, kun je ervan uitgaan dat je gemiddel 400 - 500 gram vlees, vis en groente per persoon nodig hel Wanneer het buffet een borrelhap moet zijn, heb je a, 250-300 gram totaal per persoon genoeg. In beide gevallen» 150 gram vlees, kip of vis (totaal) een goede maat. De rest vul j aan met groentesalades. Voor tien personen Voorbereidingstijd (totaal): 20 minuten Baktijd: een uur Pittige kippebouten 10 kippebouten (drumsticks) 2 eetlepels sambal badjak (Koningsvogel) sap van 1 citroen 1 teen knoflook uit de knijper Vi eetlepel Indische suiker of bruine basterdsuiker 4 blaadjes djeroek peroet (citroen laurier) 3 eetlepels olie Wanneer je grote eters op je partij verwacht, koop je 5 boutet extra en vermenigvuldig je alles met VA. Schep de sambal in ee grote soepkom en voeg hieraan toe: citroensap, gesnipperd Indische suiker, citroen laurier en knoflookpulp. Smeer de boutjes met het kruidige mengsel in en laat ze paar uur trekken. Verwarm de oven voor op 225 graden, leg d( drumsticks in een ruime schaal, besprenkel ze met wat olie en laat ze een half uur bakken in een hete oven. Draai de drumsticks om en kwast ze een voor een met de losgekomen jn in de schaal. Zet de oven op 175 graden en laat de boutje doorbakken totdat ze gaar en goudbruin zijn(20 - 30 minuten). tomatensalade tien middelgrote tomaten 1 rode ui 3 eetlepels rodewijn-azijn 12 eetlepels olijfolie 1 theelepel dunne honing 2 theelepels niet te scherpe mosterd (Löwensenf ol Amora) 2 tenen knoflook fijngehakt 3 takjes peterselie fijngehakt Meng alle ingrediënten in een jampotje. Schud dit flink en v de vinaigrette vlak voordat de salade op tafel gezet wordt ove de in vieren gesneden tomaten. Garneer de salade met in dunne ringen gesneden uien. De tomaten en uien kunnen enkele uie vantevoren gesneden worden. Door Hans van Alebeek Boxtel - Hoe kom je in het nieuws? Bij voorbeeld door melden dat seks slecht is voor het milieu. De Boxtel milieu-organisatie De Kleine Aarde haalde vorige week media met deze prikkelende stellingname. zeg altijd, in Den Haag Bi ik Brabantser geworden jan wanneer ik hier gebleven nu zijn. In het Haagse moet e zo op de bres staan. Ze innen elkaar allemaal. Bij formeren van werkgroe- zeiden ze vaak, zet er een laar Brabanders in dan krijg Dien Cornelissen niet in je :k. Ik heb zeer genoten van ie tijd. Je contacten aan raden om mensen van ienst te zijn. Dat is levens- «rvullend, daar word je zelf ijker van." Inmiddels is het verhaal afge zwakt. Tot vreugde van de GGD want daar hebben ze zich be hoorlijk verbaasd over het voor oorlogse advies om voor het zin gen de kerk uit te gaan. Volgens het onderzoek van de Kleine Aarde draagt seks bij tot een hoop milieuvervuiling: het condoom, de pil en hulpstukken als vibrators en kunstpenissen zijn slecht voor het milieu. En dus hingen er de afgelopen da gen enkele - milieuvriendelijke - mensen bij de GGD aan de lijn met de prangende vraag: „Wat moeten we nu doen, wel of niet een condoom gebruiken." Voor GGD-arts H. van Kruchten in Den Bosch is er maar één antwoord mogelijk: „Je kunt be ter het milieu een beetje vervui len dan aids of een geslachts ziekte oplopen. Gebruik dus een condoom." Van Kruchten neemt het Kleine Aarde-onderzoek met een flinke zoutkorrel maar vindt wel dat er stelling genomen moet worden tegen het advies om voor het zingen de kerk uit te gaan. „Een vooroorlogs advies? Nou dat niet, maar het zit er wel dicht tegen aan. Om veilig te vrijen is een condoom gewoon noodzakelijk, altijd." Bij de Kleine Aarde hebben ze door het onderzoek over aan dacht niet te klagen gehad. Maar nog voordat er een reactie ge vraagd kan worden op het GGD- standpunt zwakt woordvoerster H. Kleijburg het spraakmakend persbericht eigenhandig af. Coïtus ,De macht van de volksverte- mwoordiger is kleiner dan ve- denken. Tijdens de kabinets- irmatie worden afspraken ge laakt en die beperken ons. Hoe ider de coalitie-genoten el- aar vertrouwen tijdens de for- latie, hoe dwingender de af raken zullen zijn. Tijdens de formatie van '82 (het eerste ka- linet Lubbers) zijn we te ver jegaan. Toen zijn we te gedetail leerd bezig geweest." ,Er moet meer ruimte zijn voor len individueel Kamerlid. Je ba- anceert vaak op het gebrek aan ertrouwen tussen politieke par- Het persbureau ANP heeft 1 ijen onderling. Dat is een ver- verhaal wat al te smeuiig in i ;eerd uitgangspunt. De samenle- wereld gebracht, luidt haar ve ing verandert soms heel snel en klaring. Het coïtus interrupt» iat valt niet altijd te voorzien, advies is in elk geval niet afkon Daar moet je creatief op kunnen stig van de Kleine Aarde, te lispelen." zweert Kleijburg: „Wij hebte ,Ik ben nogal veranderd door de alleen maar de milieu-effeeli lolitiek. Harder geworden en van seks-artikelen en voorbi iat bedoel ik in de zin van hoedsmiddelen op een rijtje g »antrouwender. Je steeds afvra- zet, meer niet." I® wat zit er achter, wat voor Maar wat heb je aan zo' n on to iddertje zit er onder het gras. In zoek als er geen alternatief gil» iet maatschappelijk werk ga. je den wordt? van het goede in de mens. Als Kleijburg: „Wij willen de ma e als maatschappelijk werkster sen alleen maar bewust make looit bedonderd bent, ben je niet van het probleem." loed bezig. Je moet natuurlijk Maar moet je nu wel of niet e« «el kritisch blijven. In het be- condoom gebruiken? Irijfsleven maak je met zijn KLleijburg: „Natuurlijk w( dien eenzelfde produkt. In de Maar gebruik dan liever een li lolitiek maak je hetzelfde pro- tex condoom dan een geklew lukt vanuit een wisselende visie, funcondoom. En gooi het niet i in dus kies je nooit tussen wit het toilet want dan komt het a zwart, maar tussen grijs en de waterzuiveringsinstallatie." Hinder grijs. Het gebeurt niet Maakt de Kleine Aarde zich m 'aak dat je een heel principieel volstrekt ongeloofwaardig to 'andpunt inneemt. Dan moet dit soort onderzoeken. Veelw iet echt tegen je hele persoon- sen zullen toch zoiets fefcR>jldieid indruisen.' van: zijn ze nou helem geworden in Boxtel? Brie van Breda Kleijburg: „Dat soort rtatlif* krijgen we wel vaker. Maar»! maals, wij willen de mei slechts bewust maken van lieuproblemen." Door Johan van Grinsven Sinds kort ligt het nieuwe kwartaalblad Amerika', in' !et maar eens gaan doen vond winkels. Amerika is een gevarieerd, glanzend blad dat volg® *ieb nog vaak heimwee hoofdredacteur, uitgever, financier en verkoper Frans Vet® gen is bedoeld voor mensen die in de Verenigde Staten A geweest of er naar toe gaan. „Ik wil aansluiten hij fascinatie die Amerika oproept bij mensen." Iet echt wat minder doen. Je RPh tegen lichamelijke en gees- In het eerste nummer onder meer artikelen over het Amenkage' eiijke grenzen aan. Ik heb het van Charles Groenhuijsen, Clintons bloemenman, Vermont en W altijd moeilijk gehad met discri- Monthly. Het blad is onberispelijk vormgegeven en het te' ninatie op basis van leeftijd, goedgeschreven, ruime journalistieke verhalen. Vorm en inhoufl Maar je moet ook de jongeren niet écht schokkend, wel aangenaam degelijk. De meeste bijW tiet in de weg gaan staan. Je zijn door Amerikaanse journalisten geschreven. Verhagen: „Laai kunt zelf die discriminatie over- Nederlander over Amerika schrijven en je wordt deelgenoot bodig maken. Maar ik zal er aan diens eerste indrukken en eigen verbazing. Ik wil diepgrave moeten wennen. Ik wil nu een- verhalen." TT i T „o aii u«u finrj narne op het terrein van de Veel advertenties staan er niet in het eerste nummer (oplage tuerlinge solidariteit. Wii honderd pagina luderen ku prijs: 13,50 gulden), dertien op een totaal van 1 jl geboren en getogen Eindhovenaar Verhagen: „Tegenvallend. Ma® «aar doen. We hebbeen er de tijd kan het redden alleen van de verkoop van het blad. Dan sp» "■vonr j,. quitte. Vervelend is dat adverteerders eerst een paar w' afwachten, maar als er geen adverteerders zijn, kun je die m niet eens maken." Verhagen, getrouwd met een Amerikaanse, woonde c Amerika. Hij studeerde in New York en werkte vanuit cteëren van een^groter "gevoel als correspondent voor onder meer Intermediair, Het F®a van veiligheid in onze samenle- Dagblad en Vara. ltlS- Er heerst zoveel angst voor heb dat bijvoorbeeld meege pakt met de Drie van Breda, vanuit mijn gevoel voor recht- 'aardigheid zei ik ja, laat ze naar vrij. Maar door mijn werk net oorlogsslachtoffers wist ik '°e diep de sentimenten kunnen 'hen. Ik kon het niet over mijn 'art verkrijgen om voor te stem- nea- Ik heb dan ook als enige egengestemd." heb het werk altijd met veel «ezier gedaan en ben vrijwillig euggetreden. Jongeren moesten iTar *^e actieve periode." ,Nee, ik zit nog steeds niet stil, jee- Er is nog zoveel te doen in 0e samenleving. Maar nu ga ik taal .Met nuttig bezig zijn." kunnen zoveel voor el- jjj', ij die n°g goed ter been a kunnen dingen doen voor beren die minder mobiel zijn. ,n ar ook zaken als het opzetten „ut iair °noerhouden telefooncirkels acht J»»e een hulpmiddel zijn bij het

de Stem | 1993 | | pagina 8