DE STEM teorgisch gezin land uitgezet 'A ieuredag Vier Ambachten: boodschappen voor toekomst Scheldorado verwelkomt 100.000e bezoeker de ziekte kering slaa] vat rustiger. luchtelingenwerk WZVL aanvankelijk woest op politie 6Spreekuur binnenstad Terneuzen loopt goed' 'Oostburg kan nog één keer garant staan voor woningbouwvereniging' HAND kort HUIS- A5 Veel belangstelling voor subsidies seizoensverlenging Uitbreiding Canisvliet Sluis: versneld afschrijven aanlegkosten parkeerterrein SEPTEMBER 1993 -militairen it Kroatische regeringsled» rsmacht van de Verenigd Ie toen de VN-blauwhelm, fetonden die gewond war, lonarissen hebben dit gjst( en Moslims in Mostar h door ondanks het bestanfl fcben VN-functionarissen i! >ar 55.000 Moslims van met granaten en artillerie: [de Kroatische Defensiera ad j ferd zaterdag in de nabijgel, bemiddeling van de VN-i Jeer het bestand zou moeti inteMcdcn? i horen via een Kleintje in De Stem en het komt in orde j tienduiienden Stem-lexers en MSen (een op de driei lezen uw advertentie jtxJfll speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek f611 p 1^ 1 Huisdieren Zeeland /erlaten broeikas In soort reusachtige broeifc Isteren vier mannen en vie fc blij met het einde van hu, Foor het eerst sinds lange tijj jan de Aarde op te snuiven L let. Biosphere 2 gedoopt, is. Iljardair, Ted Bass. Doel v Idat de mens zich op gehc, In houden. Dit in voorberg len andere planeet. [lauwe combinaties, ademdi Iptember 1991 vrije lucht ii, listen en journalisten, waren pg', zoals die door de organij pd, bij te wonen. „Dit is eei t het niet kon, maar daar zijt Nelson, een van de deelne: naze verslaggever stburg - Een Georgisch jchtelingengezin dat sinds augustus in Nieuwvliet ver- is eind vorige week het li uitgezet. slichting Vluchtelingenwerk West- Sws-Vlaanderen was in eerste in- -tie woest op de politie omdat die rjer overleg met haar handelde, jtis in strijd met alle afspraken die hebben. Dit had nooit op deze Lier mogen gebeuren. Het zijn bijna slapo-methodes", zei een furieuze azitster van de stichting Vluchtelin- sirerk, T. de Blok-Van Herpen afge lopen zaterdagochtend in een eerste reactie. Na overleg met de betrokken instanties kwam de stichting zondagmiddag tot de conclusie dat er sprake was van een misverstand. Justitie zag in het vlucht verhaal van de Georgiërs onvoldoende grond om ze in Nederland te laten blijven. Vorige week was Vluchtelingenwerk bekend dat er een uitzettingsbevel te gen het gezin lag. De stichting nam toen onmiddellijk contact op met de advo caat die de Georgische familie in het verleden al begeleidde. De raadsman stelde de stichting echter gerust en zei dat die zich geen zorgen hoefde maken over een uitwijzing op korte termijn. „Het is iedereen wel bekend dat het op dit moment in Georgië een grote chaos is", aldus De Blok-Van Herpen. „Er heerst bijna een oorlogssituatie. Dus alleen om die reden al viel eigenlijk aan te nemen dat het gezin niet zou worden teruggestuurd naar het eigen land." Maar afgelopen vrijdag stelde Vluchte lingenwerk (bij toeval) vast dat het gezin zonder nader overleg het land al was uitgezet. Het gezin kwam een af spraak met een van de vrijwilligers niet na en toen die er achteraan ging bleek al snel waarom. Ze was niet meer in Zeeuws-Vlaanderen. „Om vijf uur vrijdagochtend, bij nacht en ontij, zijn de mensen door de politie van hun bed gelicht. Ze konden amper nog enkele spulletjes bij elkaar rapen en zijn kennelijk in paniek vertrokken. Terwijl wij met de politie de afspraak hebben dat ze in geval van uitzetting altijd van tevoren iets laten weten. Er is in die situaties ook altijd iemand van ons aanwezig om de vluchtelingen te begeleiden." De boosheid en frustratie bij de vrijwil ligers van Vluchtelingenwerk is bijzon der groot. „Het werk van vrijwilligers wordt zo wel heel erg op de proef gesteld. Wij snappen hier helemaal niets van", aldus De Blok zaterdagoch tend. Na gesprekken met de politie bleek er sprake te zijn van een 'misver stand. De afspraken met de stichting waren door de leiding niet doorgegeven aan het uitvoerend apparaat. De politie beloofde Vluchtelingenwerk gistermid dag beterschap. Redding was sowieso niet meer moge lijk voor het Georgische gezin. De vluchtelingen zijn door de politie Oost burg begeleid tot in Middelburg. Daar zijn ze opgevangen door het gerechte lijk parket en naar Amsterdam ge bracht. Afgelopen vrijdagmiddag werd de familie op het vliegtuig naar Moskou gezet. „Daar zitten ze nu vast in een kamertje waar ze af en toe wat eten krijgen. De mensen weten absoluut niet waar ze aan toe zijn. Ze mogen niet van het vliegveld af", is de laatste informa tie die Vluchtelingenwerk over het wel en wee van het gezin heeft. In Zuid-Afrika Monetaire Fonds (IMF) gaat liJonze medewerker Ld-Afrika nu de internationale- ,0de la Ruelle f d worden opgeheven. pn krediet te verwachten var senede - Pas over vijftig functionarissen van het IMI n mag hij worden geopend, pond van de jaarvergaderinj ■theidsbeleid jarenlang uitge |jet land wel lid van het IMF dollar) werd verstrekt in vooral -het werk van di Jlidstaat binnen het IMF, Ni "renigde Naties heeft gevraag! priviligiëncouffre met larin boodschappen voor de ekomst. Afgelopen zaterdag tas de eerste Keuredag ai De Vier Ambachten (As- ede, Boekhoute, Axel en 1st) is de koffer met groot de Amerikaanse regering dé ïemonieel vertoon een laatsje gegeven in het stad- »od in Algerije Jmentalisten zijn door veilig- i vuurgevecht ten westen van [iet officieele persbureau APS len patrouille van Alegrijnse •vallen. Eerder kwamen drie Inde incidenten sinds dinsdag Iten minste 497 naar verluid pf legereenheden doodgescho- een strikte islamitische staat Ijk gehouden voor de dood van [110 burgers in de afgelopen iust Maleisie Ir is zaterdag voor de kust van lonken. Van de 21 Koreaanse I: personen worden vermist. Dat Ivernomen. i op ongeveer 54 kilometer ten ne eiland Tioman, aldus het gapore. Over de oorzaak van de tel van de bemanning was te Jainerschip dat zich in de buurt diensten hebben inmiddels een Ruw gezet. I in Mogadishu ts hebben zaterdagochtend een Irenigde Naties neergeschoten. Demanningsleden om het leven Ikanen gewond, zo is vernomen ehe strijders erin zijn geslaagd Het toestel vloog boven de wijk iishu waar kort daarvoor een olauwhelmen onder vuur was vechtshelikopters naar de plek .an de gang zouden zijn. ENTIE) i van Assenede. t burgemeesters van Assenede, tekhoute, Axel en Hulst had- de eervolle taak zorg te :n voor de zogenaamde pri- iegiëncouffre. Deze houten offer zal elk jaar een plaatsje ijgen in een van de Vier Am- ichten. De koffer bevat onder eer een roestvrijstalen kistje, evuld met boodschappen voor e toekomst, dat na het vullen nder toeziend oog van de aan wezigen dichtgelast en verzegeld rerd. Bedoeling is dat dit kistje as in 2042 geopend wordt. les sloten Daarnaast werd de koffer gevuld iet onder meer een kunstig met ie hand gemaakte reproduktie ïan de 'Keure van de Vier Am- iachten' en een exemplaar van jubileumboek. De koffer ierd met zes sloten verzegeld en [(plaatst in de raadszaal van het gemeentehuis van Assenede, «aar hij tot de volgende Keure- in september 1994 zal blij- De aanzet voor de viering van liet 750-jarig bestaan van de Ber Ambachten werd gegeven tp 11 april 1990. Nu, drie en een hK jaar later, is de viering van wel het 750-jarig bestaan van ie Vier Ambachten ais het éOO-jarig bestaan van de Graaf lansdijk afgerond. De burgemeesters van Assenede, Boekhoute, Axel en Hulst hadden enige hulp nodig bij het tillen van de privilegiëncouffre. FOTO WIM KOOYMAN Tijdens deze jubileumviering zijn er ruim 120 grensoverschrij dende initiatieven tot stand ge komen en zijn er vier streekpu- blicaties gerealiseerd dg laatstG toeristische publikatie werd af gelopen zaterdag eveneens ge presenteerd, namelijk de bro chure 'Fietsroute langs de Graafjansdijk', geschreven door Jan de Klerk en George Sponse- lee en uitgegeven door de Stich ting Heemkundige Kring Sas van Gent en de Stichting Oud Westdorpe. Fietsroute Het eerste exemplaar werd door de voorzitter van de stichting Oud Westdorpe, dr. M. Dierick, overhandigd aan de burgemees ter van Assenede D. Nuytinck. In de brochure staat een fietsroute beschreven over het gedeelte van de Graaf Jansdijk dat omsloten wordt door de Vier Ambachten en voert de lezer/fietser van Ter- neuzen naar Bentille. De gehele Graaf Jansdijk loopt van Knok- ke naar Doel en kent onderweg vele namen. Diverse Vlaamse en Zeeuws- Vlaamse burgemeesters en hoog waardigheidsbekleders waren zaterdag op de eerste keuredag aanwezig. Na het welkomst woord door burgemeester Nuy tinck van Assenede evalueerde stuurgroepvoorzitter Mare de Smet met veel elan de voorbije samenwerking voor de jubileum viering en richtte alvast een blik op de toekomst. De Vier Am bachten vormden vroeger een duidelijke omsloten regio en voor de toekomst, met het weg vallen van de landsgrenzen zal dit regionaal denken op cultu reel, sociaal en economisch vlak alleen maar sterker worden. Boek Verder vond de officiële presen tatie plaats van het jubileum boek 'Over den Vier Ambach ten'. Het uitgangspunt bij de voorbereiding van het 750-jarig bestaan was tevens zo'n werk te maken met 400 tot 450 pagina's. Afgelopen zaterdag presenteer den de auteurs het uiteindelijke resultaat: een lijvig boekwerk in me wel wat. ien offerte met nadere informatie over de 3-325325. m/v onderwijs overige is aanbod waarschijnlijk minder interes lw persoonlijke gegevens worden stri een gesloten envelop zonder postzege mer 153, 5000 WB Tilburg. GROEP GVERZEKERAARS Tilburg - Regiokantoren: Goes Valkenswaard Veghel Vlissingen Van onze correspondent Terneuzen - Golfslagbad Scheldorado in Terneuzen verwelkomde zaterdag de 100.000e bezoeker van dit jaar. Het is de eerste keer in het hestaan van het zwemparadijs deze mijlpaal in een jaar Behaald wordt. Hat een profeet in eigen land tot gewaardeerd wordt, geldt °°k voor Scheldorado. Het tro pisch zwemparadijs moet het hoofdzakelijk hebben van het Vlaamse achterland. Het was jan ook niet verwonderlijk dat Je 100.000e bezoeker uit Gent wam. Mevrouw D. Qlerck Jveeg uit handen van bedrijfs leider A.A. Mul een bos bloe men. Tevens kreeg ze een aantal vhjkaartjes, een handdoekenset en badjas cadeau. Volgens bedrijfsleider De Mul sluit Scheldorado hiermee een succesvol seizoen af. De natte ®mer was voor het zwempara- <hjs een geschenk uit de hemel. "We gaan op de ingeslagen weg inn en k°Pen volgend jaar de tOO.OOOe bezoeker nog eerder te j togen verwelkomen." De we elschap dat Scheldorado er S e*6 rechtbank in Middel- j urg anderhalf jaar langer over ®ag doen om de schuldeisers j 'erug te betalen, is daarbij ze- J[ een duwtje in de goede tohting. S'£°°K PAGINA ZEELAND A6: istel van betaling Scheldorado' i D. Qlerck ontvangt als 100.000e bezoeker van Scheldorado bloemen van bedrijfsleider A. Mul. FOTO WIM KOOYMAN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1993 Van onze verslaggever Terneuzen - Veel bewoners van de Terneuzense binnen stad hebben de weg naar het buurtspreekuur gevonden. Problemen komen daar op tafel en er wordt gezamenlijk naar oplossingen gezocht. Dat heeft tot nu toe in veel gevallen gewerkt. groot formaat van bijna elfhon derd pagina's en een gewicht van bijna zes kilogram. Zou men het oorspronkelijke formaat gehand haafd hebben, dan waren het ruim 2000 bladzijden geworden. Maar het beschrijft dan ook 750 jaar geschiedenis. De redactie, bestaande uit A. de Kraker, H. van Royen en M. de Smet, is vijf jaar bezig geweest met zijn gees teskind en het resultaat mag er zijn. 'Over den Vier Ambachten' be staat uit 114 hoofdstukken, ge schreven door even zo veei au teurs en is veelomvattend, maar niet allesomvattend, zoals de stuurgroepvoorzitter M. de Smet zaterdagochtend in Assenede memoreerde. Daar werd de eer ste Keuredag gehouden, een dag die bij de jubileumviering van de Vier Ambachten vorig jaar is ingesteld, en die voortaan elk jaar op de vierde zaterdag van september gehouden zal worden in Assenede, Axel, Boekhoute of Hulst. Na het vullen van de privilegiën couffre konden de aanwezigen hun exemplaar van het jubi leumboek in ontvangst nemen. Daarbij kregen zij tevens een reproduktie van de uit 1280 stammende kaart van het gebied van de Vier Ambachten, destijds getekend in opdracht van Graaf Gwyde van Dampierre. Ruim 2000 mensen hadden bij de voor intekening belangstelling ge toond voor het jubileumboek, dat in een oplage van 2800 exemplaren gedrukt is. Aangezien er geen herdruk zal verschijnen, dienen belangstel lenden die niet ingetekend had den, zich te haasten om een exemplaar te bemachtigen. Het boek is uitsluitend te verkrijgen bij drukkerij Duerinck in Kloos- terzande of bij de gelijknamige boekhandel in Hulst Dat optimistische geluid klinkt in Binnenste Buiten, de buurtkrant voor de binnen- stadbewoners. In een terugblik op de initia tieven die genomen zijn om het leefklimaat in de binnen stad te verbeteren concludeert de redactie 'dat het wat beter gaat in de binnenstad'. „Je kan het aan heel wat zaken merken. Het plan Nieuwe Diep krijgt steeds meer vorm. Zaken als het samen zorg dra gen voor de buurt komen meer en meer voor." Toch wordt er in Binnenste Buiten gewaarschuwd dat be woners van het centrum van Terneuzen er daarmee nog niet zijn. „We komen er pas als we met zijn allen blijven investeren in de binnenstad. Dat moet ons voor ogen blij ven staan." De inspanningen om het hart van Terneuzen leefbaarder te maken vloeien voort uit maat regelen die eind 1991 op een rijtje zijn gezet. Aanleiding vormde de toenemende over last die de drugshandel in de binnenstad opleverde en de eruit voortvloeiende verpau pering. Instanties als de gemeente, de woningbouwvereniging, de politie, en het consulatiebu- reau sioegeh de handen ineen om dat probleem op een actie ve manier aan te pakken. Maar een belangrijke rol was ook weggelegd voor de buurt bewoners zelf. Vandaar onder meer het besluit een wekelijks spreekuur in te stellen. Van onze correspondent Oostburg - De gemeente Oostburg hoeft in de toekomst niet langer garant te staan voor geldleningen van de Algemene Woningbouwvereniging West-Zeeuws-Vlaanderen. Het Waar borgfonds Sociale Woningbouw (WSW) neemt de garantstel lingen naar verwachting over. Gezondheidscentrum in Goes geopend Goes (anp) - In Goes is zaterdag het muiti-functionele gezond heidscentrum De Pijlers in ge bruik genomen. Patiënten kun nen daar op één lokatie terecht voor consultatie en behandeling bij de meest uiteenlopende tak ken van gezondheidszorg. Het is een particulier en niet-gesubsi- dieerde initiatief. Van onze verslaggever Goes - Steeds meer Zeeuwse recreatieondernemers vragen subsidie aan om aan seizoens verlening te kunnen doen. In de laatste periode van dit seizoen zijn dertien van de vijftien aan vragen gehonoreerd, dat brengt het totaal in drie jaar tijd op vijftig gehonoreerde aanvragen. Het Project Seizoensverlenging, een inititatief van de provincie Zeeland en het regionaal Be stuur Arbeidsvoorziening, geeft subsidie aan recreatieonderne mers die buiten het hoogseizoen activiteiten ontplooien. De on dernemers krijgen een bijdrage in de kosten van de reclame die ze moeten maken om de activi teiten onder de aandacht te brengen. Momenteel is bijna 160.000 gulden uitgekeerd, ter wijl de betrokken ondernemers zelf ruim 250.000 gulden in sei zoensverlenging hebben geïnves teerd. Directeur J. de Rechter van de woningcorporatie haalde dat ar gument uit de kast om de leden van de commissie Financiën er van te overtuigen dat de ge meente Oostburg best nog een keertje garant kan staan voor de lening van zo'n vier miljoen gul- Van onze verslaggever Sas van Gent - Het natuurge bied Canisvliet in de gemeente Sas van Gent wordt een stukje groter. Het Sasse college van B en W wil namelijk een perceel landbouwgrond kopen aan de Vissersverkorting in Westdorpe. Het beoogde doel is een verdere ontwikkeling van het natuurge bied. De landbouwgrond ligt ten noorden van Canisvliet. Na de aankoop wordt de grond aangeboden aan het Bureau Be heer Landbouwgronden (BBL) om het doel te kunnen verwezen lijken. Reeds drie jaar geleden nam de gemeenteraad een voorberei- dingsbesluit om de grond als natuurgebied te ontwikkelen. Maar pas nu kan de op het perceel rustende pachtovereen komst worden beëindigd. Van daar dat het college donderdag aan de raad vraagt een nieuw voorbereidingsbesluit te nemen. De verdere ontwikkeling van na tuurgebied Canisvliet is opgeno men in het Natuurbeleidsplan (NBP) en in de beheersplannen voor landschappelijk waardevol le elementen in het agrarisch gebied van Zeeuws-Vlaanderen. Het voorstel wordt donderdag 30 september tijdens de vergade ring van de gemeenteraad be handeld. Deze vergadering be gint om 19.30 uur in het gemeen tehuis. den die de woningbouwvereni ging wil afsluiten. De lening is bedoeld om een aantal rijksleningen vervroegd af te lossen. De woningbouw vroeg de gemeente voor de nieu we lening garant te staan. Maar de commissie Financiën leek daar in eerste instantie niet van geporteerd. Zowel CDA als WD waren er tegen. Na de spreekbeurt van De Rechter ging het CDA echter overstag. De woningbouwdirec- teur toonde onder meer de nood zaak van de lening aan. „Door een lagere rentestand houden we elk jaar een bedrag over dat weer ten goede komt aan de inwoners van Oostburg en de huurders. Krijgen we de garantie niet, dan kost ons dat over de looptijd een bedrag van negen ton", cijferde De Rechter vcior. „Ga gerust garant staan, want het kost jullie geen cent", ging hij door. „Het WSW dekt de garantie van de gemeente in de toekomst toch." Uit betrouwba re bron wist de directeur dat die regeling binnen drie maanden rond is. Het CDA zwichtte uiteindelijk voor die argumentatie maar wel onder voorwaarde dat het WSW inderdaad binnen een half jaar de gemeentegarantie overneemt. De WD toonde zich niet onder de indruk en bleef bij monde van A. Rosendaal bij haar standpunt. De PvdA kon zich verenigen met het standpunt van het CDA. S. de Putter van Dorpsbelangen en Toerisme bracht nog geen advies uit. Hij wilde eerst nog met zijn fractiegenoten overleggen. Wet houder J. Thomaes zegde toe de kwestie nog eens in het college van burgemeester en wethouders aan de orde te stellen. Ook be loofde hij na te trekken of het inderdaad zo is dat het WSW de garantiestellingen over wenst te nemen. Van onze verslaggever Sluis - Burgemeester en wethouders van Sluis willen het grootste deel van het overschot op de gemeenterekening van vorig jaar gebruiken voor de versnelde afschrijving van de aanlegkosten van het nieuwe parkeerterrein aan de Nieuwstraat. Dat blijkt uit een voorstel over de besteding van het batig saldo van iets meer dan twee ton over 1992. Dat voorstel wijkt af van het geen eerder is voorgelegd aan de commissie Financiën. Gelet op de discussie die toen plaatsvond, vinden B en W dat het nieuwe bestedingsvoorstel meer recht doet aan de uitgangspunten van de begroting 1993. De aanleg van het parkeerterrein aan de Nieuwstraat is toen getypeerd als een dringend noodzakelijke maar risicovolle investering. Om ervoor te waken dat de lasten van die investering inderdaad in de toekomst een belasting voor de gemeente worden, komt het college met het plan versneld af te schrijven. Dan blijft er nog 115.000 gulden over van het rekeningoverschot 1992. Ongeveer de helft hiervan (50 mille) wensen burgemeester en wethouders toe te voegen aan de rioleringenfonds. De rest gaat als het aan het college ligt in de reserves voor aankoop van kunstwerken en de vervanging van een brandweerauto. De gemeenteraad van Sluis be slist donderdag 30 september over het voorstel. De raadsver gadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis aan de Markt.

de Stem | 1993 | | pagina 5