Week nd toekomst iTENT(E) 5 STEM E4 De 'Strasse der Jugend' is op de landkaart de zes kilometer, kaarsrechte verbindingsweg tussen de dorpen Zossen en Wünsdorf; een uur rijden ten zuiden van Berlijn. Maar na een paar honderd meter versperren rood-witte slagbomen de veronderstelde vrije doorgang. [STICHTING Niemand, behalve de familie, zit thuis op'de militairen te wachten Het 'Russenstrand' van Wünsdorf wordt niet meer schoongehouden 1993 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 f* is een importeur/groothandel ie produkten. Wij verkopen loterialen, gereedschappen, bdukten, magazijninrichHngen en lieden. is een dochteronderneming ep met 8 handels- en produfctie J medewerkers in Europa, .net succes in de Nederlandse 1st telt inmiddels meer dan 100 li de auto-, bouw-, agrarische-, kling. prkoopteam zoeken wij een VERTEGENWOORDIGER (M/V) p westelijk deel van Noord- erflakkee in de r een technische opleiding en leftijdsvoorkeur tot 35 jaar. pleidingssysfeem vormt de Is in onze onderneming. Een litstijl en een bedrijfsauto zijn lelijk provisiesysteem waarbij, i ervaring, een garantiesalaris ariërend van hfl. 2.500,- tot laand. aan met toekomstperspec» ière gestalte kunt geven, itiebrief met C.V. en een i de afdeling personeels- Wachten op een enkeltje Moskou »r bestaat er bij het Zeeuws jielburg, een vacature van ti.i.v. heden tijdelijk uit te jaar, in verband met het unctie structureel 32 uur per etariaat van het museum van projecten, mede opstel- iang t.b.v. de directeur paratuur, alsmede ontwikke- igen door het opstellen van het ie personeelsadministratieve ïr en de directie erichte activiteiten en verzor- telijk, van de moderne talen ligheden /aaronder WP 5.1 >.m. avondvergaderingen stgesteld, waarbij de uitdruk- kweek. capaciteiten en ervaring en >89,32 (28/38 x 3650- overwerk vergoed, maximaal de toekomst tot de mogelijk" >akket vallen de ABP- iktekostenverzekering 1ZR sch inwinnen bij mevr. drs ichting, tel. 01180-26655. 193 richten aan de directeur 8. 4330 AJ Middelburg. Door Frans Wijnands ter Leese. Hij heeft ambtshalve nog entree tot de 'Russen-stad', die on toegankelijk is geworden sinds de westerse pers verhalen heeft gelan ceerd over zelfdodingen onder wanhopige militairen, dodelijke vechtpartijen tussen verschillende nationaliteiten en zwarte handel. De hoogste militaire sterren-dra gers - onder wie opperbevelhebber Matjew Burlakow (57) - zouden be trokken zijn bij omvangrijke wa pen- en deviezenhandel. Burgemeester Leese is de laatste die de eerste steen wil gooien. Wat de terugtrekkende Russen doen moeten ze zelf weten. Hij hoopt dat zijn gemeente - al sinds 1910 garni- zoensgebied - eindelijk bevrijd wordt van welke oefenende militai Een soldaat, 'n kind nog van ogenschijnlijk hoog uit zeventien, vraagt in het Russisch wat we wil len. Zijn pet lijkt een paar maten te groot. Op zijn schouder-epauletten is de in druk van het verwijderde embleem CA, Rode Leger, nog te zien. Hij bewaakt een van de zes toegan gen tot het kamp-Wünsdorf, 600 ha. Het belangrijkste militaire bol werk van de voormalige Sovjet strijdkrachten in de al even voor malige DDR. Achter de vele kilo meters lange muur van deze mili taire nederzetting woonden een paar jaar geleden nog 70.000 Sov jet-militairen, hun familieleden en andere burgers. Hun aantal slinkt razendsnel. Ze wachten met tegen zin op het definitieve 'enkeltje- Moskou'. Eind volgend jaar zal Wünsdorf - waar het oppercommando van de Russische Westgruppe is geves tigd - als laatste bastion ontruimd worden. „Dan kunnen we eindelijk onze gang gaan," wrijft de burge meester van het dorp, Werner Leese (CDU), zich in de handen. Hij droomt van een deftige foren- senstad, een bloeiend toeristen oord. Zijn dorp telt nog geen 3000 inwo ners. Het stationnetje zit sinds kort voorbeeldig in de verf. De keuken levert een verrassend smakelijke hap; concurrerend met 'Der Flotte Otto' aan de overkant, waar de 'Soljanka' drie mark veertig kost. Soep, die veel verder oostwaarts in a j^e£ stati0n Van Wünsdrofwaarvandaan sneltreinen richting Moskou vertrekken. duizend-en-een varianten wordt gegeten. Soljanka en datscha (bui tenhuisje) zijn de enige woorden die na een vijftigjarige, verplichte Sovjet-Oostduitse kameraadschap in het dagelijkse spraakgebruik zijn overgebleven. Even weinig als de in al die tijd gesloten Oostduits-Russische hu welijken. In tegenstelling tot het westen, waar talloze Duitse meisjes de Amerikaanse 'bezetters' eeuwige trouw beloofden. En van wie een groot aantal al na korte tijd in Amerika hun huwelijksring teleur gesteld weer inleverden. Wünsdorf wordt het meest weste lijke station van Moskou genoemd. In Duitsland maakt niemand zich enige illusie over de toestand van de oefenterreinen waar de Sovjets tientallen jaren heer en meester waren. In totaal bijna 250.000 ha.; even groot als Saarland. De milieu verontreiniging is beangstigend. De schoonmaak kost jaren en miljar den. Van de in 1990 beklonken regeling tussen Duitsers en Russen: 'jullie maken de grond schoon en wij betalen voor de ontruimde ge bouwen de marktwaarde' komt weinig terecht. De vertrekkende Russen zien zoveel mogelijk ver ontreinigingen willens en wetens over het hoofd, en de Duitse over heid heeft een ander idee over 'marktwaarde' dan de Russen. Van de oorspronkelijk 337.000 Sovjet-militairen in de vroegere DDR zijn er nog 47.000 over. Sa men met een bijna even groot aan tal burgers, moeten ze vóór eind 1994 de Bondsrepubliek hebben verlaten. Hamer en sikkel zijn al uit ooste lijk Duitsland verdwenen. Net als de vele uniformen, en de straal bezopen soldaten in de dorps-kroe gen. De militaire voertuigen in het gebied rond Wünsdorf zijn -ook 'j beestenweer - helderschoon ge koetst. Geen spatje modder, zelfs niet op de weinige, resterende pantserwagens. De rode ster is Russische militairen en hun gezinnen keren terug van een dagje boodschappen doen in Berlijn. FOTO'S HANS PETER SIEBING ren dan ook. Misschien dat 60 procent van de woningen die de Russen nu ontruimen gerenoveerd kan worden; de rest moet 'sowieso' v/orden gesloopt. Hij is nog blij met die balans. Elders in de oude DDR is het veel beroerder gesteld met de erfenis die de Russen achterlaten. Tussen Zossen en Wünsdorf liggen twee meren. In de Mellensee drij ven regelmatig vissen met de rug naar boven. Zo dood als een pier; slachtoffers van de Russische ver vuiling. Een handvol kilometers verder ligt de Wünsdorfer See, een geliefd recreatiegebied. Vooral bij de Russische families. Ze hadden er zelfs hun eigen 'Russenstrand'. Dienstplichtigen hielden het tot voor kort met harde bezems schoon. Dat korvee hoeven ze niet meer te doen. Nog even, en er is geen Rus meer aan de Wünsdorfer See te bespeu ren. Wat dan nog aan hun verblijf herinnert, is een klein soldaten- kerkhofje in het stadsparkje van Wünsdorf. Op de netjes onderhou den graven schieten nu enorme, bruine paddestoelen omhoog. Als de avond valt gaat op het Russische perron van Wünsdorf de Wodka-fles van hand tot hand. Vertrekkenden en achterblijvers drinken elkaar sterkte toe. Proost!; op de thuisreis. Marcherende Russische soldaten in Wünsdorf. Eind 1994 moeten ze er uit het straatbeeld verdwenen zijn. Elke avond vertrekt er - vanaf een gereserveerd perron - een directe sneltrein naar Moskou. 1900 kilo meter. Iets meer dan 36 uur sporen tussen het paradijsje Wünsdorf en de weinig gastvrije thuisbasis. Nie mand, behalve de naaste familie, zit op de repatriërende militairen te wachten. Het ontbreekt aan veel, vooral woonruimte. Vandaar dat de voorgoed terugkerende militairen alles meenemen wat te versjouwen is, van tweedehands-auto's tot gloeilampen, die zorgvuldig uit de Duitse onderkomens zijn gedraaid. 'Wegwezen; geen foto's'. De sjache raars van de vrijmarkt op het sta tionspleintje van Wünsdorf dulden - behalve de af en toe langsrijdende politiepatrouilles - geen pottenkij kers. Wat ze koop aanbieden is alles, behalve zuivere koffie. De auto's, die tot minder dan 1000 mark in de aanbieding zijn, verto nen zelfs voor leken-ogen zichtbare gebreken. Auto's zonder deugdelij ke papieren. Gestolen waar. Maar het gedijt. Russische officieren - want Iwan-soldaat verdient hooguit een paar dubbeltjes per dag - zijn de gretige kopers. Een auto - hoe miserabel ook - is een begerenswaardig ruilobject. Het is 'thuis', ergens in het uitgestrekte Een van de zes toegangen tot kamp-Wünsdorf. Rusland, misschien wel 'n huis waard. Officiersvrouwen geven toe, dat ze voor de rest van hun levens dagen nooit meer in zo'n mooi en comfortabel huis zullen wonen als in de Oostduitse garnizoenssteden. Je houdt dat nauwelijks voor mo gelijk, als je in de verlaten kazer nes de troosteloze, uitgewoonde huizen ziet waar de Russen zo intens tevreden woonden. De in middels verlaten woningen zijn het mikpunt van vernielzuchtige jon geren. En dan te bedenken dat het in Wünsdorf nog meevalt, in verge lijking met andere kampementen in oostelijk Duitsland. „Omdat hier het hoofdkwartier zit ziet het er redelijk uit," zegt burge meester Leese. Maar hoe redelijk zal pas blijken als de laatste Rus is vertrokken. Russisch Wünsdorf is nog steeds een stad op zichzelf. Met eigen scholen en winkels, wasserij en en klinieken. En met een bijbe horend oefenterrein waar het met het milieu niet zo nauw werd geno men. overal vervangen door de wit- blauw-rode Russische driekleur. De Russen lopen er in civiel. Ge bleekte jeans, en de opvallend op gemaakte vrouwen in dikke truien met veel glitterdraad. Herkenbaar, terwijl ze dat juist niet meer willen zijn. „Vóór de hereniging hadden we onze officiële, verplichte bijeen komsten. Van boven af opgelegde 'vriendschap'. Spontane contacten tussen Duitse en Russische families waren er niet," vertelt burgemees-

de Stem | 1993 | | pagina 37