'Geen heksenjacht op zieke werknemer' Ruwe flinkheid plaatst VVD buiten de werkelijkheid Parkc Kabinet: Bedankt! DE STEM Justitie beginl DE STEM Met ban en bi DE STEM Boodschappen BINNENLAND BUITENLAND pE STEM Schooldirecteuren richten vakbond op We hadden wel een missiekalen der in de keuken hangen, maar de herfst begon eertijds voor mij als ik, na schooltijd met de kleine we reldatlas en de Grote Kate- chismus onder mijn bloes naar huis hollend, bij de krui denier aan de overkant de lampen al zag branden. De gaslantaarn op de smeedijze ren paal vlak voor ons huis was dan nog niet aan, maar in de straat hing reeds een kleur loos namiddaglicht, dat voor we gingen eten zich tot sche mering verdichtte en voordat in oktober het Marialof be gon, vale duisternis geworden was. Misschien vond ik het met die onbestemde deemstering bui ten, waarvoor de Engelsen het onvertaalbare woord 'twi light' hebben bedacht, juist daardoor wel gezellig in de verlichte kruidenierswinkel, als ik daar door mijn moeder nog om een ons gesneden kaas voor de avondboterham heen was gestuurd en gedul dig moest wachten tot ik tus sen de huisvrouwen met hun boodschappentassen door de kruidenier of de praatzieke winkeljuffrouw werd opge merkt. Er hing in de winkel een An- ton-Pieckachtige sfeer van knusse huiselijkheid. Elke be stelling ging vergezeld van op merkingen over het onver wachte koude najaarsweer, de komst van een nieuwe kape laan, het paard van de kolen boer dat vlak voor de bewaar school van de nonnen op hol geslagen was. En intussen woog de kruidenier, achter zijn oor een afgekloven stompje potlood waarmee hij telkens op een grauwe win kelzak de afrekening noteer de, een half pond gedroogde pruimen af, pakte hij een doos vlugkokende havermout uit het rek, informeerde hij naar de gezondheid van een familielid en deed hij voor zichtig een paar eieren, waar aan soms nog stro kleefde, in een meegebracht schaaltje. De wereld kreeg de overzich telijke afmetingen van een huiskamer, met louter ver trouwde gezichten. Met het meegekregen geld veilig in mijn jongensbroek zak, verwonderde ik me er aanvankelijk over dat sommi ge klanten de inkopen, die ze stuk voor stuk van de toon bank in hun boodschappentas deden, niet betaalden, maar zich even naar de kruidenier toe buigend hem met getem perde stem verzochten alles maar op te schrijven. Een tïham hoefde daarbij nooit te worden genoemd; de vaste klantenkring was blijkbaar een betrouwbare garantie voor krediet tot het einde van de week. Tabaksartikelen verkocht de kruidenier niet. De drie, vier sigaren die mijn vader 's zon dags rookte, haalde ik voor hem bij de sigarenzaak op de volgende straathoek, waar ze voorzichtig in een papieren zakje werden gedaan waarop in het blauw een rebus was afgedrukt. Soms liet de siga renhandelaar deze bescheiden leverantie vrijgevig vergezeld gaan van een kartonnen siga renpijpje met een namaak- hoornen mondstuk, waarmee ik onderweg uit gefantaseerde havanna's denkbeeldige rook wolken blies. Voor de bakker, de slager, de groenteman en de melkboer hoefde mijn moeder de deur niet uit. De bakker kwam met paard en wagen voorgereden. Slechts een enkele keer werd ik, als het brood onverwacht op was, naar de winkel van bakker Van Dussen gestuurd waar het altijd heerlijk naar speculaas rook, zoals op Sin terklaasochtend in onze keu ken. De melkboer goot dagelijks 'losse' melk uit zijn halve-li- termaat in de pan die mijn moeder hem voorhield en ging dan verder met zijn witte kar, waaronder meestal een hond gespannen was. Een sla gersknecht kwam telkens braaf horen en bezorgen, zo als ook de groenteman bijna dagelijks met zijn kar door de straat kwam en zijn aanwezig heid telkens met een ongear ticuleerde oerschreeuw meld de. Nu staan we in de supermarkt met onze afgeladen winkelwa gens ongeduldig in lange rijen voor de kassa' te wachten. Zwijgend. Zou met de buurtwinkel ook het buurten verdwenen zijn? De krant doet haar best om de bezorger van schouderklopjes te voorzien. Reclamespots op radio en tv en elke dag van de voorbije 'Week van de Bezorger' met chocoladeletters 'Bezorger bedankt!' in de krant. Ze verdienen het, daar niet van. Maar gisteren nodigt deze krant de abonnee uit een dank-strook uit de krant te knippen en op (of liever: bij) de brievenbus te plakken. Zo ziet morgenochtend uw bezorger dat u zijn werk waardeert", staat erbij. Arme abonnee die niet van plakken houdt! Natuurlijk waardeert hij het werk van de bezorger (voorzover op tijd en zonder de plantjes te vertrappen), maar gelóóft die dat, nu vanochtend op de brievenbus de bewuste strook ontbrak? HC Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Gr.ote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 Uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911, Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 l\ De nieuwe wet terug dringing ziekteverzuim moet op 1 januari van kracht gaan. De werkge ver wordt als eerste ver antwoordelijk voor het ziekteverzuim in zijn be drijf en mag de eerste zes weken afwezigheid zelf betalen. In een vrije markt zullen de medische diensten moeten concur reren om de ondernemer te mogen helpen. Ar- boNed gaat als afspliting van het GAK de markt op: met de naam van be trouwbaarheid en des kundigheid, maar zonder de logheid en de bureau cratie. Van onze verslaggever Willem Reijn „NEEN, NEEN! Met de nieuwe wet terugdringing ziekteverzuim breekt geen heksenjacht op de zieken los!" Drs. P. van der Werf bezweert het. Niettemin is het toch de vrees nu bedrijven zelf kunnen gaan kiezen welke in stantie hun zieke werknemers mogen begeleiden en controle ren. Van der Werf is nog even hoofd medische dienst van het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor West-Brabant. Het GAK verzorgt voor dertien van de achttien bedrijfsverenigingen de uitkeringen ziektewet. In West-Brabant komt dat neer op de zorg voor 120 duizend werk nemers, wat overeenkomt met zeventig procent van alle werk nemers. Maar de ziektewet verandert. Nadat de kabinet in de zomer van 1991 besloot het mes te zetten in de wao en de ziektewet, wordt binnenkort de nieuwe wet terugdringing ziekteverzuim in gediend. Uitgangspunt van die wet: de werkgever wordt zelf verantwoordelijk voor het ziek teverzuim in zijn onderneming. De wet zou per 1 januari van kracht moeten worden, hoewel het nog de vraag is of de Eerste Kamer de wet op tijd goedkeurt om op die datum met de uitvoe ring te beginnen. Belangrijkste consequenties: bedrijven met minder dan vijf tien werknemers nemen de eer ste twee weken ziektegeld voor hun rekening; bedrijven met meer dan vijf tien werknemers moeten de eer ste zes weken zelf betalen; na zes weken moet het bedrijf de bedrijfsvereniging van vol doende informatie voorzien om een uitkering uit de kassen van de bedrijfsvereniging te krijgen. de premie wordt gemiddeld ge halveerd, omdat de bedrijfsvere nigingen de eerste weken niet meer hoeven te betalen; de werkgevers krijgen een bo nus/malus-regeling opgelegd, Drs. P. van der Werf: 'Als je samen het ziekteverzuim goed aanpakt, gaan de kosten naar beneden'. waardoor 'gezonde bedrijven' minder premie hoeven te beta len. Omdat de werkgever zélf verant woordelijk wordt voor de eerste weken, móg het GAK de contro le en begeleiding in die periode niet meer uitvoeren. Maar de ondersteuning van een deskun dige medische dienst is door het eigen risico voor het bedrijf al leen maar belangrijker gewor den, zegt Van der Werf. Het GAK verzelfstandigt daar om per 1 januari een flink deel van haar medische dienst in een zelfstandige organisatie: Ar- boNed. Van der Werf zal in Breda de eerste directeur wor den van de nieuwe instelling, die onderdeel is van een landelijk netwerk. ArboNed zal moeten concurre ren met andere instellingen, die zich op de ziekteverzuim-markt gaan storten. Want ook dat volgt uit de discussie over de ziekte wet en wao: alles moet flexibe ler, minder bureaucratisch en met concurrentie om de organi saties scherp te houden. „Op dit terrein verdwijnt de gedwongen winkel-nering". De concurrentie is te verwachten uit de hoek van de Bedrijfs Ge zondheidsdiensten, grote bedrij ven met eigen diensten en parti culiere aanbieders. Bovendien zullen de andere bedrijfsvereni gingen ook kijken hoe zij hun diensten overeind kunnen hou den. ArboNed begint op 1 januari met twintig mensen. Eind volgend jaar moet dat aantal zijn ge groeid tot veertig mensen. Ar boNed wil dan voor veertig- a vijftigduizend werknemers de begeleiding verzorgen. Geheel in de nieuwe stijl van marketing en bedrijfsmatige aanpak spreekt Van der Werf over vijftigduizend contracten. De wet terugdringen ziektever zuim zal gefaseerd worden inge voerd. Pas na 1996 zullen alle werknemers onder de nieuwe wet vallen, inclusief de ambte naren, die tot nog toe eigen rege lingen kenden. „We zullen na die vijftigduizend nog flink groeien, maar ik waag me niet aan voor spellingen", zegt Van der Werf. Van der Werf zegt dat ArbodNed wil profiteren van het imago van deskundigheid en betrouwbaar heid van het GAK. Maar tegelij kertijd wil de nieuwe instelling als marktgerichte organisatie de bureaucratische naam van het GAK vermijden. „Wat dat be treft ben ik wel blij dat we een eigen huisvesting krijgen", zegt Van der Werf. „Natuurlijk had den we kunnen profiteren van de uitstekende voorzieningen van het GAK. Maar dan hadden on dernemers en werknemers nog steeds naar hetzelfde gebouw ge moeten, waar ruim zeshonderd mensen werken. Dan raak je dat imago natuurlijk nog niet goed kwijt". ArboNed gaat met drie tarief- FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP pakketten de markt op. De con trole en begeleiding kost 155 gulden per werknemer per jaar. „Dat is inclusief het voeren van de uitgebreide administratie voor de bedrijfsvereniging, die na zes werken toetst of een uit kering zal worden verleend. Eer lijk gezegd denk ik dat die admi nistratie zo moeilijk is, dat werkgevers alleen daarom al de bedrijven niet om deskundige begeleiding heen kunnen". Een tweede pakket betreft het verlenen van bedrijfsgezond heidszorg. De kosten worden be rekend op verrichtingenbasis. Tot deze categorie behoort het verzorgen van aanstellingskeu ringen. „Géén risico-keuringen", zegt Van der Werf. „Onderne mers, vragen daar wel naar, om dat zij wao'ers niet zo meer kwijt kunnen. Maar risico-keu- ringen hebben een beperkte gel digheidsduur. Wij kijken meer of de juiste man op de juiste plaats terecht komt". Als derde aanbieding ligt et advisering voor arbeidsomsta digheden in het bedrijf. Hjj ventariseren van risico's en adviseren van oplossingen js hoofdtaak. Deze taak wordt langrijk omdat in het kader de Europese richtlijnen bet,, ven verslag moeten uitbreno aan de arbeidsinspectie over' drijfsrisico's. Op termijn ziet Van der nog mooie nieuwe werkgebied braak liggen. „Je zou poijj nisch patiënten kunnen behi delen, die nu door de wachtli ten thuis zitten en niet kunn werken. Hoe eerder mensen kunnen werken, des te bet Want van het thuis achter cactussen zitten, wordt nieirr beter". De vraag is hoe de nieuwe b» leiding gaat uitpakken. Omj bedrijven de eerste weken doorbetaling voor eigen rekeni moeten nemen en bovendien a eens een malus-premie kr» opgelegd als hun verzuim bov het bedrijfstak-gemiddelde I» zal de druk op werknemers t onder alle omstandigheden to te gaan werken toenemen. Bij werknemers bestaat dan# de angst dat werkgevers n medische diensten in zee gaa die hun mensen zo snel mogf weer aan het werk schoppen. Zoals aangegeven ontkent der Werf dat gevaar: niks gei heksenjacht. „Ik ben er r, overtuigd dat op lange term de belangen van werkgevers werknemers parallel lopen. D aan het werk schoppen ta maar heel kort". Een intensieve begeleiding, g richt op het wegnemen van i oorzaak van het verzuim, wet op lange termijn het beste. hebben natuurlijk ervaring o] gedaan bij het GAK mi' branche-gerichte aanpak, leidt tot een directe kostenvef mindering. Dat kan ik werkg vers ook voorrekenen: dat als samen het ziekteverzuim goa aanpakt, de kosten naar bi gaan". Hij verhaalt hoe bij een het ziekteverzuim op zevenlii procent lag. Na een grondi studie en het aanpassen arbeidsomstandigheden t beter begeleiden van ging het verzuim terug naar ze procent. „Op een dag bell ondernemer: ze zijn er al vandaag, we hebben geen zie ken! En dat was wel een b met 170 mensen in dienst". Terugdringing van het ziekteve zuim vertaalt zich onder nieuwe wet meteen in besparin gen. „De werkgever heeft stra echt een financiële prikkel oi het ziekteverzuim aan te pa ken". ArboNed zal de tarieve baseren op de Kötigte*van bi verzuim: hoe meer verzuim, ta duurder het vfrófdf'.'tiaffs raar bij gering succes dient Arbod Ned een hoge rekening in. ArboNed en de BGD's hout/Breda houden op 28 t en 11 november voorlichtingsda gen voor het bedrijfsleven in lie Turfschip in Breda Als de Tweede Kamer het echt wil, is ze best in staat een debat op hoofdlijnen te voeren. De fractievoorzitters hebben dat in de afgelopen dagen bewezen. De algemene politieke beschou wingen-nieuwe stijl waren niet alleen levendig, maar ook poli tiek inhoudelijk interessant. Er ontrolden zich mooie debatten, vooral tussen de fractieleiders onderling. Het idee om direct na Prinsjes dag een debat op hoofdlijnen over het voorgenomen rege ringsbeleid te houden, kwam van PvdA-fractievoorzitter Wöltgens. Hij wilde af van het inderdaad nogal vreemde ver schijnsel dat jan en alleman in de weken na het verschijnen van de Miljoenennota zijn me ning ten beste gaf, politici met elkaar in de media in discussie gingen, maar de Kamer weken lang zweeg. In de beoordeling van de vraag of het doel is bereikt dat Wölt gens zichzelf en zijn collega's stelde - een levendig debat op hoofdlijnen - zit een vervalsend element. Algemene politieke be schouwingen tegen het einde van de kabinetsperiode waren tot nu toe altijd levendiger dan dergelijke debatten tijdens de rit. In het zicht van de verkiezingen neemt de profileringsdrang van politieke partijen toe. Maar dat neemt niet weg dat er alles voor te zeggen is om op de nu inge slagen weg door te gaan. Met te veel tijd voor bestudering van de stukken groeit de behoefte aan detaillering en daarmee de kans op verzanding van het po litieke debat. Het uit elkaar trekken van de algemene poli tieke en de financiële beschou wingen voorkomt bovendien dat beide niet echt uit de verf ko men. Een compliment voor de frac tievoorzitters is dus op z'n plaats. Ook voor premier Lub bers? Of viel die met zijn vijfen- eenhalf uur durend antwoord toch een beetje uit de toon? Nee, het zou niet eerlijk zijn de bij drage van de premier aan het debat alleen af te meten aan de spreektijd die hij nodig had. Want van de 5,5 uur gingen 143 minuten, dus bijna 2,5 uur, op aan (lange) onderbrekingen van het betoog van de premier door fractievoorzitters. Ambtenaren van de premier hebben dat nauwkeurig ge klokt. Zij stelden ook vast dat de langste interruptie liefst achttien minuten duurde. Door veel en lange interrupties toe te staan, droeg ook kamervoorzit ter Deetman bij aan de leven digheid van het debat. Vorm en inhoud, ze horen in de politiek bij elkaar als een Sia mese tweeling. Wie het best slaagt in het vinden van even wicht tussen die twee, kan ver zekerd zijn van een geboeid ge hoor. Het zal misschien PvdA- voorzitter Rottenberg verwon deren dat de prijs in dat opzicht door vriend en vijand werd toe gekend aan Wöltgens. De fractievoorzitter leek onder de verguizing door Rottenberg gegroeid. Hij stak in een uitste kende vorm. Hij interumpeerde alert, formuleerde afgewogen, debatteerde zelfverzekerd. Als of hij door de kritiek wakker was geschud. Het kabinet kwam in het debat geen moment in problemen. Ze kunnen nog ontstaan wanneer in oktober de financiële voorne mens aan de orde komen en besloten moet worden over bij voorbeeld de hogere accijns op benzine en diesel of bezuingin- gen op de bejaardenoorden. Of later in het jaar wanneer het kabinet - wat het zelf overigens ook niet hoopt- goedkeuring moet proberen te krijgen voor een wettelijke loonstop. Maar groot is de kans op een conflict met de regeringsfracties niet. Dat kon bijvoorbeeld afge leid worden uit de opstelling van CDA-fractievoorzitter Brinkman. De ondertoon van zijn verhaal was dat het kabinet onder de huidige economische omstandigheden heeft gedaan wat mogelijk en wenselijk is, maar dat er meer moet gebeu ren. Meer bezuinigen, meer werk scheppen, verdergaande herziening van het sociale stel sel. Maar dat, zo kon men Brinkman horen denken, is de taak voor het volgende kabinet. Voor mij dus, dacht hij in stilte. Dat kijken naar de volgende periode vormde het meest boeiende onderdeel van het de bat. Partijen zijn al druk bezig de eigen uitgangsstellingen voor de verkiezingen te formuleren en zich tegenover elkaar te po sitioneren. Een enkele conclusie is uit de confrontatie in de ver gaderzaal van de Tweede Ka mer al wel te trekken. Het viel op dat het verhaal van Brinkman in sociaal opzicht enig tegenwicht bood aan de kille, weinig sociale toon die uit het concept-verkiezingspro gramma van het CDA opklinkt. Maar de werkelijke bedoelingen van het CDA met het sociale stelsel bleven desondanks on duidelijk. Weliswaar schoof Brinkman het voornemen om het minimum loon af te schaffen of, als dat niet kan, met twintig procent te verlagen, ver weg in de tijd, maar op de vraag of het CDA de uitkeringen wil verlagen, bleef hij een direct antwoord schul dig. Volgens Brinkman wil het CDA de uitkeringen verzelf standigen. Dat hoeft nog niet te betekenen dat niet aan de hoog te wordt getornd. De PvdA kiest als uitgangspunt dat voor mensen die echt zijn aangewezen op de sociale ze kerheid de hoogte van de uitke- De autistische hardheid van WD-fractievoorzitter Bolkestein plaatst hem en zijn po"1! politiek buitenspel. fotodijksW ring in stand moet worden ge houden. Maar garanties wilde Wöltgens niet geven. Vóór alles wil de PvdA herhaling van het wao-trauma voorkomen. Het is maar beter mensen voor te be reiden op mogelijke toepassing van het aloude adagium dat nood wetten breekt dan hen ongeclausuleerde beloften te doen. De WD kiest voor maximale duidelijkheid: een mini-stelsel met lagere uitkeringen. Netto twaalf miljard snijden in de sociale zekerheid. Bolkestein deed er tijdens het debat niets aan af. Hij getuigde van een ongebreideld geloof in de wer king van de markt. Lastenver lichting voor het bedrijfsleven en de hoger betaalden is zijn remedie. De laagst betaalden, de mensen die aangewezen zijn op solidariteit, schuift de WD in het verdomhoekje. Het verbaasde dan ook niet dat deze opstelling aan het slot van het debat leidde tot een fel en principieel debat tussen Bol kestein en Wöltgens. De laatste hield Bolkestein voor dat hij zich met zijn opstelling ver ver wijderde van de goede traditie van 'echte liberalen'. Zij bouw den, samen met christen-demo craten en de sociaal-democra ten aan een sociaal stelsel, dat 'de mens en zijn waardigheid' hun plaats gaf in het middel punt van de economie. Het was tekenend dat Bol kestein, wiens hele bijdrage aan het debat gekenmerkt werd door een uiterst ruw omgaan met de sociale verworvenheden in ons land, Wöltgens' verwij zing naar het kinderwetje van de liberaal Van Houten -M begin van ons sociale stelsel- afdeed met de kreet: beleg6 argument. Eén, waarschijnlijk niet eens2 voorlopige conclusie, komt het debat boven drijven. WD heeft welbewust geko2e voor een buitensporig radicial me. Dat bleek ook al uit concept-verkiezingsprogram® Door de autistische .bar he( waarmee Bolkestein zich ui debat afwendde van andere op vattingen en daarmee van sociale traditie in ons land. de WD zich buitenspel. Niet de andere partijen, 2 Bolkestein zei, maar de plaatst zich buiten de we lijkheid. En daarmee vrijw® ker buiten een vol Xexel (anp) - Het kabinet zal ,je komende winter 80.000 hectare van de Waddenzee onder de Natuurbescher- „hngswet plaatsen. Dat heeft staatssecretaris Gabor van Natuurbeheer vrijdag gezegd aan het slot van een interna tionale conferentie op Texel. pe Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee spreekt in een eerste reactie van ,een zeer positieve ontwikke ling'- N Van onze verslaggever Den Haag - Justitie praat Parcon (ParkeerContröle brengen daar van het hele en innen van parkeerboetes, ingang van het nieuwe jaar i proef daarmee van start gaat Parcon is een samengaan van vier bedrijven (de Bank van Ne derlandse Gemeenten, Randon- beveiliging, Honac Nederland bv, communicatie-apparatuur en UPC, centrum voor gegevensver werking). De vier beschikken sa men over een compleet appara- tenpark, voor onder meer het opslaan van gegevens. Volgens woordvoerder Pauw van Parcon kan het bedrijf goedko per werken dan de eigen dien sten van de gemeenten. En dat kan weer tot gevolg hebben dat gemeenten zich minder snel ge dwongen zien om parekeerboetes te verhogen. „In principe kunnen die zelfs omlaag, omdat de pakkans gro ter wordt. Dat zou wel weer kunnen leiden tot versterking van het normbesef waardoor het aantal boetes zou dalen". De belangstelling voor de dien sten van Pacron lijkt dan ook groot. Deze week heeft de com binatie van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het coördinerende politie-overleg het groene licht gekregen. In de eerstkomende weken gaat een werkgroep een Waalwijk - Vijf Waalwijkse schoolleiders hebben een lande lijke vakbond opgericht om de belangen van directieleden in het basis- en speciaal onderwijs te behartigen. Ze willen onder meer bewerkstelligen dat direc teuren minder les hoeven te ge ven, zodat ze zich meer met leidinggevende en organisatori sche taken kunnen bezighouden. De nieuwe organisatie vormt een aparte divisie binnen de Algeme ne Vereniging van Schoolleiders. De AVS richt zich van oorsprong op directieleden in het voortge zet onderwijs. Een basisschool moet minstens vijfhonderd leerlingen hebben om de directeur van lesgeven vrij te kunnen stellen. „Een gemid delde school van 160 leerlingen heeft een directeur met slechts negen klokuren voor dat speci fieke directiewerk. De rest van de week staat die man of vrouw voor de klas. Veel onderwijsver nieuwingen, waar veel geld in wordt gestoken, hebben daarom nauwelijks rendement." OPENLIJKE WOEDE is lachwekl nor die wit van razernij en stot Jeltsin een Judas en een nieuw een pad die zich door een con opblaast tot enige keren zijn no j-'in toorn afschrikwekkend is, belachelijk. Toch kan de situatie in Moskou ophalen afgedaan worden. De 'wee presidenten, een premie oevechten in een loopgraveno Paus en tegenpaus bliksemen toe niet meer dan verbale hel oer af. De onmacht van een van de Haddocks zorgen voor v ye geschiedenis wordt echter toeschouwer. Het is Boris Jeltsi "aarheid van zijn land maakt he ergeeflijk. Voor zijn tegenstar st hun de baan en de macht 9espannen is. I r°yocateurs die een geweld oKken. Heethoofdige ijzervreter '"flankeerde carrièrejagers oen hun woord wet te laten R hoeft maar iemand zijn hoo H^'sche beer is los. Wat d< ank. 'k: het eir|de van de ontsf trj?!er Jeltsin staat. Hij mag o ic a tobben en weinig steun dn» ei?'9e van de touwtrekkere nm Steun voor hem is daaro Z|in zinnen bij elkaar te houc ze en Sti w r die bli

de Stem | 1993 | | pagina 2