OR VWO-ers E STEM 0oc^x^ V Jdg vari er9eri De wereld volgens Chantal de Graaff JANT TILBURG De Vierkante Decimeter e o o o o ragAzzi aan huis Beverley Craven: 'De juiste woorden vinden kost me moeite' O O O O 0 0 0 0 wijsbegeerte theologie personeelwetenschappen vrijetijdwetenschappen beleids- en organisatie wetenschappen arbeid en sociale zekerheid voorkeur. iversiteit Brabant 0 0 0 0 0 0 0 0 (1) Dreamlover - Mariah Carey 0 (3) Can't Help Falling In Love ER 1993 iterdag 27 november. Z/////////////////^ n 'De wereld vol- gens worden aan de hand van een vragenlijst t§ jongeren gepor tretteerd en wordt naar hun kijk op de wereld geïn formeerd. Vandaag: Chantall de Graaff Leeftijd: 18 jaar Woonplaats: Dordrecht Voornaamste bezigheid: Vriend, school en fitness Waar heb jij je de afgelopen week het drukst om gemaakt? „Om mijn studie, je moet alles goed plannen, je tentamens voorbereiden." Het afgelopen weekend is er ie mand omgekomen met elastiek duiken. Moet dat verboden wor den? En wat vind je van Prinsjes dag? „Dat elastiekspringen hoeft niet verboden te worden. Iedereen moet zelf zo verstandig zijn om te weten wat hij doet. Het zou eventueel verboden kunnen wor den voor diegenen die nog geen 18 zijn, maar parachutespringen is toch ook niet verboden? Het lijkt me gaaf, maar ik durf het zelf niet. Tja, Prinsjesdag...Ik vind het een beetje te feestelijk als je die negatieve berichten in de Troonrede hoort. En ze rijden al zo lang in die gouden koets, van mij mag het verdwijnen." Wat interesseert je absoluut niet? „Een voetbalwedstrijd, met die supporters, daar hou ik niet van." Wat interesseert je wel? „Mijn familie en wat er in de wereld gebeurt. Ik heb niet over al verstand van, maar ik volg het nieuws redelijk." Waaraan zouden ze in Den Haag meer aandacht moeten beste den? „Aan de fouten die ze daar zelf maken. Gaan ze de ov-jaarkaart veranderen en dan ontdekken ze achteraf dat de nieuwe manier veel duurder is. Ze moeten van- tevoren beter nadenken." Wie moet er aan de schandpaal? „Ritzen, nogal logisch, en Clin ton, want ik vind hem een eikel." In welk land zou je nooit willen wonen? „In IJsland, ik heb een hekel aan kou." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „Michael Jackson, ik zou hem vragen of alles wat er van hem verteld woordt, waar is." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „De helft sparen voor mijn va kantie en van de andere helft kleren kopen." Welke film/boek/plaat mag een mens voor geen goud missen? „Silence of the lambs, een fan tastische film en alle cd's van de Black Rose. Ik lees niet veel." Als het antwoord 'ja graag' luidt, wat is dan de vraag? „Wil je een reis naar de maan maken? En terug natuurlijk." i> e Vierkante De cimeter van de ze week is ge vuld door Vivi van Leeuwen uit Etten-Leur. 'Ik neb een tatoeage ontworpen ■net daarin mijn initialen. Ik neb tatoeages altijd al interes sant en mooi gevonden, hoe wel ik er zelf geen heb. Ik vind net leuk om er af en toe een op bijvoorbeeld mijn schouder te tekenen. Dit is mijn laatste ontwerp,' schrijft Vivi in haar- toelichting. Vivi krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. Jago van Ber gen: „Het geeft ongelooflijk veel voldoening als je na 5 jaar studie ontdekt dat je wat geleerd hebt. FOTO DE JONG avers houden meer van de .nacht dan van de dag. ÊWp 's Nachts rijden ze W per auto naar ver- laten fabriekshal len, waar bij harde muziek hevig gefeest wordt. Overdag zitten ze in schemerige ruimtes achter hun computerschermen. Speciaal voor die mensen heeft Jago van Bergen een onder grondse woning ontworpen, de woonchip A16. Dat ontwerp was met twee andere ontwerpen, één voor een futuristsch fietspavil- joen en één voor een heel groot kunstcentrum, zijn eindexamen werk voor de Academie van Beeldende Kunsten in Rotter dam. Daarmee heeft Jago (23, Breda) de Drempelprijs gewon nen, een prijs van tienduizend gulden die de Rotterdamse Kunststichting elk jaar toekent aan de 'meest veelbelovende' af studeerder. De jury vond dat de chip zó gebouwd zou kunnen worden, dat de vormgeving van het pavil joen fraai is en dynamiek uit straalt, en dat het kunstcentrum aantoont dat Van Bergen met het kunstcentrum een boeiende stedelijke binnenruimte heeft be dacht. De woonchips zijn gepland in het talud van snelwegen, bij voor beeld van de Al 6. Vanaf de snelweg rij je via een tunnelweg je huis binnen. Dat bestaat uit een vast omhulsel waar je het binnenste, zelf samengestelde ruimtes met mooi gekleurde gla zen wanden, in kunt laten zak ken. Slapen doe je in slaapbollen die aan de buitenkant van de chip hangen, de kloten van de woning, volgens Jago. Onderin blijft een ruime vrij, zo groot als een half basketbalveld, die je voor feesten en sport kunt gebruiken. Je kunt immers niet even op straat voetballen, maar dat zullen de bewoners die Jago voor ogen had, niet missen. Jago: „In Los Angles zie je veel geblindeerde huizen, de mensen verplaatsen zich er per auto, ze lijken bang voor wat er normaal op straat gebeurt en trekken zich terug op een eiland. Contact met anderen is er alleen via computer en teleshop. Ravers hebben ook weinig contact met de wereld om hen heen. Ze leven losser van de aarde, en dat heb ik in een gewichtloze ruimte, de chip, wil len uitdrukken. Het is bijna een autistische manier van leven. Aan de andere kant kunnen ze over de hele wereld zomaar bij iedereen naar buiten jumpen per fax of beeldtelefoon. Ik ken van die figuren, ze boeien me. Wat ik ervan vind is niet belangrijk, ik registreer het'alleen." Iets van wat Jago vindt, kun je destilleren uit het fietspaviljoen. Fietsen verbind je doorgaans met de vije natuur. Jago's fiets winkel, waar je je eigen fiets samenstelt, ligt op een braaklig gend terrein tussen snelwegen. Er is ook een fietsbaar waar je je fiets uit kunt testen. Binnen wor den beelden in een snel ritme op de wand geprojecteerd; ze lijken op de achtergronden van video clips, en moeten je een vrij ge voel geven. „Daarmee heb ik ironisch willen uitdrukken dat er al zoveel plas tic en net is, dat er maar weinig natuur en natuurlijks meer over is." De vormgeving in de archi tectuur is Jago steeds minder belangrijk gaan vinden, de struc tuur en het scenario waarmee je probeert mensen te programme ren in hun bewegingen, interes seren hem veel meer. Het is niet Jk0^ en je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bij- zonder bent, iets M buitengewoons te vertellen hebt of zomaar dat je per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotografe ren en met je te praten. Wie een verslaggever en een fotograaf van ragAzzi om de een of andere reden aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: redactie De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB, Breda. Zet in je briefje wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerke lijke inzending uit. zo dat Jago alleen mooie gebou wen bedenkt, „ik weet ook hoe ik het droog moet houden," zegt hij. Toch heeft hij zich vorig jaar ingeschreven bij de academie voor Bouwkunst om de techni sche kant van de zaak helemaal onder de knie te krijgen. Nu moet hij twee avonden en een dag school combineren met een baan van vier dagen. „Het is zwaar", vindt hij, „maar zo'n baan gelijk, is een soort cadeau tje. Er is een kans dat een woon toren waar ik aan heb gewerkt, binnenkort ook echt gebouwd wordt, het geeft ongelooflijk veel voldoening als je na 5 jaar studie ontdekt dat je wat geleerd hebt." Een deel van zijn prijzengeld heeft Jago gebruikt om afgelo pen zomer een reis naar New York te maken. De Amerikanen zijn zo rücksichtslos modern, vindt hij. Ze hebben geen last van historische ballast. Hij zou daar een jaar willen studeren aan de Cooper Union, een architec- tuurschool waar je gratis onder wijs krijg van goede docenten, maar waar je letterlijk een plaats moet veroveren. „Er komen studenten uit de hele wereld: aan het begin van het jaar kun je in de kelder een tekentafel en een lamp halen als je geluk hebt. Daarna moet je naar boven vliegen om een plaats te bemachtigen. Iedereen zit door elkaar, vijf jaargangen. Er wordt veel geëxperimenteerd, het is een soort laboratorium middenin Manhattan. Fantas tisch Door Marjolein Rotsteeg eleidelijk maar zeer gestaag m Ar werkte de single 'Promise Me' van Beverley Craven Ir zich in 1990 om hoog in de hitlijsten. „Niemand was daar meer verbaasd over dan ik. Ik wist niet of die folky, Engelse toer wel de juiste was," vertelt Beverley. „Ik denk wel dat het die langzame klim pre cies volgens het plan van mijn platenmaatschappij was. Voor mijzelf was het ook prima, om dat ik tijd nodig had om me te ontwikkelen, te wennen aan li ve-optredens en alles wat bij een platencontract komt kij ken." Haar debuut-cd 'Beverley Cra ven' ging in Engeland uiteinde lijk ruim 750.000 keer over de toonbank. Het valt op dat Beverley be dachtzaam formuleert en lange stiltes laat vallen waarin ze zoekt naar woorden. Op dezelf de manier schrijft ze songs. Een verklaring waarom haar tweede cd 'Love Scenes' zo lang op zich heeft laten wachten. „Ik zit soms weken vast met een tekst. Het kost me moeite de juiste woorden te vinden. Mis schien komt dat ook, omdat ik geen verschrikkelijk goede op- Se verley Craven: „Ik zit soms weken vast met een tekst. leiding heb genoten en weinig lees. Wellicht spui je gemakke lijker wanneer je jezelf verzadigt met cultuur. Een song moet daarnaast ook iets zeggen. Ik kan geen songs schrijven omwil le van het songschrijven alleen. Soms gebeurt het, maar dan geeft het geen voldoening." Een tweede reden voor de tus senpose van drie jaar is onge twijfeld de geboorte van dochter Mollie, anderhalf jaar geleden. In elk geval inspireerde zij Be verley wel tot 'Mollie's song'. FOTO SONY MUSIC *1 „Ik heb nu een ander doel in mijn leven dan mijzelf alleen. Dat wordt vrij saai na 30 jaar. Mollie was niet gepland, maar een gelukkig toeval. Ik denk niet dat ik de moed had gehad om die beslissing bewust te ne men. Ik had zo 32, 33 jaar in mijn hoofd als leeftijd voor het moederschap. Alleen laat het Meven zich niet zo plannen. Zei •John Lennon al niet 'het leven gebeurt terwijl jij druk bent met andere plannen'?" Blinde ambitie was al nooit Be verley's drijfveer, maar sinds Mollie's geboorte beschouwt ze muziek nog meer als 'een baan'. „Heel zwart/wit gezegd, verdien ik m'n inkomen ermee. Daarom wil ik succes hebben, maar ik heb absoluut niet de wens om vreselijk beroemd en rijk te worden. Ik heb ook niet de behoefte om mijn plaat te gaan promoten in Amerika, Japan of Australië. Dam krijg ik heim wee. Europa is prima. Dan ka- nik op één dag op en neer. 's Avonds breng ik Mollie dan weer zelf naar bed. Als ik op die i manier de twee balletjes van het moederschap en m'n carrière in de lucht kan houden, heb ik alles bereikt wat ik wil berei ken." Succes in hanteerbare vorm en de daarmee gepaard gaande ma teriële zekerheid zijn dus wel kom. Temeer daar de jaren van bijstandsuitkeringen haar nog helder voor de geest staan. „In de bijstand voel je je schuldig. Het departement van volksge zondheid en sociale zaken be handelt je als een stuk vuil. Ik hield me continue maar voor dat ik het allemaal aan de belas ting terug zou betalen als ik eenmaal succes had. Voor mijn gevoel van eigenwaarde moest ik gewoon geloven dat succes ooit zou komen. Nu heb ik het gevoel dat het mijn geld is. Ik heb het zelf verdiend." 0 o 0 0 0 0 0 (1) What's up? - 4 Non Blondes (2) Living on my own - Freddie Mercury (6) Faces - 2 Unlimited (4) Luv 4 luv - Robin S (3) Life - Haddaway .(9) Slave to the music - Twenty 4 seven (13) It keeps rainin' - Bitty Mclean (8) Higher ground - UB40 (10) Dream lover - Mariah Carey (5) Happy nation - Ace of Base (14) Boom shack-a-lak - Apache Indian (22) Peach - Prince (15) Paying the price of love - The Bee Gees (19) The river of dreams - Billy Joel (7) Tease me - Chaka Demus Pliers (31) Got to get it - Culture Beat (11) Will you be there - Michael Jackson (23) Ze zijn terug - Jazzpolitie (12) Mr. vain - (Culture Beat (32) Right here - S.W.V. (24) Tu tatuta tuta ta - Pin occhio (29) Killing in the name - Rage against the machine (26) Droomland - André Hazes Paul de Leeuw (28) Het spijt me - Anita Meyer (16) Transsexueel - Ronald (18) Dreams - Gabrielle Desanya - BZN (20) Plush - Stone temple pilots (39) Little miss can't be wrong - Spin Doctors The key, the secret - Urban Cookie Collective (17) Can't get enough of your love - Taylor Dayne (38) Beun de beunhaas - Henk Wijngaard 't Is zo weer voorbij - Gordon (25) ain't no love - Sub Sub Feat. Melanie Williams (30) machtig mooi, lief en lekker - Normaal a natural woman - Aretha Franklin (21) I'll sleep when i'm dead - Bon Jovi (27) Here we go - Stakka Bo (33) Human behaviour - Bjork (36) Rain - Madonna A (3) Boom! Shake the Room - Jazzy Jeff and Fresh Prince 0 (2) Go West - Pet Shop B.oys 0 (1) Mr. Vain - Culture Beat 0 (-) Moving on Up - M People 0 (5) Right Here - SWV 0 (2) Whoomp! There It Is - Tag Team 0 (5) Right Here (Human Nature)-Downtown - SWV -UB40 0 (4) If - Janet Jackson SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI. POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-2364161

de Stem | 1993 | | pagina 25