Welgevuld itzicht ■kt? ïr06-0012 Onafscheidelijk Prooi De achterkant van het ber Goed terecht Zeeuwse Babbels HÉ JA, DAT KEN I \ee van de ScAeo^éae )e Middelburgse taele STEM ZEELAND gemeente OOSTBURG toor PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 C4 01100-20930 viceflats Zeeland zou wel 's gelijk keunen en oor! (rtijd kreeg'm daor nog en paor schone daogen zomaor op't onverwacht, ijn nog vijgen naor Paosen, docht'k, en de zon nog wa kracht, ikke kik mijn fietsken, de wegen zijn nou ook nog puik beraibaor, jtoer de polder nog 's deur, godweet ist nie de leste keer vant jaor. torn last Bertus gedreven en die stao net zijn noten af te doen. ,(j: Ge zijt'r zo vroeg bij, die zijn ammel nog as gos zo groen ;is staoj ou te wjèrren? Ge zweet'r van en t'is overboojug wagge doet. ïiommen uit ulder eigen wel naor benejen, één sturmken en t'is al goed.' (rumens en ne noteboom die moeten geknippeld oren eeh Free, iieette gij net zo goed azze kik, maor wagge daonet zee, r vroeg bij zijn, da's voor 'n deel wel en voor 'n deel nie waor: zijn ze belangemij nie, ze bosten ammel open, maor t'is wel vroeg vant jaor. hlaoren vallen ook al bijtijds af en agg't mij vraog: da moe nie staon! ioor alf septemmer de noten al vallen, dan kant nie goed blijve gaon. rig: wa peisde dammen gaon krijgen Bertus, n'n natten baomes messchien? Ijzom mee kunnen vallen," zegtij, „ik deenk damme wijer vooruit moete zien. veugels zijn ook bar vroeg op pad vant jaor, is ou da d'al opgevallen? ::ieje gij nog appelbiejen? Normaol vliegen die dees tijd nog in groot' aontallen: noa zijn z'al ,v'n ele stringe winter, da d'is deenk'k wa d'ons te wachten staot. tgmaor dagg'ouw petetten op tijd binnen èt, want voor agg't weet zij te laot." ijèr zwierden ij zijne knippel in d'n boom, 't regenden noten echt waor. ,jmoet ook nie staon ander zoveel noten zijn lik as van de jaor," rtij zo twint attij z'in zijn mande deej, „ne stringe winter, alles wijst'rop Free. ït 'n alf jaor weet'm oftij gelijk g'ad èt, docht'k, twint ank op mij gemaksken naor uis ree. euwsch-Vlaamse Woningbouwvere L 8500 RGADERING R.Z.V.W. ouden op dinsdag 19 oktober j lag. d. 20 oktober 1992. age voor 1994. 1994. ing RZVW. nent. dredactie: Eugène Verstraeten. dragen: Peter Oggel, Harold de ysseleijr en Cees Maas dsprojekten (keuze w.ordt t.z.' IE LACHT niet die de mens beziet? En wie lacht niet die de mens stoort? Dat laatste vooral overkomt ons nogal eens, meestal in Abdij, de politieke tempel van gans Zeeland. We moeten wat ïBUikt lachen daar, in de banken van de waarnemers, want alijk gegrijns om zoiets als taal bijvoorbeeld, wordt nauwelijks jprijs gesteld. Men neemt zichzelf buitengewoon serieus kortom, :daarin past geen kwinkslag. «lijk is het onverstoorbaar te blijven, wanneer al die grijze «nes en heren elkaar napraten in de modewoorden die de Abdij ;t! grote regelmaat binnenwaaien. Het is een wedstrijdje in wie it meest erudiet, pardon ontwikkeld, is. Of lijkt natuurlijk, want it politieke schouwtoneel moet het hebben van haantjesgedrag, jewel de vrouwen er niet minder hard aan meedoen. (I is natuurlijk ook het verdoezelen van waar het werkelijk om «t, maar dat mogen we helemaal niet denken. Twintig dorpen in i Kanaalzone slopen? Kom kom amice, dat is een te sterk woord, inkrijg je horden protesteerders hier, ik zou 'amoveren' gebrui- a. Betekent hetzelfde, maar klinkt zoveel vriendelijker, dereen praat maar over de 'kerntaken' en het 'dictum' of het niets e stukken liggen voor de leder Iedereen laat een project een 'eindsprint' maken alsof het een or van de vereniging vanaf 0 arathonloper betreft, en iedereen zegt 'budgettair neutraal' als ze (doelen: het kost niets. We bedoelen maar. kantooruren, kan kennisneminj io spreekt de Middelburgse politiek een eigen taal, die daarbuiten nt dan wel vooraf een afspraal mgaans niet wor(jt verstaan. Hoezo een afstand tussen burger en (politiek? We gooien er gewoon nog een 'praatstuk' tegenaan om :e afstand 'discussiabel' te maken en kom: we gaan weer over tot (orde van de dag. de 'vestigingsdynamiek' van de Zeeuwse bedrijven en over de ^financiering' van een Europees 'project', of is het plan? Welnee, is geen taal voor grote, belangrijke mensen, we 'creëren arimale mogelijkheden' en de 'oplospotentie' van het probleem is BEKENDMAKING er van Oostburg maakt ingevoli e Wet op de Ruimtelijke Odenir gemeenteraad in de vergaderin er 1993 heeft besloten te verklf jziging van een bestemmingspli id: eelte van het bestemmingsplan ,e planverandering" (Pluto) te ceel Isabellaweg 17 te IJzendijkf titen met bijbehorende tekeningf ang van maandag 27 septemtx e dag der inwerkingtreding, vo< r gemeentesecretarie, afdelin lisplein 1 te Oostburg, ter inzage eptember 1993. De burgemeester voornoemd J. Kruize loot. leitje gek, de nadruk ligt toch wel op 'marktconform handelen', we loeten een 'klankbordgroep formeren' en snel. Maar dan staat een ïacht statenlid op en zegt: 'What is a name?' Hij kijkt rond, hoe dit «toon van een buitengemeen diepe algemene ontwikkeling valt, iedereen is stil. Vergeten is het 'adagium', verloren het 'bancaire «uit', verwaaid is de 'standpuntanalyse'. 'aar buiten hoor je weer Nederzeeuws en je denkt: hé, weer ventjes normaal. Nee, de Middelburgse taele, da's lang niet de wiste van aolemaele. fX jong Zeeuws-Vlaams kop- f'tje zat deze week in een jlaatselijk etablissement in een 'Pl erg innige omstrengeling, lot verliefde paartje was ver- J'tteld in een langdurige kus. ot omzittenden zich bewust ®den dat het een wel bijzon- 9 langdurige omhelzing werd. «ontdekten toen dat de twee Swoon niet meer van elkaar los konden geraken. Hun beugels waren in elkaar verstrikt ge raakt. Het kostte meer dan een uur werk om de tortelduifjes van elkaar te scheiden. En daarna volgde wellicht nog een uit brander van pa en ma omdat ze een nieuwe beugel nodig had den. De wegenbouw in Zeeland beleeft zware tijden. Forse omzetverliezen dreigen op termijn eveneens forse gevolgen voor de werkgelegenheid in deze sector te krijgen. 'De werkhonger in de wegenbouw', kopte deze krant gisteren. Honger? Wij wagen dat te betwijfelen. Het oog bedriegt niet: de 'trotse' pens van de werknemer in de wegenbouw mag op z'n minst welgevuld heten. En terzijde: de pose mag er ook zijn... foto camile schelstraete DE leerlingen van de basis school in Clinge kunnen hun hoofd maar moeilijk bij de les houden. Tenminste, als we het raadslid Jo van Dorsselaer mo gen geloven. Het kroost wordt zwaar gehinderd door geluidso verlast van het voorbijkomend verkeer. Wethouder Gerard van de Voorde, zelf oud-leerling van de Clingse basisschool, bleek niet erg onder de indruk van het relaas. „Ik ken mensen die de tijd nog meegemaakt hebben dat er kinderkopjes lagen en er nog wagens met karrewielen overheen ratelden," lichtte de wethouder een tipje van zijn eigen schooljeugd op, „en die toch nog goed terecht zijn geko- De hermandad in de haven stad Terneuzen heeft sedert enkele maanden een verwoede aanval geopend op verdoven de middelen. En zeker niet zonder resultaat. Drughande laren èn -gebruikers lopen elk moment van de dag de kans om in de kraag te worden gevat. Met name in avondlijke uren zijn bovendien Franse en Belgische automobilisten doelwit van politie en mare chaussee. Want de ervaring heeft geleerd dat deze vaak iets met verdovende middelen te maken hebben. Deze Bel gische automobilist is echter wel een heel gemakkelijke prooi. foto camile schelstraete Ju wordt dan zeker wel een hele grote kapsalon daar in 'neuzen. 1®eenschappelijke Gezondheids Dienst bezuinigt: De hoofdluizen Mien, wneente Hulst is groot grondbezitter. Sramentijd, priktijd. goederenspoor staat op de rails. 'Emmert de wegenbouw wel genoeg aan de weg? D 1 geschiedenis van Saeftinghe wordt tot op het bot onderzocht. Jwtbalhefhebbers kunnen misschien een Advocaat in de arm nemen, f Hulst speelt liever zelf theater. 1 ziet geen grond voor aanleg geluidswal. ""ckt u voor de stadswacht. er: We dachten dat het saluutschoten waren. Clinge kan de bal raar rollen. a' w il die gedeputeerde nu weer beKokstoven? ,<li0rettenpeloton moet op vossenjacht. In het pittoreske Waterlandkerkje vond eerder deze maand een grote rampenoefening plaats. Een kleine tweehonderd hulpverleners waren er uren in de weer voor een gefingeerd ongeluk met een tankauto, geladen met gevaarlijke stoffen. Die rampenoefeningen zijn er om alert en vakkundig te kunnen reageren op echte rampen. Om mens en materiaal te testen. Met dat laatste zit het in elk geval (nog) niet snor. 'Afgekeurd' prijkte er in hanepoten op het pak van één van de hulpverleners. En zo blijkt maar weer eens de achterkant van het gelijk. Er is geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan. foto camile schelstraete PC Kerkdiensten Zaterdag 25 september Zevendedags adventisten Terneuzen Goede HerderKerk - 10 u. ds. Termate. Middelburg Doopsgezinde kerk - 10 u. ds. C. van de Ploeg. Vlissingen 't Anker - 9.15 u. C. van de PLoeg. Zondag 26 september Hervormde Kerkdiensten Aardenburg St. Baafkerk - 10.30 u. ds. H. Valk. Axel - 10 u. Kandidaat F. van Vliet. Biervliet - 9.30 u. Mevrouw Bol- senbroek. Breskens - 9.30 u. ds. J. Leentfaar (HA). Cadzand - 9.30 u. ds. Houwaart. Groede - 11 u. ds. Van Andel. Hoek - 9 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse - 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat - 10 u. dhr. Ende. Hulst - 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet - 10 u. ds. M. de Jong. Oostburg - 10 u. ds. G. Grootjans. (HA). Philippine - 11 u. ds. J. Kroeze. Retranchement - Geen dienst. Sas van Gent - Dienst in Philip pine. Schoondijke - 9.30 u. ds. Westhof. Sint Anna ter Muiden - 11 u. ds Houwaart. Sint Kruis - Geen dienst. Sluis - Geen dienst. Sluiskil - 9,30 u. ds. J. Kroeze. Terneuzen - Grote Kerk - 10 u. ds. C. Hoogendoorn. Goede Herderkerk - 9 u. ds. J. Boersma, 19 u. ds C. Hoogen doorn. Opstandingkerk - 10.30 u. ds. A. van de Maas te Hoek. Ziekenhuis De Honte - 17.45 u. dg. J. Boersma. Verpleeghuis Ter Schorre - 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje - 9.30 u. ds. A. van Andel. IJzendijke - Dienst te Biervliet. Zaamslag - 10 u. ds. A. de Haan. gez. dienst in Herv. Kerk. Zuidzande - Dienst te Oostburg. Gereformeerde Kerkdiensten Axel - 10 u. dhr. W. van de Griend. 17 u. ds. L. de Ruiter te Terneuzen. Hoek - 10 u. dienst. Terneuzen - Opstandingskerk 9 en 16 u. ds. L. de Ruiter. Goede Herderkerk. 10.30 ds. L. de Ruiter. Zaamslag - 10 en 19 u. ds. A. de Haan. Aardenburg St. Baafskerk - 10.30 u. ds. H. Valk. Breskens - 9.30 u. ds. R. Blo kland. (HA). Oostburg - 9.30 u. ds. M. Lorier Schoondijke - 9.30 en 14.30 ds. Westhof. Gereformeerde Kerkdiensten (Vrijgemaakt) Axel - 10 u. ds G. de Kimpe, 15 u. ds. L. Leeftink. Terneuzen - 10 u en 15 u. ds. P. Storm. Hoek - 9.30 en 15.00 u. ds. A. Souman. Zaamslag - 9.30 ds. Leeftink, 15.00 u. ds. T. Bosma. Christelijke Gereformeerde kerk Zaamslag - 10 en 15 u. ds. J. van Dijk. Evangelische gemeente Hulst - Den Dullaert, 10 u. dhr. Van der Meer. Terneuzen - De Kandelaar, 10 u. dhr. Goudswaard. Vrije evangelische gemeente Breskens - Geen dienst. Nieuwvliet - 10. u ds. L. Mietus, gez. dienst. Retranchement - Geen dienst. Doopsgezinde gemeente Aardenburg - 10 u. dhr. T. Post- ma. (Zeeusw.buitendag) Middelburg - Zie Aardenburg. Vlissingen - 11.00 u Zie Aarden burg. Leger des Heils Terneuzen - 10 u. Heiligings- dienst. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. G. Claessens, St.-Jansteen, tel. 01140-12187. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. O. Gielliet, tel. 01172-1587. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. E. Erpelinck, tel. 01158-1661. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u, Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. Dzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St.-Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zond. 10.30 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 10.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zon. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. dond. 19 u. zond. 09.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 11 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Wie het ons toegestuurd heeft, weten we niet. Schelte van Jelgershuis zelf niet, dachten we, maar het lied - is hier muziek bij? - is wel van zijn hand. Als je het zo leest, moet Aardenburg het paradijs zelf zijn of er toch dichtbij liggen, als de dichter tenminste meent wat hij schrijft. Daar nu aarzelen we, want lezen wij niet nu en dan eens een ingezonden brief van hem? Als in Aardenburg de rozen bloeien Als in Aardenburg de rozen bloeien, De leeuwerik zijn liedje in de hemel zingt. De kikkers kwaken en de koeien loeien, de bronzen stem van de Sint Bavo klinkt, dan hoor ik zijn oude stem, de klank van 't nieuwe Jeruzalem. Refrein: Aardenburg, mijn pareltje aan de Eé, stadje vol liefde en vol vréé waar kan het ter wereld lieflijker zijn, dan aan jouw Haven, je Kaai of je Plein? Als in Aardenburg de linden ruisen, de kind'ren spelen, de fonteinen bruisen, meeuwen 's-avonds trekken naar het strand, boeren langzaam huiswaarts keren van het land, dan zingt 'onze Lieve Vrouwe's stem, het lied van 't nieuwe Jeruzalem. Refrein: Als in Aardenburg de klokken luiden, voor een afscheid of voor stralend jonge bruiden, dan blijft iedereen in gedachten staan, met een glimlach of een stille traan, want altijd klinkt in die klokkenklank, onze aanvaarding en onze dank. Refrein: Twee reacties ontvingen we op het lied 'Het soldaatje van Wenen' (7 augustus jongstleden). Mevrouw L.M. van Laar-van der Poel te Vogelwaarde schreef: - Het liedje dat zaterdag in De Stem stond, klopte niet helemaal. Ruim twintig jaar geleden heeft de Zangeres zonder Naam dat op een plaat gezet. Wij dachten toen dat het nieuw was, maar dat was niet waar. Een kennis van ons, een oude man, zong het en wij vroegen: „Hoe kun jij dat zo snel?" Hij vertelde dat hij het al in zijn jeugd zong en dat het helemaal niet nieuw was. - Een 'oud inwoonster van Vogelwaarde' liet ons weten: - Het lied over Het Soldaatje komt niet overeen met wat ik in het jaar 1925 gehoord heb. Dat ging over een jonge man die met een meisje in het huwelijk wilde treden, maar tegen de zin van zijn vader. Tenslotte zei de vader: „Als je deze vier raadsels kunt oplossen, dan zal ik mijn toestemming geven." De jongen loste ze op en de vader gaf toestemming; de raadsels zijn dezelfde, maar over een soldaatje heb ik niets gehoord. - En wat schreven wij? „Er zijn diverse lezingen. Corrie Crombeen zond het ons toe, daaruit weten we dat het in Zeeuws-Vlaanderen bekend was en is (en dat bevestigt u bijzonder aardig, oud-inwoonster), maar we kozen de (iets andere) versie uit 'Zeeuwse Volksraadsels' van W. Geldoff omdat die er wat nadere uiteg over geeft. Pegam.

de Stem | 1993 | | pagina 23