DE STEM akkenrollen neemt sterk toe Weerman Willy 4Ze varen tot ze zinken' Onderzoek naar racistische uitingen in Zeeland levert niets op Zaak tegen Broomchemie Terneuzen aangehouden PROFIL JT KLMSSEN ?olitie Zeeuws -Vlaanderen heeft nog geen enkel zicht op daders Zeer wisselvallig Kamervragen GroenLinks over mosselstortplaats in natuurgebied Yerseke PROMETHEUS ENSEMBLE fS? koninklijk goud voor P. de Bakker Presentatie jubileumboek Vier Ambachten Steunpunt tegen kindermishandeling in Goes geopend Schepen varen steeds gammeler rond op zee Verbetering Hagel Vorig jaar ZEEUWSCH-VLAANDEREN KOEWACHT R.-K. KERK 20.00 UUR 15 SEPTEMBER 1993 B4 '.iJfZ k -T ^v; r>r;. p/. Op de voorgrond v.l.n.rAl FOTO WOUT STEENSI ben meegenomen. Met hooi training kun je, zeker als je mee begint, in betrekkelijk koi tijd grote stappen vooruit mi ken. Volgens mij is dat in Cl gebeurd. Al weet ik er natuurlij het fijne niet van. Maar ik zi me heel sterk moeten vergissi als het in China niet op di wijze in elkaar stak." School De 'school' van Krook vindt volging, zij het aarzelend, afgelopen maanden ontving schaatscoach veel uitnodigingi voor spreekbeurten en in Zwit seriand ontdekte hij dat zij Noorse collega Hans-Trygi Kristiansen het standpunt 'dl hij nooit en te nimmer de Nede landse aanpak zou imiteren, f middels verliet. „Johan-Ol Koss maakte in z'n uppie in 'zomer in het Himalaya-geberf wandelingen op 3500 metj hoogte. Dagen aan een stuk. Mi de Noorse ploeg trokken ze vor ge maand een week lang c Stelvio op, de berg van 27£ meter die in de Giro d'Itali meestal als scherprechter fun geert. En daarna zagen we z nog tien dagen in Sankt-Morit; Dus er komt beweging in. Oo bij de concurrentie met de Olj® pische Winterspelen van Lite hammer voor de deur. Ach, geeft niet. Dat houdt het gene1 wel zo spannend en interessant over de kracht waaronder wordt gevaren." Van Triest, Tans en Bekkuig zijn echte waterrotten. reldreis naar Punta del Este (Uru), Fremantle (Aus), Auck land (NZe), opnieuw Punta del Este, Fort Lauderdale (VSt) Southampton (Eng) zien ze ais een uitdaging. Maar het geld1S ook goed. De opwaardering van de peperdure wedloop, ook we de Formule 1 van het zede genoemd, heeft tot bovenmoda- le salarissen geleid. Kregen y schepelingen van Nauta vie jaar geleden nog krap 20.000 gulden voor negen maanden va ontbering, de huidige verg® ding is een veelvoud van bedrag. De meeste Pr°lejapt werken met een totaalbuag van ruim tien miljoen gulden- „Het blijft lucratiever om v®J korte wedstrijden te zeilen aan deze race deel te nem concludeert Van Triest, evenals Bekking en Tans g Ik kan cijfers wil noemen. beslist geen vier jaar van 1 Als je het uurloon berekent, het allemaal nog vies jS Maar je hoort mij niet b» b Ik zou deze wedstrijd voor g goud willen missen." Bij inlevering van deze advertentie: /2.00 korting op EXTRAN dorstlesser of EXTRAN ENERGIE Geldig tJm 9 oktober a.s. PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland onze verslaggever Idelburg - Wekenlang speuren jr vijf rechercheurs naar de da- ijs van racistische uitingen in de ovincie Zeeland heeft zo goed als lts opgeleverd. 'Er is geen lijn te jjekken in de racistische beklad den die op verschillende plaat- In de provincie plaatsvinden', is zowat de enige conclusie waar de politie na uitgebreid onderzoek mee afkomt. Na de bekladding van vijfentwintig graven op de Portugees-Joodse begraaf plaats in Middelburg, in de nacht van 21 op 22 augustus, zette de Walcherse politie een rechercheteam van vijf men sen op deze zaak. Het team stelde de afgelopen weken een uitgebreid onder zoek in. Daarbij brachten de politie mensen verschillende racistische uitin gen in Zeeland nauwkeurig in kaart, zochten contact met andere politiekorp sen in het land en stelden een buurton derzoek in bij de Jodengang, de omge ving van de begraafplaats in Middel burg. Met name in de weekeinden vinden in de buurt van uitgaanscentra racistische bekladdingen met hakenkruizen en leu zen plaats. De politie schrijft dat toe aan ergerlijk wangedrag van jongeren. Ook in de bekladding, die geclaimd werd door het Nazi Front Zeeland, en de bommeldingen in het asielzoekers centrum te Middelburg heeft de politie geen richting kunnen ontdekken die aanknopingspunten geeft voor straf rechtelijke vervolging. Ook zijn er geen jnonze verslaggever Imeuzen - Zeeuws-Vlaanderen is in toenemende fate een lucratief werkgebied voor het zakkenrollersgil- ).De afgelopen twee maanden hebben de zakkenrollers nor zeker duizenden guldens in deze regio buitgemaakt, e slaan met name hun slag in Terneuzen, Hulst en Dstburg. adert eind juli zijn er bij de ilitie in deze drie plaatsen al 44 mgiften gedaan, aldus een aardvoerder gisteren. De buit irslachtoffer varieerde van en- a tientallen tot soms honder- b guldens. Daarnaast ont landden de zakkenrollers ook ank- en giropasjes en persoon- ke bezittingen. n de 44 aangiften is bijna de jft (21) afkomstig uit Terneu- l, Maar ook Hulst is met acht- ii aangiften 'populair' werk- irein bij de zakkenrollers. De iitie in Oostburg tenslotte, no- erde vijf aangiften. I zakkenrollers opereren zoals ibruikelijk bij voorkeur op rukke dagen met" winkelend èliek en op plaatsen waar is van enig gedrang. In Jeraeuzen en Oostburg is dat op woensdagse weekmarkt, maar Jok op zaterdag in de drukke (mkelstraten. Het werkterrein de dieven in Terneuzen is i de Noordstraat en de Arse- in Oostburg met na- Me Burchstraat. paar de dieven slaan ook hun in de winkels zelf. In Hulst 'B de Bakker uit Axel FOTO WIM KOOIJMAN "an onze verslaggever - Als beloning voor jaar overheidsdienst Axelaar P. de Bakker Ü'Stermiddag een koninklijke onderscheiding. burgemeester W. de Graaf Wdde hem de eremedaille in M behorend bij de Orde van fenje Nassau op. Dat gebeurde JP De Bakker's afscheidsrecep- Per 1 oktober krijgt hij eer- ontslag als gemeente-ambte- ïaar. Je_ Bakker trad 1 september in dienst bij de toenmalige jaterleiding Zeeuwsch-Vlaan- teen en werkte daar zeven jaar. ben maakte hij de overstap 'aar de dienst gemeentewerken Vlissingen waar hij 3,5 jaar Wief was. Daarna vestigde hij ®h in de gemeente Axel, waar j. eerst een baan kreeg bij de centrale dienst Bouw- en Wo- jjegtoezicht en gemeentewer- Je'" 1 januari 1979 werd De akker benoemd tot hoofdop- chter bij gemeentewerken en llÜv a^S C^ef Van de deling Bouw- en Woningtoe- ■™t. Daarna vervulde hij de «rekking van technisch mede- etker op de afdeling Vrom en as tevens waarnemend chef an deze afdeling. "J'jn vrije tijd is De Bakker ds 1975 actief als secretaris/ Koster van de Kring Jel Jjn^Zeeuws-Vlaanderen, af- bijvoorbeeld zijn slachtoffers ze ker zes keer in een winkelpand aan de Gentsestraat bestolen. In de Reynaertstad gebeuren de meeste diefstallen overigens op zaterdagmiddag. Maar ook eve nementen op andere dagen be nutten de zakkenrollers om tas jes leeg te roven. Volgens een woordvoerder van de politie in Terneuzen is er op dit moment nog onvoldoende zicht op mogelijke daders- en of dadergroepen. Dat betekent dat op korte termijn vermoedelijk geen aanhoudingen zijn te ver wachten. Opmerkelijk is volgens de politie overigens wel dat winkelend pu bliek in doorsnee vrij veel geld op zak draagt. Dat blijkt uit de bedragen die de slachtoffers zijn kwijtgeraakt. Van onze verslaggever Assenede - Op de 'keuredag' in Assenede vindt vandaag de pre sentatie plaats van het jubileum boek over de historische Vier Ambachten. Vijf jaar lang is hard gewerkt aan de samenstel ling van het meer dan duizend pagina's tellende boek over het gebied met als hoofdplaatsen Assenede en Boekhoute in België en Axel en Hulst aan deze zijde van de grens. De viering van 750 jaar Vier Ambachten en 500 jaar Gra- vejansdijk vond vorig jaar plaats. De eerste 'keuredag' be tekent de feitelijke afsluiting van het project. Er kwamen ruim 120 grensoverschrijdende so ciaal-culturele activiteiten tot stand en er werden vier streek- publicaties gemaakt naar aanlei ding van de viering. De stuurgroep die al die evene menten coördineerde, presen teert in de polyvalente zaal van de gemeente Assenede tevens de laatste toeristische publicatie, de 'Graafjansdijkroute'. Van onze verslaggever Goes - Gisteren werd in het Magnoliagebouw in Goes het Steunpunt Voorlichting Kin dermishandeling geopend, het derde in zijn soort in Nederland. Dat steunpunt is een initiatief van de GGD-Zeeland, van de Vereniging tegen Kindermishan deling en de provincie Zeeland. Het is een soort van voorlich tingscentrum van waaruit acties worden ondernomen om bijvoor beeld onderwijzers, maatschap pelijk werkers en artsen bewust te maken van het probleem, zo dat gevallen van mishandeling sneller herkend worden. De Cypriotische bulkcarrier Elena A ligt in Terneuzen aan de ketting. We hebben zoveel gebreken geturfd, dat ze nauwelijks op een rol behang passen,' aldus scheepvaartinspecteur W. Janssen. Van onze verslaggever Paul de Schipper Terneuzen/Rotterdam „Dat schip lekt aan alle kanten, levensgevaarlijk voor het milieu en dus voor ons," zegt scheepvaartin specteur Scheres. Een roes tig schip van 175 meter, met een kapitein zonder diplo ma's aan de ketting in Ter neuzen. Scheres: „Door be zuinigingen wordt de scheepvaart steeds gevaar lijker. Ze varen tot ze zin ken." De Scheepvaartinspectie in Rotterdam heeft de Cyprioti sche bulkcarrier 'Elena A' don derdag een vaarverbod opge legd. Het schip ligt voorlopig vast in de Massagoedhaven in Terneuzen. De inspectie ging aan boord nadat Srilankese bemannings leden donderdag het Rotter damse kantoor van de Interna tionale Transport Federatie (ITF) belden met klachten over hun arbeidsovereenkomst. „We hebben zoveel gebreken geturfd, dat ze nauwelijks op een rol behang passen," aldus scheepvaartinspecteur W. Jans sen. En Terneuzense scheepvaart- deskundige keek in de beman- ningsverblijven en spreekt over erbarmelijke sociale toestan den: „Een paardenstal is er net jes bij." Hij plaatst de 23 jaar oude bulkcarrier in de categorie 'rot tige schepen.' Eenmaal aan boord kreeg de scheepvaartinspectie nauwe lijks medewerking van de kapi tein, een kapitein die geen pa pieren kon laten zien. „Lekke afsluiters in de machi nekamer, een onbetrouwbaar roer, luchtbellen uit de schroe fas, het was allemaal heel triest," vertelt inspecteur Sche res, een collega van Janssen. Dat het met het veiligheidsbe- De trossen van de Elena A: uitgerafeld en te dun, zo concludeerde de scheepvaartinspectie. sef in de scheepvaart hard ach teruitgaat, kan hij met cijfers aantonen. „Dit jaar hebben we al 199 schepen een vaarverbod moeten opleggen omdat ze een gevaar op het water waren. Vorig jaar waren dat er 190, maar op een veel groter aantal schepen." Welke mankementen hebben die schepen? Scheres: „Van alles, tot en met taalproblemen van de beman ning toe. We hebben het meege maakt dat we bij een Rus aan boord kwamen en dat het twin tig minuten duurde eer dat de kapitein aan zijn stuurman uit gelegd kon krijgen, wat we kwamen doen, gewoon omdat ze elkaar niet verstonden." Als oorzaken van het toene mend aantal schepen in slechte conditie noemt Scheres de lage vrachtprijzen en de mentaliteit van de reders die onder goed kope vlag varen: „Vroeger ron selden ze hun personeel in de havenkroeg, nu doen ze dat in arme landen. Ze willen noch in mensen noch in hun schepen investeren. Op het schip wat nu in Terneuzen vast ligt, zijn al ongelukken gebeurt, een ma troos verloor vorig jaar een been aanboord." Scheres 'ik schrik niet meer zo gauw', noemt de Elena A een 'gevaar voor de opvarenden'. Bij zeeliedenvakbond ITF wij zen de cijfers inderdaad uit dat de reders het steeds minder nauw nemen met hun beman ning: in 1991 haalde deze bond in Nederlandse havens nog 1,4 miljoen dollar aan achterstallig loon binnen, vorig jaar steeg dat bedrag naar 2,4 miljoen dollar. Cor de Jong, rederij-inspecteur in Terneuzen, komt beroepshal ve nogal eens op goedkope vlag-schepen: „Het eerste waar die reders op bezuinigen is op veiligheid: op brandblussers, reddingsboeien en sloepen. Op die Elena A zijn de draden waarmee de reddingssloepen gevierd moeten worden uitger afeld en de katrollen verroest." Cynisch voegt hij daar aan toe: „Wil je in geval van nood zo'n sloep gebruiken, dan ben je gauw beneden." Aan de andere kant wijst hij erop dat de controle van sche pen in Europese havens steeds strenger wordt en het ontdui ken van de voorschriften steeds moeilijker: „Al die havens heb ben tegenwoordig een 'port control', een eigen inspectie die de zeewaardigheid van schepen toetst. Komt er een goedkope vlagschuit in Antwerpen en voldoet-ie niet aan de interna tionale eisen, dan komt-ie de haven niet meer uit," aldus De Jong Zijn relaas wordt bevestigd door de groep landen die sa menwerken in de Port State Control, het samenwerkings verband voor veiligheid en mi lieu in de scheepvaart. Deze organisatie wil hardere maatre gelen tegen de slechtere staat waarin schepen verkeren. Zij bespreken dat de komende week in Noorwegen, waar ver tegenwoordigers van havensta ten bijeen komen. Ook de Scheepvaartinspectie uit Rot terdam is daar vertegenwoor digd in de persoon van inspec teur Janssen. Nederlandse loodsen zijn maar al te bekend met het toenemen van het aantal risico-schepen. Voorzitter John Kluwen van de Nederlandse Loodsencorpora- tie; „Aan wal krijgen we de indruk dat het steeds veiliger wordt op zee. Dat is schijn. De Nederlandse regering bijvoor beeld, wil het schepen na 1 januari makkelijker maken de loodsplicht te omzeilen om zo onze havens aantrekkelijker te maken voor de reders. Straks kan zelfs een mammoetschip van 365 meter geladen met va ten nucleair afval zonder loods ongehinderd de Westerschelde binnenlopen." Een port control is mooi, maar zegt Kluwen: „Op de Wester schelde is er geen flikker gere geld. Neem een boerenfenoltan- kertje. Fenol! Als je je hand in die lading steekt, vallen je vin gers eraf, maar hij komt alléén de monding van de Wester schelde binnen, vaart alléén langs Walcheren en de Zeeuwse banken en wordt pas vanaf Hoek van Holland beloodst. Dat kan allemaal en het wordt nog erger." Ondertussen blijft de Elena A in Terneuzen. „Die wordt hier in de haven weer zeewaardig gemaakt," aldus gisteren plaatsvervangend havenmees ter Van Eek. lt» Zeeland van ®idse Postduiven de Neder- Organisatie. W Was kij in het verleden p uurslid van de postduiven- eniging Verwachting Axel. Van onze correspondent Middelburg - De economische poli tierechter in Middelburg heeft de behandeling van de zaak tegen zowel het Terneuzense bedrijf Broomche mie bv als haar plantmanager, de 50-jarige J. van der W. uit Ossend- recht, aangehouden. Volge.ns de plannen zou de zaak gisteren worden behandeld, maar de advocaten van Broom hadden meer tijd nodig om zich op deze zaak voor te bereiden. De politierechter heeft dat verzoek gehono reerd. Naar verwachting zal de zaak nu begin november worden behandeld. Het bedrijf en de plantmanager moeten zich dan verantwoorden voor een aantal nalatigheden bij het onderhoud van een proefinstallatie In oktober vorig jaar. Daarbij ontsnapte een kleine hoeveelheid giftige stof die huid- en stankklachten veroorzaakte bij de bewoners van de Terneuzense wijk Zeldenrust. De installatie werd destijds op last van het openbaar ministerie stilgelegd en ver zegeld. De installatie is inmiddels door Broomchemie afgebroken. Het bedrijf had in die periode een hinderwetvergun ning om 'octa recovery residu' op te werken en de installatie mocht slechts op een bepaalde plek staan. Het bedrijf wordt er onder meer van verdacht naast de eerder genoemde stof ook 'tetra-broom-bisphenol-a recovery residu' te hebben opgewerkt en de instal latie zonder vergunning te hebben uitge breid of veranderd. Daarnaast wordt het bedrijf verweten dat tegen alle voorschriften geen deskundig ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 DEEL 1 overeenkomsten gevonden met soortge lijke feiten die elders in het land zijn gepleegd, evenmin is vastgesteld dat het gaat om een georganiseerde groep. Het rechercheteam is door de politie inmiddels teruggebracht tot twee poli tiemensen. Die blijven informatie ver zamelen over racistische uitingen om zo tot een eventuele strafrechtelijke aan pak te kunnen komen. Dit wordt een zeer wisselvallig en gedeeltelijk onaangenaam weekeinde. De wind is naar het noordwesten gedraaid en voert koude- en zeer onstabiele lucht naar onze streken. Afgelopen nacht vroor het op 5500 meter 25 graden. De lucht die langs deze hoogte wordt getransporteerd is ijskoud en wordt door de toch nog 16 graden warme Noordzee opgewarmd. Dat zorgt voor volop buien. Die kunnen pittig zijn, mogelijk met hagel en een onverwachte donderslag. De temperatuur zal zeker niet hoger worden dan 15 graden. Een enkele opklaring is wel mogelijk, maar is erg schaars. Mprgen valt een duidelijke verbetering te verwachten. De wind is dan naar het westen gedraaid en die brengt aanvoer van koude lucht. Het wordt dan ongeveer 16 graden. Wat echter veel belangrijker is: de zon krijgt meer kansen en het kan dan ook wel eens een redelijke zondag worden. Afgelopen dinsdag is om 2.20 uur de herfst definitief begonnen. De rest van de komende week blijft het zeer wisselvallig. Maandag nog een grote kans op opklaringen, maar vanaf dinsdag gaat de wind naar het zuidwesten en worden de opklaringen erg schaars. Wel zal dan de temperatuur iets stijgen. Het weer in cijfers: vandaag een noordwestelijke wind van 5 Beaufort, veel buien waarvan sommige met hagel en onweer. De maximum-temperatuur is 14 tot 15 graden en 's nachts wordt het 12 graden. Zondag zijn er opklaringen, nu en dan een bui en de wind komt met een kracht van 3 Beaufort uit westelijke richting. De maximum-temperatuur schommelt van 15 tot mogelijk 17 graden. De nacht van zondag op maandag is fris met 9 graden. Maandag vrijwel hetzelfde weerbeeld als zondag, alleen de nacht van maandag op dinsdag wordt nog frisser met 7 graden. Vanaf dinsdag tot en met donderdag somber weer, veel buien en een krachtige zuidwestelijke wind van 5 tot 6 Beaufort. De nachttemperaturen stijgen als gevolg van de aanwezige bewolking naar 12 graden. Overdag schommelen de temperatu ren tussen de 16 en 18 graden. Hoe was het weer op 25 september vorig jaar? Het was een sombere maar droge dag. De temperatuur was 's middags om twee uur 16,4 graad en 's nachts 10,3. Het regende niet en de zon scheen maar 20 minuten. De extreme temperaturen op 25 september in deze eeuw: op 25 september 1949 werd het 26,7 graden. Daar staat tegenover dat het op deze dag, of beter gezegd de nacht van 24 naar 25 september 1931, 0,6 graden vroor. De weerspreuken: 'September regen, komt zelden ongelegen'. Op Sint-Lubertijn (26 september), zullen de onweders over zijn'. Van onze verslaggever Goes - GroenLinks heeft gisteren een reeks van Kamervragen gesteld over de stort van mosselafval in het natuurgebied De Yerseke Moer nabij Yerseke. Het Kamerlid Van Ojik wil van de staatssecretaris Landbouw, Natuurbeheer en Visserij weten welke rol de Landinrichtings commissie in de kwestie heeft gepeeld. Zoals gemeld zorgt het storten van lege mosselschelpen al geruime tijd voor opschudding onder de bewoners van het na bijgelegen gehucht Vlake en in de gemeentepolitiek van de ge meente Reimerswaal. Na heftig politiek gekrakeel, dat zelfs tot aan het provinciaal be stuur speelde, zijn de hopen ver plaatst naar een opslagloods, echter nog steeds in het natuur gebied. De provincie Zeeland heeft hiervoor het streekplan veranderd. GroenLinks wil nu weten of het waar is dat de landinrichtings commissie Yerseke Moer er bij de provinciale overheid op heeft aangedrongen een locatie voor opslag te bestemmen zonder dat die locatie verenigbaar was met het streekplan. Verder wU de partij opheldering over de vraag of die landinrich tingscommissie in strijd heeft gehandeld met haar bevoegdhe den en met het geldende landin- richtingsbeleid. En heeft de pro vincie Zeeland met haar mede werking niet gehandeld in strijd met het nationale Natuurbe leidsplan, gezien het daar gele gen ganzenopvanggebied, dat is een vraag waarop GroenLinks het aanwoord ook verwacht. De Kamervragen zijn een gevolg van de kritiek die statenlid Van Kollem van GroenLinks op de medewerking van de provincie heeft geleverd. (ADVERTENTIE) daartoe opgeleid personeel aan de instal latie werkte, personeel niet was geïnstru eerd omtrent het onderhoud van de in stallatie en operators geen notie hadden met welke stof zij werkten. Ook aan de installatie mankeerde het een en ander: een gat in de olieleiding van het oliesysteem, lekkages aan het afdich tingssysteem van het roerwerk op de reactor, kortom, de installatie verkeerde in een onverzorgde toestand. Ook werden de officiële instanties te laat gewaar schuwd toen er op 30 oktober een giftige stof ontsnapte. FESTIVAL VAN Vrijdag 1 oktober dirigent: Etienne Siebens spreekstem: Marianne Pousseur bariton. Jaron Windmiiller A. Schönberg - Serenade (after Petrarca), opus 24, A. Schönberg - Dreimal Sieben Gedichte aus Albert Girauds Pierrot Lunaire, opus 21 Met dank aan Philips Lighting Terneuzen Speciale prijs voor lezers van De Stem plus 3-gangen-diner bij Café 't Hoekske 56.50 (reserveren via Zuidlandtheater verplicht) Gewone prijs 1e rang ƒ25.00 CJP/Pas 65 20.00 2e rang 15.00 CJP/Pas 65 10.00 Inlichtingen, reservering en kaartverkoop: Zuidlandtheater, Zuidlandstr. 111, 4532 CK Terneuzen. Tel. 01150-95555. Fax 01150- 94532, Di t/m vrij 11.00 -15.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 17