Sport 'Geen pilletje dat je zo maar kunt innemen akk Hoogte-training volgens schaatscoach Ab Krook de nieuwe weg Onderzoels PROFIL JT KU Toeristen verdwenen uit zeilrace om de wereld politie Zeeuv DE STEM EXTRA Koninklijk goud voor P. de Bakker Bij inlevering van deze ac 12.00 korting op EXTRA! of EXTRAN ENEF Geldig t/m 9 oktobe PASSAGE - AXEL - 01 l ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 ygp onze verslaggever Van onze verslaggever Rob van Deursen Oud-Loosdrecht - De Ne derlandse sportwereld wordt langzamerhand wakker. Nu traditionele trainingsvormen niet meer de zo fel begeerde succes sen opleveren - zie de va derlandse profs in de Tour de France van dit jaar; de Oranje-zwemploeg tijdens het EK in Engeland - wordt de stormbal gehe- zen. Naarstig zoeken trainers en be geleiders naar nieuwe, geoor loofde wegen. Het kleine Neder land' moet weer in de vaart der sportvolkeren omhoog. Het ant woord lijkt voor de hand te liggen. Het fenomeen van hoog te-training deed zijn (nog be- 'scheiden) intrede. Met name Bert van Vlaanderen verraste met marathon-brons tij dens het WK atletiek in Stutt gart, nadat hij zich voorbereid had in het op 1800 meter hoogte gelegen Zwitserse Sankt-Moritz. En wielerprof Frans Maassen deed er nog een schepje bovenop door het financieel aantrekkelij ke criterium-circus na de Ronde van Frankrijk links te laten lig gen en in datzelfde Sankt-Moritz de aanloop te kiezen naar de mondiale strijd op de weg in Oslo. Bergen Een trainingskamp in de bergen. Nieuw voor vele Hollandse top sporters, echter niet voor de schaatskernploeg van mannen- coach Ab Krook. Het op 1600 meter vanaf Nieuw Amsterdams Peil richting wolken gelegen Zwitserse Davos fungeert al ja ren als geliefde pleisterplaats voor hun training en voorberei ding op de grote, internationale toernooien. Sinds enige tijd wil de Krook daar meer mee doen. Dat resulteerde elf maanden ge leden in een met veel scepsis ontvangen veertiendaagse reis naar Tenerife, waar 2300 meter boven de zeespiegel mannen als Olympisch kampioen Bart Veld kamp, toen nog 'slechts' Euro pees titelhouder Falko Zandstra Schaatscoach Ab Krook neemt tijdens de hoogte-stages van zijn kernploeg altijd deel aan de fietstochten in de bergen. Op die manier voelt hij precies wat zijn pupillen voelen. foto wout steensma en aanklamper Rintje Ritsma onder zuurstofschuld trainden. Een campagne, die vanaf 25 ok tober herhaald zal worden, ter wijl Krook met zijn formatie afgelopen zomer reeds twee maal voor een lange periode in Sankt-Moritz neerstreek. Begrip Het kost Krook thuis in Oud- Loosdrecht, wat onderuit in een luie stoel, totaal geen moeite om het begrip hoogte-training in het kort samen te vatten. „Het door betrekkelijk zuurstof gebrek boven 1700 meter laten schrikken van je lichaam zodat het automatisch een extra hoe veelheid rode bloedlichaampjes gaat aanmaken voor het soepeler transport van diezelfde zuur stof." Hij, Krook moet er wel om la chen. Was de materie van het beleggen van een hoogte-stage allemaal maar zo eenvoudig, zie je hem denken. Als geen ander - Krook wordt tegen zijn wil en dank in Nederland beschouwd als dé expert op dit terrein - weet hij namelijk dat het oh, zo nauwkeurig luistert, zodra een topsporter de bergen intrekt om na een verblijf aldaar zijn trai- ningsarbeid 'op de grond' te kunnen opvoeren. Want dat laatste is het voornaamste doel wat er achter steekt. Pilletje Het eerste wat Ab Krook bij voorbeeld Frans Maassen na diens aankomst in Sankt-Moritz meedeelde, was: „Het is geen pilletje dat je kunt innemen om harder te gaan." Een opmerking overigens zonder enige bijbedoe ling. „Er wordt in Nederland te gemakkelijk over gepraat nu uit Zuid-Europa overwaait dat top pers als Miguel Indurain, Clau- dio Chiappucci en Tony Romin- ger er veel baat bij hebben. Men vergeet dat die gasten onder strikt medische begeleiding naar een hoogte trekken. Dat het tot in de puntjes allemaal is uitge dokterd. Het werkt beslist niet zo dat je naar boven kunt gaan en dat je daar, een maal terug op landniveau, zonder meer profijt van trekt. Nee, integendeel juist. Training op hoogte vraagt een uiterst zorgvuldige aanpak. Het kan heel snel de verkeerde kant op rollen. Frans Maassen had het bij ons schaatsers enorm naar zijn zin. Kraaide steeds maar uit ten onze verslaggever Er is tijdens de trainingskampen op hoogte uiteraard ook tijd voor plezier. Zoals in een rubberboot een snel stromende bergbeek af. Op de voorgrond (v.l.n.r. Krook, Thomas Bos en Rintje Ritsma. foto dat hij 'moraal' kreeg voor Oslo. Volgens mij betekende dat uit eindelijk zijn belangrijkste winst. Om echt te kunnen profi teren van de omstandigheden in Sankt-Moritz had hij daar lan ger moeten verblijven. Nu zat het plots goed tussen z'n oren. De schone lucht, de zon, zonder stress op de fiets zitten! Die psychische stap vooruit zorgde ervoor dat hij bij het WK naar zijn eigen gevoel zo gemakkelijk rouleerde. Niet die paar dagen op hoogte. Nee, dat zet nauwe lijks zoden aan de dijk. Daar komt veel meer voor kijken." Basis Maar terug naar de basis. Wat is de zin van. hoogte-training nu eigenlijk? Krook met pauzes: „Op een bepaald moment heb je als topsporter hier in Nederland wat trainings-intensiteit betreft het plafond bereikt. Je kunt het ene jaar 100 kilometer per dag fietsen; het volgende 120 kilome ter. Maar eens houdt dat op. Zit je aan het plafond. En dan wordt het tijd voor een extra prikkel. Let wel, hoogte-stages vonden wij niet uit, het bestaat al heel lang. Alleen hebben wij als schaatsers de moed gehad om op onderzoek uit te gaan. Onze nek ken uitgestoken. In de bergen kun je door het werken onder zuurstof schuld vooral je duur- vermogen opvoeren. Zeg maar, dat als een op hoogte getraind iemand weer beneden komt, dat hij dan ontdekt dat hij meer arbeid kan verrichten dan voor die periode in de bergen. Bij hef 'schaatsen wordt onder andere het moment van verzuring in de benen een stukje achteruit ge schoven. Eenvoudig gezegd, het verleggen van je grenzen zonder dat de kans op blessures toe neemt of dat je overtraind raakt." pakt het zo op; de ander zus. Met een equipe van zes schaatsers, zoals in mijn geval, leidt dat tot laveren tussen de persoontjes door. Eerlijk gezegd gaan we ook niet tot het uiterste. Enige reserve bouwen we altijd in, om dat ik nog steeds niet over de volle honderd procent weten schap kan beschikken." Dat stoort fanaticus (voor zover den nagebootst. Voor zwemmers, wielrenners, roeiers, atleten en schaatsers. Gewoon op een paar knoppen drukken en ze konden in de afgesloten ruimtes variëren van 1700 tot over de 3000 meter hoogte. En altijd een dokter er bij om de zaken in de gaten te houden. Fuchs vertelde me ook dat er op het laatst binnen de DDR plannen bestonden om de Krook waarschuwt wel. „Nog maals, je kunt er veel winnen, maar evenzeer enorm veel kapot maken. Trainen op hoogte kent veel regels, die eigenlijk per in dividu verschillen. Bert van Vlaanderen had dan ook in mijn ogen veel geluk, toen hij de dag voor de marathon in Stuttgart pas naar 'beneden' ging. De boe ken zeggen dat je op hoogte ruim de tijd voor acclimatisatie nodig hebt; zodra je weer op landni veau bent, eveneens. En bij Van Vlaanderen blijkt dat hij in dit geval zo'n periode van aanpas sing niet nodig had. Dat maakt hoogte-stages zo link. De één het sport betreft) Ab Krook bij zonder. Vandaar dat hij afgelo pen zomer naar Duitsland trok om zijn bagage van de hoogte trainingen aan te vullen. De Oudloosdrechter kwam bij dok ter Ulrich Fuchs terecht en zijn oren vielen bijna van verbazing van zijn hoofd. „Fuchs liet me zien dat de medici in de tijd van de DDR al heel ver waren met het onderzoek naar en de toe passing van de positieve effecten van trainen in, zeg maar, ijle lucht. In Leipzig nam hij me mee naar een baro-bunker, waarin perfect de omstandigheden voor. training op hoogte konden wor- overdekte ijsbaan van Oost-Ber- lijn volledig luchtdicht te ma ken. Dan zouden ze er stikstof inblazen om met minder zuur stof te kunnen trainen. Wat dat betreft is het wel jammer dat de DDR ophield te bestaan. Die ontwikkeling staat nu helemaal stil." De bijzondere prestaties van de Chinese atletes van de afgelopen weken verrasten Krook na zijn bezoek aan Fuchs niet. „Een horde voormalig Oostduitse trai ners en sportwetenschappers trok die kant uit. En reken maar dat zij hun aantekeningen heb ben meegenomen. Met training kun je, zeker mee begint, in betrekkelijk tijd grote stappen vooruit ken. Volgens mij is dat in gebeurd. Al weet ik het fijne niet van. Maar ik me heel sterk moeten als het in China niet op wijze in elkaar stak." School De 'school' van Krook vindt volging, zij het aarzelend, afgelopen maanden ontving schaatscoach veel uitnodig» voor spreekbeurten en in Z« seriand ontdekte hij dat Noorse collega Hans-Tiyg Kristiansen het standpunt hij nooit en te nimmer deNed landse aanpak zou imiteren, middels verliet. „Johan-0 Koss maakte in z'n uppie 'zomer in het Himalaya-get wandelingen op 3500 ffl hoogte. Dagen aan een stuk. de Noorse ploeg trokken ze» ge maand een week !ang_ Stelvio op, de berg van 2. meter die in de Giro dlli meestal als scherprechter I® geert. En daarna zagen nog tien dagen in Sankt- Dus er komt beweging in. bij de concurrentie met de Olyi pische Winterspelen van hammer voor de deur. geeft niet. Dat houdt wel zo spannend en i Den Haag/Southampton (anp) - Avonturiers, stappers en kroegtijgers. Zeezeilers worden door het grote pu bliek nauwelijks als topspor ters gezien. Tijdens de aan staande Zeilrace om de We reld, die vandaag op de So lent bij Portsmouth start, is het aantal drinkebroers ech ter kleiner dan ooit. De eisen aan mens en materiaal zijn dermate gegroeid, dat een uiterst professionele benade ring noodzakelijk is. Een kwestie van overleven. „De toeristen zijn verdwenen," stelt navigator Marcel van Triest vast. „Het niveau van de deelnemers is sterk verbeterd. De vloot bestaat nu vrijwel vol ledig uit profs. Een goede zaak, want het risico met ervaren zei lers is al groot genoeg. Vroeger gebeurden de meeste ongeluk ken op oude boten, met een slechte bemanning. Een aanva ring met bijvoorbeeld een. ijs berg is nooit helemaal uit te sluiten, maar met kennis en kwaliteit kun je veel ellende voorkomen." Van Triest (29) is één van de drie Nederlanders, die in de zesde editie van de negen maan den durende krachtproef een prominente rol vervult. De com puterdeskundige uit Rotterdam is op het Europese project Intrum Justitia de rechterhand van de Zweedse schipper Roger Nilson. Bouwe Bekking (30) uit Deventer fungeert als wachtlei- der op Winston, het prestigieuze jacht van de Amerikaanse mul- ti-miljonair en topzeiler Dennis Connor. Allrounder Peter Tans (31) uit Groningen houdtozich op de Italiaanse Brooksfield voornamelijk bezig met de wachtleiding en electronische zaken. Beresterk Het Oranje-drietal voelt zich beresterk. De afgelopen maan den is in teamverband vrijwel dagelijks geoefend. Hardlopen, rugby, voetbal en kracht training stonden op het pro gramma. Medische specialisten en voedingsdeskundigen zorg den voor een optimale begelei ding. „Echt leuk waren al die trainingen niet, zeker niet vroeg in de ochtend," bekent Bekking, die in 1985 onder Dirk Nauta op de Philips Innovator debu teerde in het vierjaarlijkse zeïl- spektakel. „Maar als je niet in topconditie bent, kom je jezelf onherroepelijk een keer tegen. Je ligt er snel uit als je in zwaar weer de spinaker moet trimmen en na vijf minuten de koffiemo len niet meer kunt draaien." Van Triest bevindt zich aan boord in een uitzonderingsposi tie. Als navigator moet hij het schip slechts de goede kant op sturen. In een piepklein hokje verricht hij hoofdzakelijk denk werk. „Soms zit ik twaalf uur per dag beneden over de weer kaarten gebogen," glimlacht de hoog gewaardeerde Van Triest, die tijdens de vorige race op de Equity Law II van Dirk Nauta furore maakte. „Ik kom dan alleen even aan dek om een frisse neus te halen of een sigaretje op te steken. Ik ben de laatste van de elfkoppige bemanning die nog rookt. De teamleiding heeft een zwaar ontmoedigingsbeleid gevoerd. Als ik een andere functie zou hebben, was ik al lang gestopt. Nu heb ik af en toe een touw of een lier in mijn handen bij een zeilmanoeuvre, meer niet." Zestien boten De vloot bestaat deze reis uit zestien boten: zés maxi's met een lengte van ongeveer 25 me ter en tien zestigvoeters van rond achttien meter. Laatstge noemde afdeling is nieuw. De verschillen in ontwerp en uit voering zijn gering. Daardoor is het mogelijk dat deelnemers el kaar soms tot op zichtafstand naderen. De bouwkosten bedra gen ongeveer 1,5 miljoen gul den, ongeveer drie miljoen goedkoper dan een maxi die zijn langste tijd in de tocht over 32.000 zeemijlen heeft gehad. De drie Nederlanders varen in de kleinere categorie, de opvol ger van de zogenaamde non- maxi divisie. „Een groot voordeel van deze nieuwe eenheidsklasse is dat we geen handicapsysteem meer no dig hebben om de uitslag te berekenen," constateert Tans. „Het schip dat als eerste aan komt, is winnaar. Dat is begrij pelijk en herkenbaar. Meer dan ooit komt het op de pure kwali teit van de bemanning aan. Ik sluit niet uit dat de zestigvoe ters in sommige etappes sneller zullen zijn dan de maxi's. Voor al als het heel, hard waait, heb ben wij een betere kans." Geen pretje Volgens Van Triest is wedstrijd zeilen op een zestigvoeter be paald geen pretje. „Het is ver moeiend, drijfnat en gevaarlijk. Zeker aan de wind kan de boot bruuske bewegingen maken. Je moet je heel goed vasthouden, anders sla je overboord. Het schip ligt als een surfplank op het water en gaat dwars over of door elke golf heen. Aan de hoge kant komt soms 2,5 ton water naar binnen. Comfortabel is het allerminst. Bij het proef varen werden zeven van de elf bemanningsleden zelfs een beetje zeeziek. Dat zegt genoeg over de kracht wordt gevaren." Van Triest, Tans en zijn echte waterrotten. De reldreis naar Punta del E» (Uru), Fremantle (Aus), Au» land (NZe), opnieuw Punta Este, Fort Lauderdale (VSt) Southampton (Eng) zien ze een uitdaging. Maar het gek ook goed. De opwaardering' de peperdure wedloop, ook de Formule 1 van het zei® genoemd, heeft tot boven®*1'' le salarissen geleid. Kregen1 schepelingen van Nauta jaar geleden nog krap gulden voor negen ontbering, de huidige ding is een veelvoud van bedrag. De meeste werken met een totaal®»: van ruim tien miljoen gul®" „Het blijft lucratiever om korte wedstrijden te zeil® aan deze race deel te ne® concludeert Van Triest, evenals Bekking en Ta® 8 cijfers wil noemen. „Ik beslist geen vier jaar van Als je het uurloon berekent het allemaal nog Maar je hoort mij niet Ik zou deze wedstrijd goud willen missen." Temeuzen - Zeeuws-Vlaan mate een lucratief werkgebiet Je. De afgelopen twee maand voor zeker duizenden guldens Ze slaan met name hun sla Oostburg. Sedert eind juli zijn er bij de politie in deze drie plaatsen al 44 aangiften gedaan, aldus een woordvoerder gisteren. De buit slachtoffer varieerde van en- tientallen tot soms honder guldens. Daarnaast ont vreemdden de zakkenrollers ook bank- en giropasjes en persoon lijke bezittingen. de 44 aangiften is bijna de helft (21) afkomstig uit Terneu- zen. Maar ook Hulst is met acht tien aangiften 'populair' werk terrein bij de zakkenrollers. De politie in Oostburg tenslotte, no teerde vijf aangiften. De zakkenrollers opereren zoals gebruikelijk bij voorkeur op dagen met' winkelend ubliek en op plaatsen waar sprake is van enig gedrang. In Temeuzen en Oostburg is dat op de woensdagse weekmarkt, maar ook op zaterdag in de drukke winkelstraten. Het werkterrein van de dieven in Temeuzen is dan de Noordstraat en de Arse naalstraat, in Oostburg met na me de Burchstraat. Maar de dieven slaan ook hun in de winkels zelf. In Hulst P. de Bakker uit Axel fotowimkooijman Van onze verslaggever Axel - Als beloning voor veertig jaar overheidsdienst öeeg Axelaar P. de Bakker gistermiddag een koninklijke enderscheiding. Burgemeester W. de Graaf speldde hem de eremedaille in goud behorend bij de Orde van Oranje Nassau op. Dat gebeurde °P De Bakker's afscheidsrecep tie. Per 1 oktober krijgt hij eer vol ontslag als gemeente-ambte naar. b® Bakker trad 1 september 1953 in dienst bij de toenmalige Waterleiding Zeeuwsch-Vlaan- Jkren en werkte daar zeven jaar. toen maakte hij de overstap "aar de dienst gemeentewerken van Vlissingen waar hij 3,5 jaar actief was. Daarna vestigde hij ?lch in de gemeente Axel, waar "ij eerst een baan kreeg bij de Centrale dienst Bouw- en Wo ningtoezicht en gemeentewer ker 1 januari 1979 werd De jakker benoemd tot hoofdop- 'chter bij gemeentewerken en M v als chef van de tdeling Bouw- en Woningtoe- cht. Daarna vervulde.hij de etrekking van technisch mede- erker op de afdeling Vrom en ,,„as tevens waarnemend chef van deze afdeling. vM'to vrije tijd is De Bakker nds 1975 actief als secretaris/ S^ngmeester van de Kring j 't n-Zeeuws-Vlaanderen, af- ''n§ Zeeland van de Neder- Onu Postduiven Organisatie. k was hij in het verleden "estuurslid van de postduiven- eniging Verwachting Axel. Kiddelburg - Wekenlang spei door vijf rechercheurs naar de ders van racistische uitingen ii provincie Zeeland heeft zo goec piets opgeleverd. 'Er is geen lij ontdekken in de racistische bek dingen die op verschillende pl sen in he provincie plaatsvindei

de Stem | 1993 | | pagina 16