Bedrijven doen het niet slecht' IMF wil extra geld voor armste landen Witte kolen voor Tsjechië Hooge Huys laat particulier beleggen in hypotheken 6,5% Rente. De allerhooaste van Nederland. I LAND KORT ;i:lSton i. ederlandse Participatie Maatschappij: Eigen vermogens gestegen bligatiehouders DAF arten getuigenverhoor IMFDefensie-uitgaven fors gedaald ECONOMIE KORT aIcjtem ECONOMIE na treinramp imert hulpkonvooi T v V-f 2l Justitie: Van der Laan fraudeerde voor 4 miljoen Winst Simac met 80 procent gedaald Twee nieuwe TGV-trajecten in Frankrijk Verlies Pirelli ruim f 65,6 miljoen Lagere winst Laura Ashley Simac verwacht herstel Brittan ziet kans op succes VNU denkt aan kopen Extel Ierse leasemaatschappij GPA trekt miljarden aan orders in 4 SEPTEMBER 1993 1 Kti van 1 Mauretanië 'AO) van de Verenigde Na« neenschap opgeroepen v0ni et nieuwe bestrijdingsnudi mië is sinds juli al meer ;smiddelen behandeld. ïaatschap Taiwan China een poging van irijdeld. Het Algemeen Con de VN verwierp een voorsl landen om de terugkeer vd op de agenda te zetten het voorstel 'uitgesloten' Idus Li. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 A5 (anp/ap) - De „3D'van het Internationa- jfonetaire Fonds (IMF), Camdessus, heeft 4 ierdag een vurig pleidooi ile Recherche (FBI) onderzoel! ig door een aanvaring met ramp in Alabama. De sneltr, 206 mensen aan boord stoii >eras vol kaaimannen. Bij |men, negen passagiers wordl nden liepen verwondingen i Ie 60-jarige Dirk Capel, biet k moord op Aquino het onderzoek naar de in 198 der Benigno Aquino heropenei ;enoot van de latere preside de onrust die drie jaar Ferdinand Marcos. Ondan prdeling van 16 soldaten rond de moord nog veel onopg3 delijk wie het brein was achtd pmt een meisje bij de hand vooi tevo. FOTOEPA lebben gisteren hevige bombarde' Islim-wijk van Mostar. Door hr Jroi van negen vrachtauto's met i Idicijnen aan boord de stad len uit protest tegen de internatio-i 1 opnieuw de Donau te blokkeren fcpvaartverkeer, voornamelijk ■ar Europa brengen. Irtentie) O r-Uy. »1 Te/V-' A X ^Pli Vl ,.A° V „Jt W hfc - ckpot heeft u zaterdag a-s; iprijs van maar liefst 2.8 nl' '1, u leest het goed! De tre Op Nederland 3. He' >tto-winkelier. Bel voor a rt', kijk in de Gouden Gids. inimaal 1 miljoen! .„den voor extra finan- fjsteun aan de armste lan dde lidstaten op de zondag jaarvergadering van Ijonds goedkeuring vragen Ijjeuwe goedkope leningen. Lssus wil ook een verst er- Jon de deviezenreserves landen die moeite hebben lm import te financieren, maar dit voorstel lijkt weinig kans te maken. Het IMF geeft de armste landen sinds 1986 leningen met een zeer lage rente voor structurele aan passing van hun economie. Dit zogenoemde ESAF-programma loopt in november af. Volgens Camdessus is verlenging 'essen tieel om het IMF een relevante rol in Afrika te laten spelen'. De Fransman denkt aan een nieuwe kredietpot van omgerekend f 13 miljard voor een periode van drie jaar. Dat geld moet beschik baar komen via leningen van regeringen. De rijke landen zou den daar bovenop omstreeks f 4 miljard aan rentesubsidie moe ten verstrekken als schenking om het tarief van de ESAF-le- ningen op 0,5 procent te bren gen. De industrielanden staan in principe positief tegenover het voorstel. Zij erkennen dat het ESAF-programma zijn nut heeft gehad. Maar als het op betalen aankomt is er minder enthou siasme, omdat er weinig ruimte is op de nationale begrotingen. Camdessus stelde donderdag vast dat de economische hervor mingen in veel Derde Wereld landen hun vruchten beginnen af te werpen. „Ik zeg dit niet om aan te geven hoe goed de jongens uit de IMF-klas het doen, maar om te onderstrepen hoe belang rijk de bijdrage van de ontwik kelingslanden aan de wereldeco nomie kan zijn", aldus de Frans man. Volgens Camdessus maakt de bloei van de Derde Wereld ook duidelijk dat er voor de indus trielanden geen betere investe ring is dan geld te steken in structurele aanpassingen in ont wikkelingslanden en integratie daarvan in de wereldeconomie. Er ontstaan daardoor enorme exportmogelijkheden. Rusland zal eerst het hervor mingsprogramma moeten door voeren eer het opnieuw geld krijgt van het IMF. Dat was al besloten voordat deze week het conflict tussen president Jeltsin en het parlement escaleerde. Het IMF heeft recentelijk aan Rusland medegedeeld dat het bezorgd is over de stijgende in flatie en het niet halen van de gestelde doelen voor de reductie van het begrotingstekort. De voor september geplande lening zou om die reden worden ver traagd. bij moordpartij [{j0 jjolitie zal zeker 33 verdachte! kanklagen in verband met 1 n sloppenwijk van Rio i In omgebracht. |onio Biscaia is uit onderzo j betrokken groepen belang kringen. Hij wilde echter 1 literdam (anp) - Gelet op de resultaten in het eerste [aar staat het Nederlandse bedrijfsleven er niet zo Deze conclusie trok drs. M.W. Dekker, alge- Ivoor. [5 directeur van de Nederlandse Participatie Maat- (NPM) donderdag bij de presentatie van de Fmaandscijfers over 1993. l-en daar is weliswaar spra- 11 gedaalde winsten, maar lidnjfsleven kan een stootje I De eigen vermogens zijn (gelopen jaar flink gezwol- |,\'a de zomer is een lichte hg van de orderontvangsten Blaar", aldus Dekker. „Bo- Itn zijn de ondernemingen Nan vroeger bereid tot har- Leiingen. Daarbij schromen tesarissen niet falende di- tüde laan uit te sturen." JïPM behaalde in de eerste maanden van dit jaar een laat na belasting van f 45,7 Ten, vijf procent minder dan eerder. Een groot deel l'de NPM-inkomsten is af lig van dividenden uit deel- J De dividenden over 'gaven een bescheiden te- Ug te zien. Deze inkomsten Fe op zijn laatst per eind l binnen en moeten daarna J worden verwerkt. Daarom teert de NPM bij tussentijdse lèten altijd zeven-maands- li verwacht dat het resultaat 1 geheel 1993 een geringe Jigltwee tot vier procent) zal hinden. Wat betreft win- Init verkoop van participa ties is nog geen uitspraak te doen. „Wel ziet het er naar uit dat we van een aantal participa ties afscheid nemen. Maar de timing is niet in onze handen en hangt af van de initiatieven van anderen." De activiteiten op de participa- tiemarkt zijn tot nu toe minder dan in vorige jaren. In de eerste helft van het jaar nam NPM belangen in Daf Trucks, Dries- sen Aircraft en Servo Wrap (ver pakkingsmaterialen). Volgens Dekker kijkt de NPM in Duits land uit naar nieuwe deelnemin gen. „Dit is echter niet gemakke lijk, want veel Duitse familiebe drijven zijn huiverig voor bui tenlandse aandeelhouders." De NPM zwemt in het geld. Op het ogenblik zit er f 150 miljoen in 'de oorlogskas. „Als dit de komende jaren zo hoog blijft zouden aandeelhouders wel eens kunnen aandringen op een extra dividend. We kunnen dit over wegen. Maar er kan zo weer een grote nieuwe deelneming voor de deur staan. De komende paar maanden verwachten we aan nieuwe participaties ongeveer f 50 miljoen te besteden", zo zei de NPM-topman. bterdam (anp) - Obligatiehouders van het ter ziele gegane JF-concern beginnen volgende week bij de Amsterdamse libank een voorlopig getuigenverhoor. fcbij worden topmensen van I rade DAF en leden van de pvan bestuur van ABN Amro J aan de tand gevoeld, even- |(e directie van een Trustkan- j lat de belangen van de featiehouders dient te waar- ien. j! van het verhoor is om f ei- laven water te krijgen ten- een schadeloostellingspro- te starten tegen ABN f» en de aan haar verbonden ïlandsche Trust-Maat- iPPij. [procedure wordt voor de atiehouders gevoerd door [belangenvereniging aange- H door de Amerikaan A.G. p. Deze heeft inmiddels on- j®130 obligatiehouders ach- ftich gekregen die in totaal f voor nominaal f 45 tot [miljoen. De lening bedraagt pal nominaal f 150 miljoen. I® zelf is goed voor nomi- J9 miljoen. De obligatie- Ite betalen een contributie T 2 per f 1000 nominaal pKlesch tien procent krijgt eventueel uit te keren «evergoeding. ïden Ral staat de vraag of de pliehouders bij het ver- van zekerheden recht 191 op een zelfde behande- 15 die geldt voor banken. I® uitgifte van de obligaties ®en in mei 1988 een pros- F;s waarin volgens mr. Leijten, de raadsman belangenvereniging, ver- r tat dat obligatiehouders Me zekerheden genieten als |".itele latere zekerheidscredi- twat vrijwel altijd banken ®ken hebben echter in fe- J® 1992 alle zekerheden on- I genomen voor een eer- 1 ^strekte lening. Een groot 1 uaarvan werd weer ver- Laan het nieuwe DAF voor Ito miljoen. De op- 1 j )'an DAF Leyland zal T 200 miljoen bedragen. LeJ 00P van de rest van de •J ^an he totale op- l7nn Vo'§ens Leijten tussen en f 950 miljoen uitko- |>n hadden volgens de futen slechts f 770 miljoen 14etea' terwijl de vordering re obligatiehouders f 150 I® bedraagt. Als in een ju li h hrocedure wordt vastge- L.at he obligatiehouders F moneel meedelen in de op brengst van de activa, kunnen zij volgens Leijten een behoorlijk deel van hun vordering tegemoet zien. Niet voldoende De belangenvereniging verwijt de Nederlandsche Trust-Maat schappij, die de belangen van de obligatiehouders moet dienen, zich niet voldoende van haar taak te hebben gekweten. Bo vendien zou de trustmaatschap pij jarenlang niets van zich heb ben laten horen, zelfs niet tij dens de herstructurering van DAF in 1992, die de kern in zich droeg van de latere ondergang. Bovendien heeft ABN Amro een belang van 50 procent in de trustmaatschappij en zijn twee van de drie commissarissen af komstig van ABN Amro. ABN Amro wordt verweten naast deze pet nog twee andere op te hebben. De bank is verant woordelijk voor de inhoud van de prospectus met de tekst over de positie van obligatiehouders ten opzichte van zekerheden. Verder leidde de bank het con sortium van banken dat geld aan het oude DAF leende waarvoor in 1992 alle zekerheden werden opgeëist. Volgens de obligatie houders kon de bank als geen ander weten dat dit niet strookte met de informatie uit de propec- tus. De kool-oogst is in volleg gang in de omgeving van Urssem (Noord-Holland). De 7 kilo zware kolen worden met de hand geoogst. Deze witte kool is bestemd voor Tsjechië waar er zuurkool van wordt gemaakt. FOTO ANp (advertentie) De RenteRekening van Spaarbeleg. Wilt u meer weten? Bel 06-8822 (20ct p.m.) SPAAR 'beleg' 100% DOCHTER VAN AE60N Almelo (anp) - Het vleesverwerkend concern Van der Laan International bv in Almelo heeft waarschijnlijk voor een bedrag van circa 4 miljoen gulden gefraudeerd met ex portsubsidies. Het Openbaar Ministerie in Almelo heeft dit donderdag bekendgemaakt. Dat er iets mis zou kunnen zijn met het financieel beleid van het bedrijf kwam naar voren tijdens regulier onderzoek van de Alge mene Inspectiedienst (AID), in het afgelopen voorjaar. Het ging om onregelmatigheden bij de sa menstelling van blikken vlees, bestemd voor landen buiten de EG zoals Polen. Uit voortgezet Washington (afp) - De mili taire uitgaven in de wereld - de voormalige Sovjetunie niet meegerekend - zijn met 25 procent gedaald in de pe riode van 1986 tot 1992. Dit schrijft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn jongste rapport over de toekomst van de wereldeco nomie. Het fonds verwacht dat de de fensie-uitgaven in de komende vijf jaar nog eens met dertig procent zullen verminderen. Het meent dat een bezuiniging van twintig procent op de defensie budgetten een groei in de con sumptie-uitgaven en investerin gen van een tot twee procent kan opleveren. Van zo'n ontwikke ling zouden ontwikkelingslan den met grote schulden, met na me in Afrika, profiteren. Volgens de cijfers van het IMF - waarin die van de landen in de voormalige Sovjetunie wegens onbetrouwbaarheid niet zijn meegenomen - is er vorig jaar in de wereld ongeveer 662 miljard dollar (bijna 1.200 miljard gul den) uitgegeven aan defensie, ongeveer drie procent van het bruto binnenlands produkt (bbp). In 1986 was dat nog 854 miljard dollar, oftewel vier pro cent van het bbp. De militaire uitgaven in de Eu ropese Gemeenschap zijn in die periode gedaald van 3 tot 2,4 procent van het bbp. In 1996 zullen ze nog maar 1,8 procent van het bbp bedragen, voorspelt het IMF. Het Midden-Oosten waar het meeste wordt uitgege ven aan bewapening doet ook mee aan deze trend. Daar daal den de uitgaven van 10,5 procent in 1986 naar 7,2 procent van het bbp in 1992 en het IMF ver wacht een verdere vermindering tot 5,5 procent in 1998. onderzoek in opdracht van de officier van justitie rees de ver denking dat Van der Laan zich over de jaren 1989 tot en met 1992 schuldig heeft gemaakt aan het sjoemelen met exportsubsi dies. In verband met de fraude zijn twee directeuren en twee werk nemers aangehouden. De mede werkers zijn inmiddels op vrije voeten. De officier van justitie besluit vrijdag of de twee direc tieleden in voorarrest blijven. Het strafrechtelijk onderzoek te gen Van der Laan heeft overi gens alleen betrekking op de hoofdvestiging in Almelo. Het Van der Laan-concern heeft het knoeien met exportsubsidies ontkend. Het zegt zich te hebben gehouden aan de richtlijnen van de AID. De aanhouding van di recteuren en medewerkers is voor de firma daarom onaan vaardbaar. Omdat er geen spra ke is van illegale activiteiten is de continuïteit van het concern niet in gevaar, wordt benadrukt. Van der Laan telt circa 1.400 medewerkers. Het bedrijf heeft onder meer een vestiging in Waspik. Door Chris Paulussen Alkmaar - 'Uniek', 'nieuw', 'noviteit' en termen van gelij ke strekking waren gisteren niet van de lucht op de pers conferentie, waar Hooge Huys Verzekeringen zijn plannen bekend maakte om met een hypotheek-beleg gingsfonds naar de Amster damse effectenbeurs te gaan. Het fonds biedt particulieren in ons land voor het eerst de - vol gens Hooge Huys aantrekkelij ke- mogelijkheid om in hypo theken te beleggen. Het bruto- rendement op hypotheken is ge middeld 1 procent hoger dan het rendement op staatsobligaties. Particuliere hypotheken vormen de tweede vastrentende markt in ons land, half zo groot als de markt voor staatsobligaties maar nog altijd met een omvang van 213 miljard. Banken ne men daarvan met 157 miljard het leeuwedeel voor hun reke ning, verzekeringsmaatschapijen 35 miljard, het ABP 14 mil jard en overige pensioenfondsen 7 miljard. Zo'n 36 procent van de hypothe caire leningen wordt verstrekt met gemeentegarantie. Maar ook wat de overige leningen betreft is het risico gering. De afgelopen veertig jaar was het gemiddelde verlies op hypotheken slechts 0,08 procent. In het slechtste jaar, 1985, ging 0,35 procent ver loren. Het relatief hoge rendement en het lage risico verklaren volgens Hooge Huys waarom banken en andere financiële instituten de hypotheekmarkt voor zichzelf hebben gehouden. Dit in tegen stelling tot bijvoorbeeld de Vere nigde Staten. Hooge Huys - een 100 procent-dochter van Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, maar met een grote bewegings vrijheid- wil daar verandering in brengen. Het nieuwe beleggingsfonds past volgens directeur C. Boos in de groeistrategie van het in Alk maar gevestigde Hooge Huys. De onderneming richt zich op le vensverzekeringen en aanver wante produkten. Hypotheken vormen daarbij volgens Boos een speerpunt. De strategie werpt vruchten af. Een jaarlijkse groei van gemid deld 15 procent zorgde ervoor dat de omzet in vijf jaar is verdubbeld en dit jaar uitkomt rond het half miljard gulden. Hooge Huys wil naar een omzet van 1 miljard om zich een vaste plaats te verwerven onder de grootste maatschappijen die zich bezighouden met levensver zekeringen. Het beheer van het Hooge Huys Hypotheekfonds komt in handen van Henry Hope Beheer, een dochter van de bank MeesPier- son. In eerste instantie worden 600.000 aandelen uitgegeven voor een prijs per aandeel van 126,70. Hooge Huys houdt zelf 40 procent van de aandelen. Als de emissie slaagt zal het fonds een hypotheekportefeuille van 75 miljoen overnemen van Hooge Huys, zodat een vliegende start mogelijk is. Om te zorgen dat particuliere beleggers altijd een markt tegen over zich vinden garandeert Hooge Huys de inkoop van aan delen tegen de intrensieke waar de minus maximaal 1 procent. De maximale omvang van het fonds is voorlopig vastgesteld op 200 miljoen. Het beleggingsbeleid is erop ge richt om steeds beter te scoren dan fondsen die uitsluitend in staatsobligaties beleggen. Voor zichtigheid is troef bij de sprei ding van de portefeuille: meer dan 50 procent in hypotheken met gemeentegarantie, tot 45 procent in hypotheken zonder gemeentegarantie tot maximaal 100 procent van de executie- waarde en een bedrag van ten hoogste 250.000. In het prospectus voor het hypo theekfonds wordt uitgegaan van het bruto-rendement op hypo theken dat gemiddeld 1 procent boven het rendement op staatso bligaties ligt. Een belangrijke re-' den voor die marge is de bewer kelijkheid van de hypotheekpor tefeuille (innen van rente en af lossing, verhogen of verlengen van leningen). De kans is dan ook groot dat na aftrek van de beheersprovisie, die naar Hooge Huys gaat, de marge ten opzich te van staatsobligaties dichter bij de half dan bij de één procent uitkomt. Maar dat staat niet in het prospectus. Veldhoven - De nettowinst van Simac Techniek (professionele elektronica en informatietechnologie) is in de eerste zes maan den van dit jaar met 80,6 procent gedaald van f 1,1 miljoen in dezelfde periode vorig jaar tot f 214.000. Het bedrijfsresultaat daalde met 74 procent van f 2,19 miljoen tot f 560.000 terwijl de omzet met 7,2 procent terugliep van f 40,5 miljoen tot f 37,6 miljoen. Voor geheel 1993 verwacht Simac een ongeveer gelijkblijvende omzet en een positief resultaat, dat echter aanzienlijk lager zal uitvallen dan de f 2,3 miljoen van 1992. Parijs - Tussen Parijs en Straatsburg komt een hogesnelheids lijn, in het Frans TGV genoemd. Het bestaande traject wordt daarnaast uitgebreid met een spoor tussen Parijs en de Middel landse Zee, die in 1999 zal zijn voltooid. Daartoe heeft de Franse regering donderdag besloten. Met de projecten is een bedrag van 45 miljard frank, circa 15 miljard gulden, gemoeid. De lijn moet in 2000 worden geopend. Amsterdam - Het verlies van de aan de Amsterdamse effecten beurs genoteerde autobandenproducent Pirelli Tyre Holding is in de eerste zes maanden van dit jaar toegenomen van f 55,8 miljoen in dezelfde periode vorig jaar tot f 65,6 miljoen. PTH verwacht niet dat de tweede helft van dit jaar een verbetering van het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening zal laten zien. De huidige economische vooruitzichten beloven geen verbete ring. De omzet in Europa zal ook in de tweede helft van dit jaar een neerwaartse druk ondervinden, terwijl die in Noord- en Zuid-Amerika geljk zullen blijven. Veldhoven - Het uitblijven van het herstel van de Amerikaanse activiteiten heeft de resultaten van Laura Ashley (textiel, woninginrichting) in het eerste halfjaar van 1993 flink gedrukt. De Britse onderneming, met het hoofdkantoor voor het Europe se vasteland in Veldhoven, zag de winst voor belasting met 22 procent dalen tot 3,6 miljoen. Na belasting was met 1,4 miljoen sprake van bijna een halvering van de nettowinst .ten opzichte van de eerste helft van 1992. De verkopen namen toe met 23 procent tot 144 miljoen pond 400 miljoen). Zonder valuta-effecten bedroeg de stijging 13 procent. Veldhoven - Simac Techniek uit Veldhoven verwacht na een winstval in de eerste helft van 1993 in het tweede halfjaar 'de winstgevendheid een stuk te kunnen herstellen'. De onderne ming wil een reorganisatie om de kosten te verlagen. De kans bestaat dat door de reorganisatie banen verloren gaan. De nettowinst is in het eerste halfjaar met 80 procent gedaald tot 214.000, het bedrijfsresultaat met 75 procent tot 560.000 en de omzet met 7 procent tot 37,6 miljoen. Simac wijt de afname van de omzet aan de verminderde investeringsbereid heid bij de met name de industriële afnemers. De toenemende concurrentie heeft gezorgd voor een druk op de prijzen en de marges. Parijs - De EG-commissaris voor buitenlandse handel, Leon Brittan, ziet kansen op succes in zijn missie naar Washington. Hij moet van de Europese Gemeenschap proberen met de Amerikanen opnieuw te praten over het landbouwakkoord dat de EG en de Verenigde Staten voirg jaar hebben gesloten. De VS hebben tot nu toe steeds laten weten niets te voelen voor nieuwe gesprekken over het zogenoemde Blair House-akkoord Brittan deed zijn uitspraak in een interview met het Franse economisch dagblad Les Echos. Hij zei kansen op succes te zien, als men uitgaat van een interpretatie, een uitbouw of een aanvulling. In de tekst die de EG over het Blair House-akkoord formuleerde, heeft zij zich in allerlei bochten moeten wringen om juist de woorden heropenen en heronderhandelen te vermij den. Haarlem - Uitgever VNU overweegt de aankoop van de Britse financiële databank Extel, nu nog eigendom van de Britse branchegenoot United Newspapers. Volgens een woordvoerder van VNU verkeert de belangstelling nog in 'een zeer prematuur stadium'. „We bekijken of de activiteiten van Extel in het verlengde van, dan wel enige verwantschap vertonen met die van onze werkmaatschappij Disclosure", aldus de zegsman. Disclosure is een Amerikaanse dochter van VNU, die gegevens verzamelt van de ruim 11.000 beursgenoteerde bedrijven in de Verenigde Staten. Disclosure krijgt die gegevens van de Security and Exchange Commission (SEC), de Amerikaanse beurscom- missie. Extel exploiteert een databank met financieel nieuws en andere informatie. Het bedrijf, gevestigd in Londen, is goed voor een jaarlijkse omzet van ongeveer 75 miljoen pond (f 208,5 miljoen). United Newspapers, de eigenaar van de elektronische databank, liet dinsdag weten Extel te willen afstoten. Dublin (rtr) - De donderdag ondertekende reddingsoperatie van de Ierse leasemaatschapij GPA door het Amerikaanse industriële concern General Electric noopt GPA voor 7,7 miljard dollar (ruim f 14 miljard) aan orders in te trekken. De totale orderportefeuille krimpt daardoor van 11,3 tot 3,6 miljard dollar. In plaats van 242 heeft GPA nu nog slechts 57 vliegtuigen in bestelling. De Amerikaanse vliegtuigbou wer Boeing en de Europese fa brikant Airbus krijgen de groot ste klappen te verwerken. Met Boeing is GPA overeengekomen minstens 40 orders te annuleren. Bovendien heeft de leasemaat schappij de mogelijkheid nog eens 44 orders te schrappen. Bij Airbus heeft GPA de mogelijk heid het aantal af te nemen toestellen terug te schroeven van 91 tot 6. Het donderdag ondertekende contract heeft verder geen gevol gen voor Fokker, aldus een woordvoerder. GPA liet in ja nuari de Nederlandse vliegtuig bouwer al weten zeventien be stelde F-100 toestellen niet te kopen. Zestien van die zeventien vliegtuigen zijn inmiddels bij di verse luchtvaartmaatschappijen ondergebracht. De aanbetaling van 34 miljoen dollar die GPA al had verricht, heeft de leasemaat schappij niet teruggevraagd. De reddingsoperatie bestaat voorts uit de aankoop van 45 toestellen door General Electric Capital, de financieringsdochter van GE. Met deze transactie die in mei al bekend werd gemaakt, is een bedrag gemoeid van 1,35 miljard dollar. Daarbij krijgt GE tevens een meerderheidsbelang in GPA. GE is reeds eigenaar van Polaris, een Amerikaanse onderneming die zich bezig houdt met het leasen van vlieg tuigen. Verder schort GPA de aflossing van leningen aan banken ter waarde van 750 miljoen dollar voor drie jaar lang op. Daar naast moeten bestaande aan deelhouders 150 miljoen dollar aan nieuw kapitaal ophoesten. De afronding van het totale pak ket maatregelen heeft geruime tijd in beslag genomen. De schuldeisers wilden alleen ak koord gaan met het plan onder de voorwaarde dat alle andere schuldeisers ook zouden instem men. De aandeelhouders moeten het reddingsplan op 18 oktober nog goedkeuren. GPA profiteerde in de jaren tachtig van de enorme groei die de luchtvaart beleefde. De lease maatschappij bouwde een vloot op van 460 vliegtuigen die aan 113 luchtvaartmaatschappijen werden uitgeleend. Toen de re cessie in de luchtvaart toesloeg, raakte GPA in zware moelijkhe- den. De schuldenlast groeide tot 5 miljard dollar. In het op 31 maart geëindigde boekjaar ver schrompelde het bedrijfsresul taat van 262 miljoen dollar naar 48 miljoen dollar. De beurswaar de is gekelderd van 1,23 miljard tot 234 miljoen dollar.

de Stem | 1993 | | pagina 5