DE STEM Klad in Zeeuwse wegenbouw ixperiment met opvang van zwaar verslaafden in Terneuzen Laatste graven Saeftinghe opgegraven en geborgen fOmzetdalingen tot veertig procent •'Moordende concurrentie uit Brabant' 'Meer kennis nodig voor landbouw en toerisme' Rapen meeuweneieren opnieuw ter discussie Agrariërs ageren tegen beperkingen door WOV len.Wie anders? "fomfietser jWkt been 'Geintje' kost 400 gulden per persoon Faillissementen in Zeeland vallen mee Zeeuws-Vlaamse kijkers kunnen Oranje niet zien Zeeland VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 DEEL1 L wze verslaggever Leuzen - Zware druggebruikers [voor overlast in de binnenstad Terneuzen zorgen zodanig be- Liden dat ze opnieuw in de sa- Uleving passen. Dat is het geza- jjjlijke experiment van het Con- lltatiebureau voor Alcohol en (CAD), de woningbouwver eniging Terneuzen, de gemeentelij ke sociale dienst en het maatschap pelijk werk in de Scheldestad be ginnen. Het is de uitwerking van een van de aanbevelingen in een studie die in op dracht van de gemeente is verricht door de rijksuniversiteit van Gent. De proef start in eerste instantie met een be scheiden opzet. Twee zwaar verslaafde druggebruikers krijgen een woning aangewezen van de woningbouwvereni ging en krijgen intensieve begeleiding van de sociale dienst en het maatschap pelijk werk. Zo wordt de verslaafden 'geleerd' aan het eind van de maand voldoende geld over te houden om de huur van hun woning te betalen. Maar ook leren ze omgaan met hun buren en zich aan te passen aan de overige mensen in hun directe leefomgeving. Zoals vasthouden aan de 'regels' die in de buurt van toepassing zijn. Of een voor de hand liggend iets als het eigen huis schoon houden. De deelnemende instanties aan het ex periment proberen de junks al die din gen stapsgewijs bij te brengen en te bereiken dat die uiteindelijk weer zelf standig in de maatschappij kunnen functioneren. Als de proef een succes blijkt, zullen de initiatiefnemers ervan bij de gemeente Terneuzen aankloppen voor een subsi die om het project een bredere en blijvende basis te kunnen geven. bescheiden meerprijs van bg enkele andere extra's, jinig nodig zult hebben. 64 9944 of 06-03 29. Lenze verslaggever Irneuzen - De wegen- Touw in Zeeland zit in een dal. De bedrijfstak |eft te maken met omzet tingen tot veertig pro- lat. Aannemers nemen let verlies werk aan om In personeel niet te moe- la ontslaan. Zeeuws-Vlaanderen, waar irlijks tachtig tot honderd mil le galden in de wegenbouw Laat, lijkt een koude sanering Lermijn onvermijdelijk. Ia uitblijven van politieke be- tsingen over belangrijke infra- iucturele werken zoals de Wes- Isschelde Oeververbinding BV) en een moordende con- Jirentie uit Brabant maken de Idhonger in Zeeuws-Vlaande- 1: groot en hollen de bedrijfs- liuit, „Er zal snel wat moeten ptanderen anders zullen bedrij- sneuvelen", aldus voorzitter de Bruijn van het gewest («land van de Vereniging van fenemers Grond Water en Weg JIAGWW). liet is nog nooit zo slecht ge flest. Iedereen zit tegen de ho la aan. Daarbij komt dat Zee- in een krimpende markt lerspoeld wordt met Brabantse Imemers die onder de prijs Intel. In Brabant wordt de ■gen markt goed beschermd lor de overheden die veelal Iderhands aanbesteden. Ze ge- Jiuiken Zeeland als overloopge- |ied en kunnen scherpe prijzen ■kenen", zegt zijn secretaris J. legemate. landjepik |3e Brabanders spelen land- jpik. Dat vinden we niet zo la Maar er is niets aan te ■en. Het is een open markt", [dus De Bruijn. 1 Brabantse infiltratie op de larkt is echter maar voor een ■ei verantwoordelijk voor de piaise in de wegenbouw. De pustneën, zoals Dow Benelux 1 Terneuzen, lijden onder de (Momische recessie en stellen ■tere investeringen, uit. Maar Irtweg komt er gewoon te wei- Ti werk af van Rijk, provincie gemeenten. Deze overheden dien voor het grootste deel de ■derportefeuille van de wegen- Jouwers. Lr liggen voor vele miljoenen F1 plannen in de infrastruc- f® Als die allemaal op de •At komen stikken we van het |®k. Maar er gebeurt niets. We met smart op het door- akken van knopen te wachten", 19 De Bruijn. bierschappen P'. name het Rijk en de provin- Is laten het afweten. Het laatste ■rit van enige omvang dateert I™ acht jaar geledep, de aanleg de Tractaatweg (een klus fa zeven miljoen gulden). Maar f® gemeenten en waterschap- fa hebben minder te besteden. Pgens secretaris W. Suy van de fderlandse Bond voor Wegen- Pjwers (NVWB), die de terug- Ij- voor zijn leden op twintig jacent berekent, doet de huidi- P situatie de wegenbouwers de Psnog niet om 'maar als die lijn Pa voortzet, vallen er klappen'. JÖE OOK ZEELAND - C4 werkhonger in de wegenbouw' I onze correspondent jjjastburg - De automobilist A. Li® Breskens verleende gister- FWag op de Oude Haven in Itfn toen met ziïn Pers0~ ■er h vanuit een uhrit kwam I eclen' geen voorrang aan de 1mfietser M. N. uit Zuidzande. PU de aanrijding die volgde, liep Biw11 ontïerbeenbreuk op en i» ambulance worden Lt u ac'lt naar Bet Antonius- I venhuis In Oostburg. Leden van het Zeeuws Landschap ruimen een van de graven. Van onze correspondente Paal - De laatste graven van het Middeleeuwse grafveld Saeftinghe zijn gisteren opgegraven en geborgen. Het Zeeuws Landschap probeert de resten van menselijke aanwezigheid uit de elf de eeuw in dit gebied te reinigen en conserveren. Met een gehuurde boot trokken vijf leden van het Zeeuws Landschap, waaronder conservator Jos Neve en gids Richard Bleijenberg naar de veenoever van het Verdronken Land van Saeftinghe in de Westerschelde. Dinsdag hadden kinderen van de Zeebeestenclub een kist gevonden met menselijke resten. Jet Hoed ontdekte de planken en het gisteren geborgen graf kreeg dan ook de naam Jetje. „Het grafveld is niet groter dan 50 bij 50 meter, de mensenlagen in de turf, veen dus en daarin zijn ze meer dan 900 jaar heel mooi bewaard. De skeletten die we geborgen hebben, waren nog vrij gaaf," vertelt Richard Bleijenberg na een tocht van meer dan tien uur. De hele omgeving van het grafveldje is vakkundig afgeprikt. „We kunnen echt wel stellen dat er buiten het veld geen graven meer liggen. In totaal zijn er nu vijf vrij volledige en nog wat resten geborgen. Als we een informatiecentrum krijgen zouden de spullen na conserve ring wellicht getoond kunnen worden," aldus Bleijenberg die opgetogen was over het feit dat de groep heel even gezel- schapkreeg van een zeehond. Opvallend was dat alle begraven mensen Van onze correspondent Middelburg - Een geintje, zo als ze het noemden, kwam gisteren bij de Middelburgse politierechter de 22-jarige H. N., zijn 20-jarige broer W. N. en hun vriend M. B. (19) uit Tholen elk op vierhonderd gulden boete te staan. Eind april van het vorige jaar werd er in Tholen een dierenarts mishandeld, was er een vecht partij aan de gang en de politie nam het drietal voor verhoor mee naar het politiebureau. Uit eindelijk bleken zij niets met de mishandeling en de rellen te ma ken te hebben. Op het politiebureau werden ze zo lang in een wachtkamer ge zet. Omdat het wachten hen kennelijk iets te lang duurde, besloten ze bij wijze van grap via het raam het politiebureau te verlaten om vervolgens weer doodgemoedereerd bij de voor deur aan te bellen. En zo gebeur de het ook. Maar de politie zag zo midden in de nacht en met alle drukte daar de lol niet van in en sommeerde het drietal In een cel plaats te nemen. Daar verzetten zij zich tegen en de twee broers hielden zich zo stevig aan de trapleuning vast, dat enkele spijlen het bega ven en een schadepost van 260 gulden opleverde. Commissaris van de Koningin Van Gelder tijdens 'kennis-symposium' in Middelburg: Van onze verslaggever Middelburg - De sectoren landbouw en recreatie in Zeeland hebben dringend be hoefte aan meer kennis. Die kermis is zeker aanwezig in Zeeland, maar blijft nog ver borgen. Het is daarom zaak personen, bedrijven, en insti tuten op te sporen en in kaart te brengen, zodat de sectoren ervan kunnen profiteren. Bovendien moet er in heel Zeeland een soort van ken nisnetwerk groeien, een 'ken nisinfrastructuur'. En om aan de slopende bezuinigingen te ontkomen dienen de sectoren cultuur en zorg meer kennis te gaan delen met private ondernemingen. Dat zei Commissaris van de Ko ningin Van Gelder gisteren in Middelburg tijdens het sympo sium 'Kundig gebruik van ken nis', opgezet door de provincie. De huidige situatie in de land bouw en in de sector recreatie en de behoefte aan kennis, verschil len nogal van elkaar. Landbouw heeft altijd veel bronnen van kennis gehad om uit te putten, zoals de landbouwscholen en het Proefstation in Wilhelminadorp. Dat Proefstation echter, dreigt te verdwijnen onder landelijke bezuinigingen, het provinciaal bestuur verzet zich daartegen, Commissaris Gelder: 'Wil de successtory toerisme in Zei. land een blijver zijn, dan moet de zaak professioneler'. FOTO PIERRE VAN DE MEULENHOF met de argumenten die Van Gel der gisteren naar voren bracht. De sector recreatie is een ander verhaal. Uit recent onderzoek is, zoals gemeld, gebleken dat dit een belangrijke pijler is van de Zeeuwse economie, met een be- stedingsomvang van 1,5 miljard gulden per jaar, een groei de laatste vijf jaar van 25 procent, en een werkgelegenheidscapaci- teit van 11.000 banen. Uit dat onderzoek bleek ook dat de sector wat ingedut is. Men investeert te weinig en het kan allemaal veel professioneler, Daar is kennis voor nodig. Van Gelder: „Wil de successtory toerisme in Zeeland een blijver zijn, dan moet de zaak professio neler. De huidige organisatie structuur binnen de sector is ondanks geleidelijke verbeterin gen nauwelijks opgewassen te gen de opgave waarvoor de sec tor staat om de positie ook in de toekomst te handhaven." Van Gelder zei dat de concur rentie in binnen- en buitenland toenneemt, de overheidssteun Zilvermeeuw in Zeeland blijft vogelvrij Van onze verslaggever Cees Maas Goes - Het georganiseerde rapen van meeuweneieren in Zeeland komt opnieuw in discussie. Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij in Goes gaat zijn vijf jaar oude 'meeuwenbeleid' de komende maanden evalue- Dat meeuwenbeleid gaat er van uit dat er in Zeeland een meeuwenplaag bestaat zodat menselijk ingrijpen noodzake lijk is. Per jaar worden met de zegen van de overheid gemid deld vierduizend nesten van broedende meeuwen verwij derd. „We zijn nu vijf jaar bezig en dan is het tijd om te kijken of het nog zo verder moet of dat we er misschien nieuwe loca ties aan toe moeten voegen," aldus een woorvoerder van het ministerie gisteren. Het meeuwenbeleid is in Zee land altijd omstreden geweest. Volgens de Dienst Getijdewa teren bijvoorbeeld is er nooit sprake geweest van een meeu wenplaag in Zeeland. 'Als je alle vuilnisbelten afdekt, ver mindert het aantal meeuwen automatisch en heb je er geen last meer van,' luidde een standpunt van die rijksdient. In de milieubeweging rezen ook protesten tegen het eie- renrapen, maar er gingen ook geluiden op dat het grote aan tal zilvermeeuwen, geduchte nestrovers, een grote concur rentie vormt voor de andere soorten van zeevogels, zoals het visdiefje en de dwerg sterns. En het afdekken van de vuilnisbelten zou veel te duur zijn. Afgesproken is dus de locaties waar geraapt wordt, te beper ken. Grote kolonies zilver meeuwen worden met rust ge laten, maar juist de kleine, nieuwe kolonies worden leeg gehaald. Dit betreft bijvoor beeld de kunstmatig aangeleg de vogeleilandjes bij Neeltje Jans, en de inlagen aan de kust van Schouwen-Duive- land. Vooral in het Grevelingenmeer en de randen van de grote meeuwenkolonies op de Kop van schouwen werden de laat ste jaren leeggehaald. Sae- fthinge, de Middelplaten in het Veerse Meer, het Sloege- bied en de grote kolonies in de Kop van Schouwen worden met rust gelaten. Van onze correspondent Terneuzen - Het landbouwschap wil af van de beperkingen die de landbouw zijn opgelegd in verband met de eventuele aanlanding van de Westerschelde Oeververbinding (WOV). Het schap vindt de beperkingen onrechtvaardig en wil terug naar het thans geldende bestemmingsplan buitengebied. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE met het hoofd naar het westen en de voeten naar het oosten lagen. Dit zou volgens de gidsen wijzen op een christe lijke begravenis. Potscherven enandere materialen zijn nauwelijks gevonden. Waarschijnlijk is alles weggespoeld. De graven werden keurig rondom afgegraven en daarna werden de planken, het stro en de beenderen verwijderd. De eikenhouten planken worden nu onder toezicht van het Zeeuws Landschap geconserveerd. Het ROB beslist wat er met de skeletten moet gebeuren. loopt als gevolg van bezuinigin gen enorm terug en dus moet de sector op eigen kracht op de toekomst aan. „Er ligt," aldus Van Gelder, „een daarom een uitdaging voor ken nisleveranciers en gebruikers om de behoefte aan kennis en het aanbod voor genoemde sector in kaart te brengen. Ik reken er graag op dat die handschoen in dit symposium wordt opgepakt." Als een voorbeeld van heel goed omgaan met de in de provincie anwezige kennis noemde Van Gelder het communicatieproject Spin, het Scheldtports Informa tion Network. Dat is opgericht door de provincie, maar de deel nemende bedrijven bepalen het beleid. Die bedrijven zijn de ha venbedrijven, de cargadoors, de stuwadoors, de vervoerders en de verladers. Het zijn partijen die voortdurend met elkaar com municeren en door het project Spin met een computernetwerk aan elkaar zijn geschakeld. De bedrijven zelf bepalen welke in formatie er op het net wordt gezet en hoe de informatie stroom wordt beheerst. Die vorm van 'kennistransfer' werkt goed, maar is zeer tijdro vend in het opzetten en kost baar. De overheid wil er aan bijdragen, aldus Van Gelder, maar de bedrijven zelf zullen er inhoud aan moeten geven en het merendeel van de kosten beta len. Het landbouwschap was gistera vond tijdens de inspraakavond met betrekking tot het bestem mingsplan een van de reclaman ten ex artikel 24 van de wet op de ruimtelijk ordening. Woordvoerder Boom benadrukte dat men niet tegen de WOV is als zodanig, maar wel tegen de be perkingen die thans gelden voor de agrarische bedrijven. „Wij hebben grote twijfels over deze extra beperkingen. Er zijn twee tracés aangegeven. De beperkin gen gelden voor beide tracés. De WOV kan nog wel tien jaar op zich laten wachten. Dit gaat de landbouw te ver. We willen te rug naar het planologisch kader Van onze verslaggever Middelburg - Wie verwacht dat 1993 een bijzonder slecht jaar wordt voor het Zeeuwse bedrijfsleven met daarin ■schrikbarend meer faillisse menten dan voorgaande ja ren, komt bedrogen uit. In verhouding tot vorig jaar is het aantal uitgesproken fail lissementen in de provincie niet spraakmakend hoger en scoort Zeeland in vergelij king tot het landelijk gemid delde zelfs beter. Die opvallende conclusie geeft een telefoontje met de faillisse mentenadministratie van de rechtbank in Middelburg. Op de peildatum 22 september dit jaar vermeldt de administra tie 78 failliete ondernemingen, terwijl dat er vorig jaar tot de zelfde dag 69 waren. Over heel 1992 werden 106 faillissementen uitgesproken. Een medewerker van de faillis sementenadministratie kan zo uit het hoofd geen sector in het bedrijfsleven opnoemen die er in negatieve zin uitspringt en meer faillissementen kent dan andere bedrijfstakken. „Het is zo'n beetje gelijk verdeeld: de trans portsector, de aannemerij, kleine bedrijfjes die kopje onder gaan omdat een grote debiteur zijn vordering maar niet betaalt." Terwijl veel Zeeuwse bedrijven steen en been klagen over de economie, blijkt dat het aantal bedrijven dat 'over de kop gaat' in onze provincie nog altijd on der het landelijk gemiddelde ligt. Sterker nog, weet de medewer ker van de faillissementsadmini stratie, in het eerste kwartaal van dit jaar lag aanzienlijk lager dan landelijk het geval was. „En dat is heel lang zo gebleven. Alleen de laatste weken zijn- er nogal wat faillissementen bijge komen, zodat we nu inlopen op het gemiddelde." van voor de WOV en een plano logische reservering op termijn, zodat de landbouw geen hinder ondervindt van de planvor ming." Wethouder van Rooijen beloofde de periode van keuze tussen het gemeentelijke tracé en het tracé van de provincie zo kort moge lijk te houden. Hij kreeg gistera vond echter geen duidelijkheid van de provincie of er geld be schikbaar komt voor een snelle doortrekking van Rijksweg 61. Provinciaal medewerker de Heer Kole hield zich op de oppervlak te en las slechts het GS besluit voor. Dit tot ergenis van de opgekomen reclamanten, die ge komen waren voor duidelijkheid. Wethouder van Rooijen zegde toe de tekst na te sturen. Van onze verslaggever Hulst - De belangrijke voetbalwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Engeland op 15 oktober gaat aan de neus van de Zeeuws-Vlaamse televi siekijkers voorbij. De match wordt namelijk uitgezonden door de nieuwe zender RTL-5 en die is tegen die tijd nog niet via het Zeeuws- Vlaamse kabelnet te ont vangen. Wethouder G. van de Voor de zei dat gisteren in de Hulster commissie openbare werken, naar aanleiding van vragen door P. Blom- maert (CDA). Volgens Van de Voorde heeft de kabelte levisiemaatschappij Zekatel laten weten dat RTL-5 ze ker niet voor begin novem ber op de kabel kan. En dan moeten de Zeeuws-Vlaamse gemeenten het eerst nog eens worden over een iri de plaats daarvoor de schrap pen andere zender. Zekatel dacht zelf aan Frankrijk II, maar in Zeeuws-Vlaanderen neigt men meer naar het schrappen van Sky Channel of Discovery Channel. Ook al zouden de gemeenten het bijzonder snel eens worden, dan nog kan RTL-5 volgens Zekatel niet voor november op de kabel. Voor de Zeeuws-Vlaamse voetballiefhebbers is het te hopen dat de BBC, die wel op de kabel zit, de wedstrijd uit zendt. Het commentaar is dan weliswaar in het En gels, maar men kan Oranje dan toch zien voetballen.

de Stem | 1993 | | pagina 13