6We gaan er keihard tegenaan' We hebben niets te verliezen' Zeeuwse baanatletiek in het slop De spelers zijn lekker fanatiek' Indeling competitie 'Handhaven moet mogelijk zijn' Lido de Beule, nieuwe trainer van vrouwenteam Morres: SPORT B 790.- .89°.- Laurus van de Wekke van volleybalvereniging Mytilus: Walsary Wolff (Verburg/Dynamo): Atleet en trainer Bert de Jonge: 'Ik mis de bezieling' lainer-coach Willem Louwerse van Morres: telijjk adres waar >rsf synthesizers^ •ofshopmet f" *x, Yamaha,fes2~ Boogie, y^WLL VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Mn >tom lij groots in m M p de meest stevige W lant al dat voordeel op I Welk topmerk u ook kiest, •menten uiteraard volledig® rtaha keyboard .045.- laatste notering mics keyboard 690.- laalste notering ■J(Ke volleybalmedewerker Bij volleybalvereni- Mytilus is er zowel bij Kannen als de vrouwen in ■sfgelopen zomermaanden 1 veranderd. Bij de vrou- Lerd trainer-coach Wil- Louwerse opgevolgd L Arjen Fijn. Bij de man- f vertrok Hans Dieleman |Leto Print/SR en zijn |ls werd ingenomen door JsSijp, voor veel volley- "efhebbers zeker geen on- Ijje, De mannen debute- Tjit seizoen in de derde lie, voor de vrouwen is bekend terrein. i er met zijn allen kei- li tegenaan," voorspelt Lau- ïtat de Wekke van Mytilus enkele dagen voor het begin van de volleybalcompetitie. De Goe- se equipe is sinds half augustus in training. Er vonden ook nogal wat spelerswisselingen plaats. Abco Nijssen ging over naar het tweede team, terwijl Ike Bosman en Robert Nijssen het team kwa men versterken. Zij zijn afkom stig van respectievelijk Verburg/ Dynamo en Marathon. Laurus van de Wekke is met zijn 31 jaar al een routinier en heeft er veel zin in. „We willen niet, zoals vele andere teams in het verleden, na een kampioenschap in de promotieklasse en een jaar spelen in de derde divisie, weer direct terugkeren. Dat heen en weer daar hebben wij niet zoveel zin in. We zullen er echter wel keihard voor werken," weet Van de Wekke nu al. „De trainer is voor de meeste spelers nieuw, dus je mag dan zeker veel inzet verwachten. Daarnaast willen we van Mytilus weer een bloeiende vereniging maken. Dat betekent dat het tweede team, dat nu uitkomt in de promotieklasse, een kweek- bak is voor het eerste team." Selectie: André Eversdijk, Jorrit Tamminga, Peter Nieuwland, Mare Veltman, Martijn de Graaf, Hans Roose, Jan Pieter Grooten- dorst, Laurus van de Wekke, Wim den Nocker (assistent- coach). Vrouwen Mytilus zal in het nieuwe seizoen ongetwijfeld weer een belangrijk rol spelen in de derde divisie vrouwen. Het enthousiasme, dat bij de mannen aanwezig is, vindt men ook bij de Goese vrouwen. Willem Louwerse vertrok na vier jaar bij Mytilus en ging bij Mor res aan het werk. Arjen Fijn neemt zijn plaats in. Aan het eind van het vorig seizoen was al bekend dat Marjana Pajovic naar Brevok zou vertrekken, ter wijl ook Esther Eversdijk niet meer present is. Mariëile Wisse kwam erbij. „We hebben best een sterk team vind ik," zegt Magdalein Barth. „We hebben een mengeling tus sen enkele jeugdige speelsters en een aantal routiniers. Er is een ambitieuze trainer en we hebben een prima coach in de persoon van Fred Dagelincksx, dus wat willen we nog meer. We gaan voor de punten, dat is zeker. Het resultaat wordt dit seizoen be langrijk voor ons. Vaak zat het bij ons tussen de oren en dat betekende ook wel eens enkele onnodige nederlagen. We staan scherp voor het nieuwe seizoen. Iedereen kan wat van ons ver wachten. Ik tip trouwens WC 3 als een van de zwaarste tegen standers." Selectie: Mariëile Wisse, Magda lein Barth, Marja Geelhoed, Marjan van Zweden, Marian Kerkhove, Mirella Schout, As- trid van Waas, Ellen Geene en Tialda Swiers. Van onze volleybalmedewerker Terneuzen - De indeling van de volleybalcompetities voor zowel landelijk als district ziet er als volgt uit: LANDELIJK VROUWEN Tweede divisie C: Ekspalvo, Me tal Bouwkonsort/Radius, Delta, Odulphus, Morres, TDK/Brevok 2, Rijnmond, Vezeno Zaanstad 3, SVC, Alcom/Capelle, VTC Woer den, Riva Rijswijk. Derde divisie F: Ovoco, AKS, My tilus, Odulphus 2, TDK/Brevok 3, Sliedrecht Sport 2, Leto Print/SR 2, Verburg/Dynamo, Spivo, VVC 3, Rapid 2, Hypotheker/VCS. MANNEN Tweede divisie C: Schovocomca, Leto Print/SR, Delta, Odulphus, Alcom/Capelle 2, DOS, Rijnmond 2, WS 92, Cito, Ever Ready, Tonegido/Voorburg, Hypotheker/ VCS. Derde divisie F: VCE/PSV, Leto Print/SR 2, Mytilus, Van Tartwijk/VCH, Morres, Ekspalvo 2, Rijnmond 4, WS 92 2, Sarto/ Pellikaan, TDK/Brevok 2, Marti- nus, Hands Up DISTRICT ZEELAND VROUWEN Promotieklasse: Savok, Mytilus 2, Kikkers, Morres 2, Scheldesport, BOK, Verburg/Dynamo 2, WS'92, Sgravo, Voorwaarts. Eerste klasse: WR, Ardito, WC, SC Morres, Delta, BOK 2, VVS'92 2, WS'92 3, CVC, Voorwaarts 2. Tweede/derde klasse A: Verburg/ Dynamo 3, Sgravo 2, Scheldes port 2, WS'92 4, Delta 2. Tweede/derde klasse B: Ardito 2, Savok 2, Mytilus 3, VVR 2, Voor waarts 3, BOK 3, WS'92 5, Ver burg/Dynamo 4. MANNEN Promotieklasse: WR, SV De Sterre, Mytilus 2, WC, Morres 2, Scheldesport, Ardito, Verburg/ Dynamo, WS'92 3, Savok, Voor waarts. Eerste klasse: VVR 2, Ardito 2, Kikkers, WC 2, Mytilus 3, Schel desport 2, BOK, Verburg/Dynamo 2, VVS'92 4, Verburg/Dynamo 3, Voorwaarts 2. Tweede/derde klasse A: SV De Sterre 2, CVC, Savok 2, Kikkers 2, Voorwaarts 3. Tweede/derde klasse B: WS'92 5, WS'92 6, Mytilus 4, Verburg/Dy namo 4, Ardito 3, Delta 1, Delta 2, BOK 2. lonze volleybalmedewerker list - Al enkele weken voor het einde van de competi- Igaf Eric Burm, trainer-coach van het vrouwenteam :"ïorres, aan dat hij zou stoppen. Zijn opvolger is lassend te noemen, Guido de Beule. De Beule was lenlang de steunpilaar van het mannenteam, waarmee •vaak leuke successen boekte. Nu gaat hij aan de slag Itrainer-coach, een nieuwe uitdaging voor een volley- Isan in hart en nieren. Morres komt in het nieuwe loen uit in de tweede divisie C van de landelijke leybalcompetitie. |iordat we niet promoveerden de tweede divisie en de lie divisie voor mij geen uit leg meer was, ben ik als Iel speler gestopt," verklaart lio de Beule zijn debuut als Ier-coach. „Bovendien zou meer uit de jeugd dan |:t oude hap bestaan, dus ben opvolger geworden van JcBurm." Toch moest de kers- Ie trainer-caoch bij de voor- K:ding al een tegenslag ver- fcen. De Beule hield slechts ■speelsters van het team van tgparover. tie Stam, Jolanda Wieland ■Angelique Roetus zijn er niet Ie: bij. Veronique van Osselaer lieer terug begonnen, na wat Ijbehngen aan het eind van ■vorig seizoen. Bovendien zijn lenkele jeugdspeelsters door- Irooflid naar dit eerste team. je! is natuurlijk jammer, dat gelique er niet meer bij is. I baar aanvalskracht hadden l'.och iets meer in huis," zegt deBeule, enkele dagen kdat de competitie begint, ■(tweede divisie is een uitda- |f Ik ben van mening, dat we te verliezen hebben, alleen r te winnen. Mijn doelstel es handhaven. We gaan een r spelsysteem spelen, er is f nieuwe trainer, kortom het moet gewoon voor iedereen een uitdaging zijn." Routinier Een belangrijke rol is ook in het nieuwe seizoen weggelegd voor de geroutineerde José de Wilde. „Aan dit team kunnen we nog veel bouwen. Het zal in het be gin even zoeken zijn, maar in de oefencampagne hebben we al leuke resultaten behaald. De ploeg moet er wel voor gaan, al zullen ze misschien de ene week vliegen en de andere week gran dioos op hun bek gaan. José is voor mij een verlengstuk in het veld. Zeg maar, wat ik vroeger was voor Jan Schut. Ik wil voor mijn team geen druk op de ketel. Ik ga er van uit dat ze er allemaal het beste van willen maken. Ovèr de sterkte van deze tweede divisie kan ik helemaal geen uitspraken doen. De tegenstanders ken ik niet. Ik wil er zo snel mogelijk een team van maken, zeg maar werken aan teambuilding. Op de bank moeten de speelsters net zo en thousiast zijn als die in het veld en dan kunnen we met zijn allen heel wat aan." Guido de Beule op de bank als i Guido de Beule (links), trainer-coach van het vrouwenteam van Morres, in gesprek met zijn speelsters. foto camile schelstraete. Van onze volleybalmedewerker Middelburg - Het eerste vrouwenteam van volleybalver eniging Verburg/Dynamo uit Middelburg zal in het nieu we seizoen debuteren in de derde divisie. Vorig seizoen was het bij de meeste wedstrijden superieur, nu kan het natuurlijk wel wat meer tegenstand verwachten. „We zijn een debutant en dan heb je het in de derde divisie altijd al zwaar," zegt Jim Walsary Wolff, de nieuwe trainer-coach van de Middel burgse club. Vorig seizoen trainde hij nog de mannen van Verburg/Dynamo." „We heb ben echter wel het voordeel dat ons team nagenoeg onge wijzigd is gebleven. Betty van Zessen is van Sliedrecht Sport naar ons overgekomen, terwijl Joyce de Blaey door een bles sure nog niet helemaal fit is." Walsary Wolff kreeg eveneens een meevaller aan het begin van dit seizoen. Wilma Sinai keerde terug uit Limburg op het Zeeuwse nest en dat bete kent een forse versterking voor Dynamo. „Dat betekent dan ook direct dat we in de breedte toch wel wat sterker geworden zijn," weet de trainer-coach. „Het team heeft echter geen erva ring in de derde divisie en we weten allemaal dat dit toch wel wat anders is dan de smalle top in de promotieklas se. Ik hoop wel, dat we meer geluk hebben dan onze man nen vorig seizoen. Die kwa men na één seizoen al terug naar de districtscompetitie. Toch heb ik goede hoop op een sterk seizoen, de onderlinge sfeer is uitstekend en er wordt op de trainingen echt hard gewerkt. Dus daar kan het zeker niet aan liggen." Selectie: Lia van de Kerkhove, Mariska Maranus, Wilma Si nai, Rieka Hitijahubessy, Hen- riëtte Romeijn, Asnaph Lawa- lata, Betty van Zessen, Ine Wagenaar, Jessica van Balen. trainer-coach, het zal best even wennen zijn. Hoe denkt hij er zelf over? „Het bloed begint na tuurlijk al te kriebelen. Het is niet mogelijk om nog met de mannen mee te trainen, omdat we op dezelfde tijd trainen. Ik doe veel mee met de vrouwen, dus ik ben nog wel veel bezig. Misschien wordt het een moeilijk jaar, maar daar komen we wel licht met zijn allen weer sterker uit. Een nieuwe uitdaging en we gaan er allemaal keihard tegen aan. Daar reken ik op." Selectie: José de Wilde, Wietske Harts, Annemarie Fermont, Mo nique Begijn, Veronique van Os selaer, Annemiek Vereauteren, Monique Kerckaert, Kathelijn Verschueren, Daphne Buysse. Fonze volleybalmedewerker N - Aan het eind van het 5 volleybalseizoen was al tffld. dat het niet promo- i® van het mannenteam i Morres wel eens grote polgen zou kunnen hebben. |f gevolgen zijn inderdaad uitgebleven. Ko de Rui- f vertrok naar Savok, Gui- Beule is gestopt als Pud lid, Tonny de Zwart jok naar Amsterdam en |wam Taelman en Pieter ©elink gaven de bekende B> aan Maarten. Een nieu- J trainer kan zich wel een pre start wensen. jongens die zijn vertrokken waren allemaal erva- stuk voor stuk goede spelers," begint Willem Louwer se, de kersverse nieuwe trainer- coach zijn voorbeschouwing op het nieuwe seizoen. „Toch vind ik het met de huidige groep een enorme uitdaging om aan de klus te beginnen. De gemiddelde leeftijd is 20 jaar, de jongens zijn allemaal berefanatiek en dat ligt me wel." Louwerse staat bekend als een enthousiaste trainer en kan dus zijn ei in Hulst wel kwijt. Na vier jaar de vrouwen van Mytilus te hebben getraind koos hij voor Morres. „Het is gewoon lekker werken met deze groep. Ik heb veel zin in de nieuwe competitie. Erwin Lambert is aanvoerder geworden. Hij zal samen met Harry van Putte het team moe ten dragen," vervolgt Louwerse. „Zij zullen de coaching in het veld moeten doen, tenslotte kun je vanaf de kant niet alles stu ren. Enkele spelers hebben am bities om nog hoger te spelen, dus die zullen er zeker keihard tegenaan gaan. De spelers den ken ook mee over de verschillen de spelsystemen. We hebben ta lentvolle spelers in ons midden. Ik zie Maarten van Goethem en Harry Gielen dit seizoen nog verder doorbreken." Toekomst Het onbekend zijn met de tegen standers in deze divisie hoeft volgens Louwerse geen probleem te zijn. „We moeten er gewoon iedere week staan. We hebben een goed team, ook voor de toe komst. Er is veel lengte in het team en ik hoop dat het team ook tegen sterke tegenstanders Yamaha keybM"1 van 795.- laatste nofcrng t/m zaterdag open. Vrijdag koopavofliL- coach Willem Louwerse (derde van rechts) van Morres bespreekt de tactiek met zijn spelers. Van onze medewerker Fred Rabout Zuidzande - Het gaat slecht met de Zeeuwse baanatletiek. Dit is geen nieuw gegeven. De regiocommissie sleutelt ie der jaar aan de formule van de Zeeuwse kampioenschappen, maar dit kon tot nu toe de neergaande spiraal niet tot stop pen brengen. Vorig jaar werd aan de individuele Zeeuwse kampioenschappen voor senioren en A- en B-junioren in Goes deelgenomen door 513 atleten. Dit jaar in Zierikzee (met een avondpro gramma in Vlissingen) waren dat er amper 300. De vroeger vrij goed bezette avondwed strijden waren dit jaar niet meer dan club wedstrijden. Opnieuw tijd voor bezinning dus. We praten er over met regiocommissie lid Ko de Jonge uit Terneuzen, atleet Bert de Jonge uit Middelburg, oud-atleet Niek Flipse uit Goes en André Stroo, trainer van Atleti- ca en van het district. Vier mensen die de teruggang van de baan atletiek in hun eigen functie hebben meege maakt en ook geen oplossing kunnen aan dragen. Ko de Jonge: „Het is al jaren gaan de. Ik vind het eeuwig zonde want de baanatletiek is nog steeds de atletiek on danks dat het accent naar de weg is verscho ven. We moeten concluderen dat het poten tieel niet aanwezig is. Als regiocommissie hebben we over dit probleem al uren ge praat. De formule van de provinciale kam pioenschappen is de laatste vijf jaar wel al vijf keer gewijzigd. Ons laatste idee was om alleen in Goes en Zierikzee de Zeeuwse kampioenschappen af te werken omdat die geografisch het best liggen ten opzichte van deelname van buiten de provincie. Goes was vorig jaar een succes, mede doordat veel atleten van buiten de provincie present waren. Zierikzee dit jaar liep weer niet, ondanks dat we wel positieve verwachtingen hadden. Ik hoop dat de vere nigingen eens met ons mee gaan denken want het is jammer voor de sport. Zorgvuldiger Tijdens de komende kalendervergadering gaan we maar weer eens een nieuw voorstel lanceren. Opnieuw maar weer een aantal nummers laten vallen. We zullen wellicht de kalender wat zorgvuldiger moeten samen stellen. Het kan niet dat een Braderieloop in Hulst, een halve marathon in Westenschou- wen en het Zeeuws kampioenschap tien kilometer op een en dezelfde dag vallen. De toch al dunne spoeling maakt het nog dun ner. We hebben al gedacht aan prijzengeld, maar dat heeft ook een keerzijde die wel eens groter zou kunnen zijn dan de debetzij de. Het is trouwens niet alleen bij ons, maar een landelijke tendens." foto camile schelstraete. Oud-atleet Niek Flipse: „Ik pieker me suf, de veerkracht kan opbrengen om bij tegenslagen terug te kunnen komen. De sfeer in de groep is prima, sommigen pikken naast de vol leybaltrainingen ook nog kracht trainingen of fitness mee. Dat geeft aan hoe ze er mee bezig zijn. Ik heb er alle vertrouwen in. Met dit team de competitie ingaan is voor mij een enorme uitdaging. En wat het reizen tussen Goes en Hulst betreft, dat ligt aan je eigen instelling," be sluit Louwerse, die zeker niets aan het toeval zal overlaten om met Morres veel successen te boeken. Selectie: Erwin Lambert, Harry van Putte, Harry Gielen, Maar ten van Goethem, Ralf Schut, Goran de Gucht, Marino Bols- sens, Niek Schut, Tom Daelman, Luc Rueben, Hans Bracke. Ko de Jonge: „Teruggang van de baanat letiek is al jaren gaande. foto camile schelstraete. maar weet geen oplossing. Het ligt niet aan het ledental, want dat blijft in Zeeland vrij constant, al hebben we wellicht een ander soort leden. In de zeventiger en tachtiger jaren waren er minder leden, maar wel volle series op het Zeeuws kampioenschap en tijdens avondwedstrijden. De wegatletiek heeft de baan voor een groot deel verdron gen. Het is misschien paradoxaal, maar er zijn te veel en te weinig wedstrijden. De competitiewedstrijden zijn er bij gekomen. Dat betekent een uitbreiding, maar als een atleet of atlete in het weekend voor de club moet lopen, laten ze een avondwedstrijd schieten. Dat betekent slechte bezetting en waarvoor komt een atleet op een avondwed strijd aan de start? Dit is om een persoonlijk record te lopen. Dat geeft de 'kick'. Boven dien is de tijd voorbij dat men op het brommertje of met de trein naar de wedstrij den gaat. Er zijn er nog wel, maar die zijn op één hand te tellen. In onze tijd trokken we naar Roosendaal op een doordeweekse avond. Tien Zeeuwen liepen op de 1500 meter onder de 4 minuten. We jutten elkaar op. Nu steken er een paar jongens en meisjes bovenuit. Lopen of gooien ver voor de con currentie uit. De 'kick' is verdwenen. Ik hoop dat het een golfbeweging is, maar de vraag is hoe hoog is de golf." Positief André Stroo erkent ook de terugloop, maar wil het positief blijven benaderen. Hij zoekt het bij het kader van de clubs. „Ik ben er van overtuigd dat het kader de clubs maken of breken. Die clubs, dat is de basis. Zit het daar goed, dan komt de rest vanzelf. Uiter aard zuigt de wegatletiek veel weg. Ik ben echter van mening dat er in Zeeland te weinig trainers zijn die tegen de vaak op lopende frustraties bestand zijn. Je hebt een leuke groep en die valt om een of andere reden en vaak is dat studie buiten de provin cie, of ze kunnen het niet meer opbrengen, weg. Dan moet je als trainer weer gemotiveerd verder kunnen gaan. Ik mis ook wel eens het initiatief bij de atleten. Je moet ze er vaak op wijzen dat er voor een wedstrijd inge schreven moet worden. Wellicht leggen we ze te veel in de watten, maar de tijden zijn in de gehele maatschappij veranderd. Dat er zo weinig senioren op onze banen rondlopen komt denk ik ook door het verschijnsel tijd. Het gaat bij de junioren van de ene naar de andere zege. Een nationaal juniorenkam pioen kan in zijn eerste seniorenjaar niet de limiet voor een NK lopen en kan dan niet het geduld opbrengen om door te gaan. Het is bekend dat een atleet pas tussen de 25 en 30 jaar zijn beste prestaties heeft. De overgang kunnen velen niet verwerken. Het weer opnieuw beginnen, wat het in feite bij de senioren is. Dan sneuvelen ze. Ook lopen er teveel bij de jeugd op hun talent. Daar kom je er in deze sport niet mee. Een talent moet wil hij bij de senioren doorbreken hard trainen. Dat zijn ze vaak niet gewend." Toonaangevend Bert de Jonge, 36 jaar inmiddels, maar in de provincie nog steeds toonaangevend met kogel en discus, is van mening dat bij de jeugd de bezieling ontbreekt. „Niet bij alle maal gelukkig, want ik zorg bijvoorbeeld voor de begeleiding van Erwin Simpelaar en dat geeft alleen maar plezierige ervaringen. In de atletiek heb je veel, heel veel, training nodig. De mentaliteit van deze tijd komt dan om de hoek kijken en dan mis ik een brok bezieling. Het ligt volgens mij zeker niet bij de clubs en de trainers, maar in de tijd waarin we leven. Geld verdienen en stappen is toch veel leuker. Het is trouwens niet inherent aan de atletiek, maar je ziet het bij alle sporten. Ik kom nog wel eens bij de handbalclub EMM, waar ik vroeger speelde. Het ledental loopt ook daar drastisch terug. We moeten gewoon blijven doorgaan. De schoolatletiek promo ten en de jeugdige atleten op de overgang naar de senioren beter proberen voor te bereiden. Het winnen bij de jeugd niet al te veel ophemelen. Ze er van doordringen dat de overgang van junior naar senior tijd en training vergt."

de Stem | 1993 | | pagina 11