ELD NODIG DE STEM REDA-KREDIET 'Het hadden er leer kunnen zijn' oorwegen vrijwel zeker geplaatst voor WK ege van Oranje op San Marino (7-0) biedt weinig soulaas Nieuwe teleurstelling voor Wim Kieft bij terugkeer in Oranje Spanje blijft meedoen in WK-kwalificatie Terry Venables vast in beerput bij Tottenham Hotspur BEL 076-220722 sportnieuws KORT 30 jaar financiëringservaring. 'ondscoach Dick Advocaat: B JER 1993 X 56 S 6* I o {UV.F. Gevolmachtigde van div. bancaire instellingen. Sport jen hebben nog een punt nodig voor reis naar Verenigde Staten l0nze verslaggever .Noorwegen heeft zich j,el zeker geplaatst voor '.gronde van de wereld- itrijd voetbal. In de j, yan Nederland versloe- jeSkandinaviërs gistera- jPolen met 1-0. joeg van bondscoach Egil heeft nog slechts één punt Met uitwedstrijden tegen J en Turkije op het pro- jua moet dat mogelijk zijn. 'aanstaande tegenstanders en in feite geen kans meer. Noorwegen neemt daarmee de plaats in van Nederland of En geland, die moeten gaan uitma ken wie het tweede ticket in groep 2 krijgt. Noorwegen bleef in de confrontaties met de recht streekse concurrenten knap overeind. Zowel tegen Neder land als Engeland werden drie punten behaald. Thuis winst, uit gelijk met enig geluk. Tegen Polen, twee weken gele den op Wembley nog wegge speeld door de Engelsen, had Noorwegen het echter vrij moei lijk. De zege in de zeer harde wedstrijd was geflatteerd. Het enige doelpunt viel negen minu ten na de rust en kwam van de voet van Flo. De beste mogelijk heden waren voor de tegenstan der. Zo trof Kosecki de onder kant van de lat. Op dat moment was doelman nummer één van de Noren, Thorstvedt, al uit het veld ge stuurd. De keeper van Totten- ham kreeg rood na het neerleg gen van een doorgebroken te genstander en zal zeer waar schijnlijk de overige kwalifica tie-duels moeten missen. Enkele minuten later werd ook een Pool uit het veld gestuurd. De eer viel te beurt aan verdediger Szwec- zyk, wegens grof spel. De Noorse bondscoach Olsen was naderhand in een juichstem ming. „We zijn heel dicht bij kwalificatie. Dat is een zeer groot succes. Over de wedstrijd van vanavond kan ik echter on mogelijk tevreden zijn. Het was veel te hard. Soms leek het wel oorlog in plaats van voetbal." NOOEWE&EN-POLEN 1-0 (0-0) - 55. Flo 1-0. Toeschouwers: 22.000. Marek Lesniak Noorwegen. van Polen mist een opgelegde kans tegen FOTO AP arge is niet ruim genoeg |:rTed van Leeuwen jna - Het Nederlands elftal weet wat het te doen tl in de laatste twee kwalificatiewedstrijden tegen «eland en Polen: winnen, wil het zich nog kwalifice- 1 voor het Amerikaanse WK. Gisteravond kwam aije in het Italiaanse Bologna niet verder dan 0-7 ode voetbalkabouters uit San Marino. naai voor WK-deelnamen 13 oktober in de Kuip, tland-Engeland. Beide lan- hebben nu 11 punten uit 8 stnjden. Het doelsaldo van :;t is er de mislukte schiet- j van gisteravond tegen Marino, plus drie. Engeland reeks half november ïi af tegen San Marino, ter- Nederland naar Polen moet. jande van een minimale Ne- andse winst, zal Engeland in aan een overwinning (en doelpunt of zes verschil J genoeg hebben, ie Engelsen via het doelsal- mder druk te zetten, had :je gisteren met een records van een nulletje of 12,13 op rappen moeten komen. Dat niet, er werd te traag ge- bovendien gaven veel ïs niet thuis. Met name de m Kieft en Bergkamp had ten volslagen off-day. Bos- de vervanger van Gillhaus, het met drie doelpunten let best. let'slechts' 7-0 werd, daar- toeft op grond van de sta ds niet al te dramatisch ge worden. In de 88-jarige hedenis van de KNVB be lt bet nationale elftal de tóe cijfers nog nooit. Die zijn ook in WK-verband ft ongebruikelijk. In de 2700 WK-wedstrijden, die 'is 1935 gespeeld zijn, sloeg fa in slechts negen geval- ttr tien of meer uit. ifluiting fond van het kwaliteitsver- was het optreden van wel een aanfluiting. De ft internationals misten de est weer eens. Want als tos op records er ooit inge- - bad, dan was het wel gis- '®d geweest. Niet alleen il San Marino de laatste 20 Jjen met tien man verder, '1 Paolo Mazza weggestuurd Bovendien miste het be- tóftal uit San Marino vijf «achten wegens schorsin- blessures, terwijl drie ss nog geen club hebben •Men, zelfs niet op amateur niveau. Doelman Pier-Luigi Be- nedettini, tevens de eigenaar van de spelersbus, heeft wel een club, maar zit er op de reser vebank. Bovendien zijn de competities op het niveau waarop de Sammari- nese spelers zich bevinden, am per begonnen. Waartoe dat kan leiden, bleek een jaar geleden in september, toen Noorwegen met 10-0 uithaalde. Een dergelijke score had ook Dick Advocaat in gedachten gehad. De recordjacht tegen de brave dilettanten uit de postzegelrepubliek speelde zich af tegen de spookachtige coulis sen van het prachtige Dall'Ara- stadion van Bologna, waar naar toe San Marino op gronden van veiligheid had moeten uitwijken. Van de ruim 40.000 zitplaatsen waren er 3340 bezet. De inwo ners van Bologna, die op derde divisie-voetbal zijn aangewezen, hadden massaal de TV-uitzen- ding van Estland-Italië verkozen boven de geprogrammeerde in maakpartij in groep 2. Systeem De bondscoach had gekozen voor een 2-3-5 systeem. Frank de Boer en Koeman waren de verdedigers, Rijkaard, Jonk en Wouters vormden het midden veld, terwijl voorin Roy, Bos man, Kieft, Bergkamp en Over- mars hun gang mochten gaan. Advocaat had lang geaarzeld in zijn keuze tussen Frank de Boer en John de Wolf. De keuze was uiteindelijk op de opbouwende kwaliteiten van de Ajacied ge vallen, die bovendien de lin kerflank goed kan bestrijken. Advocaat had de buitenspelers de opdracht meegegeven niet de achterlijn op te zoeken, maar de bal zo snel mogelijk op de hoof den van Bosman en Kieft te slingeren. In die context had hij liever Huistra, die dat bij Glas gow Rangers gewend is voor Roy geselecteerd. Hij koos Roy om dat Huistra bij zijn club niet speelt. De kleine vleugelflitsers konden de klus niet aan. Vooral de rentree van Roy, terug na een jaar, was een bittere teleurstel ling. '8a - Bondscoach Advocaat was na de wedstrijd "sen Nederland en San Marino (7-0) niet ontevreden, bezien de kansen hadden we echter meer doelpunten "to® maken", verklaarde hij. totaal hebben we tegen San Marino 13 keer gescoord", ■Volgde Advocaat. „Dat is aanvaardbaar. Toch had ik op meer topt. Binnen een minuut viel de eerste al. Staat het bij rust dan is een monsterscore mogelijk. Helaas is dat er niet "Women." "It heette in Bolonga de grootste kansenmisser. Hij werd in de j1 g?isseW- ..Met Ronald de Boer wilde ik bovendien meer oeglijkheid in de spits", verklaarde Advocaat. In Bosman, Seselecteerd na het geblesseerd afhaken van Gillhaus, had .tondscoach de grote uitblinker gezien. In Bergkamp zag hij jj van de zwakste schakels. in Italië veranderde volgens Advocaat niet veel aan de 16 van het Nederlands elftal. „Ik ga er van uit dat we r°n snoeten winnen van Engeland (thuis) en Polen (uit). en m dat geval zullen we ons kwalificeren." De recordjacht was nog wel ide aal begonnen. Ofschoon San Ma rino mocht aftrappen, lag de bal al na 46 seconden achter Bene- dettini, toen Johnny Bosman een voorzet van Koeman inkopte: 0-1. De score had wellicht duize lingwekkende hoogten kunnen bereiken als Rijkaard in de der de en vijfde minuut succesvol geweest was. Toen dat niet gebeurde, viel al vroeg het tempo weg en nam de slordigheid toe. De menselijke paperclips uit de mini-republiek, waarin de versleten aanvoerder Bonini de enige speler was met een professionele achtergrond, kregen steeds weer de gelegen heid een hoofd, been of een romp in het Oranje breiwerk te steken. Eenzijdig De wedstrijd was waanzinnig eenzijdig, maar dat overwicht leidde niet tot een grote reeks kansen. Bosman en Frank de Boer waren op Benedettini ge stuit, eer het pas in de 22ste minuut 0-2 werd, toen de Sam- marinese keeper als een stand beeld reageerde op een verre stuiterbal van Jonk. Kieft maakte het daarna wel erg bont door twee kansen op de doellijn te missen. De PSV-er reageerde vervolgens zijn frus traties af op de hadden van Paolo Mazza en kreeg het geel voorgehouden van de Maltees Agius. Advocaat had er in de rust genoeg van en verving Kieft door Ronald de Boer. Ook Berg kamp kwam in aanmerking voor een wissel. De Inter-speler was niet alleen even ongelukkig in zijn acties als Kieft, maar maak te bovendien een weinig alerte indruk. Verantwoordelijk Zijn clubgenoot Jonk deed het beter en was verantwoordelijk voor de derde treffer, kort voor rust. Een afstandsschot, net als de treffer waarmee Ronald de Boer zeven minuten na zijn en tree zijn tweede goal in zijn tweede interland liet aanteke nen: 0-4. Illustratief was dat het schot waarmee Rijkaard de paal teisterde, ook van 20 meter afge vuurd was. Dat er ook van dichtbij gescoord kon worden, bewees Bosman, die halverwege de tweede helft een voorzet van Wouters intikte: 0-5. Het wegsturen van Paolo Mazza, die 20 minuten voor tijd na een overtreding op Overmars voor de tweede keer geel zag, na een dom handsballetje uit de eerste helft, leverde nog maar twee treffers op. Bosman zorgde voor 0-6, zijn zestiende interland treffer, en nadat invaller Matte- oli Ronald de Boer op de hakken getrapt had, zorgde Ronald Koe man vanaf de stip voor de einds- core, 0-7. SAN MARINO-NEDEKLAND 0-7 (0-3) - 1. Bosman 0-1, 22. Jonk 0-2, 44. Jonk 0-3, 51. Ronald de Boer 0-4, 66. Bosman 0-5, 77. Bosman 0-6, 80. Koeman (strafschop) 0-7. Scheidsrechter: Agius (Mal). Toe schouwers: 3340. Rode kaart: 69. Marco Mazza (San Marino, twee keer geel)'. Gele kaarten: Gennari (San Marino), Kieft (Nederland). SAN MARINO: Benedettini; Tocea- celi, Valentini, Canti, Gobbi en Gen nari; Bonini, Delia Valle, Marco Mazza en Paolo Mazza (80. Matteo- ni); Bacciocchi (56. Gualtieri). NEDERLAND: De Goey; Koeman en Frank de Boer; Rijkaard, Jonk en Wouters; Overmars, Bergkamp, Bos man, Kieft (46. Ronald de Boer) en Roy. Stand groep 2 Noorwegen Nederland Engeland Polen Turkije San Marino 8 116 9 0 18 0 14 21- 1 11 24- 1 11 19- 8 3 1 3 8 6 8- 7 7- 17 1- 39 Volgende wedstrijden: 13 oktober: Neder land - Engeland, Polen - Noorwegen; 27 oktober: Turkije - Polen; 10 november: Tur kije - Noorwegen; 16 november: San Marino - Engeland; 17 november: Polen - Neder land. Door Henk Mees Bologna - „Een blunder van een vijfde-klasamateur," noemde Wim Kieft gisteren zijn miskleun tegen San Marino. Het hele doelvlak lag open voor hem toen hij halverwege de eerste helft de bal van minder dan een meter afstand over tikte. De misser stond model voor de verprutste kansen van Oranje in het WK-duel. Uiteindelijk liep de score op tot 0-7, de uitslag van een verplicht nummer voor Oranje en morele winst voor San Marino dat de schade opnieuw beneden de tien heeft kunnen houden. Drie kwartier slechts duurde de rentree van Kieft na een jaar afwezigheid in Oranje. Zijn wissel illustreerde de ontevreden heid van bondscoach Dick Advocaat nadat het WK-duel van Oranje tegen San Marino met een zevenklapper was afgewerkt (0-7). „Ik neem aan dat ik het slachtoffer ben geweest van die twee gemiste kansen. Zeker die eerste was een blunder, zeg maar een blunder van een vijfd-klasamateur," vond Kieft zelf. Aan de consequenties wilde hij nog niet tillen. „Het is pijnlijk als je gewisseld wordt en degene die gewisseld wordt is dan gauw het slachtoffer. Zo gaat het toch in de voetballerij. Ik zie wel wat de verdere gevolgen zijn." Voor de voetballers van San Marino is Kieft nog altijd een reputatie. Ze kennen hem van zijn Italiaanse jaren bij Pisa en Torino. In die tijd was de nu 31-jarige spits van PSV een lastpost voor iedere verdediger. Maar Claudio Canti, de 34-jarige loketbediende, had gisteravond in het holle en zo weids ogende stadion van Bologna geen kind aan Wim Kieft. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 DEEL Tirana (rtr) - In groep 3 van de strijd om kwalificatie voor de wereldtitelstrijd voetbal blijft Spanje met Ierland en Dene marken strijden om de twee beschikbare kaarten voor de eindronde in de Verenigde Staten. De Spanjaarden behaalden in Tirana tegen Albanië een behoorlijke score: 5-1. Het grootste nieuws kwam al voor de wedstrijd. Spaanse offi cials meldden van Albanese zijde te zijn benaderd met een voorstel tot koop van de wedstrijd. Voor 100.000 gulden zou een grote uitslag mogelijk zijn. De FIFA kan een rapport verwachten. De wedstrijd was als verwacht eenzijdig. Voor een eervolle ver melding kwam met name Sali nas in aanmerking. De lange spits maakte drie doelpunten. Toni en Caminero waren even eens succesvol. Kushta scoorde voor Albanië, dat gehandicapt was. Drie spelers kwamen niet opdagen. Bondscoach Birce deed op het laatste moment een be roep op vervangers uit de jeugd- ploeg, om de selectie aan te vullen. Hij trainde slechts één keer met de groep. De sessie duurde veertig minuten. „Onder dergelijke omstandigheden is goed presteren onmogelijk," zei Birce. Bij Spanje speelde doelman Zu- bizarreta zijn 81e interland. De doelman van Barcelona evenaar de daarmee het record van ex- Real verdediger Camacho, mo menteel trainer van Espanol. GROEP 3 ALBANIË-SPANJE 1-5 (1-3) 4 Salinas 0-1, 19. Toni 0-2, 30. Salinas 0-3, 41. Kushta 1-3, 51. Salinas 1-4, 67. Caminero 1-5. Scheidsrechter: Harrel (Fra). Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Shulku (Albanië). ALBANIË: Shakosha; Abazi, Shul ku, Vata en Dasbi; Kepa (79. Dani)), Kushta, Kacaj en Shehu; Fortuzi en Millo SPANJE: Zubizarreta; Toni, Cama- rasa, Alkorta en Goicoechea; Hierro, Nadal, Caminero en Alfonso (69. Estebaranz); Guerrero (51. Guardio- la) en Salinas. STAND Ierland 10 7 Denemarken 10 6 Spanje 10 6 N. Ierland 10 5 Litouwen 12 2 Letland 12 0 Albanië 12 1 2 9 4 6- 26 Volgende wedstrijd: 13 oktober Ierland Spanje en Denemarker? - Noord-Ierland. 3 0 17 17- 2 4 0 16 14- 1 3 1 15 23- 3 2 3 12 13- 11 3 7 7 8- 21 5 7 5 4- 21 Baggio Italië heeft in groep 1 van de kwali ficatie voor de wereldtitelstrijd voetbal niet zonder moeite gewon nen van Estland. In Tallin werd het na een ruststand van 1-0 uiteinde lijk toch 3-Ö voor de formatie van bondscoach Sacchi. Italië, in de poule tweede achter Zwitserland, had pas na rust een behoorlijk overwicht. Na 45 minu ten was er slechts één keer gescoord, door Roberto Baggio. De ster van Juventus deed dat uit een straf schop. Na rust liep Italië door treffers van invaller Mancini en opnieuw Baggio verder uit. Het elftal van Sacchi kende drie debutanten. Benarrivo van Parma, Fortunato van Juventus en Manicone van Inter, italië heeft nog twee wedstrijden te gaan, thuis tegen Schotland en de voornaamste concurrent Portugal. GROEP 1 ESTLAND-ITALIË 0-3 (0-1) - 20. Roberto Baggio 0-1 (strafschop), 59. Mancini 0-2, 73. Roberto Baggio 0-3. Toeschouwers: 6.000. STAND Zwitserland 85301319- 5 Italië 8 5 2 1 12 18- 6 Portugal 7 4 2 1 10 14- 4 Schotland 8 3 3 2 9 11- 10 Malta 9 1 1 7 3 3- 21 Estland 8 0 17 1 1-15 Volgende wedstrijd: 13 oktober: Portugal - Zwitserland, Italië - Schotland. De ideale start van Oranje tegen San Marino. Direct na het begtin brengt John Bosman van Anderlecht met een ferme kopstoot Nederland op 0-1. foto anp Griekse coach in de politiek Athene - Alketas Panagoulias wil zijn sportieve roem gebruiken voor een tweede carrière, in de politiek. De Griekse voetbal- coach, die het nationale elftal'voor het eerst in de geschiedenis naar de eindronde van het WK (in 1994) loodste, is kandidaat voor een zetel in het parlement. Panagoulias (59) staat voor de verkiezingen op 10 oktober op de lijst van de conservatieve, nieuw-democratische partij. „Een heel andere wereld, maar ik hoop daar ook succesvol te zijn," aldus de inwoner van Thessaloniki. Maradona vrijgegeven Buenos Aires - Diego Maradona kan weer gaan voetballen. De Spaanse bond heeft de belemmeringen voor de transfer naar Newell's Old Boys in Argentinië opgeheven. Volgens de bond is de toestemming voor de transfer verleend, nadat zeker was dat zijn vorige club, Sevilla, volledige compensatie krijgt voor het vertrek van de 33-jarige speler naar zijn geboorteland. In Argentinië wordt de oud-aanvoerder weer als kandidaat gezien voor het nationale elftal, dat nog twee kwalificatiewed» strijden moet spelen tegen Australië voor plaatsing in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap van 1994. Bondscoach Basile is geen tegenstander van de terugkeer van de oude vedette. „Als hij op deze manier blijft trainen, is het mogelijk dat hij het Argentijnse elftal weer haalt." Maradona - 'om weer voor Argentinië te kunnen spelen, zal ik alles doen' - heeft de aanval op zijn vetrollen ingezet. Cambuur ziet af van Mrkela Leeuwarden - Het bestuur van SC Cambuur heeft besloten af te zien van de diensten van Mitar Mrkela. Drie weken geleden kwam de Friese eredivisieclub via een zaakwaarnemer tot overeenstemming met de 28-jarige Servische spits, die eerder voor FC Twente speelde en het afgelopen seizoen voor Besiktas in Turkije uitkwam. Mrkela heeft sindsdien geen visum voor de reis naar Nederland kunnen bemachtigen. Bovendien had Cambuur signalen ontvan gen van de Stichting Arbeidszaken, dat het afgeven van een werkvergunning voor Mrkela op problemen zou kunnen stuiten. Jeroen Boere naar West Ham Deventer - Jeroen Boere heeft onderdak gevonden bij West Ham United. De spits, die in de zomer een aanbieding van Go Ahead Eagles weigerde, tekende voor drie seizoenen bij de in de hoogste Engelse divisie uitkomende club. Afgelopen dinsdag speelde hij een proefwedstrijd in het tweede van West Ham. De spits maakte daarin twee doelpunten. Eagles, waarvoor de spits twee jaar speelde, krijgt circa vijf ton voor Boere. De aanvaller kwam in Nederland verder uit voor Excelsior, De Graafschap, VW en Roda JC. Van onze correspondent Bob van Huët London - De Engelse voet balbond is een onderzoek be gonnen bij de Londense club Tottenham Hotspur naar on regelmatigheden bij recente miljoenentransfers. Aanlei ding hiervoor zijn aanhou dende beschuldigingen aan het adres van de inmiddels ontslagen manager Terry Venables. Hij wordt er door Spurs-voorzitter Alan Sugar van verdacht te hebben ge fraudeerd bij verschillende transfers, onder andere die van superster Paul Gascoigne naar het Italiaanse Lazio Ro- De door de clubsupporters geha te zakenman Alan Sugar (Am- strad) heeft naar eigen zeggen besloten 'de bezem door de stal te halen'. Spurs-aanhangers kunnen zijn bloed wel drinken omdat hij de in Noordlonden razend populaire Venables uit de club heeft gewerkt. Naar de pre cieze reden van hun geschil moest lang worden gegist, maar nu lijkt Sugar toch de deksel van een beerput te hebben gehaald. Zo bleek uit een recent uitgezon den BBC-documentaire dat de gevierde 'El Tel' een op zijn minst bizarre boekhouding hield. Venables gaf een Italiaan se restaurateur in Londen 600.000 gulden commissiegeld voor (illegale) bemiddeling in de verkoop.van Paul Gascoigne aan Lazio. Uit pas boven water ge komen brieven en verklaringen van Romeinse clubbestuurders zou blijken dat het transferbe drag van 16,5 miljoen gulden reeds vaststond, zes maanden voordat Venebles de bevriende restaurateur opvoerde. De transfer van international Teddy Sheringham van Notting ham Forest naar Tottenham ver liep al even curieus. Sheringham kostte 6,3 miljoen gulden maar onduidelijk is waar de van du bieuze connecties verdachte ma nager Venables precies het geld vandaan haalde. Oud-Arsenal aanvoerder Frank McLintock, die bij deze deal als (illegale) bemiddelaar optrad, heeft er kend enigszins verbaasd uit Ve nebles bureau te zijn gekomen met ongeveer 175.000 gulden aan bankbiljetten 'in een karton nen doos'. Hiervoor diende hij een valse rekening in omdat vol gens de regels van de Engelse bond geen geld mag worden be taald aan illegale voetbalmake laars. Onduidelijk is plotseling ook geworden of de door Vene bles uit Spanje gehaalde (en al weer) verkochte middenvelder Nayim de Londense club nu 35.000 of 350.000 kostte. Alan Sugar heeft clubpenning meester Colin Sandy opdracht gegeven de meer dan 25 trans fers te laten onderzoeken die in de loop der jaren door Venebles persoonlijk werden afgerond voor Tottenham. De totale waar de van de transacties bedraagt 54 miljoen gulden. Hoewel steeds meer aantijgingen naar buiten komen ontkent Venables, die zijn clubaandelen onlangs verkocht, alle beschuldi- gigen. ,Hij vermoedt een 'geor ganiseerde aanval van zeer machtige mensen met de bedoe ling het publiek tegen mij te keren. De enige slachtoffers in deze zaak zijn de waarheid en ik'. De affaire heeft hem in zoverre al schade berokkend dat de bij Engelse voetballers zeer popu laire manager niet meer op de nominatie staat als eventuele op volger van de Engelse bonds coach Graham Taylor.

de Stem | 1993 | | pagina 9