Hijnen in Ruhrgebied dicht Tencef Mobil over op elektronisch sparen [ompels blokkeren wegen nit solidariteit met collega's die banen verliezen m der Laan-concern ntkent subsidie-fraude >de ziekte :ering slaa at rustigei|Binnen één dag ook een complete Nu gratis abonnement tot 1994 bij aankoop van een mobiele telefoon. toiker Unie handhaaft eerdere winstprognose van hijna 46 miljoen and KORT HET VERSCHIL TUSSEN MEEDOEN EN SCOREN ECONOMIE A5 •ar irgentijnse minister vindt G een 6stelletje ploerten' 'ersoneel onzeker over voortbestaan firma nachtploeg Rij sthandelaar op vrije voeten Proef in Breda en Roosendaal levert 10 procent meer omzet op 'Afslankmethode Shell is geheim' WÊÊÊÊK economie KORT Canon cic ca EPTEMBER 1993 afstem I'll Tamil-rebellen I ïeft gisteren een basis van van het land vernietigden bevond zich in district dat iten voor een Tamil-thuJ ri Lanka. Zondag doodd lianval op een radiostati™ I ct Batticaloa. liscovery' K Discovery is gisternacl Heral in de staat Florida Ht Shuttle op een nachteli ntecentrum in Florida. A de missie een communies DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 r dam Husayn heeft gisterei m. De Zweden werden vorij en jaar gevangenis wegen land vanuit Koeweit. 2 Ise telecommunicatiebedri pcessen Egypte dat Egypte een eind maak ;ers voor militaire rechtbat e 'in hoge mate oneerlijk bekentenissen gebruikt te ort dat vandaag verscheen ïenteel medicijn dat mogelijk gebruikt zot g van hepatitis B heeft d hn in de Verenigde Staten iadsel te staan. Onderzoeks e normale voorzorgsmaatre iet toedienen van het nieuw werd. De eerste tests gave f del was tegen hepatitis pr Oekraïne van Oekraïne heeft gistere [mier benoemd. De preside: op directe parlements- pm een einde te maken aan d< [Sovjetrepubliek, lange aarzeling in met he voormalige premier had i ngekondigd uit onvrede mi economische hervormingsbe sraël jegens Syrië *W' „onze correspondent Frans Wijnands In het Duitse Ruhrgebied worden Ejelijk geen kolen gedolven. Alle 80.000 «werkers zijn in solidariteits-staking ,aan met hun bijna 1000 collega's van 'mijn 'Monopole' in het Westfaals'e [gkamen. Die kompels zijn al enkele dagen - voor een deel ondergronds - in staking, als protest tegen de voorgenomen sluiting van hun mijn. De stakende mijnwerkers hebben gisteren op tal van plaatsen in het Ruhrgebied autowegen en belangrijke ver keersknooppunten urenlang geblokkeerd en voor grote verkeersoverlast gezorgd. De Ruhrkohle AG (RAG) wil drie traditionele mijnen in het Ruhrgebied sluiten om de kolen-pro- duktie met jaarlijks ruim 3 miljoen ton te vermin deren. Behalve de mijn in Bergkamen moeten ook twee mijnen in Hamm en Gelsenkirchen voorgoed dicht. Dat betekent dat eind 1994 26.000 kompels hun baan zullen verliezen. De Duitse kolen-industrie staat voor de opdracht de jaarlijkse produktie van 67 miljoen ton tot het jaar 2000 stapsgewijze terug te brengen tot 50 miljoen ton. De Duitse kolen zijn door de hoge loonkosten en de nog bestaande overheidssubsidies te duur, zeker in vergelijking met de kolen uit Oost-Europa. Bovendien gaan veel kolen naar de staalindustrie, een bedrijfstak waar het zeer slecht mee gaat en die dus minder kolen afneemt. ;Gspijkert markt op belachelijke manier dicht' tnos Aires (rtr/afp/krf) - De Europese Gemeenschap is op 'jertige wijze' bezig in de onderhandelingen over de wereld- adel. Die weinig subtiele uitspraak komt voor rekening van Di Telia, de Argentijnse minister van Buitenlandse ten. EG spijkert zelf haar markt een 'belachelijke' manier 41, zo heeft de bewindsman asdag verder verklaard. £G heeft deze week besloten jeuw te gaan praten met de nigde Staten over het vorig gesloten landbouwakkoord. afspraak tussen de twee idelsgiganten, het zogenoem- Blair-Houseakkoord, dient basis voor afspraken binnen Gatt (Algemene Overeen- sst inzake Tarieven en Han- i over vrijmaking van de han- in landbouwprodukten. akrijk wil het akkoord eigen- 1 openbreken maar de EG dinsdagochtend een com- mistekst bereikt met voor- itigere formuleringen om op- jf te gaan praten, i Cook, de minister van adel van Australië, deed asdag alle moeite om posi- ve elementen in de EG-over- riomst te ontdekken. Die «d hij in het feit dat de EG formeel niet heeft gevraagd om nieuwe onderhandelingen met de VS. Cook is voorzitter van de Cairns- groep, een groep van veertien landen met een grote, ongesubsi dieerde landbouwsector. Voor deze landen, waartoe ook Argen tinië hoort, is het Blair-House- akkoord het absolute minimum wat betreft afspraken over libe ralisering. De Duitse minister van Econo mische Zaken, Günther Rexrodt, verdedigde de EG-afspraken woensdag in het parlement. Hij acht de kans kleiner geworden dat Frankrijk een veto zal uit spreken over het Blair House- akkoord en noemde dat een suc ces. Sir Leon Brittan, lid van de Europese Commissie belast met buitenlandse betrekkingen, on derstreepte woensdag nogmaals dat hij niet naar Washington gaat voor 'heronderhandelin gen', maar om over de 'interpre tatie' van het akkoord te praten. imelo/Waspik - Het vleesverwerkende concern Van der Laan Iternational B.V. in Almelo heeft gisteren ontkend schuldig Stijn aan fraude met exportsubsidies van de EG. Ir! bedrijf vindt het daarom kkkoord dat 'afbreuk doet aai waardbaar dat twee direc- ^en en twee medewerkers zijn «"gehouden wegens malversa- i. Het Openbaar Ministerie is aanhouding overgegaan na iderzoek door de Algemene In- Ktiedienst (AID), jdens een inval bij de onderne- ignam justitie de administra- in beslag. Bij het fraude-on- Koek draait het om de vesti gen van Van der Laan in nelo, Montfoort en Waspik, w samen ruim 700 mensen t'sen. In totaal werken bij Van iLaan 1.400 mensen. 'directie van het bedrijf zetelt hoofdvestiging te Almelo, er Laan in Waspik is een 'sduktiebedrijf waar ruim hon- sd mensen werken. 11 der Laan stelt in haar subsi- Weid steeds te zijn uitgegaan 'interpretaties door de AID', •dat er geen sprake is van praktijken is de conti- iteit van de onderneming niet S'vaar, benadrukt het con- 51. 't personeel is toch onze- d ontstaan over het voort aan van het bedrijf. De Voe- id FNV gaat praten met overgebleven directiele- Iraties beperken het Amerikaanse Huis vai i uitgesproken voor een voor- aan VN-vredesoperaties aan de toenemende ongerustheii nse deelname aan de vredeso- {ringen daar zijn Congresleden nerikaanse participatie in een ierzegowina. De Amerikaans! doelstellingen en kosten vai voordat ze Amerikaanse troe- lig neergeschoten gisteren neergeschoten bi; loofdstad van Abchazië. Op® [iten omsingeld door opstande- ovincie willen afscheiden van Interfax zijn bij de ramp Ider was ook al een vliegtuig ËNTIE) (ADVERTENTIE) me wel wat. a een offerte met nadere informatie over 113-325325. onderwijs overige minder interes- worden SU® is aai Iwpi een gesloten envelop zonder posl mer 153, 5000 WB Tilburg. mi uitzendbureau foda, lel. 076-204304 St*en-Leur, tel. 01608-18018 'neuzen, tel. 01150-95538 den over de toekomst van het het concern. Tijdens het verdere onderzoek zal het bedrijf geen nadere me dedelingen doen. Justitie geeft vrijdag een toelichting. Van der Laan, die veel vleescon- serven naar landen buiten de EG exporteert, raakte al eerder in opspraak door het mogelijk sjoe melen met het vleesgehalte in conserven. Dat zou minder zijn geweest dan het percentage waarvoor het subsidie had ont vangen. Bij Van der Laan in Waspik worden schouders en achterpo ten van varkens uitgebeend, ge kookt en in blikken verpakt. De ze gekookte ham wordt voor het grootste deel geëxporteerd naar het buitenland. Van onze verslaggever Den Haag - Justitie heeft de Surinaamse rijsthandelaar G. voorlopig op vrije voeten ge steld. Het Openbaar Ministe rie moet aan de hand van het vooronderzoek beslissen of tegen G. vervolging zal wor den ingesteld. G. heeft ongeveer vier weken in voorarrest gezeten, omdat justi tie bij het onderzoek naar de Surinaamse corruptieschandalen op ongerechtigdheden in de boekhouding van G. zou zijn gestoten. Justitie twijfelde eraan of bij alle onkostenvergoeding ook daadwerkelijke betalingen zouden horen. Tegelijkertijd heeft het OM steeds de link met de zwaar beladen politieke cor ruptie-affaire ontkend. G. wordt in de branche omschreven als de grootste rijsthandelaar van Suri name. Volgens advocaat mr. O. Ham- merstein heeft zijn cliënt G. van alle betalingen kunnen aanto nen, dat die op reguliere wijze zijn verricht. Tijdens de detentie bleek dat justitie rekeningen van G. bij banken op Curasao had laten blokkeren. Mobils omzet is met tien procent verhoogd en dat is uitsluitend te danken aan het elektronisch spaarsysteem. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP - .-u- - - rllii..,!. rfc i-fc 8 f I Van onze verslaggever Breda - Mobil is zo tevreden over de proef met elektroni sche spaarkaarten in de re gio's Breda/Roosendaal en Leeuwarden, dat deze olie maatschappij definitief van de papieren spaarzegeltjes afstapt. Mobil ontkomt zo als eerste oliemaatschappij aan het dure zegelsysteem. Shell probeerde eerder met een alternatieve be leggingsvorm het zegeltjessys teem af te schaffen, maar moest na enkele maanden weer ouderwets zegeltjes invoeren, toen horden klanten wegliepen. Die actie wordt in de Neder landse reclamekringen om schreven als de grootste marke- tingblunder van de laatste tien jaar. Mobil staat aan de vooravond van de landelijke introductie van de plastic kaart met mag neetstrip, waarop voor elke ge tankte liter brandstof een spaarpunt wordt bijgezet. Bij vijfhonderd punten is de zoge heten Mobil Spaar Card vol. Bij het tankstation krijgt de klant f 7,50 in contanten terug. Maar Mobil heeft ook een contract gesloten met de Kijkshop-ke ten, waar de kaart een waarde vertegenwoordigt van 15 gul den. In de proefregio's Breda/ Roosendaal en Leeuwarden heeft de consument zeer posi tief gereageerd op de nieuwe spaarvorm, stelt Mobil. De Mo- bil-stations scoorden een tien procent hogere omzet en die hogere omzet is uitsluitend te danken aan het elektronische spaarsysteem, heeft onderzoek uitgewezen. Tachtig procent van de klanten zou het spaarsysteem accepte ren. Mobil zegt dat daarmee een doorbraak is bereikt. Daar om krijgen de vierhonderd Mo bil-stations een speciale voor ziening om de elektronische spaarkaarten bij te tanken en zullen alle 68 Kijkshop-filialen op het netwerk worden aange sloten. Het systeem zou als voordeel voor de klanten hebben dat zij uit een veel groter assortiment cadeau-artikelen kunnen kie zen. Kijkshop voert een assorti ment van 2700 artikelen. In de eigen catalogi moeten olie maatschappijen zich houden aan adviesprijzen, waardoor bijvoorbeeld elektronische ap paratuur naar verhouding bij zonder duur is. Kijkshop han teert de eigen, concurrerende winkelprijzen, waardoor klan ten minder spaarpunten nodig hebben voor hun artikelen. Volgens Mobil krijgt de klant met het nieuwe spaarsysteem een korting van drie cent per liter brandstof. De Consumen tenbond meent dat de olie maatschappijen die korting be ter rechtstreeks kunnen door geven via een lagere brandstof prijs. Daarmee is de consument altijd beter af, aldus de belan genorganisatie. „De oliemaatschappijen leve ren ongeveer dezelfde kwaliteit produkten. Dan moet je gaan concurreren op prijs en niet op allerlei bijprodukten", zegt een woordvoerder van de Consu mentenbond. „Kortingen via omwegen maken het voor de consument alleen maar ondoor zichtig". (ADVERTENTIE) Als u nu een auto- of zaktelefoon koopt, ongeacht van welk merk of bij welke dealer, betaalt u tot 1994 helemaal niets voor een nieuw abonnement op het mobiele netwerk (ATF-3). En dat is een heel voordelige manier om zelf te ontdekken dat mobiele communicatie werkt. Want met een mobiele telefoon werkt u efficiënter, kunt u uw zaken direct afhandelen en houdt u meer tijd over. Bel daarom gratis 06-0106 voor uw dichtstbijzijnde dealer. Het Mobiele Netwerk. telecom Rotterdam (anp) - Bij het afslan ken van vestigingen hanteert Shell wereldwijd een eigen ont wikkelde methodiek. „Een soort meetlat die steeds over één van de 34 (petro)che- mische fabrieken van het con cern wordt gelegd. Wij willen die graag toetsen maar Shell houdt die liever geheim", aldus FNV- bestuurder G. Deley. De Industriebonden van FNV en CNV hebben bij Shell ophelde ring gevraagd over het extra banenverlies bij de vestigingen in Pernis (petrochemie) en Moer dijk (chemie). In Pernis wil het concern tot 1998 terug van de huidige 4200 naar 3150 banen, in Moerdijk van 1085 nil naar 650 in 1998. Deley gaat ervan uit dat de raf finaderij in Pernis alsnog ak koord gaat met toetsing door onafhankelijke deskundigen. „Bij de meeste reorganisaties wordt dat toegestaan. Als zij hun methode heilig verklaren, krij gen ze problemen. Er is veel onrust onder het personeel." GROEP GVERZEKERAARS mes Hdl"01" Tilburg - Regiokantoren, üo a Valkenswaard Veghel Vlrssinge or|ze verslaggever Willem Reijn „"k - Suiker Unie handhaaft de eerder sesproken winstverwachtingen voor 1993. winst van het concern, waar topman dr. G. Jser zonder opgaaf van reden plots terug- *u' zal dit jaar vergelijkbaar zijn met 1992, toen 45,9 miljoen werd verdiend. De waarnemend voorzitter van de hoofddirectie van Suiker Unie, drs. H. Baars, zegt dat in een reactie op uitlatingen van ex-directeur W. Wijlaars van conservendochter Van Wagenberg. Deze zei dat het vertrek van Bresser een voorteken van een dramatische ontwikkelingen bij Suiker Unie is. Ook gisteren kon nergens een sluitende verklaring voor het plotse vertrek van Bresser worden gevon den. Voorzitter H. Boudewijns was door zijn eigen centrale ondernemingsraad de mond gesnoerd, nadat hij tegenover verslaggevers had gespecu leerd dat de aanhoudende problemen in de groen te- en fruitsector wel eens de oorzaak zou kunnen zijn. Bovendien merkte hij op dat topman Bresser meer in het buitenland dan op het hoofdkantoor in Breda bivakkeerde. Bresser zelf liet vanuit een onbekend Oosteuropese bestemming via een woordvoerster weten geen behoefte te hebben aan een nadere toelichting op zijn raadselachtig besluit. GIB wil eenvijfde personeel kwijt Brussel - Het Belgische concern New GIB (supermarkten, warenhuizen en distributie) gaat bij haar GB-supermarkten 4.500 banen schrappen. Een kwart van het personeel zou daarmee zonder werk komen. New GIB is met 22.000 werkne mers de grootste particuliere werkgever in België. Het meest bekend zijn de grote GB-supermarkten, die veelal langs uitvals wegen aan de rand van de steden zijn gevestigd. De herstructu rering bij GB is volgens de directie nodig omdat de hoge loonkosten de omzet drukken. Er bestaan plannen om verliesgevende vestigingen te sluiten. De directie wil gedwongen ontslagen zoveel mogelijk vermijden. Uitgesmeerd over een periode van drie jaar zouden ruim 4.500 personeelsleden moeten afvloeien via vervroegd pensioen en het niet vervangen van ontslagen werknemers. Banner Pharmacaps naar Tilburg Tilburg - Het Amerikaanse bedrijf Banner Pharmacaps, produ cent van onder meer capsules voor medicijnen en vitaminen, vestigt het Europese hoofdkwartier in Tilburg. In eerste instan tie gaan er in de fabriek zestig mensen werken. Dat aantal wordt later uitgebreid tot 120, heeft de gemeente Tilburg woensdag bekendgemaakt. De fabriek wordt ondergebracht in een bestaand bedrijfspand op het complex van Philips Volt. Het gaat om 10.000 vierkante meter aan produktie- en opslagruimte met kantoren. In de aanpassing van het gebouw en de realisering van de produktie- eenheid investeert het bedrijf tussen 25 en 30 miljoen gulden. De gemeente Tilburg draagt 400.000 gulden bij voor aanpassing van de infrastructuur. Premiekantoor Van den Broek dicht Amsterdam - Het effectenhuis Van Meer James Capel heeft besloten dochterbedrijf Van den Broek te sluiten. Alle bestaande verplichtingen van Van den Broek zullen door Van Meer James Capel worden nagekomen. De activiteiten van dit premiekantoor zouden niet meer passen binnen de lange-termijnstrategie van het effectenhuis. Maar in de markt wordt aangenomen dat de sluiting direct verband houdt met de enorme verliezen die Van den Broek heeft geleden door de relatie met de effectencommissionair Nusse Brink, die in augustus failliet werd verklaard. De strop voor Van den Broek en dus ook moedermaatschappij Van Meer James Capel bedroeg ongeveer f 5 miljoen. Compensatie voor gedupeerde beleggers Brussel - De Europese Commissie heeft woensdag een wettelijke regeling voorgesteld voor de schadeloosstelling van kleine beleggers, die gedupeerd worden door het faillissement van een beleggingsmaatschappij. Volgens de Commissie zouden alle EG-landen een compensatieregeling moeten uitwerken, waar door de gedupeerde belegger ten minste 44.000 gulden terug krijgt, wanneer een beleggingsmaatschappij niet aan haar verplichtingen kan voldoen. De regeling zou in 1996 van kracht moeten worden. Frans regering: Tekort kleiner Parijs - De Franse regering gaat in haar woensdag gepresenteer de begroting voor 1994 uit van een tekort van 299,7 miljard frank (1 100 miljard), vier procent van het bruto binnenlands produkt (7,3 biljoen frank). Voor 1993 was een tekort voorzien van 317,6 miljard frank. De voorspelling lijkt tamelijk vrijblijvend. Deskundigen gaan ervan uit dat het tekort in 1993 50 miljard frank groter zal uitvallen. Daarbij is nog geen rekening gehouden met een bedrag van 70 miljard frank voor sociale 'voorzieningen. Hef voornemen om het tekort te verkleinen moet echter de financiële markten geruststellen. 3 T"" r iiv 'Prijsdumping melk niet navolgen' Tiel - Melkhandelaren moeten zich niet laten verleiden tot een onverantwoorde prijsdumping. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO) E. de Boer woensdag tijdens een bondscongres in Tiel. De NMO is van mening dat een prijzenslag met de supermarkten in korte tijd de melkhandelaren miljoenen guldens zou gaan kosten. Hij roept de melkhandelaren op om zich aan de adviesprijzen van de toeleveranciers te houden. De melkboeren kunnen zich niet veroorloven om een belangrijk deel van de omzet zonder winst, of erger nog, met verlies te verkopen, aldus de voorzitter. Nieuwe bedrijfsterreinen rond Schiphol Schiphol - De Luchthaven Schiphol, de KLM en Schiphol Area Development Company (SADC) gaan de komende jaren bedrijf sterreinen voor luchthavengebonden bedrijven ontwikkelen rondom de luchthaven. Schiphol en de KLM nemen elk voor 45 procent deel in het samenwerkingsverband en de SADC voor 10 procent. De luchthaven heeft dit woensdag bekendgemaakt. Samen beschikken de KLM en de luchthaven over 130 hectare grond ten zuiden van het luchthaventerrein. In dit gebied worden al volop kantoren gebouwd. De SADC bezit grond in het aangrenzende gebied Schiphol-Zuid. V&D huurt opnieuw 'Ter-Meulenpand' Rotterdam - Het warenhuisconcern Vroom Dreesmann opent op 16 november een warenhuis bij het Rotterdamse winkelcen trum Oosterhof. Het warenhuis was eerder in gebruik bij het inmiddels failliet verklaarde Ter Meulen-warenhuisconcern. Het gehuurde pand heeft een winkeloppervlakte van 2800 m2. Op de twee verdiepingen moeten ongeveer tachtig medewerkers gaan werken. De Amsterdamse warenhuisketen Vroom Dreesmann heeft al eerder verschillende panden gehuurd die eerder in gebruik waren bij Ter Meulen. Na het faillissement van Ter Meulen nam V&D de panden in Zoetermeer en Almere over. Die winkels kregen een nieuw concept. De nadruk ligt op mode, wonen en eten. Ook het warenhuis in Rotterdam-Alexanderpolder wordt ingericht volgens dat nieuwe idee. Door de huur van de winkel in Oosterhof is het aantal Nederlandse V&D-warenhuizen gestegen tot 61. (ADVERTENTIE) De CLC 10, Canon's 'little miracle', de kleinste kleurencopier ter wereld. Uitgerust met de onge ëvenaarde Canon Bubble Jet technologie. Goed voor presentaties met 4x meer attentiewaarde, voor demonstratie- en/of trainingsmateriaal dat 5x toegankelijker wordt en voor rapporten en offertes die 2x beter scoren. Maak nu gebruik van Canon's test-aanbod en ontdek welk verschil kleur maakt. Efficiency Beurs stand E 615 Een 'little miracle' op proef? Canon biedt uw bedrijf de mogelijkheid' om de CLC 10 een week lang geheel gratis en zonder enige verplichting op proef te nemen. Zien is pas geloven. Bel voor verdere informatie Canon02503-81611 t/m oktober 1993 'S WERELDS KLEINSTE KLEURENCOPIER NU BINNEN IEDERS BEREIK.

de Stem | 1993 | | pagina 5