DE STEM BIS Het einde van de soepjurk vloer. ideotheek: de nieuwe buurtwinkel nu met een In koffer mm- Anti-autodiefstalzender niet helemaal perfect Verhuren van kamers is aantrekkelijker gemaakt ^Vruchtbaarheid man daalt ontrustbarend9 •COMPUTER Positiekleding steeds meer uiting van zelfbewuste keuze furmachine kiezen weldfilms belangrijke pijler voor filmverhuurders Consument I spfCMJf SCr*ANBi EN 08/15 DESKTOP 0: 486 DX, 4 Mb RAM, I Mb harddisk, 3,5" disk- [eriële, 1 parallelle en rt, 16 bit SVGA kaart software. stralingsarme (volgens SuperVGA kleurenmo- ITYLUS 800: De betere lr, 150 cps, 7 fonts, 360 itoorbeeld uit de collec ts Formes, foto formes ■der. computerketen Nr. I Vatt-motor Door Jetty Ferwerda Zwangere vrouwen in Ne derland. De grootste groep is tussen de 25 en 30 jaar, heeft al een aardige car rière achter de rug en wil daar ook tijdens de zwan gerschap en daarna mèt kind mee door gaan. Van alle Europese zwangere vrouwen zijn die in Nederland het oudst. Uit een Europees on derzoek door het Britse bureau Mintel blijkt dat de gemiddelde leefdtijd van zwangere vrouwen in Nederland ligt op 29,2 jaar. Die groeiende groep zwangere vrouwen is zeer zelfbewust en laat dat ook merken, onder an dere in kleding. Ze wensen geen vormloze soepjurken in saaie kleuren of onflatteuze tuinbroe ken, maar modieuze en stijlvolle combinaties waarin ze ook nog zaken kunnen doen. Verschillende bedrijven en win kels hebben zich of) deze nieuwe doelgroep gestort en komen met speciale collecties. C A legt de nadruk op de wat nettere posi tiekleding, het Franse Formes kiest voor echte mode en het onlangs opgerichte postorderbe drijf voor zwangere vrouwen You Two blijft bij de wat gewo ne combinaties. Modern klassiek Dit najaar presenteert C A in alle winkels voor het eerst de meer geklede positiekleding. De collectie is als modern klassiek te typeren en oogt vooral netjes. Het aanbod is beperkt en bestaat uit blouses, mouwloze blazers, pantalons, rokjes, skibroeken en truien. Een hoog modieus gehal te heeft het niet, of het moet een enkele lange rok zijn. Het kleurengamma voor de win ter bestaat uit flessegroen, écru, zwart en bruintinten. Het enige opvallende aan de kleding is de prijs, tussen de 49 en 98 gulden. Inkoper Rob de Haan: „Het meeste geld wordt toch besteed aan de kinderkamer. En het heeft geen zin dure kleren te kopen als je die na negen maan den intensief dragen toch spuug zat bent." Het Franse bedrijf Formes (ves tigingen in Den Haag en Amster dam) kiest voor een andere be nadering. De collectie is modern, bevat leuke details en zal vooral vrouwen aanspreken die er mo dieus en opvallend uit willen zien. De kleding verraadt op het eerste gezicht niets van de be doeling. Wie niet zwanger is, kan het ook dragen. Stanneke Hoevenaar, area-manager Formes Neder land, beaamt dat ook vrouwen die geen kind verwachten, de winkel bezoeken. „Pas als ze rond gaan snuffelen, ontdekken ze dat het positiekleding is. En dan nog kopen sommigen een jasje of shirt." Wol Ontwerper Daniel Boudon, op richter van Formes, vertaalt voor zijn bedrijf de modetrends in positiekleding. Dit najaar be staat de collectie enerzijds uit zachte wolcombinaties (leggings, 'truien, tunieken en vesten) en anderzijds uit wat tijdlozere kle ding, zoals amazone-jasjes, lange C A kiest voor een modern klassieke stijl. foto c a rokken, witte overhemden met ruches, kostuums en een knalro ze tweed mantelpakje met kno pen als juwelen. Ook avondkleding ontbreekt niet. Opvallend is de jurk van geplisseerde, glanzende stof die in de verte doet denken aan een creatie van Issey Miyake. Be langrijkste kleuren zijn: naturel len, pastels, roodnuances, zwart, wit en primaire tinten. Veel vrouwen kunnen het zelf wel af en hebben geen speciale kleding nodig. Wie let op het materiaal (rekbaar, soepel en ademend) en de vorm komt al een heel eind. De kleding moet als het ware mee kunnen groeien met de buik. Zo bieden elastisch band of knoopelastiek in de tail le uitkomst, maar ook rijgveters en ritsjes. Voordeel van speciale zwangerschapskleding is dat die is ontworpen met oog voor de tail, verhouding en draaggemak. Zomen vallen recht en de taille band schuift niet onder de navel. Het (nog) dunne postordergidsje van You Two staat vol met tips omtrent zwangerschapskleding en aanverwante zaken als kin deropvang, borstvoeding en ouderschapsverlof. De opzet van de gids is aardig, de collectie nogal middle of the road: een beetje sportief, sjiek en soms ook wel erg tuttig. Doeltreffende stof afzuiging Verstelbare zijhandgreep Vergemakkelijkt uw werk in alle mogelijke posities "Anna van der Burgt leed en geweld thuis op de buis. er nog wel eens iemand? Wel ja, Isrtitels natuurlijk, hoewel de taal Jeen rappe vuist met minder inspan- wordt verstaan en te kleine bad- [tten gemakkelijk tot de verbeelding ■'ideotheek om de hoek is net zo gezellig 'de kruidenierswinkel vroeger. De klant er ook nog eens wat en als hij een teniet geweest bent, vragen ze of hij ziek of op vakantie. En dan nemen kleine ?®en Jolanda een spelletje mee en vader hoeder een actiefilm of een komedie. _"syan Walt Disney vinden de ouders net als de kinderen. En erotiek? Hoe daarmee? „Als mensen twee video- tegelijk meenemen," zegt de vrouw ;8r de balie van een buurtvideotheek, „is 'ld eentje bij met erotiek." Waardering ywheken hebben nog altijd de naam te ven op geweld en seks. Een vooroordeel? S0"' secretaris van de Nederlandse Detaillisten Organisatie (NVDO), blikt ja antwoord terug naar begin jaren J t°en er in Nederland 3000 videothe- estonden. Een deel daarvan werd ge- Jl or obscure lieden, zoals werkloos koppelbazen. „Het niveau was 'aul-komma-nul." In 1984 werd de NV DO opgericht, die een jaar later aan een grote schoonmaak begon ter bestrijding van de illegaliteit en opwaardering van de branche. De komst van Filmnet en de activiteiten van steeds meer tv-stations droegen hun steentje bij aan de verdere uitdunning van het vide- othekenbestand. Nu bestaan er nog 750 tot 800, waarvan er 660 bij de NVDO zijn aangesloten. Daarnaast zijn er nog ruim 300 kleine combinatievideotheken, zoals boek handels, Surinaamse toko's en andere win kels die de videoverhuur er bij doen. De in de loop van 1992 iets teruggelopen omzet in de videoverhuurbranche is in het eerste kwartaal van 1993 weer bijgetrokken. Erotiek Erotiek maakt slechts 5 procent uit van het aanbod, dat per videotheek uit 3000 a 4000 banden bestaat. Aanstootgevende covers mogen niet meer in de winkel te kijk staan, gepeperde seks heeft bovendien haar eigen afgescheiden hoekje en de erecode van NV- DO-aangeslotenen verbiedt het meegeven van seksfilms aan jeugdigen. Er zijn zelfs tendenzen geweest porno geheel en al uit het pakket te halen. In Engeland bijvoorbeeld leek dit gebaar succesvol totdat bleek dat klanten, die gewend waren geweest er af en toe een pornofilmpje bij te nemen, na ver loop van tijd niet meer kwamen. Per jaar worden 38,5 miljoen videofilms verhuurd; de meeste aan mensen tussen de 18 en de 30 jaar. Actie en humor zijn het meest gevraagd, dat is al jaren zo. Voor het overige vertoont de voorkeur van het pu bliek golfbewegingen die wild-west of Bruce Lee naar grote hoogten of diepe dalen van publieke belangstelling sturen. Als het slecht weer is, bovendien vakantie en bij een zaterdagavond met 'niks op de televi sie' dan stijgt de drukte in de videotheken ongekend. Welke films nemen mensen zoal mee? De vrouw van de tandarts: „In het weekeinde bij voorbeeld een mooie oorlogs film en iets romantisch. Geen thrillers want dan slaap ik niet meer. En natuurlijk de dikke en de dunne." De kunstschilder.' „De laatste keer had ik een mooie film, een kinderfilm en een pornofilm, maar met die laatste was technisch iets mis, dus daarvan hebben we helemaal niets gezien. Typisch toch." Verslaving Opvoeders maken zich wel zorgen over mo gelijke videoverslaving van kinderen. Ze krijgen visioenen van kleuters die de wereld niet compleet zullen vinden zonder een hou ten of plastic kader er om heen. Nog niet zo heel lang geleden gruwden opvoeders van stripverhalen maar die zijn inmiddels aan vaard, kunst geworden en geld waard. Soms hoor je een verhaal dat aan het denken zet. Een moeder van een bijna vierjarige zoon: „Hij staat om zes uur op, zet een videoband op, bij voorbeeld die van Het lelijke eendje en gaat languit op de bank liggen kijken." C* EïïSi'iïi *T i (rSffS af Vecht- en actiefilms hebben een belangrijk aandeel in de omzet van videotheken. foto's de stem johan van gurp DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 DEEL! Amsterdam (anp) - Het plegen van autodiefstallen wordt in de nabije toekomst een risicovolle aangelegenheid. Auto's die door een ander dan de eigenaar worden gestart, gaan zelf alarm slaan en blijven melden waar ze rijden of staan. Als gebruik wordt gemaakt van een Nederlandse techni sche vinding, zijn de auto's zelfs op afstand tot stilstand te brengen. Dat bleek maan dag tijdens de presentatie van een nieuw anti-diefstal sys teem, HC/AS. Het systeem is bedacht door het communicatiebedrijfje Be- netel uit Vught. Het bestaat uit een apparaatje in de auto dat na de diefstal contact zoekt met een meldkamer. De meldkamer kan dan een sig naal terugsturen, dat bijvoor beeld de brandstoftoevoer van dé auto onderbreekt. De auto komt dan langzaam tot. stil stand. De letters HC/AS staan voor home caller/auto stop systeem. Het is maandag in Loosdrecht gepresenteerd aan het bedrijfsleven, verzeke ringsmaatschappijen en verte genwoordigers van justitie en politie. Volgens T.A. Koopmans,. die de presentatie heeft bijge woond namens de automobie lassuradeuren (Technisch Bu reau ter Bevordering van Schadepreventie),ziet de Ne derlandse vinding er 'heel leuk' uit. Koopmans wijst er op dat er jaarlijks in Neder land meer .dan 30.000 auto's worden gestolen, waarvan er iets minder dan de helft niet worden teruggevonden: een schadepost van tientallen mil joenen guldens. Toch zitten er volgens Koop mans wat haken en ogen aan HC/AS. Zo maakt het systeem gebruik van de infrastructuur van de greenpoints van de PTT: ontvangststations voor draagbare telefoons (kermits). De stations vangen signalen op in een straal van 150 meter. Er staan er nu zo'n driedui zend in Nederland, vooral in de grote steden en langs de snelwegen. Eind volgend jaar moet dat aantal zijn verdub beld. Bij de proef van maandag bleek die dekking nog lang niet optimaal. De auto die in Den Haag was 'gestolen', was geruime tijd zoek nadat hij van de snelweg afreed. Een ander nadeel vinden de verze keraars dat de greenpoints niet werken in de buurlanden Duitsland en België (maar weer wél in Frankrijk). Koopmans zegt een concurre rende aanbieding op zijn bu reau te hebben van een Frans bedrijf. Hierbij gaat het om een apparaat dat contact zoekt met een satelliet, zodat de lokatie van de gestolen au to in heel Europa kan worden bepaald. Een nadeel hierbij is weer dat de auto in dat geval een extra antenne moet heb ben. Koopmans: „Die halen ze er dus eerst af." Het toekomstige anti-diefstal systeem bestaat volgens Koop mans uit een apparaat om de positie van de auto precies te bepalen. Mogelijk worden de nodige antennes geïntegreerd in de carrosserie (bijvoorbeeld het dak). De bedoeling is de drempel voor de autodief te verhogen. „Op dit ogenblik is het wel heel makkelijk." Volgens Koopmans begint de technologische strijd tegen au todieven binnen één tot twee jaar. Breda - In alle 'onderwijssteden' zijn nieuwe studenten naarstig op zoek naar onderdak. Misschien hebben ze het iets gemakkelijker dan voorgaande jaren, want de over heid heeft het verhuren van kamers aantrekkelijker gemaakt. Sinds 1 juli hoeft de verhuurder geen belasting meer te betalen over de huuropbrengst, als die tenminste onder de 5300 blijft. De regeling geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1993, als de huurder voor 1 september al was ingeschreven in het bevolkingsregister. Dit kan aantrekkelijk zijn voor mensen die al verhuurden. Is de huuropbrengst meer dan 5300 gulden dan geldt de vrijstelling niet, maar de kosten van gas en licht zijn wel aftrekbaar. Sinds 1 juli geldt ook - alleen voor nieuwe huurders - een 'beperkte huurbescherming'. De verhuurder heeft het recht tijdens de eerste negen maanden de huurovereenkomst te beëindigen, met een opzegtermijn van drie maanden. De over heid hoopt met deze regelingen de verhuur van kamers te stimuleren. Van onze redactie wetenschappen Breda - De vruchtbaarheid van mannen lijkt de afgelopen vijftig jaar dramatisch te zijn afgenomen. De precieze oorzaak daarvan is nog niet duidelijk, maar mogelijk hangt het verontrustende verschijnsel samen met de aanwezigheid van vervuilende stoffen in het leefmilieu. Dat constateert de Deense hoogleraar Niels E. Skakke baek van de universiteit van Kopenhagen na zorgvuldige studie van 61 publicaties over mannelijke vruchtbaarheid die tussen 1938 en 1990 in de wetenschappelijke pers het licht zagen. De studies bevat ten gegevens over 15.000 man nen uit de hele wereld. Zaadvocht Skakkebaek werd tot zijn on derzoek geïnspireerd nadat hem was opgevallen dat de norm voor het aantal sperma tozoïden per millimeter zaad vocht (tijdens zijn studietijd in de jaren 60 vastgesteld op 60 miljoen) inmiddels door de WHO is bijgesteld naar een schamele 20 miljoen. Skakkebaek en zijn collega's concludeerden uit hun onder zoek dat het gemiddelde aan tal spermatozoïden per millili ter zaadvocht inderdaad was afgenomen: van 113 miljoen in 1940 tot niet meer., dan 66 miljoen in 1990. Bovendien nam over dezelfde periode het volume van de gemiddelde hoeveelheid zaadvocht per ejaculatie af van 3,4 milliliter tot 2,75 milliliter. De cijfers wijzen erop dat de man van de jaren negentig gemiddeld nog maar de helft van het aantal zaadcellen produceert van zijn sexegenoot uit 1940. Bovendien, aldus Skakkebaek, zijn ook andere afwijkingen aan het mannelijk voortplan- tingssysteem de afgelopen vijftig jaar in aantal toegeno men. Gevallen van zaadbal kanker komen in Europa en de VS tegenwoordig twee tot vier keer vaker voor dan in de jaren veertig. Ook niet of te laat ingedaalde testikels (een andere oorzaak van mannelij ke onvruchtbaarheid) komen volgens veel urologen tegen woordig meer voor dan vroe ger. Hoewel Skakkebaek geen di recte oorzaak kan aanwijzen voor de verminderde manne lijke vruchtbaarheid, ver moedt hij een verband met chemische stoffen als PCB's, dioxine, DDT en sommige bij- produkten van de olie-indus trie. Tot op zekere hoogte imi teren al deze stoffen het che mische gedrag van oestroge- nen (vrouwelijke geslachts hormonen). Van oestrogenen is uit dierproeven bekend dat zij in hoge doses ongeboren man netjes met 'vrouwelijke' ken merken kunnen opzadelen. Skakkebaek veronderstelt dat langdurige blootstelling aan lagere doses van 'oestrogeen- imiterende' verbindingen de oorzaak kan zijn van de toege nomen problemen met het mannelijk voortplantingsor gaan. Bron: Scientific American

de Stem | 1993 | | pagina 23