Protest tegen dreigende sluiting Bestem -EGENHEID 'Kijk op dorpen in Zeeland' kan van start PLAATSELIJK nieuws DAG klapper Hulster majorettengroep kampt met ledentekort Jrote manifestatie met veel Zeeuwse ouderenorganisaties in Goes [Negatieve gevolgen wet gehandicapten doorspelen laar gemeentebesturen' )ESTEM Rode Kruis Colonne op zoek naar nieuwe leden irticulieren GEFELICITEERD ZEELAND C2 GOEDEMORGEN Gehalveerd Creatieve cursussen Hengelwedstrijd Kleine Kreek Axel De dagen van De Casembroot Opleiding in Hulst en Hontenisse ER 1993 om te zoenen bankje, jubileum, receptie te, verloving, overwinninq en. Abraham, openbare |ar door, mag best eens in i wel op de pagina Moeilijk is dat niet en duur i zijn. Prijs per regel of 2,82*, één grote reqel 3,40 resp. 3,57*. btsen van een foto of en formaat van 35 x 45 Bj 18,75 resp. 19,69* P tarieven op aanvraag. Bij s betaling wordt 4,50 ekend. Foto's worden niet lel 076-236442 of geef uw lór plaatsing af bij één van li. Schriftelijke opgaven fend geaccepteerd indien riekend zijn, ook indien uw T|g bijgevoegd is. Ins het recht voor teksten l/an redenen te weigeren. Ier klachten bereiken over lekst behoudt de uitgever l/oor om de naam van de Iver bekend te geven, even gelden op zaterdag Ie tarieven zijn excl. B.T.W. pnigingsnieuws 2 kolom op donderdag 16*09-93 lens te Roosendaal |i-Nuyten in Lage Zwaluwe spers in Prinsenbeek In Keulen in Hoeven. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 onze correspondente jst - De Mini- en Majoret- 0oep De Vossen uit Hulst .-jat in 1994 een kwart 0, Een zilveren jubileum it de groep en voorzitster van Hoije groots wil vie- de Vossen kampen met een jlbleem, in de loop der jaren is -ledental drastisch teruggelo- - en om een groots feest te -ten js het nodig te beschikken een groep met vele enthou- •sste leden. „Aan het enthousiasme heeft het nooit gelegen. In al die jaren heb ik veel tevreden meisjes gekend. Maar de tijd is veranderd. Vroe ger werden de jongens lid van een voetbalclub als ze naar de lagere school gingen en de meis jes kwamen hunlicht opsteken bij de majoretten. Nu is de keus tussen sportverenigingen en creatieve instellingen erg groot geworden en blijkbaar heeft de jeugd ook steeds minder tijd," verzucht M. van Hoije. Toch geeft zij de moed niet op, want het 25-jarig bestaan moet gevierd worden. „De Vossen Hulst staat in Zuid-Nederland bekend als een groep die prima organiseert en we hebben in de afgelopen jaren vele prijzen bin nengehaald en fijne concoursen meegemaakt. Dit mag niet verlo ren gaan en daarom zou ik heel graag zien dat er weer wat meis jes en jongens -want die doen ook steeds meer mee met het majorettengebeuren- bij de Vos sen kwamen." De Vossen repeteren elke don derdagavond in de gymzaal van de school De Brug in de Prins Hendrikstraat in Hulst. Zowel de miniretten als de majoretten leren daar hoe ze moeten om gaan met de stick en wat er nodig is om een elegante majo rette te zijn. De repetities zijn tussen 18.30 en 20.30 uur. „Ik zou alle meisjes vanaf zes jaar die interesse hebben, willen uitnodigen om eens een kijkje te komen nemen op zo'n repetitie avond. Laat ze gerust vriendin netjes en moeders meenemen. Tijdens die avonden kan er ge praat worden over de fijne kan ten van de majorettengroep de Vossen. Te vaak denken mensen dat de meisjes alleen maar op treden bij kermissen en braderie, de kameraadschap en het leren werken samen aan een resultaat wordt vaak uit het oog verloren. Ik weet zeker dat als men de moeite doet om eens te komen kijken en praten er veel meisjes zijn die volgend jaar meedoen bij de grote parade tijdens de jubi leumviering," vertelt M. van Hoije hoopvol. jm onze verslaggever [(meuzen - Op een grote manifestatie in de Zeelandhal- jin Goes protesteren tal van Zeeuwse ouderenorgani- aties tegen het bezuinigingsbeleid van de regering dat 5 Zeeuwse bejaardenhuizen met sluiting bedreigt. tante Lilian. H.G. metuij verjaardag en nog l nachtjes slapen en dai ben je 121/2 jaar getrouil met ome Ronnie. Van j( Pit Ricardo lm het slot van de bijeenkomst iorden alle aanwezigen opge- tepen hun handtekening te zet- a onder een protestverklaring jegericht is aan minister d'An- 5a (WVC). h die deelnemers aan de pro- stmanifestatie dat al niet ge- jan hebben. Want tal van be- arden- en verzorgingstehuizen riEamelden al handtekeningen idat het bezuinigingsplan op bejaardenoorden bekend is pwden. leverde de handtekeningen- die die vorige week van start in verzorgingstehuis Vrem- ieke in Hoek meer dan vijfhon- Éd protesten opgeleverd tegen «bezuinigingsmaatregelen. „De |die is werkelijk prima verlo- aldus een tevreden Vrem- |ïeke-directrice Vink. „Alleen is lil nu nog de vraag wat me- buw d'Ancona met dit signaal at doen." De handtekeningenactie is een initiatief van bewoners en perso neel van het Hoekse verzor gingsoord. Een brandbrief waar in zij hun ongenoegen en onge rustheid over de op til zijnde bezuinigingen uitspreken, is aan de actie vooraf gegaan. De inge zamelde handtekeningen worden gevoegd bij andere protesten die op een grote protestvergadering op maandag 27 september in de Zeelandhallen in Goes gebun deld worden en vervolgens toe gestuurd aan de minister. Ondertussen is ook verzorging stehuis Bachten Dieke in Ter- neuzen op de barricaden ge sprongen. Directeur J. de Zeeuw roept in een brief op een protest verklaring op te sturen aan Bachten Dieke of rechtstreeks aan minister d'Ancona. De protestbijeenkomst in de Zeelandhallen is maandag 27 september van 17.00 tot 19.00 uur. lin onze verslaggeefster sschenhoofd - 'Gehandicapten verenigt u in platforms, stel elf op de hoogte van de negatieve gevolgen van de Wet ioorzieningen Gehandicapten en wijs de gemeentebesturen aarop'. tee boodschap gaf het Provin- aal Overleg Gehandikaptenbe- lid Noord-Brabant (POG) giste- tn aan de bezoekers van 0 studiedag in vormingscen- Seppe in Bosschenhoof d. Zonder dat de meeste gehandi- ipten dat zelf beseffen, kan die ieawe wet hen vanaf 1994 per woon honderden guldens, zo ïlmeer, per jaar schelen," zegt I. Schelvis, die in Brabant de prichting coördineert van ge- «ntelijke platforms voor ge- andicaptenbeleid. Iet wetsvoorstel wordt binnen uit in de Eerste Kamer behan- dd. De strekking ervan is dat «meenten voortaan een belang- pe rol spelen bij de verstrek- hg van voorzieningen voor ge- adicapten. Voordeel daarvan s dat gehandicapten niet meer 1 hot naar haar worden ge- fourd. Bovendien kunnen vol tas de nieuwe wet ook mensen 'i boven de 65 jaar aanspraak aken op voorzieningen die ze 13 via de AAW niet kunnen ®lgen. helvis: „In het minst gunstige W is de wet per 1 april 1994 kracht. Eind van dit jaar E«ten de gemeenten een eigen Bordering opstellen. Wij, het w dus, de platforms en even- "d de niet gegroepeerde ge- ffldicapten hebben dus nog aar een paar maanden de tijd •a gemeenten te adviseren over K te voeren beleid, dat voor rondicapten van groot belang azijn." moeten ons als belangen den de komende maanden driehonderd pagina's amb- "p gezwam worstelen, want Jantoren larneuzen, Hulst en Goes, f rassen en telefoonnummers 1(1 Pagina A2. rP'ningstijden: f »!2.30/13.30-17.00 uur. Ijadactie larneuzen: Rein van der Helm J[°99el (editie-chef), |"k van Cooten, Frank Deij, ft» ?0fTlen (sport), r old de Puijsseleijr. F0es: Cees Maas, jviricie redacteur). ust: Eugène Verstraeten r- editiechef) dvertentie-ocploitatie r ,.ecteur Zeeland: Menu, 8.93 a tel. 09-3293459940. de toekomst van de gehandicap ten staat op het spel," zegt Schelvis, verwijzend naar de modelverordening van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten. In juli van dit jaar ontving het POG deze modelverordening. Aangezien de 130 gemeenten in Noord-Brabant eind van dit jaar de gemeentelijke verordeningen gaan vaststellen, is het voor de gehandicapten vijf voor twaalf, zo meent Schelvis. Vooral omdat maar 38 gemeenten een belan gengroep voor gehandicapten hebben. Het POG nodigde het 'werkveld' uit voor een studiedag over de inhoud van de nieuwe wet. Elke gemeente krijgt voortaan geld van het Rijk. Het budget voor de gehandicapten wordt nu volgens Schelvis 'grofweg gehalveerd'. „Ook gehandicapte mensen van 65 jaar en ouder met een handi cap moeten nu meeëten uit het zelfde potje," zegt Schelvis. „Van de 'jongere' gehandicapten wordt dus een belachelijk soort loyaliteit gevraagd." „De gehandicapten gaan er tien tot vijftien procent in inkomen op achteruit nu de gemeenten zelf voor de gehandicapten moe ten gaan zorgen." Van onze correspondente Hulst - Bij Biesbroeck in de Gentsestraat in Hulst gaan binnenkort, bij voldoende deelname, een aantal creatie ve cursussen van start. Nieuw is de cursus compositie en techniek. Zaterdag 25 sep tember worden de cursussen tussenlO.OO en 12.00 uur geïntroduceerd. Voor de cursus compositie en perspectief is een leraar aange trokken die haarfijn alles uitlegt over perspectief en de globale opzet van een schilderij. Te vaak worden werken nog verprutst omdat er te weinig kennis is van het fundament vaneen schilderij: de vormgeving en het perspec tief. De twee uur durende cursus start dinsdag 5 oktober om 20.00 uur (tienlessen). De andere cursussen zijn: zijde schilderen (maandagnamiddag), aquarel (dinsdag voor- en na middag en zaterdag voormid dag), poppenmaken met fimoklei (woensdagnamiddag), pergama- no (donderdag voor- en namid dag), airbrush (zaterdagnamid dag). Prins Claus heeft gisteren de gerestaureerde molen De Hoed in Waarde in gebruik gesteld. De monumentale molen, eigendom van de vereniging De Zeeuwse Molen, is bij de ingang van de hoofdstraat altijd een beeldbepalend object voor het kleine Waarde geweest. Al een aantal jaren worden er restauratiewerken aan uitgevoerd. Prins Claus lichtte de vang, zoals dat in molenaarskringen heet, en stelde zo de molen in bedrijf. Hij kreeg een molenbrood aangeboden en het boek Zeeuwse Molens van de auteur Willem Staat. foto jaap wolterbeek Van onze correpondente Axel/IJzendijke - De spullen waren keurig afgeleverd. De mensen van de streekmusea in IJzendijke en Axel konden gisteren aan de slag. De aangeleverde romptentoon stelling over vele aspecten van de dorpen in Zeeland moest aan gevuld worden met wat eigen materiaal. De deelexposities zijn vanaf 25 september in Axel en IJzendijke te zien. Morgenavond vindt in de Grote Kerk in Goes de opening plaats van het tentoonstellingsproject 'Kijk op Dorpen in Zeeland'. Het project is gerealiseerd door de Zeeuwse musea in het kader van de Zeeland Cultuurmaand. Naast de grote centrale tentoon stelling in Goes zijn er zés deel exposities, waaronder twee in Zeeuws-Vlaanderen. In Zeeland wonen er nog steeds veel mensen met plezier in een dorp. De ruim honderd dorpen zijn bepalend voor het typische karakter van het Zeeuwse plat teland. Dorpen die verspreid lig gen in een agrarisch landschap en vaak gekenmerkt worden door de robuuste kerktorens. Over dorpen en het leven in het dorp biedt de tentoonstelling veel informatie. Volgens de organisatie zijn dor pen als samenlevingsvorm diep in het verleden geworteld. De eerste dorpssamenlevingen in Zeeland ontstonden in de negen de en tiende eeuw. In de vijftien de en zestiende eeuw kwamen de meeste van de huidige dorpen in ontwikkeling. Over de behuizing in die tijd is weinig bekend. Spectaculair was ze in ieder geval niet, de gebrui kelijke houten of lemen wanden en rieten daken waren ook in Zeeland. De stenen woonhuizen werden pas in de achttiende eeuw of daarna opgetrokken. Het traditionele beeld van een dorp kent een kerk, een kerkhof, de vate (de openbare waterput) en het kasteel. Zonder kerk is een dorp eigenlijk niet meer dan een gehucht. Behalve voor de religieuze eredienst dient de kerk ook als toevluchtsoord en als ontmoetingscentrum. De betekenis van het kerkhof, De tentoonstelling wordt ingericht. het kasteel en de waterput spre ken voor zich. Jammer genoeg is er nog weinig over van de heu velburchten en de romantische drinkwatervoorzieningen. Zeeland kent veel verschillende dorpen. De oudste vorm is het ringdorp waarin de bovenge noemde gebouwen centraal lig gen omsloten door een straat. Dreischor is het mooist bewaar de ringdorp van Zeeland en is aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Kortgene is dan weer het voorbeeld van een voorstraatdorp, waarbij een straat loodrecht op een dijk staat en waar de bebouwing aan weerszijden van deze straat ge schiedde. Schoondijke is een wegdorp, ontstaan bij een krui sing van polderwegen, Sirjans- land en Westdorpe zijn dijkdor- pen en Philippine een mooi voor beeld van een vestingsdorp, ont staan bij een verdedigingswerk. In de tentoonstellingen wordt het thema vanuit verschillende invalshoeken belicht. Er wordt aandacht geschonken aan het ontstaan en de ontwikkeling van de dorpen, de verschillende vor men en de beeldbepalende ele menten, de natuur, het bestuur en het dagelijkse leven in de dorpen. Het tentoongestelde ma teriaal bestaat uit plattegronden, maquettes, vaandels, speciaal aardewerk, specialiteiten van het verenigingsleven, de inhoud van een dorpskroeg en moderne luchtopnames. De deeltentoonstellingen zijn in Dreischor, Goes, Oostkapelle, Sint Annaland, IJzendijke en Axel. Deze exposities zijn be doeld als een aansporing om de dorpen in de omliggende regio beter te leren kennen. Er is een speciale brochure gemaakt die de bezoekers van de musea voor een gulden kunnen kopen. Het boek 'Kijk op Dorpen in Zee land' dat in 1991 uitkwam, is tijdens de expositieduur in de musea te verkrijgen voor 25 gul den. Kijk op Dorpen in Oost Zeeuws- Vlaanderen in het Streekmu seum het Land van Axel duurt tot 24 oktober. Het accent ligt hierop de dorpsgezichten. Het museum is geopend van woens- foto camile schelstraete dag tot zondag van 13.30 tot 17.00 uur. Kijk op de Dorpen in West-Zeeuws-Vlaanderen in het Streekmuseum van IJzendijke duurt tot 25 oktober. Het accent ligt hier op de dorpen in hun landelijke omgeving. Het mu seum is geopend van maandag tot zaterdag van 10.00 tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 uur en zater dag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Van onze correspondent Axel - Hengelaarsvereniging Ge duld Overwint Alles (GOA) houdt zaterdag 25 september de vierde en tevens laatste hengel wedstrijd in dit seizoen meetel lend voor het clubkampioen schap voor senioren. Gevist wordt op het water van de Kleine kreek van 13.30 tot 16.30 uur. Na afloop worden in het clublokaal café Sonnehoeck aan de Oranjestraat in Axel de prijzen aan de winnaars uitge reikt. Hij is nog maar koud een jaar in functie en nu verwijten ze hem al dat hij plank gas door de Zeeuwse gevoeligheden scheurt. Met 'hem' bedoel ik natuurlijk de Commissaris der Koningin, de heer W. van Gelder. „De Zeeuwse bestuurderen," zo heeft Van Gelder hardop gezegd, „denken regionalis tisch, ze kunnen mentaal niet over de Westerschelde sprin gen en hun echte matadores typen als Kaland, Don en Boersma laten ze in de kou staan!" Eventjes was het mij te moe de alsof de legendarische De Casembroot weer domicilie in de Abdij gekozen had. Ook hij maakte immers van zijn hart geen moordkuil. Maar De Casembroot leefde in een tijd waarin een Com missaris der Koningin nog kinderlijke genegenheid van zijn 'onderdanen' mocht on dervinden, waardoor de ver foeide Zeeuwse gewoonte om de deur van de lift voor ie mand open te houden, terwijl je weet dat de lift bereids vertrokken is, weinig schade kon aanrichten. Van Gelder leeft in een ande re, meer riskante tijd. Het vergde dan ook behoorlijk wat moed om een boutade over de 'kwaliteit' van het lokaal bestuur ten beste te geven. Van Gelder sprak de meute bovendien toe tijdens een lunchbijeenkomst van de Maatschappij van Nijverheid en Handel. Een symbolisch kader, want van oudsher zijn de lunchbijeenkomsten van 'Nijverheid en Handel' dé plaats waar grote ontwikke lingen worden voorgekookt. Wat in wolken sigarenrook tijdens zo'n lunchtoespraak wordt gezegd, kan niet gene geerd worden. De enorme impact van Van Gelders sermoen zal de Sta ten van Zeeland dan ook no pen om in beleefde en soms zeis wat serviele verontwaar diging over Van Gelder heen te rollen als zij eenmaal in hun eigen milieu - de Staten zaal in de Middelburgse abdij - tegengas kunnen geven. Hoe zal Van Gelder reage ren? Wel, hij zal toegeven dat hij niet erg diplomatiek is ge weest toen hij tussen tweede belegde broodjes door de Zeeuwse politieke elite de mantel uitveegde, en tegelijk zal hij denken: „Maar ik heb het intussen wel lekker ge zegd! Hij lijkt daarmee een beetje op Feiix Rottenberg in diens haat-liefde-verhouding tot Thijs Wöltgens. Met een openbaar 'Mea Cul pa' zal de storm in het glas water wel weer gaan liggen. Maar wat ik hoop is, dat als Van Gelder zijn tocht naar Canossa eenmaal heeft ge maakt, iemand onder de aan wezige Statenleden zal oprij zen van zijn zetel om Van Gelder de innige dank van de Zeeuwse volksvertegenwoor digers over te brengen. Dank waarvoor?, zult u vragen. Wel: dank voor het feit dat Van Gelder in één lunchpau ze kans heeft gezien om de hele Zeeuwse bevolking te at tenderen op een steeds onder het tapijt geveegde tweespalt onder de bestuurderen van dit gewest en op een paar andere hete hangijzers. Het valt im mers niet te ontkennen dat de Westerschelde een cultuur grens is. Het valt niet te ontkennen dat er, sedert de roemloze dood van de Zeeuwse zeehaven plannen, geen echte toe komstvisie van provinciaal formaat meer werd ontwik keld. Het valt niet te ontken nen dat de ene gemeente in Zeeland de andere maar al te graag de loef afsteekt. Even min kan worden ontkend dat mannen als Kaland, Boersma en Don ver boven de middel maat uitstaken - hetgeen twee hunner vermoedelijk fataal is geworden, in die zin: dat wat men een rund vergeeft, men Apollo niet kan vergeven. Had Van Gelder zijn rede gewijd aan een lofzang op de kwaliteit van het plaatselijk bestuur; geen hond zou zijn woorden hebben aanhoord. Nu hij even diep uithaalde, staat politiek Zeeland op zijn kop. Maar het is een vriend die je de waarheid zegt... n Axel PORTRETTEN - Realistische portretten schildert Klaas Wingelaar. Hij exposeert tot 30 september in restaurant De Graanbeurs in Axel. Wingelaar die meedeed aan de Kunstenaars Manifestatie 93, heeft nu zijn portretten, waar onder een van Prins Claus, en stillevens in het Axelse eta blissement tijdens de periode dat Axel de culianaire week viert in de Kerkstraat. De werken kunnen bekeken worden tijdens de horeca- uren. Kloosterzande RECORDOPBRENGST - De zwemvierdaagse leverde dit jaar een recordopbrengst ten bate van Unicef. Het bedrag dat bijeen gezwommen, werd via sponsoring bedroeg 5080. Dat is ruim duizend gulden meer dan vorig jaar. DONDERDAG HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur prijskaarting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 13.30 uur bejaardenschieting. KLOOSTERZANDE - Café De Kombuis, 19.30 uur vleesprijskaarting. VOGELWAARDE - 't Gelaag, 14 uur kaarting. LAMSWAARDE -De Vier Jaargetijden, 13.30 uur bejaardenschieting CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur bieden KBO. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur koersbal KBO. Van onze correspondente Hulst - De Rode Kruis Colonne Hulst-Hontenisse is naarstig op zoek naar nieuwe leden en start daarom een nieuwe opleiding. Jos Valckx besteedt al jaren veel aandacht aan het Rode Kruis en de Colonne heeft een speciaal plaatsje in zijn hart. Binnen de Colonne Hulst-Hontenisse be staat de mogelijkheid om deel te nemen aan de nieuwe opleiding. „Bij voldoende deelname kan uitgeweken worden naar de na middag en starten we de cursus om 13.00 uur", vertelt Valcks die bereid is inlichtingen te geven over de opleiding aan allen die daar belangstelling voor hebben (telefoom 01140-12189). De opleidingen bevatten basis kennis voor iedere beginner, na deze aanloopcursus wordt aan dacht besteed aan de hulp aan gewonden en zieken. Hierin zit een stevige brok EHBO. Rol stoelbegeleiding, reanimatie en omgaan met gehandicapten en ouderen staan eveneens op het programma. De Rode Kruisleden worden op geleid door erkende docenten en de opleiding en diplomering ge schiedt volgens de regels van het Nederlands Rode Kruis. De opleidingen zijn in Hulst, maar als er voldoende deelne mers zijn, wil het Rode Kruis ook plaatselijk opleidingen ver zorgen.

de Stem | 1993 | | pagina 17