oeren smeken weer om geld België verlaagt rentetarief opnieuw Tence Computerchips gewilder dan cocaïne kor Binnen één dag ook een complete Herstellen in de buitenlucht (ieuwe poging om Haagse steun te krijgen voor noodlijdende sector laMaSfe NU ruidenier Üj, sletten. e Meer service en meer plaats voor uw fiets. ECONOMIE A5 HAND nachtploeg? uitzendbureau DOBBELMAN (CLASSIC WM 5K,L0 HAK POT- GROENTEN t KILO BIEFLAPPEN van KILO JONG BELEGEN KAAS Helft personeel ontslagen bij kaasfabriek Breda KOP MUNT Cut! ECONOMIE KORT !1 SEPTEMBER 1993 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 excuses aan ussel (anp) - De Nationale S van België heeft maan- r [jgt centraal- rentetarief, fbasisrente waarop de ta ken voor leningen aan [jen wordt vastgesteld, agd van 10 tot 9,75 pro- Het disconto blijft on- jzigd op 6,5 procent, tisde derde keer in nog geen .weken tijd dat het belang- rijkste rentetarief in België wordt verlaagd. De relatief hoge tarieven waren destijds nodig omdat de frank als gevolg van speculatie onder druk kwam te staan. De frank kreeg het vooral te verduren na uitlatingen van gou verneur Alfons Verplaetse van de Nationale Belgische Bank eind augustus dat hij interven ties, bedoeld om de koers van de munt te steunen, niet zag zitten. Een woordvoerster van de bank moest daarop in allerijl de on rust bezweren. Zij maakte dui delijk dat de bank niet tornde aan het interventiesysteem. De schade van de renteverhogin gen is volgens de Belgische mi nister van Financiën, Philippe Maystadt, overigens binnen de perken gebleven. Maystadt schatte vorige week de extra budgettaire kosten op minder dan een miljard frank. En passant leverde Maystadt wel kritiek op Verplaetse's uitlatin gen 'die geenszins hebben bijge dragen tot het creëren van een voor de Belgische frank gunstig klimaat.' „Persoonlijk heb ik de richtlijn van het comité van de gouverneurs van de centrale banken nageleefd die wil dat ministers het beste eraan doen niets te zeggen in tijden van monetaire onrust, omdat hun verklaringen doorgaans nutte loos en zelfs contraproduktief blijken te zijn." Volgens May stadt zouden sommigen er beter aan gedaan hebben zich door dit voorschrift te laten inspireren. iosokawa heeft gisteren fccuses aangeboden voor ■se krijgsgevangenen dwangarbeiders aan de s gesteld. Een groepering pocht Major ook 240 milj tg en, ofwel 20.000 dollar les dit van de hand. foto republiek zijn Paul Keating heeft de Bri hen om zijn land tegen 2001 Jn tot republiek uit te roep van de laatste staatkund en 'noodzakelijke stap js lië vast te stellen als onafh 1 brandbrief naar het kabinet, de Australiërs in een nog rs'.e en Tweede Kamer. Ite meerderheid voor de wel lid blijven van het Br fuw naar stembus gaan naar alle bus. De uitslag in de Nor kiezingen van vorige week mn noodkreet effect zal heb- 1s de vraag. CDA-kamerlid ÏN'oord laat zich niet uit over u of er extra geld be daar moet komen. Wel wil Noord, binnen de land- verwachtK®begroting, bekijken of be nde steunregelingen voor siai beter toegesneden kun- en krieskring door het verk s worden op de toenemende De commissie riep op parlement beslist op 8 okto 1 op herhaling gaan. De uits vezenlijk veranderen, luidt en Duitse politie |sche demonstranten die in B de Turkse premier Tansu Cil Jen met de politie. De betoj fdrukking van Kurden door riepen op tot een autono [ojectielen bekogeld, verrich zal naar verwachting geduri 3onn de Duitse regering vra| "X) in Duitsland te verbieder bij Navo-staf IG.J. Folmer (54) is benoemd 1 Militaire Staf van de Navo ni volgend jaar de Canadi ld op. Het is de eerste keer Ivo een Nederlander voor de roepen naar Somali hg heeft gisteren nog eens leid voor de multinationale vi |aties in Somalië (Unisom), airen in Somalië komt daarn bpen te sturen, komt juist op I Nigeria aan militaire operati pndse kritiek, nadat twee wek aten in de Somalische hoofdst ïtte slachting aan egeringsleger heeft het bloedl op 6 juni van dit jaar zek rwamen. Dat rapporteerde rrenigde Naties gisteren. Volge op de hoogte zijn geweest van ngssoldaten en tevens zoud eger gelieerde United Moven» no) hebben deelgenomen aan vil opheffing boycot isitieleider Draskovic heeft landse Zaken gepleit voor opW -Joegoslavië. Volgens Draskovl 1 de sancties juist tot de gM'j nodig heeft. De international iycot tegen Servië niet ophenl avië onder invloed van twni rste biljet van tien miljard dinr 10,80). jonze Haagse redactie aag - De boerenorganisaties hebben de politiek jnieuw dringend verzocht om financiële steun, waar- je noodlijdende agrariërs in deze economisch slechte jen het hoofd boven water kunnen houden. gezamenlijk beraad in jdit stuurden de drie centra- ijjdbouworganisaties (CLO) Dat is ook een wens van CLO. Het PvdA-kamerlid ijs is duidelijk niet van plan j een pleidooi voor extra mid- tate gaan houden, h politiek en ook de Neder- ijse samenleving onderschat- iwat zich momenteel afspeelt tel de landbouw", aldus B-voorzitter G. Doornbos, it belang van de landbouw (t de Nederlandse economie is 1 hem nog altijd zeer mt. „Van de totale Nederland- aport is 25 procent afkomstig ode landbouw. En we zorgen 1 meer dan een half miljoen lidsplaatsen. (ADVERTENTIES) Breda, tel. 076-204304 Ctten-Leur, tel. 01608-18018 Itrneiuen, tel. 01150-95538 2TENTIE) Nu in gratis v emmer ippel/kaneel, ik 200 gram ;tar, handappel, kilo rijst j2£§fof feir i,t diverse soorten, pot 370 ml. ïkousjes, grafiet of perle, t/m ;r a.s. strekt IK, ljKv«yg verpakt Ilijans bei: 02154-83333 Vrijwel alle sectoren van de landbouw delen in de huidige malaise. „Het gaat bedroevend slecht." Doornbos wijst in dit verband op het groeiend aantal boeren dat heeft aangeklopt om bijstand. Tot en met 31 augustus ondernamen 814 agrariërs deze stap. De meeste aanvragen zijn afkomstig uit de glastuinbouw (253) en de varkenshouderij (222). Enkele maanden terug vroegen de boeren al om financiële steun aan minister Bukman. Die po ging was vergeefs. Omdat de problemen aanhouden, besloten de boeren gisteren tot het schrij ven van de brandbrief, in de hoop dat de Kamer bij de begro tingsbehandeling besluit tot steunmaatregelen. Knelpunten De boeren gaan ook zelf aan de slag om de problemen aan te pakken. Elke sector heeft zijn eigen knelpunten. Zo worstelt de glastuinbouw bijvoorbeeld met het verslechterde imago van de Hollandse tomaat, in de akker bouw is een overproduktie van aardappels ontstaan en de var kenshouders kampen met het probleem van dierziekten. Doornbos: „Op korte termijn moet er wat gebeuren. Daarbij is een hoofdrol voor onszelf wegge legd." Maar van het Rijk verwachten de boeren ook de nodige onder steuning. „De overheid mag ons deze keer niet in de kou laten staan", aldus Doornbos. De boe renorganisaties vinden dat de overheid vooral iets moet doen om de hoge kosten waarvoor de boeren zich geplaatst zien, te drukken. Daarbij gaat het bij voorbeeld ook om uitgaven op het gebied van keuringen, onder zoek, en infrastructuur. Volgens boerenvoorman M. Va rekamp moet de samenleving er begrip voor tonen dat de alarm bel wordt geluid. „De boeren hebben het gevoel gekregen dat ze een vergeten groep zijn ge worden." Noodgedwongen herstellen schoenmakers schoenen voor hun winkels in Havanna. De elektriciteit is gerantsoeneerd in Cuba, stroom is slechts op bepaalde tijden te verkrijgen. Dtis moeten de schoenlappers hun werk in het daglicht doen. foto afp Door Jan van de Ven Diefstal van computerchips is een steeds lukratiever misdaadvorm. 'Chips zijn de dope van de jaren negentig', zei een plaatsvervangend officier van justitie in de Amerikaanse staat Californië vorige week tegen een verslaggever van de Wall Street Journal. Handel in gestolen chips levert in Silicon Valley en wijde omgeving veel meer op dan die in cocaïne. En... het is minder gevaarlijk. Het is handel voor de zakenman; een nieuwe vorm van witte-boordencriminaliteit. De toenemende belangstelling van crimine len voor computers en chips speelt ook in Nederland, menen mensen die goed thuis zijn in de branche. Maar met het verstrekken van informatie zijn handelaren allerminst scheutig. „Dat is niet goed voor de branche. Je maakt de misdadigers attent op dingen waar ze beter geen weet van kunnen hebben. Anders gaan de mensen die nu winkels en tankstations overvallen, zich straks met computerchips bezighouden." De branche zit er niet op te wachten. Hoewel politiecijfers hun gevoelens nog niet bevesti gen, hebben computerhandelaren stellig de indruk dat ze steeds vaker het slachtoffer worden van (zware) criminaliteit. Bedrijven verhuizen uit veiligheidsoverwegingen, ha len hun magazijnen leeg om dieven geen kans te geven en gaan over tot extra fysieke en elektronische beveiligingen. Gewilde artikelen zijn de 486-micropro- cessoren van Intel - het hart van de meeste moderne personal computers - en geheugen chips, die in veelvouden van een megabyte het (dynamische) werkgeheugen van een computer vormen. De schaarste aan deze produkten is groot. Vooral de kleinere com- puter-assemblagebedrijven, de pc-klonen- bouwers, hebben moeite om aan micropro cessoren en geheugenchips te komen. En dat zouden dan ook voornamelijk de afnemers van de computercriminelen-met-de-witte- boorden zijn. Vorige week werd op een vlieghaven in de Amerikaanse staat Californië een zakenman gepakt na een gestolen-chipsdeal. Hij had de verkeerde zakenpartner uitgezocht, namelijk een undercover agent: de agent als leveran cier, de zakenman als koper. In het koffertje dat de zakenman voor z'n 21.000 dollar (een kleine 38.000 gulden) kreeg, zaten tweehon derd Intel 80486-microprocessoren. De za kenman had ze willen leveren aan een afne mer in Taiwan, een land waar ontzettend veel pc-klonenbouwers zitten. Volgens recente Amerikaanse gegevens gaan de gestolen 486-processoren van Intel - die in het reguliere verkoopkanaal tussen 450 en 500 dollar doen - op de zwarte markt voor tussen 150 en 250 dollar van de hand. De aard van de diefstallen waarmee de Ameri kaanse politie te maken krijgt, zijn verschil lend.' van het ordinair rammen van winkel puien tot werknemers die een handvol chips stelen bij de baas. „Ik heb hier wel verhalen gehoord van mensen die hun baas bestelen door de com puters op het werk die met 4 mb zijn uitgerust, van 2 mb te ontdoen en deze chips te verhandelen", zegt een rechercheur van de afdeling computercriminaliteit van de Cen trale Recherche Informatiedienst. Schaarste In recherchekringen in Nederland wordt - evenals in de VS - de toegenomen activi teit van het criminele circuit in verband gebracht met de ramp, begin juli, in een kunstharsfabriek in Japan, waar het materi aal wordt vervaardigd waarin computer chips worden 'ingebed'. Het gevolg daarvan was een explosie van de prijzen van geheu genchips. Volgens kenners in de computer branche in Nederland speelt de zaak echter al langer. De schaarste aan chips dateert al van eind vorig jaar. En vanaf begin dit jaar wordt een verhoogde criminaliteit op dit front gesignaleerd. „Chips zijn goud geld waard", zegt een rechercheur van een van de Nederlandse pilot-teams voor computercriminaliteit. Ge stolen chips duiken op in de internationale spotmarkten, weet de zegsman, maar het valt dan niet meer te achterhalen is dat om gestolen chips gaat. Van onze verslaggever Breda - Bij kaasfabriek Mar- tinus in Breda gaan 27 banen weg. De ontslagaanvraag voor de 27 van de 51 werkne mers wordt nog deze maand bij het arbeidsbureau in Bre da worden ingediend. Dit ontslag is volgens de Marti- nus-directie onderdeel van een reorganisatieplan bij het bedrijf waarover inmiddels overeen stemming is bereikt met de on dernemingsraad. Samen met de vakbonden heeft de directie ook een sociaal plan opgesteld dat in de loop van volgende week voor goedkeuring aan de leden zal worden voorgelegd. Het ontslag bij Martinus werd al afgelopen zomer aangekondigd. Om hoeveel arbeidsplaatsen het zou gaan was toen nog niet be kend. Kaasfabriek Martinus, onderdeel van het Franse Bongrain-con- cern, maakt verse, zachte kaas bestemd voor de export.- Daar van zal een deel, de kaasjes van het merk Leger St. Moret, voortaan in Frankrijk worden geproduceerd. De reorganisatie heeft volgens Martinus-directeur Th. Janssen te maken met de recessie in Europa waardoor de afzet van het Franse concern flink is te ruggelopen. (ADVERTENTIE) Alle bewaakte fietsenstallingen bij de stations heten voortaan Rijwielshop. Dat is geen loze kreet. Want voortaan kunt u daar niet alleen uw fiets stallen, u kunt 'm daar ook laten repareren. En u kunt er ook een fiets kopen of huren. Bovendien wordt de capaciteit van een groot aantal onbewaakte fietsenstallingen aanmerkelijk uitgebreid. Meer fietsen kunnen dan een overdekte plaats vinden in nieuwe fietsklui zen en -klemmen. In totaal komen er dit jaar zo'n 26.000 stallingsplaatsen bij. Kijk, als grapje kan het nog net. Regis seur zit in de Saha ra voor de opname van een commercial voor de nieuwe vruchtenvia van Melkunie. Hij geeft het teken dat de camera's mogen zoemen, waarop onmiddellijk zijn zak telefoon begint te piepen. „Cutl", roept de regisseur licht geïrriteerd tegen zijn crew. Een piepje drukt het woordje licht weg. Het grapje: de regisseur ver ontschuldigt zich bij zijn klaarblijkelijk Nederlandse gesprekspartner: „Neen, ik had het niet tegen u". Zeker, de spot is absoluut leuk. Het vleugje kameel dat een vleugje kaneel blijkt te moeten zijn is een ander voor beeld van absolute taal- en woordhumor, waarin de Ba bylonische cut-verwarring naadloos past. Maar had dat tien jaar gele den gekund? Waarschijnlijk niet. De morele gemakzucht is in het afgelopen decennium nergens zo toegenomen - voortgewoekerd zullen ande ren zeggen - als in Nederland. Dat meldde deze krant ten minste enkele weken terug op gezag van het jongste Europe se Waardenonderzoek van de Katholieke Universiteit Til burg (KUB). Niemand die iets van de ver loedering durft te zeggen, want op een of andere manier zijn grofheid en progressivi teit een beetje door elkaar geraakt. Vooral progressieve cabaretiers hebben die ont wikkeling beïnvloed. De Amerikaan Lenny Bruce ver hief het vermengen van vloe ken met four letter words tot subcultuur-kunst. In Neder land liep het uit op een avondje kleinburgerlijk schel den met Youp van 't Hek. De kranten zijn er langzaam mee vervuild. De courantiers van vroeger vonden dat de krant een educatieve taak had. Uitgevers en redacties waren het daar ontroerend over eens. Nou. met die op voeding gaat het prima! Een paar voorbeelden: 'Buurvrouw bukt gewillig over de tafel heen. Geen slip je maar helemaal Kom op! Je hebt't verdiend. Grieks (Telegraaf) "Jij op z'n gezicht, ik van onderen' En zo ligt de verle gen krantenjongen 18 i. be dolven onder de 2 RIJPE vriendinnen' (Algemeen Dag blad) De 06-jongens haken zo leuk in op de Jonge-Heldencam- pagne van de dagbladuitge vers. Pagina's porno maken het draaien van een 06-nummer op deze wijze ge heel overbodig, maar kun je door Willem Reijn zo'n krant nog gewoon op tafel laten liggen voor de kin deren? Bij deze krant worden de erg ste advertenties geweerd. 'Onderdanige jongens bellen met strenge meesters' en 'Nymfomane huisvrouwtjes zoeken stiekem sexcontact via je postcode' zijn waarschijn lijk opgenomen als piketpaal tjes om de grenzen af te bake nen. Andere uitgevers weigeren deze advertenties geheel. Bij Brabant Pers bande de uitge ver de advertenties bij het lanceren van een investerings plan om de drie betrokken kranten hoger in de markt te zetten. Niet alleen de redac tionele artikelen maar ook de advertenties bepalen het ima go van de krant, stelde de uitgever. Toen in het Oosten van het land de advertentie-afdelin gen van het neutrale dagblad Tubantia en de katholieke Twentsche Courant in elkaar werden geschoven, maakte de uitgever een uitzondering voor wat hij noemde de mes- sagerie rose. De sex-adverten- ties pasten niet bij de identi teit en dus de marktpositie van de Twentsche Courant. Geldt dat ook voor de journa listen? Ais een trainer met een woordenschat van vier honderd woorden praat over een fc/orewedstrijd, een free lance-correspondent een stuk- kie slijt over toeristenneukers en een topvoetbalier zijn vriend citeert met het overbo dige 'godverdomme Ruud, dan is dat taalgebruik uitslui tend kenmerkend voor de sluipende morele gemak zucht. Want met het bewust veranderen van een marktpo sitie heeft dat niets te maken. Dat is weer wel het geval bij Veronica. Veronica, rete-goed, davert het met tientallen watts in de spijkergoedpaleizen. „Dat durft toch niemand", pochte een late veertiger uit de Vero- nica-top. Mag ik dan samen met Mel kunie de media voor één keer toeroepen: CUT! tilÉli&rS Balladur wil einde aan ontslaggolf Parijs - De Franse staatsbedrijven mogen tot eind maart geen gedwongen ontslagen toepassen. Volgens de Franse premier Edouard Balladur moeten staatsbedrijven het goede voorbeeld geven waar het gaat om behoud van werkgelegenheid. Hij wil een halt toe te roepen aan de stijgende werkloosheid in Frankrijk. Frankrijk telt nu een record-aantal werklozen van 3,2 miljoen, ofwel 11,7 procent van de beroepsbevolking. Vorige week hebben particuliere bedrijven en staatsbedrijven, inclusief het verlieslijdende Air France en computerfabrikant Buil, gelijktij dig het ontslag aangekondigd van in totaal 13.000 mensen. Hogere halfjaarwinst AIR Rotterdam - De halfjaarwinst van Automobiel Industrie Rotter dam (AIR) is gestegen van f 0,3 miljoen tot f 1,1 miljoen. Hierin zijn echter incidentele baten begrepen van f 925.000, die bij de verkoop van twee sehadebedrijven werden behaald. De winst per aandeel is gestegen van vijf cent naar f 4,44. De omzet daalde met 29 procent naar f 84 miljoen, heeft de onderneming bekendgemaakt. Bij de dealerbedrijven heeft het resultaat onder zware druk gestaan door een te grote voorraad jonge, gebruikte wagens die als gevolg van aan autoverhuurbedrijven afgegeven terugkoop verplichtingen terugkwamen. KLM Kleding in halfjaar op winst Haaksbergen - EHCO KLM (bedrijfskleding) heeft in de eerste helft van 1993 een nettowinst geboekt van f 1,2 miljoen tegen f 2,4 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. De omzet is met 21 procent gedaald tot f 36,3 miljoen. Het besluit om de produktie in Haaksbergen te sluiten zal leiden tot een buitenge wone last van f 1 miljoen, die wordt verwerkt in het jaarresul taat. De komende maanden zullen voor het bedrijf nog moeilijk blijven, maar de directie is voor de langere termijn optimistisch. Rechterlijk gelijk voor autohandelaar Den Bosch - De Helmondse autohandelaar Cor Scheepers heeft bij de rechtbank in Den Bosch het kort geding gewonnen dat hij aanspande om te voorkomen dat Citroen Nederland zijn eigen dommen openbaar zou laten verkopen. Citroen had beslag laten leggen omdat hij de ge- en verboden van rechtbankpresident mr. Povel in een eerder kort geding aan zijn laars zou hebben gelapt. Scheepers timmert, alhoewel hij geen officiële Citroën-dealer is, nogal aan de weg met Citroëns. Scheepers had de nieuwe Citroën Xantia al in de etalage staan terwijl die pas in april op de Nederlandse markt komt. Op straffe van een dwangsom van f 25.000 per overtreding werd Scheepers in een kort geding verboden om de Xantia in zijn showroom te zetten en Citroën-beeldmerken te gebruiken. Scheepers haalde de auto uit de etalage en parkeerde hem naast zijn zaak. Hij meldde zich bij de Kamer van Koophandel als handelaar in citrusfruit en verkocht citroenen in zijn zaak. Hij adverteerde: Maak deze slagzin af. Scheepers verkoopt geen knollen maar citr..nen. Citroën- Nederland vond dat dit Schee pers de maximum dwangsom van een ton moest kosten en liet beslag leggen. Mr. Povel heeft inmiddels bevolen het beslag op te heffen.

de Stem | 1993 | | pagina 5