Afstraffing Poolse hervormers I B oere Onze Top 5 van deze wee Israël vreest golf van politiek geweld Tencef Nederlandse in Singapore verklaart zich onschuldig aan drugsmokkel de woonbeurs CDU'ers vallen eigen presidentskandidaat af Binnen één dag ook een complete Voormalige communisten winnen fors bij parlementsverkiezingen '9 3 Nieuwe poging nachtploeg? DE STEM BUITENLAND Nationalistische bewegingen voelen zich gefrustreerd in Groot-Israël-gedachte Ch Koeken, Nieuwe oogst: Elstar, Surinaamse witte rijst i2t8§fof zilvervliesrijst 12£9}T zak 1 kilo CU Kipkarbonade, Happy panty kniekousjes, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 Singapore (afp/anp) - De Neder landse Maria Krol (59) die in Singa pore verdacht wordt van de smok kel van 1,6 kilo heroïne heeft giste ren voor de rechtbank verklaard onschuldig te zijn. Op drugsmokkel staat in Singapore de doodstraf. Krol, moeder van twee kinderen, werd in april 1991 gearresteerd nadat in haar hotelkamer in Singapore 1,6 kilo dia- morphine (hoogwaardige heroïne) werd aangetroffen. Bij haar collega, de Nige- riaan Peter Johnson (36), werd ruim 300 gram van dezelfde drug aangetroffen. Maria Krol heeft tien jaar in Nigeria gewerkt bij een internationaal import- bedrijf. Volgens de openbaar aanklager werd de heroïne gevonden in cylinders in de bagage van Johnson en onder de sofa in de hotelkamer van Krol. Rechter Lai Kew Chai ging niet in op de eis van Krols advocaat om een tweede rechter. Vrijdag werd het proces tegen Krol verdaagd nadat haar raadsman had verklaard dat rechtszaken waarbij de doodstraf kan worden uitgesproken,, geleid moet worden door twee rechters. De rechtszaak tegen Krol en Johnson was al een paar maal uitgesteld, omdat eerst een tolk voor de Nigeriaan gevon den diende te worden. Een andere Nigeriaan, de zakenman Emmanuel Anyanwu, werd maandag ter dood veroordeeld voor de smokkel van 2 kilo diamorphine. Volgens de wet in Singapore staat op het bezit van meer dan 15 gram heroïne de doodstraf. Eind april werd al het doodvonnis uit gesproken tegen de Nederlander Johan nes van Damme (57) die in 1991 werd opgepakt met 4 kilo heroïne. Van Dam me heeft beroep aangetekend tegen het vonnis. In Singapore zijn al 38 mensen opgehangen wegens drugsmokkel; 72 anderen zijn eveneens tot de galg ver oordeeld wegens drugdelicten. Volgens de Centrale Recherche Infor matiedienst in Zoetermeer bestaan er sterke aanwijzingen dat Krol en Van Damme zijn benaderd door een Afri kaanse drugbende die vanuit Nigeria opereert en bij voorkeur Europeanen als koerier gebruikt. Van onze correspondent Stevo Akkerman Warschau - De kiezers van Polen hebben bij de parle mentsverkiezingen van gisteren een forse afstraffing uitgedeeld aan de partijen die verantwoordelijk waren voor de politieke en economische hervormingen van de afgelopen vier jaar. De officiële uitslag wordt pas later deze week verwacht, maar alle peilingen wijzeh er op dat de voormalige communisten de gro te winnaars zijn. De Alliantie van Democratisch Links (SLD), waarin de oud communisten de grootste groep vormen, lijkt te mogen rekenen op ongeveer twintig procent van de stemmen. Op de tweede plaats volgt de Poolse Boerenpartij, waarin een bondgenoot van de communisten onder het totalitaire regime, met ongeveer vijftien procent. De Democratische Unie, de partij van demissionair premier Hanna Suchocha blijft steken op ruim tien procent en wordt gevolgd door de Unie van de Arbeid, een uit Solidariteit voortgekomen linkse partij. Doorgaan Solidariteit zelf lijkt de kies drempel van vijf procent niet te halen en dat geldt ook voor een hele reeks van rechtse partijen. Het nieuwe Poolse parlement, waarvoor overigens slechts 47 procent van de stemgerechtigden zijn stem uitbracht, zal helemaal - of bijna helemaal - bestaan uit linkse partijen, met uitzondering van de Democratische Unie. De leider van de SLD, Alexan der Kwasniewsci, verzekerde gisteravond na het bekend wor den van de eerste resultaten, dat zijn partij geen terugkeer naar de tijden van weleer voorstaat en de hervormingen niet zal terug draaien. „Maak je geen zorgen, wij zijn niet de communisten," aldus Kwasniewsci, die zei 'heel geluk kig' te zijn en drie jaar geleden, toen hij leider werd van de SLD, nooit op zo'n spoedig succes had durven hopen. Kwasniewsci, die onder het com munisme ooit minister van Sport- en Jeugdzaken was, is de meest waarschijnlijke kandidaat voor het premierschap. In Polen benoemt de president de pre mier, die dan vervolgens mag proberen een regering te vormen. Formatie President Lech Walesa heeft al aangekondigd de wil van de kie zer te zullen eerbiedigen en de formatie-opdracht aan de SLD te zullen geven. Hoewel de SLD en de Boerenpartij (dankzij het ingewikkelde kiessysteem dat hen meer zetels geeft dan het percentage van de stemmen) sa men over een meerderheid be schikken in het parlement, zijn beide partijen niet erg enthou siast voor een coalitie met de ander. De Boerenpartij wil wat afstand houden van de SLD en wil niet te veel herinnerd worden aan haar verleden als 'blokpartij' in het na-oorlogse Polen. En de SLD wil zo graag bewijzen dat ze sociaal-democratisch is en ab soluut niet meer communistisch, dat ze bij voorkeur een coalitie vormt met de Democratische Unie, eventueel aangevuld met een derde partner. Binnen de Democratische Unie heerst onzekerheid over de vraag of samenwerking met de SLD mogelijk is. Sommige partij-pro minenten prefereren de opposi tie. Fractie-voorzitter professor Bronislaw Geremek zei gistera vond 'nooit' een coalitie met de SLD aan te willen gaan. Verrast Hannah Suchocha, boegbeeld van de Democratische Unie bij deze verkiezingen, wilde niet verder gaan dan mede te delen dat er qua coalitievorming 'vele mogelijkheden' waren. Zij zei niet verrast te zijn door de resulaten van de verkiezin gen, omdat de peilingen al we kenlang op een dergelijke uitslag wezen. Suchocha voegde er ech ter aan toe inhoudelijk wel ver rast te zijn, omdat de Polen zich van de hervormingen afkeren net nu de eerste vruchten daar van duidelijk worden; economi sche groei, een dynamische pri- vé-sector. „De nieuwe minister-president komt aan het hoofd te staan van een land dat veelbelovend is," aldus Suchocha. De grote winst voor de voormali ge communisten lijkt gepaard te gaan met een grote nederlaag voor de partijen die zich 'rechts' noemen en in verschillende gra daties uitblonken door nationa lisme en radicaliteit. Zij zijn het slachtoffer geworden van hun eigen verdeeldheid. Terwijl ze bij elkaar zeker zo'n twintig procent van het electo raat vertegenwoordigen, zal bijna geen van hen in de Sejm terecht komen vanwege het feit dat ze elk op eigen gelegenheid wilden proberen de kiesdrempel van vijf procent te passeren. Vijanden Daardoor zullen ook de door de kerk gesteunde katholiek-natio nalisten, die onder Suchocha nog deel uitmaakten van de regering, van het Poolse politieke toneei verdwijnen, of althans verdoemd worden tot een buiten-parle mentair bestaan. Lech Walesa (ADVERTENTIE) dinsdag 21 september t/m zondag 26 september openingstijden 10.00 tot 21.00 uur, za/zo 10.00 tot 17.00 uur 0 ook uitstekend bereikbaar per trein parkhal RAI Amsterdam De Woonbeurs '93 is een unieke manifestatie in samenwerking met DoehetZelf woonideeën, Eigen Huis Interieur, Ariadne, en VTWonen. Op de Woonbeurs '93 vindt u het beste en mooiste dat in Nederland op woongebied te koop is; van design tot antiek, van complete keukens tot het servies van het jaar. Mis het niet, deze spectaculaire 'woonstad' van 13.000 m' met 140 inspirerende stands. catalogus 0 het Petit Palais; presentaties van internationale stoffenmerken door Nederlandse decorateurs 0 het kinderpaviljoen 0 paviljoen 'de gedekte tafel' 0 lezingen, demonstraties en workshops 0 diverse exposities: o.a. 90 jaar interieurfotografie in Nederland Joodse kolonisten worden bij de Klaagmuur in Jeruzalem tegengehouden door veiligheidsagenten. De protesten van nationalisti sche Israëli's nemen toe in zowel aantal als hevigheid. foto afp Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Jeruzalem zal deze week weer scènes van heftige emoties opleveren wanneer het parlement, de Knesset, een marathondebat houdt over de Israël-PLO-akkoord. De autoriteiten houden daar om rekening met een golf van politiek geweld van de in haar nationalistische ideeën gefrustreerde rechtse bewe ging- Professor Ehud Sprinzak, die zich al jaren specialiseert in de extreem-rechtse stroming in Is raël, vreest met name voor poli tiek geweld van de kant van de extreme groeperingen onder de 130.000 joodse kolonisten in de door Israël bezette gebieden. „Er bestaat onder hen het ge voel", zegt hij, dat ze de strijd al aan het verliezen zijn. Wan hoopsdaden zijn niet uit te slui ten." Nederlaag En die wanhoop is politiek, reli gieus en persoonlijk. Want met de inmiddels beroemde hand druk tussen Rabin en Arafat in Washington heeft de Israëlische premier de 'Groot-Israël-ge- dachte' - dé stroming die koste wat kost de bezette gebieden vast wil houden - in één klap tot een mythe gemaakt. Niet alleen het zelfbestuur voor de Pales- tijnen is onderweg, weten de Israëli's, maar ook de Palestijnse staat. Benjamin Netanyahu, de leider van de Likoed die tevens de hele oppositie tegen de vredesakkoor den aanvoert, heeft dus op het eerste gezicht een geweldige in tern-politieke troef in handen, en toch is zijn nederlaag nu al zeker. Niet alleen in de peilingen van de Israëlische politieke opi nie, ook in de Knesset. Stemmen Het is nog niet duidelijk of de 120 parlementsleden zullen mo gen stemmen volgens eigen in zichten of dat hun partijdiscipli ne zal worden opgelegd. Zullen ze moeten stemmen zoals de par tijlijn hen voorschrijft -naar verwacht wordt aanstaande don derdag- dan is premier Rabin van minstens 61 ja-stemmen ver zekerd. Maar krijgen ze vrijheid van beslissing, dan is Rabins meerderheid veel groter. Want hoe hard de demonstran ten ook zullen schreeuwen en hoe boos de ogen van de opposi tieleider ook mogen rollen, het vuur van de oppositie wordt da nig geblust door een paar histo rische feiten. Het was Menachem Begin, de legendarische Likoed-leider van toen, die zijn land leidde naar de vrede met Egypte en daartoe de gehele Sinai-woestijn opgaf. Het was diezelfde Begin, die al in diezelfde tijd met de onderteke ning van de Camp-David-ak- koorden de Palestijnen niet al leen zelfbestuur, maar ook na tionale rechten beloofde. En het was Yitschak Shamir, Begins opvolger, die ermee in stemde in Madrid bij het begin van het vredesproces aan één tafel te zitten met een Palestijnse delegatie, die handelde op in structies van de PLO. Zegen Wat heeft de Likoed, als grootste oppositiepartij, dus voor argu menten om moord en brand te schreeuwen over de dramatische ontwikkelingen van de laatste weken? Zeker nu er al sprake is van de meest ongelooflijke vre- desevenementen, zoals de spoe dige landing in Israël van een 'vredesvliegtuig' met toeristen uit Arabische landen. Of een geplande ontmoeting, nog deze week, tussen de minister van Buitenlandse Zaken Simon Peres en zijn Syrische collega Farouk e-Shara. De vredesontwikkelingen gaan hard. En ook al zal de Israëlische oppositie goed gebruik maken van de pijnlijke prijs die het opgeven van bezet gebied voor velen inhoudt, Rabin heeft niet alleen een flinke meerderheid van zijn volk achter zich, hij zal ook van de Knesset de vredesze- gen krijgen. Staatshoofd Israel heeft gisteren voor het eerst een officiële delegatie naar Tunesië gestuurd. De uit drie personen bestaande missie zal de volgende onderhandelingsronde over regionale kwesties in het Midden-Oosten voorbereiden. PLO-leider Yasir Arafat op zijn beurt is gisteren als een bevriend staatshoofd onthaald in de Jor daanse hoofdstad Amman. Volgens een hoge PLO-functio- naris zouden Arafat en Hussein het vooral hebben over de rol die Jordanië kan spelen in het be perkte zelfbestuur dat de Pales tijnen zullen krijgen in Jericho en de Gazastrook. Ook moeten Arafat en Hussein de vluchtelin- genkwestie zien op te lossen. In de oorlogen van 1948 en 1967 vluchtten honderdduizenden Pa lestijnen naar Jordanië. De relatie tussen Arafat en Hus sein was in het verleden niet altijd even goed. In 1970 liet de koning Arafat en zijn Palestijnse strijders uit Jordanië gooien, omdat zij een bedreiging voor de monarchie waren geworden. In latere jaren zochten Arafat en Hussein voorzichtig toenadering. foto epa Ex-minister en liberaal Hans-Dietrich Genscher zegt definitief af Bonn/München (ap) - De mi nister van Justitie van Sak sen, Steffen Heitmann, die door bondskanselier Helmut Kohl naar voren geschoven is als mogelijke presidentskan didaat, heeft het vertrouwen van enkele CDU-ers verloren. Zijn partijleden, onder wie Bondsdaglid Editha Lim- bach, vielen Heitmann in de kranten openlijk af en stel den de partijleiding voor een andere kandidaat te zoeken. De weerstand kwam nadat Héi- mann (49) afgelopen weekeinde suggereerde dat Duitsland het nazi-verleden als een gesloten boek moet beschouwen. „Duits land kan tot het eind der tijden geen bijzondere rol spelen," al dus de CDU'er. Deze uitspraak volgde nadat hij zich eerder al bedenkelijk had uitgelaten over de Europese eenwording en vrouwenrechten. H.-D. Genscher: definitief geen kandidaat. foto epa De oppositionele SPD uitte ook kritiek: „Kohl ziet graag een Oostduitser als president omdat dat het Duitse herenigingsproces ten goede zou komen. Blijkbaar stelt Kohl aan een Oostduitser niet zulke hoge eisen, kritiseerde Reinhard Hoppner, SPD-opposi- tieleider in de Landdag van Sak- sen-Anhalt. Het aan Heitmann beloofde presidentschap is zeker drie maten te groot voor de man, aldus Hoppner. Naast de kritiek was er ook bijval voor Heitmann. De CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, heeft Heitmann de afgelo pen dagen via persoonlijke ge sprekken gewogen en geschikt bevonden. Vice-voorzitter van de CSU Mathilde Berghofer- Weichner loofde Heitmann zelfs, omdat hij 'thema's aansnijdt die tot nu toe in de taboesfeer la gen'. De ophef rond de persoon van Heitmann is volgens Berghofer- Weichner juist een teken dat de Duitsers hun beste presidents kandidaat hebben gevonden. Hoewel de verkiezingen pas op 23 mei 1994 worden gehouden, tekent zich nu al een tweestrijd af tussen Heitmann en de SPD- kandidaat Johannes Rau, de pre mier van Noordrijn-Westfalen. Zij zijn de enige twee gegadig den om president Von Wei- zsacker op te volgen sinds Hans- Dietrich Genscher (FDP), de voormalige minister van Buiten landse Zaken en - naar uit pei lingen blijkt- veruit de meest favoriete kandidaat bij het Duit se volk, gisteren de liberalen definitief liet weten dat hij geen kandidaat is. De partij heeft zware druk op Genscher uitgeoefend om zich kandidaat te stellen. Tijdens een vergadering van de FDP her haalde de voorganger van Kin kel op het ministerie van Buiten landse zaken dat hij niet be schikbaar is als president van de republiek, ondanks de verzoeken van zijn partij. „Ik heb het al vaak gezegd, maar zal het nog een keer herhalen: Ik ben geen kandidaat voor het president schap", aldus Genscher. tESTEM ■■■■■BUITENLAND KOfi Hosokawa biedt Major excuses aan leven :en wissel (anp) - De Nationale li van België heeft maan- het centraal- rentetarief, 'basisrente waarop de ta- voor leningen aan wordt vastgesteld, 1 van 10 tot 9,75 pro- Het disconto blijft on- ■vvïjzigd op 6,5 procent, t is de derde keer in nog geen .Je weken tijd dat het belang- rijkst word tariei omda speci staan De verdi f De Japanse premier Morihiro Hosokawa heeft gisten Britse collega John Major excuses aangeboden slechte behandeling van Britse krijgsgevangenen1 Tweede Wereldoorlog, die als dwangarbeiders aan de ma-spoorlijn te werk werden gesteld. Een groepering Britse ex-krijgsgevangenen verzocht Major ook 240 uj dollar schadevergoeding te vragen, ofwel 20.000 Britse gevangene. Hosokawa wees dit van de hand. Australië wil in 2001 republiek zijn |sn onze Haagse redactie len Haag - De boerenorganisat: pnieuw dringend verzocht om f nee noodlijdende agrariërs in de Dublin - De Australische premier Paul Keating heeft dei üden het hoofd boven water kunr vorstin ingelicht over het voornemen om zijn land tegen 200 te maken van Groot-Brittannië en tot republiek uit te re# ia een gezamenlijk beraad in Keating vindt dat het opheffen van de laatste staat!® trecht stuurden de drie centra banden met Groot-Brittannië een 'noodzakelijke im n duidelijk de identiteit van Australië vast te stellen kelijk land'. Verwacht wordt dat de Australiërs in een» fjrsteen Tweede Kamer, houden referendum met een grote meerderheid voor dei hf hun noodkreet effect zal heb- bliek zal stemmen. Australië wil wel lid blijven van het Bi en is de vraag. CD A-kamerlid Gemenebest. an'Noord laat zich niet uit over vraag of er extra geld be- "hikbaar moet komen. Wel wil an Noord, binnen de land- De inwoners van Oslo gaan naar alle verwach „nwbegroting, bekijken of be- 'nvT TiTAnv nnnv Hrv pf/wviUiin TYni4nln/<r tJ. v i Oslo bijna zeker opnieuw naar stembus Oslo binnenkort weer naar de stembus. De uitslag in de voor hoofdstad bij de nationale verkiezingen van vorige w# en beter toegesneden kun- vanwege onregelmatigheden in een krieskring door het zingscomité unaniem verworpen. De commissie riep nieuwe verkiezingen. Het Noorse parlement beslist op 8 of de kiezers van Oslo inderdaad op herhaling gaan. DetiMiv^is"duidel"iik* niet van plan zal in een tweede ronde niet wezenlijk veranderen, luid een pleidooi voor extra mid- verwachting. Botsing tussen Kurden en Duitse politie elen te gaan houden. De politiek en ook de Neder- indse samenleving onderschat- Bonn - Enkele honderden Kurdische demonstranten dieiaj wat zjc^ momenteel afspeelt betoogden tegen het bezoek van de Turkse premier TanstiO "®en de landbouw aldus zijn gisteren in botsing gekomen met de politie. De bets 10-voorzitter G. demonstreerden tegen de onderdrukking van Kurden door Turkse leger in Oost-Turkije en riepen op tot een autoo Kurdistan. De politie, met projectielen bekogeld, verrit 1XU1 UIOVUIZ- 'Z1V.V JT J i VCllll 1 1 »r J 1 J enkele arrestaties. Premier Ciller zal naar verwachtinggedi ro Yan5v totale Nederland- oo Aovnrtrf w 9R nrneorit aTlrnmQTKJ de haar driedaags bezoek aan Bonn de Duitse regering vn de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) in Duitsland te Nederlandse directeur bij Navo-staf Den Haag - Luitenant-generaal G.J. Folmer (54) is benoi directeur van de Internationale Militaire Staf van de Nas Brussel. Hij volgt rond 1 juni volgend jaar de Cam luitenant-generaal J. Dangerfield op. Het is de eerste keer het Militair Comité van de Navo een Nederlander voor i functie heeft aangewezen. Nigeria stuurt meer troepen naar Somali Kano - De Nigeriaanse regering heeft gisteren nog militairen ter beschikking gesteld voor de multinationale desmacht van de Verenigde Naties in Somalië (Unisom). totaal aantal Nigeriaanse militairen in Somalië komt op 516. Het besluit om meer troepen te sturen, komt juist op moment dat de deelname van Nigeria aan militaire opera onderwerp is van felle binnenlandse kritiek, nadat tweern geleden zeven Nigeriaanse soldaten in de Somalische hooi Mogadishu werden gedood. Liberiaanse leger richtte slachting aan New York - Het Liberiaanse regeringsleger heeft het blo in Harbei aangericht waarbij op 6 juni van dit jaar zeshonderd vluchtelingen omkwamen. Dat rapporteerde onderzoekscommissie van de Verenigde Naties gisteren." de commissie moet de legertop op de hoogte zijn geweeste betrokkenheid van de regeringssoldaten en tevens zt manschappen van de aan het leger gelieerde United Mo of Liberia for Democracy (Ulimo) hebben deelgenomen slachting. Servische oppositie wil opheffing boycot Zagreb - De Servische oppositieleider Draskovic minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken gepleit voor fing van de boycot tegen Klein-Joegoslavië. Volgens Di op bezoek in Nederland, leiden de sancties juist tot de die Milosevic' dictatorregime nodig heeft. De internat gemeenschap zal echter de boycot tegen Servië niet Vandaag zal in Klein-Joegoslavië onder invloed van procent inflatie per dag het eerste biljet van tien miljard uitgegeven worden (waarde: 10,80). len worden op de toenemende Dat is ook een wens van CLO. Het PvdA-kamerlid Doornbos, let belang van de landbouw oor de Nederlandse economie is olgens hem nog altijd zeer export is 25 procent afkomstig an de landbouw. En we zorgen oor meer dan een half miljoen beidsplaatsen." (ADVERTENTIES) Vrijw landl mala slech verb: boere bijst; onde: stap. afkor (253) (222) Enke de bc aan ging probl de bc ven hoop tingsl steun kilt' De bi slag pakk eigen glasti het v Holla bouw aard: kensl probl Door: moet een h legd.' (ADVERTENTIE) Zaanse, volkoren appel/kaneel, kokos of pinda, pak 200 gram sappige, zachtzure handappel, kilo ca. 2000 gram 20 denier; zwart, grafiet of perle, 5 paar Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 september a.s. Zolang de voorraad strekt J^SmChlS?)iMnde VtnbjS"s bel: 02154-83333 f5>teXnrmrm2alerda9 Jat.HermansJ

de Stem | 1993 | | pagina 4