Ictie zorgsector tegen korting ÜiUimflh ;erschap 'Bonbordjes' krijgen hardrijders in het gareel Surinaamse minister niet naar Nederland 6,5% Rente. De allerhooaste van Nederland. Ét indtekeningen en protesttochten moeten miljoenen-bezuinigingen afwenden I veiligheidssysteem voor einen sneller invoeren' Vfeia [ools signaal ere I yd sSTEM BINNENLAND A3 I nunelden voor iarborgfonds wao in tot december Lingerie van wereldklasse Agenda COMMENTAAR 1 h SEPTEMBER 1993 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 Kjht - In het kader van de jelijke actie 'Handen af van verzorgingshuis' zijn giste- in vrijwel alle provincies jlies, enkele tienduizenden Rekeningen en brieven van aarden aangeboden aan pro pje bestuurders. verzorgingshuizen krijgen volgend 'bezuinigingen op hun dak die bij jr neerkomen op een bedrag van Isaljoen gulden. -i 1 i tmL Identskandidaat, bij voorkeur I Oostduitser. I Vrijblijvend boden zij de Bon [politiek hun favoriet aan: I Oostduitse natuurwetenschap en strijder voor de burgerrecl Ijens Reich. Intellectueel, we I spraakt, vrij van (politieke) d ma's. En 'dus' niet geschikt. Partij-belang j Kohl lanceerde partijgenoot I I tmann, een late veertiger en I nister van Justitie in Saksen. De SPD schoof 'vader' Johai Rau, minister-president Noordrijn-Westfalen naar vo en de FDP blijft dromen Hans-Dietrich Genscher, oud-minister van Buitenlan Zaken. I Voor mevrouw Vollmer dne a tenswaardige mensen die I verketterd of de hemel ingef zen hoeven te worden. Waar ze dan wel zo geschikt zijn? „Omdat ze het partij-belang nen en de partijen zoeken verder dan hun partij-b] reikt". *s*P fractieleiders nu meteen Ook gingen op verschillende plaatsen in Nederland gisteren cliënten en mede werkers van dagverblijven voor oudere verstandelijk gehandicapten (DVO) de straat op. Zij protesteerden tegen een aangekondigde bezuiniging van tien miljoen gulden. Staatssecretaris Simons wil de op brengst van deze bezuiniging volgend jaar gebruiken voor nieuw beleid. Hij denkt daarbij onder meer aan het aan pakken van gedragsproblemen bij be woners van gezinsvervangende tehui zen. Over de precieze besteding van het geld overlegt Simons nog met de werk geversorganisatie Fiad-Wdt en de NVGz, de organisaties van de inrichtin gen voor verstandelijk gehandicapten. Maar de Fiad blijft de korting afwijzen. Een bezuiniging van 10 miljoen op een totale loonsom van 220 miljoen in de ruim 200 DVO's betekent volgens WVC dat de personeelsbezetting daar moet worden teruggebracht van gemiddeld één groepsleider per 4 tot één per 4,3 gehandicapten. Dat ligt nog ruim boven de minimum erkenningsnorm van één op zes. Het ministerie tekent hierbij aan dat voor de dagbesteding van bewoners van inrichtingen voor verstandelijk ge handicapten doorgaans slechts één me dewerker per elf bewoners beschikbaar De Fiad-Wdt is het niet eens met Si mons' argumenten. Ze verwijt hem ook, dat hij uitgaat van verouderde cijfers en geen rekening houdt met de zorgver nieuwing in de dagverblijven. De DVO's vangen nu tien procent meer mensen op dan ze formeel aan plaatsen hebben. Ze voorspellen dan ook dat de wachtlijsten met 600 a 700 gehandicapten extra zullen groeien als de korting doorgaat. De ouderen protesteren de komende dagen nog vaker tegen de voorgenomen bezuinigingen op de verzorgingshuizen. De acties moeten uitmonden in een grote landelijke protestbijeenkomst in de Marijkehal in de Jaarbeurs in Utrecht op woensdag 29 september. Minister D'Ancona van WVC heeft vol gens de organisatoren toegezegd daar tegenover de bejaarden haar beleid te zullen verdedigen, maar bij het ministe rie van WVC kon niemand bevestigen dat de minister inderdaad in Utrecht van de partij zal zijn. |We verslaggeefster Hoven - Een snelle invoering van een nieuwe generatie Liatische treinbeïnvloeding (ATB) is noodzakelijk. conclusie komt de Lwegongevallenraad in een Ln uitgebracht rapport li aanleiding van de treinon- 1 op 31 oktober 1992 in iven. Daarbij raakten f de botsing tussen een stop- s een intercity 48 mensen Ind. id kiest voor het snelste brio (invoering gereed in het 05) van deze nieuwe ATB. Isetijd moeten andere maat- genomen worden om mg van dit soort ongeval- IteYoorkomen. Als mogelijk- p wordt genoemd het verla- ïvan de snelheid op kruisin- |w aansluitingen, rad meent dat het ongeluk il kunnen gebeuren doordat beveiliging met seinen en niet waterdicht was. De jiist van de stoptrein was js de nadering van het sein Ide kruising moet beveiligen, ■leid doordat hij zijn aan- Bl richtte op enkele collega's Haag - Chronisch zieke nemers die een beroep wil doen op het wao-waarborg- ds moeten zich vóór 1 decem- 1993 bij een verzekerings- rischappij melden, heeft staatssecretaris Walla- Bociale Zaken) met de verze- Bars en de pensioenfondsen (sproken. Eerder hadden de ïkeraars in samenspraak Wallage 1 oktober als uiter- aatum vastgesteld. Dat stuit- tp lel verzet van de Kamer, name was er kritiek dat er afgelopen maanden geen lichting is gegeven over het uborgfonds. is moet er garant voor a dat werknemers met een tschrijdend ziektebeeld zich inacceptabele premies kun- verzekeren tegen de ingegre- lindewao. op het emplacement. Vervolgens heeft hij mogelijk een geel sein van een nevenspoor gezien en is doorgereden in de veronderstel ling dat dit voor hem zou gelden. Het ATB-systeem grijpt echter niet in als de trein niet harder rijdt dan 40 kilometer per uur, wat hier het geval was. Het rode sein is niet, in ieder geval niet bewust, door de ma chinist waargenomen, aldus de Spoorwegongevallenraad. Op grond van het vooronderzoek door de NS is vast komen te staan dat het sein op dat mo ment op rood heeft gestaan. Om het 'gat' in de veiligheidssy- teem op emplacementen op te vangen, is in de locomotief een voorziening getroffen. Iedere 20 seconden gaat een zoemer af waarna de machinist op een knop moet drukken om aan te geven dat hij alert is. Blijft de druk op de knop weg, dan volgt automatisch snelremming. De Spoorwegongevallenraad meent echter dat doordat de machinist zo vaak op een knop moet druk ken, dit een routinehandeling wordt die vaak onbewust wordt uitgevoerd. Dat is ook in Eind hoven het geval geweest, meent de raad. (ADVERTENTIE) t INTERNATIONAL Felix Rottenberg, de de en bijtende jonge h°n 1 de PvdA. F0T0 I De Tweede Kamer besp«®j deze week voor het een5t van de naald de Miljoenen» In plaats van - zoals tot n gebruikelijk - zich eerst ^1 een paar weken rustig ov J stukken te buigen, komen^ tnorë6! al met hun reacties. „g, Het is een van de ptob^n. van de Kamer om de de 1 wat levendiger en daa tregJ voor een breed publiek aa j keiijker te maken. He J woensdag en donderdag 1 over de hoofdlijnen. De ciële specialisten komen aan hun trekken. «tri®" fe r De politie in Driebergen experimenteert sinds gisteren (hier op de A 2 tussen Deil en Vianen) met het melden van de geregistreerde snelheid én de mogelijke boete aan hardrijders. foto anp Door Joop van der Pol De politie in Driebergen is gisteren begonnen met het najaarsoffensief tegen hard rijders. De Divisie Mobiliteit experimenteerde op de A-2 met 'bonborden'. „We willen de automobilist laten zien dat de pakkans heel groot is." Hoe je vijfduizend rechter voeten synchroon krijgt. Zoef. Zoefzoef. Het verkeer op de A-2 raast voorbij als op elke andere maandagochtend. De Ne derlandse economie passeert met een kruissnelheid van 100, 120 kilometer per uur. Vertegen woordigers in hun Vectra's, tele fonerende managers in limousi nes van de S-klasse, en veel, heel veel vrachtauto's. Bij pompstation Lingehorst tus sen Deil en Culemborg komt de rijdende nijverheid langs een geel bestelbusje van Rijkswater staat, geparkeerd in de pas ge maaide berm. Erachter verstopt staat een statief met een radar apparaat. Honderd meter verder licht in de berm een bordje op: 'Uw snelheid was 117 km per uur'. Nog weer verderop zegt een ander bordje streng: 'Dat kan 50 gulden kosten'. Geschrokken tillen bestuurders hun voet van het gaspedaal. Na tuurlijk hadden ze allang de gele 100-schildjes op de vangrail ge zien, maar daar had evengoed 'Slagerij Van Kampen' op kun nen staan. De oplichtende bord jes hebben blijkbaar wel effect. Plotseling herinnert iedereen zich weer dat deze controle was aangekondigd, in de krant en op tv. Dus weet iedereen ook dat hij zich maar beter kalm kan hou den. Want nauwelijks een paar kilometer verderop, bij de afslag Culemborg, staat wéér politiera- dar. Dit keer niet gevolgd door vriendelijke bordjes, maar een groepje gretige motoragenten die onwetenden routineus naar de kant zullen loodsen. Kassa. „De motorjongens vervelen zich een beetje", zegt John Bennink. In de berm bij het pompstation staat hij journalisten te woord, terwijl zijn haren opwaaien door de zucht van de rijdende econo mie. Bennink is woordvoerder van het Actiecentrum Naleving Snelheidslimieten van de politie in Driebergen. Dat is weer on dergebracht bij de de divisie Mo biliteit, de vroegere AVD. Groot is de buit inderdaad niet. „Dat is ook niet de bedoeling", zegt Bennink. „Dan kunnen we beter gewoon achter een boom gaan staan. Wat we hiermee wil len is een verandering in menta liteit teweeg brengen. Daarom maken we de controles zoveel mogelijk zichtbaar. De automo bilist moet zich ervan bewust worden dat de pakkans heel groot is. Het gaat er niet om zoveel mogelijk bekeuringen uit te delen, al hoort dat proces-ver baal er natuurlijk wel bij. Want alleen voor een opgestoken vin gertje is de automobiliteit niet gevoelig." De cijfers wijzen het uit. Op de snelwegen rijdt gemiddeld zo'n 15 procent van de automobilis ten te hard. De politie stelt zich ten doel dit jaar zo'n 400.000 bekeuringen uit te reiken. Daar van zijn er nog 100.000 te gaan. Het najaarsoffensief met zicht bare controles duurt vier weken; twee weken nu, en weer twee weken na de herfstvakantie. Ook de tien radarkasten verspreid over het wegennet zijn geduren de die tijd volledig operationeel, zegt Bennink. Zoefzoef. Gedwee slaat het bordje de scores aan: 97, 104, 102 per uur. Eensgezind glijden de Vectra, de S-klasse en de Scania als aan elkaar geketend voorbij. '187' meldt het bordje ineens. Zou iemand dan toch nog zitten te slapen? Helaas, foutje van de techniek. Het ding hapert soms als het twee gemeten snel heden kort na elkaar aanslaat. Om drie uur zijn 5378 voertuigen geteld, waarvan er slechts 341 (6,2%) te hard gaan. De motor jongens hoeven er slechts een handvol aan de kant te zetten. Buitenlanders - die weten van niks - hadden de bordjes niet gesnapt. Maar Nederland is gewaar schuwd. IGENS WAS het communisme zo gehaat als in Polen. In F'e voormalige Oostbloklanden werd vaak de schijn opge- fien (DDR) of werd het communisme op een wel heel We manier beleden (Hongarije). Zo niet in Polen. Daar werd [communisme door het merendeel van de bevolking uitge- i houding van de Polen leidde tot het ontstaan van de 'oud Solidariteit en Polen werd het eerste Oostblokland waar pttmunistische partij haar machtspositie kwijtraakte. Prekend in dit Polen dat door zijn hardnekkige verzet tegen ■overheersing door de Sovjetunie uitbundig door het Westen WPrezen, lijken de erfgenamen van de voormalige commu- We partij - alle peilingen wijzen in die richting - de Rangen te gaan winnen. ftonbarende opleving van de Alliantie van Democratisch 's 's des te opmerkelijker wanneer in aanmerking wordt piep dat Polen na vier jaar van diepe ellende uit het *njisch dal aan het klimmen is. De hervormingen zijn met hand doorgevoerd, waardoor de inflatie daalt en de Mbe stijgt. tal j628 °Pbeurende feiten zijn niet aan de gewone Pool lom ^'er 'aar 'an9 te maken 9ehad met dalende "J^Jen en een hoog oplopende werkloosheid. Voor de '™elde Pool is de vergelijking niet moeilijk. Ondanks alle JW00rden van president Lech Walesa, is de levensstan- 3m vergelijking met de communistische periode gedaald, yerwachten winst van de voormalige communisten bete- net dat alles weer terugkeert naar het oude. De niet-mate- ï'worvenheden die de hervormingen hebben gebracht - [J e|d van drukpers en het systeem van de vrije markt - L hn'et worden opgegeven. Nor k ^este.n 's de ommezwaai van de Poolse kiezer niet L_ "riekenis. Na de val van de Berlijnse Muur zijn de Ruin, Oostbloklanden overstroomd met warme sympathie- ktijjr en'maar c'aar b'eef het dan ook bij. (het f hulp is niet veel te merken geweest en van integratie W n0pese eoonomische systeem is al helemaal geen «ffiai Westeuropese markt is voor produkten uit de floten 8 cornmunistische landen nog steeds zo goed als Menstelling tot markt voor goedkope Poolse arbeids- Pvuii trekken als moderne zigeuners door West-Europa ui0naantrekkelijk en slechtbetaald werk te verrichten. De dvn de p9°'se verkiezingen is een signaal, een teken dat or mooie woorden voor West-Europa voorbij is. Door Rob Ruggenberg en Archie Sumter Paramaribo - De Surinaamse minister van Buitenlandse Zaken Subhas Mungra wei gert Nederland te bezoeken, omdat de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst in Den Haag een kluis heeft ge opend die op naam staat van zijn echtgenote. In de kluis, in een Rabo-bank, vond de Fiod voor een half mil joen gulden aan waardepapieren en spaarbiljetten van de Rabo bank. Die stonden op naam van de zuster van de minister. De politie-actie houdt verband met het onderzoek naar de betrok kenheid van Surinaamse politici bij smeergeldaffaires. Mungra reist deze week wel naar Brussel, om daar EG-overleg over ontwikkelingshulp bij te wonen, maar hij zal niet ingaan op het verzoek van zijn Neder landse collega minister Kooij- mans Den Haag te bezoeken. Daar hadden de twee een ge sprek gepland om te voorkomen dat de relatie tussen Nederland en Suriname verder zou ver slechteren. Mungra ontkende gisteren dat hij bang zou zijn dat hij bij aankomst in Nederland zou wor den opgepakt, iets wat vorige maand de Surinaamse parlemen tariër Arti Jesserun overkwam. Mungra zei dat hij 'om princi piële redenen' niet meer naar Nederland wil reizen. „Ik word in Nederland op basis van ver keerde informatie beklad", vindt hij. Subhas Mungra Mungra speelt als minister van Buitenlandse Zaken een belang rijke rol in de op scherp staande relatie tussen Suriname en Ne derland. Begin volgende maand wil de Tweede Kamer het nieu we Raamverdrag tussen de twee landen behandelen. Sommige Kamerleden hadden die behan deling willen uitstellen totdat de smeergeld-affaires zouden zijn uitgezocht, maar Kooijmans vindt dat niet nodig. De opstelling van Mungra maakt dat Nederland nauwelijks meer gesprekspartners heeft binnen de Surinaamse regering. De af gelopen dagen hebben al vier Surinaamse ministers hun bie zen gepakt na ruzies over het te voeren beleid. In Paramaribo verluidt dat ten minste nóg drie ministers op het foto anp punt stonden te vertrekken, on der wie Mungra en de bekende politicus Rufus Nooitmeer, mi nister van Regionale ontwikke ling, die wordt beschuldigd van 'vergeetachtigheid'. De derde is S. Sedtoredjo, minister van Landbouw. Uittocht De afgelopen dagen vertrokken al minister Harold Pollack van Natuurlijke Hulpbronnen (van wege de benzineschaarste), mi nister Reynold Simons van Ar beid (die zijn collega's 'laksheid' verwijt), minister Eddy Sedoc van Planning en Ontwikkeling (wegens 'hartklachten') en mi nister Tjan Gobardhan van Han del en Industrie (vanwege een rel rond de rijstteelt). Het zijn vooral het nijpend ben zinetekort en die rijst-rel die in Suriname nu de meeste onrust veroorzaken. Benzine en rijst zijn nergens meer te koop, het geen gisteren aanleiding was voor emotionele demonstraties in Paramaribo. President Veneti- aan dreigt met het inzetten van leger en politie om de rijstprodu- centen te dwingen hun schuren te openen. Opmerkelijk is dat de boze rijst- handelaren worden aangevoerd door Badrissein Sital. Hij is de voormalige chef-staf van het Su rinaamse leger en hij moest vorig jaar samen met zijn vriend Desi Bouterse het veld ruimen. Woekerwinsten Achtergrond van de rijst-rel is de overeenkomst die minister Gobardhan vorige week sloot met de rijsthandelaren. De mi nister stapte dit weekeinde op toen president Venetiaan en vi ce-president Ajodhia die over eenkomst torpedeerden omdat de rijstproducenten daarmee volgens hen woekerwinsten zou den gaan maken. Volgens die overeenkomst moch ten de rijsthandelaren hun ach tergehouden voorraden van de voorjaarsoogst gaan verkopen tegen de prijzen die nu betaald worden voor de najaarsoogst. Die prijzen liggen veel hoger, want de afgelopen maanden is de inflatie in Suriname helemaal uit de bocht gevlogen: de zwarte koers van een Nederlandse gul den die in het voorjaar nog 110 bedroeg, is gestegen naar 1 50. Officieel is de koers 16. V V5 Wat een pech. Net nu het voormalige Oostduitse sportbolwerk aan het afbrokkelen is en ook het damesschaatsen daar is aangetast, waardoor onze meiden in Lillehammer eindelijk weer eens medaille kansen hebben, laat het Olympisch Comité de Pales- tijnen toe. Bij die vierhonderd Palestijnen die de afgelopen winter in de kou en de sneeuw van de bergen van Zuid-Liba- non op uitdrukkelijk verzoek van Israël in trainings kamp hebben gezeten, zijn er vast wel een paar bij die zich tot gevaarlijke outsiders voor de biathlon hebben ontwikkelen. Zonder gekheid, ik snap dat de Palestijnen mee mogen doen aan de Olympische Spelen, maar om ze nou uitgerekend te laten debuteren op de Winterspe len vind ik ietwat lachwekkend. Al weet je het natuurlijk nooit. Wie weet zijn er Nederlandse schaatscoaches in onderhandeling met Arafat om straks de Palestijnen te laten schitteren op de ijsbaan. Met de Olympische gedachte zullen de Palestijnen waarschijnlijk weinig problemen meer hebben. Ze zijn al jaren gewend om deel te nemen aan strijd in de wetenschap dat winnen voor hen niet is weggelegd. MERIJN BINNENLAND KORT 'Discussie kernenergie laait weer op' Den Haag - Minister Andriessen van Economische Zaken verwacht dat de discussie over kernenergie opnieuw losbrandt als het kabinet over enkele.maanden komt met zijn onderzoek naar de haalbaarheid en veiligheid ervan. Hij zei dat gisteren in een vergadering met de Tweede Kamer. In 1989 besloten de coalitiepartijen CDA en PvdA deze kabinetsperiode geen nieuwe kerncentrales te bouwen. Daarvoor in de plaats moet bekeken worden hoe veilig kernenergie is. Dat moet eind dit jaar, of op z'n laatst begin volgend jaar, een geactualiseerd 'dossier kern energie' opleveren. Een volgend kabinet kan dan definitieve besluiten nemen over nieuwe centrales. Hoewel het dossier uit een reeks onderzoeken bestaat, zonder directe aanbevelingen, verwacht Andriessen er veel commotie over. Een eenduidig ja of nee tegen kernenergie wordt er niet echt gemakkelijker door. „Het dossier zal als controversieel worden bezien, hoewel het objectief is beschreven. Een verschil van visie is zeker mogelijk." Dossiers 'RaRa-verdaehte' vernietigd Den Haag - Justitie heeft de dossiers over de vermeende RaRa-verdachte J.O, uit Venhuizen vernietigd. De telefoon van de man is ruim een jaar afgetapt wegens mogelijke betrokken heid bij de RaRa-bomaanslagen op het huis van staatssecretaris Kosto (Justitie) en het ministerie van Binnenlandse Zaken in 1991. De advocaat van O., mr. N, Meijering, had om inzage in de stukken gevraagd. O. staat vandaag voor de rechtbank in Alkmaar terecht op verdenking van wapenhandel. Volgens justitie staat deze zaak los van de RaRa-zaak. Meijering wilde inzage in de RaRa-dossiers van zijn cliënt omdat hij bang is dat beide zaken toch door elkaar lopen. Politiebonden stellen ultimatum Woerden - Als er woensdag geen acceptabel bod komt voor een nieuwe politiecao, dan zullen de christelijke politiebond ACP en de algemene politiebond NPB voorlopig elk overleg met de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie afwijzen. De politiebonden (beide 20.000 leden) zijn woedend over het feit dat er voor de politeambtenaren in vergelijking minder geld be schikbaar is dan voor andere ambtenaren. 'Slogan open asieldagen grievend' Amsterdam - Schadelijk, onnodig grievend en ongepast. Zo betitelen de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland en de Federatie van Vluchtelingenorganisaties in Nederland (VON) de slogan waarmee de Dierenbescherming het publiek naar de open asieldagen op 2 en 3 oktober wil trekken. 'Bezoek eens 'n asielzoeker', luidt de tekst, afgedrukt bij vier foto's van honden en katten. Vluchtelingenwerk en de VON hebben een kort geding aange spannen tegen de Dierenbescherming. Die weigert een alterna tief voor de tekst te zoeken. Het geding dient vrijdag vóór de rechtbank in Amsterdam. Vluchtelingenwerk en de VON vinden dat de term 'asielzoeker' zorgvuldig moet worden gebruikt. De positie van asielzoekers op één lijn stellen met dieren in asielen is niet gepast, aldus de eisers. Granaat ontploft in coffeeshop Eindhoven - Een Eindhovense coffeeshop is gistermorgen in alle vroegte doelwit geweest van een aanslag. Een explosie in het portiek heeft forse schade aangericht. Volgens deskundigen van het Explosieven Opruimings Commando is vermoedelijk een kunststof handgranaat gegooid, gevuld met stalen balletjes. In de omgeving sneuvelden diverse ruiten. Niemand raakte ge wond, aldus de politie. Omwonenden hebben twee mannen zien weglopen. De politie zegt niet te weten waarom de handgranaat is gegooid. In de coffeeshop worden softdrugs verkocht. 'Gesjoemel met ontwikkelingsgeld' Manila/Den Haag - Het Filipijnse ministerie van Agrarische Hervorming heeft een voormalige minister en vier andere hoge regeringsfunctionarissen beschuldigd van corruptie. Zij zouden 13 van de 169 ontwikkelingsprojecten die door Nederland werden gefinancierd alleen op papier hebben laten bestaan. Wel is geld overgemaakt aan personen die niet tot de begunstigden van het project behoorden, aldus het ministerie. Een woordvoerder van het Nederlandse departement van Ont wikkelingssamenwerking wilde niet inhoudelijk reageren op het corruptieschandaal. Ontwikkelingssamenwerking wil eerst het eindrapport van het Filipijnse ministerie afwachten. Voor alle projecten samen is ongeveer 33 miljoen gulden gegeven vanuit Nederland. (ADVERTENTIE) De RenteRekening van Spaarbeleg. Wilt u meer weten? Bel 06-8822 (20ct p.m.) SPAAR BELEG 5 100% DOCHTER VAN AEGON

de Stem | 1993 | | pagina 3