Antje Vollmer: Het linkse geweten van de Duitsers Veel masochisme geboden voor uitoefenen van partijvoorzitterschap ools signaal Prul DE STEM gandtekeninge Veiligheidssyst reinen sneller ISTEM DE STEM BINNENLAND BUITENLAND 4Wie te lang aan de macht is verliest de vaardigheid en zelfs de interesse goed naar de kiezers te luisteren.' amnelden voor aarborgfonds wao an tot december Agenda Je hebt alle films van Schwarzenegger, Stal lone en Vandamme al drie keer gezien en je vindt de zondagen in de voetbalsta dions de laatste tijd wel erg bezadigd. Je hebt in alle zee- en gedreven, maar je moet constateren dat alle stranden van de wereld te heet, te vol en te vuil zijn geworden. Waar moet je dan nog naar toe als avontuurlijke vakan tieganger? Eerst naar het reisbureau na tuurlijk. Daar is de stemming de laatste weken een beetje bedrukt. „Er is een zekere stagnatie in de sector Gevaarlijke Bestem mingen", zegt de man van het reisbureau met de blik op een onbekende verte. „Ik heb de indruk dat de wereldleiders vóór het jaar 2000 nog even alle grote conflicten willen bijleggen. Ze hebben groot gelijk, vanuit hun standpunt. Maar de reisorganisaties zit ten met de gevolgen." Hij wil toch niet voorspellen dat er binnenkort nergens meer iets valt te beleven? „Nou, de kans bestaat dat we het hele Midden-Oosten uit handen moeten geven. Als aantrekkelijke gevarenzone, bedoel ik dan. Vroeger kon je mensen nog naar een krot van een hotel in een Arabische woestijn krijgen. Vooral als je in de folder vermeldde dat je klauw daar wordt afgehakt, alleen als je in je gok zit te peuteren. En dat vrouwen daar grote kans lopen door duizend-en-één veelwijvers verkracht te worden, waarna ze ritueel worden besneden. De toeristen deden de gekste dingen om een Palestijnse steen of een luciferdoosje plu tonium uit Irak te pakken te krijgen. Maar die mensen kwamen tenminste thuis met sterke verhalen. Niet dat obli gate gekeuvel over dat cara vanongelukje in de Pyrenee- en. Nu vrees ik dat zelfs het strand van Beiroet straks weer kogelvrij en surfvriende- lijk zal zijn. In de Gaza-strook heb je in binnenkort al de eerste werkvakanties in de si- naasappelpluk." Maar wat kan hij de spanning zoekers, de Livingstones en Hemingways van tegenwoor dig dan wél aanraden? „Tja, Mogadishu heeft wel wat, maar daar zitten de Amerikaanse reisbureaus bo venop. Op een gegeven mo ment hadden we een optie op *SF door Dirk Vellenga twee kamers zonder dak en achtermuur. Maar snel bleek dat de Somaliërs die al een paar maanden eerder hadden opgeblazen. Dan hebben we uiteraard Sarajewo. Zit elke dag goed in de publiciteit. Je hebt massa's mensen die al dat journaal-leed wel eens met eigen ogen willen zien." Dat begint toch wel een beet je onsmakelijk te worden. Een enkeltje gevaarlijke bestemmingen „Ja, dat vind ik persoonlijk ook. Maar de klant is koning en Onverzekerbare Verblij ven zijn een steeds belangrij ker marktsegment. Vroeger zochten de avontuurlijke toe risten in de binnenlanden naar Gewone Mensen. Dan kwamen ze thuis met authen tieke darmklachten en koorts aanvallen. Dat voldoet niet meer. Nu gaat men in camou flage-tenue op zoek naar Ge wonde Mensen. De geur van Ja, dank u wel, reismeneer. Zo is het wel genoeg. Laat die globe nog eens draaien. „Er zijn gelukkig nog een paar riskante accomodaties bijgekomen. Op de Franse au towegen zijn piraten aan het werk die caravans enteren en dat kan bloestollende video opnamen opleveren voor het thuisfront. Florida doet het ook niet onaardig. Sinds Don Johnson bij Bavaria werkt, is het daar beslist niet meer pluis." Nou, waar moet ik naar toe? „Ik zou zeggen: Rotondië. Je hoeft er niet voor te reizen. Dat is een klein landje, waar rotondes, plotselinge versmal lingen en drempels het ver keer fantastisch gevaarlijk maken. Waar op de derde dinsdag in september een oud koetsje rijdt, de weersvoor spellingen nooit kloppen en 's avonds alle lichten uitgaan." Bingo, ik ga meteen! In de achteruitkijkspiegel verschijnt een glimmend schone midden klasser. De auto gaat naar links en haalt in. De bestuurder houdt rekening met de voorgeschreven snelheidslimiteit en hangt dus secondenlang op hoogte van het eigen portier. Achter het stuur een keurig gekapte dame, op het dashboard aan een haakje een kanariegeel prullenzakje, in de hand van de mevrouw een rokende sigaret. De inhaalbeweging is voltooid. Mevrouw draait het raam open, een sliert cellofaan vindt zijn weg naar buiten. Een verfrommeld zilverpapiertje komt er achteraan. Mevrouw is zeker bang dat die haar afvalzakje bezoedelen. Of is het omdat het zakje anders na verloop van tijd geleegd moet worden? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. cS ■jQo/rzujSlk DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 oeSTEM Door onze correspondent Frans Wijnands Berlijn - Middelmaat en bureaucratie beheersen de politieke partijen in Duitsland. En niet alleen daar. Ook in de Bondsrepubliek hebben de gevestigde volkspartijen het moei lijk om creatieve politiek te bedrijven, kwaliteit te vinden en kiezers en leden vast te houden. De partijen blijken nauwe lijks in staat intelligent de signalen uit de samenleving op te vangen. Armoe troef. Vanwege een hardnekkige keel ontsteking levert Antje Vollmer er, ongewild, een omfloerste stem bij als ze haar kritische analyse geeft. Een eerder wat gelaten dan bittere kijk op een fenomeen, waar ook de partijen zich het hoofd over breken; waar hun wetenschappelijke bureau's geen antwoord op hebben en waar de binnenkort terugtreden de Bondspresident Richard von Weizsacker provocerend voor waarschuwde, namelijk een be denkelijke partij-verloedering. „Wie te lang aan de macht is verliest de vaardigheid en zelfs de interesse goed naar de kiezers te luisteren. Wie te lang in de oppositie zit wordt dom, of fun damentalistisch". Drammerig Dr. Vollmer is een kleine vrouw, enkele weken geleden 50 gewor den. In 1983 kwam ze bij 'die Grünen'. „Neen, neen, ik ben geen mede-oprichtster van de partij", zegt ze. Wat ze zelf niet zegt, maar heel Duitsland weet is dat zij ge- zichts- en geluidsbepalend is ge weest voor deze spraakmakende partij die door tegenstanders wordt gekenschetst van naïef idealistisch, via chaotisch tot on verantwoord drammerig. De Duitse Grünen hebben poli- tiek-maatschappelijk veel op gang gebracht, en niet alleen in hun favoriete milieu-problema tiek. Waar ze op regionaal ni veau bestuursverant woordelijk heid draagt, blijkt de partij over ijverige en verantwoordelijke bestuurders te beschikken. „Maar landelijk zal het ook vol gend jaar bij de algemene ver kiezingen niet lukken", vreest mevrouw Vollmer. „Wat de andere partijen te wei nig hebben, namelijk afwisseling en vernieuwing, hebben de Groenen nog steeds te veel. De partij verslijt razendsnel haar talenten". Dat zij in de Bonds dag vertegenwoordigd zijn is het gevolg van een politieke fusie met Bündnis '90. Hartstocht Antje Vollmer is gepromoveerd theologe. Ze doceerde, begeleid de epilepsiepatienten en bedreef hartstochtelijk de politiek. Ze geniet nu van een wetenschappe lijk verlofjaar aan het Berlijnse Wissenschaftscolleg; een bol werk van wetenschap en intel lectuele creativiteit. Maar de landelijke politiek, waar ze veel over publiceert, blijft trekken. Het mag niet ver bazen als ze volgend jaar kandi daat is. Voor de Bondsdag, en voor de Groenen die nog altijd haar hart gestolen hebben. Antje Vollmer foto hans-peter stiebing Links beheerst haar doen en la ten, haar werken en denken. Po sitief, niet extreem. Kritisch, niet negatief. Onlangs was ze, als toehoorster, op het CDU-partijcongres in Berlijn. Helmut Kohl vindt ze een pragmaticus, overtuigd van een conservatieve stembusuit slag volgend jaar. Hij heeft het gemakkelijk, vindt mevrouw Vollmer. Hij kreeg in de loop der jaren ruimschoots de kans zich te profileren. Dankzij óók de verbluffende zwakte van de socialistische SPD. De CDU heeft Kohl gemaakt, niet omge keerd. In haar ogen zal Kohl nooit die nationale, boven de eigen partij uitstijgende symboliek krijgen, zoals voor hem Konrad Adenau er en Willy Brandt. Zonnekoning In de SPD die Brandt heeft na gelaten zijn de voorzitters elkaar te snel opgevolgd. De partij is innerlijk verdeeld over vrijwel alle belangrijke kwesties. nen itrecht - In het kader van de idelijke actie 'Handen af van verzorgingshuis' zijn giste- ,n ju vrijwel alle provincies Lties, enkele tienduizenden mdtekeningen en brieven van jaarden aangeboden aan pro- iciale bestuurders. verzorgingshuizen krijgen volgend nr bezuinigingen op hun dak die bij laar neerkomen op een bedrag van 12 miljoen gulden. m onze verslaggeefster jdhoven - Een snelle invoering v< itomatische treinbeïnvloeding (ATB Oskar Lafontaine, de minister president van Saarland en van wege zijn flamboyante levens stijl en politieke machtswellust ook wel de Zonnekoning en Na poleon van de Saar genoemd, is volgens Antje Vollmer de enige die zijn partij 'smoel' had kun nen geven. Zij deelde indertijd al van harte zijn niet in dank afgenomen scepsis over het te snel verlopen de financieel-economische Duit se herenigingsproces. „Ik heb van begin af aan ook gevonden dat het te haastig ging, te veel met een 'Sieg'-sfeertje". De snelheid waarmee de oude DDR 'verwestert' werd heeft ook ingrijpende uitwerkingen gehad op het sociaal-maatschappelijke leven van de 16 miljoen Oost duitsers. Pakkans gering Het grove geweld tegen buiten landers in de oostelijke deelsta ten is volgens haar 'een explode rende identiteitscrisis'; het ge volg van het verlies van alles wat tot dan toe zeker, en in zekere zin veilig was. Het rechtse geweld is volgens haar niet zo moeilijk te bestrij den als wordt beweerd. Geen nieuwe, scherpere wetten; even min zwaardere straffen. Gewoon snel en efficient recht spreken, op grond van de bestaande wet geving. „Veel jongeren worden al bang als ze wéten dat ze bestraft zullen worden". Maar de realiteit ziet er in de Bondsrepubliek anders uit: een tekort aan rechters, een alles vertragende bureaucratie, een stijgende achterstand in afhan deling van zaken, veel te weinig politie. Het lijkt alles bij elkaar bijna een uitnodiging voor geweldda dige rechtse jongeren hun gang te gaan. De pakkans is gering, de strafvervolging langzaam, en de uiteindelijke straf valt vaak erg mee. Tegelijkertijd wordt het halve land gemobiliseerd als het woordje RAF valt. De links-ex tremistische Rote Armee Frak- tion blijft het schrikbeeld van overheden en ordebewakers, po litici en.politieke partijen. Desperado's „Beschamend", oordeelt me vrouw Vollmer de houding van de overheid. Zij vindt het bela chelijk om van een derde genera tie RAF-anarchisten te spreken. Zij spreekt over 'een groepje desperado's waar met psycholo gische wapens heel wat meer te bereiken is dan met welk ander soort wapengeweld ook'. „Het beeld van Duitsland en het internationale vertrouwen in ons land worden niet bepaald door Duitse 'blauwhelmen' in Soma lië, maar door het optreden van de politie, tegen links en rechts extremisme", meent mevrouw Vollmer. Het gekissebis om de opvolging van Von Weizsacker vindt Antje Vollmer een klassiek voorbeeld van de partij-verloedering. Een groep Duitse intellectuelen - po litici, kunstenaars, wetenschap pers en journalisten - ging op eigen initiatief een paar maan den geleden geëngageerd op zoek naar een geschikte presi dentskandidaat, bij voorkeur Oostduitser. Vrijblijvend boden zij deBo*^ "-f melden.' politiek hun favoriet aan: - Oostduitse natuurwetenscha en strijder voor de burgerrec Jens Reich. Intellectueel, we ma's. En 'dus' niet geschikt. Partij-belang Kohl lanceerde partijgenootl tmann, een late veertiger en nister van Justitie in Saksen. De SPD schoof 'vader' Jota Rau, minister-president Noordrijn-Westfalen naam en de FDP blijft dromen Hans-Dietrich Genscher. oud-minister van Buitenlai Zaken. Voor mevrouw Vollmer drie: tenswaardige mensen dit verketterd of de hemel ingf zen hoeven te worden. Waa ze dan wel zo geschikt zijd „Omdat ze het partij-belang nen en de partijen zoeken verder dan hun partij reikt". deze conclusie komt de lorwegongevallenraad in een eren uitgebracht rapport j aanleiding van de treinon- ,al op 31 oktober 1992 in idhoven. Daarbij raakten ir de botsing tussen een stop en een intercity 48 mensen iond. raad kiest voor het snelste inario (invoering gereed in het ir2005) van deze nieuwe ATB. itdie tijd moeten andere maat reten genomen worden om 'haling van dit soort ongeval- te voorkomen. Als mogelijk- wordt genoemd het veria- van de snelheid op kruisin- aansluitingen. raad meent dat het ongeluk kunnen gebeuren doordat beveiliging met seinen en niet waterdicht was. De ichinist van de stoptrein was lens de nadering van het sein de kruising moet beveiligen, geleid doordat hij zijn aan- acht richtte op enkele collega's op he heeft van e doorg ling d Het niet i rijdt wath Het geval chinis Spoor grond door staan ment Om hi teem vange voorz secom waarr knop geven druk autorr Spoor echter zo vaé ken, wordt uitgev hoven de raa Haag - Chronisch zieke rknemers die een beroep wil doen op het wao-waarborg- nds moeten zich vóór 1 decem- 1993 bij een verzekerings- it heeft staatssecretaris Walla- (Sociale Zaken) met de verze- ;aars en de pensioenfondsen r ,WesProken- Eerder hadden de spraakt, vrij van (politieke] 'jjekeraars in samenspraak :t Wallage 1 oktober als uiter- datum vastgesteld. Dat stuit- op fel verzet van de Kamer, et name was er kritiek dat er afgelopen maanden geen orlichting is gegeven over het Larborgfonds. it fonds moet er garant voor aan dat werknemers met een lortschrijdend ziektebeeld zich jen acceptabele premies kun- •n verzekeren tegen de ingegre- in de wao. 'Felix?, die is gek!' snauwde een prominente PvdA'er dit week end, nog nahijgend van alle op winding die z'n partijvoorzitter heeft veroorzaakt. Een nogal boude bewering, maar feit is dat Felix Rottenberg absoluut geen makkelijk baasje is om mee samen te werken. Dat zal ook wel met z'n karakter te maken hebben; het is en blijft een onbestuurbare bestuurder. Maar aan de andere kant: par tijvoorzitter is in Nederland een hondebaan. Je zou het toch voor je verdriet niet willen worden. Of je moet Felix Rottenberg, Wim van Velzen (CDA) of Dian van Leeuwen (WD) heten. Want die wilden juist dolgraag. Nou, dat hebben ze geweten. Als het trio krakkemikkig, kra kend en kreupel moeten ze de komende maanden hun partijen door maar liefst drie verkie zingscampagnes loodsen. Met krukken op de zeepkist. Van Leeuwen wilde van de WD weer een gezellige partij maken, maar ze had duidelijk hele an dere ideeën over gezelligheid dan de rest van haar partijgeno ten. Dus moet ze volgend jaar weg. Wim van Velzen is weer een heel ander verhaal. Hij lacht altijd en dat past niet zo bij de zuinige mondjes die Brinkman en Lubbers nogal eens trekken. Maar daar valt mee te leven. Erger is dat hij tamelijk eigen wijs is en zich nogal eens met politiek wil bemoeien. En daar mee de politieke leiding van de partij soms danig voor de voe ten loopt. Echt lastig werd van Velzen toen hij in een vraagge sprek de stelling aandurfde dat het CDA niet echt een christe lijke partij is. Dus wilden ze eigenlijk wel van Van Velzen af. Nou zetten ze bij het CDA niet gauw iemand achteloos bij het grof vuil, een hinderlijke ge woonte die PvdA en - in minde re mate- WD er wel op na houden. Of dat voortkomt uit naastenliefde dan wel tactische achtergronden heeft is niet al tijd duidelijk. Maar ze hoefden er ook niet al te lang over te tobben. Bij het CDA danken ze hun Heer op de blote knieën dat Van Velzen zelf graag lid van het Europees Parlement wil worden. Met bijna stuitend veel steun van de partijtop. En ja, dan Felix. Die ging de Partij van de Arbeid verande ren. Weg met al die ambtelijke neuzelaars in Den Haag, die zetelklevers, al die mensen die het contact met de samenleving kwijt zijn. Hij, Felix, zou de zaak op z'n kop zetten. De oude garde keek argwanend toe. Maar ook wel een beetje verte derd. Toch wel leuk, zo'n jonge hond. En ach, in het begin blaf fen ze hard en bijten ze voort durend in je benen. Het vervelende van Felix was echter dat hij bleef blaffen en mensen in de benen bleef bijten. Vorige week zette hij ineens weer zijn tanden in de Bourgon dische kuiten van Thijs Wölt- gens. 'Au!' riep Thijs (en nog veel meer), 'nu is de maat vol. Die rothond eruit of ik eruit.' Maar het laatste waarop ze bij de Partij van de Arbeid zitten te wachten is een nieuwe functio- narissenstrijd. Dus iedereen blijft zitten waar 'ie zit en be loert elkaar met nog meer arg waan dan voorheen. Hondje Fe lix dreigend grommend in een hoekje, Thijs met opgetrokken benen op de bank en vanuit de keuken zwaait Wim Kok drei gend met de riem. Drie verschillende geschiede nissen maar met één gemeen schappelijk kenmerk. Ze tonen alle drie aan dat je masochisti sche trekjes moet hebben om er 'ERGENS WAS het communisme zo «re voormalige Oostbloklanden we ouden (DDR) of werd het commur; pibele manier beleden (Hongarije). Ze communisme door het merendeel 1st. F rebelse houding van de Polen leidd .«bond Solidariteit en Polen werd het ^communistische partij haar machtsp' [wekend in dit Polen dat door zijn 8 overheersing do.or de Sovjetunie ui F. Qeprezen, lijken de erfgenamen ve IiV part'i - al'e peilingen wijzi Klez'.ngen te gaan winnen, j .^enbarende opleving van de Al aKS is des te opmerkelijker wanne 'nomen - - illustratie Mat Rijnders aan te willen beginnen. Je doet het nooit goed. Ministers, ka merleden en andere actieve po litici willen graag een partij voorzitter die de ledenadmini stratie goed bijhoudt en zorgt dat er genoeg geld in kas is voor een spetterende verkiezings campagne. Veel leden verwach ten echter van een voorzitter dat hij of zij zich ook met de daadwerkelijke politieke koers bemoeit, om te voorkomen dat de beroepspolitici de partij te veel naar hun hand zetten. Red je daar maar eens uit. Ze ker bij een Partij van de Arbeid met z'n zielige scores in de opiniepeilingen. Want je kunt als jonge hond nog zo veel wil len vernieuwen; dat gaat een beetje lastig als er niemand is die met je wil meedoen. Welke slimme, jonge dynamische, aan sprekende man of vrouw gaat straks nog op markt of dorp splein in de PvdA-verkiezings- kraam staan? Niemand die net bezig is met het opbouwen van een maatschappelijke carrière wil toch bij de losers, de verlie zende partij horen! Die types zijn al lang lid van D66 en maken zich op voor hun eerste raadszetel of wethouderspost. In Amsterdam heeft Felix Rot tenberg een leuk, fris ploegje weten op te trommelen voor de gemeenteraad maar die mensen kent hij persoonlijk. Het is maar zeer de vraag of dat elders ook lukt. En zo lang dat nog niet het geval is, blijft Felix grommend in z'n hoekje zitten, afhankelijk van Wim Kok en Thijs Wöltgens. Of hij dat nou leuk vindt of niet. dat Polen na vier jaar va jJJon?'sch dal aan het klimmen is. D oe hand doorgevoerd, waardoor °auktie stijgt. a5 deze opbeurende feiten zijn ni kom Vier iaar ,an9 heeft hii te m en een hoog oplopende "oni Po°' 's de vergelijking ni' e woorden van president Lech V s 0 m vergelijking met de communist! w nt yerwachten winst van de voorrr| De Tweede Kamer besp»* v dat alles weer terugkeert naa deze week voor het eerst'«n/yorvenheden die de hervorm van de naald de Miljoenen» jneid van drukpers en het syste In plaats van - zoals tot '0Qr n'et worden opgegeven, gebruikelijk- zich eerst* ^net Westen is de omm een paar weken rustig ov stukken te buigen, k(®e fractieleiders nu 1 Felix Rottenberg, a de en bijtende jonge de PvdA. al met hun reacties. Het is een van de pro' van de Kamer om de wat levendiger en voor een breed keiijker te maken. woensdag en donderdag over de hoofdlijnen. Lie p™1-1 ciële specialisten kom® aan hun trekken. ommezwaai betekenis. Na de val van de 'Ormal',xv-m|b- 'Md uc val vau uc ren, «"I"-«uini Oostbloklanden overstroom meteen»1® an Hirn9en' maar daar bleef het dan 00 het 9pte tlulp is niet vee'te merken rato oropese economische systeé T* lorrnai- Westeuropese markt is1 da»; isloten 9 communist'sche landen achtBn99-??tellin9 tot de markt voor Zij trekken als moderne zige onaantrekkelijk en slechtbetae an de Poolse verkiezingen is e voor mooie woorden voor West-

de Stem | 1993 | | pagina 2