DE STEM rand legt supermarkt in as s' Opnieuw proef met zendertjes aan zeehonden Janten en personeel Prijsslag-winkel in Sas van Gent tijdig uit gebouw jf - I's de wind deze kant op had gestaan. Trouwkostuums Terneuzen maatje te klein voor McDonalds Rijkswaterstaat maakt duin over Veerse-Gat-dam Professor Van den Bergh gaat serieus in op humor Dubbeldeklier Juliana even uit de vaart °R?oSuwe/ijrs^raat 7-011 70-52213 Zeeland DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 DEEL 1 rag Uns verslaggever feMaas De tweede of derde gr van oktober worden op- Er zeehonden met zender- 3n hun vacht losgelaten lte oosterschelde. Het is I.jrhaling van het in 1989 |veel tamtam uitgevoerde Egt, maar ditmaal zal de ittisg in alle stilte gebeu- l'vnmalige Zeeuwse Com- ,:5 van de Koningin Boer de internationale pers in 1989 door op een zand bank in de Oosterschelde vijf (twee mannetjes en drie vrouw tjes) radiografisch te volgen zee honden uit te zetten. De beestjes kwamen van het zeehondenop vangcentrum in Pieterburen en hadden een met kit bevestigde zender op hun vacht. De bedoeling was de dieren op hun tochten in de Oosterschelde, toen nog volledig zonder zeehon den, te volgen. Dat kon maar een half jaar omdat de zendertjes afvielen toen de dieren begonnen te verharen. Toch is het experi ment, volgens de Zeeuwse pro jectcoördinator Remijnse van het ministerie van Landbouw, Visse rij en Natuurbeheer een succes geweest. „We weten nu dat de Oosterschelde geschikt is voor een kleine zeehondenpopulatie, mits aan voorwaarden wordt voldaan, zoals het afsluiten voor het publiek van zandplaten als de Roggenplaat." Op en om die plaat bevinden zich momenteel vijf zeehonden. Volgens Remijnse zitten er daar nog drie tussen die door Boertien zijn uitgezet. „Dat weten we gewoon door observatie en zo zal het dit najaar ook gaan, na een half jaar verliezen ze de zenders en wij blijven ze vervolgens ob serveren." Er komt dit keer geen notabel aan te pas om de nieuwe zeehon den uit te zetten, aldus Remijnse. „Nee, het gaat hier puur om verdergaand onderzoek, dus waarom zouden we? Als we ze hebben uitgezet zullen we een persbericht verspreiden, meer niet." Aan het herhalings-project, waarvoor opnieuw zeehonden uit Pieterburen zullen worden gebruikt, werken tal van biolo gen mee, maar de leiding ligt in handen van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek, het IBN op Texel. Een prangende vraag van de onderzoekers is, of het de zee honden zal lukken zich voort te planten in de gedeeltelijk afge sloten zeearm. Verhalen van een te hoog PCB-gehalte in het wa ter, waardoor de zeehonden on vruchtbaar worden, verwijst Re mijnse naar het rijk der fabelen. „Als je ziet dat dit jaar, en dat weten we zeker, een zeehondje is geboren in de veel vuilere Wes- terschelde, dan moet het in de Oosterschelde ook lukken." Tot nu toe zijn geen geboortes in de Oosterschelde van zeehonden bekend, wel zijn er in de Voor delta geboren, de kust voor Schouwen en Goeree-Overflak- kee. onze verslaggever Ij van Cooten ]van Gent - Een felle laande brand heeft gis- de Prijsslag-super- van Jac Hermans Canadalaan in Sas [Gent volledig in de as W De schade wordt Ismd op vele miljoenen las. Persoonlijke on- liiken deden zich niet uitenen het personeel kon- lie supermarkt tijdig verla- (t'it veiligheidsoverwegingen intussen de twintig en der- Itwoners van huizen aan de Stólaan en het Paardenvest ptueerd. Aan het Paarden- immers een benzine- l Omdat de wind gunstig 'i sloeg de brand niet over Jhet pompstation. mi werden overgebracht gemeentelijke sporthal, lie leerlingen en het perso- I van de daarnaast gelegen school De Esdoornveste Sen het pand verlaten. ■school liep volgens burge- ller J. van Rest geen gevaar, maar de brandweer had het ge bouw en het daarnaast gelegen parkeerterrein nodig om de brand te bestrijden. Brand meester Om 18.15 uur werd het sein brand meester gegeven waarna de bewoners weer naar hun hui zen konden terugkeren. De in druk bestaat dat werkzaamhe den aan de dakbedekking de oorzaak van de brand was. Na der onderzoek van de technische recherche moet dat nog uitwij zen. De brand werd bestreden door zo'n zeventig brandweerlie den van de korpsen van Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en Terneuzen. Om 14.45 uur kwam de melding binnen bij de centrale meldka mer in Middelburg. Vier minuten later was het korps van Sas van Gent al ter plekke. Onder de toen aanwezige klanten en het personeel ontstond geen paniek omdat de brand 'rustig begon'. De mensen liepen rustig naar buiten. Kort daarna sloegen de vlammen uit het dak en er ont stond een grote rook- en roet- ontwikkeling. „Gelukkig stond de wind de goede kant op. Daar mag je blij om zijn", aldus Van Rest. De brand was op een gegeven moment zo fel dat houten schut tingen van woningen aan de Westdam vlam vatten. De brandweer was snel ter plekke om deze brandjes te blussen. Voor de bestrijding van de felle brand werd onder meer gebruik gemaakt van een hoogwerker en een commandowagen van de re giobrandweer. De brandweer uit Zelzate stelde een ladderwagen beschikbaar. „Er was een goede samenwerking tussen de ver schillende brandweerkorpsen en de politie", aldus Van Rest. „Bij een dergelijke brand komt im mers veel kijken. Gelukkig was de supermarkt voor de brand weer goed bereikbaar". Bij de brand kwamen geen ge vaarlijke stoffen vrij. De brand weer was nog tot in de late uurtjes bezig met het nablussen. De Jac. Hermansgroep is voor de brand verzekerd. Gisteren was nog niet bekend of de super markt weer snel wordt opge bouwd. „Wellicht wordt zolang gebruik gemaakt van noodu- nits", aldus Van Rest. iSl Van onze verslaggever Terneuzen - Hamburgerketen McDonalds ziet voorlopig af van vestiging in Terneuzen. McDonalds bekeek de afgelopen zes weken een aantal locaties in Terneuzen, waaronder het voormalige postkantoor aan de Nieuwstraat, maar vindt Terneuzen volgens woordvoerder M. Verkijk uit Amsterdam nog een slagje te klein. Als het om binnensteden gaat rekent de koning-van-de-snel- le-hap met een potentiële klantenkring van honderddui zend mensen. Zoveel mensen wonen er in heel Zeeuws- Vlaanderen. Een eis is ook om zeven dagen per week open te zijn. McDonalds richtte de blik naar Terneuzen omdat er in kort tijdsbestek meerdere aan biedingen binnen kwamen op hét hoofdkantoor in Amster dam. Volgens Verkijk gebeurt het regelmatig dat McDonalds door eigenaren van panden wordt benaderd. „We beteke nen natuurlijk toch een ver sterking van de binnenstad. Daarom lukt het ons meestal wel om medewerking van de gemeente te krijgen. Een plaats als Terneuzen komt normaal gesproken niet in aanmerking, maar omdat we die aanbiedingen binnen kre gen zijn we toch gaan kijken. We zijn er ook niet zo diep op ingegaan. We hebben gecon stateerd dat Terneuzen een leuk centrum heeft, maar het is nog een slagje te klein. Mis schien dat die situatie binnen een paar jaar veranderd is. Daarom sluiten we niets uit. Maar de eerste paar jaar moet u geen activiteiten van ons verwachten". Van onze verslaggever Middelburg - Nu nog een lange en strakke dam van asfalt, met aarzelende lapjes opklimmende duin, straks een heus lang duin, compleet met glooiingen en helmgras. Het binnentalud van het Veerse- Gat-dam ondergaat de komende weken een ware gedaanteverwis seling. Als sinds de aanleg is de binnenzijde van de dam een zwarte streep van asfalt in het landschap. Het overstuivende zand probeert al jaren om stuk jes dam te veroveren en om te vormen in duin, soms klom het met helmgras ingeplante duin zelfs tot pal onder de top, maar echt hard ging dat niet. Dat gaat veranderen. Namens Rijkswaterstaat is maandag een aannemer uit Heinkenszand begonnen met een omvangrijke klus. Op het talud komt een zandlaag met een dikte van één tot twee meter. Totaal tachtigduizend kubieke meter zand, afkomstig uit een depot in Vrouwenpolder. Dat zand ligt daar opgeslagen na versterking van de kust. Rijkswaterstaat koos voor het opbrengen van een zandlaag, omdat het asfalt grote scheuren vertoont. Van onze verslaggever Breskens - Vanwege een storing aan de autodekdeur is gister morgen de dubbeldekker Juliana in de veerdienst Breskens - Vlis- singen tijdelijk uit de vaart ge nomen. De inzet van de enkeldekkers Beatrix en Margriet kon niet voorkomen dat lange wachttij den ontstonden. In de loop van de dag werd de storing verhol pen. Het veer kwam om 21.50 uur weer in de vaart vanaf Vlis- singen. De gigantische vuurzee was tot in de verre omtrek te zien. F Ie uitslaande brand trok veel bekijks. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - 'Het is niet onwaarschijnlijk dat er diepe behoeften van de menselijke psyche bevredigd worden als we ons uiten in een al dan niet bulderende lach.' Altijd al gedacht, misschien, maar het lachen vergaat je wel na het lezen van zo'n zin. Humor is een serieus onderwerp en op de vraag wat het nu precies is, geeft prof. H. van den Bergh op 30 september antwoord. Als auteur van het proefschrift 'Konstanten in de komedie. Een onderzoek naar komische werking en ervaring', gaat hij in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in op prangende vragen als 'Waarom lachen wij' en 'Is de prikkel die ons aan het lachen maakt universeel?' De lezing begint om 20.00 uur en is op touw gezet door de Open Universiteit. Toegangskaarten kosten vijf gulden. Van den Bergh is sinds 1984 hoogleraar cultuurwetenschappen aan de OU. Hij publiceerde onder meer in vooraanstaande letterkundige tijdschriften, in Vrij Nederland en in de NRC. Momenteel redigeert hij de resterende delen van de Volledige Werken van Multatuli. Van onze verslaggevers Jan Jonkman en Harold de Puysseleijr Sas van Gent - Diep onder de indruk van het gebeurde staat mevrouw Engels in de deuropening van haar huis aan de Paardenvest nummer 2 te kijken hoe gretig likken de vlammen de Prijsslag-su- permarkt totaal in de as leg gen. „Als de wind deze kant op had gestaan, dan stonden wij hier niet meer", realiseert ze zich. Haar geschrokken gezicht spreekt boekdelen. De familie Engels woont name lijk precies tegenover het Avia- pompstation van A. Lippens. Op luttele meters van de winkel die in lichterlaaie staat. Met haar inderhaast opgetrommelde zus voor geestelijke steun aan haar zijde, volgt ze gespannen het werk van de brandweermannen. Die doen hun uiterste best om te voorkomen dat de felle uitslaan de brand zich verspreidt naar belendende panden. ...en evengrote verslagenheid bij drie scholieren. Al snel na het uitbreken van de brand helpt mevrouw Engels sa men met anderen zo snel moge lijk de gasflessen, butagastanks en enkele caravans uit de loods bij het pompstation naar een veiliger plaats sjouwen. „Alles is er uit gehaald. De benzinetanks zitten onder de grond. Dus het levert verder gelukkig geen ge vaar op", zegt ze, een bekertje koffie tegen de schrik in haar hand. Op de deur van het pomp station hangt, hoe kan het an ders, het bordje 'gesloten' voor. De dame die Paardenvest num mer 8 woont, realiseert zich eveneens dat ze veel geluk heeft gehad. „Je staat er verder niet zo bij stil, maar als de wind ver keerd zit...", weet ook zij. „Ik kwam pas tegen vier uur thuis. Omdat alles in de buurt afgezet was in verband met de brand, was mijn eerste gedachte: 'als het mijn huis maar niet is'." Frisdrank Ondertussen doen de brand weerlieden van wel vier verschil lende korpsen uit de omgeving hun werk. Op veilige afstand van de brandhaard hebben echtgeno tes van de spuitgasten een tafel tje neergezet waarop veel flessen frisdrank en een paar thermos flessen koffie staan. Mandjes met lunchpakketten worden aangedragen. Vooral drinken is echter voornaam, weet een van de 'brandweervrouwen' die spontaan met die bevoorrading is begonnen. „Onze mannen moeten heel veel drinken want ze verliezen ontzettend veel vocht." Een blik op de roodaan- gelopen en met roet besmeurde gezichten van de brandweer mannen die tussen het bluswerk door een snelle slok fris of koffie komen nemen, zegt voldoende. Basisschool De Esdoornveste, naast de Prijsslag, is nog voordat de brandweer arriveert al ont ruimd. Schoolkinderen in een lo kaal met zicht op de supermarkt melden hun meester dat ze rook uit het gebouw zien komen. Daarna gaat het snel. Dankzij regelmatige brandoefeningen weten de kinderen wat hen te doen staat. Snel naar buiten en opstellen in de rij. Volgens direc teur A. Martens gebeurt dat alle maal zonder veel paniek. Alleen de allerkleinsten zijn bang, staan huilend op straat met knikkende knietjes te kijken naar wat er gebeurt. Schilder De bewoners aan de Westdam vrezen even voor hun spulletjes. Ook hun huizen staan vlakbij de winkel waar de vlammen inmid dels hoog oplaaien. „Mijn schut ting staat bol van de hitte. Het vuur is zo dichtbij", zegt een verontruste bewoonster. Een andere familie heeft uitgere kend deze dag een schilder be steld om het huis van een 'verse' laag verf te voorzien. De schilder gaat onverstoorbaar door met kwasten terwijl op amper tien meter van hem vandaan de vuurhaard in alle hevigheid woedt. Pas als een brandweer man op hem is toegestapt, staakt hij zijn arbeid. Een volgende bewoner van de Westdam spoedt zich van zijn werk naar huis als hij hoort dat er 'ergens' brand is. „Ik wist niet waar en ben maar direct naar huis gegaan. Ik was niet meer te houden. Je hebt toch veel tijd en geld in je huis gestopt en moet er niet aan denken dat het in vlam men opgaat."

de Stem | 1993 | | pagina 11