Een haring voor een baby Geen Web om huursubsidie sluit zich door scherpe controle Iroomchen g en W Oostbu Russische archieven goudmijn voor Nederlandse instellingen fi&r- hetbe- «asissf— DE STEM BINNENLAND Henk Brugge: 'Opvang van zieke zeehonden blijft altijd nodig' Van den Ham: 'Slagvaardigheid dankzij centrale regie' Boer achtervolgt p™ uiendief: auto slaat over de kop W ijkv er eniging 'Welzijnsbeleid Geen brandputten j scholen en ^reekziekenhuis' MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 Najaar. De periode dat de zeehonden zich voort planten staat weer voor de deur. Op de zandpla ten van de Waddenzee gaan mannetjes op zoek naar vrouwtjes, die vaak nog ver onder het gewone gewicht zitten, omdat ze de zware zoogtijd nog nauwelijks te boven zijn. Een drukke tijd ook voor Henk Brugge, die jonge gefokte zeehondjes klaar maakt voor de grote sprong in het diepe. Het woord aan Henk Brugge, 39 jaar, een van de vier dierverzorgers van Eco- Mare, het zeehondenop vangcentrum op Texel. Door Mick Salet „HET BEGINT meestal met een telefoontje. Dat er een zeehond op het strand gevonden is. In negen van de tien gevallen gaat het dan om een uitgeput of ziek dier." „Als je zo'n zeehond vindt, moet je 'm in een droge en rustige omgeving laten liggen. Niet na thouden, nee, niet nathouden. Als de zeehond het héél erg warm heeft, dan kün je de vin nen natmaken, maar dat is zel den of nooit nodig. Het is over het algemeen dus het beste om het beest op een droge plek te laten liggen. Als je 'm probeert te vangen, moet je 'm bij de flippers of het nekvel pakken. Het is verstandig om daarbij een jas of een handdoek over de kop te gooien, want een zeehond kan flink bijten. Ligt de gestrande zeehond op een droge en rustige plek, dan moet je zo snel moge lijk hulp halen." „Je zou natuurlijk kunnen zeg gen: 'laat die zeehond maar lig gen; als dat dier te ziek of te Zeehonden op de Nederlandse Wadden. De mannetjes gaan eerdaags op zoek naar de vrouwtjes. Een drukke tijd voor de zeehonden-verzorgers op Texel. foto de stem zwak is om het zelf te redden, dan moet het maar sterven. Een kwestie van natuurlijk selectie.' Maar het lijkt mij gewoon een kwestie van dierenbescherming èn soortbescherming om zo'n zeehond te helpen. Veertig jaar geleden zwommen er driedui zend gewone zeehonden in de Nederlandse Waddenzee. Nu on geveer duizend. Pas als er weer drieduizend zeehonden zwem men, kan de populatie zich in stand houden en is er geen hulp van de mens meer noodzakelijk. Maar ook dan lijkt er me niets op tegen om een verzwakt zee hondje te helpen." „We krijgen ze binnen met aller lei problemen. Grote huidwon- den, een beschadiging van de flipper, ondervoeding, van alles. Ze worden hier onderzocht door een dierenarts en krijgen dan de noodzakelijke voeding en medi cijnen. Z e krijgen in ieder geval een' prik tegen de wormen en het bloed wordt onderzocht om te controleren of ze anti-stoffen te gen de zeehondenziekte heb ben. „Doel is ze binnen een jaar ge zond weer uit te zetten. Houd je ze langer, dan wennen ze aan de makkelijke manier waarop ze hier voedsel krijgen. In de Wad denzee moeten ze de vis zelf vangen, hier krijgen ze makreel en haring uit de diepvries." „Voor mij is het altijd weer het summum om een zeehond, die we hier ziek en zwak binnen hebben gekregen, er gezond en moddervet weer uit te helpen." Fokken „We fokken hier ook zeehonden. Dit jaar zijn er elf geboren. Eén is er na twee dagen overleden. Die bleek een hartafwijking te hebben. De rest is gezond." „Na de geboorte worden de jon ge zeehonden drie tot vier weken door de moeder gezoogd. In die tijd neemt het gewicht toe van twaalf kilo tot vijfendertig a veertig kilo. Een enorme ge wichtstoename in drie of vier weken. Maar dat gewicht, die reserve, hebben ze in de weken daarna hard nodig. Dan moeten ze namelijk zelf vis leren vangen. En omdat dat in het begin nog niet zo goed gaat, en ze dus niet of nauwelijks eten, teren ze in op hun reserves en neemt het ge wicht af tot twintig a vijfentwin tig kilo." „Daar in de Waddenzee hebben de jonge zeehonden meer moeite met het vangen van vis dan hier in EcoMare. Hier zién ze de vis. Het water is helder. Daar mogen ze blij zijn als ze een halve meter voor ogen zien. Het water is er troebel. Hier krijgen ze dode vis. Daar moeten ze de levende vis zelfvangen." Doorslikken „Dat is een hele kunst. Platvis bijvoorbeeld kruipt weg in het zand. Met de snorharen gaan de zeehonden dan over het zand, zodat de platvis omhoog komt, en dan pakken ze 'm. Met hun tanden bijten ze 'm dood. Met hun nagels trekken ze 'm aan stukken en dan vreten ze 'm op. Kauwen doen ze niet. Ze slikken alles het liefst in één keer door." „Het vangen van vis èn het slik ken is in het begin een hele opgave. De moeder helpt haar jong daar niet bij. Die laat ze na de zoogtijd alleen. De jongen moeten het dan zelfstandig zien te redden. De zeehondjes die hier na drie weken nög niet zelf kun nen vreten, geven we dwangvoe- ding. Dan stoppen we er vis in. Via een trechter en slang door de slokdarm in de maag. Dat doe we zo ook met gevonden huilers, jonge zeehondjes die huilen om dat ze hun moeder kwijt zijn." „Voor moedermelk, met drieën veertig procent vet, hebben we nog geen vervanger. In plaats daarvan geven we een haringshafce, gemalen haring met havermoutwater en vitami nen. Na tien dagen, en dat is véél vroeger dan in de natuur, krijgen ze hun eerste visje." Lobbes „Een huiler moet je trouwens niet te snel naar een opvangcen- terum brengen. Een huiler in nood moet je natuurlijk wel hel pen, maar een jonge gezonde zeehond moet je' eerst de kans 1 'Tachtig procent van de hier gefokte zeehonden redt het in de vrije natuur.' geven om de moeder zélf te zoe ken. Laat zo'n beestje maar even zwemmen... Je moet uitkijken dat je als mens niet gaat regelen wat de dieren zelf kunnen doen." „Dat zie je aan de grijze zee hond. Die is, zonder dat de mens daar nou iets voor heeft hoeven te doen, terug van weggeweest in de Waddenzee. Geweldig. De grijze zeehond is echt zo'n lob bes van een beest. Bij de gewone zeehonden worden de mannetjes honderdtien kilo. Bij de grijze zeehonden wel driehonderd kilo. De gewone zeehond kan negen minuten duiken. De grijze zee hond blijft wel een half uur onder water. De gewone zeehond wordt met een gladde en kortha- rige huid geboren. De grijze zee hond met een lange witte vacht. Voor de gewóne zeehond is een Door Hans van den Broek Den Haag - Het web om de individuele huursubsidie (IHS) sluit zich langzaam maar zeker. Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu beheer streeft er zoveel mo gelijk naar elke aanvraag te controleren. De komende jaren moet - onder andere via invoering van de zogeheten 'omgekeerde bewijs last' - het systeem verder aan gescherpt worden. Dankzij deze aanpak zal het aantal opge spoorde fraudegevallen fors op lopen. Vorig jaar kregen 960.000 men sen individuele huursubsidie, voor een totaalbedrag van ruim 1,8 miljard gulden. Gemiddeld ontvingen zij een bijdrage van ruim 1900 gulden. Bijna 40 procent van de aanvragers is 65 jaar of ouder, en ruim 62 pro cent zit op of onder het mini- mum-inkomen. Toezicht Vrom vorderde in ruim 82.000 gevallen geld terug. Dat leverde direct 66 miljoen gulden op. Daarnaast voerden de 340 amb tenaren van Vrom, belast met de uitvoering van en controle op de IHS, vooraf nog een groot aantal correcties uit. De totale opbrengst van het controle-be- leid, inclusief fraudegevallen, bedroeg in 1992 120 miljoen gulden. De kosten voor de uit voering bedroegen ruim 106 miljoen gulden. Gemeenten of corporaties zor gen voor de eerste behandeling van aanvragen, voeren enkele eerste controles uit. Het Rijk stelt de richtlijnen op, behan delt bezwaarschriften, voert controles uit, schakelt deur waarders in en betaalt uit. Kortom, Vrom heeft de centrale regie in handen. De IHS is een zogenaamde open-eind-regeling. Dat wil zeggen dat voor het Rijk van te voren niet precies vaststaat hoeveel mensen een beroep doen op deze subsidie, en dus ook niet hoeveel geld dat kost. De laatste jaren is het toezicht al enkele malen aangescherpt. Dat proces zet zich de komende jaren voort. Met als doel het systeem betaalbaar te houden, zodat de subsidie terecht kan blijven komen van die mensen die het echt nodig hebben. Uitwisseling De 340 controleurs van Vrom richten zich bij de behandeling van de aanvragen op inkomen, Ambtenaren van Volkshuisvesting worden regelmatig op de hoogte gehouden van de nieuwste wijzigingen op het gebied van huursubsidie. foto de stem johan van gufip huur en feitelijke woonsituatie. Sinds 1988 bestaat al de moge lijkheid tot informatie-uitwis seling met de belastingdienst. Vorig jaar werden 880.000 in komens gecontroleerd. „Een zwak punt in het systeem is nog de woonsituatie. Daar komt vanaf juli 1994 verande ring in. Dank zij een wetswijzi ging worden gemeenten en cor poraties verplicht via het bevol kingsregister te controleren of de huurder wel is ingeschreven op het opgegeven adres. Daar mee ontstaat een controle van een op een, een situatie die overigens nu al in veel gemeen ten praktijk is", aldus Lex van den Ham, hoofd van de Hoofd afdeling Individuele Subsidië ring (HIS) van Vrom. Het ministerie haalt ook de touwtjes aan bij het toezicht op de huren. Van den Ham: „Wij voeren nu nog jaarlijks zo'n 10.000 huurprijscontroles uit, met name in de particuliere huursector. Huurcommissies ter plaatse voeren die controles voor ons uit. Vanaf medio 1994 moeten particuliere huurders zelf een verklaring van de huurcommissie overleggen als bewijs voor de juiste huur. Wij noemen dat de brengplicht. Zeg maar omgekeerde bewijslast. Die verklaring is daar een eer ste uitwerking van". Fraude Het zou van naïviteit getuigen om te geloven dat hiermee het misbruik tot nul kan worden gereduceerd, vindt Van den Ham. Hij maakt onderscheid tussen witte en zwarte fraude. Bij witte fraude gaat het om oneigenlijk gebruik van de re geling, bijvoorbeeld lopende het jaar een wijziging in het inko men die niet wordt doorgege ven. „Maar wat je niet ziet, is die fraude die buiten alle bestan den (belastinggegevens, bevol kingsregister e.d. -HvdB) blijft. Op dit moment komen 500 tot 1000 gevallen aan het licht. De ze zwarte fraude is alleen maar te bestrijden door het aanhalen van de netwerken in Nederland, bijvoorbeeld gegevens van de sociale rechercheurs te koppe len aan ons bestand". Dat ge beurt inmiddels, waardoor het aantal zwarte fraude-gevallen relatief sterk zal toenemen, is de verwachting van Van den Ham. Hij denkt echter niet dat dat vele miljoenen guldens zal opleveren. „Omdat vaak maar een deel van dat geld teruggevorderd kan worden. Het is ons vooral te doen om de preventieve wer king, om mensen te ontmoedi gen te frauderen", stelt het af delingshoofd. Het ministerie is dit jaar een groot onderzoek gestart naar de toekomst van de individuele huursubsidie. Geruchten als zou het rijk plannen hebben om de uitvoering over te hevelen naar gemeenten of corporaties doen al enige tijd de ronde. Ook de politiek heeft zich niet onbe tuigd gelaten. Zo pleitte CDA- fractievoorzitter Brinkman eni ge tijd terug voor een eigen gemeentelijke bijdrage in de IHS, overeenkomstig de bij stand. Gelijkberechtiging De huursubsidie zelf staat niet ter discussie. Wel wordt in het onderzoek gekeken naar drie thema's: het beleid, de financie- en en de organisatie. „Bij het onderdeel 'beleid' gaat het om keuzes met betrekking tot ge lijkberechtiging." „Met andere woorden: Mag je in de ene regio andere normen hanteren voor het toekennen van huursubsidie dan in de an dere? Daarnaast wordt gekeken naar de vraag wie de IHS moet betalen, alleen het rijk of ook anderen? En tot slot wordt de uitvoeringsorganisatie onder de loep genomen. Moet dat cen traal, of kan dat decentraal ge regeld worden?, is in dit geval de vraag. En ook al hangen deze punten nauw samen, elk onderdeel is een apart punt van discussie", weet Van den Ham. Inhoudelijk wil hij niet ingaan op het onderzoek, maar Van den Ham laat doorschemeren dat in de organisatie wat hem betreft het best een centrale rol voor het rijk kan blijven. „De effectiviteit en slagvaar digheid van het systeem zijn fors te danken aan de centrale regie. Stel nu: je legt de verant woordelijkheid bij gemeenten, dan wordt de IHS ineens op 680 plaatsen uitgevoerd en gecon troleerd," zegt hij diplomatiek. Van den Ham is bang dat daar door een wirwar aan verant woordelijkheden ontstaat, ver gelijkbaar met de uitvoering van de sociale zekerheid. Meevaller Tot voor kort groeiden de uit gaven en het aantal aanvragers elk jaar. Maar al twee jaar lang blijft het aantal aanvragen nu vrijwel gelijk. En vorig jaar kon Van den Ham een 'historische' meevaller van 120 miljoen gul den in de uitgaven presenteren. Dat was voor het eerst sinds 1970, het jaar dat de individue le huursubsidie werd ingevoerd. „Maar dat wil niet zeggen dat wij nu op onze lauweren kun nen gaan rusten. Er zitten nog gaten in het systeem, daarom verslappen we niet, blijven we het beleid aanscherpen waar mogelijk". Maar, erkent Van den Ham, er zijn ook grenzen aan het con- trole-beleid. „Je kunt je neus natuurlijk niet gaan steken in de privé-omstandigheden van mensen. Daar loop je tegen de grenzen aan van wat mogelijk en wenselijk is. In dat geval zou je naar het instrument van de IHS - een geweldige sociale verworvenheid - zelf moeten gaan kijken. Maar ik denk dat het niet zover hoeft te komen". fokprogramma nodig. Voor de grijze zeehond niet." „We houden ons dan ook alleen maar bezig met het fokken van gewone zeehonden. En met suc ces. Tachtig procent redt het in de vrije natuur. Helemaal zeker weten doe je dat trouwens niet. Want waar zijn die andere zee honden? Zie je die gewoon niet öf zijn ze verdwenen op de Noordzee, opgevreten door meeuwen en krabben? Maar de gefokte zeehonden doen het in ieder geval niet slechter dan de zeehonden die in de Waddenzee geboren en gezoogd zijn. Zee honden zelf zien het verschil ook niet." Geen knuffel „We zetten niet Alle dieren uit. Een zeehond waarvan we niet helemaal zeker weten of ie het redt, houden we hier. Honderd procent oké, dat is het uitgangs punt. Voorbeelden? Een zeehond die aan één oog blind is, zetten we wel uit." „We hebben dat een keer ge daan. Dat beest heeft het tweeënhalf jaar volgehouden. Toen is ie doodgegaan. Op een klunzige manier. Verdronken in een fuik. Een zeehond die hier helemaal blind geboren is, zetten we niet uit. Dat kun je niet maken. Zo'n dier zou vreselijk veel problemen ondervinden. Maar een oude blinde zeehond kan zich best redden in de Wad denzee." „Het vrijlaten van een gezonde zeehond is de leuke kant van dit werk. Ik laat ze met plezier gaan. Echt hechten aan een zee- FOTCOtij hond doe je je niet si dieren wennen wel aan j. 5 een paard en een hond »k je wennen als je ze iedere!: eten geeft. Maar als ze stemgeluid horen, di niet: 'hé Henk!', nee, dandi ze: 'hé vis!'. Door de diere] voeren krijg je een band mei Dat is geen kunst. Maar een andere band dan ik met i hond thuis heb." „De zeehond is ook het tq overgestelde van wat1 sen denken dat het is. Hel geen knuffeldier. Door die ogen en die grappige snor de zeehond misschien wel uitstraling, maar het is wild beest. Sterk en snel, dier dat zich in de harde na moet redden, kan ook geenkj feldier zijn." onze correspondent Tcrneuzen/Middelburg - Zowel he Terneuzense bedrijf Broomcherm L als haar plantmanager, d ?0 jarige J. van der W. uit Ossend echt zullen zich vrijdag voor d (0nómische politierechter in Mid ielburg moeten verantwoorde: [Vanonze verslaggever Oostburg - Camping Elzenhof uitgroeien tot een reuze-camp Iplaatsen. B en W van Oostbu [vooralsnog tegen omdat ze de E [uit de pap willen laten halen op ïeel het gebied rond Cadzand ilan moet worden opgesteld. 1 dat plan, dat nog zeker tot laan de eeuwwisseling moet rij- n, worden alle ontwikkelingen i te maken hebben met ver- Jjijfs- en dagrecreatie met el- ikaar in samenhang gebracht. De laanzetten daarvoor zijn eerder an in een rapport over toe- feme en recreatie, Koersen op 3 Kansen. pen W voelen er echter weinig •voor om er nu al een plannetje uitte pikken, bang dat het even- richt zoek raakt. Of, zoals zij ihet in eigen woorden aan de raad overbrengen: „De mogelijk heid voor uitbreiding van cam- Door Lindy Jense Amsterdam - Al jaren vóór de Tweede Wereldoorlog uitbrak, hield men in Duits land nauwkeurig de politieke en economi sche situatie in Nederland bij. Dit is een van de opmerkelijke feiten die vermeld staan in documenten die onderzoekers van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie (RIOD) de afgelopen maanden in Mos kou heeft gekopiëerd. Het Riod kreeg toestemming om in een speciale afdeling van de Russische Staatsarchieven ruim 15.000 Duitse documenten te kopiëren die be trekking hebben op Nederland voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. De stukken maken onderdeel uit van Duitse archieven, die door het Rode Leger na de verovering van Berlijn uit het Reichssicherheitshauptamt naar Moskou overge bracht zijn. Sinds 1990 worden geleidelijk de Russische staats-en partijarchieven geïnventariseerd en opengesteld, hetgeen grote aantrekkingskracht uitoefent op buitenlandse historici. „Uit wat ik tot nu toe van de documenten gezien heb, blijkt dat de Duitse overheid een levendige belangstelling had voor het reilen en zeilen van Nederland," zegt Riod-direeteur C. Schuiten. „Het zou ook eigenlijk raar geweest zijn als ze het niet gedaan hadden, met het oog op hun plannen met Nederland. De informatie is vaak bijzonder gedetailleerd. Zo is bijvoorbeeld bijge houden, dat in Amsterdam-Zuid veertig perso nen communistische lektuur ontvingen. Wat is er na mei 1940 met die mensen gebeurd, kun je je afvragen." De kopieën zijn, onder andere, documenten over de activiteiten van Duitse, Franse en Engelse militaire en politieke inlichtingendiensten in Nederland, materiaal van het Reichssicherheits hauptamt over de bestrijding van het verzet in Nederland en dossiers over de Nederlandse vrijwilligers van de Waffen-SS. Het is jammer, vindt Schuiten, dat deze docu menten niet eerder beschikbaar zijn gekomen. „Maar ja, de verhoudingen tussen Oost en West zijn er niet naar geweest. In de jaren '80 kwamen de eerste berichten waaruit bleek dat het materiaal in Moskou opgeslagen was, in 1990 gingen de archieven open. Over de mede werking van Russische zijde hebben we niets te klagen, toen het materiaal eenmaal gelokali seerd was konden we zó iedere doos waar 'Holland' op stond op het kopieerapparaat leg gen." In de Russische Staatsarchieven bevinden zich ook door de Duitsers geroofde Nederlandse archieven. Eigenlijk zouden die aan Nederland teruggegeven moeten worden, vindt het Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Vorig jaar maart maakte het Comité voor Archiefzaken van de Russische Federatie met het Nederlandse Rijks archief al een principe-afspraak over teruggave van de documenten. „De documenten hadden volgens die afspraak vorig jaar juli al in Nederland moeten zijn", weet M. Jansen, onderzoeker bij het Oost-Euro- pa-Instituut in Amsterdam. „De onderhandelingen slepen zich maar voort, omdat het Russische parlement dwarsligt. Dat wil niet dat zaken met 'culturele waarde' het land uitgaan. Maar er kan toch weinig twijfel over zijn dat die archieven gewoon in Nederland thuishoren. Nederland en Rusland waren des tijds toch bondgenoten tegen de Nazi's." Jansen was een aantal jaren geleden de eerst Nederlandse onderzoeker die de Staatsarchieven bezocht. „Ik werkte in en las in de Izvestija berichten over de aanwe zigheid van Westerse oorlogsdocumentatie ii Moskou. Toen ben ik daar gewoon eens g; kijken. Het archief, in de tweede helft van jaren veertig gebouwd door Duitse krijgsgevi genen, was op zijn zachtst gezegd niet 1 bezoekersvriendelijk. Aan een bezoekerspas was niet te komen, en de medewerkers den materiaal af te geven. Daar is gelukkig veel verbetering in gekomen." De Amsterdamse historicus is ongerust over staat waarin veel Russische archieven zich be vinden. „De verslechtering van de economie duidelijk merkbaar. Archivarissen werken voot een hongerloontje, de subsidies worden enom teruggeschroefd. Er is een trend tot comma""* lisering, je moet soms -met Westers geld- b len om materiaal in te mogen zien. Er woi zelfs originele documenten verhandeld, dat toch niet mogen." Het Riod heeft weinig last gehad van financiêl eisen van Russische zijde. „We hebben voor de kopieën betaald, ongeveer twee kwartje per stuk", meldt directeur Schuiten. „De documenten zijn goed onderhouden, Staatsarchief beschikt over klïmaatsbeheersing Nee, wij zijn zeer vergenoegd over deze aanvul ling van onze collectie. Zodra we de document» geïnventariseerd hebben, zijn ze voor toegankelijk. Daar zorgen we zo snel voor." Op de vraag, waarom de Russen destijds eigen lijk de moeite namen om de archieven in Mos®" te bewaren, kan onderzoeker Jansen met s woord antwoorden. „KGB. De Sovjet-veiug heidsdienst had als enige toegang tot hetmaM aal, en kon het gebruiken om geëmigre® Russen te volgen, en oorlogsmisdadigers «P sporen." Het Riod is niet de enige instelling die nu profiteren van de Sovjet-verzamelwoede. Internationaal Instituut voor Sociale Geschiefl nis (IISG) heeft meerdere samenwerkingspWl^ ten met Russische archieven. Het IISG zelfs een apart bureau in Moskou opgez een soepele gang van zaken te garanderen. „Wij zorgen in een paar gevallen voor voortbestaan van een instelling", ver'e' rim-directeur J. Kloosterman. „We hebben jaar lang het bibliotheek-personeel van Instituut voor Marxisme/Leninisme "e.. omdat de Russen er geen geld meer voor Dat instituut is voor ons van groot 0 omdat onze gezamelijke collecties een w volledig historisch overzicht vormen v internationale arbeidersbewegingen." t De Russische vereniging 'Memorialor bezighoudt met het lot van de slachtoffl de Stalin-terreur, riep een paar jaar gele hulp van het IISG in. De vereniging vn het lot van de 30.000 aangelegde do® Van onze verslaggever ïetranchement - Een vijftigjari- uiendief jift „Tilburg is met zijn .wagen bij Retranchement over de kop geslagen. De man werd achtervolgd door de eige naar van de uien en raakte op een gegeven moment de macht over het stuur kwijt. De Tilburger had even voor zijn vlucht uien geraapt op een veld aan de Cadzandseweg. Een voor bijganger waarschuwde snel de eigenaar. Die probeerde met zijn wagen de man tot stoppen te Iwingen. De automobilist uit Elburg moest uitwijken, raakte ie macht over het stuur kwijt en lelandde in een vijf meter lager jelegen sloot. De auto raakte geheel vernield. De Tilburger was niet gewond, maar moest wel 'zijn' vijf kilo uien weer inleveren. slecht geconserveerd werden in een,"nllo( vaarlijke omgeving. De dossiers worden microfilm gezet. Maar er valt in het GOS nog veel, ontdekken voor speurende historici, v Kloosterman. „Ik ken de archieven in natuurlijk het beste. Maar in de res' land moet nog een schat aan materiaa1 V |J( gen liggen, waar we nog nauwelijks T| weten. Russische gemeente-archieven aanraders voor wie zich in de "P*30^, pa] lokale bestuur wil verdiepen. Als intussen niet weggeteerd is." pm zijl kar anc op Ko er c voc dez wi( inl Hel pui var Eei sie ere led uit! de tie sai Ka in eer na; vli' De bla die om gre kaï va: be! da W na- B va; gei ter gie ter coi ke Van onze correspondent Iwneuzen - Het bestuur van wijl St. Annapolder vindt dat b gemeente Terneuzen faalt. De wijl »n nieuw buurthuis toe, maar redenen steeds opgeschoven. 'ij herhaling heeft het bestuur ran bestuurszijde gehoord dat er geen geld is voor een nieuwe welzijnsvoorziening binnen de 'Jk. Het is het bestuur in het erkeerde keelgat geschoten dat e gemeente de goedlopende vereniging het buurthuis zelf wil en betalen. „Vaak horen we onze vereniging als voor rij d'ent v°or anderen. Hoe jmt de gemeente de prachtige lijnsvoorzieningen in wijken „Jf111 het geheel nog geen wm8Ing haar bestaansrecht Van Tern, onze correspondent van Bo? Aan de achterkant rustoni Westerschelde-, Zelden- De H eSe en streekziekenhuis Ver«n;j? hggen volgens wijk- brandDutfp^°fDZeldenrust geen .Petten. Bij calamiteiten rarenkri1!ratjr nodig is den^ de WloreTlal gaaanr viering van het tien- SihgHn/vuJ van huurtvereni- PoldcTt Zeldenrust St. Anna- °P do rm ?m aan het licht dat er 'ingenla^ aat' tussen de Wie- In p h tel kil ee: co he fu: do m< jo< in dr gh sit ex Ee la; nil pk lie H( gej hi< ee: D( 70 vil be nii vr: ge me ga de ko Ej ge w( ee m to

de Stem | 1993 | | pagina 6