Schalken jongste kampioen Mari UITSLAGEN STANDEN Een merk van Wereldklasse Limburger heeft volley niet nodig om Wijnhoud te verslaan 'Bij Oranje wordt niet maximale uit spelers gehaald' Judith Cerpei sportnieuws kori DE STEM SPORT de STEM Romario brengt Brazilië naar eindronde WK AUTOSPORT BOKSEN GOLF GOLF HOCKEY MOTORSPORT KORFBAL PAARDESP0RT MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 ffl Hoorn - „Als het goed gaat, hoop ik volgend jaar ergens anders te staan." Het was eruit voor Sjeng Schalken zich realiseerde wat hij had gezegd. Hij had zojuist in Hoorn afgere kend met wat er was overgeble ven van het nationale tennis nu het puikje ontbrak. Na de finale tegen Joost Wijnhoud (7-5 6-4 7-6) mocht hij zich zondag met zeventien jaar en elf dagen de jongste nationale titelhouder uit de geschiedenis noemen. Jonger dan Tom Okker, die in 1962 als zeventienjarige van Willem Ma- ris verloor en veel priller dan bijvoorbeeld Richard Krajicek, die negentien was, toen hij twee jaar geleden de titel (zijn enige) behaalde. De lange Limburger had zich nog wel zo bescheiden opgesteld. Bij het bedankje na de finale gaf hij Joost Wijnhoud alle eer. Met iets meer service-volley-spel, vond Schalken, zou die waar schijnlijk hebben gewonnen. Wat hijzelf had gepresteerd: daar kon hij alleen maar van dromen. Dus corrigeerde hij zich razendsnel: „Ik bedoel eigenlijk te zeggen dat ik volgend jaar zo goed hoop te spelen dat ik weer aan het NK mee kan doen." Men mag gevoegelijk aannemen, dat de ambities van Schalken verder reiken. Trainer/mentor Henk van Hulst maakte daar geen geheim van. Sjeng Schal ken gaat - met het HAVO-diplo- ma op zak - het circuit in. Des noods zonder, maar het liefst met een coach, die aan de scher pe eisen van de Brabantse kam pioenenkweker voldoet. De 9.000 gulden, die de titel ople verde, zijn daarbij een leuk voorschot. Ook het manage mentbureau Advantage heeft toegezegd bij te zullen dragen in de ontwikkelingskosten. „Sjeng gaat nu het Satellite-gebeuren in. Dat moet hij binnen twee jaar doorlopen hebben; anders wordt het moeilijk." Van Hulst wil zijn pupil abso luut niet afstaan aan de bonds- begeleidng van Stanley Franker. De 'brenger' van Paul Haarhuis en Jacco Eltingh: „Dan geef je iets uit handen. Ik werk er naar toe dat ze zelf internationaal doorbreken. Als het zover is, wil ik daar als vakman graag vlakbij staan." Conditie en vastheid waren de wapens, waarmee Schalken de nationale titel behaalde. Vanaf de achterlijn knalde hij de pun ten bijeen. Ook zijn opslag scoorde naar behoren, maar de keren dat hij zich aan de volley waagde, waren op de vingers van één hand te tellen. „Ik voel me niet echt zeker als ik aan het net sta," beaamde Schalken. „Dat is iets waar ik me de ko mende tijd op moet concentre ren." De concentratie liet hem ook in de steek als hij voorstond. Hij had negen breekpunten nodig voor één doorbraak in de eerste set (bij 5-5), zes voor die in het begin van de tweede, waarmee hij een 0-2-achterstand recht trok en weer een stuk of wat voor de set. Al die keren hielp Wijnhoud door de beslissende fout te maken. Dat gebeurde ook in de tiebreak van de derde set, die met 7-4 naar Schalken ging. „Met wat meer aanval had ik waarschijnlijk gewonnen. Maar mijn eerste opslag kwam te wei nig in," vond de 24-jarige Apeldoorner, die het internatio naal voor gezien houdt en de troostprijs van 5.000 gulden goed kon gebruiken om een oude schuld bij zijn vader af te lossen. Na drie jaar van full-time tennis gaat hij nu zijn B-diploma halen om als tennisleraar in zijn le vensonderhoud te voorzien. Zijn oordeel over de zeven jaar jonge re Schalken: „Van de niet-top- pers is hij nu al de beste. Hij heeft het potentieel, is rustig en geconcentreerd. Als hij keihard blijft werken en de sport als zijn beroep blijft zien, heeft hij de toekomst." Zijn beste raad: „Hij zou zijn wapens moeten uitbreiden. Een echte service-volley speler zal Sjeng niet worden. Ik denk meer aan iemand als Costa; een aan vallende baseliner, die af en toe verrassend inkomt." Dergelijke loftuitingen kreeg de winnaar van het vrouwenenkel spel, Petra Kamstra, niet over zich uitgestort. In een partij vol missers solliciteerde de 20-jarige Rotterdamse, die met 6-4 7-6 (7-3) van de twee jaar jongere Maaike Koutstaal won, wel naar een speciale prijs voor de meest originele smoes. Ze ging met een liesblessure de finale in en mocht zich daar niet aan laten behandelen. Dus wendde ze een zonnesteek voor. De organisatie zette zowaar een parasol uit om schaduw te brengen. Maaike Koutstaal kon de concentratie niet opbrengen om daar allemaal op te wachten. Hoorn, NK. Vrouwenenkenspel: finale: Kamstra - Koutstaal 6-4 7-6. Mannenenkelspel: halve finales: Schal ken - Reuter 7-6 6-2 2-6 5-7 6-3, Wijnhoud - Troost 6-3 6-2 6-1, finale: Schalken - Wijnhoud 7-5 6-4 7-6. Mannendubbelspel: halve finales: Reu ter/Van Scheppingen - Wijnhoud/Van den Berg 6-3 3-6 6-4, Kok/Troost - Van Dusschoten/Harberink 6-4 6-1; finale: Kok/Troost - Reuter/Van Scheppingen 7-6 4-6 6-3. Vrouwendubbelspel: finale: Bitter/ Koutstaal - Bakker/Wamelink 7-5 7-5. Gemengddubbelspel: halve finales: Van den Berg/Vekemans - Bitter/Schol 7-5 6-3, Koutstaal/Baan - Bunschoten/ Verbeet 6-3 6-3; finale: Van den Berg/ Vekemans - Koutstaal/Baan 6-2 6-0. Bordeaux. Mannen, 650.000 gulden. Kwartfinale: Bruguera (Spa/1) - En- qvist (Zwe/8) 6-1 6-2; halve finales: Nargiso (Ita) - Rosset (Zwi/2) 6-3 6-4, Bruguera - Boetsch (Fra/3) 4-6 6-4 6-3; finale: Bruguera - Nargiso 7-5 6-2. Dubbelspel: finale: Albano/Frana (Arg) - Adams/Olhovsky (Aus/Rus/1) 7-6 4-6 6-3. Boekarest. Mannen, 900.000 gulden. Halve finales: Tsjerkasov (Rus/8) - Gaudenzi (Ita) 6-4 3-6 6-1, Ivanisevic (Kor/1) - Perez-Roldan (Arg) 6-4 6-4; finale: Ivanisevic - Tsjerkasov 6-2 7-6. Dubbelspel: finale: Oosting/Pimek (Ned/Bel) - Cosac/Porumb (Roe) 6-2 6-2. Hongkong. Vrouwen, 190.000 gulden. Halve finales: Werdel (VSt) - Hy (Can/1) 7-6 6-1, Wang Shi Ting (Tai/2) - Kuhlman (VSt) 6-3 6-2. Finale: Wang - Werdel 6-4 3-6 7-5. Saarbrticken. European Mixed Mas ters, 1,35 miljoen gulden. Halve finale: Lendl (VSt) - John McEnroe (VSt) 4-6 6-3 6-4, Graf (Dui) - Garrison-Jackson (VSt) 6-2 7-5. Graf/Lendl (Dui/VSt) - Garrison- Jackson/McEnroe 8-9. Sanchez Vicario - Novotna 6-3 6-4, Emilio Sanchez - Damm 6-3 4-6 3-6, Sanchez/Sanchez - Novotna/Damm 6-2 6-3. Finale: Graf - Sanchez Vicario 3-6 6-1 6-2,^ Lendl Sanchez 6-4 6-2. Sanchez/Sanchez 5-8 naar met 2-1. Bundesliga, tweede Blau-Weiss Neuss - Grün-Weiss Man nheim 1-5. Markus (Arg) - Koevermans (Ned) 3-6 2-6. Mannheim, dat de eerste wedstrijd won met 5-4, Duits kam pioen. Graf/Lendl Graf/Lendl win- finalewedstrijd De zeventien-jarige Sjeng Schalken poseert trots met de beker na het behalen van de Nederlandse titel FOTO ANP VERVOLG VAN SPORT 1 „Hoe vaak heb ik niet gezegd dat het niet goed zat, ik heb nooit mijn kop in het zand gesto ken. Ik zei: 'Je moet uitkijken, straks krijg je een beuk,' maar ik kreeg het gevoel dat ik als lastig beschouwd werd. Maar ik was niet lastig, ik zag dat er dingen misgingen. Ik sprak het uit en kreeg straf. Mocht ik geen aan voerder meer zijn. Nou, oké, dan toch geen aanvoerder... Ging ik toch weer door, veranderde er weer niks. Nou..., hebben we die beukjes gehad of niet? Noorwe gen, Polen, Engeland, Noorwe gen en hoe vaak hebben we nog mazzel gehad?" Geen steun Een hulpeloos handgebaar. Steun van andere spelers kreeg hij niet. „Een heleboel begrijpen het wel. Anderen weer niet. Maar steun, nee, dat heb ik niet echt gehad. Waarom niet? Dat moet je niet aan mij vragen. Ik heb het regelmatig op de team besprekingen laten doorscheme ren wat ik bedoelde. Aan mekaar jaja, zei iedereen. Maar dan oe fenden we weer in het Olym pisch stadion, en dan hoorde ik van de zijkant brullen (vormt met zijn handen een toeter voor de mond): 'Breed' (schaterlacht), nou, daar stond ik dan weer. De zaak breedhouden, haha haha. Breed." Allemaal gelul Ik heb alles geprobeerd, ik heb dingen aangegeven, de discussie aangezwengeld, maar ik hoorde alleen maar: 'Concept'. Nou, spe len we via het concept. Maar voor mij is het allemaal gelul. Iedereen in Nederland lult maar over aanvallend voetbal. Het lult maar door, je wordt er gek van. Alle vijf clubs verliezen in de Europa Cup. Met Litouwen en Luxemburg als enige land nul punten." Willem II vraagt 6 miljoen aan gemeente Tilburg - Willem II heeft zes miljoen gulden nodig van de gemeente Tilburg om in mei 1994 een nieuwe hoofdtribune te kunnen bouwen. Krijgt het die niet dan worden de plannen - de laatste fase van de renovatie het stadion - afgeblazen. De kosten van het nieuwe, drie etages hoge hoofdgebouw worden geraamd op I2V2 miljoen gulden. De Tilburgse voetbal club kan zelf hoogstens zes miljoen gulden ophoesten. Het laatste half miljoen hoopt Willem H te halen uit de verhuur van de ruimten onder de twee korte zijden en onder de voormalige Willem Il-tribune. In een speciale bijeenkomst lichtte het bestuur van Willem II zaterdagmorgen de raadsfracties van de Tilburgse politieke partijen in. Daar werd duidelijk dat de club de verbouwing van het stadion niet zonder bijdrage van de gemeente kan afronden. Vandaag prestenteert de club de plannen aan een breder publiek en wordt ook het college van B. en W. formeel op de hoogte gesteld. (ADVERTENTIE) „Maar wat hoor ik: Ajax heeft zoveel kansen gemist, Vitesse speelde voor de rust zo leuk. Dan denk ik: ja ja, maar het was aan het einde wel 3-0. En ondanks die kansen verloor ook Ajax ge woon met 1-0. Mooi verhaal, maar het gaat maar om één ding: de bal in het netje. Kijk naar de Italiaanse clubs. Het gaat maar om drie momenten, maar dan moet-ie er wel in en dan gaét-ie erin." „Het mooiste voorbeeld is hoe we gespeeld hebben op het EK van '88 in Duitsland. Zo aanval lend hebben we toen niet ge speeld. Het elftal was precies zo neergezet, dat alle spelers opti maal rendeerden. Die Michels, die wist precies wie waar het best op zijn plaats was. Hij heeft het maximale uit de spelers ge haald." Rendement „Of zoals van Hanegem vorig jaar met Feyenoord gedaan heeft. Dat is nou precies wat ik bedoel, hij heeft iedereen opti maal laten renderen. Nu ver langt weer iedereen aanvallend voetbal, maar Willem snapt wel dat dat niet gaat. Ze spelen slecht, maar wel tien uit vijf. En dat is nou precies waarom het gaat: rendement. Bij Oranje wordt niet het maximale uit de spelers gehaald. Kijk nou wat er de laatste jaren gebeurd is. Nie mand is tevreden en we moeten ons nog altijd kwalificeren. Ik heb wat problemen aangegeven. Niemand luisterde, nou, dan houdt het op, hè." Toen jij Advocaat belde, heeft hij toen geprobeerd je van ge dachten te doen veranderen? „Welnee, Advocaat heeft hele maal niet aan mij getrokken. Dat was het teken dat ik niet nodig was. Kijk, daarom belde ik hem ook, die 28e mei. En daar om zei ik het ook zo: 'Dick', zei ik, 'Dick, ik denk dat het genoeg is.' Toen zei hij er prompt boven op: 'Ja, ja, ik denk dat je een goede beslissing genomen hebt.' Toen wist ik genoeg." „Ik had al een tijdje het gevoel dat ik niet meer nodig was. Daarom vroeg ik het ook zo. Als ik gevraagd had: 'Dick, wil je me niet meer hebben?', dan had hij gegarandeerd gezegd: 'Nee, is niet waar.' Daarom vroeg ik het ook zo. Het was een testje, ik gaf een voorzet, Advocaat kopte hem in. Pats, zo in de kruising. Hij hapte. Mijn gevoel had me niet bedrogen." Een beetje bondscoach neemt een dergelijke beslissing toch zelf? Die laat dat toch niet aan een speler over? „Dat vond Van Hanegem nou ook. Willem sprak me erover aan. Hij begreep het niet. Hij was er pissig over dat Dick me de kans had gegeven zo makke lijk afscheid te nemen. Ik zeg, ja sorry, ik wil weten wat de gevoe lens van de bondscoach zijn. En als ik proef dat ik niet nodig ben, als ik een voorzet geef en er wordt meteen gezegd: 'Goede beslissing, goed moment ook. Ja, dat zei hij ook nog, goed moment ook, ja, dan is het toch over? Wat moet ik dan nog?" „Denk eens na. Waarom speel ik nou lekker bij Samp? Makkelijk. Omdat ik het gevoel heb dat ik hier nodig ben. Waarom speelt Frank (Rijkaard) lekker bij Ajax? Omdat hij het gevoel heeft dat-ie nodig is. Omdat hij zijn kwaliteiten kwijt kan. En hij speelt toch goed? Hij speelt toch rechtshalf, wat hij moet spelen? En waarom speelt hij bij het Nederlands elftal dan voorstop per? Dat zijn dingen die ik niet begrijp. Nou ja, ik begrijp wel waarom het gebeurt... Maar het is niet logisch. Anderen spelen, rechtshalf. Als zij beter spelen dan hij, dan is het niet erg. Maar dat is niet zo." „Waarom worden spelers niet op hun sterkste punten gebruikt? Je moet de tactiek aanpassen aan de spelers en niet andersom. Ik zie Wouters linkshalf spelen. Dan denk ik hè hè, heb ik het toch goed gezien. Maar naar mij is niet geluisterd. Ik werd be schouwd als een zeikerd." Toen het tegen Turkije nodig was, ben je teruggekomen. Als je in oktober tegen Engeland nodig bent... „Nee, nee, nee. Ik ben niet nodig tegen Engeland. Ik ben helemaal niet meer nodig. Dat is toch wel gebleken? Tegen San Marino moet je hartstikke veel goals maken. Ik ben momenteel hart stikke goed, maar ik heb niks gehoord. Nou, dan ben ik ook niet nodig tegen Engeland. Nu niet, dan ook niet." Maar je speelt nu toch goed? „Ook toevallig, daar heb ik het net met Frank (Rijkaard) over gehad. Precies over dit geval. Hij zei: 'Godverdomme Ruud, zoals je nu speelt, dan zou je voor het Nederlands elftal...' Frank maakte de zin niet af, hij zei meteen: 'Maar godverdomme, dat kan niet bij het Nederlands elftal. Want daar kun je zo niet spelen.' En dat kan ook niet, laten we het daar dus maar niet meer over hebben." Natuurlijk kan het wel. „Nee, dat blijkt toch wel? Het kan niet. Tactiek! De tactiek van het Nederlands elftal is zo, zo en zo. En daar moet iedereen zich aan houden. En iedereen speelt zoals het voorgeschreven is. Nou, dan spelen we toch zo? Frank zegt het toch? Je speelt zo goed, maar... Je kunt bij Oranje zo niet spelen. Ja, is toch zo? Frank blinkt toch ook uit bij Ajax, omdat hij het naar zijn zin heeft?" „In het Nederlands elftal heeft Frank zich altijd weggecijferd. Misschien had-ie dat juist niet moeten doen. Hij is toch altijd een van de belangrijkste spelers geweest? Hij kan aanvallen, hij kan verdedigen, kan scoren, Frank kan alles. Laten ze dat nou eens waarderen. Maar in Oranje staat-ie voorstopper..." Begrijpen ze daar in Italië iets van? „Nee, ik heb daar laatst nog over gesproken met Eriksson, mijn trainer. Ik heb het uitgelegd. Maar ik kan niet herhalen wat Eriksson toen zei. Hahaha. Nee, dat zeg ik niet. Hahaha, nee, dat kan ik niet doen, hahaha." Als Oranje het WK in Amerika haalt, is Cruijff toch bondscoach en niet Advocaat? „Werken met Cruijff als coach is voor mij altijd een droom ge weest. Maar laat het Nederlands elftal zich eerst maar eens kwa lificeren. Cruijff komt pas als het zover is." Kan Cruijff jou tot een terugkeer overhalen? „Laat ik eerlijk zeggen dat ik er vaak aan moet denken. De hele affaire zit me dwars, verschrik kelijk dwars. Omdat ik nog steeds iets voel bij het Neder lands elftal. God, ik heb zoveel dingen meegemaakt met het Ne derlands elftal, mijn hart klopt er nog steeds voor." Je houdt de deur niet per se dicht? „Nee, ik houd de deur niet per se dicht. Als Cruijff bondscoach wordt, valt er misschien met mij te praten. Maar laten ze eerst maar eens zien of ze zich kwali ficeren. Dan kijken we verder. Maarre..., ik hoop dat ze het halen." Rio de Janeiro (anp) - Roma rio heeft zich zondagavond in zijn vaderland als voetballer onsterfelijk gemaakt. Met twee prachtige doelpunten in de wedstrijd tegen Uruguay bezorgde hij Brazilië de kwa lificatie voor het eindtoernooi van het wereldkampioen schap voetbal van komend jaar in de Verenigde Staten. Met de Brazilianen plaatste zich zondagavond ook Bolivia. In Guayaquil eindigde het treffen met Ecuador in een gelijk spel van 1-1. De Bolivianen eindig den door dat resultaat als twee de in groep B van de Zuidameri- kaanse zone. Zij bereikten daar mee voor de eerste maal sedert 1950 de eindronde. Romario bracht de 102.000 toe schouwers in het Maracana sta dion in de 72e minuut tot uitzin nige vreugde, toen hij een voor zet van de eveneens in Spanje spelende Bebeto inkopte. Tien minuten later rondde de aan het eind van het seizoen van PSV naar Barcelona vertrokken spits- speler een solo op beheerste wij ze af. Hij omspeelde doelman Siboldi, die in de eerste helft een aantal voortreffelijke reddingen had verricht, en schoof de bal in het lege doel. Hij maakte daar mee zijn twintigste doelpunt in zijn 37e interlandwedstrijd voor Brazilië. Het was een persoonlij ke triomf voor de kleine Brazili aan die door trainer Carlos Al berto Parreira om disciplinaire redenen acht maanden uit het nationale team was gehouden. Romario was de ster in een snel en soms briljant spelend Brazili aans team, dat in de eerste helft superieur was, maaar niet kon scoren. Na de rust opereerde de ploeg duidelijk onder druk, maar de spanning werd gebroken door het eerste doelpunt van Roma rio. De plaatsing van Brazilië bete kende ook een opluchting voor de organisatoren van het WK in de Verenigde Staten. Guayaquil en Rio de Janeiro. Voor ronden WK. Zuidamerikaanse zone, groep B. ECUADOR - BOLIVIA 1-1 (0-1). 45. Ramallo 0-1, 72. Noriega 1-1. BRAZILIË - URUGUAY 2-0 (0-0). 72. Romario 1-0, 82. Romario 2-0. Eindstand: Brazilië 8-12 (20-4), Bo livia 8-11 (22-11), Uruguay 8-10 (10-7), Ecuador 8-5 (7-7), Venezuela 8- 2 (4-34). Brazilië en Bolivia plaatsen zich voor de eindronde in de Verenigde Staten. J Twins grijpt naast Europa Cup Nice - Mr Cocker HCAW heeft in Nice de Europese softbalt geprolongeerd. De Bussumse softbalsters zegevierden in of three over Gambro Twins uit Oosterhout. HCAW woning en 4-0. In de kruisfinale was de Gooise formatie ook al stetj dan de Oosterhoutse vrouwen: 4-0. Met deze bekertriomf neemt coach Ruud Elfers afscheid v HCAW. Elfers wordtbondscoach. In vijf jaar veroverde HCj drie keer de Europese beker en vier keer de nationale titel, de tweede achtereenvolgende maal werd Anouk Mels uitg pen tot waardevolste speelster van het toernooi. Nice. EC I, kruisfinales: Mc Cocker HCAW (Ned) - Gambro (Ned) 4-0, Cagival (Fra) - Novara (Ita) 1-6, Twins - Novara 1-01.*1 best ol three: Twins - HCAW 3-6, HCAW - Twins 4-0. Eindstand: 1. HCAW, 2. Twins, 3. Novara, 4. Cagival. Schiedam. EC n, kruisfinales: Genova (Ita) - Marcheno (|t8i Stockholm (Zwe) - Staller Terrasvogels (Ned) 0-5; finale, best of th, Genova - Terrasvogels 2-1, Terrasvogels - Genova 0-2. Eindstand: 1. Genova, 2. Terrasvogels, 3. Marcheno (Ita) 4. Stockhnl 5. Sokol (Tsj), 6. Savigny (Fra). Sven Harmsen slaat slag Modena - Sven Harmsen heeft zondag in het hippische test; van de Italiaanse tenor Pavarotti een 'klapper' gemaakt., 31-jarige ruiter uit Deurne werd in Modena met Sovjet ij tweede in de Grote Prijs van San Marino. Dat leverde Amsterdammer van origine, zoon van oud-Aj ax-voorzitter I Harmsen, liefst 100.000 gulden op. Voor de winnaar, Fransman Eric Navet met Waiti Roxane de Gruchy, lag I5(jj gulden klaar. Harmsen had zich na twee foutloze ronden met Navet en din landgenoot Michel Robert voor de barrage geplaatst, staakte Robert met zijn paard Miss San Patrignano de stri Harmsen, oud-leerling van Daan Nanning en Johan He sinds vorig jaar in de leer bij bondscoach Hans Hom, opnieuw foutloos in 34,43 seconden. Wereldkampioen tfe was bijna een minuut sneller (33,54). Donaueschingen. CSI. SPRINGEN Grote Prijs, na barrage: 1. Melliger (Zwi) Quinta C 0 strafpunten, 35, seconden, 2. John Whitaker (GBr) Grannusch 0-36,97, 3. Mandli-i Naught (Zwi) Pirol 3-48,70, 4. Schneider (Dui) Classic Touch 4-36 5. Bayha (Dui) Guadiana 8-36,33. Zonder barrage: 6. Bla' Careful 0,25-84,25, 22. Jenny Zoer (Ned) Desteny 4,25-86,04. Tabel A: 1. Devos (Bel) Arpad de 6 Censes 4 strafpunten, 82. seconden, 2. Blaton/Winsor 4-83,09, 3. Michaels (VSt) Quick i 4-83,79, 5. Tops (Ned) Operette la Silla 4,25 - 84,21. Jachtspringen: 1. Jenny Zoer/Olympic Cordillo 66,32, 2. Mackenfl La Bamba 67,09, 3. Andrea Fuchs (Zwi) Singapur 67,90. Tweede kwalificatie voor de Grote Prijs, na barrage: 1. John Whitake Grannusch 0 strafpunten, 34,86 seconden, 2. Gundel (Dui) Ar 0-34,93, 3. Markus Beerbaum (Dui) Alex 0-35,49, 4. Jenny Zoer/Des ny 0-36,98. Tabel A: 1. Andrea Fuchs/Singapur 0-39,82, zonder ba:__o„ Lindeman (VSt) Poor Richard 8-32,82, 3. John Whitaker/Evere Bikker 0-31,03. Dressuur. Kür: 1. Nadine Capellmann-Biffar (Dui) Al Martino 72,86 procent, Lebeck (Dui) Blue River 70,16, 3:Christ (Dui) Mackintosh 69,50. Grand Prix: 1. Balkenhol (Dui) Goldstern 1531, 2. Boylen (Can)Biral 1456, 3. Schaudt (Dui) Durgo 1456. Modena. CSIO. Grote Prijs van San Marino, na barrage: 1. Navet (Fra) Waiti Roxj de Gruchy 0-33,54, 2. Harmsen (Ned) Sovjet Look 0-34,43, 3. Rob (Fra) Miss San Patrignano opgegeven in de barrage. Zonder barrage Thomas Fuchs (Zwi) Dylano 4-94,85, 5. Sloothaak (Dui) SP Doiii 4-97,95, 8. Bril (Ned) Let's Go 4,25-99,53, 13. Lansink (Ned) Libero 20-91,11. Tabel A, na barrage: 1. Nieberg (Dui) Nistria 0-41,32, 2. MarkusFuc (Zwi) Calostar Goldlights 0-41,39, 3. Astolfi (Fino la Ina B'92 0-42,66 Jachtspringen: 1. Markus Fuchs/Tnterpane Shandor 63,92, 2. Bok (Ita) Mayday 67,50, 3. Skelton/Limited Edition 69,09, 7. Van Vleuten (Ned) Ravenna 74,32. Puissance: 1. ex aequo: Sloothaak/SP Mister, Lauber (Zwi) Corado Fourcade (Spa) met Sherean SP 0 strafpunten in de vierde barrage, Astolfi (Spa) Quartz du Vallon 8 in de derde barrage, 5. Nagel (Dui) Lansink/Libero H opgegeven in de derde barrage. Enschede. Euroregiorally, tellend voor NK: 1. Van Merksteijn/Van Beek Ford Escort Cos worth 56.40, 2. Van Krimpen/Aaltink Ford Sierra Cosworth 2.43, 3. Pasman/ Pasman Ford Sierra Cosworth 5.13, 4. Gros/Bremmer Ford Sierra Cosworth 6.17, 5. Huis- man/Hoogendoorn Mitsubishi Galant 7.02. Stand NK: 1. Gros/Bremmer 276 punten, 2. Pasman/Pasman 260, 3. Van de Heuvel/Poel Opel Astra 244. Düsseldorf. WK halfzwaarge- wicht (IBF-versie): Maske (Dui) wint op punten van uitdager Hembrick (VSt). Leicester. WK middengewicht (WBO-versie): Pyatt (GBr) wint door knock out in de zesde ronde van uitdager Corti (Arg). Geysteren, NK matchplay profes sionals. Kwartfinale: Saxton verslaat Blok 3 en 2, Saddington verslaat McLean 4 en 3, Giles verslaat Borst 4 en 3, Wegchelaar verslaat Woof 20e hole; halve finales: Sax ton verslaat Wegchelaar 4 en 3, Giles verslaat Saddington 1 up; finale: Saxton (De Haar) verslaat Giles (Hoge Kleij) 19e hole. St-Nom-la-Bretèche, Trophée Lancome, 1,5 miljoen gulden. Eindstand: 1. Woosnam (Wal) 267 (64 70 68 65), 2. Torrance (Sch) 269, 3. Lane (Eng), James (Eng), Feherty (NIe) 270, 6. Faldo (Eng), Couples (VSt) 271, 8. Roe (Eng) 273, 9. Rivero (Spa) 274, 10. Par- nevik (Zwe), Baker (Eng), Gilford (Eng) 276. Sapporo, 1,9 miljoen gulden. Eindstand: 1. Nakajima (Jap) 274 (67 67 67 73), 2. Senior (Aus), Ozaki (Jap), Takahashi (Jap) 278, 5. Yoshimura (Jap), Kaneko (Jap) 279, 7. Suzuki (Jap), Mickelson (VSt) 280. UITSLAGEN Strassbessenbach (Dui). GP spannen motocross Eerste manche: 1. Schmid/Js (Dui), 2. Wenninger/Schreii* (Dui), 3. Goovaerts/Verbrug (Bel), 4. Kühn/Zimmerman 5. Fussenegger/Meusburger (Ooi 6. Peer/Peer (Zwi), 7. Fuhrer/KI ser (Dui), 8. Gölz/Stettler (Dui), Barat/Bellaud (Fra), Etheridge/Withers (Eng), 20. de Lagemaat/Van de Wiel (N« Uitgevallen: Smit/Lucassen (Ne en Janssen/Janssen (Ned). Tweede manche: 1. Schmid, Wenninger, 3. Goovaerts, 4. Fa senegger, 5. Gölz, 6. Kühn,' Barat, 8. Lenherr, 9. Zavjalov (Rus), 10. Herren, Van de Lagemaat. Smit en Janssen. Derde manche: 1. Fuhrer,2.We ninger, 3. Barat, 4. Etheridee, Kühn, 6. Goovaerts, 7. Garhai mer/Degout (Dui), 8. Weinman! Weinmann (Dui), 9. Wittmam 10. Fussenegger, 16. Smit. WK eindstand: 1. Fuhrer(wera kampioen) 391 punten, 2 309, 3. Fussenegger 288,4 herr 271, 5. Wenninger 2 Kühn 247, 7. Etheridge 2 Brustmann 220, 9. Schmid 201 10. Barat 205, 14. Van de IJ maat 132, 15. Bens/ToonenP 131, 16. Janssen (Ned) 93,21.Vi Heugten/Visser (Ned) 71,2d. w Berlo/Bijvelds (Ned) 43,oc Wijs 38, 29. Smit 33. Assen. Superbike. Duits W pioenschap Zeventiende race (43,04 W De Vries (Ned) Yamaha 15.w (163,414 km/u), 2. Kellenba? (Zwi) Kawasaki 15-49,85, Schick (Dui) Ducati 15.50.» Leidl (Dui) Kawasaki 15.W?' Pajic (Ned) Kawasaki 16.00,63, Weibel (Zwi) Ducati 16.01,1» Achttiende race (46,95 kw Pajic 17.14,49 (163,405 kmM Hofmann (Zwi) Kawj- 17.14,78, 3. Liedl 17.14,85,^ Vries 17.14,86, 5. Weibelle 6. Schick 17.15,30. Stand: 1. Weibel 243 p* Hofmann 237, 3. Gschwen® (Dui) Kawasaki 204. VOETBAL Lignano Sabbiadoro, Italiaans Open, vrouwen, 275.000 gulden Eindstand: 1. Arruti (Spa) 270 slagen (67 65 68 70), 2. Sorenstam (Zwe) 272, 3. Parker (VSt) 274, 4. Dibnah (Aus), Jones (VSt) 278, 33. Hagemann (Ned) 290. Terrassa. WK junioren VROUWEN Finale: Argentinië - Australië 2-1 (1-0). Om derde plaats: Duitsland - Zuid-Korea 2-2 (1-0). Duitsland wint na straf ballen: 3-2. Eindstand: 1. Argentinië, 2. Au stralië, 3. Duitsland, 4. Zuid-Ko rea, 5. Nederland, 6. China, 7. Spanje, 8. Canada, 9. Engeland, 10. Kenya, 11. Schotland, 12. Tri nidad en Tobago. MANNEN Finale: Duitsland - Pakistan 3-1 (2-0). Om derde plaats: Australië - Nederland 3-1 (0-1). 30. Eikel boom 0-1, 43. Potter 1-1, 51. Davinson 2-1, 65. Davinson 3-1. Eindstand: 1. Duitsland, 2. Paki stan, 3. Australië, 4. Nederland, 5. Engeland, 6. Argentinië, 7. Span je, 8. Cuba, 9. Zuid-Korea, 10. Schotland, 11. Maleisië, 12. Egyp- te. Vriendschappelijk voetbal: FC UTRECHT - AZ 3-1 J Doelpunten Utrecht: De Bijl, Van der Ark, AZ:Van« huizen. TOP - RODA JC HR Doelpunten Roda: Van w Vanderbroeck 2, TOP: Wateni»* Portugal: Benfica Faren^ Maritimo - Beira Mar 0-2, licao - Estoril 1-0, Pacosf - Boavista 1-0, SalgueW*f maraes 1-0, Setubal - Gil 0-2, Belenenses - Uniao M* 2-1, Amadora - SportWÉ bon 0-4. Stand: Sporting 3-6, 4-6, Benfica 4-5, Beira J» Guimaraes 4-5, Belenen*» Uniao 4-4, Pacos Ferrai% Maritimo 4-4, Salgue^V Farense 4-4, Famalica0 4" ril 4-3, Braga 3-2, ff Setubal 4-1. Amadora l;j> ZEILEN Medemblik. NK Finn vijfde race: 1. Rogge W" - Muyden, 3. Edens, 4 X*» 5. Kok; zesde raee: I 2. Rogge, 3. Van Schippers, 5. Edens,f. ce: 1. Rogge, 2. KoMf 4. Van Manen, 5. Frijn3 Eindstand: 1. Rogff tUd* Schippers 18,5, 3.Wffi 20, 4. Van Manen 24.73, 27. Van onze korfbalmedewerker Terneuzen - In de promotie- ,jaSSe van het afdelingskorf bal heeft Zaamslag een ver dienstelijk 6-6-gelijk spel ge boekt tegen Volharding. TO- rn won in deze klasse met jl_4 van KORVO en heeft nu de eerste plaats stevig in han den. TOGO is de onbetwist bare leider met de volle winst uit drie partijen. In de eerste klasse haalde BKC het eerste puntje binnen. In Wil- helminadorp bij Alympia speel de het met 8-8 gelijk. VOLHARDING-ZAAMSLAG j.g Een evenwichtige partij met behoorlijk korfbal van beide kanten. De langdurige aanvallen «aven voldoende schotkansen, naar het vizier was deze middag Van onze paardesportmedewerker Axel - De 15-jarige havo-leerlin Cerpentier met Palmer van de pc nam tijdens het kringconcours hl sportvereniging AXel op waardij ponydressuursport. Zij maakt I paarden. Na de eerste proef in het mor genprogramma moest zij in de Z2-klasse met 196 punten en de tweede stek genoegen nemen, omdat Evelien Sturm met Ilonka van de Kloosterse Honteruiters met 200 punten de hoofdprijs pakte. In het middagprogramma, tijdens de tweede dressuurproef en dus haar definitieve laatste ponydressuurproef, was het net andersom. Nu met 209 punten en het goud zegevierde Judith Cer pentier en was het zilver met 204 punten voor Evelien Sturm. Ju dith Cerpentier: „Omdat er een jong paard klaar staat neem ik nu al afscheid van de pony's. Met mijn pony Palmer had ik acht winstpunten in de Zl-klas- se en vijf in de Z2-klasse gepakt. Nu krijg ik instructie van Eppo Roovers en Kees van Beek en dat gaat uitstekend." De IJzendijkse amazone Marina Quaak met Ticardo van De Ha- ringruiters zette na Hulst in Axel haar zegereeks voort door ook daar op het laatste groene concours hippique te zegevieren in de Z2-dressuurklasse paarden met 190 punten. Bij het Zl-dres- suur was de 29-jarige Terneu- zense huismoeder Monique Hel- lemun met Morena van De Oran- jeraiters de beste met 185 pun ten. Monique: „Hij liep lekker, dus ging het goed. Ik heb nu vijf winstpunten in de Z-klasse." Hoewel het aantal springcombi- naties gering was en er veel deelnemers ontevreden waren dat er geen tweede parkoers ge boden werd, was de strijd in die kleine rubrieken er niet minder om. Zo reden in de M-klasse paarden twee amazones zich in de barrage. Marie Paule Picavet met Douwe van Luctor et Emer- go en Ellen Briquet met Queen van Hulst. Marie Paule Picavet "Pende de barrage met een alles- "f-niets-rit en hield daarbij de 'ei schoon. Daar had Ellen Bri quet geen antwoord op en moest met één balkje en de tweede Prijs genoegen nemen. Wel heeft Z1i nu 21 winstpunten veroverd moet binnenkort debuteren in d" Z-klasse. Buitenland He 28-jarige Marie Paule Pica vet. thans wonend in de dierenk- miek in Moerbeke: „Van regel- jfttg trainen komt het niet al- 'Jd, omdat ik dikwijls voor mijn re, in ket buitenland zit. Van „.jfmatig trainen is dus nauwe- 'Jks sprake. Dat wreekt zich atuurlijk het meest bij het Pringen. Hierbij gaan de resul- en dan ook duidelijk op en cn?' ^aat bet niet goed bij het P ingen, dan zijn dit natuurlijk het'verliespunten. Zo komt tu> ik tot nu toe n°g maar wee winstpunten heb in de M- maar nu wel startgerech- W ben voorde Z-klasse. JE. Loos met Fatice, uitko- 7PO vo°r Luctor et Emergo, g werde via de barrage in de pi, as£e\ waar het zilver voor Mii-Iii, quet met Vincent was. van n LaP'ante met Shirley Z-r,,K 6 ^°nteruiters had in de de n. sPfingen pony's aan de iS eu z_klasse opereren- DizzLnfny van de Ven met keliil v?n Duist een gemak- dori t pro,°b Van de Ven kwam verder a vfkeerd rijden niet van v, de eerste obstakel PlantrlPuarkoers- Mireille La- Punter, rfe^.aalde met vier staf- in dit dpriis- feersonH,nngCOneours §inS par" Vrouw» Ï1?er Bram wattel uit 'Ouwenpolder op zijn nieuwe Qu KaS L-fl (L1 me| WJ| B-I Sol na M( z-,1 Sn M-| Bel L- tei I ne, Ca Fa scl| Istl B- RG| (Z JOI de I trc mj zif tr1 stl bd he SWIMWEAR •.FITNESS TRAINING EN JOGGING TENNIS WINTERWEAR ACCESSOIRES WAARONDER SPORTBEHA'S

de Stem | 1993 | | pagina 16