DE STEM Q Voetbal in Japan verademing voor Vanenburg s Cruijff bondscoach wordt, valt er misschien met mij te praten' Blessure maakt terugkeer Gillhaus onzeker Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout I B emonstratie 5.000 man gen Berlijn Doelman geraakt door bierflesje i'iac wil Becker aanklagen 'lopig lidmaatschap Palestina YrouwenVoetbal Op Olympisch programma 'n Questie van Specialisme Sport MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 DEEL art Gullit klopt nog voor Oranje 28 mei bedankte Ruud it na een imposante inter- j-carrière voor het Neder- i elftal. Een simpel tele- jtje naar Dick Advocaat, itijd is gekomen', en dat het. En abrupt einde van jnterlandloopbaan van jptain Dreadlock. 'och niet? Ondanks alles ,Ruud Gullit een gevoel teleurstelling niet onder- iken dat hij niet was ge- ,agd voor de kwalificatie- erland tegen San Marino woensdag. „Mijn hart ptnog altijd voor Oranje." overstap deze zomer van prestatie-machine AC Mi- naar de vriendenploeg van pdoria heeft hem goed ge- Gullit lijkt in Genua een tweede jeugd begon- Hij zegt zich bevrijd te 'jen en speelt ook zo. Dat gisteren in Udine te zien. er valt weer met hem over ;r.je te praten. Niet zolang k Advocaat bondscoach is, r Gullit zet hierbij de in dichtgeslagen deur toch rop een kier. „Misschien met mij te praten, maar ze zich eerst maar eens Slificeren." Ruud. Gullit in het oranje shirt, dat hij onder Cruyff wel weer wil aantrekken. foto de stem/johan van gurp Door Ted van Leeuwen Udine - „Laatst kreeg ik een brief van iemand uit Iran. Die vroeg me hon derdduizend dollar. Voor zijn bruidsschat. 'Omdat u altijd zo'n begrip heeft voor de medemens, mr. Gullit,' schreef hij erbij. Hahaha. Nooit geschreven, altijd mis, moet hij ge dacht hebben, haha, hon derdduizend dollar. Het had ook meer kunnen zijn, hahaha." Met zijn schaterlach verstilt Ruud Gullit de lounge van het Astoria Hotel van Udine. De buitendeur moet op slot om de haast hysterische handtekenin genjagers buiten te houden, maar binnen gedragen gedistin geerde bruiloftsgasten zich al net als de tieners op de stoep. Ze willen allemaal een handteke ning en ook nog op de foto. „Nu effe niet," zegt Gullit beleefd doch dringend, terwijl hij op de bandrecorder wijst. Hij heeft na melijk wat te vertellen. Maar we hadden het over post. „Ook bij Samp komen iedere dag nog zulke stapels. Over ge handicapte kinderen, over van alles. Altijd gaat het om geld. Veel instanties gaat het ook om mijn naam. Ik moet voor die kar hè. Als je nee zegt, roepen ze ook nog dat het belachelijk is." Post. Gullit heeft de laatste we ken brievenbus en fax scherp in het oog gehouden. Tegen beter weten in had hij gehoopt op een uitnodiging voor de kwalificatie interland tegen San Marino van overmorgen: „Er moet veel ge scoord worden, ik ben in vorm, maar ik ben niet gevraagd. Nu weet ik het zeker, ik ben niet nodig. Ik had allang het gevoel dat Advocaat me kwijt wilde. Door te bedanken wilde ik de proef op de som nemen. Toen ik hem belde, zei Advocaat meteen: 'Een juiste beslissing, Ruud. Goed moment ook.' Hij heeft me niet proberen over te halen te blijven. Toen wist ik genoeg." Maar daarover straks meer. Eerst over zijn vorm, want die is uitmuntend, zo bleek ook giste ren in Udine, waar Sampdoria een wedstrijd, die zo opwindend was als een kijkje in een lege zeecontainer, met 2-0 won. Gul lit, die een vrije rol had, was de beste man op het veld. Fris en gepassioneerd. Met een fantas tische demarrage langs de lin kerflank en een perfecte voorzet, stelde hij een kwartier voor tijd Mancini in staat voor 0-2 te zorgen, nadat Platt tien minuten eerder met een afstandsschot de score geopend had. „Tweede jeugd? Nee. Bij Milan heb ik vorig jaar ook goed ge speeld. De wedstrijden die ik gespeeld heb tenminste. Maar het is waar, ik voel me erg happy, de stress is weg. Ik sta niet elke keer op de voorpagina. Geen Europa Cup, geen inter landvoetbal, al is de druk na tuurlijk niet helemaal weg. De Serie A duldt geen verliezers." „Ik voel me bevrijd, Rijkaard heeft dat nu ook. Ik denk niet dat het uit te leggen is, wat het betekent zes jaar bij AC Milan gespeeld te hebben. Dat moet je voelen. Mensen denken er mak kelijk over. Je speelt toch bij de beste ploeg, het geld is toch goed? Maar dat is niet alles. Het is een enorme geestelijke druk. Als je speelt, moet je presteren. Elke week. Presteer je een week je niet, sta je er de volgende keer niet in. Dat is vervelend." Vervelend is ook zijn relatie met Oranje. Al sinds het EK in Zwe den liep Gullit, die vijf knieope raties te boven kwam, al met de pest in zijn lijf. Het escaleerde op 28 april op Wembley, toen Advocaat vond dat Gullit 'niets extra's bracht' en hem in zijn 65e interland wisselde. 77.000 Engelsen brachten Gullit met een staande ovatie bijna van zijn stuk. „Ik was teleurgesteld over de wissel. Maar daarom heb ik niet bedankt. Welnee, daar ging het niet om. Ik heb ook niks tegen Dick Advocaat, echt niet. Maar waarom speelde ik slecht? Daar ging het om." Gullit is het al twee jaar niet eens met de tactiek van Oranje. Daardoor, zegt hij, gaat het ook zo slecht met Oranje. „Let maar op, het is elke keer hetzelfde: een goede eerste helft wordt altijd gevolgd door'een slechte tweede helft." Zijn eigen positie is het beste voorbeeld. „Ik moest in mijn eentje de hele rechterkant be strijken. Er was geen ondersteu ning. Geen rechtshalf, geen rechtsback. Ik sta de boel alleen maar breed te houden. Zoals op het EK, tegen Duitsland. Toen was ik in mijn eentje de hele rechterflank en kreeg achteraf de bloempotten naar mijn kop. Maar wat kan ik nou zeggen? Ik speelde de laatste wedstrijden slecht, en wie slecht speelt, moet zijn kop houden." Een half jaar eerder had hij die discussie al aangezwengeld. Na de oefeninterland Nederland- Italië, sprak Gullit van een zelf moordtactiek. De bondscoach ontnam de beste captain van Oranje prompt de aanvoerders band, om die om de arm van zijn favoriet Marco van Basten te schuiven. Gullit, bij Milan toen niet zeker van zijn plaats, bedankte. Oranje verloor van Noorwegen, remi seerde tegen Polen en in Turkije zag de situatie er heel dreigend uit. Er waren blessures en het WK stond op de tocht. „Ik had ze twee keer zien spelen, en dat was niet best. Het stomme is, ik voelde me ergens nog schuldig ook. De kar zat in de stront, en toen ze me riepen, zei ik: 'Oké, ik kom'. Maar toen de zaak weer op de rails stond, had ik het gevoel, verdomme, het is nog hetzelfde verhaal. Ik sta er weer, daar op rechts, ik kan er net zo goed niet staan. En nu, nu komt mijn gelijk aan het licht. Tegen Noorwegen was het toch weer precies hetzelfde? Eerste helft goed, daarna niet meer. En nu, nu mogen ze zich afvragen hoe dat komt." VERVOLG OP SPORT - B4 lijn (dpa) - Omstreeks MO mensen hebben terdag in Berlijn gede- streerd tegen het in 2000 de Olympi- e Spelen in hun stad houden. De politie ar- eerde vijf personen ens illegaal wapenbe- ■Erwerden 3000 agen- ingezet. spandoeken verwezen de ■fflstranten naar de «pische Spelen van 8, die in Berlijn werden .ouden. Het Nazi-regime Hikte de Spelen destijds propaganda te voeren. Herdag week beslist het "mationaal Olympisch té in Monte Carlo over toewijzing van de Spelen Arnemuiden (anp) - De voet balvereniging BLC uit Den Bosch heeft zaterdag een klacht ingediend bij de poli tie van Arnemuiden naar aanleiding van ongeregeldhe den, die zich zaterdag bij de wedstrijd tussen Arnemuiden - BLC in de tweede klasse A van het zaterdagvoetbal voordeden. De Bossche doelman Wim van Os werd in de 65e minuut ge raakt door twee uit het publiek geworpen bierflesjes. BLC wilde niet verder spelen, maar deed dat onder protest toch. Van Os moest worden behandeld. Omdat BLC al twee spelers had vervan gen, bleef Van Os in het veld. Van Os (28) bleek een lichte hersenschudding te hebben op gelopen. Het incident gebeurde nadat Arnemuiden de stand op 1-3 had gebracht. De wedstrijd eindigde gelijk: 3-3. Is (sid) - Tennismanager Ion Tiriac is van plan Boris per voor de rechtbank te dagen. Dat heeft het blad Welt I Sormtag uit juridische kringen in de Verenigde Staten 'Men. Tiriac zou volgens die informatie willen proberen melkkoe' Becker te houden aan de contractueel vastge- ,e datum 31 december 1996. naakte 21 juli bekend overeenkomst met zijn :«ker en manager Tiriac als ®den moest worden be- j*i Tiriac was het niet ®e' de eenzijdige opzeg- Het contract is volledig ®cht. Voor 1997 kan het F® enkele manier worden %L" zei hij. ®s de Roemeen heeft hij het contract nog een v'E'an 16,5 miljoen gulden tter te goed. Een verdeel- T schrijft voor dat Tiriac 'S procent van de inkomsten TOors en tien procent van pïfflgeld van Becker op- f De drievoudige Wimble- 1 mpioen heeft volgens het kJ? 1 am Sonntag sinds o van de samenwerking met Tiriac in 1984 in totaal 220 miljoen gulden verdiend. Toen Becker in 1986 meerderja rig werd, kwamen beiden een contract overeen voor de duur van vijf jaar. Dat werd vervol gens voor opnieuw vijf jaar, tot 31 december 1996, verlengd. De advocaat van Becker en te vens organisator van het toer nooi om de Grand Slam Cup in München, Axel Meyer-Wölden, zegt vooralsnog niets van een rechtszaak tegen zijn cliënt te weten. „Ik vermoed dat er een balonnetje in de pers is opgela ten," zei hij zondag. „De hele zaak klinkt ongeloofwaardig, omdat de Amerikaanse justitie in dit geval geen enkele compe tentie bezit." -7nr Ti Hans Gillhaus, van wie op bovenstaande foto een schot geblokkeerd wordt door Heerenveen-speler René Groen: „Het gaat om een kneuzing die binnen twee dagen weg kan zijn.foto anp Van onze verslaggever Zeist - Hans Gillhaus heeft zich gister avond met een enkelblessure in het Hilton-hotel bij de luchthaven Schip hol gemeld. De spits van Vitesse gaat er vanuit dat de blessure geen beletsel is voor zijn terugkeer in de selectie van het Nederlands voetbalelftal, dat woensdag in Bologna tegen San Mari no speelt. „Het is een kneuzing die binnen twee dagen weg kan zijn. Volgens de elubarts hoeft het geen probleem te zijn. Maar als de bondscoach alleen fitte spelers mee wil nemen, wordt het moeilijker", zei Gillhaus gisteravond. De spits liep de blessure aan de rechteren- kel op in het competitieduel met Heeren veen. KNVB-arts Frits Kessel zal wellicht vanmorgen voor vertrek naar Italië beoor delen hoe het gesteld is met de blessure. Voordat Advocaat gisteravond werd ge confronteerd met de blessure van Hans Gillhaus, had hij in de ochtenduren aan John Bosman en Peter van Vossen telefo nisch uitgelegd waarom beiden zijn gepas seerd. „Ze hebben tegen Noorwegen niet voldoende gebracht. Daarbij komt dat Peter van Vossen bij Ajax nog geen basis speler is," aldus Advocaat. Het duel tussen Nederland en San Marino heeft woensdag in Bologna plaats, omdat San Marino uit veiligheidsoverwegingen niet in eigen land kan aantreden. Bologna ligt op 110 kilometer van San Marino. Voor het duel met Engeland overweegt San Marino uit te wijken naar Cesena. In Bologna wacht Advocaat vandaag on dermeer eerst een gesprek met de Inter- spelers Dennis Bergkamp en Wim Jonk. De bondscoach van Oranje wil wat oude wre vel uitpraten. Het zit hem nog altijd dwars dat Bergkamp en Jonk op 9 juni pal na afloop in een privévliegtuig van hun nieu we club Inter naar Milaan vlogen. „Ik wist daar niets van, mij hadden ze niks verteld. En voor mij kan het niet, want de weten schap dat meteen na afloop hun nieuwe club hen kwam ophalen, moet Bergkamp en Jonk toch ook op de wedstrijddag al bezig hebben gehouden," aldus Advocaat. arlo - Het Internationaal Olympisch Comité heeft zaterdag aats h gteS in Monte Carl° besloten Palestina een voorlopig Wil t0e t0 bennen. De beslissing volgde enkele dagen na «en van het Israëlisch-Palestijns vredesakkoord. 0Wnlmaakt het voor Palestijnse atleten mogelijk voortaan 'eisDPl evenementen uit te komen. Daarvan kan bij de -Wijn Volgend Jaar februari in het Noorse Lillehammer, al 10C r,eerWanst® de gebeurtenissen hij de Spelen van '72 in München iraeijCr laten wegen bij de beslissing. 21 Jaar geleden werden was i07?°rters Sedood door guerillas van Zwarte September. '°isCarrard 'S nU 1993'" verklaarde directeur-generaal Monte Carlo (anp) - Vrou wenvoetbal, strandvolleybal en ATB-wielrennen zijn de nieuwe sporten, die op het programma van de Olympi sche Spelen van Atlanta (1996) staan. Dat heeft het Internationaal Olympische Comité zaterdag in Monte Carlo besloten. De ploegentijdrit over 100 kilo meter op de weg is van het programma afgevoerd. Neder land had een goede reputatie op dit onderdeel. Twee keer vero verde een Nederlands kwartet goud. Dat was voor het eerst in Tokyo (1964) met Dolman, Karstens, Pieterse en Zoet. Vier jaar later prolongeerden Pijnen, Den Hertog, Krekels en Zoete melk in Mexico Stad dat succes. Voor de ploegentijdrit komt een individuele tijdrit op de weg voor mannen en vrouwen in de plaats. Ook wordt in Atlanta voor het eerst een puntenkoers voor vrouwen op de baan gehou den. Het atletiekprogramma voor At lanta bij de vrouwen is uitge breid met hinkstapsprong. Bij de wereldkampioenschappen in Stuttgart stond het nummer ook al op het programma. Acht lan den zullen meedoen aan het eer ste Olympische voetbaltoernooi voor vrouwen. Strandvolleybal is in Atlanta een experiment: 24 duo's bij de mannen, zestien bij de vrouwen. Het bestuur van het IOC besloot de Spelen op vrijdag 16 juni te openen. Daarmee gaat het IOC in op een eis van de Amerikaan se televisie. De zeventiende dag levert het IOC een extraatje van 25 miljoen dollar op, ongeveer 45 miljoen gulden. Het IOC acht zich gebonden aan een maxi mum aantal deelnemers van 10.000. Nagayo - Met een doelpunt en een assist debuteerde Ge rald Vanenburg zaterdag voor zijn nieuwe club, het Japanse club Yahamaha Iwa- ta. In de strijd om de Nabisco Cup won de tweede-divisie club in Nagoya voor 20.000 toeschouwers de uitwedstrijd tegen Grampus Eight (met de Engelsman Gary Lineker): 1-3. Het was de eerste wed strijd voor Vanenburg na drieëneenhalve maand. De ovaties klonken als muziek. Het publiek juichte hem toe. Ge rald Vanenburg wist niet wat hem overkwam, toen hij zater dag zijn eerste doelpunt had ge maakt voor Yamaha Iwata. „Hier in Japan maakt het niet eens uit of je uit of thuis speelt. Het publiek vindt alles prachtig en juicht voor allebei de ploe gen," zegt de 29-jarige ex- PSV'er. In Nederland was Vanenburg de laatste jaren gewend aan hatelij ke kreetjes en gesis vanaf de tribunes bij uitwedstrijden. Het duel in Nagoya was een verade ming. Twintigduizend toeschou wers waren er in het volle, uit verkochte stadion. Dat Gary Li neker nauwelijks opviel en steeds verkeerd werd gelanceerd, stoorde de fans van de thuisclub niet. De uitgemeten vrije schop van Vanenburg (waaruit de Bra ziliaanse libero Mazinho scoor de) en een succesvolle actie van de Nederlandse vedette, brach ten het publiek wel in extase. „De mensen hier zijn zo enthou siast, alle wedstrijden zijn uit verkocht. Dat maakt voetballen hier echt leuk," vertelt Vanen burg. Meer dan drie maanden terug speelde hij zijn laatste wedstrijd voor PSV, ruim twee maanden moest hij wegens vertraging met visum en werkvergunning wach ten op zijn debuut. Nu is het uitkijken naar de echte competi tie. Want voorlopig is Yamaha Iwata een provincieclub in de Vanenburg: „Alle wedstrij den zijn uitverkocht. Dat maakt voetballen hier leuk." foto anp tweede divisie, die nog wacht op toelating tot de J-league, de nieuwe Japanse topcompetitie met een sterke zuigkracht op •buitenlandse voetballers. Bij zijn Japanse club hebben vooral enkele Brazilianen indruk kunnen maken. „Tactisch is het spel hier wat minder dan in Nederland, maar technisch zeker niet. Met zulke spelers hebben we gewoon een heel behoorlijke club, waarmee we voor de mees te eredivisieclubs in Nederland niet onder hoeven te doen. Wel voor Ajax en Feyenoord, en nor maal gesproken ook PSV mis schien." Vanenburg merkt in Japan al dat zijn reputatie hem vooruit is ge sneld. Op straat wordt hij be wonderend aangegaapt. Op het veld behoort hij met spelers als Lineker, de oude Braziliaan Zi- co, de Duitsers Littbarsjri en Uwe Rahn en talloze Brazilianen en Argentijnen tot het gilde ve detten. „Een heel fijn gevoel zo als die mensen hier meeleven," aldus Vanenburg in Japan, waar hij zegt weer te genieten van het voetbal. (ADVERTENTIE) Van elk automerk en type monteren wij elk jaar meer uitlaten dan de betreffende dealer. Wie is dus de uitlaatspecialist voor uw auto? In verband met verhuizing, tijdelijk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590

de Stem | 1993 | | pagina 13