Borsten boezemen angst in Blaffende en piepende honden op cd De tijden en de maten zijn veranderd Therapie tegen MS eindelijk in zicht MODE visie Langs het buffet (1) Karl Lagerfeld in het sprookjesbos Boekje over Jamaica DE STEM CONSUMENT Veghels bedrijf maakt plaat voor baas en viervoeter RUBRIEK WIJZER IËSTEM S heel uur nieuws. TROS: 7.04 De hLermoutshow. 9.04 TROS Gouden „ren 1204 50 pop of een envelop. In) Dennie Christian draait op „„nek 15.04 Nederlands fabri- at met om 15.04 Nederlandse artiestenparade: 16.04 Nederlands hSverk. EO: 17.04 Alle mensen. "pR0. 18.04 Ekkel horizontaal. urRV' 19 04 CD box. 21.04 Water en "uur. 23.04-24.00 Late date MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 Door Wouter ter Haar Staand tussen twee geluids boxen spitst de vijfjarige Joep heel even geïnteresseerd de oren om te luisteren naar de geluiden op de cd 'Puppy Love'. Maar niet te lang, want de kriebelende vlooien eisen al snel weer de volle aandacht van de hond. Terwijl de Bossche zanger Paul Perry lustig doorzingt over de vrolijke dingen die hij met zijn hondje beleeft, is Joep volop in gevecht met het ongedierte. De 'Hols song' is voor het viervoe- tertje niet langer van belang. Toch is dat niet de bedoeling van de maker van de cd, de Veghelse firma Petfood Service. Het be drijf was op zoek naar een aardi ge reclamestunt en besloot een cd te maken met muziek speciaal voor honden. Woordvoerder Peter Koelewijn van het Veghel se bedrijf: „Wij wilden iets leuks doen voor de klanten maar ook voor hun honden." Niet voor niets kreeg de reclame-cd dan ook de ondertitel: 'The ulitmate collection for you and your dog'. Het nummer 'Hols Song' is een vrolijk niemandalletje waarop Bosschenaar Perry vrolijk over zijn trouwe viervoeter zingt. Tij dens het nummer zijn voor hon den waarneembare geluiden te horen. De blaffende, hijgende, piepende en jankende honden zijn voor een gedeelte ook hoor baar voor de mens. Koelewijn: „Maar bepaalde ge luidscombinaties niet. Die zijn alleen voor de hond waarneem baar. Wat dat betreft lijkt het een beetje op een hondefluitje." De andere elf nummers op de cd zijn liedjes voor het baasje. De teksten hebben allemaal betrek king op honden. Paul Perry zingt covers als onder andere 'Puppy Love' van Paul Anka, 'Hound- dog' van Elvis Presley en 'I love my dog' van Cat Stevens. Daar naast staan op de schijf nog vijf nummers van de hand van de Bossche zanger. De cd is voor 2,95 verkrijgbaar bij een zak Hols-hondevoer. Na de actie is de cd, tegen normale prijs, in de platenzaak verkrijgbaar. Vijf maanden hebben medewer kers van het Veghelse bedrijf aan de voorbereiding van de cd gewerkt. Koelewijn: „Wij wilden weten hoe de honden reageren op de geluiden. We willen abso luut niet dat ze agressief of zo reageren. We hebben de geluiden aan zeker ruim honderd honden laten horen. Meer dan 90 pro cent reageert heel nieuwsgierig en wil weten waar het geluid vandaan komt. Sommige honden gaan zelfs meeblaffen of -hui len." Desondanks staat met klei ne lettertjes op het cd-doosje: 'Petfood Service is niet aanspra kelijk voor eventuele nadelige gevolgen van het afspelen'. Borsten zijn uit, zegt Sunday Times-redactrice Chris- sey Iley. Mannen zijn bang voor borsten, omdat die bij sterke vrouwen horen. En dit is het jaar van de kindmeisjes, de slachtoffertjes. Kleine borsten zijn intellectueler en minder ambitieus. Veel meer de jaren negentig. Dus weg met de opgevulde BH's en de bustiers. Eenvoudige katoenen hemdjes volstaan. Door Chrissey Iley De eerste keer dat een man zei: „Ik ben doodsbenauwd voor je borsten," vatte ik dat op als een compliment. Onlangs zei iemand iets vergelijkbaars, maar dit keer was het een stuk minder vleiend. „Goh, iedereen kijkt naar me om jouw borsten." Ik droeg een bustier met een geraffineerd beugelsysteem. Later schermde deze man met 'borstenangst' en verdween. Vroeger wierpen alleen vrouwen met kleine borsten me blikken van angst en afkeer toe. Maar de tijden - en de maten - zijn veran derd. In alle tijdschiften, van Vogue tot bladen van minder allooi, tonen modellen met kippeborst- jes hemmetjes en petiterige vest jes. Het standaard supermodel, sprinkhaan-met-boezem, is pas sé. Borsten zijn gewoon té. De mode schrijft niet meer alleen voor wat we dragen en wat voor vorm we moeten hebben, maar ook hoe we de persoonlijkheid voor die vorm moeten ontwikke len. Kindmeisjes zijn in, slacht offers zijn in. En slachtoffers hebben geen borsten. De Wonderbra heeft het loodje gelegd. Gossard is zijn licentie om die magische, décolleterende cups te produceren kwijtgeraakt en daarvoor in de plaats is de vleeskleurige, onopgevulde stan daardbeha gekomen. Ook de winkels hebben besloten dat borsten niet meer kunnen. De rekken hangen vol futloze, platte vestjes en beha's die pletten in plaats van persen. Waarom deze fluctuatie in de in-uit-in-uit ge schiedenis van onze anatomie? Persoonlijkheid Zoals er een bepaalde persoon lijkheid is die wordt geacht sa men te gaan met blond haar, is er ook een persoonlijkheid die bij borsten schijnt te moeten horen. Grote borsten betekenen een grote, sterke persoonlijk heid; de overlevende, niet het slachtoffer. Kleine borsten zijn intellectueler, bedachtzamer en minder ambitieus. Kleine bor sten zijn meer Nü. De voorgeschreven borstomvang is sinds de bakvis van de jaren twintig nooit meer zo klein ge weest; de platte meisjes van toen volgden op de eerste wereldoor log, waarin de vrouwen op hun machtigst waren en voor de eer ste keer mannenwerk deden. Borsten werden eenvoudigweg, symbolisch en letterlijk, geplet. Wanneer mannen zich bedreigd en ontmannelijkt voelen - door meer vrouwen op de werkvloer, misschien? - is de boezem het eerste wat wordt aangevallen. De tedere, gevoelige, vrouw vriendelijke man, is zo bezig met zijn eigen emoties en zijn onder drukte machismo, dat hij wordt afgeschrikt door grote, blakende, overduidelijke tekenen van vrouwelijkheid - die vulgaire dansende - borsten. Alleen 'on zekere' mannen, vinden ze, hou den van borsten, de types van de jaren tachtig die een rondborsti ge vrouw aan de ene hand en de sleutels van de rode sportauto in de andere houden. Zelfs vrouwen worden steeds banger van borsten, hun eigen borsten. Dr. Raj Persaud, als psychiater verbonden aan het Maudsley ziekenhuis in zuid oost Londen, geeft therapie aan vrouwen die niet meer de deur uit durven omdat ze zo'n hekel hebben aan hun borsten. „Borst- verkleiningen nemen toe. Veel van de vrouwen in mijn kliniek hebben anorexia, maar anderen beelden zich gewoon in dat hun borsten enorm zijn en zijn daar totaal op gefixeerd. Sommigen lopen voorovergebogen om hun borsten te verbergen. Anderen r;-.: II i 'f I - rij- 'i-' ';-V' ri y Opgevulde bh's en bustiers waarmee Madonna de toon zette, zijn passé. Kleine borsten passen veel beter i dicteert het modebeeld. de jaren negentig, zo FOTO AP komen helemaal niet meer bui ten." „Het komt niet alleen door de pré-puberlook die nu in de mode is. De gecodeerde boodschappen die borsten uitzenden passen soms gewoon niet bij de eigena resse. Sommige mensen hebben niet de persoonlijkheid die met hun lichaam wordt geacht sa men te gaan." Borstnijd is er ook, naast de beter bekende penisnijd. Sommi ge mannen voelen een zekere competitiedrang door grote bor sten. Ze staan ernaar te gapen en praten erover als waren het losse voorwerpen. Vroeger waren bor sten het geheime wapen van de vrouw. Ze vormden bij goed ge bruik de sleutel tot de moeder- madonna-hoer afdeling in het mannelijk brein. Liet hem je borsten zien en hij deed alles voor je. Nu lijkt de kans groter dat hij zal zeggen dat je toch vooral je katoenen hemmetje maar weer moet aantreken. 'Een doorbraak bij de behan deling van Multipele Sclerose' zo juichte het BRT journaal op 15 september. Onderzoekers van het Willems Instituut in het Belgische Die penbeek slaagden er in om zes MS-patiënten tegen de vermoe delijke oorzaak van hun ziekte te vaccineren. Voorlopig is het resultaat slechts van acade misch belang, want men moet nog een jaar of drie wachten voordat men zeker weet dat de patiënten er ook echt baat bij hebben. Toch juichte de BRT niet te vroeg. Onderzoek naar oorzaak en be handeling van MS verkeert in een razende stroomversnelling: wereldwijd worden zeker 10 verschillende therapieën uitge test om MS in de kiem te smoren. En als men een therapie tegen MS vindt - en dat is nog het mooiste bericht - dan is de kans groot dat men ook soortgelijke ziekten als reuma of diabetes oorzakelijk kan bestrijden. Want Multipele Sclerose, reu- matoïde arthritis, insuline af hankelijke diabetes, de ziekte van Crohn, de ziekte van Ad dison, psoriasis en nog een tien tal ernstige chronische ziekten, hebben één belangrijk trekje met elkaar gemeen: ze ontstaan doordat de afweer van het lichaam per abuis de eigen li chaamscellen aanvalt. Bij MS is het isolatielaagje rond de zenu- wen in hersenen en ruggemerg het doelwit. De patiënt raakt steeds meer het gevoel in zijn ledematen kwijt en heeft ook steeds meer moeite om zijn krachteloze ledematen te be sturen. Nederland telt meer dan 10.000 vooral vrouwelijke MS-patiën ten en de behandeling van deze grillige en invalidiserende ziek te komt bij gebrek aan een echte oorzakelijke behandeling neer op pappen, poederen en nathouden. Voordat men kon gaan denken aan een echte behandeling moest men eerst achterhalen wat nou precies de oorzaak is van dat zelfvernietigende ge drag. Dat raadsel is de afgelo pen tien jaar zo goed als opge lost. Om ons te kunnen verde digen tegen de miljarden virus sen, bacterieën en schimmels om ons heen, is het noodzake lijk dat het lichaam het verschil kent tussen vriend en vijand. Welnu. Al onze lichaamscellen hebben een uniek identiteits plaatje, een antigeen. Komt er nu een bacterie of virus binnen vallen, dan wordt hij (Ausweiss bitte!) gelijk aan zijn afwijkend antigeen herkent. De binnen dringer wordt gelijk bespron gen door de vreetcellen en anti stoffen van ons afweerapparaat u Q lil Door Jan Paalman en vervolgens het lichaam uit- gemept. Tot zover niets aan de hand. Maar soms gaat dat dus mis. Hoe? Stel nou dat een virus het lichaam binnenvalt. Speciale af- weercellen van het lichaam, de T-lymfocyten, snuffelen aan dat virus en gaan, als ze eenmaal merken dat er een vreemde binnendringer in huis is, dat virus als een pak wolven te lijf. Maar stel nou eens dat een stukje van dat virus stomtoeval- lig lijkt op een stukje eiwit van onze zenuwen, op het MBP-ei- wit om precies te zijn. De in razernij ontstoken T-cellen ko men dan vroeg of laat dat MBP tegen en werpen zich dus ook op dat MBP. Gevolg: Multipele Sclerose. Deze theorie verklaart waarom auto-immuun ziekten (als MS, diabetes en reuma) vaak ont staan na een virusinfectie. Maar waarom krijgt dan niet ieder een reuma of MS? Ook daar heeft de theorie een verklaring voor. Zo'n virus wordt eerst verslonden door grote vreetcel len. Deeltjes van dat virus ver schijnen vervolgens geklemd in een soort pincetje aan de bui tenkant van de veelvraat zodat de T-cel er aan kan snuffelen. Omdat de vorm van dat pincet je bij iedere mens erfelijk an ders is en het deeltje virus er precies in moet passen krijgt de T-cel, ook als het om hetzelfde virus gaat, bij ieder mens een ander onderdeeltje van dat vi rus te zien. MS-patiënten hadden de pech dat in hun pincetje een stukje virus paste dat precies lijkt op dat MBP-eiwit in de zenuwbe kleding. Hun pincetje is van het type HLA-DR2 en als je dat van je ouders hebt geërfd loop je een 20 keer grotere kans op MS. Pas toen men dit allemaal (en nog heel veel meer) wist kon men op zoek naar een gerichte therapie. In het afgelopen jaar zijn de veelbelovende resulta ten verschenen van vier experi mentele therapieën van MS. Zo heeft men zogeheten monoklo- nale antistoffen weten te pro duceren die uitsluitend de op hol geslagen T-cellen aanpak ken. De onderzoeker Hefler pakte het anders aan. Hij liet MS-patiënten dat MBP-eiwit slikken met de bedoeling om de T-cellen aan dat eiwit te laten wennen. De voorlopige resultaten schij nen veelbelovend te zijn. Heel elegant is ook het volgende. Men heeft stoffen gemaakt die precies lijken op het MBP eiwit die als lokeenden de perverse T-cellen aantrekken en weg vangen. En dan zijn er nog vier of vijf vaccinatie therapieën in onderzoek waarvan dat Bel gische onderzoek er een van is. Als men een onschadelijk ge maakte ziektekiem inspuit gaat het lichaam daar antistoffen te gen maken. Komt de wilde ziektekiem later op bezoek, dan wordt die gelijk opgewacht door antistoffen. Door de vac cinatie ben je dus immuun ge worden. In België heeft men nu met succes zes MS-patiënten tegen hun eigen op hol geslagen T- cellen ingeënt. Een uiterst moeizaam karwei. Op de eerste plaats moest voor elke patiënt een eigen vaccin gemaakt wor den en daarvoor was nodig om T-cellen te kweken. Dat kan tot nu toe alleen nog maar in Bel gië. Vervolgens moest men het lichaam zo gek krijgen om anti stoffen tegen hun eigen T-cel len te maken. Die antistoffen moeten bovendien sterk ge noeg zijn om die T-cellen aan te pakken. Vorige week kon dr. Jingwu Zang in het wetenschappelijke topblad Science met gepaste trots meedelen dat hem dit alle maal is gelukt. Na drie vaccina ties waren bij alle patiënten de zenuwvernietigende T-cellen verdwenen en leek ook de ze nuwafbraak te zijn gestopt. Een voorlopig resultaat, want pas over drie jaar zal blijken of deze vaccinatie echt helpt. Wat al die nieuwe therapieën zo hoopgevend maakt is dat ze niet 'méér van hetzelfde' zijn. Er zijn nu nieuwe wegen inge slagen. En als men de zelfver nietiging bij MS kan blokkeren dan kan dat in principe ook bij andere andere auto-immuun- ziekten zoals reuma en diabe tes. En aan het eind van die lange weg ligt de medische Hei lige Graal: een probaat middel tegen atherosclerose, de grote moordenaar van de welvaart maatschappij. Dat schijnt ook een auto-immuunziekte te zijn die heel misschien in de verre toekomst op bovenstaande wij ze in de kiem kan worden ge smoord. Door Marijke Prins Laatst vierde de crèche zijn eerste lustrum. Meer dan tweehr derd ouders en kinderen hielden een luidruchtig feest. Iede:! kreeg ook te eten. We hebben middagje gerekend hoeveel niet van alles moesten hebben en mijn nijvere oven en keik machine bewezen goede diensten. Meestal worden de recepte- deze rubriek geschreven voor een bescheiden hoeveelheid n|t sen. Voor de verandering pakken we het nu massaler aan. Ict afleveringen de recepten van de hapjes die op het feest op tafels stonden. voorbereidingstijd (totaal): 40 minuten baktijd: 50 minuten voor tien personen donkere gehaktballetjes 750 gram rundergehakt 150 cc zoete ketjap 1 vingerlengte gember 2 theelepels knoflookpoeder 1 theelepel zout Vi theelepel gemalen peper 3 eetlepels olie Verwarm de oven voor op 175 graden. Schil en rasp de gen zeer fijn. Meng alle ingrediënten en draai van het gei balletjes ter grootte van een pingpongbal. Leg ze ia vuurvaste schaal en sprenkel wat olie over de balletjes. Laa rustig bruinen. Ze hoeven niet omgedraaid te worden. balletjes kunnen koud gegeten worden of worden opgewarmd! de magnetron. frisse wortelsalade 750 gram winterpeen sap van twee citroenen 2 eetlepels dunne honing 3 takjes verse mint Schil de peen en rasp hem door een grove rasp. Pers de citrotj nen uit. Snij de blaadjes van twee takjes mint zeer fijn, een sausje van de citroensap, honing en mint en meng alles goa door elkaar. Garneer de salade met de blaadjes van het da takje. Deze salade kan een dag vantevoren gemaakt wor- radio 1 S heel uur en 7.30, 8.30, 12.30, ,16.30, J7-35.J8.3p en 06.30 wipuws. NCRV: 7.07 Hier en Nu cn 11 45 Kerkelijke actualitei- EO: 12.07 Tijdsein. VOO: 14.0! Door Jetty Ferwerda Er was eens een succesvolle duizendpoot. Hij heette Karl Lagerfeld. Hij ontwierp niet alleen kleding voor dure mo dehuizen, hij fotografeerde en bedacht ook interieurs. Op een dag ontdekte de Duitse uitge ver Hölker dat de kleermaker ook gek was op tekenen en sprookjes en gaf hem de op dracht een boek met het sprookje De Nieuwe Kleren van de Keizer te illustreren. En met succes, want de eerste -beperkte - oplage van het boek was binnen een mum van tijd uitverkocht en zijn teke ningen sierden al snel toon aangevende galeries. Sprookjes zijn Karl Lagerfeld niet vreemd. Hij wekt met zijn creaties niet alleen een soort gelijke wereld op, hij blijkt er zelfs door gefascineerd te zijn. Dat spreekt wel uit Lagerfelds verzameling oude sprookjes boeken. De verhalen met een happy end interesseren hem niet, wel de schelmenverhalen waarin hypocrisie en bedrog spottend worden ontmaskerd. Het sprookje van Andersen waarvoor Lagerfeld de illus traties maakte, gaat eigenlijk over mensen die bang zijn hun eigen mening te geven. Zelfs de keizer die de nieuwe kleren krijgt aangemeten, durft geen commentaar te leveren op het feit dat de kleermaker-ban- mode i echt dieten hem in zijn hemd gen te zetten. Tegelijk i een verhaal over de ovi ven aandacht voor kleren. De keizer uit sprookje is een fashion-victim, kleding is voor hem. Totdat een kind ballon doorprikt. Voor Lagerfeld zelf is kier maken niets meer dan creëren van een illusie. Hel zo betrekkelijk, aldus de werper. Zodoende steekt zelfs in het boek de draak mode en image, onder am door zichzelf de rol van van de kleermaker- te laten spelen. Het prachtige boek is er ook in het Nederlands. andere mode-ontwerper, gar Vos, vertaalde het. Nieuwe Kleren van de Keize is niet geschikt voor veltij grijpgrage kinderknuistjes.' uitgever beschouwt het als kunstwerk. Het boek is deeltelijk bekleed met zui zijde en bevat een satiji bladwijzer met daaraan verguld schaartje. De opia: beperkt: drieduizend st Voor velen zal het dus een illusie blijven. sproot» De Nieuwe Kleren van dek: verschijnt in Nederland bij koon Uitgevers. Omvang 48 gina's. Prijs tot 1 november! ƒ69,95, daarna 79,95. De rot ties van Lagerfeld zijn beslei voor het Kinderkankerfonds Duitsland. 14.05 Nieuwsradio. EO: 19.04 Tijdsein pu ff20 04 Tijdsein. VOO: 22.04 Ver- ica sportradio NOS: 23.07 Met oog OP morgen. KRO: 0.04 Da- Jiokles. 1.02-7.00 Niemandsland RADIO 2 RADIO 3 Eik heel uur nieuws. AKN: 6.02 Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami nen 11.04 Baas van de dag. VARA: 1204 Denk aan Henk. 14.04 Carola. 1KN' 15.04 Popsjop II en II). VOO: 1704 Rinkeldekinkel. NOS: 18.04 De avondspits. EO: 19.04 Spoor 7. AVRO- 20.04 Forza. VPRO: 21.04 Villa 65 TROS: 0.04 Nachtwacht. VPRO: 2.02 Zone. AKN: 4.02-6.00 Pyjama- FM RADIO 4 óm 700, 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. KRO: 7.02 Aubade. 9.00 Muziek voor miljoenen. 11 00 Och tendconcert I: Pianomuz.; Ochtend concert II: Sinfonietta de Montreal. I 1303 Suppé en Nicolai. VPRO: 14.00 I Middagconcert: Skrjabin Festival. I 1600 De Nederlanden. NOS: 17.02 I Liefde op het eerste gehoor. Na 18 I uur Om 18.00 en 20.00 Nieuws. 19 NOS: 18.02 Ars musica. VPRO: 19.00 De grote oversteek. NOS: 20 02-24.00 Supplement: Int. Gau- deamus Muziekweek RADIO 5 Elk heel uur t/m 18.00 Nieuws. NOS: 6.45-6.50 Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbericht en scheep- vaartberichten. 7.05 1008 AM. 8.55 Waterstanden. AVRO: 9.02 In ge sprek. 9.55 Vrijzinnig vizier. VARA: 10.02 Van belang. 11.02 Punch. HV: 13.10 Het voordeel van de twijfel. 11.03 Boven het dal. 14.30 De ver beelding. VARA: 15.02 Ophef en I vertier. NOS: 17.10 Radio UIT. RVD: 1745 Postbus 51 op vijf (17.55 Aru baanse actualiteiten).NCRV: 18.02 wereld zingt Gods lof. 18.49 I Tekst en uitleg. EO: 19.00 Waar waren we ook alweer? NOS: 19.15 Nieuws en actualiteiten in het I Turks. 19.50 Nieuws en actualitei ten in het Marokkaans en Berbers. 120.40 Nieuws en actualiteiten in het es. EO: 21.00 Kayen rasja (Er )p|. 21.15 lyi haberler (Goed 's). 21.30 Sin ke yat kai yam nieuws op maandag). NOS: 122.00 De schrijftafel. TROS: 23.00-24.00 Perspectief I OMROEP BRABANT ANP-Nieuws: zie Radio 1. - 7.05 Brabants nieuws en actualiteiten. 715 De krant in Brabant. 7.55 l Weerman Johan Verschuuren. 8.07 Brabants nieuws. 8.10 Radio Nieuws Centrale. 8.32 Brabants j nieuws, actualiteiten en weerman. 19.03 Brabants nieuws. 9.07 Muziek- kiosk. 10.03 Brabants nieuws. 10.07 Draai-bank. 11.03 Brabants nieuws. 111.07 Van harte. 12.05 Brabants nieuws en actualiteiten. 12.55 Be richt voor boer en tuinder, 13.07 Brabants nieuws. 13.10 Radio Nieuws Centrale. 13.32 Brabants nieuws. 13.34 Muziek. 14.03 Bra bants nieuws. 14.07 Muziekkiosk. 15.03 Brabants nieuws. 15.05 Conga Brabant 16.03 Brabants nieuws. Aansl.: Uitlaat. 17.05 Brabants nieuws en actualiteiten. 17.45 De agenda. 17.55-18.00 Nieuwsover- zicht J OMROEP ZEELAND |ANP-nieuws: Zie Radio 1. - 7.05 1 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 Het weer in de provincie, kran- 1 tenoverzicht en sport. 7.32 Regio- I naai nieuwsoverzicht. 7.40 De dag |van... 7.50-8.00 De agenda. 12.05 I Nieuws en actualiteiten, met om 112.15 Het weer in de provincie. J 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 112.35 Het spelletje Wegwies. 12.40 1 Reportage, vraagge- sprek.12.55-13.00 De agenda. 16.03 J Sportmeneer.17.05 Nieuws en actu- I aliteiten, met om 17.15 Het weer in I ne provincie. 17.32 Regionaal I nieuwsoverzicht. 17.35 De Ronde J van Zeeland. 17.55-18.00 De agenda In de Landenreeks van het Koninklijk Instituut voor de Wj (KIT) is de titel 'Jamaica' verschenen. Er komen miljoen toeristen naar dit 'island in the sun'. Zij komen voor de stranden, de groene Blue Mountains f kleurrijke bevolking. Die zorgt voor een mengeling van1 kaanse, Amerikaanse en Europese invloeden. Jamaica B land van reggae en rastafari's. Maar in de boekjes Landenreeks is ook oog voor de schaduwkanten van de be ven landen. Dus gaat het in deze uitgave over de ver»ene samenleving, de verschillen tussen rijk en arm en de ve»° ring op economisch en sociaal vlak. jd| Voor deze Landenreeks werkt het KIT samen met Novibe Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking in Ieder jaar verschijnen zeven delen over ontwikkelingste1®, Afrika, Azië en Latijns Amerika. Het accent ligt °P aC' p;. grondinformatie en analyses van recente ontwikkeling8 - boekjes zijn verkrijgbaar in de boekhandel. Prijs: ld,9"'

de Stem | 1993 | | pagina 10