ïn. DE STEM Met Chinese kruiden records verpulveren Sydney ligt voor de hand, maar Peking is een historische stap 249 an Dorst Chrysler Twijfels rond machtsgreep van Aziatische vrouwen in atletiek «IT LEASEN ImYSLER LEASEN ;n van uw te vragen wordt vlot ompleet in tot niets! nnuuw is bel even. :n) in. nog! B Werking Energie Eigenaardig Duurlopen Doping Heel knap Eerste Olympische Spelen van 21e eeuw naar Australië of China I 1993 ju.."." i uurs Jelig edel- ekerd leen: MA/ MA/ Huislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 Sp ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 DEEL nGielHendrix .jicht - „Dat kan alleen "„ét doping". Die zin is slopen week misschien {onderden keren uitge ven over de hele wereld. insiders en betweters iraten over de prestaties Chinese atletes de af- «n maand hebben neer- je machtsgreep op de 1500, ((n 10.000 meter op het WK silljart, vestigden de Chine- lonwen vorige week in Pe- 'ooit de wereldrecords op de afstanden. En niet zomaar Het ruime verschillen en 'lisjes tegelijk. Want in to erden tien tijden geno- iop de drie afstanden, die j de oude records lagen. „Wang, Junxia Qu, Linli j Lirong Zhang en Liu waren verantwoordelijk deze spraakmakende ont- isenzwam junren, de coach van het s loopsters-vijftal, ont- 1 als eerste die geruchten doping. Het eten (en drin- van onder andere honde- i, een aftreksel van de juju- en kippebouillonvlees hem de basis van acces dat voornamelijk iet bereikt door hard te trai- Onmenselijk hard zelfs vol- sesterse begrippen. linten, zes jaar atletiektrai- besteedt daarnaast ook veel dacht aan de Chinese krui- In dat verband noemt der andere een drankje op Chinese rupsen- tde'Chongzao' (Cordyceps asis, in het Latijn). Deze groeit op de plaats waar ide winter een rups heeft aven. De rupsenzwam is paddestoel die zich ontwik- vanuit de larve van de taps. De volledige padde en de larve worden gema- enals kruid aangewend. Vol- isgewijden zou het produkt gewend worden tegen adem- :gsmoeilijkheden, een alge- versterkende functie heb- en het hartritme vertragen. gestage laatste zou het middel in e geval uitstekend geschikt s voor het leveren van tóge inspanningen, nam komt onder andere in de provincies Kansoe en sghai waar de groep van Ma tn vaak op hoogtestage provincies liggen in noord- China, waar het gebergte In Tag en K'oen-Ioen) tot Nooit eerder in de geschiedenis van de atletiek zijn op zo korte tijd zoveel wereldrecords verbeterd als vorige week in de Chinese hoofdstad Beijng. Chinese vrouwen verpulverden de bestaande records op de 1500, 3000 en 10.000 meter. Op 8 september dook Junxia Wang (29.31,78) meer dan 40 seconden onder de 7 jaar oude toptijd van de Noorse Kristiansen (30.13,74). Op 11 september liep Junxia Qu (3.50,46) onder de 3.52,47 die Kazankina in 1980 op de klokken had gebracht op de 1500 meter. Op 12 september was het weer de beurt aan Junxia Wang. Zij liep 8.12,19 op de 3.000 meter. Meer dan 10 seconden sneller dan haar voorgangster Kazankina (8.22,64) in 1982. Nauwelijks 24 uur later, op 13 september, scherpte Wang die tijd nog eens aan tot 8.06,11. Een recordregen die bewondering en verwondering afdwong in de hele wereld. 1 Juniia Wang (nr. 6) aan de leiding afgelopen maandag op de 3000 meter in Beijng toen de het wereldrecord verbeterde. Achter haar Junxia Qu en Linli Zhang, die eveneens onder het oude record finishten. foto ap 5000 meter hoogte reikt. Onder de bewoners bevinden zich ove rigens Mongolen en Tibetanen. De groep van Ma Junren is oor spronkelijk afkomstig uit Liao- ning, in de buurt van Noord-Ko- rea. Het gebied grenst bovendien dok aan Siberië en kent bijvoor beeld ijskoude winters. De Belgische professor Kenny de Meirleir, die werkt op de afde ling sportgeneeskunde van de Vrije Universiteit van Brussel, is al vele jaren actief in de atletiek. Onder andere als begeleider van de atlete Veronique Collard. Hij is inspanningsfysioloog en houdt zich als zodanig bezig met dat deel van de fysiologie dat aanpassingsverschijnselen van de mens op fysieke inspanningen bestudeert zoals bijvoorbeeld sportbeoefening. „Ik weet er te weinig van om te beweren dat die Chinese kruiden niet werken", geeft hij toe, „Maar dan nog kun je er vraag tekens bij zetten. Weet je dat van alle produkten die op de dopinglijst van het IOC staan nog niet eens eenvijfde onder zocht is op uitwerking en reac ties. Dan zwijg ik maar over al de kruiden die over de hele we reld te krijgen zijn. Die zijn natuurlijk ook niet onderzocht. En dan kan het best zijn dat daar stoffen inzitten die anabole effecten opleveren. Dat zijn wel iswaar natuurlijke stoffen, maar ethisch gezien heb je dan toch te maken met doping." In hun drang naar prestaties kunnen de atletes wellicht ook baat gehad hebben bij de Chine se leer van het menselijk lichaam waarin 'tsji' (energie) centraal staat, net als trouwens in het taoïsme, de godsdienst, waar de mensen geleerd wordt om al hun energie- te concentreren op een bepaald streefdoel. Dat zou bijvoorbeeld atletiek kunnen zijn, waardoor de meis jes de Spartaanse trainingen kunnen doorstaan. Professor De Meirleir ontkent dat laatste ech ter met grote stelligheid. „Geen mens kan die trainingshoeveel- heid verdragen," zegt hij. „Ie dere dag 40 kilometer hard trai nen is onmogelijk. Het is bijna onverklaarbaar dat een vrouw 240 kilometer per week kan trai nen. Ook als je de hoeveelheid zou uitstrijken over de dag. Ik begeleid Veronique Collard al bijna zeven jaar en ik weet wat het betekent om hard te trainen. Ik kan je verzekeren als zij 35 kilometer per dag traint, kan ze verder niets meer doen. Werken al zeker niet, mentaal niet omdat ze volledig kapot zou zijn. Ze kan dan de rest van de dag alleen nog maar slapen en lig gen." Volgens de Belgische professor is de Chinese krachts-explosie van de laatste maand 'heel eigenaar dig.' Volgens hem het gevolg van 'een welgeplande jarenlange voorbereiding.' Toch blijft het voor hem alle maal onverklaarbaar. „Chinese vrouwen hebben geen ander bio- mechanisme dan westerlingen en ze zijn bovendien niet geboren op grote hoogte." Ook door jarenlange training op grote hoogte kunnen volgens Kenny de Meirleir de Chinese vrouwen niet dezelfde 'inhoud' gekregen hebben als bijvoor beeld de Keniaanse atleten en atletes. „Dat kun je niet aan kweken", is zijn stelling, „De eerste zes jaar na de geboorte wordt 80 tot 85 procent van de long-inhoud gekweekt. Eens dat je 1,20 tot 1,30 meter groot bent stopt die groei. De vormt van de borstkas gebeurt ook voorname lijk in die periode van snelste groei. Mensen zoals de Kenianen zijn daarom in staat tot 20% meer gas uit te wisselen dan bijvoorbeeld Europeanen en Chinezen. Statistisch gezien is het allemaal heel eigenaardig en onverklaarbaar wat daar alle maal gebeurt." Natuurlijk zal de afkomst van de atletes mede een rol spelen. Vol- gens coach Ma Junren zijn zijn loopsters voornamelijk platte landsvrouwen. Boerendochters die op hun 16e geselecteerd zijn. „Ze hebben een harder en fysiek zwaarder leven dan stadsmeis jes. Ze zijn ook beter gemoti veerd om te slagen omdat dat hun enige manier is om een hogere levensstandaard te krij gen," aldus Ma. Toch behoudt professor De Meirleir zijn twijfels. „Ik heb al die uitleg gehoord en gelezen. Ik heb eigenlijk geen verklaring voor die prestaties. Een man kan die hoeveelheid training al niet verdragen. Een vrouw, die min der anabool hormoon heeft, nog minder. Niet met duurlopen op zich, maar er komt ook nog veel kracht aan te pas. Die speelt een grote rol op afstanden als 1500 en 3000 meter. Zeker op de piste. Ik blijf het eigenaardig vinden." Wilfried Meert, de organisator van de jaarlijkse Ivo van Dam- me-meeting in Brussel, toonde zich deze week in een Belgische krant voorzichtig toen hem werd gevraagd naar de relatie tussen Chinese vrouwen en doping. Hij plaatst eerder vraagtekens bij het wereldrecord op de 100 meter vrouwen van Florence Griffith. „Zij viel de eerste jaren voornamelijk op door haar lange vingernagels," aldus Meert. „Plotseling liep ze die fabelach tige tijden. Zij heeft op trai ningskampen nooit dopingcon troles ondergaan en het jaar na dat ze die wereldtijden heeft gelopen, is ze gestopt met atle tiek. De Chinese meisjes zijn wel gecontroleerd tijdens hun voor bereiding. Er zijn dus meer rede nen om te twijfelen aan de zui verheid van Griffith dan aan die van de Chinese vrouwen." De Limburgse lange af standsloopster Carla Beurskens is ook onder de indruk van de Chinese prestaties. Zij weet, met haar 41 jaar, als geen ander wat het betekent hard te trainen en lang te lopen. „Ik vind het heel knap van die meisjes," is haar reactie. „Ik vind het alleen vreemd dat zich dat allemaal in Chine afspeelt. Ik zet daarom toch wel vraagtekens bij die re cords. Het is bekend dat Chinese en Japanse vrouwen enorm kun nen afzien. Maar 40 kilometer per dag trainen en dat maanden aan een stuk. Ik vraag me af pf de botten dat wel aankunnen." De verwachting is dat de Chine se toploopsters van dit moment slechts enkele jaren aan de top blijven staan. Dat ze na twee, drie jaar opgebrand zijn. Voor Carla Beurskens, die vele jaren ook in Japan heeft gelopen, is dat niets nieuws. „Bij Japanse meisjes heb ik dat ook wel ge zien," zegt ze. „Ze lopen een a twee jaar en dan kunnen ze de druk van het moeten presteren niet meer aan. De lol gaat ervan af en ze verdwijnen gewoon uit de atletiek. Met Chinese vrou wen heb ik niet zulke ervarin gen. Ik weet wel nog dat in 1987 in Nagoya de eerste Japanse de marathon onder de 2.35 uur liep. Nu heb je er met bosjes tegelijk die 2.26 of 2.27 kunnen lopen. Speciale kruiden, extra kracht? Ik weet het niet, ik blijf het vreemd vinden." om verslaggever lie Carlo - Sydney is bij bookmakers absoluut fa- ït als de metropool, waar let eerste het beste jaar 1 ile 21e eeuw de Olympi- Zomerspelen gehouden 'oorsprong van de ruim twee w jonge stad op de Chinese Peking (Beijing), dat kan 1 op een historie van dertig "®i is zelfs beduidend. De le mededingers, Berlijn, «tester en Istanbul, lijken 'Mi kansloos. 'bet stemgedrag van de 94 vaardigden van het Interna- "e Olympische Comité tike woensdag in het mon- onte Carlo de stad moe ien, is grillig en onvoor- De Grieken, die hon- "r moderne Olympische ,»-s hadden willen vieren *ne, weten daar sinds de Png van de Amerikaanse la-stad Atlanta als lln.,va.n, kandeling voor dit i 'ele mediaspektakel in '«ermee te praten. De duidelijke resolu- "et Amerikaanse Huis J^aardigden (287-99), S door het advies van de i om aan de Chinese kan- tiwMien de voortduren- ■«dfflg van de mensen- 1 'oorbij te gaan, geeft hsnJi ™anciële belangen t Vn échten) te ui .jinstemming van iwv!" Juan Antonio Sa- ^shreeteen^Ame- «taana Anlta De" afstanri t overi§e collega's iliek» te nemen van „de tak®„economische stem- [S5? te zullen „lde- Üen w este Plaats van de baar de ex-roeister, I beeinrf opbaan abrupt Can g6n t06n President Moskn r 111 1980 de Spelen i»ege dem ide ban deed "ïe Soviet tt - van de voor" 'kent al „onie ln Afghanis- t va„ ander de nare zon boycot voor topsporters die doorgaans voor slechts één doel oog hebben. Niet de enige Het was in 1980 trouwens niet de enige boycot in de geschiede nis van de modernse Spelen: in 1956 kreeg de tweede stad van Australië, Melbourne, met de eerste boycot te maken als ge volg van de Sovjet-invasie in Hongarije, in 1976 bleven Afri kaanse landen weg uit Montreal en de Sovjets bezorgden de Amerikanen een koekje van ei gen deek bij de Spelen van 1984 in Los Angeles. Niet dat er toen een reden voor was, want dat de veiligheid van de sportploegen niet verdedigd kon worden, ge loofde niemand. Nu is die boycotdreiging van de Amerikaanse politiek wel iets voorbarig. „Als het IOC de Olympische Spelen aan het grootste volk ter wereld wil ge ven, moet het de verkiezing ver schuiven tot de activiteiten van de Chinese regering verande ren," aldus de brief van de sena toren. „Misschien heeft China in 2004 wel het recht, maar het moment is nog niet aangebro ken." Tenslotte stemde Amerika in 1974 ook in met de kandida tuur van Moskou en werd pas maanden voor die Spelen geo pend werden, besloten zich terug te trekken. De voorstanders van Peking wij zen bovendien fijntjes op de Spelen van Seoul, waar de oppo sitie van de Zuidkoreaanse dic tatuur als gevolg van de massale publiciteit rond het gebeuren in 1988 ook aanzienlijk meer aan dacht kreeg dan het bewind lief was. Peking, met 5,9 miljoen inwo ners de een na grootste stad van China (havenstad Shanghai spant met 6,4 miljoen inwoners de kroon), spreekt alleen al van wege zijn historie die teruggaat tot het jaar 1122 vóór Christus, de wereld aan. Naast kostbare vazen 75.000,- per stuk) werd het IOC de afgelopen tijd ook al verblijd met de 2200 jaar oude van ongeglazuurde pottenbak- kersklei gemaakte afbeelding van een soldaat (geschatte waar de 180 miljoen) en bestemd voor het Olympiosch museum van Lausanne, waar het IOC is ge vestigd. Of dat nog niet genoeg is worden niet alleen de namen van de gouden medaillewinnaars van 2000 wanneer die althans in Pe king op het erepodium komen, aangebracht op een deel -van de beroemde Chinese muur binnen de stadsgrenzen, maar ook die van alle IOC-leden. Een geste die geen enkele ijdeltuit in de wind kanslaan... De onderzoekcommissie van het IOC was bij de inspectie van de Chinese hoofdstad ook zeer te spreken over de plannen („rea listisch en haalbaar"), het feit dat men alle IOC-leden en offi cials onderbrengt in één hotel, de plannen voor snellere econo mische hervormingen van poli tiek leider Deng Xiaoping, de aanpassingen in Peking zelf (met als eerste bewijs de 18 km lange 6-baans tolweg tussen vliegveld en de stad) en de ontvangst (tienduizenden mensen met vlag getjes langs de route bij aan komst van de IOC-delegatie on der leiding van de Zweed Gun nar Ericsson). Mensenrechten Maar er werden ook wel beden kingen geuit. De sterke luchtver ontreiniging bijvoorbeeld. En dan te weten dat de Chinese leiders tijdens de inspectie de verwarming in de dichtbevolkte woonwijken ondanks de toen heersende kou hadden afgesloten en het verkeer met de nodige maatregelen aan banden hadden gelegd om smog te voorkomen. Problematischer voor de Chine zen is het punt van de mensen rechten. Tegenstanders van de Chinese dictatuur wijzen op de onderdrukking van de Tibeta nen, de velen die zonder een eerlijk proces in de gevangeis zitten en op het feit, dat voorzit ter Chen Xitong van het organi satiecomité'als burgemeester van Peking bijvoorbeeld verantwoor delijk was voor de bloedige on derdrukking van de studenten- 'f Mf» 1MB Het Casino van Monte Carlo, waar komende woensdag de stad wordt aangewezen die in 2000 de Olympische Spelen mag organiseren. De vlaggen van de kandidaat-steden wapperen al een tijdje voor de ingang van het gebouw. foto epa betoging op het Plein van de Hemelse Vrede in de stad in 1989. 'Adembenemend' Wie bij het IOC op zeker speelt, kiest voor de groene stad Syd ney, ook bij de IOC-inspecteurs bovenaan de lijst. „Een adembe nemend bod. De atleet komt hier op de eerste plaats. Het concept kan niet beter," aldus de kwali ficatie. Uiteraard zijn Australië (16 miljoen inwoners op een op pervlakte van 7,6 miljoen vier kante kilometer) en Sydney, met 3,5 miljoen de grootste stad, his torisch niet te vergelijken. Syd ney's geschiedenis begint pas met de komst van de kapitein Arthur Phillip 26 januari 1788 aan de Australische oostkust. Bij de eerste stormachtige groei van de stad, tussen 1810 en 1821, dacht men al aan de groenvoor zieningen getuige het 17 hectare grote Hyde Park. Dat groen overheerst nu ook het Olympische park waar liefst 14 van de 25 sporten kunnen wor den gehouden. De sporters wor den niet zoals in Peking onder gebracht in torenflats, maar in aantrekkelijke behuizingen, om geven door bomen en struiken en nooit verder dan 25 minuten gaan van welke accommodatie ook. Weerstand in Berlijn De uitspraak van Samaranch na zijn bezoek half mei aan de stad, „Sydney is een voorbeeld voor alle andere steden en kan de winnaar zijn", spreekt boekde len. Maar zo'n uitspraak van de IOC-president is meer een be leefdheidsgeste. Tijdens het WK atletiek afgelo pen maand in Stuttgart bracht Samaranch, beschermd door 250 politiemensen en veiligheids functionarissen, in het geheim een bezoek van 5 uur aan kandi- daatstad Berlijn, werd daar des ondanks geconfronteerd met een betoging en spandoeken (Berlin Nolympic City), en verklaarde na afloop doodleuk: „Ik zie geen reden waarom de Spelen niet in Berlijn gehouden kunnen wor den. Als jullie Duitsers iets wil len, krijgen jullie het doorgaans. Jullie weten' hoe jullie te werk moeten gaan om mensen te over tuigen." Zwakke plekken Hij kende niettemin ook toen al het rapport van de onderzoek commissie, waarin gesproken wordt van zwakke plekken in de financiering van de plannen, in de behuizing (tegen de eeuwwis seling moeten ook alle ministe ries van Bonn zijn verplaatst naar Berlijn) en uiteraard de enorme weerstand tegen de Spe len, die in 1936 in deze stad in het teken stonden van Hitiers Nazirijk. Van de overige kandidaten haakte Tgsjkent begin dit jaar als eerste af. De kandidatuur van Brasilia bleek slechts een politieke stunt en Milaan ging aan politieke schandalen en cor ruptie voortijdig kopje onder. Istanbul, de stad die ligt in een stukje van Europa en Azië, kent wel uitstekende sportaccommo daties en heeft goede plannen voor een Olympisch dorp, maar de verkeerschaos, het milieu en de slechte communicatie vormen een groot probleem. Dan bestaat er meer bewonde ring voor Manchester dat de plannen voor de Spelen van 2000 laat samengaan met een drasti sche stadsvernieuwing. De vraag is alleen of niet alleen de finan ciële middelen voldoende zijn, maar of er ook nog voldoende geld is voor een grondige op knapbeurt voor 10 van de 15 bestaande sportaccommodaties. Sydney kortom is niet alleen een groene vlek op de atlas, maar lijkt ook het groene licht te krij gen. Wanneer de logica in Monte Carlo althans triomfeert...

de Stem | 1993 | | pagina 9