'Moslims richten bloedbad aan in Kroatisch dorp' 'Spoedig akkoord met Libanon' rand c ...het Lundia ideeënboek '94 Duitsland krijgt de Europese Bank en dus vertrekt Lubbers naar Brussel Vijf doden bij strijd in westen van Georgië Fr Zuivere koffii loeren dram; Rabin stelt ontwapening van anti-Israëlische groepen in Libanon als voorwaarde Tweede faxlijn naar God federlandse zui DE STEM BUITENLAND Twee VN-soldaten gedood in Somalië BUITENLAND kori Ahold krijgt notering aan IWall Street '...Lundia. Het flexibele woonsysteem' DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 i INSTEM Zagreb/Brussel (rtr/afp) - Kroatische Bosniërs hebben moslimmilities ervan be schuldigd 38 burgers te heb ben vermoord in een Kroa tisch dorpje in het zuiden van Bosnië-Herzegowina. De Kroatische televisie toonde beelden van verminkte vrouwen- lijken en kinderen met kogel- wonden in het dorpje Uzdol, na bij Jablanica. Britse blauwhel men telden zeker acht lijken, aldus een VN-woordvoerder in Sarajevo. Zo'n dertig huizen in het dorpje werd door de moslims in brand gestoken, aldus de Kroatische autoriteiten. Zij werden er ook van beschuldigd de inwoners van twee naburige dorpjes te hebben gebruikt als 'menselijk schild' bij de aanval op Uzdol. De Kroatische leider Mate Bo- ban heeft een dag van rouw afgekondigd in de 'Kroatische republiek Herzec-Bosna', aldus het Kroatische persbureau Hina. De situatie in de door Kroaten belegerde stad Mostar wordt steeds slechter. Een VN-functio- naris die de stad woensdag be zocht, vergeleek Mostar met de naargeestige zwart-wit foto's van het kapotgeschoten Berlijn van na de Thveede Wereldoorlog. Dagelijks vallen in de belegerde moslimwijk van de stad tien vijftien doden. Het aantal slachtoffers onder de burgerbe volking is vele malen groter dan dat onder de militairen, aldus VN-functionarissen. Amerikaanse vliegtuigen drop pen bijna dagelijks voedsel, waardoor de bevolking nog niet de hongerdood is gestorven. Maar de toestand is nog steeds zeer slecht, aldus een zegsman. In de Servische enclave Krajina in Kroatië zullen de VN toezien op een bestandslijn van vijf kilo meter tussen de Serviërs en Kroaten. De strijdende partijen zijn een staakt-het-vuren over een gekomen. Vijf dagen geleden braken gevechten uit nadat Kroaten een offensief begonnen tegen drie dorpjes. Volgens een plan van de VN moeten de Ser viërs de politieke controle heb ben over het nu voornamelijk door Serviërs bewoonde gebied. In Bosnië gingen de gevechten tussen de moslims en Kroaten door, ondanks het bestand dat dinsdag in Genève getekend was door de presidenten Franjo Tud- jman en Alija Izetbegovic van respectievelijk Kroatië en Bosnië. In Brussel besloot de Navo tij dens het wekelijks overleg for meel 'voorlopige' plannen te ont wikkelen voor een troepenmacht van 50.000 man die eventueel moet toezien op een toekomstig vredesverdrag in Bosnië. De alli antie is echter nog geen ver plichtingen aangegaan, aldus een woordvoerder. De Verenigde Staten hebben eer der gezegd 25.000 man te willen leveren voor de troepenmacht. Een woordvoerder in Brussel zei dat de Navo bereid is met de VN mee te helpen een einde te ma ken aan de burgeroorlog, maar dat eerst nog grote problemen moeten worden opgelost alvo rens de alliantie zich verplicht deel te nemen aan de vredes macht. Jeruzalem - Het is mogelijk om binnen negen maanden tot een overeenkomst te komen tussen Libanon en Israël. Dat heeft premier Yitzhak Rabin van Israël woensdag verklaard voor de legerradio. Hij stelde echter als voorwaarde voor een akkoord dat anti-Israë lische groeperingen in Libanon eerst ontwapend moeten worden. „Als na zes maanden de Libane se militairener in slagen de milities van de Hezbollah en an dere terroristische organisaties te ontwapenen en zij vijandige acties tegen ons weten te verhin deren, zouden de twee landen binnen (de daarop volgende) drie maanden een vredesakkoord kunnen tekenen." De premier voegde eraan toe dat Jeruzalem het pro-Israëlische Zuidlibanese Leger (SLA) niet in de steek zal laten. „Wij zijn verantwoordelijk voor zijn lot, evenals dat van de bevolking die in de veiligheidszone leeft." Hij suggereerde dat de pro-Israëli sche milities in het Libanese le ger opgenomen zouden kunnen worden. Rabin uitte kritiek op Syrië dat volgens hem zijn steun aan ex tremistische organisaties in Li banon onlangs heeft opgevoerd. Volgens Rabin verhindert Da- Mogadishu (rtr/afp) - Somali sche militieleden hebben woens dag twee Italiaanse soldaten van de VN-vredesmacht gedood, heeft het Italiaanse ministerie van Defensie verklaard. Het tweetal, dat volgens berichten van het Italiaanse persbureau Ansa verlof had, werd beschoten in de haven in Mogadishu. Twee maanden geleden kwamen drie Italiaanse militairen om het leven in een hinderlaag, die werd toegeschreven aan aanhangers van krijgsheer Mohamed Farah Aidid. Italië staat op het punt zijn troepen uit de hoofdstad Moga dishu terug te trekken. Daarmee willen de Italianen protesteren tegen de gewelddadige manier waarop de Verenigde Staten en de VN naar hun mening de vre desmissie in Somalië uitvoeren. Elders in Mogadishu stierven woensdag twee Somalische guer rillastrijders door kogels die werden afgevuurd vanuit een Amerikaanse helikopter. Bij een mortieraanval op het hoofd kwartier van de VN-troepen- macht in het zuiden van de stad raakten verder elf personen, mi litairen en burgers in dienst van de VN, lichtgewond. mascus ook dat het Libanese leger krachtdadig optreedt tegen de pro-Iraanse Hezbollah die vanuit Libanon acties tegen Is raël uitvoert. Het vredesoverleg tussen Israël en Syrië stokt vooral op de kwestie rondom de Golan-hoog- vlakte. Israël heeft die in 1967 veroverd op Syrië en wil pas praten over gedeeltelijke terug trekking als Syrië bereid is tot een vredesakkoord. Damascus ziet dat anders: eerst ontruimen voordat er over vrede wordt ge sproken. Maandag tekende Israël een vre desakkoord met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Dinsdag werd bekend dat Israël op korte termijn diplomatieke betrekkingen met Marokko aan knoopt. Rabin voorspelde dat, na de on dertekening van het historische akkoord, snel erkenning van zijn land door Arabische landen zal volgen. Egypte is tot dusverre de enige Arabische staat die diplo matieke betrekkingen met Israël onderhoudt, sinds de onderteke ning van het vredesverdrag in 1979. Kuwayt staat in elk geval niet te trappelen om mee te doen aan de ondertekening van een vredesak koord met Israël. Het parlement heeft woensdag het akkoord tus sen de PLO en Israël afgedaan als verraad en heeft de regering opgeroepen Israël niet te erken nen-, De overeenkomst is volgens het parlement een verlies voor de Aarabieren. Bovendien ligt de steun van de PLO voor Irak vers in het Kuwaytse geheugen. Irak is in 1990 Kuwayt binnengeval len, een daad die leidde tot de Golfoorlog. Israël mag dan wel een akkoord met de PLO hebben gesloten over zelfbestuur voor de Pales- tijnen in de stad Jericho en de Gazastrook, sinds woensdag is het voor Palestijnen verboden om de strook van Gaza te verla ten. Dit verbod geldt tot zater dag en dient om geweld tijdens de viering van het joodse nieuw jaar te voorkomen, aldus het Israëlische leger. Dit nieuwjaar is woensdag bij zonsondergang begonnen. Op de bezette Westoever is in de nacht van dinsdag op woensdag een Palestijn gedood en zijn vier Israëlische soldaten gewond ge raakt bij onderlinge gevechten. Volgens het Israëlische leger be gon een groepje Palestijnen met schieten. Tbilisi (afp/dpa/rtr) - Bij hevige gevechten in het westen van Ge orgië zijn woensdagmorgen ze ker vijf doden gevallen. Tijdens het offensief van opstandelingen tegen regeringseenheden vielen verder 30 gewonden, deelde het ministerie van Binnenlandse Za ken in Tbilisi mee. Ongeveer 800 aanhangers van de afgezette president Zviad Gams- achoerdia vielen legerposten in de buurt van de stad Samtredi aan. Jeruzalem (ap) - Een 'faxlijn naar God' is zo aangeslagen dat de Israëlische telefoondienst dinsdag een tweede heeft geopend. Van de mooiste boodschappen en gebeden die daarop binnenko men zal een bloemlezing worden gemaakt. Op het idee gekomen door de vele briefjes die gelovigen elke dag in de spleten van de Klaagmuur in Jeruzalem steken besloot de telefoondienst in januari een faxlijn te openen voor mensen die niet persoonlijk naar de Klaagmuur kunnen komen. Hun boodschap wordt dan door een bode naar de muur gebracht. Per dag komen uit de hele wereld, maar vooral uit de VS en Europa, ongeveer 70 boodschappen binnen. Wie van de nieuwe faxlijn gebruik maakt geeft daarmee zijn boodschap vrij voor eventuele publicatie. Schrijfster Joyce Shira Starr zal de beste boodschappen uitkiezen voor een boek, waarvan de opbrengst door haar en de telefoondienst zal worden gedeeld. Wie gebruik maakt van de bestaande lijn kan erop rekenen dat zijn bericht vertrouwelijk blijft. Een Palestijnse vrouw toont haar identiteitsbewijs in de hoop de Gazastrook te mogen verlaten. Israël heeft het gebied afgesloten omdat het vreest voor rellen tijdens het joodse nieuwjaar dat woensdag is begonnen. foto ap Het Georgische parlement heeft dinsdag de noodtoestand afge kondigd. Deze geldt, met ingang van 20 september, voor twee maanden en moet president Edoeard Sjevardnadze, die om het uitroepen van de noodtoe stand had gevraagd, gelegenheid geven de rust en orde in het Kaukasische land te herstellen. Het parlement heeft zichzelf ook twee maanden buiten spel gezet. Ook dat was een voorwaarde die ■Sjevardnadze had gesteld om zijn ontslag in te trekken. Door Aad Jongbloed De secretaris-generaal van de Navo is een Duitser. En dus zal de voorzitter van het dagelijks bestuur van de Euro pese Gemeenschap geen Duitser kun nen zijn. In de verdeling van werkgele genheid en prestige opleverende insti tuten is Duitsland onderbedeeld en dus staat het bovenaan de wachtlijst voor grote Europese vestigingen. Grote lan den hebben meer rechten op functies en instituten binnen de EG dan kleinere lidstaten. Zo simpel zijn de spelregels waaraan de Europese regeringen binnen samenwer kingsverbanden zich dienen te houden. En volgens die spelregels werd een Fransman president van de Bank voor Oost-Europa in Londen en zal de Europese Centrale Bank niet naar Nederland komen. De kandida tuur van Lubbers als voorzitter van de Europese Commissie blijft daarmee kaars recht overeind. De geschiedenis heeft bepaald dat in de eerste tientallen jaren van het bestaan van Navo en EG de Duitsers weinig aanspraak konden maken op functies of vestigingen. Inmiddels heeft Duitsland zich echter bin nen de EG een leidinggevende rol verwor ven en kan het zich volop in de diplomatie ke strijd storten als het gaat om voordelen die de EG kan opleveren. Er is meer te verdelen dan de Europese Bank. Er moet ook nog een onderkomen worden gezocht voor Europol, het Europese Milieu Agenschap, het Europees Merken Bureau, het Pharmaceutisch Observatie Centrum, het Veterinair Bureau en een Opleidingscentrum voor Midden- en Oos teuropees Kader. Voor geen van die vesti gingen is bij de Duitsers interesse. Bonds kanselier Kohl is gaarne bereid af te zien van Duitse opvolging van Jacques Delors als voorzitter van de Europese Commissie en van de vestiging van alle EG-instituten in Duitsland, maar in het verkrijgen van de Europese Bank heeft hij zijn tanden gezet. „Duitsland huisvest geen enkele andere Europese instelling. Bovendien is de mark de sterkste Europese munt", aldus Kohl die bereid is alle nog te maken afspraken te blokkeren als de bank niet naar Frankfurt komt. Frankfurt heeft al 400 bankvestigingen plus de Bundesbank die de sterkste Europese munt beheert. Daarmee lijkt de stad uiter mate geschikt om het toekomstig financieel centrum van Europa te worden. Wat premier Lubbers maandag in de Ka mer ook beweerde, de kansen voor Neder land op de Europese Bank zijn miniem. De belangrijkste slag om de centrale bank verloor Lubbers al bij de Europese Top vorig jaar in Lissabon, toen Kohl zijn hardnekkigheid demonstreerde en het poli tieke spel gebood dat Frankrijk met Lyon en Groot-Brittannië met Londen bereid waren zich te mengen in de strijd om de Europese Bank in de bedoeling al onder handelend een andere buit binnen te halen. Lubbers kreeg bij die gelegenheid al te verstaan dat Amsterdam geen enkele kans maakte en hij keerde naar Den Haag terug met een troostprijs. Europol mocht naar Den Haag, hoewel de Fransen daar mordi cus tegen zijn vanwege 'de Nederlandse laksheid en tolerantie bij de drugbestrij ding', iets waar uitgerekend Europol zich mee bezig moet gaan houden. Inderdaad, volgens de spelregels waarnaar Lubbers in de Kamer verwees (zijn mogelij ke kandidatuur inwisselen voor de vesti ging van de Europese Bank) zouden de kansen voor Lubbers om voorzitter van de Europese Commissie sterk slinken mocht de Europese Bank naar Amsterdam komen. En omdat die bank niet naar Nederland komt blijft Lubbers de grootste kanshebber om Jacques Delors per 1 januari 1995 op te volgen. Lubbers is al kandidaat voor de Europese topfunctie sinds Delors begin 1992 te ken nen gaf per 1 januari 1993 terug te treden. Delors bleef toen echter aan om zich in Brussel en niet in Parijs warm te kunnen lopen voor de race om het Franse president schap, die in 1995 gelopen wordt. Delors bleef in Lubbers echter zijn opvolger zien, getuige de uitspraak die de Fransman deed bij het 10-jarig premierschap van Lubbers: „Hij is de ideale man om mij op te volgen, de juiste man op de juiste plaats." Toen Hans van den Broek onverwacht naar Brussel vertrok gaf deze nog eens een extra aanwijzing voor Lubbers' kandidatuur door te stellen 'graag mijn functie in de Europese Commissie op te geven in ruil voor Lubbers' voorzitterschap'. Belangrijke andere kandidaten zijn er niet. Ex-premier Martens van België heeft ge zegd 'opzij te gaan voor Lubbers', Félipe Gonzales (Spanje) verklaarde nog niet klaar te zijn in eigen land. Van de grote landen hebben Groot-Brittannië (Jenkins) en Frankrijk (Delors) al ooit een voorzitter geleverd. Duitsland niet, maar dat krijgt de Europese Bank. Zuidelijke landen komen nog niet in aanmerking, Denemarken vanwege zijn ambivalente houding ten opzichte van Eu ropa ook niet en van de andere kleine landen heeft alleen Nederland nog nooit een voorzitter van de Europese Commissie geleverd. Sicco Mansholt was ooit negen maanden slechts interim-voorzitter. (ADVERTENTIE) Florida vreest wegblijven Europeanen Tallahassee - Na de moord op een Britse vakantiegatl afgelopen dinsdag gaan de autoriteiten van Florida toept' beter bewaken. Honderden bewapende bewakers worden zet bij de 24-uurs beveiliging van toeristische infocentra e 48 rustplaatsen langs de autosnelwegen van Florida, overweegt ook de inschakeling van particuliere veiligheids! sten. De autoriteiten, bezorgd over het plotseling negatieve beeld J Florida door de moorden, verwachten dat het aantal toad drastisch zal afnemen. Zij gaan uit van een daling met mins;! tien procent van de omgerekend bijna zestig miljard gulden I vorig jaar in de toeristische branche zijn omgezet. Tieners VS gebruiken meer marihuana Washington - Na een gestage afname gedurende de jaren taèl is het gebruik van marihuana onder Amerikaanse tieners! afgelopen jaar met zestien procent gestegen. Van de oudere leerlingen van middelbare scholen zei 19 prota in het schooljaar 1992-93 minstens eenmaal marihuanï] hebben gebruikt, vergeleken met 16,4 procent het jaarervo Onder de jongere leerlingen was het percentage 20 procentn. dan het jaar ervoor. Zeer sterk was de stijging van! marihuanagebruik door zwarte leerlingen. Onder de jo de hogere klassen is het gebruik het afgelopen jaar 71 procent, onder de meisjes met 100 procent. Drie bomaanslagen in Berlijn Berlijn - Gisteren zijn in Berlijn drie bommen ontploft.;;! mand heeft de verantwoordelijkheid opgeëist. De boie| ontploften voor een warenhuis, bij een filiaal van de Beriij Bank en bij kantoren van Daimler-Benz. De getroffen bedri'! ondersteunen de aspiraties van de Berlijn om de Olympisch Spelen van 2000 in de wacht te slepen. Er vielen geen gewonij en de schade was gering. Grote cocaïne-vondst op St. Maarten Philipsburg - De politie op St. Maarten heeft zondag op e een binnenwater gemeerde vissersboot 700 kilo cocaïne in b genomen. Acht personen, allen buitenlanders, zijn gearrestea De drugs zijn al vernietigd. Nabij de Bovenwindse eilanden is deze maand al tweemaal J grote drugvangst gedaan. Begin september ontdekten vissers! hoeveelheid van 34 kilo cocaïne in de wateren van Saba,! paar dagen later werd voor de kust van het nabij gelegen eil Anguilla 73 kilogram cocaïne onderschept. Brits-Nederlandse aanpak criminaliteit London - Minister Hirsch Ballin van Justitie heeft gistere Londen met zijn Britse ambtgenoot Michael Howard verdrag getekend voor de aanpak van zware criminaliteit, overeenkomst moet justitie in beide landen meer armslag gs bij de opsporing van internationale drugbaronnen en bij d beslagname van hun winsten. Het verdrag is een aanvulling een Europese afspraak over de confiscatie van criminele ver» gens. Hirsch Ballin, die eerder een soortgelijke overeenkomst sin met de Verenigde Staten, verwachtte dat andere Euiop financiële wereld, zo heeft liiswijk (anp) - De Neder- kdse zuivel wil dat het abinet volgende week tij lens de Jumbo-raad in Brussel probeert het land ouwakkoord tussen de en de EG aan te pas en De bedrijfstak vreest at de verplichte vermin- j van de kaasexport Ëdt'tot verstoring van de L0pese zuivelmarkt. Het kabinet toont zich tot dus- Ier echter niet toeschiete- (jk. i het vorig jaar gesloten land- louwakkoord tussen de VS en de 3 (het zogeheten Blair House- uoord) is afgesproken dat de Merzijdse handelsbelemmerin gen tusi afgebou| ten de vermind verlager export Voor dl gaande eerde E procent duktie) van 50 ton. Vo< porteur extra h< de wonq op ter kaas bil' landen. landen het Nederlands-Engelse voorbeeld zouden volgen, rin lopen we echt voorop. Als je ziet welke het cern gisteren ver klaard. Tevens sluit de no- tegenwoordig in de drughandel omgaan kun je alleen li tering aan bij de uitbreiding samen resultaten behalen" Unita vermindert aanvallen op Cuito Sao Tome - De Angolese verzetsbeweging Unita heeft de op de belegerde stad Cuito woensdag verzacht, terwijl Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich beraadt o sancties tegen het Angolese verzet. Dat heeft de Algol staatsradio gemeld. De regeringstroepen hebben het stadso trum weer volledig onder controle. Unita (de Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angc bleef woensdag Cuito wel van een afstand beschieten en radio meldde, in een uitzending die werd opgevangen in Tomé en Principe, dat er nog gevochten werd in de buiten»; ken. De al acht maanden durende belegering van Cuito bereiï dinsdag een hoogtepunt toen het verzet in een alles-of-i® aanval probeerde het centrum van de stad te veroveren voèn zitting van de Veiligheidsraad. Bij de jongste gevechten zo* meer dan 200 mensen zijn omgekomen. Tientallen doden bij onlusten in India Guwahati - Naga-separatisten in de deelstaat Manipur, noordoosten van India, hebben ten minste 100 leden vaisfcitrum in Rotterdam rivaliserende stam gedood. Dat heeft de Indiase politie wd® ireken handelaren en dag bekendgemaakt. Rond 30 strijders van de verbodenKÉ L... nale Socialistische raad van Nagaland (NSCN) over# f dinsdagochtend het dorp Zaupi van de rivaliserende Kuki-sir Zij dwongen de mannen van het dorp op een rij te gaan staal' schoten hen neer. De NSCN, die vecht voor een eigen staat, beschouwt de als spionnen van de regering. In Guwahati, in de nabn deelstaat Assam, is in militaire kringen vernomen dat zo'n l Indiase troepen die aan de grens met China gestationeerd zijn' verzoek van de plaatselijke autoriteiten naar Manipur gestffl zullen worden. Zaandam (anp) - Het detail handelsconcern Ahold be- ■eidt een notering voor op de effectenbeurs van New York. iold zal zijn aandeelhou- rs op een buitengewone vergadering op 7 oktober •agen akkoord te gaan met een aandelensplitsing van twee op een. De halvering de nominale waarde irengt de koers van het iold-aandeel meer in ivereenstemming met de :oersen van vergelijkbare fondsen op Wall Street. Ahold sloot gisteren in Am- iterdam op f 87. Wall Street zorgt voor een grotere bekendheid van Ahold in de Amerikaanse van Ahold in de Verenigde Staten. Ahold heeft nu vijf winkelketens in de VS met een gezamenlijke omzet van 1,3 miljard dollar in 1992. je notering op Wall Street :al in de vorm van Ameri- :an Depositary Receipts zijn. Dat zijn certificaten op naam, waarbij de aandelen :elf berusten bij een bank. Iet Ahold-aandeel wordt evens verhandeld in Zü- rich. het Wereldhandels- Sihanouk wordt weer koning Cambodj' Phnom Penh - Prins Norodom Sihanouk wordt weer koning van Cambodja. De Grondwet gevende Vergadering van het Zuidoostaziatische land be sloot de monarchie te herstel len tijdens debatten over een nieuwe constitutie die waar schijnlijk vrijdag door het parlement wordt goedgekeurd. Norodom Ranariddh, zoon van Sihanouk en een van de twee premiers van Cambodja, ver klaarde dat zijn vader vooral een representatieve functie krijgt. Nog vorige week zei Sihanouk geen koning te wil len worden. Sihanouk werd in 1941 voor het eerst koning, toen Cambodja nog een Franse kolonie was. Veertien jaar la ter deed hij afstand van de troon ten gunste van zijn va der. Nadat deze in 1960 over leed, werd Sihanouk weer staatshoofd, maar zonder de koningstitel, waarmee een ein de kwam aan een duizend jaar oude monarchie. In 19'" hij afgezet tijdens een s greep. Azerbeidzjan: miljoen vluchtelingen Nicosia - Eén miljoen inwoners van Azerbeidzjan zijn vlucht voor de oorlog van dat land met het naburige At- Volgens de Iraanse televisie heeft de president van Azef jan, Hajdar Alijev, dit woensdag gezegd in een telefoong met zijn Iranese evenknie, Akbar Hashemi Rafsari3^ Azerbeidzjanen vluchtten weg voor de Armeense troepen. laatste maanden bezit namen van grote delen in het zi'"1 van Azerbeidzjan, dicht bij de grens met Iran. f,.i Iran krijgt hulp van de Verenigde Naties bij de opvang uivere koffie'. Een sym- 'Sium, omdat het pre- tes 20 jaar geleden is dat e organisatie SOS We- ïdhandel koffie begon te kopen tegen een 'ijs die recht doet aan koffieboeren en -boe- en. Nu drinkt naar natting 8 procent van Nederlandse huishou- regelmatig deze. aar heeft die actie wer- Ük effect? Een bezoek h San Juan, een hoog 'tegen indianendorp in jfatamala. Archie Sumter ®a je vanuit Mexico de grens 1 Guatemala overgaat, zie je de militairen het hier voor zeggen hebben. Waar je '°r kijkt: bewapende soldaten, ernes, legervoertuigen. Con- leposten tussen de dorpen. De "olie bus wordt talloze ke- doorzocht. Is een dag reizen naar het i h i^,e, Attitlan-meer, waar- net kleine indianendorp San a Laguna ligt. Ineens zien geen soldaten meer. Hier, c olen tussen de bergen, de janen en het meer, wonen en M, T? oudste producenten MaxHavelaar-koffie. izutuhil-indianen zijn af dingen van de Maya's. In ligen ri: Tg«vinS zi3n zij de ana k°lhe verbouwen. In leren Z* dorpen Planten de laten ^?rnamelijk mais en to-. LrH levenspeil is hoog de om m verSeliiWng met dat eniaming%!nig"'. zegt secretaris koffie kolotio Cholotio van in <ie "coóPeratie 'De roepen- m de woestijn'. onze tio, onze gen lei prijs ei voor oi Tot 25 rndiani grondbj waren gen eei ze al hi kochtei dorp verboul Hun s' meer zal 8 de cooj nen gi nu: Max prijs dj prijs maar dat dii marktj Hij le Overal ken in men li liggen dorp 2 kinder een se een in vj.uv.iiI/duigeni-'c uugc v iM-\_/V»iiiiiiiooaiio vuui w- An\$> Sadato Ogata, heeft toegezegd kampen voor de Azerbei» vluchtelingen op te richten. iiau Uiilgi. I1U1U van uc vereiugue ivaueo uil uc af Yj:.®™- Coöperatie aio ,.n vluchtelingen. De Hoge VN-Commissaris voor de vlucM leren bestaat' negentig u_.aa. j ia-rorheidiJ m laat. levert een kwart kiffllrgSiaan de SÖS We- in Nederland. „Het is Het Lundia Ideeënboek 1994. Gratis. Breda Houtmarktpassage 24-26, Tel. 076-143731 Den Bosch Kerkstraat 44, Tel. 073-141291 Eindhoven Zernikestraat 2, hoek Boschdijk, Tel. 040-445171 'Ik kies voor het natuurlijke wonen van Lundia. Voor een flexibel woonsys teem dat blijft aansluiten bij mijn per soonlijke woonwensen en levenstijl. En mijn ideeën? Die doe ik op uit het kleurrijke Lundia Tdeeënboek 1991- U krijgt 'm gratis bij de 22 Lundia-vesti- gingen.

de Stem | 1993 | | pagina 4