Veiligheid op veerboten farce' Jeineente Oostburg ontkomt niet aan verhoging van tarieven 1 ZOMA werkt aan musical 'Oklahoma' Reinigingsrechten Oostburg omhoog Voortbestaan speciaal onderwijs op de tocht PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT [ommissie Oostburg uit zware kritiek op Provinciale Stoombootdiensten |Eerst om tafel gaan zitten net de tennisverenigingen' [Verstandig om aankoop ïitkomst uit te stellen' Mogelijk subsidie voor project landbouwschool en Stichting Groede Zware bedenkingen tegen zes ton voor organisatie kSTEM ZEELAND C4 M/ irikse (DA, WD en PvdA aan college Oostburg: ïn West-Zeeuws-Vlaanderen PÏm±rekenmg' kondi" Inwoners betalen volgend jaar minstens 35 gulden meer Schoondijke Draaibrug Deltatoernooi Moddercarrace in Breskens DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 I kerij BRTAGES IVLIET 199 31 |REN 14 SER (ersstraat 7 A Terneuzen 1)1150-96096 verslaggever De tarieven van een Lot® Lbiirg |,al heffingen en belastingen in Oostburg moeten met- omhoog. Ikunnen, aldus burgemeester en wet- 'jjrs, niet tot in lengte van jaren op je niveau bevroren blijven. Het tae denkt daarom aan bijstelling r 1 tarieven eens in de twee jaar. bil voorgaande jaren de rek uit het I in de gemeentebegroting van Oostburg was verdwenen, dreigt het elastiek de komende jaren, althans zon der verder ingrijpen, te knappen. Zo luidt vrij vertaald het sombere nieuws van burgemeester en wethouders in de toelichting op de begroting voor vol gend jaar. Het college ziet dan ook maar een weg om de financiële situatie van de ge meente na volgend jaar in evenwicht te brengen: minder geld uitgeven en meer geld binnen halen. Tekorten hangen de gemeente namelijk bij ongewijzigd beleid boven het hoofd door kortingen op rijksuitkeringen, stij gende personeelskosten, kostenstijgin gen bij gemeenschappelijke regelingen en van materiële kosten. Daarom snijdt de gemeente allereerst in eigen vlees door het gemeentelijk uitga venniveau te verminderen. Want de te korten die dreigen te ontstaan zijn te groot om uitsluitend op te vangen door verhoging van de gemeentelijke tarie ven. Nog los van de vraag of een dergelijke lastenverzwaring voor burger en bedrijfsleven nog verantwoord is. Oostburg dient rekening te houden met een bezuinigingstaakstelling van een half tot een miljoen gulden per jaar met ingang van 1995. De uitvoering van die doelstelling moet nog nader uitgewerkt, aldus B en W. Zeker is wel dat de bezuinigingen niet ongemerkt aan de burgers voorbij zul len gaan. Om materiële kostenstijgingen op te kunnen vangen, is eens in de twee jaar bijstelling van de tarieven nodig. De invoering van die maatregel heeft het college eveneens met ingang van 1995 voor ogen. De gedachten gaan uit naar aanpassing van de tarieven aan de opgetreden inflatie. De stijgende uitgaven en dalende rijk sinkomsten maken dat Oostburg in 1994 al met een krappe begroting moet werken. De begroting sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van nog geen 150.000 gulden. Het kostte de nodige moeite om de begroting zo te maken. Want waar het uitgangspunt in de prognose van maart dit jaar nog een dekkingtekort van 805.000 gulden was, bleek dat nu te zijn aangegroeid tot 1,2 miljoen gulden. verslaggever stburg - De door de Provinciale Stoombootdiensten voorgestane veiligheid op de veerboten is een I e Er klopt helemaal niets van. j van Dorpsbelangen Isme (D T) sprak gister en tijdens de vergadering de raadscommissie Algeme- Ifetuurlijke Zaken haar on- loegen uit over het veilig- iiibeleid van de PSD. ïijangers betalen voor een Cjtocht een gulden. De PSD hiermee voorkomen dat te- mensen tegelijkertijd de l opstappen. Om de veilig- e waarborgen is het tarief lesteld. lïBolijn ziet hier weinig van L, Ze sprak gistermorgen uit in ervaring. „Er zitten twee Edige mensen nonchalant met fc poten op de stoel waarvan fcjiel een telmachine. Hoeveel (sen daadwerkelijk aan ,an wordt volgens mij nauwelijks bij gehouden. Daar naast staat de hal vol met fiet sen. Voor rolstoelgebruikers en mensen met kinderwagens prak tisch een onmogelijke zaak daar doorheen te komen". Ook A. Roosendaal en J. Wielak ker (PvdA) zijn van mening dat de PSD een stuk klantvriendelij ker moet werken. „De controle wordt momenteel verwaarloosd. Om het gezicht te redden moet de PSD daar toch wat aan doen", aldus Roosendaal. Burgemeester J. Kruize juichte de kritiek alleen maar toe. „Het is buiten alle proporties. Ik ben blij dat de PSD bereid is mij naar de andere kant te brengen op een tijdstip dat het de PSD uitkomt. En als ik geluk heb kan ik nog terug ook", zei hij fijntjes. te praten over privatisering complexen |ronze verslaggever - De gemeente Oostburg kan het beste eerst met de nisverenigingen van Schoondijke en Breskens om de tafel n zitten om te praten over privatisering van beide sport- Inplexen. advies gaf L. Baarends ipsbelangen en Toerisme) Itrmiddag mee aan wethou- IA. de Feijter in de vergade- Rvan de commissie Openbare Beken. ■tas die bijeenkomst kwamen tïigentieschema's voor inves- pgen in de komende vier jaar t sprake. Een van de punten (wit was de reservering het iade jaar van vijftigduizend pn voor privatisering. :nds had het bij het rechte li toen hij veronderstelde dat Nat bedrag niet ook nog eens achterstallig onderhoud van eventueel over te dragen aties was inbe- „Anders denk ik dat er Pg overblijft." Hoofd finan- f" H. Bouman bevestigde ech ter dat de vijftig mille een aanzet was om te komen tot een fonds om de privatisering uit te beta len. Niettemin oordeelde Baarends het verstandig de genoemde ten nisclubs eerst op eigen benen te zetten. „Daar is geen achterstal lig onderhoud meer. Alles is er op orde gebracht, dus is het gemakkelijker eerst met hen te gaan praten." De discussie over de privatise ring maakte een spontane ge dachte los bij de WD'er J. Pro voost. „Wellicht is het een idee om in het kader van het Jeugd werk Garantieplan en banen pools deze mensen in te zetten bij het beheer van de accommo daties." Ponze verslaggever r'burg - De gemeente Oostburg doet er verstandig aan de poop van De Uitkomst, het verenigingsgebouw van de "•-kerkgemeenschap in Breskens, uit te stellen. Dat advise- Ede gemeenteraadsfracties van CDA, WD en PvdA aan femeester en wethouders. overname van De Uitkomst I* 'er sprake in de vergade- KWi de commissie Openbare IDie nam de investe- Rswnsen van het college voor [•■.omende vier jaar gistermid- f jonde plannen van B en W I jend jaar het gebouw van "■-kerk over te nemen en ®°?elijk in te richten als ®uis. Maar de vertegen- |L®jrs van de drie fracties T daar niet meteen mee KV' Wiel?kker deed wet- iLA de Feiiter de suggestie r dame van de Uitkomst te e ;n„'^e!at'e tot de bouw van r P rihal in de vissersplaats. Je gen sporthal is zoals he il' sedert jaar en dag de li,ns van een belangrijk r a« de Bressiaanse bevol- ontwikkeling rond de de accommodatie was dat een projektontwikkelaar in beeld was die voor de bouw van de hal zou zorgen. Dit dan wel in combinatie met de overname van zwembad De Veste plus de bouw van een vakantiepark. Die opzet is echter inmiddels (voorlopig) in de koelkast ver dwenen. Want het project blijkt net als het plan voor de bouw van appartementen langs de Westerschelde in Breskens bin nen het gebied te vallen waar in het kader van aangescherpte mi lieu-eisen een rode streep door staat. Volgens wethouder De Feijter was mede om die redenen nog veel ongewis over de toekomsti ge bestemming van de Uitkomst. J. Quist (CDA) vond de opname van de aankoop van het gebouw volgend jaar daarom 'redelijk voorbarig'. Ook hij achtte het beter de overname van de Uit komst in samenhang met de sporthalplannen te bezien. De stichting Zeeuws Vlaamse Operette en Musical Amateurs (ZOMA) is op zoek naar jonge leden: 'De sfeer is hier prettig en met' wat jong bloed blijft het een levendige groep'. foto wim kooyman Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Oostburg - De stichting Zeeuws Vlaam se Operette en Musical Amateurs (ZOMA) zorgt al jaren voor sfeervolle uitvoeringen van operettes. Deze maand gingen de repetities van start voor de nieuwe produktie. Gekozen is voor een musical. Nu was het succes van de eerste musical 'Hello Dolly', enkele jaren geleden, niet groot, maar dirigent Tony Venneman en regisseuse en gastsoliste Christiane Locufier zijn niet bang voor 'Oklahoma' van Rodgers en Hammerstein. Het is een erg klassieke musical en levert voor de huidige 25 leden geen grote technisch vokale problemen op. Er zitten in deze musical prachtige melodie- en zoals Oh what a beautiful Mornin', I cain't say no, People will say we're in love en Oklahoma. De première in 1943 was een succes en de produktie bleef in Broadway vijf jaar op het affiche staan. Rollen „Dat hoeft niet bij ons," glimlacht voorzitter De Lijser. „Wel proberen we met een derge lijke populaire produktie met vele mogelijk heden voor onze eigen leden ook de jeugd aan te trekken. De Zoma wil zich verjongen en daarvoor hebben we natuurlijk jeugd nodig. Laten zij zich nu aanmelden, er zijn nog een paar leuke rollen voor jeugdige enthousiaste leden." Dat de musical zo'n succes kende is te danken aan het heerlijk romantisch element dat in het werk zit en verder is het gewoon lekker entertainment. De Zoma-leden heb ben er duidelijk zin in. De liedjes en koren liggen goed binnen de stemomvang van de leden en het is een uitdaging. „Lekker weer eens iets nieuws. Er zit zwier in en we wilden absoluut geen herhaling van een operette die we al kenden," stelt een van de zelf zingende bestuursleden. Natuurlijk vergt een musical veel van de uitvoerenden, er moet gelet worden op zui ver zingen maar regisseuse Christiane Locu fier wil ook dat er gedanst en veel bewogen wordt. „Actie is belangrijk bij een musical, dat statische gedoe is voorbij en ik probeer het scènegebeuren zo natuurlijk mogelijk te laten brengen. Ik hou rekening met de capaciteiten en de beperkingen van de groep. Maar ik weet dat dit een produktie is die iedereen fijn zal vinden," aldus Locufier. Addertjes Dirigent Venneman geeft toe dat er wel muzikale addertjes onder het gras zitten. „De ritmes zijn pittig en ik werk met een orkest met meer hout- en koperblazers. Het slotnummer zit er al in, het schaafwerk komt later wel." De musical kent een grote rolbezetting en daardoor krijgt bijna elk lid wel een klein stukje solo. Er zijn belangrijke spreek- en ook vocale rollen. De hoofdrol wordt deze keer niet door Christiane Locufier, maar Oostburg - Het voortbestaan van het speciaal onderwijs in West-Zeeuws-Vlaanderen staat mogelijk op de tocht. Dat heeft te maken met de sterke daling van het leerlin gental op de enige school voor deze onderwijsvorm in het gebied, de Prins Willem Alexanderschool in Oostburg. Burgemeester en wethouders van Oostburg houden er rekening mee dat de school de ophef fingsnorm dicht nadert. Want de kans is niet denkbeeldig dat het leerlingenaantal (veertig per 1 oktober 1992) nog verder zakt door de sluiting van de afdeling voor zeer moeilijk lerende kinde ren. Dat staat 1 augustus 1994 te gebeuren. Daarom moet uiterlijk volgend jaar besluitvorming plaatsvin den over de toekomst van het speciaal onderwijs, aldus het Oostburgse college in de toelich ting bij de hoofdfunctie Onder wijs in de begroting 1994. fP°nïe verslaggever PUtS Inwoners van de hp",e Oostburg betalen L, !aar 35 gulden meer Enio? va'stoffenheffing en Srigsrechten. P)®cht!„n°v maar een eerste r5 in L er en wethouders Plteberrrnt ting op de 8e" r öegroting 1994. Mis- schien moet het tarief zelfs nog wel verder omhoog. De tariefsverhoging heeft alles te maken met het streven de reini gingsheffingen voor de gemeente honderd procent kostendekkend te maken en de stijgende stort- kosten. Dat leidt tot een aan zienlijke lastenverzwaring voor de inwoners. Een vergelijking van de ramin gen 1993/1994 voor de inzame ling van huishoudelijk afval en klein chemisch afval geeft bij voorbeeld een toename van ruim driehonderdduizend gulden, hoofdzakelijk veroorzaakt door de stijgende stortrechten voor het huisvuil op de vuilstortplaats in de Koegorspolder. Ook de aankondiging van het rijk de Wet op de Verbruiksbe lasting in te voeren op milieug rondslag speelt mogelijk een rol. Dat houdt onder meer in dat voor het storten van vuil 17,50 gulden per ton is verschuldigd. Een bedrag dat doorberekend JAZZ-BALLET - Maandag 20 september start er een nieuwe cursus jazzballet in de gym zaal. De lessen bestaan uit warming up, lenig makende en spierversterkende oefeningen. Verder wordt er ook aan con ditie-opbouw gewerkt. De les eindigt met een danscombina- tie. Wie 16 jaar of ouder is kan inlichtingen vragen bij Jac queline Oosthoek, Van Osta- destraat 24. DSV - De Draaibrugse Sport Vereniging heeft voor de ko mende tijd een aantal activi teiten gepland. Tijdens de ker mis, 26 september, zijn er kin derspelen op het voetbalter rein aan de Langeweg, aan vang 14.00 uur. In oktober wordt deelgenomen aan de rollenkoers van De Wielertoe rist en tijdens het herfstwijk- volleybaltoernooi van De Kik kers komt DSV uit met een eigen team. Zondag 14 novem ber is het jaarlijkse voet baltoernooi in de gymzaal te Aardenburg. Dit toernooi be gint om 13.00 uur. Terneuzen - In sporthal 't Zwaantje in Terneuzen hield Delta Nutsbedrijven een vol leybaltoernooi voor recreatie teams. Liefst twintig teams hadden ingeschreven, verdeeld over twee poules. Er werd een halve competitie gespeeld en dat betekende voor elk team negen wedstrij den. Voor de organisatie te kenden Guust de Waele en Freddy van Mullem. EINDSTANDEN Poule A: 1. VC 't Luiteltje (Til burg), 2. Delta Middelburg, 4. Deltan 1 (Terneuzen) 5. Wolp- haartsdijk, 6. PTT/Post, 7. Bajo, 8. OK De Honte, 9. Deltan 2, 10. Scharmga. Poule B: 1. ZWN, 2, VC 't Luifel- tje 2, 3. Havenschap, 4. Dhuyvet- ter, 5. CVC, 6 Serlippens, 7. Ivens Sport, 8. VC 't Kliekske, 9. Bliek Vos, 10. URS. Van onze verslaggever Oostburg - De projecten van de Stichting Groede en de Landbouwpraktijkschool in Schoondijke maken de meeste kans in aanmerking te komen voor subsidie uit het Regionaal Ontwikkelingsplan Zeeuws-Vlaanderen (ROP). Of deze pro jecten op korte termijn geld krijgen hangt af van de Stuur groep die moet kiezen uit zestien plannen. door Rina Marteijn gezongen. Het bestuur heeft gehoor gegeven aan de vraag van de leden om hen meer te betrekken bij zowel de actie als het muzikale gebeuren. Locufier kent haar Pappenheimers door en door en heeft rekening gehouden met het verdelen van de rollen met de de specifieke capacitei ten van ieder. Zelf zingt ze een amusante rol waarmee ze goed kan uitpakken. Deze rol stelt haar als regisseuse in staat om overal tijdens de uitvoering aanwezig te zijn. Cowboy-milieu „De gesproken teksten zijn in het Neder lands en de gezongen passages in het Ameri kaans, dus geen beschaafd Engels. Het koor wordt overal bij betrokken, er moet geac teerd, gemimeerd en gedanst worden. Het werk speelt zich af in een cowboy-milieu en ik vind dat dat goed past bij de mensen in deze streek. Ik zou wiÜen dat ze enthousiast worden en zich laten meeslepen door de muziek". Het virus van enthousiasme heeft al aardig toegeslagen. De leden geloven erin. Wel hopen ze dat de jeugd nu eindelijk eens de drempelvrees overwint en meedoet. „De sfeer is hier prettig en met wat jong bloed blijft het een levendige groep. Laten allen die twijfels hebben deze weggooien en ge woon eens langskomen op de donderdaga vond tussen 20.00 en 22.00 uur bij café Chez René in Oostburg. Daar repeteren we vanaf oktober weer elke week," is het dwingende advies. Binnen de stuurgroep is immers afgesproken dat iedere Zeeuws- Vlaamse gemeente maximaal twee projecten mag indienen. Burgemeester J. Kruize was er gistermorgen tijdens de vergade ring van de raadscommissie Al gemene Bestuurlijke Zaken van overtuigd dat Groede en de Landbouwpraktijkschool een goede kans van slagen hebben. Leefbaarheid „Beiden voldoen aan de uit gangspunten van het Ontwikke lingsplan. Het project in Groede past in het streven de leefbaar heid in de kleine dorpen te ver groten en Schoondijke is belang rijk voor de economie van de streek. Beiden hebben dus echt een regionale betekenis". Kruize beantwoordde hiermee een vraag van J. Wielakker (PvdA) die wilde weten hoe de keuze voor beide projecten tot stand kwam. De Stichting Groede wil een pand aan de Slijkstraat kopen voor de vestiging van een mu seum en pension. De Landbouw praktijkschool wil via een aantal nieuwe cursussen de kennis van de boer en tuinder vergroten. De commissie had geen moeite met beide projecten, maar met name H. Lippens (CDA) vroeg zich af welke prioriteiten de stuurgroep stelt. Welke van de zestien ingediende projecten ko men het eerst aan de beurt. In deze stuurgroep zitten onder an dere vertegenwoordigers van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. Kruize denkt dat uiteindelijk die projecten worden gekozen die het meest aan de doelstelling voldoen. Hij verwacht dat de vertegenwoordigers zeker niet vasthouden aan die projecten uit hun eigen gemeente. „Gemeen ten moeten dus uit hun eigen verantwoordelijkheid stappen. Er zou een project uit Oost maar ook uit West-Zeeuws- Vlaanderen gekozen kunnen worden. Je moet immers priori teiten stellen. Het is in ieder geval niet zo dat niet gekozen projecten helemaal van de baan zijn. Het Ontwikkelingsplan gaat immers over een langere periode". Vari onze correspondent Breskens - Op het industrie terrein van Breskens wordt zaterdag 18 september weer een moddercarrace verreden. Om 11.30 uur en om 13.00 uur kunnen de rijders het parkoers verkennen. Om 13.45 uur is de presentatie van de rijders. De eerste manche gaat om 14.00 uur van start. Van Belgische zij de bestaat er nu ook interesse. Zeven rijders hebben al toege zegd dat ze meedoen. Voor de sterke Breskense rijder Ronny Vermeire is het nog niet zeker of hij aan de start ver schijnt. De vorige race begaf zijn motor het net voor de modder bak. Het is nog de vraag of hij zijn auto nog op tijd. aan de praat kan krijgen. Het einde van het modderspek- takel wordt rond 16.00 uur ver wacht. Ook de openbare basisschool in Zuidzande komt in de knel door een verminderd aantal leerlin gen. De opheffingsnorm voor ba sisscholen ligt in Oostburg op 26 kinderen en de Zuidzandse school zit daar met 22 leerlingen per 1 oktober 1992 en een prog nose van 23 leerlingen voor vol gend jaar dus onder. Vandaar dat de gemeente Oostburg nu een beroep doet op een uitzonde ringsregel bij het rijk. Er is na melijk binnen een straal van drie kilometer geen andere basis school te vinden. Bij politieke partijen in Oostburg Van onze verslaggever Oostburg - De politieke partijen in de gemeenteraad van Oostburg hebben zware bedenkingen tegen het voornemen van burgemeester en wethouders volgend jaar bijna zes ton te besteden aan maatregelen ten behoeve van de gemeentelijke organisatie. Ze lieten dat gistermiddag weten tijdens de vergadering van de commissie Openbare Werken. wordt aan de inzamelaars en dat zijn de gemeenten. Zoals het er nu naar uitziet, betalen inwoners van Oostburg het komend jaar in plaats van 180 gulden 215 gulden per jaar aan reinigingsheffingen. Na drukkelijk stellen B en W vast dat het hier nog maar om voor lopige gegevens gaat. De defini tieve hoogte van het tarief komt in een afzonderlijk voorstel aan de gemeenteraad. Op de agenda stonden de inves teringen zoals het college die voor de komende vier jaar in gedachten had, op de zogenaam de urgentieschema's investerin gen 1994-1997. Twee van de plannen van B en W zijn het komend jaar vieren- eenhalve ton te gebruiken voor de uitbreiding van de centrale werkplaats van de dienst ge meentewerken en 135.000 gul den te stoppen in de inventarisa tie van de staat van de wegen, rioleringen en het openbaar groen. Dat laatste bedrag is het dubbele van wat Oostburg tot nu toe in deze zogenaamde beheer splannen investeert. Het nut en de noodzaak van beide maatregelen trokken de commissieleden niet in twijfel. Wel vroegen ze zich zonder uit zondering af of het geld wel in één keer beschikbaar moest ko men. De suggestie bepaalde on derdelen door te schuiven naar andere jaren kwam van J. Quist (CDA). „Voer een deel van het werk volgend jaar uit en de rest in 1995," zei ook J. Wielakker (PvdA). „Op die manier ontstaat er meer ruimte voor de aanpak van andere zaken. Er wordt nu wel erg veel geld in de eigen organisatie gestopt. Dat is een griezelige zaak. Het zou beter zijn wat meer geld te besteden dat de burgers ten goede komt." De vertegenwoordigers van het CDA, de WD en Dorpsbelangen en Toerisme dachten er ongeveer net zo over. Quist was zelfs geschrokken van de verdubbeling van het bedrag voor inventarisatie van wegen, rioleringen en openbaar groen. „Want daar is een fors bedrag mee gemoeid en dan is er nog niet eens iets gedaan, je hebt alleen een inventaris." De uitleg van wethouder A. de Feijter en hoofd gemeentewer ken W. van den Houwen dat beide maatregelen geen uitstel dulden, nam de kritiek bij de commissieleden niet weg.

de Stem | 1993 | | pagina 21